wAalwijkse en UnqstRAAtse couRant WAT BRACHT 1967 VOOR NEDERLAND Nieuwe Schiphol Diplomatiek incident Vet Nederland leefde mee niet gebserte Prisis Alexander Rampen Rijksbegroting Staatsie-bezoeken IVÜgr. G. de overleden VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 88e JAARGANG No. 103 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Axitoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. lnc.k.) 0,35 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.1,36 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B .reaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Nederland heeft in 1967 alle aanleiding gehad om een wat zorgelijk gezicht te trekken. Op tal van terreinen waren de vooruitzichten niet zo hijzonder gunstig. Er zijn tamelijk sombere geluiden geweest over de economische situ atie. De werkgelegenheid holde achteruit, de betalingsbalans leek danig te verslechteren en met onze nationale liefhebberij redetwisten over de po litiek - was ook iets aan de hand. De lieflijkheid verdween. Tegenstellingen tussen de politieke partijen werden groter, de ruzies feller van toon en het geroep om politieke vernieuwing belangrijk luider. De Tweede Kamerverkie zingen, die op 15 februari werden gehouden en die een belangrijke winst opleverden voor Nederlands jongste partij, Democraten '66, gaven geen be slissende stoot in de door velen gewenste richting. Nu wij op de drempel van 1968 nog eens rustig achterom kunnen kijken lijkt er - gelukkig - weinig te zijn uitgekomen van de sombere verwachtingen, waarmee wij weinig op gewekt 1967 begonnen (op 3 januari 1967 kwam er nog een in mineur ge stemd economisch verslag van het ministerie van Economische Zaken.) Het is achteraf allemaal redelijk meegevallen. Alleen de werkgelegenheid, in het afgelopen jaar enkele malen aanleiding tot bijzondere regeringsmaatregelen, is nog niet veel verbeterd. De algemene economische situatie ziet er echter toch een stuk beter uit dan aan het begin van het nu afgesloten jaar. Het Koninklijk Huis stond in 1967 in een meer plezierige belangstelling dan het jaar daarvoor. De discussies over een republiek of het in stand houden van de monarchie werden rustig in stille kamers gevoerd in plaats van rumoerig op straat. Wat de koninklijke familie betreft, was er vooral reden om feest te vieren. Op 27 april, 's avonds om drie minuten voor acht, schonk prinses Beatrix in 't Academisch Ziekenhuis te Utrecht het leven aan prins Alexander, die tweede werd in de rij van erfopvol ging (eerste is prinses Beatrix zelf). De gynaecoloog prof. dr. W. P. Plate en de kinderarts dr J. Drukker noem den in hun medisch communiqué de pasgeboren prins ,,e'en flinke, welge schapen zoon". Het prinsje woog bij de geboorte 3850 gram. Hij was 50 cm lang. Prins Alexander werd op 2 sep tember in de Grote of St. Jacobskerk te 's Gravenhage gedoopt. Ds H. J. Kater, hervormd predikant in Am sterdam, bediende de doop. Op 10 maart 1966 had hij ook het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus ingezegend. Nog meer feest op Soest- dijk en in Den Haag. Op 10 januari trouwden in de Residentie prinses Margriet en mr Pieter van Vollenho ven. In de Grote of St. Jacobskerk bevestigde prof. dr. H. Berkhof uit Leiden het huwelijk. Hierbij werd voor de eerste maal een nieuw huwe lijksformulier gebruikt, dat nog niet in het dienstboek van de Ned. Her vormde Kerk was opgenomen. Het burgerlijk huwelijk werd voltrokken door burgemeester Kolfschoten van Den Haag. In Den Haag deed zich die dag een aantal kleine incidenten voor. Tijdens de terugkeer van de bruidsstoet van de kerk naar paleis Huis Ten Bosch werd vlak voor het passeren van de rijtuigen een rook bom op de weg geworpen. De politie, die 2500 man op de been had, hield 15 jongelui aan. Amsterdam beleefde de nasleep van het rumoerige jaar 1966; uiteindelijk leidde dit tot het ontslag van burge meester Van Hall. Het ontslag volgde op het eerste interimrapport van de commissie Enschedé over de gebeur tenissen in Amsterdam sinds de forse rellen tijdens het huwelijk van prin ses Beatrix en prins Claus. Enkele dagen (van 4 tot 9 mei) vergaderden de ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (justitie) met bur gemeester Van Hall over de konse- kwenties van het eerste interimrap port. Op 9 mei had de burgemeester een gesprek met premier De long. Er bleek onenigheid over het tijdstip, waarop Van Hall ontslag zou nemen. Tenslotte besloot de burgemeester zelf geen ontslag te vragen, doch het initiatief geheel aan de regering te laten. ,,Op 16 mei verscheen in 't Staats blad het Koninklijk Besluit, waarin aan burgemeester Van Hall van Am sterdam 'met dank voor vele en ge wichtige diensten in zijn functie be wezen, eervol ontslag' werd verleend. Zijn opvolger werd - met ingang van 1 augustus - dr I. Samkalden, oud-minister van justitie. De nieuwe burgemeester stemde pas toe, nadat hij van de regering toezeggingen had gekregen voor ruimere financiële middelen voor Amsterdam en een re organisatie van het pclitie-apparaat. Amsterdam en daarmee Neder land - kreeg in 1967 het nieuwe Schiphol. Koningin Juliana opende op 28 april het nieuwe Schiphol Cen trum. De bouw duurde vier jaren en kostte 400 miljoen gulden. Revolutio nair zijn de z.g. aviobruggen, die het mogelijk maken, dat luchtreizigers die meer door weer en wind van vliegtuig naar aankomsthal moeten lopen. De ingebruikstelling gaf de nodige problemen. Er ging iets fout met de ingewikkelde electronische installatie, die administratie en trans port van de luchtvaart regelde. Tal rijke pakjes raakten zoek. Het laatste woord is nog lang niet gezegd over het lawaai van de straal^euzen, die Schiphol aandoen. Door het gebruik van nieuwe start- en landingsbanen is een aantal woonkernen rond en in het modewoord „scheiding der gees ten" gaan toepassen. Er kwam een nieuwe omroep - de Tros - bij en een nieuwe, wat rechts geörienteerde concentratie AVRO/RTN. Deze laat ste fusie leek in eerste instantie ge richt op het behoud van het familie- annex omroepblad Televizier, dat prompt via de AVRO/RTN televisie een agressieve verkoopcampagne be gon. Ook Hilversum kende zijn traditio nele, jaarlijkse schandaal. Het hoofd van de AVRO-televisie, de heer Sie- be van der Zee, werd met ontslag be dreigd nadat bleek, dat hij forse be dragen had aangenomen als beloning voor publicatieadviezen aan een in dat de werkloosheid in Twen the was verdubbeld in één jaar tijd. De Twee de Kamer hield in april een hearing in Enschede over de economische si tuatie in Twenthe. Burgemeester Vleer van Enschede vertelde, dat, ook bij een gunstige ontwikkeling in de textielsector, al leen al in Enschede de komende vijf jaren werkgelegenheid moet komen voor ruim 7000 mannen. De lijst van textielbedrijven, die bijzondere maat regelen moesten nemen, is lang. Drie Almelose bedrijven vroegen in febru ari werktijdsverkorting voor 3200 man. In april werden 400 personeels leden ontslagen. De Koninklijke Ne derlandse Textiel-Unie moest in april reageerden op de overbekende wijze. Tien dagen later arresteerden zij in een Moskouse straat de stationsmana ger van de KLM in Moskou, de heer Donker. Hij werd beschuldigd van spionage en uitgewezen wegens „da den, die niet in het belang van het land zijn" Een ander diplomatiek incident, waarin Nederland verwikkeld raakte, speelde zich af in de jonge Afrikaan se staat Guinee. Op 26 juni arres- teer de de justitie van de Ivoorkust de Guinese delegatie naar de Verenigde Naties, nadat het KLM-vliegtuig, waarmee de delegatie reisde, een on verwachte tussenlanding maakte bij Abidjan (Ivoorkust). De werkgeversorganisaties veroor zaakten nogal wat opschudding en boze gezichten door in een brief aan het kabinet te vertellen, dat de hou ding van Nederland ten opzichte van sommige buitenlandse regeringen de handel nadelig beïnvloedde. De politie heeft het in 1967 druk gehad. Niet met het massaal bestrij- kwamen de Nederlandse banken met Op tal van terreinen waren vooruitzichten niet bijzonder gunstig Amsterdam in de z.g. „geluidstrog" terecht gekomen. Met de KLM ging het in 1967 goed. In het jaarverslag, dat in juli verscheen, werd een winst gemeld van 81,5 miljoen gulden over het boekjaar 66/67. De regering besloot de deelname van het rijk in de KLM met nog eens ruim 50 miljoen gulden uit te breiden om de financiële posi tie van het bedrijf met het oog op be stellen voor nieuwe vliegtuigen - te versterken. Heel wat triester waren de geluiden over het spoorwegverkeer in Nederland. Over 1966 werd een verlies geleden van bijna 80 miljoen gulden. Minister Bakker (verkeer) voorspelde voor 1967 een verlies van 130 tot 140 miljoen gulden. De spoorwegen zouden zo'n 50 onren dabele lijnen sluiten. Nederland bleef niet gespaard voor rampen. Op 25 juni trok een zware wervelstorm een spoor van verwoes tingen. Elf mensen werden gedood, de materiële schade was aanzienlijk. Vooral het dorp Tricht in de Betuwe leed zwaar. Alleen in Tricht kwamen vijf mensen om, 20 personen werden gewond. Vijf en vijftig huizén werden onherstelbaar, 93 zeer zwaar bescha digd. Ook Chaam in Noord Brabant werd zwaar getroffen. Hulp kwam snel. Het Nationaal Rampenfonds, onder aanvoering van Prins Bernhard, stelde een schaderegeling op en orga niseerde een inzamelingsactie In Utrecht ontplofte op 12 juni 'n munitieschip, waaruit oude munitie werd gelost. Twee vissers, die in de haven hun sport beoefenden, kwamen om het leven. De materiële schade was eveneens groot. Het Ministerie van Defensie zou alles, wat niet door de verzekering werd gedekt, betalen. Dit jaar bracht Nederland de eerste officiële uitzendingen van kleurente levisie. Vanaf september werd weke lijks zes tot acht uur in kleur uitge zonden. De verkoop van de vrij dure apparaten diep aanvankelijk niet best, maar nadat eenmaal de grote radio- en t.v.-tentoonstelling Firato was ge houden gingen de verkoopcijfers met sprongen omhoog. Het bericht, dat het kijkgeld aanzienlijk zou moeten worden verhoogd, bracht een domper op de vreugde. Naar kleur kijken is wél leuk, maar het wordt minder pret tig als we. het in onze portemonnaie gaan voelen. Het omroepwereldje zorgde weer voor het nodige kabaal. Ook hier kan men zo langzamerhand opspraak gekomen Haags bedrijf. Hij mocht tenslotte aanblijven als hij het geld zou terugbetalen. Protesten kwamen tegen de zendtijd, die de NVSH kreeg. Een aantal mensen was bang voor te veel sex op het scherm. Die kwam toch wel. De VPRO had de primeur van het eerste blote meisje op het scherm. Het ontlokte heel wat reacties. Tekorten waren er ook genoeg bij het rijk. Minister Witteveen (finan cien) kwam in april met een somber beeld. Het oorspronkelijke geraamde tekort op de rijksbegroting 1967 van 1176 miljoen gulden was in de prak tijk opgelopen tot liefst 2319 miljoen. De begroting 1968, die op de derde dinsdag van september werd inge diend vermeldde een tekort van 2,7 miljard gulden. De geraamde uitga ven waren 23,1 miljard, de inkomsten 20,4 miljard. Nieuwe belastingmaat regelen bleken nodig, ondanks sterke bezuinigingen op tal van overheids uitgaven. Belangrijkste uitgaven ble ven onderwijs (5,7 miljard), defensie (3,2 miljard) en sociale voorzieningen (2,5 miljard). In de Troonrede besteedde Koningin Juliana de nodige aandacht aan de werkloosheid. „Ongeveer een jaar ge leden begon de conjunctuur een aar zeling te vertonen. De aanvankelijke snelle toeneming van de werkloosheid - die vooral regionaal een belangrij ke omvang aannam - baarde de re gering grote zorg. Zij voelt zich nauw betrokken bij het leed, dat uit deze werkloosheid voor de werknemer en zijn gezin voortvloeit", aldus Konin gin Juliana. De regering was bij de presentatie van de nieuwe begroting overigens optimistisch. Berichten over bedrijfssluitingen en moeilijkheden in diverse bedrijfstakken bleven schok ken. Het plotselinge fiasco van het Haagse bedrijf Van Heyst baarde veel opzien. Talrijke werknemers wer den de dupe van een slecht bedrijfs beheer. Het versterkte de wens van de vakbeweging naar meer insproak van de zijde van de werknemers bin nen de onderneming. De textielindus trie kreeg zware klappen. Eind janu ari vroeg het grote textielconcern Van Heek en Co. te Enschede werktijds verkorting aan voor 1950 van de 3700 werknemers. Het concern kwam in januari 1965 tot stand door diver se grote fusies. Op dat moment werk ten er 5000 man. De vakbeweging kwam met een rapport, waaruit bleek. 700 werknemers ontslaan. In dezelf de maand ontsloeg een textielbedrijf in Sas van Gent 190 van de 235 werknemers. April was wel de ramp- maand voor de werknemers in de tex tielindustrie. Andere bedrijven, die mensen moesten ontslaan, waren: Verenigde Tilburgse Weverijen (150 man), Ter Keule-Cromhoff in En schede (200 man) en een kousenfa- brielc in Schijndel (40 man). ïn to taal werd die maand in de textielsec tor voor 4000 man werktijdsverkor- ting aangevraagd. De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) kwam, welhaast traditiege trouw, weer in opspraak. Er zouden allerlei informaties over studenten zijn ingewonnen bij de Nederlandse universiteiten. Daarover hebben wij ons dan weer enige tijd druk ge maakt. De BVD kreeg in september een nieuwe leiding. Wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd Nederlands geheim agent nummer 1, mr S. Sinninghe Damsté, opgevolgd door drs A. Kuy- pers (50), die tijdens de oorlog al inlichtingendiensten voor de gealli eerden had georganiseerd. Zowaar hadden wij ook iveer ons internatio nale spionageschandaaltje. In 1966 was het hommeles met de Chinezen in Den Haag, ditmaal ging het om een Rus in Amsterdam. Op 12 april arresteerde de rijksrecherche bij zijn woning in Amsterdam de hoofdver tegenwoordiger van de Sovjetrussi- sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot, de heer Gloechow. Hij werd beschul digd van uitlokking tot het leveren van staatsgeheimen. Mr W. Kol- kert, officier van Justitie in Den Haag, zei, dat hij de indruk kreeg met een goed opgeleide spion te ma ken te hebben". Op 17 april vertrok Gloechow naar Rusland. De Russen den van ordeverstoringen, maar met een toenemende criminaliteit. Er was een verontrustend aantal moorden, waarbij enkele tragische familiedra ma's. Vooral de moord op een meisje, gepleegd door een man, die werd verpleegd in een psychiatrische in richting, doch te veel vrijheid had, was aanleiding tot veel commentaar en discussie. De minister van Justitie moest de verzekering geven, dat met meer zorgvuldigheid zou worden ge werkt. Enkele spectaculaire bankbe- rovingen en inbraken gaven de justi tie, handenvol werk. Grote branden zijn er ook geweest. In oktober werd de Danlonfabriek te Emmen geheel verwoest. Twee andere bedrijven waren evenmin te redden, de totale schade was meer dan 35 miljoen gulden. In totaal 1180 werk nemers werden door deze ramp ge troffen. Hun lonen werden gelukkig door de verzekering gegarandeerd. Kort na deze brand verwoestten de vlammen in Zeist enkele historische gebouwen en een fabrieksopslag- plaats van de Hernhutters. Ook hier een gigantische schadepost: 30 mil joen. De Nederlandse banken hadden, naast de beveiliging tegen overvallen (die volgens een politierapport enorm is bemoeilijkt doordat ook de onder wereld zeer moderne vindingen ge bruikt, waarmee het bijvoorbeeld mo gelijk is in weinig minuten door me tersdikke muren heen te branden), nog heel andere zaken aan het hoofd. Enkele bankiershuizen kwamen in op spraak door wanbeheer. Een aantal banken besloot tot fusies. De banken in hun geheel besloten de handschoen op te nemen tegen de girodienst van de PTT, die een steeds groter aandeel krijgt in het geldverkeer. In oktober een nieuw betaalmiddeldoor de ban ken gegarandeerde betaalohèques. Met deze chéques kunnen bedragen tot 50 gulden worden betaald. De giro kent ook iets dergelijks (de blau we kaart), maar geeft geen garantie als de rekeninghouder in gebreke blijft. Veel sombere berichten. Maar het verhaaltje, dat wij van huis uit zo vre selijk pessimistisch zijn, ging toch niet op. Wij nodigden vriendelijk bui tenlandse gasten uit om eens te ko men kijken, omdat tenslotte ons land je nog tal van fraaie zaken heeft. Het gaat hier niet alleen om de ruim anderhalf miljoen toeristen, maar ook om zeer officiële bezoekers. Het Ko ninklijk Huis ging op statiebezoek. In mei bezochten Koningin Juliana en prins Bernhard Canada, waar zij natuurlijk ook rondwandelden op de wereldtentoonstelling. Prins Bernhard hield tijdens dit bezoek een pleidooi voor de synthetische produktie van voedingsmiddelen ter bestrijding van de voedselnood in de wereld. In Nederland kwamen groothertog Jan en groothertogin Charlotte van Luxemburg op bezoek. Uit Nepal kwamen koning Mahendra Bir Bi kram en koningin Ratna Rajya Laxmi. Onze nationale reiziger, minister Luns van Buitenlandse Zaken (die je tenslotte voornamelijk in het buiten land moet afdoen), bezocht o.a. Oos tenrijk, Polen en Roemenië. Ook ont ving hij in Den Haag belangrijke gas ten. Premier Wilson van Engeland en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Brown. Zij kwamen praten over En- gelands toetreding tot de Euromarkt. De Amerikaanse vice-president, Hu- bert Humphrey, kwam voor bespre kingen over Vietnam naar Den Haag. Nederland toonde zich op vele gebieden weer zeer vooruitstrevend. Nergens in Europa kwamen de „hip pies" zo aan bod als bij ons. Am-ster dam, Rotterdam en Utrecht organi seerde festijnen voor de bloemenkin deren, die tot ver over onze grenzen werden besproken. Van onze spreek woordelijke onverdraagzaamheid is nog maar weinig overgebleven, al waren er natuurlijk nog heel wat cri tici te vinden, die een zeer radicale oplossing voor het vermeende kwaad wisten: „Ze moesten ze in een werk kamp stoppen". Tot bijzonder kwa lijke uitwassen is het echter niet ge komen. Al was er wel aanleiding voor toenemende zorg over het gebruik van verdovende en stimulerende mid delen door jongeren. Een hoogtepunt uit 1967: het hutvelijk van Prinses Margriet Ook op religieus terrein is ons land haantje de voorste. De Neder landse katholieken gaan in de wereld voorop bij de speurtocht naar ver nieuwing, die het geloof een nieuw elan moet geven. De verhouding tus sen Rome en de Nederlandse katho lieken is nog al eens gespannen ge weest, maar begin 1967 kwam duide lijk een toenadering tot stand. De R.K. Kerk verloor in Nederland een van haar bisschoppen, mgr. G. H. Vet, bisschop van Breda. Hij overleed na een korte ziekte op 49-jarige leef tijd. Elke klokslag van de tijd eist zijn slachtoffers. Zo ook 1967. Wij moesten afscheid nemen van een aan tal bekende en vooraanstaande Ne derlanders. De oud-minister J. G. Suurhoff overleed vrij onverwacht. In Maastricht overleed de dichter Pierre Kemp, in Antwerpen de ro manschrijver mr A. Roothaert. Zo gleed 1967 voorbij. Met trieste en met hartverwarmende gebeurtenis sen. Met sensaties en de kleine zaken van alledag, die nooit het nationale nieuws zullen halen. Met grootse prestaties en fatale vergissingen. Met spanning en een reusachtige massa, door vele naamlozen verricht routine werk. Als we alles zo bij elkaar op tellen en een balans opmaken, kunnen we toch weer tevreden glimlachen. En wie dan nog wil mopperen, die mag dat op het weer doen. Een zo mer. di eslecht begon, maar redelijk eindigde. Een winter, die vroeg is in gevallen en ons een koud afscheid van 1967 voorbereidde.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1