waalwrjkse en UnqstRAAtse couRarrt 9 Vanavond start in Waalwijk de „Operatie Aardgas" BEDRIJF IN DRUNEN BIEDT IN TOEKOMST PLAATS AAN 2000 WERKNEMERS 75 Omzet in 1966 EERSTE SECTOR WORDT DINSDAG OMGEBOUWD Personeelswerving verloopt langzaam Betekenis voor werkgelegenheid Scheepsschroeven Producten Verruiming van maximumprijs Sporttoto BONTCRAVATTES zijn hoogst modieus dit seizoen. Chique royaal vallend lang model in imitatie nertz in 4 tinten, wit, beige, donker bruin en zwart. Alleen zolang de voor raad strekt. VROOM DREESMANN Het Brabants Orkest voor de Radio Afsluiten KEachtenwagen Huisvesting igr. J. Bluyssen ©ver uittredende priester Nederland zal in 2000 minder vol zijn dan berekend was Herstel van de personenauto verkoop zet door MAANDAG 23 OKTOBER 1967 ",an"1"lu umuun» wui 88e JAARGANG No. 85 De tcho vAr) het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit ölad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Ups N.V. is in Nederland grootste aluminium verwerkende industrie Telegram-adres „ECHO" (van onze verslaggever) DRUNEN - De bouw van een nieuwe aluminium-walserij bij Lips N.V. in Drunen is voltooid. Als in januari deze walserij op volle kracht gaat draaien, is Lips de grootste aluminium-verwerkende in dustrie in Nederland geworden. De uitbreiding (kosten 20 miljoen gul den) brengt de capaciteit op circa 39.000 ton per jaar. Het betekent ook dat de personeelsbezetting in Drunen momenteel 1250 man, uitge breid moet worden met enkele honderden personeelsleden. Bovendien zal, als de aanloopperiode van drie jaar achter de rug is, ook in aan verwante bedrijven een grotere vraag naar personeel ontstaan. In to taal verwacht de heer M. Lips (54), president-directeur en enig eige naar van de onderneming, dat 1200 a 1500 man door deze nieuwe alu minium-walserij extra werk krijgen. Lips N.V. in Drunen is voor de Langstraat een uitermate belangrij ke werkgever. Als de walserij een maal draait en de koperen buizen- fabriek in Leiderdorp, waar 170 per soneelsleden werken, naar Drunen komt, biedt het Drunense bedrijf aan ruim 1700 mensen werk. Toch kampt men nog steeds met een per soneelstekort. Gesprekken met di recteuren van gewestelijke arbeids bureaus hebben niet dat resultaat opgeleverd wat de Lips-directie er van verwachtte. Ook uit Tilburg, waar nogal wat werklozen zijn, kan niet voldoende personeel worden aangetrokken. Het bedrijf zorgt voor eigen ver voer, terwijl een groot deel van de werknemers in Drunen aan een wo ning wordt geholpen. Men heeft in Drunen de beschikking over maar liefst 850 eigen woningen. Juist door het bieden van een woning, hoopt men ook werknemers uit de rand stad naar het Brabantse land te trekken. Bij het aanwerven van personeel speelt ook de omscholing een grote rol. Het is vooral voor ou deren een bezwaar een andere be drijfstak te kiezen. Lips schoolt het personeel zelf. Dit jaar is men gestart met een cur sus voor operator (bedienen van schakelpanelen voor machines). Het is moeilijk om voor een walserij geschoold personeel aan te trekken. Een kleine groep van technici is nu reeds in de nieuwe afdeling ge plaatst om vertrouwd te raken met de nieuwe apparatuur en de nieuwe organisatie van de walserij-afdeling. Het walsen van aluminium ge schiedt bij Lips N.V. in een zeer ver geautomatiseerd productieproces. Bij volledige bezetting zullen in deze walserij zelf ca. 150 mensen emplooi vinden. De betekenis van deze uit breiding voor de werkgelegenheid is echter groter dan dit cijfer aan geeft. In de eerste plaats neemt de werkgelegenheid toe, omdat behal ve de direct in de walserij werkza me personen ook meer employé's op de verschillende stafafdelingen moeten worden aangesteld. In de tweede plaats zal de uitbreiding van het aiuminiumprogramma bij Lips N.V. een stimulans vormen voor de verdere verwerking van halffabri katen. Het ligt n.l. in de bedoeling ook de verdere veredeling van alu- miniumplaat en -band (zoals lak ken, profileren, dessineren) ter hand te nemen. De verwerking van de walsproducten vraagt veel meer mensen dan het walsen zelf. Ook bij de afnemers van Lips n.v. zal door de nabijheid van een wal serij de verwerking van aluminium halffabrikaten worden gestimuleerd. Men kan de invloed van de nieuwe walserij op de totale werkgelegen heid schatten, uitgaande van de ver houding dat op iedere man werk zaam in de walserij, 8 a 10 perso nen werk vinden in de verdere ver edeling en verwerking van wals producten. Zo kan worden geraamd dat het uiteindelijke effect van deze walserij zal zijn, werkgelegenheid voor 1200 a 1500 personen. Lips in Drunen stond lang bekend als fabrikant van scheepsschroeven. Reeds sinds 1952 houdt Lips zich echter ook bezig met de vervaardi ging van non-ferro halffabrikaten. Aanvankelijk bewoog het bedrijf zich in deze sector uitsluitend op 't gebied van koperlegeringen. In '59 werd begonnen met de bouw van een extrusiebedrijf en ëen kleinere aluminium-walserij, die begin 1961 in productie kwamen. De productie en verkoop van alu minium wals- en extrusieproducten heeft zich sindsdien voorspoedig ont wikkeld. In 1965 werd de extrusie- capaciteit meer dan verdubbeld. Door de bouw van een nieuwe alu- miniumwalserij is thans zowel het assortiment als de capaciteit van gewalste aluminum halffabrikaten aanzienlijk uitgebreid. De capaciteit van de in 1959 ge- installeerde proefwals voor alumi nium was vanzelfsprekend beperkt, zowel wat betreft de hoeveelheid als het assortiment. De nieuwe uitbreiding van de alu- miniumwalserij brengt de capaciteit op ca. 30.000 ton per jaar. Boven dien is Lips hierdoor in staat zeer uiteenlopende aluminumlegeringen uit te walsen tot plaat of band. De maximale breedte is thans 1200 mm. De totale capaciteit op het gebied van aluminum halffabrikaten is bij Lips N.V. thans ca. 36.000 ton. De opstelling en de keuze van diverse installaties is bovendien zodanig, da/t een verdubbeling van de capa citeit in de toekomst mogelijk is. Vergelijken wij deze cijfers met het verbruik van aluminium halffa brikaten in Nederland (in 1966 42.100 ton), dan wordt hiermee de betekenis van de nieuwe uitbrei ding Van de walserij duidelijk gede monstreerd. Aluminium walsproducten zijn halffabrikaten, verkregen door het uitwalsen van plakken uit alumi nium of aluminium legeringen. Deze producten hebben dus altijd de vorm van plaat, band of folie. Alu minium plaat, band en folie vinden toepassing in een veelheid van in dustrieën, ondermeer om de ver pakkingsindustrie (o.a. tubes, cap sules, kroonkurken; bouwnijverheid (o.a. zonwering, rolluiken, gevelbe kleding, balkonhekken, drempels; electrotechnische idustrie; trans portmiddelen (o.a. carrosserieën, bovenbouw van schepen, caravans, vliegtuigen, containers); huishoude lijke apparaten (o.a. wasmachines, fornuizen). Veel producten worden vervaar digd uit aluminium walsproducten, In de vaste commissie voor Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer, heeft mej dr. H. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, meegedeeld dat er thans interdepartementeel overleg gaande is over een wijzi ging van de wet op de kansspelen, speciaal wat betreft de Sporttoto. Reeds is terzake de Stichting Natio nale Sporttotalisator gehoord en binnenkort zullen besprekingen ge voerd worden met de K.N.V.B. hier over. Minister Klompé zegde de Ka mer-commissie, die vrijwel alge meen had aangedrongen op 'n ver ruiming van de maximumprijs, toe te zullen bevorderen dat deze zaak zal worden versneld. Later nog voegde zij hieraan toe te willen trachten het thans gaande overleg in zoverre te versnellen dat een eventuele wijziging van de wet nog per 1 augustus kan worden gereali seerd. De heer J. J. Voogd (P.v.d.A.) zei, na deze toezeggingen van de minister, geen behoefte te hebben om terzake een amendement in te dienen om hierover een uitspraak van de Kamer uit te lokken. De heer Jongeling (G.P.V.) sprak zich uit tegen een eventuele verrui ming van de sporttoto. Het Lips-complex in Drunen. die eerst nog een bewerking hebben ondergaan, b.v. gelakte of gedessi neerde plaat of band, met kunststof beklede plaat, geprofileerde plaat, golfplaat, geanodiseerde plaat of band. De afzet van walsproducten zal niet alleen plaatsvinden in 't bin nenland, maar ten dele ook in het buitenland. Hierbij is gedacht aan de EEG-landen; er is echter even eens rekening gehouden met verre landen, waaronder ontwikkelings gebieden. Een grote naam heeft Lips als soheepssohroevenfabrikant. Behalve in Drunen heeft Lips N.V. scheeps- schroevenfabrieken in Marseille, Li. vorno, Cadiz en in Amerika. Al deze bedrijven, waar totaal 500 per soneelsleden werken, worden van uit Drunen geleid. Door deze vesti- (Foto KLM - Aerocarto N.V.) gingen heeft men ook in deze - voor buitenstaanders zo moeilijk te be werken landen - ruime afzetmoge lijkheden. Ook beschikt Lips op ve le plaatsen over reparatie-werk plaatsen voor kleine en grote scheepsschroeven. Was in de beginjaren de fabrica ge van scheepsschroeven de hoofd schotel, momenteel overtreft de fa bricage van halffabrikaten de scheepsschroeven al. Men verwacht dat dit in de komende jaren nog sterk zal toenemen. Het bedrijf in Drunen - zonder walserij en de bui tenlandse vestigingen - maakte vo rig jaar een omzet van meer dan 100 miljoen gulden. Een cijfer dat, zoals de heer Lips vertelde, voor de eerste maal werd vrijgegeven. Op dinsdag 24 oktober 1967 om 20.00 uur, zal door de KRO via de zender Hilversum I een opname worden uitgezonden, die werd ge maakt van het concert dat door Het Brabants Orkest onder leiding van Anton Koene in Stadsschouwburg Casino te 's-Hertogenbosch werd gegeven op 7 maart 1967. (van onze verslaggever) WAALWIJK - Vanavond om zeven uur start „Operatie Aardgas" in Waalwijk. Dan is voor directeur A. Pelt van het Gemeente Gas- en Lichtbedrijf en zijn medewerkers de drukke voorbereidingstijd achter de rug Een nieuwe en nog belang rijker periode breekt aan: de drie maanden durende ombouw van Waalwijk op aardgas. De zaken zijn echter terdege voorbereid, Als ie dereen meewerkt en het schema kan gehandhaafd blijven, dan on dervindt niemand noemenswaardige last van deze „operatie". Maandag is het de dag voor sec tor 1. Dit is het gedeelte .omsloten door Stationsstraat, Putstraat, N.- Barallelweg en Taxandriaweg. Bo vendien horen hier nog bij de Laag- eindsestraat, Hoekeinde, Groenstr., Laageindsestoep, Nieuwstraat. In deze sector moeten 550 aansluitin gen worden omgebouwd van cokes. overgas op aardgas. De toestellen worden in volgorde van belangrijk heid omgebouwd. Eerst zijn de kooktoestellen, dan de ruimtever warmingsapparaten en vervolgens de warmwatertoestellen aan de beurt. Voor restaurants en dergelij ke gelegenheden bestaat een urgen tieregeling. Een ploeg van achttien personen trekt vanavond de sector in om tus sen zeven en negen uur alle meters op te nemen en gelijktijdig de hoofdkranen dicht te draaien. De hele sector 1 wordt zo afgesloten. De heer Pelt verzocht ons de be trokken bewoners er op te atten deren vanavond toch zeker thuis te kijn en de hoofdkraan zelf reeds dicht te draaien. Moet men dan on verwacht weg, dan is deze kraan dicht. Als het meteropnemen en het af sluiten is gebeurd, wordt door mid del van een drukdalingsproef het eventuele lekverlies van het cokes- overgas gemeten. Hierna wordt da sector op aardgas overgeschakeld. Door het openen van een regelsta- tion is de gasdruk veranderd van 10 mbar in 30 mbar. Hierna wordt het buizennet sprongsgewijze afge- fakkeld. Op de uiteinden van 't net zijn afblaaspunten aangebracht. Op bepaalde punten in de straat wordt De twee nieuwe aardgasontvangstcentra in Waalwijk. Op de achter grond de oude (mijn)gashouders. het cokesovergas door middel van een fakkelbrander door het aardgas naar buiten gedreven. Deze fakkels worden om ongeveer twintig pun ten in de sector geplaatst. Het vlam. beeld toont aan wanneer het cokes overgas is verdreven en plaats ge maakt heeft voor het nieuwe aard gas. Zo constateert men punt voor punt de overschakeling op het aard gas. De heer Pelt zorgt er voor ook op eventuele klachten voorbereid te zijn. In de Grotestraat en in de Put straat staat een zgn. „klachtenwa gen". Bij deze wagens, die ook ge durende de nacht van maandag op dinsdag (vannacht) paraat zijn, be hoort een babyploeg en 'n storings- ploeg. Niemand behoeft dus ook maar enige hinder van deze Opera tie Aardgas te ondervinden. De ploegen zijn voorzien van voldoen de gereedschap en materialen om vakkundig en doeltreffend hulp te kunnen bieden. Dinsdagmorgen start men, met de plaatsing en ombouw van de toe stellen. Hiervoor is de gehele week uitgetrokken. Vrijdagavond moet de ombouw en vernieuwing in de sec tor namelijk gereed zijn. In de sec tor staan vanaf dinsdag ook nog 3 wagens van de ombouwfirma om storingen op te heffen. Deze wa gens staan in de Engelsestraat nabij pand nummer 16, achter de Kombi (in de Wilhelminastraat) en nabij het pand Laageinde 15. In een aparte ruimte, in de werk plaats van de gemeente Gas- en Lichtbedrijven aan de Stationsstr., zullen twaalf monteurs de gehele dag bezig zijn met de ombouw en het testen van de aparaten. De in- ruiltoestellen die nog om te bouwen zijn, worden niet vernietigd. Met deze apparaten kan men wellicht later in speciale gevallen nog per sonen van dienst zijn. De meeste in. ruiltoestellen worden vernietigd. De firma Van Raak uit Tilburg heeft deze apparaten opgekocht. Op de binnenplaats van de dienst wordt een pers geplaatst, die deze appa ratuur tot grote pakken ijzer ver werkt. Als iedereen in Waalwijk zijn medewerking geeft, kan de Opera tie Aardgas volgens het schema worden afgewerkt en daarmee is tenslotte iedereen gebaat. Het woord ontrouw moet in ver band met uittredende priesters maar wat minder worden genoemd. Het lijkt veel meer redelijk als eer lijk en voorzichtig bekeken wordt of deze priesters niet op een of an dere manier in-dienst van de kerk kunnen worden behouden. Zo kan men samenvatten wat Mgr J. Bluys sen, bisschop van Den Bosch, in de nieuwe Analecta aan zijn priesters schrijft. Het gaat hier om een pro bleem, dat mij voortdurend bezig houdt en in toenemende mate be nauwd. Aan zijn priesters vraagt de bis schop alle kansen te benutten om bij de gelovigen wantrouwen en on begrip weg te nemen dat zij posi tief zullen bemiddelen bij het zoe ken naar werk en dat zij zullen be kijken of de uitgetreden priester op de een of andere manier voor de zielzorg kan worden behouden. In hoeverre de uitgetredene door de gelovige gemeenschap wordt aan vaard, is daarbij zeker van belang, maar die bereidheid tot aanvaar ding moet ook worden bevorderd. Nederland zal in het jaar 2000 misschien wat minder vol zijn dan we aanvankelijk hadden gedacht. Er valt sinds 1965 namelijk een continue daling in de huwelijks vruchtbaarheid waar te nemen, waardoor aangenomen kan worden dat, bij doorzetting van deze ten dentie, de bevolkingsgroei zal ach terblijven bij de in 1965 gemaakte prognose. Daarbij zijn cijfers uit de bus gekomen van 19 M tot 21 mil joen inwoners omstreeks 2000. Reeds onlangs had het CBS in 'n speciale berekening het concrete ef fect bezien van een continuering van de geconstateerde teruggang van de vruchtbaarheid van de Ne derlandse gezinnen in een zelfde tempo als van 1964 op 1965 was waargenomen. De hierbedoelde be rekeningen zijn aanvankelijk be perkt gebleven tot de periode 1965- 1980 en leverden voor laatstge noemd jaar een bevolking op van 14,4 miljoen. Thans zijn ook de meer gedetail leerde bevolkingsstatistieken over 't jaar 1966 gereedgekomen. Deze la ten zien dat zich ook in dat jaar een verdere daling van de huwe lijksvruchtbaarheid heeft voorge daan. Hierin is aanleiding gevon den om laatstbedoelde tot 1980 uit gevoerde berekeningen verder voort te zetten tot 2000. Het thans ver kregen bevolkingsaantal voor laatst genoemd jaar bedraagt ca. 18 mil joen. Na&st de raming van de groei van de totale bevolking van ons land, geven de vooruitberekeningen tege lijkertijd inzicht in de toekomstige veranderingen in de omvang van de verschillende leeftij dscategorieën. Bij de beoordeling van het nieu we eindcijfer van 18 miljoen in 2000, dient in dit verband bedacht dat de daling van de vruchtbaarheid slechts consequenties zal hebben voor de aantallen in de periode tot 2000 nieuwgeborenen. De bij de hui dige berekeningen voor 2000 ver kregen aantallen personen van 35 jaar en ouder, wijken dan ook niet af van de in 1965 gepubliceerde be rekeningsresultaten en voor de be volking van 35 jaar en ouder blijft voor de periode 1 januari 1965 1 januari 2000 een toeneming te ver wachten van 5,1 naar 8,1 miljoen, ofwel een toeneming van 60%. De aangehouden belangrijk ge boortedatum zal vanzelfsprekend voor het jaar 2000 wel consequen ties hebben voor de jongeren be neden 35 jaar. Niettemin zal de nog voortgaande verjonging van de leef tijd bij huwelijkssluiting en de ver. dere doorstroming van de na-oorlog- se geboortegolf nog tot een aanmer kelijke groei van het aantal jonge gezinnen leiden. Het herstel van de personenauto verkoop, dat in de maanden mei en juni van dit jaar voor het eerst merkbaar was, zet de laatste maan den door, aldus een mededeling van de R.A.I. In de eerste drie kwartalen van 1967 zijn 206650 personenauto's ver kocht. een fractie meer dan in de periode januari t/m september '65, toen 206084 personenauto's een ko per vonden. Het cijfer over de eer ste negen maanden van 1966 163310 eenheden is niet verge lijkbaar, omdat de verkopen vorig jaar negatief beïnvloed werden door de vervroegde aanschaffingen van auto's in het vierde kwartaal van 1965: het zgn. „vondeling-ef- fekt".

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1