wAAlwijkse en Unqst r a Atse cour An t de echo van het zuiden Nederland weer in het wit 15 jarige dader vermoordde de ontvoerde jongen 1 JANUARI STIJGEN SOCIALE PREMIES WEER FORS een NIEUWJAARSADVERTENTIE Nijverheidsschool heeft nu een afdeling autotechniek levensverzekering PREMIE-SPAARPLAN IN VERBOUWDE LOODS IN WAALWIJK Stijging premies 50% in 10 jaar Genoeg Twistappel Eigen risico Minder kinderen Telefoon 04160 - 2621 - 2746 Redelijk verdeeld Kleine luyden Systematiek gewenst De K.V.P.-radicaIen Behoefte Vièr leerjaren Verhoog Uw Profiteer van het W. Timmermans en Zonen MAANDAG 11 DECEMBER 1967 88e JAARGANG No.99 van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week i/owe nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,8# p. mnd. (1,20+10 ct. inc.Ê) +3# p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,80 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 78 ct extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Premievraagstuk wordt in komende jaren een der belangrijkste politieke twistpunten In 1964 bedroeg het totaal der sociale verzekeringsuitkeringen 6070,9 miljoen. In 1967 zal dit ruim 70% méér zijn, gezien de raming van het ministerie van sociale zaken, dat het totaal der sociale verzekeringsuit keringen in de periode van 1 januari 1967 tot 31 december 1967 op 10.389 miljoen schat. De grootste posten zijn de A.O.W.-uitkering 3620 miljoen), zieken fondsverzekering 1870 miljoen), kinderbijslag 1730 miljoen) en de ziekengeldverzekering 1250 miljoen). Om deze formidabele bedragen te kunnen financieren, moet de overheid premie heffen en aangezien het totaal der sociale verzekeringsuitkeringen de laatste jaren een snelle stijging vertoont, is premiestijging onontkoom baar. De laatste tien jaar is de premiedruk met ruim 50% toegenomen en de kritische geluiden van de zijde van het bedrijfsleven worden in steeds scherpere bewoordingen uitgesproken. Het premievraagstuk zal daarom in de komende jaren een der belangrijkste politieke twistpunten worden, waarover nog heel wat woorden zullen worden gesproken. Per 1 januari 1968 worden werk gevers en werknemers geconfron teerd met een nieuwe stijging van de sociale premies. De ziekenfonds premie, die thans 6,8% bedraagt, zal dan tot 7,2% worden verhoogd. Dat betekent voor de werknemers en werkgevers een stijging van 0,2%. Het zijn voornamelijk de stijgen de kosten van ziekehhuisverpleging en klinisch-specialistische hulp naast de verhoging van honoraria van artsen etc., die deze verhoging noodzakelijk maken. De A.O.W.-premie, die thans 8,8% bedraagt, wordt verhoogd tot 9%, de premie voor de algemene kinder bijslagwet wordt eveneens omhoog getrokken (van 2,1 naar 2,3%). Het premiepercentage voor de kinder bijslagwet voor loontrefck enden stijgt met 0,1% (van 3 naar 3,1%). Last but not least zal de op 1 ja nuari in te voeren wet langdurige geneeskundige risico's aan de pre miebetalers nieuwe offers vragen. De premie zal voorlopig 0,4% be dragen, maar de kans op spoedige verhoging zit er dik in. Dat geldt trouwens al evenzeer voor de pre mie, die men betaalt voor de ar beidsongeschiktheidswet. Zowel de werkgevers als de werk nemers beginnen langzamerhaid van deze voortdurende premiestij ging genoeg te krijgen. Maar een van de grondprincipes van ons so ciale verzekeringsstelsel is, dat de uitgaven ten behoeve van dit soort verzekeringen door de verzekerden dienen te worden opgebracht, die er tenslotte, wanneer zij 65 jaar, werkloos of invalide worden, ook van profiteren. Minister Roolvink heeft dat tij dens de behandeling van de begro ting van zijn departement nog eens bij herhaling gezegd en dat moest hij ook wel om met collega Witte- veen van financiën goed vriendjes te blijven. Want de overheid zit met 'n krappe gevulde schatkist en voetl er weinig voor om door middel van bijdragen uit de algemene middelen de sociale verzekeringskassen te spekken. MieOTB De verdeling van de lasten der sociale verzekeringen heeft in de Tweede Kamer onlangs aanleiding gegeven tot een fel debat tussen minister Roolvink en de Kamer Zijn partijgenote mej. Van Leeuwen diende toen een motie in waarin een hogere rijksbijdrage werd ge vraagd voor de wet langdurige ge neeskundige risico's. Deze motie werd door de meerderheid van de Kamer aangenomen en bezorgde de minister heel wat kopzorgen. In fei te gaf de Kamer door het aannemen van deze motie blijkt van het groei ende onbehagen, dat er onder de bevolking leeft ten aanzien van de alsmaar stijgende premiedruk. Maar hiermee is het vraagstuk allerminst opgelost. De uitgaven voor de soci ale verzekeringen zullen blijven stijgen en hoe vangt men dit op? Moet men soms aan de sociale voorzieningen zoals die thans gel den, gaan tornen? Er is al dikwijls gesproken over de invoering van een eigen risico voor ziekenfonds patiënten, maar toen ex-minister Veldkamp een regeling voorstelde, kantte de gehele Kamer zich hier tegen. Een bezwaar tegen het in voeren van een eigen risico is en blijft, dat mensen met een smalle beurs hiervan de dupe dreigen te worden. Gesteld, dat verzekerden elke dag een bepaald bedrag van de ziekenhuisverpleging moeten beta len. Hoe zal dat aankomen bij een ongeschoolde arbeider, wiens vrouw vier maanden in het ziekenhuis ligt? Veel redelijker lijkt het om de kinderbijslag eens kritisch te be zien. De SER bestudeert thans de vraag, of het wenselijk is om de kinderbijslag voor het eerste kind geleidelijk af te schaffen. Dat zou tot een vermindering van de premie druk kunnen leiden. Maar aan dit vraagstuk zitten heel wat haken en ogen. Deze maatregel zal juist bij de kleinere gezinnen hard aankomen. Er is ook een ster ken stroming in ons volk die meer voelt voor afschaffing, hetzij ver mindering van de kinderbijslag bij voorbeeld voor het vierde kind en de daarop volgende kinderen. Men neemt aan, dat hiermee ook een rem zou kunnen worden gezet op de krachtige bevolkingsaanwas. Door bepaalde belastingfaciliteiten zou men dan de kinderrijke gezin nen toch nog enigszins tegemoet kunnen komen. Over deze kwestie is men nog lang niet uitgesproken. Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van Geef uw annonce liefst spoedig op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor „De krant van en voor de Lang straat" Grotestraat 205, WAALWIJK Het is duidelijk dat iemand met geen of weinig kinderen over deze zaak heel anders denkt dan iemand met veel kinderen. Een andere vraag is, of de premie lasten wel redelijk over de ver schillende inkomensgroepen zijn verdeeld. Een arbeider of kleine zelfstandige met een inkomen van 10.000,- betaalt ongeveer 10,5 pet. van zijn inkomen aan premie. Iemand met een inkomen van 20 duizend gulden betaalt circa 6,8 pet. Naarmate iemands inkomen hoger wordt, betaalt hij dus naar verhou ding minder premie. N'u zou het bepaald onredelijk zijn om iemand die een inkomen van enkele tonnen per jaar verdient, de volle premie te laten betalen over zijn verdienste. De uitkering, die hij bijvoorbeeld als bejaarde geniet, is maar erg ge ring en daarom kan men niet eisen dat iemand AOW-premie (straks 9 pet.) betaalt over zijn totale in komen. Iemand met een inkomen van 200.000,- zou dan per jaar 18.000,- alleen aan ouderdomspre- mie moeten betalen en dat is na tuurlijk veel te gek. Vandaar dat er premiegrenzen zijn vastgesteld, die toch al elk jaar fors plegen te wor den verhoogd. Niettemin blijft het probleem be staan, dat de lagere inkomensgroe pen naar verhouding zeer veel pre mie moeten betalen, zonder dat hier voor compensatie wordt verleend in de vorm van grotere belastingaftrek of iets dergelijks. Vooral bij de klei ne zelfstandigen geeft dit dikwijls aanleiding tot wrevel, omdat deze groep vaak niet in aanmerking komt voor voorzieningen, waar ze wel voor moeten betalen. Zo ontvang- gen kleine zelfstandigen met een inkomen boven een bepaalde belach elijke lage inkomensgrens geen kinderbijslag voor hun twee eerste kinderen. Het ziet er zelfs naar uit, dat de premies sneller zullen stij gen dan de lonen, en daarover heerst natuurlijk ook in het werk nemerskamp grote onvrede. Wat heeft men aan een stijging van het bruto-inkomen als men er netto niet of nauwelijks op vooruit gaat? Al deze vraagstukken zijn mo menteel onderwerp van studie. De SER houdt zich er mee bezig, een commissie onder leiding van ir. H. Vos (eerste-kamerlid) eveneens. Tenslotte is oud-minister Veldkamp belast met de uniformering van het recht, n.l. hef terrein van de socia le zekerheid, de wetgeving met be trekking tot de verzekering van de geneeskundige verzorging daaronder begrepen. Hij moet proberen meer systematiek in de wetgeving te leg gen. Deze vereenvoudiging van een nu praktisch onoverzienbaar ter rein lijkt ons wel zeer urgent, want maar weinig mensen kunnen in het struikgewas van onze sociale wet geving de weg vinden. De deskun digen dikwijls ook niet meer. i i jij. De splitsing in de KVP-fractie is voor het eerst ook in de Tweede Kamer aan de dag getreden. Door middel van een motie, eiste de christen-radicaal drs. J. M. Aarden (KVP) dat de begroting voor de fensie 1967 met 38 miljoen gulden zou moeten worden verlaagd, ten behoeve van de ontwikkelingshulp. De begroting van ontwikkelings hulp wil de heer Aarden verhoogd zien met 45 miljoen gulden. Hij be toogde dat Defensie hiervoor best 'n bedrag van om en nabij de veer tig miljoen zou kunnen laten. De motie, die mede werd ondertekend door de KVP-radicalen mej. A. Kes- sel, Mr. H. van Doorn en drs. P. Jansen, werd gretig gesteund door fractieleden van D'66, PSP en PvdA. Vandaag heeft de stemming plaats. Aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken is men al vele ja ren bezig geweest met de oprichting van een afdeling autotechniek. De eer ste poging daartoe dateert vanaf 1961 en thans heeft men het werk einde lijk kunnen afronden. Zaterdag j.l. betrok deze afdeling aan de Nijver heidsschool een speciaal hiervoor ingericht gebouw, waarin het allermo dernste materiaal kcm worden bijeengebracht. In de opzet van deze in richting hadden de leraar B. Koenders en de jongelui een bijzonder grote inbreng. De verbouwing van de loods was bijzonder grondig. Met grote licht doorlatende ramen werd de voorzijde dichtgemaakt. Aan één zijde werden er een kleed- en wasgelegenheid, toi letten en een magazijn ingericht. Gro te materialen kunnen hierboven wor den opgeslagen. Voor het geven van lessen werd de hal zelf ingericht. Naar ontwerp van de heer Koenders en door eigen mensen uitgevoerd, werden b.v. de bokken waarop de di verse typen automotoren, benzine- en dieselmotoren voor personen- en vrachtwagens staan, gemonteerd. Op aanwijzingen van hun leraar ver vaardigden de jongelui een ingenieus systeem voor de afvoer van de uit laatgassen. Dit systeem werd in de vloer weggewerkt. Bij elke motor heeft het een aansluitpunt voor een flexibele slang tussen motor en on dergrondse leiding. Met deze inbreng is leraar Koen ders bijzonder in zijn schik. Om aan het nodige aantal motoren te komen werden vele sloperijen bezocht. De apparatuur is bijzonder uitgebreid en modern. Nieuw voor deze tak van on derwijs is nl. de modernste versie van het optisch wieluitlijn-apparaat, dat in Nederland nog maar weinig wordt gebruikt 'en verder heeft men de be schikking over al de moderne appara tuur, die ook in een garagebedrijf ge bruikt wordt. Het kunnen werken met al deze ap paratuur behoort tot de geestelijke bagage van de jongelui. De nieuwste afdeling van de Nij verheidsschool gaat in een grote be hoefte voorzien. De langere periode die men nodig had, om tot het hui dige punt te geraken, heeft echter tot gevolg gehad, dat men nu over een optimaal geschikte apparatuur kan beschikken. De jeugd kan nu via de dagschool worden opgeleid tot auto mobielhersteller, terwijl de avond school opleiding geeft voor adspirant monteur-autohersteller. Men hoopt echter in de toekomst te komen tot 'n volledige monteursopleiding. De Nij verheidsschool voor Waalwijk en om streken heeft een sterk streekkarak ter. Dit blijkt duidelijk uit de samen stelling van b.v. de twee klassen, die tot heden overdag de cursus auto techniek volgen. De leerlingen komen uit de gehele Langstraat en ook uit het Land van Heusden en Altena. Voorheen bezocht men, afhankelijk van de plaats van afkomst opleidin gen in Den Bosch, Tilburg of Breda. Thans kunnen zij echter dichter bij huis terecht. De cursus autotechniek beslaat in totaal vier leerjaren. De eerste klas is voor alle leerlingen een zgn. orien- tatiejaar. De splitsing vindt hierna plaats. De leerlingen met als keuze autotechniek en electrotechniek, door lopen ook gezamenlijk de tweede klas die op metaalbewerking is gericht. In de derde klas begint pas hun vakge richte opleiding, die met de grond beginselen van de autotechniek aan vangt en in de volgende jaren het he le gamma van de opleiding doorloopt. Voor de afdeling autotechniek werd de grote bouwloods aan de Wilhelmi- nastraat ingericht, waarvan tot heden de voorzijde open was en werd ge bruikt door de timmerlieden en met selaars, die er in een aan de praktijk aangepaste ruimte, hun proefstukken konden vervaardigen. Het gebruik van deze loods was echter al weer enige tijd in het ongerede geraakt, doch thans blijkt deze uitstekend ge schikt te zijn voor de nieuwe afdeling. Deze jongste aanwinst van de on derwijsinstelling werd zaterdag offi cieel geopend door de heer Jud. Tim mermans, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant in Waalwijk. AUTO SLIPTE: 3 DODEN Op rijksweg 43 (Groningen- Drachten zijn zaterdagavond ter hoogte van Marum bij een auto-on geluk drie personen om het leven gekomen. Het waren 'n 30-jarige le raar, diens 29-jarige echtgenote en hun 11-jarig zoontje. De wagen maakte zich los uit een file, remde voor een naderende vrachtwagen en slipte op de gladde weg, waar door hij tegen de vrachtwagen bot ste. De inzittenden waren op slag dood. Het echtpaar had nog twee kleine kinderen. Een 13-jarig meisje uit Woerden is door haar vader dood in een zit bad aangetroffen. In de badkamer was een gasgeiser aanwezig. Men vermoedt, dat het meisje door ge brek aan zuurstof bedwelmd is ge raakt en daarna in de badkuip is verdronken. De verleden week maandag bij het verlaten van zijn school verdwe nen 7-jarige Emmanuel Malliartuit Versailles is ruim een kwartier na zijn ontvoering door een 15-jarige jongen vermoord en enkele tiental len meters achter de woning van zijn ouders in een bos begraven. De jonge moordenaar, Francois geheten, woonde slechts 25 huizen van de ouders van zijn slachtoffer tje in dezelfde laan bij zijn groot moeder, Zijn ouders waren sedert geruime tijd gescheiden. Ofschoon hij 18 of 20 jaren lijkt, werd hij vrij dag 15 jaar oud. In de nacht van zaterdag op zon dag legde hij een volledige beken tenis af. Na aanvankelijk beweerd te hebben dat hij door twee vrien- jes geholpen was, kwam hij later op deze verklaring terug en beken de de ontvoering en moord geheel alleen voorbereid en uitgevoerd te hebben. Hij had maandag de kleine Em manuel aan het eind van de och tendlessen aan diens school opge wacht en hem voorgesteld in een hut, die kinderen in een bos in de buurt gebouwd hadden, te gaan spelen. Hij bracht het kind hierna naar het huis van zijn grootmoeder en vroeg Emmanuel even in de kel der te wachten. Hij snelde daarop naar de woning van Emmanuels ouders en wierp daar de 24 uren te voren opgestelde brief in de bus, kwam terug naar de kelder en knuppelde het ongelukkige kind dood. Hij ontkleedde het lijkje en begroef dit op enkele meters af stand van de woning waar het zon dag door de politie opgegraven werd. De jonge moordenaar had enkele kledingstukken van zijn slachtof fertje als bewijs gehouden om er voor te dienen dat Emmanuel in derdaad in de handen van een ont voerder was. Daardoor is hij er ook in geslaagd om een bedrag van 60.006' francs van de ouders af te persen. ZONDER DAT HET U IETS KOST Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341, Waalwijk Tel. 04160 - 4131

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1