waalwijkse en UnqstRMtse couraiu Aardig wat politiek vuurwerk in het afgelopen jaar Belangrijke vergadering voer K'heuvelse middenstanders BEHOORLIJKE WINSTEN ZIJN ECONOMISCHE NOODZAAK Zacht winterweer in komende maanden JAN BLANKERS VOORSPELT PARTIJ-HERVORMING AAN DE ORDE BURGEMEESTER VAN ERP SPRAK OVER WINKELCENTRA WeBvaartsbegrip wordt niet op onder nemers toegepast Geld nodig Onvoldoende Werk Kosten Afscheed Adjudant Bruys Verhouding regering -parlement K.N.fVi.l. voor blijven Weer-profeet Koofdrol Geen wolkje Precies DINSDAG 2 JANUARI 1968 U11,0"nu i3Do 89e JAARGANG No. 1 De Lcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Koofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 2C' cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2ÖÖ2~ Abonnement P week (0.30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0.32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 P- kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Voortduren welvaartsstijging wordt alleen bereikt door oroel van economisch leven bereikt worden door ook niet uit een hoed Een voortduren van de welvaartsstijging kan alleen groei van ons economisch leven. Dit laatste kan men toveren. Daarvoor is nodig dat er kapitaal aanwezig is. Dat kapitaal kan er alleen komen als er in de ondernemingsgewijze produktie voldoende winst wordt gemaakt. Op deze aloude waarheid is nog weer eens alle nadruk ge legd door de sprekers op het congres van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, die voortaan gefu seerd door het leven zullen gaan onder de naam Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Het is niet een vanzelfsprekende zaak wanneer ondernemers de economische problematiek stellen zoals hierboven vermeld. Niet de winst voor de kapitalist of de ondernemer is een kaal thema van werkgeversover peinzingen. Evenmin wordt met groei bedoeld dat de bedrijven van dc kapi talisten steeds groter en machtiger moeten worden. Het welvaartsbegrip wordt hele maal niet op ondernemers toegepast. Er wordt eenvoudig van uitgegaan dat een ondernemer alle welvaart heeft waarover maar beschikt kan worden. Over dit laatste zou heel wat ge zegd kunnen worden, want zelfs een ondernemer dient een niet te guur klimaat te hebben om zijn activi teiten te willen voortzetten. Laten wij echter de welvaartstoeneming trachten aan alle deelhebbers aan het maatschappelijk leven toe te schuiven. Toeneming van nationale welvaart wil zeggen dat er meer geld, gebruiksgoederen, reserves en vrije tijd in doorsnee ter beschik king zal staan dan tot nu toe. Het ligt er dik bovenop dat er dan meer geproduceerd moet worden. Wij ko men dan op de groei van ons eco nomisch leven. Groei kan betekenen dat de fa brieken groter worden. Het kan ook inhouden dat eenij zelfde fabriek met dezelfde bezetting meer pro duktie maakt. Kostprijsverlaging van goederen is evenzeer een vorm van groei, omdat men bij goedkope re afzet de consumenten geld in handen laat houden om andere ar tikelen te kopen. Voor groei moet je -nu eens een andere methode invoeren dan weer 'n betere of snellere machine plaat sen. Soms heb je meer machines en minder mensen nodig bij groei. En soms wordt een groter gebouw ge wenst, soms ook een kleiner, maar doelmatiger ingericht gebouw. Al deze voorzieningen kosten geld. Dat geld moet komen uit de kas sen van ondernemers. Die moeten derhalve winst maken en wel zo veel, dat zij hun medewerkers er van kunnen betalen, de kapitaalver schaffers, zichzelf en de groei van de produktie. Winst is derhalve de bron van de maatschappelijke voor uitgang. Zij is een levensvoorwaar de voor de toekomst van ons volk. Wij moeten dus ophouden met onze discussies over winstdeling. Die ko men pas aan de orde als er eerst flink winst wordt gemaakt. In de afgelopen jaren hebben wij de winsten van ondernemingen flink aangepakt. Wij hebben er bijvoor beeld een deel afgenomen om ho gere lonen te kunnen gaan betalen. Wij kunnen erover discussiëren of het teveel of te weinig is geweest, een feit blijft het dat er onvoldoen de aan winst is overgebleven om 't groeiproces in de wereld bij te hou den. Want in alle landen en wereld delen zwoegt men om de welvaart te vergroten. De Amerikanen, die met een mo derner produktie-apparaat dan de Europeanen een grotere winst kun nen maken, lopen in groeitempo steeds meer uit op de rest van de wereld. Wij kunnen het tempo van groei niet bijhouden als wij niet een groter deel van de bedrijfswin sten voor de groei bestemmen. En zelfs dan schieten wij te kort. Bedrijf, ondernemer en werkne mers zullen dus de handen ineen moeten slaan om samen de groei te financieren. Uit uitgekeerde winst. Uit ingehouden winst, maar ook uit lonen en salarissen. Dit is noodzakelijk om ook waar borgen te scheppen voor onze werk gelegenheid. Want werkgelegenheid hangt af van de verkoop van onze produkten waar ook ter wereld. Bij stagnaties in de afzet moet een be drijf daarnaast voldoende reserves hebben om deuken in de bedrijfs- drukte te kunnen financieren. Minister De Block van economi sche zaken heeft duidelijk gesteld dat de weerstand van een aantal bedrijven door de voortdurende j winstdaling ernstig is aangetast. En op het moment dat de weerstand van een bedrijf verdwenen is, wor den de werknemers ontslagen. De vakbonden kunnen dan nog kort of lang praten over de wijze waarin zij in een ontslagprocedure betrokken zijn, maar als er geen geld meer in kas is zal de loonbetaling ophouden. Wij zullen de ondernemingen goe de winsten moeten gunnen. Wat er met die winst gebeurt, kan later be- aiscussiëerd worden. Voorts zullen wij de financiering van de groei moeten aanvaarden als een natio nale belasting. Dat betekent een op voeren van onze besparingen, die nu op een niveau liggen van 18 a 19% van het nationale inkomen, naar een hoogte die enkele procen ten boven de twintig ligt. Wij zullen voorts moeten onder zoeken hoe wij onze produkten zo goedkoop mogelijk kunnen distri bueren over ons land en de wereld. Dat eist een voortdurende bereid heid om het tot nu toe als normaal aanvaarde op te breken en te ver anderen door efficiënte methoden. In Europees verband gezien, zullen bepaalde bedrijfstakken kunnen uit- mie in evenwicht kunnen houden, waarbij wij voorlopig een gemakke lijke hausse wel kunnen verwerpen. Wij zullen er weer hard voor moe ten boksen, maar onze ligging in de wereld en de kwaliteiten van onze mensen zijn voldoende waarborgen voor de haalbaarheid van onze wel vaartsrace. Drs. A. van Mierlo OIRSCIIOT Vorst en sneeuw mogen ons in december 't leven reeds veronaangenaamd hebben, als we de 64-jarige Jan Blankers in de Lendenpoel te Oirschot op zijn woord kunnen geloven, wordt 't toch nog een zachte winter. In januari en februari zal 't volgens hem nor- maal ueer zijn. Het vriest dan niet hard en er valt ook weinig of geen sneeuw. Blankers twijfelt niet aan zijn voorspellingen. Wat ons te wachten staat, leidde hij haarfijn af uit de stand van de sterren. De gemeentebesturen van Drunen en Heusden namen donderdag jl. afscheid van adjudant Bruys, die met vervroegd pensioen is gegaan i.v.m. zijn gezondheidstoestand. Ad- breiden, terwijl andere zullen moe- - judant A. Bruys kwam in 1965, na ten inkrimpen. Dit aanpassingsproces zal de on zekerheid over verworven posities en betrekkingen vermeerderen. Van daag is men nuttig en morgen over bodig. Dat betekent een noodzaak t°t sociale begeleiding van onver mijdelijke economische wijzigingen. Alleen medewerking aan dit harde en gejaagde proces zal onze econo- Wie zei ook al weer, dat Nederland zo n dor en saai landje is, waar nooit wat aan de hand is? Of dat in ons knusse poldergebied tussen de hoge en stevige zeedijken alles vijftig jaren later gebeurt? Dat slaat dan beslist niet op onze politieke verhoudingen en op de politieke verhoudingen en op de politieke ontwikkelingen in 1967. Wij hebben tijdens het afgelopen jaar aardig wat politiek vuurwerk gezien. Verkiezingen, een nieuw kabinet, felle ruzies binnen de grootste partijen over hoe het morgen en overmorgen alle maal zou moeten. Zeker, wij hebben nog altijd een Anti-Revolutionaire Partij, die zich in naam nog steeds tegen de Franse Revolutie verzet. Iets, dat buitenlanders nooit zullen begrijpen en dat dan ook aanleiding is tot tal van misverstanden. Diezelfde ARP gedraagt zich op het ogenblik tenslotte toch maar als een fors uit de kluiten gegroeide jonge man, die fris van de lever bereid is voor een flink stuk sociale en politieke hervorming te knokken. Riep ARP-voorzitter Berghuis niet dit jaar uit „De ARP is door de bocht!"? De Nederlandse politiek is die bocht nog niet door, maar er is in 1967 ivel keihard aan getrokken. De echte parlementaire liefhebber zal het daar bij waarschijnlijk een tikkeltje betreu ren, dat het zwaartepunt van de poli tieke discussies dit jaar niet op het Binnenhof - in de zakelijke Tweede of de statige Eerste Kamer - lag, maar veel meer in de op diverse plaat sen in Nederland gehouden partij vergaderingen. In 1967 is door poli tiek Nederland in ongelooflijke hoe veelheid vergaderd. Voornamelijk bui ten het parlement. Voor een belang rijk deel hebben daaraan natuurlijk ook de verkiezingen voor de Tweede Kamer en enkele regionale stembus ontmoetingen bijgedragen. Elke ver kiezing gaat nu eenmaal samen met tal van propagandabijeenkomsten. Maar wie denkt, dat al dit gepraat alleen maar propagandistische bete kenis heeft gehad, vergist zich. Het is zo ongeveer het jaar van de bezin ning geworden. En wanneer politici zich bezinnen, heb je nu eenmaal zo een praatgrage zaal vol. Dat die be zinning zo nu en dan wat radicaal was, behoeft maar weinigen te ver wonderen. Tenslotte waren wij met ons allen ook wel toe aan het nodige vuurwerk. De verhouding tussen regering en parlement is dit jaar, bij het optreden van het nieuwe kabinet De Jong. wat merkwaardig geworden. Er heerst een soort koude vrede. De regering weet, dat ze geen al te gekke dingen kan doen. Het parlement weet, dat het met geen mogelijkheid dit kabinet naar huis kan sturen, omdat niemand vandaag de dag een oplossing zou weten voor de dan ontstane kabinets crisis. Een wat vreemde, maar wel ijzersterke verhouding. Zolang beide partijen zich tenminste aan de alge mene gedragsregels houden. Het ka binet De Jong heeft, algemeen ge sproken, het beleid een tikkeltje naar rechts gestuurd. Dat moest ook wel, zeiden velen, want onze slechte con junctuur stond geen rare linkse sprongen toe. Het verwijt echter, dat het meer progressief getinte kabinet Cals ons land economisch de das had omgedaan - een aan de rechterzijde vaak gehoorde klacht werd door premier De Jong ontzenuwd. Zijn economische deskundigen schoven de schuld althans voornamelijk in bui tenlandse voeten. Doordat het in de voornaamste industrielanden niet zo best meer ging, moesten wij ook in Nederland de buikriem wat aanhalen, zeiden zij. KONINGIN ANNE MARIE NAAR KOPENHAGEN Koningin Anne Mari van Grieken land. die donderdagnacht een mis kraam heeft gekregen, zal, zoals uit goede bron wordt vernomen, waar schijnlijk vandaag, samen met haar twee kinderen prinses Alexia en prins Paul, naar Kopenhagen ver trekken. Zij heeft een voortdurende verzorging en verpleging nodig die ze niet kan krijgen in de Griekse ambassade. een schitterende staat van dienst, als groepscommandant naar Dru nen. Burgemeester Mr. Stieger. die als eerste het woord voerde, sprak zijn waardering uit voor het werk van de scheidende commandant en de wijze waarop hij als politieman en commandant in Drunen werk zaam is geweest. Ook namens zijn collega, burgemeester Scholten van Heusden, betuigde hij zijn spijt dat de diensttijd van de heer Bruys in Drunen en Heusden zo snel moest worden afgebroken. Namens de bei de gemeentebesturen boor burgem. Stieger een geschenk en bloemen aan. Het woord werd ook nog gevoerd door Majoor Vrijhoef, districts-com mandant, die voor het werk van de heer Bruys alle lof had en zijn spijt belu+de voor dit vroege afscheid. Namens de groep Drunen sprak Postcommandant De Klerk, die er op wees dat 't vertrek van de heer Bruys in de groep als een verlies wordt gevoeld. Namens de gehele groep beroeps- en reserve-personeel overhandigde hij de scheidende ad judant een geschenk en mevrouw Bruys kreeg bloemen. Opperwachtmeester De Ouden sprak namens de groep Heusden, terwijl ook nog het woord werd ge voerd door brigadier Marcelis na mens de Politibond St. Michael. Tot slot dankte de heer Bruys voor het mooie afscheid dat men hem had bereid en de belangstel ling bij dit afscheid, ondanks 't feit dat hij nog maar zeer kort in Dru nen was. Jan Blankers in de oorlog boer, i nu houtbewerker „Meestal kan iK drie maanden van tevoren al j zeggen wat voor weer we krijgen, j Ja. ik ben die jongens in De Bilt een eind voor. Zij kunnen het weer- bericht slechts voor één dag bepa- I len. Ik heb het K.N.M.I. eens een brief geschreven. Kreeg er nooit antwoord op. Ik schreef: er komt spoedig een aardbeving. Nu vat ik er met mijn voorspellingen zelden naast. Maar dit keer had ik het toch niet helemaal goed gezien, want er volgde niet één aardbeving, 't waren er twee In Oirschot en omgeving heeft men ontzag voor weerprofeet Blan kers. „Ze proberen me wel eens voor de gek te houden door te vra gen: Jan, wat voor weer krijgen we met Pinksteren. Ik zeg dan: dat we ten jullie het best. Als puntje bij paaltje komt, durft niemand met me te wedden, nog niet om een pakje sigaretten. Zeg ik tegen een boer: zet morgen je koeien maar op stal, want over twee dagen ligt er een pak sneeuw, tien tegen één dat het zo is". De wind giert om het huis. Af en toe valt er sneeuw. Jan slurpt be haaglijk aan zijn koffie, hapt in een snee wittebrood en laat het zich goed smaken. Hij start even voor zich uit en vervolgt: „Het kijken naar de sterren zoals ik dat doe, leer je niet in een jaar of tien. Ik bestudeer al veertig jaar het heelal en iedere keer ontdek je weer wat nieuws. Vader, die klompenmaker en boer was, keek ook naar de ster ren, maar hij heeft er nooit zoveel werk van gemaakt. Soms zeg ik midden in de nacht tegen mijn vrouw: ik ga eens even naar buiten om te zien hoe het met die ster zit. Ze ziet me dan de eerste uren niet terug in bed. Na zo'n middernach telijke sterrenkijkerij kan ik ze meestal bij het ontbijt het weerbe richt geven op lange termijn". „Uit de stand van de maan en uit de stand van het sterrenbeeld De Gelderse Wagen, zijn voor mij belangrijke conclusies te trekken. De hoofdrol speelt De Gelderse Wa gen. Vooral de positie van de drie sterren van de dissel van de wagen is belangrijk. Daar kun je 't weer bericht voor één of twee dagen uit Het woord middenstander blijkt tegen woordig een verouderd begrip te zijn. Men spreekt liever van ondernemer. Dit bleek ook uit de bijeenkomst die de plaatselijke middenstand van Kaatsheuvel belegd had in l.uphonia. Als gasten waren aanwezig: burgemeester Van Erp en de heer Verschu ren als afgevaardigde van de landelijke on- dernemersbond. Zelden heeft een midden standsvergadering in Kaatsheuvel zo'n mas sale opkomst te zien gegeven en werd er dan ook aandachtig geluisterd naar de uit eenzetting welke burgemeester Van Erp gaf over de nieuwe uitbreidingsplannen betref fende nieuwe en bestaande winkelcentra cn nog te realiseren woonwijken. In een brillant, vloeiend betoog wees de burgemeester er tevens op dat het gemeen tebestuur i.e. B. en W. liever geen passief afwachtend middenstandsvereniging ziet, maar een actief er bij betrokken, ideeën ge vende organisatie ontmoet, die samen met de betreffende overheidsorganen van ge dachten kan wisselen. Een presentatieve ver tegenwoordiging van deze zijde, zou door B. en W. zeker op prijs gesteld kunnen wor den. Van dc gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. De heer Klein vroeg waarom het winkel centrum Pannehoef geen doorgang heeft ge vonden. Uit het antwoord van de Edel achtbare heer burgemeester bleek, dat na diverse onderzoekingen en adviezen b'eek, dat dit teveel 6chade zou berokkenen aan de bestaande winkelcentra en waaruit dus blijkt, dat het gemeentebestuur weloverwo gen en met zorg te werk gaat. De heer Chavanu vroeg aandacht voor consolidering en uitbreiding van 't bestaan de winkelcentrum en mede aandacht voor al die open plekken, die een gesloten win kelcentrum nadelig beïnvloeden. Wat gaat er gebeuren met het oude gemeentehuis. Uit het antwoord van de burgemeester bleek inderdaad, dat ook B. en W. hieraan de nodige aandacht besteden en beslist reke ning houden met bepaalde noodzakelijke wensen. De rondvraag bleek voldoende stof te geven, waardoor de vergadering een ge heel andere wending kreeg. De heer Chavanu n.l. bleek de harten van vele aanwezigen te vertolken, door het be stuur te vragen wat meer activiteit te ont plooien, als contributie innen en een feest- vergadering uit te schrijven. Waarom, zo stelde hij, kan er in Kaatsheuvel géén vrije middag of dag zijn cn heeft die midden stander dan geen recht op sociale verwor venheden (applaus van de zaal). Waarom zo'n passiviteit, waar nog zoveel te doen is in Kaatsheuvel. Hierop vroeg de bondsafge- vaardigde de heer Verschuren het woord, waaruit bleek, dat hij het volkomen eens was met de vorige spreker. Van deze zijde kwam ook het voorstel om uit de zaal een commissie te benoemen, die met het huidige bestuur de zaken eens grondig gaat reorga niseren. Vier mensen bleken hiertoe bereid nl.: de heer De Vries sr, van De Vries' kledingbedrijf; de heer Tolboom, De Spar, Hoofdstraat; de heer De Rooy, juwelier; de heer Chavanu, Au Bon Marché. Dat het deze heren ernst is om de zaak grondig aan te pakken moge blijken, dat reeds tijdens deze vergadering al een bij eenkomstdatum bepaald werd om met het huidige bestuur van gedachten te wisselen. afleiden. Staat de derde ster van de dissel laag, dan krijg je sneeuw, gaat hij omhoog, dan komt er vorst. Stijgt de tweede ster, dan kondigt zich volop regen aan en er volgt mist als hij een eindje zakt. Gaan de eerste en de tweede ster de hoog te in, dan staat ons onweer te wach ten". „Dit is nog maar een tipje van de sluier dat ik even heb opgelicht. Er zijn nog heel wat andere zaken waar je op moet letten. Zo simpel is het nu ook weer niet. Pas hebik weer wat nieuws ontdekt. Over niet al te lange tijd lukt het me mis schien daardoor het weerbericht nog fijner te bepalen. Maar alles vertel ik niet. Wat de tekens zijn en hoe ze staan voor aardbevingen en aardverschuivingen is mijn ge heim". ,.Ik begrijp die mensen van het K.N.M.I. niet. Het is me opgevallen dat ze geen rekening houden met de stand van de maan. Als ze de maanstanden noteerden, wisten ze wellicht net zoveel als ik „Imand hier in het dorp |)ré heette die kerel lachte me uit toen ik zei: vanmiddag krijgen we onweer. Onweer? vroeg hij, man er is geen wolkje aan de lucht. Hij ging zonder jas de heide in. Om 5 uur 's middags barstte het nood weer los. Toen ik hem na de bui terugzag, liep het water hem de broekspijpen uit. Wist jij dat het zo'n weer zou worden, Jan, zei hij met een benepen stem. Dat heb ik je toch gezegd, luidde mijn ant woord. Ik had het eergisteren se cuur bekeken. Daarom riskeerde ik het vandaag niet de heide in te gaan". Een zachte winter en een droge zomer met koude nachten en niet veel onweer, voorspelde Jan Blan kers vorig jaar. Het klopte precies. Nu profeteert hij: vrij zacht weer in de komende maanden. Zijn vrouw zit in een hoekje bij de kachel rustig te breien. Aan het gesprek neemt zij geen deel. Ze denkt het hare over de sterrenkij kerij en de weerprofetieën van haar man. Blankers: „Een profeet wordt in zijn eigen vaderland niet geëerd. Ze geloven me hier maar half'. „Geregeld tuur ik naar het fir mament. Het is zo boeiend, ik kan er niet meer van los komen. Boeken heb ik niet nodig. Heb er ook nooit één in handen gehad". „Kijk, er is verandering van weer op til als een schipper ziet dat het water „verkleurt" en als een smid merkt dat het ijzer „zweet". Die mensen zien ver. Maar ik zie ver der Arie van Pas BOUWEN EIGEN HUIS AANTREKKELIJK Vanaf 1 januari zal er geen ver schil meer zijn in het subsidiebe leid tussen woningwetwoningen, particulier gebouwde huurwoningen en eigen woningen. Minister ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een nieuwe regeling ontworpen, waarin de subsidies gelijk worden getrok ken. Tegelijkertijd heeft hij de sub sidies in vele gevallen fors ver hoogd. Minister Schut gelooft dat door deze maatregelen het eigen woningbezit een stevige extra-sti mulans krijgt, terwijl als neven effect meer huurwoningen in alle huurniveaus beschikbaar komen. Nu houdt men bij het bouwen van premiewoningen altijd terdege reke ning met de subsidievoorschriften waardoor vrij veel woningen zijn gebouwd met eenzelfde huur, ter wijl er weinig of geen woningen zijn te krijgen met wat hogere of lagere huren. Door de nieuwe rege ling zal het verkrijgen van het sub sidie niet langer afhankelijk zijn van kostengrenzen die beslist niet overschreden mogen worden. MAN SCHOOT MET BUKS OP ZIJN MOEDER De 25-jarige tuinder D. de J. uit Sint Jacobaparochie heeft donder dagmiddag zonder enige aanwijsba re oorzaak met een vuurbuks op zijn moeder geschoten, de 45-jarige N. H. de J.-F. De vrouw werd le vensgevaarlijk aan het hoofd ge wond en is naar het academisch zie kenhuis in Groningen overgebracht.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1