:orm ff-f OMEGA HET BUITENLAND IN 1967 meubelen a r Een goed uiteinde... en een goed begin 10% KORTING PERFECT V. J V uitsluitend verkrijgbaar DIJ Wonfa*- bij En toch: B.M.W. 1600 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 Aanleiding oorlog misrekening van Nasser De Gaulle van •.•.v-rvv rr, Mc Namara neemt ontslag Culturele revolutie Spanning om Cyprus Nog enkele gebeur tenissen colporteur I I A i" Lsfeas" op stoomgoed Autorijschool Jan Lammers Hypotheken P.H.JANSEN Een jaar met soms grote spanningen Wanneer wij de loop der gebeurtenissen in het nu aflopende jaar overzien, dan kunnen wij een aantal lijnen, die vorig jaar al zichtbaar waren, weer door trekken: de oorlog in Vietnam heeft ook dit jaar geen essentiële ontwikke lingen ondergaan; de vijandigheid tussen Rusland 'en het nog steeds in ern stige onrust verkerende China, die beiden de communistische vijand van de Ver. Staten in Vietnam steunden, is onverminderd gebleven; het streven van zowel Rusland als Amerika naar een zekere ontspanning blijft ondanks deze oorlog overheersen; president De Gaulle blijft zijn eigengereide koers varen en weigert, net als bijna 5 jaren geleden, Engeland tot de E.E.G. toe te laten. Maar niet alle lijnen kan men zonder meer doortrekken. Soms verandert hun richting geleidelijk, soms komt er een scherpe wending in, zoals begin juni het geval was in de verhoudingen in het Midden-Oosten. Daar brak op 5 juni een oorlog uit, die Israël in de gelegenheid stelde in zes dagen het Egyptische leger uit te schakelen, de Egyptische luchtmacht te vernietigen, op te rukken tot aan het Suezkanaal, dat sindsdien gesloten is voor de scheepvaart, naar het oosten toe het Jordaanse leger te verslaan en West-Jordanië tot aan de Jordaan te bezetten en in het noorden een strategisch belangrijk gebied op de Syriërs te veroveren. En dat alles met minimale verliezen voor de eigen strijd krachten. Aanleiding tot deze korte oorlog waren de misrekeningen van Nasser, de Egyptische president, die zei ge loof te hechten aan de Syrische be richten, dat Israël op het punt stond Syrië binnen te vallen. Nasser meen de nu zijn kans schoon te zien om z'n prestige in de Arabische wereld, dat geleden had door het uitzichtloze con flict in Jemen en zijn voortdurende sirijd met koning Feisal van Saoedi- Arabië, wat te herstellen. Om te be ginnen verzocht hij Oe Thant, de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, de eenheden van de Ver. Naties, die sinds het einde van de oorlog van '56 toezicht hielden op de grens met Is raël, terug te trekken. Dat Thant hier aan zonder meer voldeed, was juri disch volkomen correct. Een tactische politicus had echter vermoedelijk meer op uitstel gespeeld. Koe het zij, het heeft tot novem ber geduurd, voordat in de Veilig heidsraad een Engelse resolutie werd aangenomen, waarin terugtrekking werd geëist van de Israëlische troe pen uit „gebieden, die bezet zijn ge durende het jongste conflict", en van de Arabieren werd verlangd „de be ëindiging van alle aanspraken op bel- ligerentie en de erkenning van soeve reiniteit, territoriale integriteit en po litieke onafhankelijkheid van alle sta ten in het desbetreffende gebied en hun recht op het leven in vrede bin nen veilige en erkende grenzen". De Zweed Gunnar Jarring is als bemid delaar aangewezen. Een diepe teleurstelling voor Isra-, ël was, dat Frankrijk, dat op grond van vroegere vriendschap Franse Mi- TILBURG FIUSPLEDt 38-8$ tmL Busdiensten l#n t m t «toppen voor d« (Wur Volop parkMrgalcfanhaM officieel TOP-FORM rage-vliegtuigen had geleverd, na het uitbreken van de oorlog een pro-Ara- bische houding aannam, zoals onom wonden tot uitdrukking is gekomen op de persconferentie die. president De Gaulle eind november heeft ge houden. In december bezochten mili taire missies van Irak en Syrië Frank rijk naar vermoed werd om in Frank rijk wapens en wellicht vliegtuigen te kopen. De aanval op Israël was evenwel niet het voornaamste punt van de pers conferentie van De Gaulle. Ook niet, dat De Gaulle nadrukkelijk een soe verein Quebec bepleitte. Dit was de uitwerking van de houding die hij eind juli bij een bezoek aan de we reldtentoonstelling in Montreal in Ca nada had aangenomen, toen hij met zijn uitroep „Leve het vrije Quebec" het streven naar autonomie in dit Frans sprekende deel van Canada steunde. Het voornaamste element van ge noemde persconferentie was de brute weigering de E.E.G. toe te staan on derhandelingen te openen met Enge land over de aanvrage van Engeland om lid te mogen worden van de EEG. Ierland, Denemarken en Noorwegen hadden gelijk met Engeland 'n ver zoek ingediend om te worden opge nomen. Ook Zweden wenste onder handelingen, maar liet zich niet uit over de vorm van lidmaatschap of as sociatie, die het wenste. De Gaulle eist, dat eerst orde op zaken wordt gesteld en dat het pond een munt wordt zoals alle andere, zonder verdere verbindingen met het buitenland. Hij eist van Engeland 'n grondige hervorming voordat het tot Europa kan toetreden. Hij noemt dan de betalingsbalans, maar ook produk- tie, grondstoffenbronnen, kredietver strekking en arbeidsvoorwaarden, die het land niet zal kunnen wijzigen zon der zijn aard geweld aan te doen, maar die hij toch eist voor toelating. Engeland nu toelaten, zou betekenen de Europese constructie vernietigen, zo meent De Gaulle. Hij bracht nu vooral deze argu menten naar voren omdat Engeland 'n economisch moeilijke periode door maakt. Vorig jaar was het tekort op de betalingsbalans zodanig gestegen, dat de regering, om de invoer af te remmen 'en meer goederen beschik baar te krijgen voor de uitvoer, het binnenlandse verbruik heeft afgeremd door belastingverhogingen en beper king van de huurkoop. Het aantrek ken van de buikriem resulteerde in 't optreden van werkloosheid zonder dat de toestand van de betalingsb dans veel verbeterde. Men moest wel tot de conclusie komen, dat de Engelse pro- dukten vaak te duur waren voor het buitenland en in de uiterste nood is men eind november van dit jaai toen overgegaan tot de devaluatie van het pond met bijna 15 procent ten op zichte van de dollar. Dat maakt de in gevoerde artikelen duurder en de uit gevoerde goedkoper. Men verwacht hiervan 'n overschot op de betalings balans. Maar tegelijk moet men in 't binnenland saneringsmaatregelen treffen, opdat niet een inflatie bin nen afzienbare tijd de winst van de devaluatie doet verdwijnen. De loon stijgingen moeten binnen de perken worden gehouden, evenals het prijs peil. De regering heeft zich tegen over de verstrekkers van een grote in ternationale lening verplicht het te kort op de begroting te halveren. Nog geen jaar voor de presidents verkiezingen in de Ver. Staten heeft een aantal leden van de Amerikaanse regering ontslag genomen. Het be treft hier enige onderministers en raadgevers, maar ook McNamara, de minister van defensie, gaat de post verlaten die hij zeven jaren lang be kleed heeft. Hij is benoemd tot pre sident van de Wereldbank. Of hij nu zelf weg wilde of weggewerkt is door president Johnson is niet helemaal duidelijk, al houden de meesten het op het laatste. McNamara's ontslag zou in nauw verband staan met de oorlog in Vietnam, waarmee McNa mara zich in de afgelopen jaren in tensief heeft bemoeid. De kans op 'n vergelijk in Vietnam is nog steeds uiterst gering. De Noord-Vietname- zen en de Vietcong houden hardnek kig vol, ondanks de zware bombarde menten en de inzet van bijna 500.000 man Amerikaanse troepen. Tegen het einde van het jaar zijn de communis tische troepen vooral in het centrale bergland van Zuid Vietnam uiterst niets gedaan om de spanning te ver groten. Het wil consolideren, niets meer en het wil vooral ook vermijden, dat al te vlotte omgangsvormen tot een afbrokkeling van zijn machtsbe reik zouden leiden. Het wil de Oost- Europese landen hecht aan zich ge bonden houden, juist nu in al deze landen economische hervormingsten- denzen doorbreken, die in de richting van een liberalisatie wijzen. Rust in Europa is voor Rusland een belang temeer omdat men nooit kan weten hoe de ontwikkeling aan de oostelijke grenzen, in China, zal zijn. Jarenlang reeds bestaat er een ernstige vete tus sen Moskou en' Peking, die soms eën ideologische vorm aanneemt, soms onverbloemd als machtspolitiek op treedt, vooral wanneer de grensgebie den ter sprake worden gebracht, die China door Rusland in de vorige eeuw wederrechtelijk in bezit geno men acht. In China zelf is dit jaar geken merkt door een voortduren van de merkwaardige onrust, die de naam van Culturele Revolutie heeft gekre- Toen na enkele jaren de bij de on afhankelijkheid ingevoerde grondwet in Grieks-Cyprische ogen onvoldoen de functioneerde, stelde president Makarios 'n aantal wijzigingen voor, die de beschermde positie van de Turkse minderheid leken te bedrei gen. De spanning nam eind 1963 toe, er braken ernstige onlusten uit en in 1964 kwamen er eenheden van de Ver. Naties om orde en rust te hand haven. Onderwijl zond Griekenland heimelijk troepen, die onder leiding van de legendarische generaal Grivas kwamen,'terwijl de Turken eveneens troepen het land binnensmokkelden. Af en toe kwam het tot overleg tussen Athene en Ankara en deze zomer leek het erop, dat men een oplossing had gevonden, die enosis mogelijk zou maken en die Turkije een basis op het eiland zou geven. Doch alles mislukte en toen de nationale garde van Gri vas in november een bloedbad aan richtte in een Turks dorp, dreigde Ankara Griekenland met oorlog in dien het Grivas en zijn troepen niet terugtrok. Een invasievloot verzamel de zich al. NATUURZIWEB OPWEKKEND VERKWIKKEND actief geworden. Zij binden hier gro te eenheden Amerikaanse troepen. Het geringe succes, dat de bombarde menten en de inzet van het Ameri kaanse leger tot nu toe hebben gehad, heeft McNamara tot het inzicht ge bracht, dat de bombardementen in feite zinloos waren geworden. Met dit inzicht kantte hij zich tegen de wensen van de generaals om steeds meer doelen in Noord-Vietnam te bombarderen en op andere wijze de oorlog te intensiveren. Men neemt aan, dat de minister in zijn remmende strijd tegen de generaals het onder spit heeft gedolven. Velen vrezen, dat in Washington nu de „haviken" vrij er spel zullen krijgen. Ondanks de oorlog in Vietnam, waar Rusland zowel als China de communisten belangrijke steun bieden en ondanks de steeds vergrote mili taire paraatheid, bestaat zowel in Washington als in Moskou de wens de status quo, de toestand zoals die op het ogenblik in de wereld bestaat, te handhaven. Moskou heeft de vorig jaar door Johnson uitgestoken hand, die bedoeld was om tot nauwere sa menwerking te komen, weliswaar niet gegrepen, maar het heeft toch ook gen. Het doel van Mao Tse-toeng was een radicalisering van het gehele leven te verkrijgen, opdat de trouw aan de revolutionaire beginselen ge handhaafd zou blijven. Een ander as pect van deze culturele revolutie is ongetwijfeld een strijd om de macht in de hoogste Chinese regionen. Een ernstige crisis dreigde tegen 't eind van het jaar op Cyprus, het eiland voor de zuidelijke kust van Turkije, dat voor 80 pet. door Grieks sprekenden en voor 20 pet door Turks-sprekenden wordt bewoond, waarbij men nog moet aantekenen, dat de Grieks-sprekenden christenen zijn en de Turks-sprekenden moham medanen, met alle verschillen in le venshouding, die dit met zich kan brengen. Het eiland heeft lang onder Engels beheer gestaan, maar heeft in 1960 onafhankelijkheid gekregen, hetgeen noch aan de Griekse, noch aan de Turkse wens beantwoordde. De Grieken wensten aansluiting bij Griekenland (enosis), de Turken wensten een deling van het eiland, maar beslist geen inlijving bij Grie kenland. Tenslotte verdienen uit dit jaar van soms grote spanningen nog enkele geïsoleerde gebeurtenissen vermel ding. Aansluitend op de kwestie-Cy- prus moet dan gememoreerd worden, dat eind april een aantal militairen in Athene een staatsgreep pleegde, die een nieuwe, zeer rechts gerichte rege ring als gevolg had. In de democra tische wereld is er ernstig verzet ge rezen tegen deze junta. In Nigeria is een burgeroorlog uit- MOOIE BIJVERDIENSTE Wij zoeken een eerlijke ijverige voor de bezorging van ons blad in het westelijk centrum van Kaatsheuvel. Aangeven bij: Bureau Jan Tuerlings Dr. van Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel JUWELIER n precisie horloge mei internationale Omega-garantie COMPLETE COLLECTIE gebroken toen het oostelijke gebied zich als Biafra onafhankelijk ver klaarde. De oorzaak van deze oorlog, die voor Biafra slecht aan het aflo pen is, is de grote rivaliteit tussen de verschillende grote stammen in de Nigeriaanse federatie. In Indonesië heeft president Soe- karno zijn presidentiële bevoegdheden moeten overdragen. Het nieuwe be wind heeft een toenadering tot de Westelijke wereld tot stand gebracht. In India zijn verkiezingen gehouden, die een ernstige achteruitgang te zien gaven voor de eerst almachtige Con grespartij, die in het parlement nog maar eën kleine meerderheid wist te behouden. Op 91-jarige leeftijd is in april oud-bondskanselier Adenauer gestor ven. Adenauer was na de tweede we reldoorlog de eerste bondskanselier van de West-Duitse Bondsrepubliek. Hij heeft die functie tot 1963 be kleed. Op het laatst van 1967 waren er nog ongeregeldheden in Griekenland. De coupe van Koning Constantijn mis lukte. Of de koning nog naar Grie kenland zal terugkeren blijft een vraag. dat door U zelf gebracht en gehaald wordt te WAALWIJK Grotestraat 361 tel. 4589 Grotestraat 95 Bloemenoordplein 42 *<T* U LEST HET BEST IN DE NIEUWSTE bij gediplomeerd erkende Paul Krügerstraat 15 Waalwijk Tel. 4271 op nieuwbouw 80 90% van de stichtingskosten. Dok op bestaande pan den 90%. Lage rente, aantrek kelijke condities, geen bemiddelingskosten. Dr. Ariënsstraat 5 TILBURG - telef. 20036 I

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 6