St, Willibrordus Kaatsheuvel vierde zaterdag diamanten jubileum Zonder tussenkomst van installateurs. Dus: de scherpste prijzen Naam? Ringverwarming Alles is voorgemonteerdDus geen hak- en breekwerk. Specialiteit: flats, huurfiats en -woningen. Informeer naar de gespreide financieringsmogelijkheden voor Ringverwarming en Ring-o-heat! Ga kijken in meer dan 100 modelwoningen! 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 OKTOBER 1967 6 De Katholieke Bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Wil librordus", afd. Kaatsheuvel, vierde zaterdagmiddag in de fraai versierde zaal van de Gildenbond haar diamanten jubileum met een herdenkings bijeenkomst, waarvoor niet alleen van de zijde der leden, maar ook uit andere geledingen belangstelling bestond. In zijn openingswoord verwelkomde voorzitter Grootswagers speciaal de landelijke bondsvoorzitter, de heer H. M. de Groodt, het gemeentebestuur, de plaatselijke geestelijkheid, en niet te vergeten de jubilarissen, die voor zover mogelijk door hun echtgenoten waren vergezeld. Na een terugblik in de historie van de organisatie en het opsommen van typische bijzonderheden met hfiar vele kwalijke kanten, die tot de oprichting hadden geleid, memoreerde hij vooral de namen van wijlen C. Roestenberg en kapelaan W. van Heeswijk, die de moed hadden gehad tegen de gevestigde opvattingen op te komen. „Nog steeds heeft de werknemer niet de plaats in het bedrijfsleven die hem toekomt", aldus de voorzitter, "maar met eendrachtige samenwerking hopen wij daartoe eens te geraken". 60 jaar vol aktiviteit Bondsvoorzitter De Groodt begon eerst met namens het hoofdbestuur zijn gelukwensen aan te bieden met dit jubileum. Terugziend op de 60 afgelopen jatfen met grote activiteiten van volharding en moed, maar ook van grote offers en strijd, was er vol gens hem reden tot dankbaarheid en tot voldoening. Dankbaarheid ten aanzien van die eerste moedige man nen, die in die moeilijke omstandig heden onder miskenning, verdacht making en broodroof, de moed had den zich aaneen te sluiten om te trachten verbetering te brengen in de onrechtvaardige en mensonwaardige situatie, waarin de arbeider toen ver keerde. Dankbaarheid ten opzichte van al degenen die ook die jaren daarna dit zijn blijven doen en onder grote offers het werk, wat zo klein begonnen was, voort te zetten en uit te bouwen tot een machtige en groté organisatie, welke de bond St. Willi brordus dus op dit moment is. t Petrus Johannes Cornells Hens Strijd aanbinden Doel Waakzaam Aan het slot van zijn rede wees de heer De Groodt er op, dat het duide- I lijk is, dat ook in deze tijd de vakbe weging waakzaam moet zijn voor de belangen van de werknemer. De afd. Kaatsheuvel, die in de bond bekend staat als een goede en actieve afde ling, heeft dat steeds en ook nu be grepen o.a. door oprichting van een propaganda-club en een verhoudings gewijs groot aantal jeugdleden, een bewijs dat men bij de tijd is. Na zijn met grote aandacht gevolg de rede, welke met een daverend ap plaus werd beloond huldigde de bondsvoorzitter 'n 9-tal jubilarissen onder aanbieding van 't daarbij beho rend insigne en dankte ben namens 't hoofdbestuur. Dat waren A. Hamers, C. Klijsen en G. Zwaans die vanaf de oprichting, dus 60 jaren lid zijn, W. Dingemans, A. v. d. Mierden, A. Zwaans en W. Dingemans (50 jaar) en H. Beökx en A. Verharen (40 jr.). Bovendien werd deze jubilarissen nog een envelop met inhoud uit het rech ten-pakket aangeboden. Tijdens deze bijeenkomst welke o.a. met medewerking van het duo Daffo dils en Blue Birds muzikaal werd op geluisterd door het Eerste Kaatsheu- velse Jeugdkoor o.l.v. de heer van der Linde, bood de voorzitter van dit ge zelschap, de heer A. v. Mosselveld onder het aanbieden van een cadeau zijn gelukwensen aan. Burgemeester L. van Erp van Loon op Zand sprak zijn grote bewonde ring uit voor hetgeen in de afgelopen 60 jaar voor de arbeidsstand verwor ven is. Hij kon als gemeentelijke overheid getuigen van de waardig heid in het optreden van de organisa tie, zoals in het jongste Bata-conflict. Hij hoopte dat men ook in de toe komst van deze waardigheid blijk zal geven. De heer W. Soeterboek feliciteerde als voorzitter van de RK Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel onder het aanbieden van een ets over de schoenindustrie waarbij hij de hoop uitsprak op een vruchtbare sa menwerking met zijn organisatie. De CO-OP Midden-Brabant bood 'n bedrag onder couvert aan. Namens het plaatselijk NKV feliciteerde voor zitter Jac. Stokkermans die nog 'n rokertje meebracht, terwijl ook heer Ebersen namens district II gelukwen sen aanbood. Propagandaleider P. v. Laarhoven offreerde als extra verras sing een doos waarin de pas verwor ven aanwinst van 22 nieuwe leden. Aan het slot sprak voorzitter J. Grootswagers een dankwoord, waarin hij vooral districtsvöorzitter van Hilst betrok. Europa's grootste fabriek voor individuele centrale verwarming levert alle moderne c.v.-systemen voor de kleinste huurflat 2.500) tot de grootste villa 6.000). Systemen: Met ketel (16 - 24 cm. smal!) in kelder, op zolder of in de keuken (ook plaatsbaar zonder schoor steen). Een wand van de ketel is tevens radiator. Gecamoufleerd tot moderne haard, gezellig middelpunt van uw kamer, leverbaar in 15 verschillende modellen (ook als open haard!). De branders zijn van roestvrij staal. Vierkante, vrijwel onzichtbaar op de plinten aangelegde buisjes voeren het hete water door uw heie huis naar de afzonderlijk regelbare radiatoren, leverbaar in allerlei soorten en maten. De duurzame las- verbindingen hebben een levensduur van 40 jaar. Uitvoerbaar in één- en tweepijpleidingssystemen. Eerst wordt uw huis zorgvuldig opgemeten. Onze computer berekent nauwkeurig de benodigde capa citeit. Dan wordt het hele c.v.-systeem voor elke woning apart in de fabriek voorgemonteerd. Een dui delijke garantie voor snel maatwerk en scherpe prijzen. Geen hak- en breekwerk. Elke woning krijgt onze speciale aandacht. Ook na aanleg, want Ringverwarming onderhoudt een 24-uurs service door heel Nederland, snel te bereiken via onze telefooncentrale. Ook in de weekends! Ringverwarming brengt speciaal voor deze huizen Ring-o-heat 2.500 - 3.000), de krachtige, zuinige c.v. die bij verhuizing gemakkelijk meegenomen kan worden. Alles kan even snel gemonteerd als ge demonteerd worden. U hoeft niets achter te laten! Overtuig uzelf. Overal in Nederland ligt Ringverwarming. In tienduizenden huizen. En in meer dan 100 modelwoningen. Ook in uw buurt. Vraag bij ons de adressen en ga zelf kijken, vóór u beslist. U hoort de verbazende voordelen dan van de bezitters zelf. Daar worden u gedemonstreerd: èlle systemen en èHe modellen. Openingstijden: dagelijks van 15.00-18.00 en 19.00-21.00 uur. Bent u geïnteresseerd in Ringverwarming of Ring-o-heat en wilt u documentatie en adressen# Bel even onze showroom in Dert Haag, Rotterdam of Leeuwarden, of vul deze bon in. VE Naam Adres tel Woonplaats Provincie Showrooms: Kelders 29-35, Leeuwarden, tel. 05100-45123* Noordeinde 27a, Den Haag, tel. 070-117835 Schiedamsedijk 70A, Rotterdam. -V Zeven van de negen jubilarissen, die St. Willibrordus in Kaatsheuvel resp. zestig, vijftig en veertig jaar hebben gediend, waren zaterdag middag in de Gildenbondzaal present om de hulde en dank te ontvan gen. Het zijn de heren C. Klijssen, C. Zwaans, W, Dingemans, A. van Mierde, A. Zwaans, H. Beckx en A. Verhagen Reden tot voldoening voor wat uit dat eerste pogen gegroeid is: een sterke vak beweging. In het bijzonder bracht ook hij de naam C. Roestenberg naar voren als voorzitter van de afdeling, later bestuurder en voorzitter van de R.K. Schoen- en Le- derbewerkersbond en na de fusie in 1925 tweede voorzitter van St. Willibrordus. „Hij is de grote motor geweest voor de organisa tie van de schoen- en lederbewerkers en de grote voorvechter voor hun belangen. Zijn naam is niet alleen bijzonder verbonden met Kaatsheuvel, maar met de hele schoeh- en lederindustrie", aldus de heeT De Groodt. Spreker gaf een beeld van de grote tegenstelling tussen de arbeider van 60 jaar geleden en de werknemer van thans met 'n grote mate van bestaanszekerheid en een Heden overleed in het St. Nieolaasziekenhuis, na een langdurige ziekte, mijn lieve man en onze zorgzame vader, schoonvader en grootvader de heer echtgenoot van CONSTANTINA AARTS in de leeftijd van 60 jaar. C. Hens-Aarts C. Hens Th. Hens-Bergmans en kind A. Mandjes-Hens H. Mandjes en kinderen H. Korthout-Hens A. Korthout en kind Conny Wim Peter Harry Clemens Gerard Lianne Louis Waalwijk, 30 oktober 1967 Jan de Rooystraat 4 De overledene is opgebaard in de Chapelle Ardente van het St. Nieolaasziekenhuis te Waalwijk. De H. Mis van Requiem zal gehouden worden op donderdag 2 november a.s. om 9.30 uur in de kapel van het v.m. St. Nieolaasziekenhuis te Waalwijk, waarna begrafenis op het kerkhof van St. Jan, aldaar. IT**'.;. Avondmissen: dinsdag en woensdag om 18.00 uur in de kapel van het v.m. ziekenhuis. Gelegenheid tot condoleren: na de uitvaart in Hotel „De Twee Kolommen", Grotestraat 279, Waalwijk. rijke sociale wetgeving. Dat bereikt te heb ben, daaraan meegewerkt te hebben noem de hij de beste hulde voor de pioniers, voor de afdeling, haar bestuur en leden. Om duidelijk te maken wat gezamenlijk nog te doen staat, noemde de heer De Groodt drie kernpunten uit het actiepro gram van de bond: 1. Het recht van iedere mens op arbeid en inkomen. Dit vereist een beleid, een sociaal- economische politiek welke gericht is op volledige werkgelegenheid, een gezond in dustrialisatiebeleid met plannen op langere termijn en regionale aanpak. Naast een ge zond conjunctuurbeleid zal vooral de aan dacht gericht moeten zijn op de stimule ring en industrialisatie in die regionale ge bieden, waar structurele moeilijkheden zich voordoen. Er zijn hele bedrijfstakken, die zo eenzijdig in bepaalde gebieden zijn ge concentreerd. Naast de textiel is dat ook de schoen- en de baksteenindustrie. Het recht op inkomen eist, dat ook degenen die geen plaats meer hebben in het productie proces, of dat nu ouden van dagen, inva liden of werklozen zijn, verzekerd zijn van een menswaardig bestaan. 2. Een rechtvaardige verdeling: de grote inkomensverschillen die er nog zijn, alsme de het feit, dat er nog velen zijn die op of dichtbij het minimumloon zitten, tonen aan dat er nog heel wat schort aan een rechtvaardige verdeling der inkomens. Daarnaast zien we dat in de sfeer van de vermogens, de kapitaalgroei, die mede door de werknemers tot stand wordt gebracht, als investeringen in het bedrijf blijven en de werknemers er geen enkel deel van krijgen. Integendeel; een steeds groter deel van het nationale vermogen concentreert zich steeds meer in een kleiner aantal handen. Ten aan zien van de noodzakelijke verandering der vermogensverhoudingen, en bezitsvorming ook voor de brede massa der werknemers, staan we nog slechts aan het begin. 3. Wat de erkenning van de werknemer als mens in het bedrijf, door hem te laten mee spreken, medeweten en medebeslissen, de zgn. medezeggenschap, betreft, dat heeft op dit moment nog bitter weinig te betekenen en staan we ook nog slechts vóór de drem pel. Juist omdat het in de toekomst gaat om een wezenlijke verandering van de structuur van de maatschappij, welke op zich nog steeds kapitalistisch is, zal slechts een ster ke en krachtige vakbeweging in staat zijn dit te verwezelijken. Daarom durf ik ook te zeggen dat in de toekomst, in deze mo derne tijd een sterke vakbeweging voor de werknemers net zo noodzakelijk (of nog meer) is dan in het verleden, aldus spre ker. Daarvoor behoefde men volgens hem niet zover in de toekomst te zien, waarbij hij wees op de enige georganiseerde sta king na de oorlog, die net achter de rug was, n.l. bij de Bata. Zoals op zovele zaken heeft ook op dit punt St. Willibrordus weer de spits afgebeten. „Wij hebben", aldus de heer De Groodt", daarmede laten zien, dat, al is er in wezen geen stakingsvrijheid in Nederland, wij als vakbond, wanneer de be langen van de leden worden aangetast, wij niet terugschrikken de strijd als met moet aan te binden tot het uiterste te gaan. Al is het dan niet volledig, maar de strijd heeft succes opgeleverd. De loonsverhoging van 4 en 1 Vz die de Bata-werknemers onthouden werd, is veroverd. Het moet iedereen en vooral de werkgevers nu duidelijk zijn dat wij niet dulden dat met de belangen van werkne mers wordt gesold. Nu wij de vrije loon politiek krijgen, wat wil zeggen dat par tijen bij een c.a.o. vrij zijn de lonen en ar beidsvoorwaarden per onderneming of be drijfstak te regelen zonder gebonden te zijn aan een nationaal percentage en zonder dat de c.a.o.'s nog moeten worden goedge keurd, is het goed dat er geen misverstand is over hoe onze houding is. Dit wil niet zeggen, ik wil dit uitdrukkelijk stellen, dat in de vrije loonpolitiek wij een kortzichtig beleid zullen gaan voeTen en eisen zullen gaan stellen die in een onderneming of be drijfstak de kosten zodanig zullen opvoeren, dat de concurrentiepositie en daarmede op den duur de werkgelegenheid wordt aange tast. In een aantal bedrijfstakken is het momenteel niet ver en zal de loonsverho ging het volgend jaar beperkt blijven. In het belang van de werkgelegenheid op langere termijn, zal de pas ingehouden moeten worden. Anderzijds moeten de werkgevers wel goed begrijpen, dat zij geen misbruik moeten maken van de huidige economische situatie ,en ruimte op de ar beidsmarkt, om de boot af te houden, ook als onze wensen redelijk zijn. Daarvoor wil ik ze dan reeds nu waarschuwen. Wij dul den niet dat de arbeid - de menselijke arbeid - als koopwaar bepaald wordt door vraag en aanbod". Spreker wees er op dat dit ook de kern was van het Bata-conflict. Naar zijn mening was de enige opzet van de Bata om, nu het aanbod van arbeids krachten wat ruimer werd, door middel van de overgang van een eigen c.a.o. naar de bedrijfstak c.a.o.'s minder loon te betalen. Het aanbod werd groter dus de prijs van de arbeid kon omlaag. Het succes van de staking is dan ook geweest, dat, ondanks het feit dat de Bata nu wel vier bedrijfs- tak-c.a.o.'s heeft, zij toch een hoger loon niveau moet betalen. „Achteraf terugziend op het conflict", al dus de heer De Groodt, „zijn ons twee din gen bijzonder opgevallen: 1. de vastbera denheid van onze Brabantse leden wanneer het gaat om de aantasting van hun recht. Het is van veel betekenis geweest dat, nu bij het begin van de vrije loonpolitiek, juist vanuit Best in het zuiden van het land dui delijk is gedemonstreerd wat ook in deze tijd de vakbeweging is en hoe zij voor de belangen van de leden staat; 2. het is ge bleken dat de afstand in het sociaal denken tussen vele werkgevers in het zuiden en ons ontstellend groot is. Het blijkt - de goede niet te na gesproken - dat deze werkgevers en wij voor elkaar een volko men andere taal spreken. Het is voor ons duidelijk dat op dit punt de werkgeversor ganisaties, zeker in de schoen- en lederin dustrie en welke in de hele Bata-zaak toch al geen fraaie rol hebben gespeeld, op een ontstellende manier nalatig zijn geweest en tekort hebben geschoten in het opvoeden van hun werkgeversleden tot ondernemers, die ook 'n sociale verantwoordelijkheid te dragen hebben. En nu kan Mr v. Boven, voorzitter van de Katholieke Werkgevers vereniging, zoals vorige week in Nijmegen, prachtige mooie woorden spreken en mooie ethische vingerwijzingen geven met een aantal waarvan wij het nog eens kunnen zijn ook maar dan blijkt toch weer in de praktijk dat de daad en handelswijze van zijn leden ver af staat van zijn mooie woor den". De bondsvoorzitter ging ook nog nader in op het doel van het vakverbond in de toekomst. Hij zei daarover o.a. het volgen de „Ook al zijn in de afgelopen 60 jaren de middelen en praktijken van onze vak- bood gewijzigd en is telkens de structuur en werkwijze aangepast aan de nieuwe om standigheden, het wezenlijke doel en het streven is volkomen gelijk gebleven en zal ook in de toekomst, onder welke verander de omstandigheden ook, gelijk blijven, n.l. zulk een maatschappij-structuur te vormen waarin de werknemer als mens een vol waardige gelijkberechtigde plaats inneemt. Het wezen van de vakbeweging zal gelijk blijven. Het is misschien goed dat juist nu naar voren te brengen, omdat wij in deze tijd meemaken dat op alle terreinen grote veranderingen en vernieuwingen zich voor doen, althans om geroepen wordt. En al mag als gevolg daarvan voor veel mensen, en in het bijzonder voor de grote massa der werknemers, op allerlei terreinen en ze kerheden wegglijden en het houvast verlo ren gaan, één zaak zal wezenlijk hetzelfde blijven, n.l. een katholieke vakbeweging waarvan men precies weet wat men er aan heeft en waarop men kan blijven bouwen. Mededeling voor iedereen die over aanleg van centrale verwarming denkt 31 OKTOBER EN 1 NOVEMBER STAAT ONZE SHOWBUS IN WAALWIJK OP HET VREDE SPLEIN. Ringverwarming

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 6