wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt jaar van „Gebeurtenissen op de voet gevolgd" Bondsridder ■••a Bejaardencentrum St. Antoniushof Grafschenner VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 88e JAARGANG No. 103 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent B jeaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,88 p.mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,88 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 8,00 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Opnieuw nadert een jaar zijn einde; 1967, dat met zijn 365 dagen weer heel wat bracht voor Waalwijk. Het is een jaar geweest met tal van hoogtepunten voor de ,,schoenenstad'. Twee voor de bewoners van stad en streek belangrijke gebouwen werden in gebruik genomen; het nieuwe St. Nicolaasziekenhuis en de sporthal Taxandria. Twee minister brachten een officieel bezoek aan de stad: minister Klompé en minister Biesheuvel. Tal van personen werden het afgelopen jaar onderscheiden. Een er van willen we naar voren halen, de 7 8-jarige Tom Burmanje, die de hoogste onder scheiding van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond kreeg: bondsridder en vanwege zijn verdiensten voor de stad de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Pro Ecclesia et Pontifici ontving de heer A. Dirks, voor zijn verdiensten op kerkelijk terrein. Ook op sportgebied zijn er weer grote prestaties geleverd. RKC werd kampioen in de tweede klas en promoveerde naar de hoogste klas van het amateurvoetbal. Henny de Ruyter, Waalwijks biljartmatador nummer één, behaalde in Goirle het Neder- lands kampioenschap ere-klasse. In 1967 zijn er ook weer heel wat jubilea gevierd, terwijl enkele bekende Waalwijkers afscheid van hun functie namen. Een met Waalwijk vergroeide man ging heen, de kunstschilder Theo van Delft. Op politiek gebied was het in de gemeente rustig. Raad en B. en IV. hebben zich naar beste vermogen ihgezet. Er zijn het afgelopen jaar dan ook heel wat aktiviteiten ontplooid. Als 1968 hetzelfde brengt is er geen reden tot klagen. De gebeurtenissen in het afgelopen jaar volgen wij voor onze lezers op de voet. 1967 begon met aandacht te vragen voor het afscheid van adju dant Hellings van de gemeentepolitie die per 1 januari het Waalwijkse korps na 38 jaar trouwe dienst ging verlaten. In de raadzaal werd een druk bezochte receptie gehouden, bij welke gelegenheid de heer Hellings tal van fraaie cadeaus in ontvangst mocht nemen. Ook dr W. Hordijk, de direkteur van de Schoolartsendienst district Waalwijk, maakte met ingang van het nieuwe jaar plaats voor een nieuwe direkteur, dr P. Kramers. Dr Hordijk heeft zich 16 jaar ingespan nen voor deze voor stad en streek zo belangrijke dienst. Het gemeentebe stuur huldigde de scheidende direk teur tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis. Waalwijk was een vol uur in de ether toen Jan Blaaser met zijn „drie rondjes van Jan" in café Passsier ze telde en daar een aantal bekende Waalwijkers aan 't woord liet. Haar fijn werden toen wat achtergronden van de schoenenstad uit de doeken gedaan. De luisterdichtheid van dit programma was hijzonder groot, zo dat Waalwijk zich weer eens over landelijke belangstelling kon verheu gen. Minister mr B. Biesheuvel, voor de kabinetwijziging minister van Landbouw, bracht eind januari een werkbezoek aan het Land van Heus- den en Altena en aan Waalwijk. In het gebouw van de Kamer van Koop handel in Waalwijk besprak hij de problemen van dit gebied, die waren toegelicht door mr H. Stieger, bur gemeester van Drunen en door mr L. van Splunder, burgemeester van Alm- kerk. De minister ontving ook de re gionale pers. Hij zegde toe de Mid den Langstraatse problemen in Den Haag nog eens extra onder de loupe te nemen. Henny de Ruyter, de Waalwijkse biljartmatador behaalde 12 februari zijn vijfde nationale driebanden titel. Een prestatie van de eerste orde. Tij dens dit sterk bezet toumooi in Goir le vielen ook de prestaties van de jeugdige Waalwijker Rini van Bracht op, die met een eervolle vierde plaats ging strijken. Burgemeester Teijssen huldigde De Ruyter een week later tijdens een bijeenkomst van sportmen sen. Een halve eeuw toneel in Waal wijk dankzij DVSV. Deze Waalwijkse toneelamateurs hebben slechte dagen goed doorstaan. De jubileumuitvoe ringen in De Gecroonde Leersse trok ken eindelijk weer eens goed bezette zalen. Het feest kende zijn hoogte punt tijdens de receptie toen oprich ter Piet Kelder de ere-medaille in zil ver, uit handen van burgemeester Teijssen, ontving. Een grote dag voor de bïljartsport was 22 februari toen de ere-voorzitter van het District Waalwijk van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond door Bondsvoorzitter P. van Engelen tot Bondsridder werd geslagen. Deze bijeenkomst werd J)ok bijgewoond door burgemeester Teijssen en wet houder Van Heeswijk en deputaties van alle sportverenigingen uit Waal wijk. In april kon burgemeester Teijs sen, tijdens een speciale bijeenkomst in de raadzaal, de heer Burmanje de ere-medaille in zilver uitreiken, van wege zijn grote verdiensten voor stad en streek. De gemeentebegroting iverd na een marathon vergadering van §r De 78-jarige Tom Burmanje kwam in het nu bijna voorbije jaar verschillen de malen in het nieuws. Hij werd tot bondsridder van de KNBB geslagen en ontving de zilveren ere-medaille O.N. ruim zes uur in de nacht van 16 maart goedgekeurd. De raad had zich toen twee avonden over de stukken gebogen. De fraaie sport- en expositiehal Taxandria werd op 1 april (ja heus) door de Minister van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk mej. dr M. Klompé officieel geopend. Ruim 400 genodigden woonden deze plech tigheid bij, die werd voorafgegaan door een défilé van alle Waalwijkse sportverenigingen. Het was wethou der Van Heeswijk, die de hal symbo lisch overdroeg aan de Sportraad Waalwijk. Deze raad organiseerde rond de opening 'n sportweek, waar- 5-lerenkleclinc) mm waalwijk aan tal van bekende sportsterren hun medewerking verleenden. Honderden Waalwijkers kwamen in die dagen kennis maken met de hal. In april werd het 60-jarig bestaan van de vereniging Waalwijks Belang herdacht. Bij gelegenheid van dit ju bileum werd nogeens de nadruk op taak van de vereniging: het VVV- w.erk. Dit werk kan in het komende jaar groots worden aangepakt. Dank zij de medewerking van het gemeente bestuur kreeg VW-Waalwijks Be lang de beschikking over eigen kan toorgebouw op het St. Jansplein. Een uitstekend ingerichte gebouwtje dat samengedeeld wordt met het reisbu reau Ruys Co., dat hierdoor zijn 13e vestiging in Nederland kreeg. Waalwijk neemt als werkgelegen- heidscentrum een belangrijke plaats in de provincie in. De gemeente heeft een zeer intensieve industriële bezet ting. De verruiming van de werkge legenheid is een opgave van de eer ste orde. Dit blijkt uit een nota die door het college van B. en W. eind april werd gepubliceerd. Een optimis tisch geluid dus in het, voorwat werk gelegenheid betreft, toch al niet te optimistisch gestemd Nederland. Een uitzonderlijk jubileum vierde de heer J. Pot, die 40 jaar klaar heeft gestaan om over het brandgevaar van de gemeente te waken. De ondercom mandant werd dan ook in de raad zaal groots gehuldigd. Burgemeester J. Teijssen speldde hem bij deze gele genheid de ere-medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau op. Op initiatief van het bestuur van het Museum voor de Schoen- en Le derindustrie werd er een internatio nale ontwerpwedstrijd georganiseerd. De bekroonde modellen werden in 't museum geëxposeerd. Waalwijk kreeg er ook een L.O.M.-school bij. Dit on derwijsinstituut voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden was voorlopig in een noodgebouw geves tigd. Volgend jaar krijgt deze ook voor de omgeving zo belangrijke school een definitieve huisvesting. RKC kampioen Voor een sportief succes zorgde RKC dat dankzij een 3-1 zege op RKVVU kampioen werd in de twee de klas en naar de hoogste klas van het amateurvoetbal promoveerde. Het college van B. en W. ontving RKC bij deze gelegenheid in de raadzaal voor een officiële ontvangst. Cornu Copiae en Ons Genoegen brachten serenades. Alle sportverenigingen uit de omgeving stuurden deputaties naar de receptie. Ook voor de Boerenleen bank was 1967 in alle opzichten een voorspoedig jaar. Men nam afscheid van de president van de Raad van Toezicht, de heer W. van der Mee, die werd opgevolgd door zijn zoon. De bank opende verder twee nieuwe vestigingen, aan het Bloemenoord- plein en in de Baardwijksestraat. Ver- der werden de nieuwbouwplannen voor het hoofdgebouw uitgewerkt. Voor een leuk succesje zorgde me vrouw Van der Lee uit Waalwijk, die de T.V.-quiz „Tel uit je winst" tot een goed einde bracht. De Grasduin- tocht, die in juni voor de tweede maal werd gehouden was ook dit keer een succes. Een wat triest jubileum was dat van de Langstraatweg die in mei 12,5 jaar geleden gereed had moeten zijn, doch nog steeds op zijn voltooi ing wacht. Het Hervormde Vereni gingsgebouw Dukdalf aan de Blijde Incomstenlaan werd op 27 mei van dit jaar officieel ingebruik genomen. Het Hervormde verenigingsleven kreeg hierdoor weer alle mogelijkhe den tot verdere ontplooiing. Ook dit jaar was Waalwijk finishplaats in Olympia's Tour door Nederland. Daan Holst gevierde bij het Lido, vóór Cees Zoontjes, die de uiteinde lijke winnaar werd. Als lid van de Raad van Europese Gemeenten ging Waalwijk een jume- lage aan met de Westduitse stad Un- na. Bezoeken van het gemeentebe stuur werden over en weer gebracht. De Hervormde gemeente Baardwijk - Drunen nam afscheid van dominee Van 't Kruis, die naar Wijk bij Duur stede vertrok. De veteranenafdeling van WSC organiseerde het Brabants Charitatief Veteranen Toernooi, dat f. 1200,— opbracht voor de Hemo- foliekliniek in Huissen. De eerste helft van 1967 was ook het jaar voor de soosen. Soos L'Ecurie vierde uit bundig het eerste lustrum met tal van evenementen. Soos St. Denis - on verwachts gestopt in september - trok volle zalen met het Cabaret der Onbekenden. De KJM vierde het 7e lustrum. Dertien Waalwijkse brandweerlie- De eerste patiënten in het nieuwe St. Nicolaasziekenhuis aan de Kasteellaan. De overhuis (waarvan op de foto een beeld) verliep zonder haperingen Het nieuwe bejaardencentrum St. Antoniushof kwam in het najaar ge reed en werd voor de helft reeds be trokken. Het gebrek aan vakkundig personeel is er de reden van dat het centrum pas medio 1968 volledig kan gaan draaien. Begin volgend jaar wordt St. Antoniushof officieel ge opend. Een groot Waalwijker ging in juli heen: Theo van Delft, de man die zich een grote naam verwierf in de schilderkunst. Hij schilderde on dermeer een portret van Koningin Wilhelmina en van enkele ministers. Zijn laatste grote werk was een por- De Taxandriahal, gemeentelijke sport- en expositiehal, werd in april inge bruik genomen. Minister dr M. Klompé kwam er voor naar Waalwijk. De bewindsvrouwe opende een levensgrote schoen waaruit enkele sportjongelui klommen groot succes. De organisatoren gaan dan ook verder met dit soort opbou wend werk. Drs G. de Vries nam na *32 jaar intensieve arbeid, afscheid van de par. St. Jan. Ter nagedachte nis aan de in de oorlog gefusilleerde burgemeester Moonen werd een mo nument onthuld op het plein voor de Burg. Moonenschool: Maandag 2 oktober was tie grote dag voor direktie en personeel van 't St. Nicolaasziekenhuis. Toen werd 't nieuwe gebouw aan de Kasteellaan in gebruik genomen. Het is een modern ziekenhuis geworden met 167 bed den. De capaciteit kan in de toekomst nog aanmerkelijk worden vergroot. De overhuis van het oude ziekenhuis in de Grotestraat naar het nieuwe ge bouw verliep zonder problemen. 42 patiënten moesten worden overge bracht. De staf van 117 medewerkers stond er borg voor dat niemand iets tekort kwam. Begin van het nieuwe jaar zal het St. Nicolaasziekenhuis officieel worden geopend. - Operatie Aardgas loopt ten einde. Deze week wordt de laatste sector aangesloten. Voordat het echter zo ver was is door de gemeentelijke dienst van het gas- en lichtbedrijf heel wat werk verzet. De omschake ling van mijn- op aardgas is zonder pijn verlopen, een compliment voor direkteur Pelt en zijn medewerkers. Tot korpschef van de gemeentepolitie in Waalwijk werd de heer L. van Hooff benoemd. De heer van Hooff is thans inspecteur in Venlo. Hij volgt inspecteur-korpschef Hoog Antink op, die in maart met pensi oen gaat. den werden door burgemeester Teijs sen onderscheiden vanwege een jubi leum. Hieruit blijkt hoe hecht de band tussen de spuitgasten in het korps is. Tragisch was het overlijden van de huisarts L. v. Daal, die enkele maan den voor zijn heengaan zijn 25-jarig artsenjubileum herdacht en toen door zijn patiënten groots werd gehuldigd. Pastoor Oomens vierde zijn zilveren priesterfeest. Het feestcomité bood hem een Mariabeeld voor zijn kerk aan. Daarnaast mocht hij een reis naar het H. Land ontvangen. De di rekteur van N.V. Meubelfabriek Dirks van Oers ontving in Tilburg, vanwege zijn werk voor de kerk de pauselijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifici. tret van Mgr Nierman, de bisschop van Groningen, die hiervoor naar Waalwijk kwam. Afscheid werd er ook genomen van dr A. Bos als direkteur van 't slacht huis en de vleeskeuringsdienst. Ook hij werd in de raadzaal gehuldigd. Dr Bos was enkele jaren geleden bij zijn 40-jarig jubileum reeds benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Dit jaar zijn er ook weer 'heel wat gouden bruiloften gevierd. In november zelfs een 60-jarig huwe lijksfeest van het echtpaar Knops - Oosterwaal, dat ondermeer een fruit mand van het gemeentebestuur ont ving en een telegram van de koningin. Waalwijks eerste teach-in over be drijf, arbeid en toekomst was een De Christelijke Streek HBS, het Willem van Oranje College krijgt na de kerstvakantie ook een nieuwe di rekteur, dr. C. Blokland. Deze volgt drs. D. Schouten op die met pensioen gaat. Drs. Schouten is vanaf de op richting van de school direkteur ge weest. De beruchte grafschenner bracht ivoensdag 22 november 'n ongewenst bezoek aan Waalwijk. Hij bracht ver nielingen aan in de kerk van Besoyen en van de St. Antoniusparochie. De nieuwe Nuts-ULO aan de Taxan- driaweg werd aanbesteed. Aan de LTS werd een nieuwe afdeling, auto techniek in gebruik gesteld. Dat in Baardwijk bejaardenwoningen wor den gebouwd is het allerlaatste wat wij u over het afgelopen jaar kunnen mededelen. De ïcho van het Zuióen wel en wee Waalwijk in S&jpp 0 k - 'i v-

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5