wAAlwijkse en LAnqstRAAtse cour An t Burg. L van Erp opende lustrum Micro-show in Kaatsheuvel De Spar galerijen eerste Loon winkel in op Zand Openbare school in De Moer is grondig verbeterd Laat Uw bril ocjaertó H. BAKKEREN MET HERENSCHOEN WINNAAR COUPE MICRO Bloedige gevechten in Zuid-Vietnam Streven naar permanent gebouw Steun De Coupe Micro Brilienspecialist Optica Houdt Bogaeris voor ogen 39 stands Vrouw vercSweues! met 4 kinderen Senator Teijssen stelt minister vra gen ©ver wegen Burgemeester opent maandag school S Ajaxieden voor lopig buiten selectie NDSM koopt van Heijst, België VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No.92 De tcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 1 0,3t p. mnd. 1,20+10 ct. inc.k.) 1,38 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B j-eaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - De Micro-show 1967, een expositie voor de schoen en lederwarenindustrie viert dit jaar het eerste lustrum. In deze vijf jaar is de show uitgegroeid tot een manifestatie van allure die qua opzet en organi satie kan wedijveren met de reeds tal van jaren bestaande internationale beurzen op dit gebied. Het bewijs hiervan is de groei van het aantal expo santen. De Microshow is een noodzakelijke functie gaan vervullen, zo merkte mr A. van Oldenbeek, de voorzitter van het organisatie-comité, woensdag morgen bij de officiële opening op. De show, die in vijf grote hallen op het parkeerterrein van De Efteling wordt gehouden is tot en met zaterdag ge opend. Nauw verwand aan deze expositie is de ontwerpwedstrijd om de Coupe Micro. Dit kleinood ging naar de heer K. H. Bakkeren, modelleur bij Cow boy-schoenfabrieken in Dongen. Het was voor de eerste maal in de Micro historie dat een herenschoenmodel werd bekroond. Mr van Oldenbeek vond het jam mer dat de show het nog steeds met 'n provisorische behuizing moet stel len. Een permanent gebouw in het hart van de leder- en schoenindustrie oordeelde hij noodzakelijk. Tijdens de openingsbijeenkomst, die naast burgemeester L. van Erp van Loon op Zand ook werd bijgewoond door bur gemeester M. v. Prooijen van Sprang- Capelle, in het restaurant van De Ef teling wees mr Van Oldenbeek op de hoge eisen die er aan de deelnemers worden gesteld. ,,De schoenindustrie moet een achterstand in de modische ontwikkeling inlopen. Daartoe kan ook de ontwerpwedstrijd om de Cou pe Micro een belangrijke bijdrage le veren. De modelleur kan zich voor deze wedstrijd uitleven. De schoenfa brikanten moeten deelname stimule- JJ ren „We moeten alles doen om onze positie te verbeteren. Daarom is het juist zo verheugend dat de gemeente Loon op Zand een extra prijs heeft ingesteld ter stimulering van de wed strijd", aldus de heer Van Oldenbeek. Samenwerking tussen overheid en be drijfsleven is volgens hem vaak ver te zoeken. Het startsein voor de lus trumexpositie werd gegeven door bur gemeester L. van Erp. Hij zei graag een gastheer te willen zijn voor alles wat dienstbaar kan zijn voor de ont wikkeling van de schoenindustrie, Een industrie die in de streek de bo ventoon voert. 75% van de beroeps bevolking van de gemeente Loon op Zand, werkzaam in de industrie, be oefend zijn dagelijkse arbeid in de schoen- en lederindustrie. De ont wikkeling in de industrie, alleen al uit het oogpunt van de werkgelegen heid wordt door ons op de voet ge volgd. Deze industrie maakt 'n mode ontwikkeling door. Het is belangrijk dat ook de toeleveringsbedrijven zich hierop instellen". Dat een permanent gebouw een grote vooruitgang zou betekenen, daarover was burgemeester Van Erp het volle dig met mr Van Oldenbeek eens. Loon op Zand's eerste burger zegde gaarne zijn steun toe aan de plannen om in Kaatsheuvel 'n permanent ten toonstellingsgebouw te krijgen. Hier bij dacht hij speciaal aan De Efteling, een park met tal van mogelijkheden waarvan er volgens burgemeester Van Erp nog slechts weinigen worden gee- bruikt. Hij vond het een treurige zaak dat veel mensen niet meer helemaal kunnen overzien hoe de branche zich ontwikkeld. Een zorg die ook de overheid aan gaat. Het was burge meester Van Erp opgevallen met hoe veel liefde er steeds over het schoe nen- en ledervak gesproken wordt, i „Men spreekt met genoegen over 1 deze branche. Laten we beschutte® wat we hebben. Om deze reden heb ben B. en W. een extra prijs voor dé Coupe Micro wedstrijd geschonken. We willen iets doen voor de meest creatieve inzendingen. Moge gereikt worden naar de toekomst die door ons zelf gemaakt moet worden", al dus burgemeester Van Erp, die niet vergat het lofwaardig initiatief dat de heren mr A. van Oldenbeek, J. Kantelberg en L. Ververs in 1962 met de eerste Micro-show namen, te prijzen. Sedert 1964 wordt jaarlijks als ex tra evenement op de Micro Show de Coupe Micro georganiseerd, een ontwerpwedstrijd voor Nederlandse schoenontwerpers. De wedstrijd als opluistering van de Micro Show ge start, wordt nu wel gezien als een trefpunt voor de ontwerper. De man die constant in zijn bedrijf aan het werk is met het creëren van mode. ontmoet in deze wedstrijd zijn onbe kende collega. Het streven van de Coupe Micro is echter steeds weer de Nederlandse ontwerpers de mogelijk heid te bieden hun fantasie de vrije loop te laten in een mode-prognose, één jaar vooruit. De Nederlandse schoenontwerper is heden tèn dage wel degelijk in staat worden „MODE" te brengen, gezien de korte tijd, die er tegen woordig nodig is om een „trend" uit Zuid-Europa op de Nederlandse markt te doen verschijnen. Uiteraard zit hier ook de steun achter van de toeleveringsindustrie, waaruit het raakpunt Micro Show-Coupe Micro gedistilleerd kan worden. De geschie denis van de Coupe Micro is nog niet De prijswinnaars van de micro-show v.l.n.r. G. Aarts, L. van Over- dijk (hoofd), Chr. Bergmans, K. Bakkeren, J. Peters en L. Smits geheel bevredigend te noemen, gezien 't kleine aantal ontwerpers dat ieder jaar zich inschrijft voor deelname. Vermoedelijk is dit nog te wijten aan het woordje „drempelvrees", terwijl ook rekening gehouden dient te wor den met het feit, dat nog niet iedere schoenfabrikant willens is zijn ont werper/modelleur aan deze wedstrijd te laten deelnemen, m.a.w. geen toe stemming geeft. Prettig is dan weer te merken, dat de jury, dit jaar bestaande uit de heren J. Bergmans, W. Hornman, F. W. Pokorny, A, Smid en H. Vesters, stuk voor stuk persoonlijkheden in de Nederlandse schoen-branche, steeds weer suggesties oppert de volgende Coupe Micro tot meer deelnemers te brengen. Zo zou het geen slecht idee zijn geweest de industrie in de Coupe Micro te interesseren, hetgeen dan ook in 1968 zal geschieden. Hier door zou de Coupe Micro meer bin nen het bereik komen te liggen van de Nederlandse ontwerper, terwijl dan door deze samenwerking een royaler systeem van prijzen tot stand zou kunnen komen. Dit jaar is het aandeel der heren schoenen belangrijker te noemen dan in voorgaande jaren. De winnaar van de Coupe, de heer K. H. Bakkeren (Cowboy-Dongen) is een ontwerper, die met een zeer goed ontwerp van een herenschoen alle mededingers ver heeft voorbijgestreefd. Hier lag een stukje te verwachten mode najaar '68 waar de jury unaniem zijn uitspraak over heeft geveld. De tweede prijs viel te beurt aan de Coupe-winnaar van 1966, t.w. Charles Bergmans (vrij ontwerper) met een dames-schoen, waarin hij zijn fantasie een modische vrije loop heeft gelaten en een charmant spel van tin ten heeft teweeggebracht op een mo- jtief wat inderdaad te verwachten is. De derde prijs werd dit jaar gedeeld) gezien het gelijke aantal punten wel ke de heren, t.w. J. W. A. Peters (Swift-Nijmegen) en G. M. A. Aarts (Leon Pare - Kaatsheuvel) behaalden met resp. een herenschoen (de tweede in de top) en een damesschoen. In verband met het eerste lustrum van de Micro Show stelde de gemeente Loon op Zand ook een prijs beschik baar, t.w. een fraaie vaas-vormige be- Grotestraat Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele cUg geopend, dinsdag de gehele dag gesloten leer met inscriptie en vergezeld van 'n geldbedrag, welke bestemd was voor de meest in punten gewaardeerde groeps-inzending. Deze prijs kwam toe aan de heer L. A. C. Smits (Gebr. Timmers - Kaatsheuvel) een ontwer per, die alle Coupe-wedstrijden mee deed en steeds bovenin de klassering te vinden was. Een eervolle vermelding werd door de jury toegekend aan de heer L. G. M. van Overdijk (J.A.L. - Dongen) voor een 3-tal ingezonden modellen, die in zijn totale inzending van 5 stuks bijzonder uitsprongen. Alle 52 inzendingen, van 19 deel nemers, staan op de Micro-show ge- exposeerd. Dit jaar bevinden zich voor het eerst onder de inzendingen 'n groot aantal herenschoenen, waar van de winnende schoen van de heer Van Bakkeren zeker in produktie zal worden gebracht. Nu de herenschoen modischer gaat worden is de ontwer per hiervan bij wedstrijden een ge duchte concurrent van de dames schoen-modelleur geworden. De vijfde Micro-show beslaat een vloeroppervlak van 3000 m2 waarop 39 stands van 46 deelnemers. Nieuw is dit jaar het intieme restaurant en de uitstekende verwarming. THOB Heating Service Waalwijk plaatste belangeloos 4 volautomatische luchi- verwarmers. De beurs, op het par keerterrein van De Efteling ,is vrij dag van 10.00. uur tot 22.00 uur ge opend en zaterdag van 10.- tot 18.- uur. Met feestelijk vertoon is woensdag avond om 8 uur de nieuwe Spar-su- permarkt aan de Gerlachusstr(oost) in Loon op Zand geopend. Deze nieuwe winkel is er een van de 6 die de galerij vormen tussen de Striecken- laan en de Van Immerzeelstraat, te genover de nieuwe kleuterschool ,,De Zonnebloem. Deze nieuwe wijk heeft op de eerste plaats behoefte aan win kels welke in de voedingssector lig gen, daarom de vestiging van deze nieuwe Sparzaak - Loon op Zand had er sinds vorige week geen meer - een verheugend verschijnsel. De hele frontbreedte van de galerij is 50 meter, waarvan De Spar nu de middelste twee panden als een mooi geheel heeft ingericht. De winkel be vat een oppervlakte van 150 m2 met daarachter een magazijnruimte. De woningen voor deze winkels zijn vrij boven de winkels aangebracht, die afzonderlijk te bereiken zijn, via 2 openbare toegangstrappen, die op de eerste etageruimte aansluiten aan de passageruimte. De hele directie met de bedrijfsstaf van De Spar te Den Bosch was aan wezig bij deze officiële opening. Hierbij werd de leiding van deze su permarkt opgedragen aan de heer Putmans, uit Liempde, die zich met tertijd boven de winkel zal gaan ves tigen. Hij start met een staf van ne gen personen, t.w. voor groenten, kruidenierswaren, cassières, vleeswa ren en magazijn. De ruimte is bijzon der mooi ingericht met wandrekken, gondola's en twee cassa's. Alles goed overzichtelijk en doelmatig geplaatst, hetgeen de verkoop bij de zelfbedie ning vergemakkelijkt. Een apparte hoek is er voor vlees, greenten, brood, wijnen, nonfood-artikelen, zui vel e.d. Bij de opening waren ook de ge nodigden, welke de zaak eens goed bekeken, en dat was het waard, wanf voor Loon op Zand's nieuwe deel was het een ware uitkomst zo'n zaak nu bij huis te hebben. De bouw van villa's en woningen in de omge ving is nog lang niet uitgeput. De ge meente heeft nog meer grote plannen zodat een dergelijke zaak dringend nodig is. Wat de andere winkels straks zullen herbergen in de galerij is nog niet geheel bekend, doch op korte termijn zullen ook daar zaken in komen, welke in de dringendste behoeften voorzien in een nieuwe wijk. Architect, de heer Hub Prins, heeft met het bouwbedrijf Pepping hier iets moois weten te brengen. Ook de onderaannemers hebben hier aan zeker medegewerkt. De plannen van 1963 zijn nu werkelijkheid aan het worden voor de uitbouw van Loon op Zand. De politie in Rome is er nog niet in geslaagd de Nederlandse Isolde Laan uit Veenendaal en haar vier kinderen, die op 7 november hun woonplaats overijld hebben verla ten en naar Rome zijn gegaan, op te sporen. Ook de Italiaanse echt genoot van Isolde Laan heeft geen spoor van zijn familie kunnen vin den. Vragen van de heer Teijssen (KVP) op 14 november 1967 medegedeeld aan de Minister van Verkeer en Wa terstaat: 1. Wil de Minister een overzicht ver schaffen van de stand van zaken op het stuk van de grondverwerving en van de aanwezige bestekklare plan nen voor wat betreft elk der in het uitvoeringsprogramma - neergelegd in bijlage I van de ontwerpbegroting voor het Rijkswegenfonds voor 1968 - vermelde rijkswegen, welke vol gens dat programma in de jaren '68 tot en met 1972 in de provincie N. Brabant zullen gereed komen 2. Indien tot heden in onvoldoende mate grondverwerving heeft plaatsge vonden of in onvoldoende omvang bestekklare plannen aanwezig zijn om de in vraag 1 bedoelde wegen in de provincie Noord-Brabant niet alleen tijdig, maar vooral ook in versneld tempo in uitvoering kunnen brengen, wil de Minister dan de oorzaak of oorzaken daarvan mededelen en te vens de maatregelen vermelden, wel ke hij heeft getroffen c.q. zal treffen om te bewerkstelligen, dat de bedoel de grondverwerving en het gereed komen van de bedoelde bestekklare plannen aanzienlijk sneller zullen plaatsvinden, alsmede welke ter mijnen) te dezen door de Minister zijn of zullen worden gesteld De openbare lagere school in de parochie St. Joachimsmoer heeft een grondige verbetering ondergaan, het geen reeds enige tijd dringend nood zakelijk was, want het gebouw ver keerde op sommige onderdelen in 'n vervallen staat. Het dak vertoonde op verschillende plaatsen lekkages, de muren waren vochtig, zwammen hadden zich in het rottende hout ge nesteld, de vloeren vertoonden gaten en in de winter vroren de afvoerlei- dingen van de toiletten kapot, waar door overstromingen in de gang ont stonden. Naast deze tekortkomingen in de accomodatie was ook het les materiaal verouderd en hard nodig aan vernieuwing toe. Middels een door het gemeentebestuur beschik baar gesteld bedrag is dit nu gereali seerd. De betimmering van het dak werd vernieuwd, de pannen, waar nodig, vervangen en de vloer werd met lino leum bedekt. Aangezien de kalk van het plafond naar beneden viel, werd dit van een triplexbetimmering voor zien en het onderste gedeelte van de wand werd met teakhout bespijkerd. De bloedige gevechten in het cen trale bergland van Zuid-Vietnam heb ben woensdag een hoogtepunt bereikt in de verwoesting van het vliegveld van de Amerikaanse basis Dak To tij dens hevige Noord-Vietnamese mor tierbeschietingen. De mortiergranaten sloegen grote kraters in het vliegveld. Twee C-130 transporttoestellen werden vernietigd, een derde zwaar beschadigd. Het munitiedepot waar 500 ton munitie van allerlei kaliber - onder andere traangasgranaten - lag opgeslagen, vloog de lucht in. Het kamp van de speciale strijdkrach ten (12 Amerikaanse adviseurs en 500 Montagnards, bewoners uit het bergland) moest worden ontruimd. De Noordvietnamese mortierstukken staan in de heuvels rond Dak To op gesteld. In Dak To bevindt zich ook het brigadehoofdkwartier van de 4e Amerikaanse infanteriedivisie. De Noord-Vietnamese mortierschutters openden 's morgens om kwart voor negen de aanval. In de namiddag en avond volgden nieuwe, nog heviger beschietingen. Verder werden de w.c.'s afgebroken en kwam er in een uitbouw een nieu we betegelde w.c., tevens wasgelegen heid. Dit laatste was ook nodig om dat er op de school ook handenarbeid wordt beoefend. Bij gebrek aan een gymzaal werden de gymlessen gege ven op de betegelde speelplaats ach ter de schoc-l, hetgeen de kinderen nog al eens lichte verwondingen op leverde. Daarom is op een stuk braak liggend terrein voor de gym een ga zon aangelegd. Vermelden we nog dat de gehele school een stevige beurt heeft gehad met de schilderskwast cn dat diverse versleten kachels vervan gen zijn door heteluchtkachels. Maandag a.s. zal burgemeester L. v. Erp de gerestaureerde school her openen, hetgeen o.a. gepaard zal gaan met een traktatie van de kinde ren. Op een nog nader te bepalen zondag zal daarnaast een tentoon stelling worden ingericht van tekenin gen en handenarbeidartikelen van de schoolkinderen, terwijl tevens gele genheid zal zijn de vernieuwde school te bezichtigen. Vijf Ajax-spelers, Bennie Mul'er, Klaas Nuninga, Johan Cruyff, Sjaak Swart en Wim Suurbier zijn woensdagmiddag uit protest tegen de uitspraak in de „zaak-Keizer" niet verschenen op de centrale training in Zeist. Op eigen initia tief besloten zij tevens zich niet meer beschikbaar te stellen voor de selectie van bondscoach Georg Kessler, als de straf van Piet K/ '- zer in hoger beroep niet wordt veranderd. De Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij (NDSM) heeft be sloten de Belgiséhe vestiging van het failliete Haagse radiatorenbedrijf J. B. van Heijst en Zonen over te ne men. De curatoren van Van Heijst, mr M. P. Bloemsma en dr ir J. G. Schlingemann, hebben met de direc tie van de NDSM overeenstemming over de transactie bereikt. Volgens ir C. J. Schuit, een der directeuren van de NDSM, zal een belangrijk bedrag in het Belgische bedrijf moeten wor den gestoken. Over de grootte daar van wilde hij zich niet uitlaten.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 21