Een vrijstelling zonder meer een houdt niet voordeel in j 1 TAFEL- BILJARTS B. en W. vragen krediet van ruim 1 miljoen voor uitbreiding voorzieningen „Groenewoud" Ruys Co nu ook in Waalwijk RUYS&CO HHSAGEIMTEM waalwijkse en LanQStRMtse couR^nt DE NIEUWE OMZETBELASTING (II) v,a, f.45,-tot f.360,- 4 procent Onroerend goed MAANDAG 27 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No. 95 In een vorig artikel hebben wij uiteengezet waarom de regering een ontwerp heeft ingediend voor een nieuwe omzetbelasting, de B.T.W., de belasting over de toegevoegde waarde. De belasting, waarvan de bedoeling is dat de consument haar zal dragen, wordt geheven van producenten en handelaren over de waarde welke zij, ieder voor zich, aan het produkt toevoegen. Dit wordt geëffecteerd doordat bij iedere verkoop de leverancier aan de koper, naast de prijs van het goed, apart de omzetbelasting in rekening brengt en deze daarna afdraagt aan de staat. Deze afdracht mag hij echter verminderen met de belasting die hijzelf over dezelfde periode bij zijn inkoop heeft betaald. De kleinhandel zal in deze heffing worden Bn Nederland is 1 inkomstenbelasting hoog en Omzetbe lasting laag Onvoordelig dameshorloges fflenti heimeet NPS-Sii«s Vrijstellingen Tegemoetkoming betrokken. Vele tienduizenden kléinhandelaren zullen hun administratie moeten aanpassen, wellicht ongeveer honderdduizend, en de fiscus zal deze in zijn administratie en controle moeten betrekken. Voorts zal de kleinhandelaar geld van de staat onder zich hebben, dat hij bij zijn verkopen heeft geïnd. Dit laatste is een gering bezwaar vergeleken bij het bezwaar dat aan vrijstelling is verbonden. Zou de kleinhandel zijn vrijgesteld, dan zou deze de bij inkoop betaalde belasting niet van de staat kunnen terugvragen doch bij zijn verkopen moeten doorberekenen. Met andere woorden de gehele voorraad van de kleinhandel zou met de belasting zijn bezwaard en deze zou dat maar moeten financiëren. IN 7 VERSCHILLENDS RFHCTIN6EN EU pBVZeN.... Stationsstraat 5Ia tel. 04160-3350 en 28 17 WAALWIJK Nul procent Verhoogde tarieven Huurhijdrage voor woningwetwoningen Gevolgen Meisje (15) vermoord in A ver eest DONDERDAG IN DE RAAD Verlichting Uitbreiding scholen Vergoeding scholen Vanaf 1 december 1967 staan wij ook in Waalwijk voor u klaar om u van dienst te zijn bij alles, wat met uw reizen verband houdt. Bezoekreizen auto verhuur scheepspassages reischeques congresreizen ité-vliegreizen hotel reserveringen vakantiereizen vreemde valuta emigratiereizen zakenreizen studiereizen reisverzekeringen vliegpassages geopend: ma t/mza.: 9.00-13.00 grotestraat 226 telefoon: voorlopig 04250-31070 AMSTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN - HAARLEM - HELMOND - ROTTERDAM TILBURG - SOEST - UTRECHT - VLAARDINGEN - WAALWIJK - ZWOLLE De tcho van Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,86 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,88 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Telegram-adres Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 B o-eaus Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 leder dient zich er dus wèl van bewust te zijn dat een vrijstelling anders dan thans, niet zonder meer een voordeel inhoudt. De kleinhan del moet zijn administratie aanpas sen, d.w.z. een goede kasadministra- tie houden van de verkopen en te vens een volledige inkoopadmini stratie met een aparte rekening courant voor de BTW. Het zal dui delijk zijn dat afwijkende tarieven, naast het algemene percentage van 12, deze administratie nog aanmer kelijk zouden bemoeilijken, daar zowel inkopen als verkopen moeten worden gesplitst. Een ander nadeel zou zijn dat bij vrijstelling, als de kleinhandel de belasting bij de inkoop reeds heeft voldaan, deze belasting niet kan worden afgewenteld wanneer de goederen niet (bijv. door breuk of uitval) of niet normaal (bijv. bij lagere prijzen tijdens uitverkopen) worden verkocht. Tevens zou de tendens ontstaan de kleinhandel uit te schakelen voor leverantie aan andere ondernemers, bijv. in ge vallen waarin een slager aan zie kenhuizen levert, of een groenten- Juwelier-Horloger Heuvelstraat 94 Tilburg handelaar of een kruidenier aan hotels e.d. Deze andere onderne mers zouden hun bij inkoop be taalde belasting immers niet kun nen aftrekken, terwijl zij dat wel kunnen wanneer zij hun inkopen van niet-vrij gestelde groothandels zouden betrekken! Men denke dus liever eerst nog eéns na alvorens een vrijstelling te verlangen. Toch zijn er wel vrijstellingen in het ontwerp voorzien. De genoemde bezwaren gelden n.l. niet of slechts in geringe mate wanneer er geen of weinig voordruk is, hetgeen zich vooral voordoet bij dienstverlening. De vrijstellingen vindt men op dit gebied; zij zijn n.l. voorgesteld voor medische, sociaal-culturele, e.d. dienstverlening, van verzorgings- en ziekenhuizen tot sportorganisaties, consultatiebureaus, musea en on derwijsinstellingen toe. Voorts voor geldverkeer, verzekeringen, pers, PTT, radio en televisie (uitgezon derd de reclame) en begrafenissen. Zoals gezegd brengen deze vrijstel lingen mede, dat de voordruk niet wegvalt. De BTW die de tandarts bij de aankoop van zijn stoel heeft moeten betalen, zal hij dus wel ver rekenen in de prijs voor het opstop pen van kiezen, doch de dienst zelf die hij verricht, blijft vrij. Om nog even terug te komen op de administratieve beslommeringen van de kleine ondernemers, deze zijn toch wel zo bezwarend geacht, dat daarvoor een voorziening, een financiële tegemoetkoming, is ge troffen, ook al betekent deze in feite een ernstige inbreuk op het systeem van de wet, die het voor deel, dat de nieuwe BTW de con currentieverhoudingen ongerept laat ernstig kan aantasten. Afdracht mag n.l. achterwege blijven, indien het jaarlijks bedrag daarvan 1200,- niet overschrijdt. Ligt het af te dragen bedrag tussen 1200,- en 18O0,- dan is alleen hetgeen bo ven 1200,- uitgaat af te dragen. Ligt het tussen 1800,- en 3000,- dan is er een korting gelijk aan 3000,- minus het af te dragen be drag. Naar schatting zullen rond 40% der detailhandelaren en rond 20% van het aantal ambachtslieden, met een gezamenlijke omzet van ongeveer 10% in hun branches, van afdracht zijn vrijgesteld. Wat dus niet inhoudt, dat zij hun admini straties niet zouden moeten aanpas sen Het tarief van 0% is geen vrij stelling, doch meer een belasting technische manier om het internatio naal goederen- en dienstenverkeer vrij te stellen van heffingen aan de grens. Het geldt alleen op dit gebied. Ondanks de administratieve be zwaren is er naast het nultarief, dat meer een uitvoeringskwestie is, toch één echt verlaagd tarief ad 4% in het wetsontwerp voorzien, en wel voor de eerste levensbehoeften, waarvoor thans vrijstellingen gel den. De vrijstellingen in het huidige systeem zijn ook geen volledige vrijstellingen, want alleen bij de laatste levering valt op het ogen blik de heffing weg. De belasting die eenmaal in een eerder stadium is geheven over de grondstoffen en de bedrijfsmiddelen die bij de pro- duktie zijn gebruikt, rust nog wel op de vrijgestelde goederen en is dus in hun prijs begrepen. Deze z.g. voordruk doet zich in het ont worpen systeem niet voor, vandaar het tarief van 4%. Gezien de administratieve be zwaren zijn geen verhoogde tarie ven voorgesteld. Voor sommige goe deren zou dat een ongewenste prijs verlaging medebrengen. Daarom is voor auto's een extra, éénmalige, z.g. egalisatie a. 15% bij de fabri kant voorzien die niet weer aftrek baar is, en dus moet worden door berekend. Voor alcoholhoudende dranken zal de verlaging van om zetbelasting worden opgevangen door een verhoging van de alcohol accijns, met 10%. Landbouwers kunnen administra tief geheel buiten de BTW blijven. Grondstoffen en bedrijfsmiddelen zijn voor een deel aan het verlaagd tarief onderworpen en dit kunnen zij dan niet aftrekken, doch hun af nemers mogen de voordruk van de lil het ontwerp van wet, dat huur ders van woningwetwoningen, die voldoende financiële armslag heb ben, betaling van een bijdrage op legt is enige wijziging aangebracht. Er is nu vastgesteld, dat huurders van woningwetwoningen met in gang van 1 januari 1968 een bijdra ge aan het rijk verschuldigd zijn als de jaarhuur van hun woning minder bedraagt dan tien percent van hun inkomen. Als inkomen wordt aangemerkt het voor de inkomstenbelasting be lastbare bedrag in het jaar, dat drie jaar voorafgaat aan het jaar van de bijdrageheffing. De grootte van de over 1968 te betalen huurbij- drage hangt dus af van de huur prijs op 1 januari 1968 enerzijds en anderzijds van het belastbare inko men in 1965. De jaarlijkse verschul digde bijdrage van het inkomen en de jaarhuur. landbouwers wel aftrekken, Waarna de belasting verder normaal zal worden verrekend en er uiteinde lijk 4% (eerste levensbehoeften) op de consument gaat drukken. Voor sommige agrariërs kan dat nadelig zijn; deze mogen daarom verlan gen, dat de BTW ook op hen van toepassing wordt verklaard, waarna voor hen de gewone regelen gel den, ook t.a.v. administratie en af dracht dus. Voor de bouw en leve ring van ontroerend goed door aan nemers en bouwondernemers is, in verband met het registratierecht, een regeling getroffen waardoor het geen verschil meer maakt, of de goe deren worden geleverd nadat zij gereed zijn gekomen, of dat, zoals thans meestal geschiedt, voor reke ning van de koper wordt gebouwd op vooraf door de koper gekochte grond. De economische gevolgen zijn nog niet te overzien en wij zullen ons dan ook niet aan speculaties wagen. Verwacht wordt dat het totale prijs peil weinig zal veranderen, doch er kunnen verschuivingen optreden. In de dienstverlenende sector: niet- vrij gestelde beroepen, kappers, ho recabedrijf e.d. zal wellicht de druk iets verzwaren. Voor goederen die tijdens het produktieproces vele malen worden overgedragen, waar bij in het huidige systeem iedere keer weer O.B. wordt geheven, zal de BTW wellicht wat minder druk ken. Een ander punt is echter, dat on ze partners in de EEG een andere druk verdeling tussen omzetbelas ting en inkomstenbelasting kennen dan wij. In Nederland is naar de komende jaren, wanneer ook de druk zoveel mogelijk moet worden gelijkgeschakeld dus de noodzaak ontstaan het BTW-tarief nog te ver zwaren. En dit zal uiteraard direct prijsverhogingen veroorzaken. Het is te hopen dat dan „ruimte" mag worden gevonden de daarbij pas sende verlaging van de thans reeds overspannen inkomstenbelasting ook werkelijk te verwezenlijken. Wij zullen het eerst geloven als wij het zien. De 15-jarige Neltje de Haan uit Oosterhuis (een buurtschap in de Drentse gemeente Avereest), die sinds donderdagmiddag j.l. werd vermist, is vermoord. Landbouwer Veldhoen vond haar de andere dag achter een mesthoop, vlak bij haar ouderlijke boerderij. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Ten einde de uitbreiding van de gas-, elektriciteits- en wa tervoorzieningen en van de openbare verlichting in het bestemmingsplan Groe newoud gelijke tred te 'doen houden met de voortschrijdende bebouwing in dit plan achten burgemeester en wethouders van Waalwijk het noodzakelijk dat op korte termijn hiervoor aanvullende kredieten beschikbaar komen. In de raadsvergadering van a.s. donderdag stellen zij de raad dan ook voor een krediet van 1.199,274,- beschikbaar te stellen voor het heffen van deze voorzieningen. In het plan Groenewoud zullen in totaal ongeveer 605 woningen ver rijzen. De raad stelde reeds een krediet beschikbaar van 572.141,- voor de aanleg van de nodige gas-, elektriciteits- en waterleidingen en van de openbare verlichting ten be hoeve van de bouw van 120 wonin gen. Om het gehele plan nu te vol tooien wordt een bedrag van meer dan 1 miljoen gulden gevraagd. De commissie van bijstand in het be heer van de gemeente licht- en wa terbedrijven kan zich met het voor stel verenigen. Aan de Bloemendaalseweg zijn 'n aantal woningen gelegen, welke nog niet op het gasleidingnet zijn aan gesloten. Thans is, mede inverband met de komst van het aardgas, door verschillende bewoners van deze woningen alsmede door enkele toe komstige bewoners om aansluiting verzocht van de aan deze weg ge legen of te bouwen percelen op het gasleidingnet. Teneinde aansluiting van deze woningen op het gaslei dingnet mogelijk te maken is het noodzakelijk om de bestaande gas- hoofdleiding van de Akkerlaan langs de Bloemendaalseweg door te trek ken. Voor de aanleg van de hoofd en dienstleidingen, alsmede voor de aanschaf en plaatsing van meters is een krediet van f 8000,- nodig, wat B. en W. de raad vragen be schikbaar te stellen. Het is noodzakelijk gebleken om het pad, dat de verbinding vormt tussen de Olympiaweg en De Cou- bertinlaan (langs de tennisbaan) van een bescheiden openbare verlich ting te voorzien. Momenteel is het genoemde pad bij avond geheel in het duister gehuld, wat voor de be zoekers van het sportpark (verga dering, cursus, training) een ern stige belemmering betekent. Daar naast wordt van dit wandelpad veel vuldig gebruik gemaakt door be woners van het plan Bloemenoord, die zich via dit pad naar het cen trum van de gemeente begeven. Van deze gelegenheid wordt gebruik ge maakt om tevens een gedeelte van de Olympiaweg en wel met name het gedeelte dat is gelegen tussen de spoorwegovergang Ir. Lelystraat en het sportpark Olympia van een openbare verlichting te voorzien. Ook kan hier, volgens B.. en W. met eenvoudige voorzieningen worden volstaan. De kosten hiervoor wor den geraamd op 7570,-. Een krediet van f 362.356,- wordt gevraagd voor de aanleg van een hogedrukleiding voor de gasvoor- ziening in het westelijk deel van Waalwijk. De gasvoorziening ten oosten van de lijn Stationsstraat, Antoniusstraat en de Kloosterweg is reeds gewaarborgd door een der gelijke hogedrukleiding. Men ver wacht met de overschakeling op aardgas een belangrijke toename van het gasverbruik. Om hieraan te kunnen voldoen is het noodzake lijk de aanwezige hogedrukleiding in het westelijk deel van Waalwijk uit te breiden. De RK Kleuterschool aan de Mr. Sprenger van Eijckstraat (parochie H. Bernadette) wordt uitgebreid met een lokaal. Hiermee is een be drag gemoeid van 44.650,- B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Voor de in richting van twee nieuwe klassen van de School voor Individueel On derwijs, die in maart van dit jaar is begonnen, wordt een krediet van 15.000,- gevraagd. De school, wel ke in afwachting van de stichting van een nieuwe gebouw tijdelijk is gehuisvest in van de gemeente in bruikleen ontvangen schoolgebouw aan de René de Clercqstraat wordt door 52 leerlingen bezocht. Wegens plaatsgebrek moesten reeds 37 leerlingen op een wachtlijst wor den geplaatst. Het schoolbestuur heeft dan ook besloten met ingang van 1 december 2 nieuwe klassen aan de 'school te verbinden. Deze klassen worden tijdelijk gehuisvest in enige in het gebouw van de St. Petrusschool aan de Grotestraat vrijgekomen lokalen. Donderdagavond zal ook een lid moeten worden benoemd voor de commissie voor de vaststelling van straatnamen. Hierin is een vaca ture ontstaan door het vertrek van de heer A. Vermeer. Op het mo ment maken van deze straatnamen- commissie deel uit de heren J. van Hees wijk, P. Brouwer, M. van Eijl en J. Verhoeven. Deze commissie heeft inmiddels de namen vastge steld voor een viertal straten in 't plan Groenewoud, namelijk de Ce derstraat, Prunusstraat, Goudenre genstraat en Plantaanstraat. Verder wordt de Linieweg veranderd in Kanaalweg. Donderdag komt de definitieve afrekening over het jaar 1966 met de scholen over de vergoeding per leerling aan de orde. De vergoeding voor 1968 wordt f 6,60 hoger gead viseerd, op 95,-. Los hiervan be taalt de gemeente de kosten van 't schoolzwemmen (vervoer en bad- geld). De vergoeding voor de St. Jozefschool is slechts f 67,30 per leerling aangezien de gemeente de school exploiteert en onderhoudt. Voor de Nuts-Ulo geldt om dezelf de reden de lagere vergoeding 106,40) dan de normale vergoe ding 133,- 8,- meer dan in 1967). Voor de Herman Broerenschool en de Ireneschool is een vergoeding bestemd van 205,- per leerling, voor de in bruikleen gegeven school lokalen van de school voor indivi dueel onderwijs f 250,- per leerling. 1 1

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1