w/AAlwijkse en LanqstRAAtse couRant Voorzitter Chr. Grafische Bedr. over de huurbijslag ïbnn meubelen Geen kinder bijslag voor eerste kind? Katholieke Hogeschool in Tilburg gaat 40 jarig bestaan vieren UW MENING OPHEFFINGSUITVERKOOP R Meubeltoonzaal Geef enkele vrije uren voor hen die een heel leven gaven uitsluitend verkrijgbaar bij TWEE ERE-DOCTORATEN huiskamers, slaapkamers, eethoeken, bankstellen, salons, enz. enz. Grotestraat Waalwijk - Tel. 2037 KLAPROOSDAG 1967 ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN van Woninf inrichtinf officieel TOP-FORM adviseur Toekomst Wegens reorganisatie van onze meubelzaak bieden wij de laatste meubelen tegen geweldige lage prijzen, o.a. De verkoop begint a.s. 9 vrijdag 27 oktober om uur v.m Basis voor persoonlijk bezit Hij kwam uit Canada Daarvan hangt het af GROTESTRAAT WAALWIJK VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 88e JAARGANG No. 86 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. ïnc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. ine.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De heer C. Jens, voorzitter van de Christelijke Grafische Bedrijfsbond, heeft weinig goede woorden over voor de huurbijslag, die de regering wil heffen van woningwetwoning huurders, wier inkomen de 12.750 per jaar te boven gaat. Hij acht die bijslag geheel en al onjuist. De over heid gaat de premie's van de gebouw de eigen woningen toch ook niet te rugvorderen, hoewel de inkomens van deze mensen misschien wel zijn ver dubbeld en hun bezit aanzienlijk in waarde is gestegen, zo voerde de bondsvoorzitter op de algemene bondsvergadering in Lunteren aan. Wanneer het gaat om de aantallen te bouwen woningwetwoningen, dan bieden de politieke partijen tegen el kaar op. Die partijen kunnen nü waarmaken of die verklaringen ge meend zijn. Maar men kan nu een maal niet, bij de overheid erop aan dringen, met de rechterhand geld uit te geven, voor meer woningwetwonin gen en die overheid tevens toestaan met de linkerhand geld terug te ha len bij de huurders van die woningen. AiSE TILBURG PIUSPLEIN 20-83 teL 330M Busdiensten Ujn 3 an stoppen voor da deur. Volop parkeergelegenheid Bovendien maakt dat de mensen kop schuw om in een woningwetwoning te gaan wonen, waardoor de zozeer begeerde doorstroming wordt bemoei lijkt De werkgelegenheid in de grafische sector is op het ogenblik niet ongun stig, constateerde de heer Jens met vreugde. Er lopen geen gediplomeer de vakmensen zonder werk. Voor zo ver er sprake is van enige werkloos heid, dan betreft dat in het algemeen ongeschoolden, jongere hulpvakar beiders en expeditiepersoneel. Deze situatie vond hij des te verheugender omdat de dagbladwereld enige moei lijke maanden achter de rug heeft. De invloed van de T.V.-reclame ging gepaard met een algemene teruggang in de economie. Ook in ons land is een aantal dagbladen en tijdschriften tot concentratie en fusie overgegaan. Het heeft allemaal gelukkig nog niet geleid tof werkloosheid onder de gra fici. De heer Jens meent echter dat het voor de democratie een funeste ontwikkeling is, als in ons land nog meer dag- en streekbladen worden gedwongen tot fusie. Minister Roolvink (Sociale Zaken) denkt erover de kinderbijslag voor 't eerste kind af te schaffen. Hij zal de Sociaal Economische Raad (S.E.R.) vragen hem hierover met spoed te ad viseren. Dit deelde de bewindsman dinsdagavond mee tijdens het kamer debat over de volksverzekering tegen bijzondere ziektekosten A.W.Z. Volgens minister Roolvink, zou de eerste stap moeten zijn de kinderbij slag voor het eerste kind te „bevrie zen" dus niet meer te laten stijgen met de lonen. Daarna, aldus de be windsman, is het wellicht mogelijk de kinderbijslag voor het eerste kind ge leidelijk af te bouwen, wat zo pijn loos mogelijk zal moeten gebeuren. De rijksbijdrage voor de A.W.Z. is voor de komende vier jaar vastgesteld op 475 miljoen. Dat die bijdrage voor 1968 en ook niet voor 1969 wordt verhoogd, zit er, meende de minister, niet in. Het was hem ook liever als hij 75 miljoen méér had kunnen uit trekken en bovendien de hele rijksbij drage ieder jaar laten groeien. Het ontbreekt het kabinet echter volstrekt financiële mogelijkheden, aan om meer te doen dan steld. nu' wordt voorge- Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Katholieke Hoge school in Tilburg, dat 16 november gevierd zal worden, zullen die dag twee ere-doctoraten worden uitge reikt. Drs A. Rottier, president-direc teur van de N.V. Nederlandse Staats mijnen DEM te Heerlen, zal worden benoemd tot Doctor Honoris Causa in de economische wetenschappen. Het ere-doctoraat in de sociale we tenschappen zal worden uitgereikt aan prof. dr R. Likert, directeur van het Instituut of Social Research van de University of Michigan te Ann Arbor, USA. Ter gelegenheid van het achtste lustrum zal tevens op 14 en 15 no vember een wetenschappelijk congres worden gehouden over het onderwerp „welvaart en democratie". Prof dr H. Brugmans, rector van het Europa college te Brugge, zal spreken over „democratie in een nieuwe wereld". Daarna zal prof. mr J. Valkhoff, emeritus-hoogleraar aan de universi teit van Amsterdam, een inleiding houden over „het juridisch instru mentarium voor de conjunctuurbe- heersing". Coreferent is prof. dr W. Drees jr., directeur van de rijksbegro ting en buitengewoon hoogleraar in de leer van de openbare financiën aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Ook de hogeschooldag op woens dag 18 november, de jaarlijkse terug kerende dag waarop de afgestudeer den van de Hogeschool bijeenkomen met de curatoren, hoogleraren en de studenten, staat in het teken van de viering van het achtste lustrum. Drs W. Bogers, lid van het college van curatoren, zal een forumdiscussie lei den over het onderwerp „de toekomst van de katholieke hogeschool". In het forum hebben zitting de rector- magnificus, prof. dr. R. de Moor, de prorector prof. dr H. Goldschmidt en de secretaris van curatoren, drs H. Roevendie. VREDESWEEK 1967 Voor het eerst in de geschiedenis werd er een Vredesweek in Neder land gehouden. Een zéér prijzens waardig initiatief, waaraan alle ge zamenlijke kerken meededen. Maar hoe heeft men aan deze Vredesweek in ons ruim 20.000 tellende Christen gemeenschap gestalte gegeven, vóóral daadwerkelijk? Van alle preekstoelen van de katholieke kerken in Waal wijk is er een korte brief voorgelezen, over de Vredesweek, en in enkele ker ken werd ook de preek op zondag er aan gewijd. Doch zijn wij daadwerkelijk naar bui- tengetreden in verbondenheid met al onze medechristenen? Helaas zijn wij hier diep teleurstellend in tekort ge komen. Beginnen wij ons op de eerste plaats af te vragen, waar zijn de „Vredes- kranten". Waren deze niet leesbaar genoeg voor ons Christenen? Waar zijn de acties gebleven, speciaal om onze jongeren wakker te schudden? Onze gesprekken? „Geen spreiding van kernwapens, wél spreiding van de welvaart". Dan, één speciaal samen treffen van onze verschillende kerken in Waalwijk, waarbij in gebed en woord, al de Christenen tesamen kon den komen? Helaas, het moet jammer genoeg ge zegd worden: „de Vredesweek 1967 in Waalwijk heeft geen weerklank ge vonden en vooral betreuren wij het ten zeerste dat de Waalwijkse katho lieke geestelijkheid, hier ons niet in voor zijn gegaan. Vinden deze het wel van groot belang om zo'n groots op gezette Vredesweek geheel en al te ondersteunen, en alle krachten er voor in te zetten, om hierdoor aan 't christen-zijn in deze tijd nog meer gestalte te geven, en ZO' deze Vredes week tot een groot en misschien blij vend succes te maken. Moeten wij al het wereldleed eerst zelf ondervinden, eer wij tot actie zullen overgaan? Wij praten ontzet tend veel, maar brengen nog véél en véél te weinig in de praktijk. U zult zeggen: „Wij worden al met zoveel actie's overstelpt"! Inderdaad, maar moeten wij als Christenen, met iedere kans aangrijpen om van deze wereld een héél nieuwe leefbare wereld te maken? Een groep Waalwijkers Oktober 1944. Najaar in Neder land. 's Nacht heeft een kille mist zich om de bomen van 't bos gedra peerd, die in de ochtenduren blijft hangen en zelfs nog dichter en dikker wordt. Alles is stil. Alleen het drup pelen van de mist uit de kalende bo men op het dorre blad eronder, wordt gehoord. Te zien is er helemaal niets. Oktober 1944. Oorlog in Nederland. Ja, er is tóch iets te zien in het kille, mistige bos. Daar, tussen de struiken, sluipt een geuniformde gestalte over de natte grond. Plat op de buik, zich op de ellebogen voortbewegend, schuifelt hij voort. Af en toe wach- Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullen...,) Geïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. tend, de oren gesplitst, of hij iets hoort in het vijandige wit van de mist vlak vóór hem. Maar als hij iets hoort, is het al te laat. Vanuit de bosrand rikketikt een vijandelijke mitrailleur. De sluipende soldaat valt voorover, zijn gelaat ver bergend in het mos van het bos, er gens in het zuiden van ons land. Hij zal Canada niet meer terugzien. Hij krijgt op een oorlogskerkhof, ergens in Noord-Brabant, een stenen zerk met zijn naam erop. Plus de datum waarop hij werd geboren en waarop hij viel in het mistige bos, op die oktoberochtend van 1944. En zijn zerk zal niet de enige zijn. Immers, er staan er meer dan 30.000 in ons land, op meer dan 500 begraafplaat sen, alle van gealliëerde gevallenen uit de jaren 1940 - 1945. Hij kwam uit Canada, zijn ouders wonen er nog. Oude mensjes zijn het nu, die moeten zien toe te komen van een pensioentje. Hoe zouden zij ooit naar Nederland kunnen gaan om daar het graf van hun enige zoon te zien, die sneuvelde bij de bevrijdings gevechten van oktober '44 in Noord- Brabant? En tóch worden zij waar schijnlijk volgend jaar uitgenodigd om over te komen en dan de gast van het Nederlandse volk te zijn. Immers, in Amsterdam, in één der statige grachtenhuizen, is het hoofdkantoor van het Nederlands Oorloigsgraven Comité gevestigd. Vandaar worden de uitgenodigden verzonden naar de nabestaanden van de meer dan 30- duizend in ons land gesneuvelde en begraven gealliëerde soldaten. Vele tienduizenden zijn hier al geweest. Andere tienduizenden wachten nog, zoals die vader en moeder in Canada. Zullen zij in 1968, volgend jaar dus, kunnen komen? Dat hangt af van de „Klaprooscollecte", die door het Ne derlands Ooxlogsgraven Comité wordt gehouden in de week van 6 tot 12 november, met als hoogtepunt „Klaproosdag" op zaterdag 11 no vember. De opbrengst van deze inza meling bepaalt hoeveel uitnodigingen volgend jaar naar de oorlogsnabe staanden kunnen worden verzonden. Wat men zich voorstelt te doen, kun nen we nu al zeggenhet gastvrijheid verlenen aan verscheidene grote groe pen nabestaanden: vier uit Engeland, twee uit Canada en wellicht ook één uit de Verenigde Staten. Bovendien zullen vele nabestaanden alleen of met enkele lotgenoten de gasten van het Nederlands Oorlogsgraven Comi té zijn. Het hangt dus af van de collecte, straks in november. En het succes daarvan wordt bepaald door twee fac toren. Van het geld, dat het Neder landse vU.k hiervoor elk jaar graag geeft, én van de paar vrije uren, die Nederlanders willen geven voor de nabestaanden van de meer dan 30- duizend jongens, die voor onze vrij heid hun hele leven gaven. In de voormalige gealliëerde lan den bestaat er grote erkentelijkheid voor de wijze, waarop het Neder landse volk de klaprooscollecte be denkt én voor het werk van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité. Dit blijkt onder andere uit het feit, dat „The British Legion", de grote Brit se vereniging van oud-strijders en na bestaanden - ook volgend jaar weer 33 collectanten van de „Klaprooscol lecte 1967" uitnodigt een gratis va kantieweek in Engeland door te bren gen. Deze 33 personen worden door het lot aangewezen, uit elke provin cie drie. SLOWFOX 510 Nu hebben wij alles voorradig in GERO ZILMETA ZILDURO ZIL VIUM

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9