waaLwij kse en LanqstRAAtse couRant TAFEL BILJARTS Eenmaking van buitenlands- en handelsbeleid in Benelux Helft van aantal kinderen dat lagere school verlaat kan niet zwemmen MET BOUW NIEUW VEILINGGEBOUW WORDT BEGIN VOLGEND JAAR BEGONNEN 1 v.a. f,45,- tot f.360 BOUW VAN VOLDOENDE ZWEMBADEN NOODZAKELIJK mm MAANDAG 6 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No. 89 DRUNEN - De veiling „De Langstraat" in Drunen kan de snelst groeiende veiling van Brabant genoemd wor den. Donderdagmiddag werd een omzet gehaald van ze ven miljoen gulden. Dit betekent in acht jaar tijd een omzetverdubbeling. Een record als men weet dat de Bra bantse veilingen gemiddeld tien jaar over een omzetver dubbeling doen. Het was de Drunense groentenhande- laar Albert van der Lee, die de zeven miljoen volmaakte door een partij bospeen te kopen. Aanvoerder van deze „mijlpaal-partij" was de heer J. Vissers uit Nieuwkuijk. Beiden ontvingen uit handen van de veilingvoorzitter, de heer Van Hoorn, een kist sigaren. De aanwezige ko pers en verkopers ontvingen een sigaar en enkele con sumpties. Als volgend najaar het nieuwe veilinggebouw betrokken kan worden, rekent het bestuur op een omzet van 8 miljoen. Als het weer er geen stokje voor steekt, zal rond de jaarwisseling met de bouw worden begonnen. Vissers' Wegenbouw N.V. uit Drunen is inmiddels be gonnen met het grondwerk. Volgend jaar zal de Drunen se veiling niet alleen tot een snelst groeiende, maar ook tot een van de modernste veilingen van onze provincie gerekend mogen worden. Donderdag werd recordomzet gehaald Cijfers Schaalvergroting rw Nieuwbouw Vermist meisje uit Amsterdam weer terecht BELGISCHE MINISTER Th. LEFEVRE Volop ruimte t in No®ri!!"g£rahant De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit Dlad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,23+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1.20+10 ct. mc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) f 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal ta-ief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdens raat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Veiling De Langstraat in Drunen heeft een omzet van 7 miljoen (Van onze verslaggever) Voorzitter Van Hoorn merkte te recht op, toen de veilingklok met de partij bosbeen de 7 miljoen volmaak te, dat een veiling zonder kopers geen omzet kan halen. „U hebt daar een belangrijk steentje toe bijgedra gen. Deze omzet mag dan in een slechte behuizing behaald zijn, vol gend jaar rekenen we op een nieuw record in een betere omgeving". De heer Van Hoorn was verheugd dat de rijkstuinbouwconsulent, de heer Ha- ker, dit historische moment mee kon maken. Het betekende donderdag een meer omzet van 1 miljoen gulden verge leken met 1966 toen in oktober de zes miljoen werd geboekt. De in 1916 opgerichte veiling mocht in '46 voor de eerste keer een omzet van 1 miljoen halen. In 1948 was een jaar omzet van 2 miljoen bereikt gevolgd door 1955, 3 miljoen; 1959 vier mil joen, 1962 vijf miljoen, 1965 zes mil joen. en thans 1967 zeven miljoen gulden. Dit betekent een omzetverho- ging van 50% in vier jaar tijd. Werd er in 1963 1 miljoen kilo tomaten aangevoerd, dit jaar ruim 2,5 miljoen kilo. De aanvoer van komkommers De ruilverkaveling heeft in deze tuinbouwstreek veel goeds gedaan. De bedrijven hebben zich belangrijk uit weten te breiden en zijn voor een groot deel overgeschakeld op glas teelt. De heer Van Hoorn betreurt het dat in de westelijke Langstraat de groei in deze bedrijfstak zo goed als stil ligt. De ruilverkaveling het Zui- der Afwaterings Kanaal moet hier de oplossing bieden. Als deze ruilverka veling lang op zich laat wachten zou het geloof in de tuinbouw in dit ge bied wel eens kunnen verdwijnen. Een vertrouwen dat er in de ooste lijke Langstraat wel is. In de onmid dellijke omgeving van de veiling en in de streek Haarsteeg, Nieuwkuijk, Vlijmen zijn een groot aantal belang rijke bedrijven. De nieuwe bedrijven heibben ge middeld 3000 m2 ter beschikking. Dit staat wel in schrille tegenstelling tot enkele jaren geleden toen de ver- lidhtingsdienst van de Tuinbouw- dienst adviseerde om bedrijven van 2000 of 1500 m2 te beginnen. Deze schaalvergroting was noodzakelijk. De kosten drukken nu eenmaal per m2. Door het grotere bedrijf kan de tuinbouwer een hogere omzet halen wat een groter inkomen garandeert. Bedrijven van 3.000 m2 zijn ook ge- Toen groentehandelaar Albert van der Lee deze veilingklok liet stop pen en een partij bospeen kocht was de omzet van 7 miljoen gehaald. Het veilinggebouw is uit zijn jasje gegroeid. Nieuwbouw is noodzakelijk bedroeg in 1963 2.240.000 stuks, dit jaar 3.750.000 stuks. Ook het derde hoofdprodukt, de sla, nam enorm toe. 2.870.000 krop sla in 1963 tegen 5 miljoen dit jaar! Is in de jaren 1963, '64 en '65 gemiddeld per jaar 18 miljoen kg stuks aangevoerd, dit jaar bedraagt deze aanvoer 22 mil joen kg. De omzet van 7 miljoen is beslist niet gehaald door een prijsstijging. Behalve de fusie met de veiling Vlij men (f. 250.000, - is het vooral de sterke uitbreiding geweest van het aantal bedrijven dat hieraan heeft bij gedragen. Door de ruilverkaveling is vooral de glasteelt enorm toegenomen. De stijging van de aanvoer is voor een belangrijk deel in de glasteelt te vinden. Er is dit jaar sprake van een grote oogst. Dit heeft tot gevolg ge had dat de prijzen matig waren. makkelijker te automatiseren, terwijl de hiervoor benodigde investering rendabeler is. Het oog van het bestuur van de veilingvereniging „De Langstraat" is altijd op de toekomst gericht ge weest. De 450 leden gaven in het voorjaar dan ook graag hun toestem ming om de nieuwbouwplannen, die naar alle waarschijnlijkheid 'n inves tering van 2 miljoen gulden vergen, uit te voeren. Er werd toen een kre diet van 1,6 miljoen gulden beschik baar gesteld. Binnen liet raam van dit bedrag zal men trachten het gehele plan, met inbegrip van de grondkos- ten, rond te krijgen. In haar exploi tatie-opzet heeft 't bestuur gerekend naar een haalbare omzet van 7 mil joen gulden. Het ziet er nu al naar uit dat in de komende jaren een aan merkelijke omzet wordt gehaald het geen de exploitatie natuurlijk verge makkelijkt. Wel zal de provisie per 1 januari van 5% op 6.5% worden gebracht. Een percentage dat op ge lijke hoogte ligt met dat van de NCB-veiling. De enorme stijgingen van de laat ste jaren stelde het bestuur voor het probleem van grote huisvesting. Zeer uitgebreid werden toen de plannen onderzocht cm het huidige gebouw uit te breiden. Het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen adviseerde echter nieuwbouw. Het C.B.S. wees hierbij vooral a>p de centrale plaats, welke de veiling in noordelijk Noord- Brabant inneemt. De nieuwe veiling verrijst 600 meter ten oosten van het huidige gebouw. Mede ook om haar taak in de toekomst naar behoren te kunnen vervullen werd nieuwbouw geprefereerd. In de Louis Bouwmeesterstraat in Amsterdam trof een vrouw de 11- jarige Ingeborg Bosshardt uit Am sterdam aan, die een week geleden haar ouderlijke woning aan de BaarsjesWeg verliet om buiten te gaan spelen en sindsdien spoorloos was. Omdat zij er zo verkleumd uitzag, j nam de vrouw het meisje mee naar I huis en toen zij van haar dochter j hoorde dat het kind werd vermist, waarschuwde zij de politie. Tegen I de kinderpolitie vertelde 't meisje later dat vrees voor een pak slaag de reden was geweest waarom zij van huis was weggebleven. Ze ver telde dat zij op een bouwwerk aan een touw was gaan hangen en een man haar naam had genoteerd. Deze man vertelde haar, dat hij het aan haar vader zou meedelen. Ze was zo bang een flink pak slaag te krij gen, dat zij besloot een zwerftocht in het westen van de stad te gaan beginnen. Volgens haar verhaal, had zij be halve enkele zakjes patates-frites, die zij had gekregen gedurende haar vijfdaagse zwerftocht door de stad, niets gegeten, 's Nachts sliep zij in podtieken en 's morgens ging zij naar de kerk om de mis bij te wo nen. IN 7 VSR5CMILUNDC QFMZTIN6€N C(V PRy«ew.... Stationssfraat 51a tel. 04160-3350«r> 28 I 7 WAALWIJK De Belgische Minister van Staat Th. Lefevre, meent dat aan de eerst komende bijeenkomst van het Bene- lux-ministerscomité. de eis gesteld moet worden te zorgen voor de vor ming van een communautaire in stelling in de Benelux, „naar de aard van de Europese commissie". Hij zei dit, in Den Haag tijdens een bijeenkomst van het Haagse Comité Nebelux. Hij pleitte verder voor een ver scherping van de controle door de raadgevende interparlementaire Be- nelux-raad, uitbreiding van de be voegdheden van dit parlement en voor een eenmaking van het bui tenlands beleid en het handelsbe leid van de landen van de Benelux. De Benelux zit in het slop. Ze dient lessen te trekken uit de ontwikke lingen die zich in het Europa van de zes hebben voorgedaan, aldus de heer le Fevre. Een supra-nationale „Benelux- commissie" zou ongeveer de com petentie moeten hebben van die van de Europese commissie, zo zei hij. In het instellen van zulk een commissie zag hij een middel ter uitbouwing van de Benelux die dan een grotere politieke en culturele rol zou kunnen spelen binnen het Europa van de zes. Het is een illusie, aldus de Belg, te denken dat we in Europa natio naal onze belangen zouden kunnen behartigen. Met z'n drieën een een heid vormend maken we nog maar 12 procent van de bevolking van de zes uit en nemen we nog slechts 27 procent van de import en 26 pro cent van d.e export voor onze re kening. Echter met onze. havens, die ons tot de poort van Europa maken en mits daartoe de politie ks wil bestaat, kunnen we de om standigheden scheppen dat er op den duur gesproken wordt van 'n Euiopa van de vier, n.l. Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux. Mr. V. G. M. Marijnen, sinds kort voorzitter van het Nederlandse Co mité Benelux, deelde in de verga dering mee, dat op korte termijn een commissie van deskundigen (op initiatief van de drie comité's Be nelux) aan het werk zal gaan om de opzet te schetsen van een supra nationale Benelux-Commissie. Die deskundigen zullen onder meer be zien hoe de verhoudingenvan zulk een commissie dienen te zijn tot het comité van ministers en de par lementen. De heer Marijnen vond dat evenals de Europese com missie dat voor de EEG geweest is een Benelux-commissie motor kan zijn voor een verdere ontwik keling van de Benelux. Ten noorden van de grote provin ciale weg heeft de veilingvereniging in samenwerking met gemeente en, ruilverkaveling 7 ha. grond aange kocht waarop het bedrijf wordt ge plaatst. Het gebouw, ontworpen door architekt C. Boogaerds, heeft een op pervlakte van 4000 m2, inclusief koelhuis, kantoren, bestuurskamer en kantine. Tevens wordt nog een fust- loods geplaatst van 2000 m2. Voor aan- en afvoer en parkeerruimte is pp het nieuwe terrein plaats genoeg. Van de 7 ha. zal nog ongeveer 3 ha. ongebruikt blijven. Voor uitbreiding is dus volcp ruimte, terwijl het ook mogelijk is overslagbedrijven te bou wen. Al kampt de tuinbouw zeker nog met veel problemen, de uitbreiding van de bestaande bedrijven, de stich- ting van nieuwe bedrijven en de bouw van die nieuw veilinggebouw geeft veel hoop voor de toekomst. Het behoeft eigenlijk niemand te verbazen, dat er in ons land elk jaar gemiddeld 300 kinderen bene den de 15 jaar verdrinken. Uit een gehouden onderzoek is nl. gebleken, dat bijna de helft van de kinderen die de lagere school hebben verla ten, niet heeft leren zwemmen, om dat de gelegenheid tot zweminstruc- tie voor hen ontbreekt. We wisten al lang, aldus de voor zitter van de Kon. Ver. van Sport leraren, de heer J. Kramer, dat de lichamelijke opvoeding bij het la ger onderwijs een onderontwikkeld gebied is. Óm dat aan te tonen is een enquête gehouden, over het zwemonderwijs, waaraan door 5000 openbare en bijzonder lagere scho len werd deelgenomen. De resulta- - In de Oostelijke Langstraat verrijzen steeds meer van deze moderne tuinbouwbedrijven waar volop aandacht aan glasteelt wordt geschonken ten van het onderzoek gaven cijfers die nog schrikbarender waren, dan men durfde denken. Slechts 30 pro cent van onze schooljeugd kan bij het verlaten van de lagere school werkelijk zwemmen, circa 23 pro cent kan slechts met veel moeite 't hoofd boven water houden, terwijl voor 47,1 procent het water een di rect levensgevaar betekent. Van de 4.981 zesde klassen waarover het rapport van de vereniging van le raren en onderwijzers in de licha melijke opvoeding gegevens ver strekt, blijken 1.340 klassen (26,9 procent) nooit schoolzwemmen te hebben gehad. Ruim 33 procent had enige zwemles gehad in een open- lucbtbad en bijna 40 procent in een overdekt bad. Volgens het rapport verkeert veel meer dan de helft van de kinderen op de lagere scholen in een gevaar-situatie. In een wa terrijk land zoals het onze mag dit niet worden toegestaan, aldus dit rapport. Wanneer men per provincie deze zaak bekijkt, dan blijkt, dat in het waterrijke Zeeland 58,1 procent van de leerlingen geen zwemles ont vangt. In Limburg zelfs 58,5 pro cent. Ook in Friesland, inclusief de eilanden met 30,9 procent en Noord- Brabant met 32 procent van zwem les verstoken scholieren is de situa tie onverantwoord. Noord-Holland met 11,6 procent leerlingen zonder zwemles staat er het best voor. In de drie grote steden blijkt een schrijnend tekort aan zwembaden. In Amsterdam had 18,8 in Den Haag 24,9 en in Rotterdam 41,6 procent geen diploma. Het door de genoemde vereni ging samengestelde enquêterapport is toegezonden naar 'de ministers van O. en W., van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Hierin wordt door het hoofdbestuur aan de betreffende ministers ge vraagd te willen bevorderen dat aan deze lacune in de lichamelijke opvoeding zo snel mogelijk 'n einde wordt gemaakt. Het dringt erop aan via de Wet op het Lager On derwijs schoolzwemmen als ver plicht vak op 't leerrooster te zetten

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1