waalwijkse en UnqstRAAtse couRarrt (111 1 DRS D. SCHOUTEN NEEMT AFSCHEID ALS DIREKTEUR WILLEM VAN ORANJE COLLEGE i van YY]ierlo DIVERSE MERKEN EN PRIJZEN Dr C. Blokland nieuwe direkteur In de politiek WAALWIJK De man die van de oprichting af lei ding heeft gegeven aan het Willem van Oranje College in Waalwijk gaat dit onderwijsinstituut verlaten. We gens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd is met ingang van 3 januari 1968 aan drs. D. Schouten eervol ontslag verleend als direkteur van het Willem van Oranje College. Als zijn opvolger is met ingang van dezelfde datum benoemd dr. C. Blokland (44) thans onder-direkteur. Ingevolge de in werking tre ding van de Mammoetwet zal dr. Blokland per 1 augus tus 1968 de titel van rector voeren. Drs. Schouten heeft in de 18 jaar dat de school bestaat, deze chris telijke H.B.S. van een kleine plaatselijke school zien groeien tot een streekschool met 435 leerlingen uit geheel midden-Brabant. Aan zijn inzet heeft het Wil lem van Oranje College dan ook veel te danken. Hem zal door het bestuur ongetwijfeld een passend af scheid worden bereid. Historie KOMPL. MET SCHOENEN Stationsstraat 51a tel. 04160-3350en 2817 WAALWIJK -^xcluöieve e^lerenklecling WAALWIJK Nieuwe school Noodzakelijke uitbreiding Meent-militairen overvallen SCVP-radicalen niet akkoord met partij-top VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No. 90 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 10.69687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) f3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractad verten ties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Huisvesting is steeds groot probleem geweest voor Chr. streek H.B.S. (Van onze verslaggever) Drs D. Schouten kwam in 1949 naar Waalwijk, na 22 jaar als leraar wiskunde aan het Christelijk Lyceum in Harderwijk te zijn verbonden ge weest. Zijn middelbare opleiding ge noot hij aan de Rijks HBS te Almelo, waarna hij aan de Rijks Universiteit van Leiden met succes wiskunde stu deerde. Bij zijn benoeming tot direk teur had de heer Schouten het grote voordeel veel van de ingewikkelde schooladministratie af te weten. In Harderwijk was hij 17 jaar secretaris van de LTS geweest. Hij wist wat er voor nodig was om op de juiste wijze met het ministerie te onderhandelen. Met veel succes heeft hij de bespre kingen voor het Willem van Oranje College de afgelopen jaren geleid. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Dat houdt Drs Schou ten zich goed voor ogen; hoewel hij er geen doekjes om draait dat af scheid nemen van een school, die men mee heeft zien groeien, niet ge makkelijk is. Helemaal verloren voor het Willem van Oranje College is de heer Schouten niet. De eindexamen klas blijft hij tot aan het examen, voorwat het vak wiskunde betreft, begeleiden. Of hij in het nieuwe schooljaar nog les geeft? Een ant woord hierop is moeilijk te geven. Wel is het bekend dat er een groot tekort is aan leraren ■HMwaaMBMBi Drs Schouten Overigens behoeft de heer Schou ten zich in Waalwijk niet te vervelen. Hij is voorzitter van de Christelijke BLO, de Ireneschool en voorzitter van de Chr. Lagere School. Ook als politicus (CHU) heeft hij zijn sporen verdiend. Drs Schouten is voorzitter van de Prot. Chr. Fractie in de Pro vinciale Staten, voorzitter van de Ka merkring Den Bosch en hoofdbe stuurslid van de Christelijke Histori sche Unie. Zijn kijk op de politieke situatie is helder: „Op het gebied van de praktische politiek moeten we sa menwerken met de andere christelijke partijen. Dat is alleen maar verstan dig. Bij de verkiezingen moeten we zelfstandig optreden". De heer Schouten heeft veel ver trouwen in het kabinet De Jong. „Dit kabinet volgt een juiste politiek, zoals ook de kabinetten De Quay en Ma- rijnen". Over de radicalen zegt Drs Schouten: „Deze hebben de televisie mee. Men wekt de schijn dan meer invloed te hebben dan in werkelijk heid is. De radicalen in de CH en AR handelen in strijd met de historie. Daarmee is de kiezer het vast niet eens". In de 'direktie-wisseling' bij het Wil lem van Oranje College vonden wij aanleiding eens nader in te gaan op de historie en de achtergronden van de school. Drs D. Schouten stelde ons hiervoor een overzicht ter hand, dat hij enkele jaren heeft samengesteld. We schrijven 26 febr. 1946. In de eenvoudige consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk is vergaderd door de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente van Besoyen. Eenvoudige mensen zijn de leden, alleen de voor zitter heeft voortgezet hoger onder wijs genoten, maar hij is nog jong. Een der leden vertelt in „De Echo" te hebben gelezen van de plannen om een R.K. M.M.S. op te richten. Moet er voor onze protestantse leerlingen niet de mogelijkheid zijn om op een niet r.k. schoolonderwijs te geni'eten? De vergaderende broeders bespre ken breedvoerig de mogelijkheden. Moeten ze streven naar een neutrale school? Moeten ze aansturen op een chr. school? Dat laatste willen zij wel maar zou dit wel mogelijk zijn? Neen meent er een, een chr. school is stel lig niet mogelijk. Zo delibereert men, maar zij begrijpen, dat zij alleen deze taak niet tot een goed einde kunnen brengen. Men besluit om een verga dering van kerkeraden in de classis bijeen te roepen in overleg met ds A. Vroegindewey als classicaal gedele geerde voor onderwijszaken. Aan ou derling Buddingh wordt opgedragen dit verder voor te bereiden. Deze laat er geen gras over groeien ■/L? Wowui -iisSiK Het Willem van Oranje College aan de Floris V-laan in Waalwijk en zo komt er op 12 maart de ge wenste vergadering bijeen. Men be sluit zich tot de minister te wenden, met een verzoek om een school voor het protestantse deel der bevolking. Een commissie wordt benoemd. Deze commissie wordt nadien uitgebreid met een Gereformeerd lid en twee dames. Op 13 mei heeft een bespre king plaats op het Ministerie van On derwijs. Daar blijkt dat de totstand koming niet tot de onmogelijkheden behoort, maar er moet aangetoond worden, dat de school bestaansrecht heeft. Men zou b.v. voor eigen reke ning met een of twee klassen kunnen beginnen. Op 5 september 1946 wordt de vereniging opgericht, waar van de HBS te zijner tijd zal uitgaan. Daar behoorde toen meer moed toe, dan wij thans zouden denken. Op 28 augustus 1946 ontving het bestuur een ernstige waarschuwing van een hoofd van een naburige chr. ulo school zich ernstig te bezinnen; hij meende zelf daarin mede aanleiding te vinden weg te gaan Men zoekt kontakt met de hoofden der protestantse scholen in de omge ving. En dan begint een langdurige worsteling om gelden bijeen te bren gen voor een begin voor eigen reke ning. Van een andere school heeft men vernomen, dat er niet minder dan 30.000 gulden voor nodig zijn Contribuanten worden gewonnen, de gemeenten in de omgeving worden verzocht belangrijke bedragen bijeen brengen. Gemeente-avonden wor- iien georganiseerd met sprekers en zangverenigingen. Ook wordt in jan. 1917 een beroep gedaan op geheel Prot Chr. Nederland om bijdragen voor dit werk. Welk een ontzaggelijke arbeid hiervoor verzet moet worden laat zich denken. Men ging voort met de arbeid. Maar subsidie kreeg men nog niet. In jan. 1948 gaat men weer naar het Ministerie. 1 febr. 1949 bezoekt men wederom de inspekteur. Zij hebben een ander woord van Willem van Oranje tot de hunne gemaakt. Een kloek en manlijk hart pleegt ook in spijt der wederspoed ankergrond aan de hoop te vinden. Deze hoop wordt niet beschaamd: 2 april 1949 bericht de Minister van Onderwijs dat per 1 sept. 1949 subsidie zal worden ver leend. Een oproep voor 'n direkteur wordt geplaatst. Twee heren worden achter eenvolgens benoemd; zij bedanken, omdat zij aan andere scholen be noemd worden, waarin zij meer pers pectief zien. Wat nu, want de tijd dringt. Drs Schouten, die alleen maar inlichtingen had gevraagd, maar niet had gesolliciteerd, krijgt het verzoek eens te komen praten. De beroeping naar Waalwijk wordt door hem aan vaard. Dan draait de school op volle toeren; personeel wordt benoemd, leerlingen toegelaten. Maar waar moet worden schoolgehouden? Na veel aandringen is burgemeester Lam- booy bereid twee lokalen voor een jaar te verhuren. De heer Buddingh loopt geheel Waalwijk af voor een 3e lokaal, maar vindt er slechts een in een café. De opening vindt 7 septem ber 1949 plaats. Reeds in juni is het bestuur de ver zekering gegeven op het bouwplan 1950 geplaatst te zullen worden, maar waar is de grond te vind< n? Gronden midden in weilanden gele gen zijn de landbouwers niet bereid te verkopen. Burgemeester Lambooy zegt ons niet te kunnen helpen. Met veler medewerking komt er eindelijk grond van de gemeente Waalwijk en van anderen ter besohikking. Dan blijkt het stuk grond niet groot ge noeg. Een nieuwe strijd, die bijna een jaar duurt levert met de hulp van het gemeentebestuur eindelijk het ge wenste resultaat op, doordat de Dia conie der Ned. Herv. Gemeente van Besoyen een stuk grond ter onzer be schikking stelt, hetwelk voor ruiling gebruikt werd. Dan komen de moeilijkheden van het afsluiten van een geldlening. Burgemeester Teyssen brengt het be stuur op het goede spoor en men kan een geldlening afsluiten. In het eerste halfjaar 1953 wordt met de bouw van de nieuwe school begonnen. Sept. 1954 wordt het nieuwe gebouw in gebruik genomen afschoon het nog lang niet klaar is. Het oude gebouw was te klein geworden, zodat dit moest worden verlaten. We! leverden de werkzaamheden der ambachtslie den grote bezwaren op voor het ge ven van onderwijs, maar ook deze moeilijkheden werden overwonnen. Het waren andere moeilijkheden, waarmee de penningmeester der school zwaar belast werd. De solidi teit van de aannemer werd zozeer in twijfel getrokken, dat de leveranciers hem niet wilden leveren. Dit ge schiedde pas nadat de penningmees ter zich bereid verklaarde leveranties rechtstreeks te betalen. Nog meer moeilijkheden kreeg hij te verwerken, toen de aannemer failliet werd ver klaard. Gelukkig was toen de bouw beëindigd en op 11 jan. 1955 werd het schoolgebouw officieel door prof. dr A. M. Donner, voorzitter van de Bond van Ver. v. Chr. V.H.M.O. ge opend. Met deze opening was echter geen einde gekomen aan de aktiviteit van het bestuur. Een aanvrage om subsi diëring van een afdeling middelbare meisjesschool werd ingewilligd en de ze werd op de begroting 1956 ge plaatst, zodat deze sept. 1956 kon aanvangen. In het najaar 1956 werd besloten een tweetal sociologische rapporten te laten vervaardigen, een ter bepa ling van een mogelijk aantal leerlin gen van een prot. chr. kweekschool, een tweede ter bepaling van het toe komstig aantal leerlingen. Dit laatste rapport diende mede ter ondersteu ning van een verzoek om de school te mogen uitbreiden dat eind 1956 werd ingezonden. Het eerste rapport gaf aanleiding om in dec. 1956 een verzoek te richten tot het ministerie van O.K. en W. om een chr. kweek school in Waalwijk te willen subsi diëren. Het verzoek om uitbreiding rustte ruim een jaar in de archieven van het ministerie totdat het bij een bezoek weer tevoorschijn werd gehaald 'en op 13 maart 1958 dientengevolge het ministerie aan het bestuur der school schreef, dat een schets plan mocht worden gemaakt. Dit schetsplan werd met bekwame spoed 10 juli 1958 in gezonden. Begin 1959 kon de aan besteding plaats vinden en in april 1959 werd met de werkzaamheden begonnen. In februari 1960 was de uitbreiding een feit geworden. Het verzoek om een kweekschool werd toegelicht bij de direkteur-generaal van het onderwijs, maar enige maan den geleden werd het teleurstellende bericht ontvangen, dat subsidie werd geweigerd. Ook werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om een gymna sium-afdeling aan de school te ver binden. Het bleek echter, dat het Ministerie van Onderwijs op grond van het grote gebrek aan leraren in de klassieke talen voorhands niet be reid was 'n gymnasium-afdeling voor subsidie in aanmerking te brengen. Bij het begin van de cursus 1959 - 1960 telde de school 15 klassen en 288 leerlingen. In september 1949 werd begonnen met 48 leerlingen en 3 klassen. Het aantal leerlingen was in deze tien jaren alzo verzesvoudigd, In het weekend zijn in de St. Hu- bertuslaan in Maastricht vlak bij de kazerne twee Engelse AFCENT-mi- litairen overvallen. Van de een maakten de overvallers, enige opgeschoten jongemannen, een gouden polshorloge buit. De ander slaagde er in zich los te rukken en zonder kleerscheuren de kazerne te bereiken. De Maastrichtse politie be schikt over twee signalementen. Ze hoopt, dat getuigen van het voorval zich in verband met de opsporing van de andere daders zullen melden. Een poging van het dagelijks be stuur van de KVP om een akkoord te bereiken met de KVP-radicalen is maandagavond mislukt. Eerder had de woordvoerder van de radicalen, oud-minister Drs Bogaers, gezegd dat het „radicalisme buiten de KVP ver wezenlijkt zal worden" als de partij raad in december weigert de KVP om te vormen in radicaal-vooruitstreven- de zin. Hij verklaarde dit aan het NKV-blad „Ruim Zicht". De besprekingen tussen het dage lijks bestuur en een zes man sterke delegatie van de KVP-radicalen wer den maandagavond gehouden op het partijbureau in Den Haag. De KVP- radicalen hadden eind oktober hun delegatie samengesteld na een ver zoek tot 'n gesprek van de KVP-top. De inhoud van de voorstellen van het partijbestuur zijn niet bekend gewor den, maar in Den Haag legt men ver band met de geruchten die enkele weken geleden over een compromis de ronde deden, maar 't is te vrezen BIJ VERKOUDHEDEN HIERTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND het aantal klassen vijf maal zo groot geworden. Momenteel telt het Willem van Oranje College 435 leerlingen, die uit heel Midden-Brabant, tot zelfs Tilburg en Den Bosch, komen. Het schoolgebouw is voor dit grote aantal leerlingen te klein. Over de uitbrei dingsplannen, met een 14-tal lokalen waaronder 'n tweede gymnastiekzaal, schreven wij enige weken geleden uit voerig. Ook krijgt men de beschik king over een sportcomplex, dat aan de school grenst. Het is in het belang van het christelijk onderwijs in onze provincie (in Brabant zijn maar drie Chr. HBS-sen) dat niets de groei van dit zo belangrijk onderwijsinstituut in de weg staat. VA,-. ,J7'; A 'ïêW-'-Xfê Het in aanleg zijnde sportcomplex naast de school

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1