wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRArrt Sociëteit De Gezelligheid gaat 3 november 110 jarig bestaan vieren S R AIFFEISEN BANK liC ampe -jOc A top form meubelen 0k«t KAATSHEUVEL £W ampe OPEN OOG SOCIËTEITSLEVEN LAATSTE JAREN STERK ACHTERUIT GEGAAN spaarbank en alle bankzaken uitsluitend verkrijgbaar bij voor ringen met diamant Verdiensten Bestuur Tarieven Q Tij'dens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk Danflon bouwt nieuwe fabriek ook in Emmen GntsBagen bij Hol- land-Amerika lijn 'n Goed adres, 'n Uniek adres, in Tilburg: van Complets Woning» inrichting Tweede Kamerleden krijgen per 1 januari 25.000,- STERK en 'GEZOND! BERING'S Roggemik. NKV houdt enquête onder vakbondleden Uitvoer stijgt met 8 procent BES-li©ckeyers zegeviercfes-s met 1—0 over Quick Nijmegen VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 88e JAARGANG No. 84 De tcho van het Zuióen 88e JAARGANG No. 84 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) (3,50 P- kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De sociëteit „De Gezelligheid" uit Waalwijk gaat vrijdag 3 november haar 110-jarig bestaan vieren. Een jubileum dat men niet zonder meer voorbij wil laten gaan. Hoewel de sociëteit in de afgelopen 110 jaar praktisch nooit naar buiten is getreden of in de publiciteit heeft gestaan, geeft een 110-jarig jubileum toch wel aanleiding hier bij stil te staan. De heer N. van Loon, voorzitter, vindt het jubileum een mooie gelegenheid om de sociëteit weer eens wat nieuw leven in te blazen. „Het sociëteitsleven van jaren geleden is voorbij. Toch bestaat er in Waahvijk behoefte aan een ge zelligheidsvereniging". D» heer Van Loon verduidelijkt dit door op het grote aantal leden te wijzen die van buiten de plaats afkomstig is. „Deze mensen willen contact hebben met de Waalwijkers om zo over plaatselijke gebeurtenis sen van gedachten te kunnen wis selen. Men moet het als 'n trefpunt, een contactbijeenkomst zien". Aan de teruggang van het sociëteitsle ven in Waalwijk is ook het 'tijds beeld niet vreemd. De secretaris van ,De gezelligheid' de heer H. van Mil, die met voor zitter N'. van Loon, penningmeester J. Israel en de commissarissen A. Schaap en W. Vos, de leiding heeft, vindt 't jammer dat men niet meer de beschikking heeft over een eigen sociëteitslokaal. Door een misver stand is enkele jaren geleden bui ten medeweten van de algemene le denvergadering de gehele eigen in ventaris, waaronder een fraai bil jart en kostbare meubels verkocht. Daarmee kwam ook de sociëteits zaal in Hotel De Twee Kolommen te vervallen. De sociëteit De Gezelligheid werd op 26 oktober 1857 door enige no tabelen uit Waalwijk en Besoyen opgericht. Men was toen thuis in een zaal boven Manufacturenmaga- zijn Wed, Timmermans. Tot de op richters behoorde o.m. het gemeen tebestuur. Dertig jaar later verhuis de de sociëteit naar de achterzaal van Hotel Verwiel. Samen met de ze ingebruikneming viel de konink lijke erkenning. Toen werden ook de tarieven van r'e dranken vastgesteld. Zo kostte een glaasje „hele" jenever 10 cent, madeira 25 cent, cognac 10 cent, de vieux grande fine 20 cent, een pils je 8 cent, spuitwater 10 cent en koffie en thee ook 10 cent. In de reglementen van die tijd was onder meer de bepaling opgenomen dat hazardspelen verboden waren. In 1898 werd Hotel Verwiel, op carnavalsmaandag, door brand ver nield. Daarmee ging ook het soci ëteitslokaal en de inboedel verlo ren. Men nam de intrek in de bo venzaal van Café Va;n Krechten dat stond op hoek Grotestraat- aroKrm Markt, waar nu Jamin is gevestigd. Een iaar later verhuisde men naar Hotel Gerris (De Twee Kolommen) waar men de beschikking kreeg over een grote zaal met balcon. Nog steeds heeft men deze zaal tot be schikking. De meeste van de 56 le den bezochten in die beginjaren el ke avond de sociëteit, terwijl zon dagsmorgens het traditionele bor reluurtje werd gehouden. Dit laat ste gebruik, dat al jaren tot het verleden behoort, wil het bestuur weer gaan instellen. Momenteel worden er hoofdzakelijk kaartavon den georganiseerd. Dat de sociëteit een zo lang leven beschoren is geweest, is voor 'n groot <*eel te danken aan de stipte nauw keurigheid waarmee aan het huis houdelijk reglement werd vastge houden. „De Gezelligheid" heeft in de afgelopen 119 jaar haar leden veel genoegelijke uren van ontspan ning verschaft. Men kon, in gezel ligheid onder elkaar, zich vrij uit spreken. Op deze bijeenkomsten zijn veel zaken besproken die Waal wijk raakten en zijn veel initiatie ven genomen, die later voor de naam, handel en industrie van Waalwijk van groot belang bleken (e zijn. De sociëteit heeft haar ver diensten voor de gemeenscha» van Waalwijk dan ook niet gemist. Daar zijn de ruim 50 leden ook nu nog van doordrongen. Men wil een 110-jarig kostbaar bezit zo lang mogelijk bewaren, ook in de toe komst. De raad van commissarissen van de Danlonfabriek in Emmen heeft gis termorgen besloten op de plaats, waar zondag de kousenfabriek in Emmen afbrandde, een nieuw fabrieksgebouw te plaatsen. Dit bedrijf zal groter worden dan bet verwoeste bedrijf. Ook de terrei nen waarop de eveneens verwoeste ballen stonden van de teuwimport „Emka" en van het carrosseriebedrijf Jongman zullen de Danlon ter be schikking worden gesteld. Meege- j deeld werd nog, dat reeds zondag- I avond besloten werd nieuwe machines j aan te kopen. De Llolland - Amerika Lijn heeft aan ruim 200 personeelsleden ont slag aangezegd. Globaal gaat het om 150 mensen van de technische werk plaats, vijftig uit het stuwadoorsbe- drijf en ongeveer dertig leidinggeven de en administratieve beambten. Het ontslag is volgens de directie van het bedrijf een gevolg van de in grijpende en snelle structuurverande ringen van het bedrijf. Deze maken een aanpassing van de organisatie onvermijdelijk, aldus een communiqué van de H.A.L. Over de financiële voorzieningen voor de betrokken per soneelsleden is - na langdurig on derhandelen overeenstemming bereikt met de vakbonden. KWALITEIT jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, enz. enz. VAKWERK stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. t Heuvelstraat 14 TILBURG PILSPLEIN 28-33 tal 33OM Busdiensten ljjn 2 m ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur Leden va:i de Tweede Kamer krij gen van 1 januari af een jaarlijkse vergoeding van 25 mille (nu 20 mille) zo ivil minister Beernink (Binnen landse Zaken). Een wetsontwerp hierover zal hij spoedig indienen. Een drastische verhoging van de vergoeding voor Kamerleden is be pleit in een rapport, dat de commis- sie-Goetzen heeft uitgebracht. Deze stelt voor 'n vergoeding (officieel: schadeloosstelling) te geven van hoogstens 40 mille en minstens 25 mille. Het kabinet is het eens met de voornaamste conclusies van dit rap port, maar wenst de verhoging van de schadeloosstelling niet ineens door te voeren. Het Nederlands Katholiek Vakver bond (NKV) heeft het Instituut voor toegepaste Sociologie te Nijmegen opgedragen een enquête onder de vakbondsleden te houden. Het wil gegevens verzamelen ever de opvattingen en gevoelens van de georganiseerde werknemers omtrent de taak van hun sociale organisatie. De uitslag van de enquête, die onder 6000 NKV-Ieden wordt gehouden, zal aan het Pastoraal Concilie als discussie-stof worden aangeboden. Bij de opinie-peiling gaat het om vragen omtrent het confessionele ka rakter van de vakbeweging, de mede- zeggenscbap van de werknemers, de bezitsvorming, het onderwijs en de vorming en beleving van de arbeid. Deze vragen staan in verband met Schema XIII van het Tweede Vati caanse Concilie over kerk en wereld. De Nederlandse handelsbalans in de handel met het buitenland is in de afgelopen drie kwartalen met rond 871 miljoen gulden verbeterd ten op zichte van dezelfde periode 1966. In de eerste negen maanden werd er namelijk een invoersaldo geboekt van 2921 miljoen gulden tegen 3792 mil joen gulden in 1966. IN DE TWINTIGSTE EEUW Zo begint een gedicht van F reek Rota, dat wij graag ter overweging aanbieden. In de twintigste eeuw herschiepen de geleerden hemel en aarde. En er lag olie op de wateren. En de geleerden zeiden laat ons mensen maken, wetenschappèlijk verantwoorde mensen. Toen hadden ze eerst het moderne westen gemaakt. En ze zagen dat het fijn was. De miljardste dag. En de geleerden zeiden wees ekonomisch en niet vruchtbaar, wordt eenzaam met elkaar, gebruik de pil en ban de bom. Toen was het avond geweest en het begon donker te worden. Toen hadden ze het gevogelte gemaakt - straaljagers, bommenwerpers 'en raketten - naar hun aard het rijdend gedierte - kanonnen, tanks en pantserwagens - naar hun aard en hun onderzeeërs naar hun aard. En ze zagen dat het fout ging en zeiden dat er mensen om de zon vallen en dat er raketten op de maan landen. Toen vonden de roodborstjes het welletjes en floten het van God geleerde lied. Bedrijfsapostolaat Waalwijk e.o. MISSIETENTOONSTELLING Zaterdag en zondag a.s. zal in de speelzaal van de kleuterschool aan de Mgr Volkerstraat door de missienaai- kring van de parochie St. Jan weer eon twee-jaarlijkse missietentoonstel ling worden gehouden. Dit is de 25e tentoonstelling in 't 42-jarig bestaan van- deze naaikring, die zich beijverd in het vervaardigen van paramenten voor Kaatsheuvels© missionarissen en aan deze „zilveren" expositie extra aandacht zal besteden. Zaterdagmid dag cm vier uur gaat de toegangs deur open tot 's avonds negen uur, terwijl men zondag van 12 tot 9 uur gelegenheid zal hebben om 'n keur van altaar- en priesterkleren te be wonderen. Zoals gebruikelijk is aan deze tentoonstelling weer een verlo ting verbonden. DOKTERSDIENST Komend weekeinde zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg en R. Raaymaakers te Kaatsheuvel worden waargenomen door dokter A. de Vries, Van Rijokevorselstraat 6, Loon op Zand, tel. 04167-250. Zaterdag en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door collega H. Win kelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167-2350. Verloskundige M. van Vlerken, Rubensstraat 8, Kaatsheuvel, telef. 04167-3666, heeft a.s. zaterdag en zondag dienst. Zij neemt als zodanig tevens waar voor dokter Van Tuijn. PASTORIED1ENST Voor geestelijke bijstand kin m?n zich a.s. zondag van 's middags 12 uur tot 's nachts 12 uur wenden tot de pastorie van de parochie St. Jan, Hoofdstraat 34, tel. 04167-2515. Afgelopen zondag is door DES de eerste bekerwedstrijd met suc ces afgesloten. DES speelde tegen de koploper van de 4e klas Oost n.l. Quick uit Nijmegen. Het is een span nende, snelle wedstrijd geworden. Het eerste kwartier beheerste DES het veld. Dit sterke offensief werd besloten met een fraai doelpunt van Piet Nieuwenhuyzen Hierna kwam DES een beetje in de verdrukking. Het kreeg een paar strafcorners tegen, maar de tegen stander kon deze niet in doelpun ten omzetten. Na de rust ging het gelijk op. DES was voor de goal veel gevaarlijker dan Quick. Dit ondernam wel snelle uitvallen, maar deze werden meestal nog buiten de strafcirkel afgeslagen. De mid- voor gaf dan ook een van de ach terhoedespelers het volgende com plimentje: „Jij bent niet alleen 'n technische en beheerste speler, maar ook ben je erg snel". Een keer kwam Quick er fraai door en maak te een doelpunt. Dit werd echter af gekeurd omdat hij hoog de cirkel was ingeslagen. Hiertegenover staat dat DES twee keer reuze pech heeft gehad. De scheidsrechter zag eerst niet dat de keeper de bal met de volle hand uit het doel sloeg en daarna een speler die vrij voor goal stond werd gehaakt. Midden in de tweede helft werd het spel wegens de regen even onderbroken. STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9