waalwrjkse en UnqstRAAtse courattc Woningprobleem leeft ook in Sprang-Capelle erg NA H. APPELS AUTOMOBIELBEDRIJF UIT WAALWIJK GEHOORD TE HEBBEN voor een waardevol geschenk Kind overreden door tractor BURGEMEESTER VAN PROOIJEN VINDT LIBERALISATIE BEZWAARLIJK „Zidewinde" Verbeteringen voor dienstplichtigen WAALWIJK In het bungalowpark in Waalwijk-zuid aan de Burgemeester Smeelelaan komt toch een ben zine-service station. Aan H. J. M. Appels Automobiel bedrijf besloot de raad donderdagavond in de maande lijkse vergadering, alsnog grond te verkopen voor de bouw van een benzinestation. In de twee maanden ge leden gehouden vergadering werd het voorstel van B. en W. om deze grond te verkopen met 10 tegen 8 stem men verworpen. De tegenstemmers hadden toen bezwaar tegen de wijziging van het bestemmingsplan waarin geen benzinestation was opgenomen. Na kennis genomen te hebben met de moeilijkheden van het Garagebedrijf Ap pels wilde de raad het voorstel opnieuw behandelen. Na een discussie van een half uur werd het voorstel zonder hoofdlijke stemming aangenomen. Alleen de heer M. v. Eijl wenste aantekening tegen te zijn. De overige agenda punten gingen vlot onder de hamer door. Wethouder C. van den Hoven was verheugd de raad de mededeling te kunnen doen dat ook dit jaar de feestverlichting weer aangebracht kan worden. Oorspronkelijk was het Ge meente Gas- en Lichtbedrijven niet van plan de feest verlichting in het centrum te plaatsen. De plaatselijke middenstand draagt echter een belangrijk deel bij in de kosten (f 5.000,-) die ieder jaar veroorzaakt worden door het verloren gaan van lampen en in het arbeidsloon. Wethouder Van den Hoven vond deze medewerking van de middenstand prijzenswaardig. L. Louwerse als nieuw raadslid beëdigd Niet voldoende geïnformeerd Bij ongeluk doden en 3 gewonden Chaos Speelterreinen Havenwerken Riante woningen Plannen voor over dekt zwembad Verzoening der Kerken Oranje-kalender 1968 verschenen MAANDAG 30 OKTOBER 1967 iuiixiAii/iiu ov uuivuciiif iaui 88e JAARGANG No. 87 De Lcho vah het Zuióen Uitgever Waai wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 10W687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 13,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal ta-ief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Raadsleden toch akkoord met bouw benzinestation in bungalowwijk Moerdijk (Van onze verslaggever) In de vergadering van donder dag werd de heer L. P. Louwerse als raadslid beëdigd. Hij volgt de heer Vermeer (PvdA) op die per brief van 16 oktober zijn ontslag als raadslid had ingediend. Burgemees ter Teijssen dankte de heer Ver meer voor de bijdragen die hij heeft gegeven in een belangrijk deel van de raadsbesluiten. De heer Louwer se heette nij hartelijk welkom. Bij de ingekomen stukken was de brief van H. Appels Automobielbe drijf N'.V. met hef verzoek alsnog de grond te verkopen. Burgemees ter Teijssen wees er op dat het standpunt in deze van hef college bekend was en dat de beslissing bij de raad lag. Mej. Van Doorn en de heren Van Mosselveld, Smits en Van Seters verzochten het voorstel opnieuw aan de orde te stellen. De heer Van Seters gaf het college de verzekering dat de brief die de fir ma Appels aan alle raadsleden had toegezonden door de werknemers fractie terdege was bestudeerd. Zijn fractie had dan ook geen enkel be zwaar tegen de vestiging van een benzinestation. Hij zag er zelfs een bevordering van de werkgelegen heid in, terwijl er volgens de heer Van Seters ook de belangen van de gemeente mee gediend werden. Uit de woorden van mej. Van Doorn en de heer Brouwer bleek dat nu men achter de feiten was gekomen en een ruimere kijk op de zaak had en de eerder geuitte bezwaren niet meer zo zwaar lagen. De heer Smits wees er op dat bij een benzineverkoop het zakelijk rendement voor een groot deel af hankelijk is van de ligging van het terrein. Hij vond dat er door het college niet gehandeld was in strijd met de bestemmingsplannen. „De firma Appels heeft het aangedurfd een nieuw bedrijf te stichten en zelfs uit te breiden. We moeten dankbaar zijn in Waalwijk nog iemand te hebben die daar de moed voor heeft. Het is de taak van de raad het klimaat gunstig te ma ken. We moeten meer zakelijk en minder ambtelijk handelen", aldus de heer Smits. Dat de raad de vorige keer niet voldoende geïnformeerd was, ver wonderde de heer Dercksen. Hij vroeg zich af of het college niet te De bestuurder J. Scholtens (38) uit Musselkanaal werd gedood en drie inzittenden raakten ernstig ge wond, toen htm bestelauto op de weg Groningen-Nieuwerschans te gen een boom botste. Het ongeluk gebeurde, toen een bus uitweek voor een fietser, op 't moment dat de bestelwagen pas seerde. De 3-jarige C. Rutten uit Uden is onder de landbouwtrekker van haar vader terecht gekomen. Het kind was op slag dood. De vader reed met zijn landbouw trekker op een zandweg met naast hem staande zijn kinderen, 3 en 4 jaar. De 3-jarige viel en werd door de trekker overreden. ver was gegaan met de toezeggin gen. De heer M. van Eijl benadruk te nog eens dat het hem niet ging om de vestiging van een benzine station, maar om de wijziging van het uitbreidingsplan. „B. en W. hebben hier een toezegging gedaan dat zij niet konden houden', de heer Van Mosselveld verweet het college te weinig openheid. „De raad wil weten wat er speelt". Burgemeester J. Teijssen bena drukte, dat de feiten en omstandig heden die de raadsleden ter ore wa ren gekomen, ook pas na de raads vergadering van 1 september bij B. en W. bekend waren. De burgemees ter wees er op, dat het college fei telijk en formeel met de voorstel len belast is. Hij was van mening dat er verwarring heerste rond de vraag op welke wijze de plaatsing van benzinestations door de raad moet worden geregeld. Het is de taak van het college goedkeuring aan deze voorzieningen, zoals abri's, transformatorhuisjes en benzinesta tions te geven. „In veel gemeenten is er een vol komen chaos rond de vestiging van benzinestations. Het Nederlands In stituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting heeft in samen werking met de ANWB, BOVAG en vertegenwoordigers van grote ben zinemaatschappijen een rapport over deze materie samengesteld. Hierin was naar voren gekomen dat be stemmingsplannen te weinig hou vast bieden. De heer Teijssen wees er op dat de raad in de vergadering van december 1966 een verordening betreffende de vestiging van ben zineverkoop op punten had goedge keurd. Toen was er ook een inven tarisatie opgemaakt, waaruit bleek dat praktisch alle benzine-service- stations ten noorden van de spoor lijn lagen. B. en W. overwegen echter een spreidingsplan. Er zullen dan ook heel wat vergunningen voor nodig zijn, voordat men een benzinesta tion kan vestigen. De burgemeester verduidelijkte nog eens dat 't „plan Appels" de vestiging van een dag winkel en twee benzinepompen on der 'n afdak betreft. Het bestem mingsplan wordt volgens de mening van het college geen schade aange daan. Ook is er geen sprake van een afsluiten van het plein, daar deze ruimte uitsluitend voor voet gangers bestemd is. De heer Dercksen wilde graag precies weten welke toezeggingen aan de heer Appels waren gedaan. Uit de mededelingen van burgem. Teijssen bleek, dat men aan de fir ma Appels twee terreinen wilde verkopen voor een totaal bedrag van 30.880. Uit deze brief kwam ook duidelijk naar voren dat het college hiervoor eerst de toestem ming van de raad nodig had. In deze zaak is dus de gebruikelijke weg gevolgd. Burgemeester Teijssen kon dan ook niet nalaten, op te merken dat men de zaak niet moet opbla zen. Het voorstel werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Al leen de heer M. v. Eijl wilde aan tekening tégen te zijn. De premiebeschikking voor de bouw van 113 laagbouwwoningen in het plan Groenewoud is, dankzij de inspanning van B. en W., inmiddels afgekomen. Met de bouw zal ten spoedigste worden begonnen. Ook de premiebeschikking voor de helft van 't wijkwinkelcentrum in Laag einde is afgekomen. Ook keurde G.S. de grondverkoop goed. Deze verheugende mededelingen deed burgemeester Teijssen, voordat men met de behandeling van de overige agendapunten begon. Voor de aanleg va nspeelterreinen in een gedeelte van het plan Laag einde, stelde de raad een krediet van 94.500 beschikbaar. De raad stond volledig achter dit voorstel. Wel vroegen enkele leden of 't niet mogelijk was de aanloop reeds in de eerste fase te betrekken, terwijl men er op aandrong ook in de oude wijken dergelijke speelterreinen aan te leggen. Wethouder v. Heeswijk wees op de reeds bestaande plannen die hierin voorzien. De nota van aanmerking van G.S. op de gemeente en de bedrijfsbeigro- tingen voor dit jaar, werd voor ken nisgeving aangenomen. Als lid van de commissie van onderzoek voor de begroting werden de heren A. Deroksen, M. v. Eijl en C. Mossel veld gekozen. Ook werden een aan tal bouwterreinen en woningen ver kocht. Het voorstel om een gemeen schappelijke regeling aan te gaan met betrekking tot de opleiding en het onderricht van lagere politie ambtenaren en het voorstel tot het verlenen van medewerking voor de bouw van een nieuwe school ten behoeve van de opleiding van lage re politie-ambtenaren, ontlokte bij sommige raadsleden de opmerking dat het allemaal nog al aan de hoge kant was. Het bleek echter niet mo gelijk met een lager krediet te wer ken. STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK Niet zoals uit de agenda bleek werd voor de havenwerken een be drag van 2.617.679 als aanvullend krediet, doch als slotkrediet ge vraagd. Burgemeester Teijssen zei dit naar aanleiding van enkele vra gen, of het nu het laatste krediet betrof. Dit slotkrediet is op verzoek van G.S., om zo langlopende midde len te kunnen aanvragen. De woningbouwvereniging „Baard wijk" neemt, zoals bekend, de bouw van 26 premiewoningen met 14 ga rages van de N.V. Cordam over. De raad besloot de rente en aflossing hiervoor te garanderen. Dit voorstel ontlokte bij de heer Van Mosselveld de vraag of het wel nodig was bij dit plan ook veertien garages te bouwen. Wethouder v. d. Hoven wees er op, dat het hier riante wo ningen betreft, die de bouwvereni ging voor 160,per maand kan verhuren. Hij meende dat ook de garages hierbij hoorden. (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - „De liberalisatie die de minister van Volkshuis vesting heeft doorgevoerd per - oktober, vind ik voor onze gemeente bezwaarlijk". De minister schrijft, dat er in onze gemeente geen wo ningnood heerst. Dat is fijn gezegd, maar er staan altijd nog zo'n 300 woningzoekenden ingeschreven. Daarvan kunnen we er hoogstens 70 per jaar helpen. De situatie is in Sprang-Capelle nog niet rijp voor liberalisatie. Dat kan alleen maar als er opschuivingsmogelijkheden zijn. Als de minister ons een extra contingent wil geven, waarom wij gevraagd hebben, zijn er meer mogelijkheden. Nu brengt de liberali satie alleen maar moeilijkheden", zo vertelt ons burgemeester M. v. Prooyen van Sprang-Capelle. Sinds de huren vrijgegeven zijn, heeft burgemeester v. Prooyen al heel wat ongelukkige huurders op zijn spreekuur gehad. „Er zijn huis eigenaren bij die de huur van 60,- per maand op 100,- of meer heb ben gebracht. Dit brengt de mensen in moeilijkheden. De gemeente kan hun geen andere woning aanbieden, we hebben ze niet. Het enige wat we adviseren is, een procedure aan hangig te maken bij de kantonrech ter. Deze stelt dan de huur vast en de eventuele opzegtermijn". Ondanks dit alles is burgemeester v. Prooyen optimistisch over de wo ningbouw in zijn gemeente. In het uitbreidingsplan Sprang zijn 17 wo ningwetwoningen en 24 premiewo ningen in aanbouw. Deze woningen worden, evenals de 32 in het plan Vrijhoeve, voorzien van centrale aardgasverwarming, die individueel betrokken worden Het is de bedoe ling van het gemeentebestuur van Sprang-Capelle meer woningen van een verwarmingssysteem te voor zien. Vooral de premiewoningen in dit uitbreidingsplan Sprang zijn bijzon der aantrekkelijk. Het zijn riante woningen in blokjes van twee ge bouwd, met een garage. De voorlo pige huurprijs is vastgesteld op 31 gulden per week. De stookkosten zijn bij deze individuele verwar ming uiteraard voor de huurder en niet in deze huurprijs begrepen. De woningen die ieder jaar in Sprang- Capelle gereed komen, worden zo eerlijk mogelijk over de acht cate gorieën woningzoekenden verdeeld. Zo komt iedereen aan de ibeurt en wordt een bepaalde groep niet voor getrokken of verwaarloosd. De afsluiting van het uitbreidings plan Sprang wordt gevormd door de nieuwe lagere school, waarvoor enkele weken geleden een urgentie- verklaring is verkregen. Burgemees ter v. Prooyen hoopt de school nog dit jaar aan te besteden. Architect J. C. Loonen uit Dongen ontwierp een 10-klassige etageschool met on dermeer ook een gemeenschaps ruimte met toneel en een kamer voor de schoolarts. Eenzelfde model school, doch dan 14-klassig, is ook te vinden in Vlijmen. De nieuwe school is een dwingende noodzaak. Het huidige gebouw, waarin de 265 kinderen zijn gehuisvest, is meer dan 60 jaar oud en als schoolge bouw volkomen ongeschikt. Wat de scholenbouw betreft, is er de laatste jaren nogal wat bereikt. Ook in Capele in de Heistraat komt een nieuwe school. Men is momen teel druk bezig met het leggen van de fundamenten. Als de winter niet te streng is, verwacht de heer Van Prooyen met ingang van het school jaar 1968'69 het gebouw te kun nen betrekken. Als dan volgend jaar nog begonnen kan worden met de bouw van de school in Sprang - wat van de financieringsmogelijk heden afhangt - dan zijn de school problemen opgelost. De financieringsmogelijkheden zijn ook het grote probleem bij het op gang brengen van het riolerings plan. Voor 1 maart van het volgend jaar zal Sprang-Capelle wel aange sloten zijn op het aard,gasnet. Dan kan ook deze gemeente van dit goedkopere verwarmingssysteem profiteren. Dat het gemeentebestuur niet stil zit, is wel gebleken uit de grote voorzieningen die de laatste jaren tot stand zijn gekomen. We denken dan maar aan het Culturele Cen trum „Zidewinde", het zwembad, de sporthal en de nieuwe woonwijken. „Zidewinde" is iedere dag in ge bruik. Hetzelfde kan gezegd wor den van de sporthal, die overdag door de schooljeugd en in de avond uren door de bevolking wordt ge bruikt. Het zwembad werd het af gelopen seizoen door bijna 80.000 mensen bezocht; 205 personen be haalden het diploma A, 59 het di ploma B. Met het zwembad heeft het ge meentebestuur grote plannen. Reeds lang leeft de gedachte om het bad te verwarmen. De installatiekosten en de bouwkundige kosten inclusief aanleg, raamt burgem. v. Prooyen op 50.000,In de zomermaanden als het weer tegenzit, kan men de watertemperatuur wat gerieflijker maken. Om 50.000,te investeren voor verlenging van het zwemsei- zoen, is niet lonend. Het seizoen zou hoogstens 14 dagen vervroegd kun nen worden. De gedachten gaan dan ook uit naar een nieuw overdekt zwembad, dat naast 't huidige open bad moet komen te liggen. De plannen hier voor zijn in voorbereiding. „Er kan kostenbesparend gewerkt worden. We kunnen gebruik maken van de huidige waterzuiveringsinstallatie en daarmee besparen we zeker 100.000,Ook een badmeester hebben we nu in vaste dienst". Burgemeester v. Prooyen verwacht een overdekt bad in zijn gemeente (het eerste dan in De Langstraat) voor drie tot vier ton te kunnen realiseren. De (grote moeilijkheid is ook hier de financiering, die het ge hele plan wel eens in de ijskast kan doen belanden. In de Tweede Kamer vertelde Mi nister Den Toom donderdag, dat militairen, die langer dan zestien maanden dienen, 20 gulden per maand extra zullen ontvangen. Een maatregel die voor alle dienstplich tigen militairen geldt. De militairen zullen echter voorlopig een vakan tiebijslag uit het hoofd moeten zet ten. Hiervoor zei de minister is geen geld. De Socialist Wieldraaier was 't hier niet mee eens. Deze PvdA-af- gevaardigde meende dat de dienst plichtigen zeker 6 pet. bijslag toe komt en hij verlangde daaromtrent een uitspraak van de commissie van Defensie. Hij diende een motie in, die echter werd verworpen, even als een motie van de socialist Wier- da die tachtig miljoen wilde bezui nigen, onder meer door de verou derde Karei Doorman en de krui ser De Ruyter uit de vaart te ne men. De groetplicht voor militairen wenste minister Den Toom te hand haven, alleen behoeft de hand niet meer te worden geheven voor auto's van generaals. Ook heeft minister Den Toom besloten het lectuurver- bod op te heffen. Wanneer echter commandanten menen, dat hun on dergeschikten, gezagsondermij nen- de, provocerende of pornografische geschriften lezen, moeten zij dit de minister laten weten. Op het departement zal een klei ne commissie oordelen over de scha delijkheid van de lectuur. We hou den zodoende nog een vinger aan de trekker, aldus minister Den Toom, donderdag in de Kamer. Na een breuk van negen eeuwen hebben paus Paulus VI en patriarch Athenagoras van Constantinopel in de St. Pieter de kus van vrede en verzoening gewisseld. Tijdens een historische bijeenkomst in Rome hebben het hoofd van de katholieke kerk en de leider van de oosters orthodoxe kerk de hereniging van hun kerken bepleit. Tijdens een plechtige bijeenkomst in de basiliek van St. Pieter, heeft patriarch Athenagoras verklaard: „Onze harten zijn vervuld van de zekere hoop, dat de gehele katho lieke kerk en de gehele orthodoxe kerk in een gemeenschappelijk ak koord en met gevoel voor verant woordelijkheid de weg op zullen gaan paar eenheid". Met instemming van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard, is ten bate van tal van kinderen, die extra zorg hard nodig hebben, de Oranje-kalender 1968 verschenen. De vereniging „Pro Juventute" heeft de kalender-actie op zich genomen en probeert die kinderen te helpen, in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van htm levens overtuiging. Men is er in geslaagd een unieke en verrassend mooie Oranje-kalender samen te stellen, geheel in kleuern. Grotendeels zijn de afbeeldingen nog niet eerder gepubliceerd; naast de Nederlandse, is er ook een op buitenlandse relaties afgestemde Oranje-kalender verkrijgbaar. Deze heeft een viertalige calendarium: Engels, Frans, Duits en Spaans. De opschriften van de foto's zijn in het Engels. De kalenders zijn verkrijgbaar bij alle verenigingen „Pro Juventute" en het landelijk bestel-adres: ƒ3.90 (verzendkosten ƒ0,60 extra); Post giro 517400 Kalenderactie „Pro Ju ventute"; Postbus 7101 Amsterdam, tel. 020 - 790949. Kinderen in moei lijkheden hebben een zacht plekje nodig in warm kloppende harten.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1