De stijl met de strepen is terug PERSONEEL het gezicht van 1987 LIEFDE IN DE STORM WAAR JE OOK KIJKT: STREPEN ZIJN IN, VAN HAUTE COUTURE TOT BINNENHUISARCHITECTUUR 6 6 noordpool VER.STATENi (^ORMOSA FILIPWNEN iHcngkong Ojj' [Macao 1 iN.-VIETNAM Guatemala -VIETNAM ENGELAND1 Nigaragi INDONESIË THAILAND Domin.Rep. INDIA frankr: .COLUMBIA Griekenlar VENEZUELA PERU EGYPTE Bolivia; SOEDAN VOLTA- SOMALIE BRAZILIË s.leone! GHANA Ij. /NIGERIA -Ar Ernstige economische problemen KONGO 'URUGUAr MOZAMBIQUE s®«Or. N. al-Atassi pres.v. Syrië _5 5 milj. inw.) Hij is de stem vd. linkse Arabische groeperingen Bij de laatste shows van de Franse haute couture bleek, dat men vrijmoedig omsprong met strepen in alle mogelijke kleuren en richtingen. Gérard Pipart, ontwerper voor Nina Ricci, creëerde een opvallende broek-rok van zware wollen stof met brede kanstanjekleurige, gele, rode, witte, blauwe en groene strepen. Hij noemde zijn ontiverp ,,Peru" en 't was het klapstuk van de show. Ook een opwindende, gestreepte japon met een geribbelde, hoogopstaande kraag, „Lima" genaamd, had dezelfde in 't oog springende strepen. De Givenchy liet zich, voor wat zijn streepmotieven betreft, door Mexicaanse kleuren inspireren. Zijn grappig-gestreepte jasjes, in prachtige rode en oranje tinten, behoren op stretch pantalons en met korte laarsjes te worden gedragen. Cardin kwam met een adembenemende jas in zwart en wit van gestreepte wol voor de dag. Er zat een uitzonderlijk lange, over de schpuders vallende kraag op. Ook bij de Italiaanse collecties overheersten de streepmotieven. Ba- rentzen ontwierp een cruise-ensemble van wollen jersey, ivaarbij het accent vooral op het gestreepte bovenstuk viel. Valentino kwam met een wollen pakje voor de dag, waarin zandkleu rige en witte strepen waren verwerkt. Twee van de meest spectaculaire Ita liaanse ontwerpen, gemaakt door Mi- la Schoen, waren pakjes van ge streepte satijnwol met leren ceintuur. Overheersende kleuren: marineblauw rood en wit. Fabiani bracht tijdens 't shotven van zijn collectie menigeen in verrukking met zijn jassen, die een gewaagd rood waren en een rood-wit gestreepte voering hadden. „Elle", 't op mode-gebied toonaan gevende blad in Frankrijk - kwam met een speciale bijlage over de in richting van badkamers onder de titel: „Pour votre salie de bains: poésie ou géométrie?" (Wat gaat in uw badkamer de boventoon voeren: de poëzie of de geometrie?). Wie voor het geometrisch lijnenspel koos, kon zijn hart ophalen aan het idee voor een roodgestreepte bad kamer, waarbij rode vloerkleedjes en roodzwart gestreepte handdoe ken niet onbraken. Parijs komt voor de dag met zogenaamde „Twet- lands": jeugdige, gebreide, Engels- aandoende jurkjes met felkleurige rode en gele strepen. Met de aan kondiging, dat dit de „hit-stijl voor de komende winter" zou worden, kwam Michèle Rosier met een cre atie voor Pierre d'Alby, die zeker succes zal boeken. De simpele vorm geeft het geheel iets tijdeloos. De kleuren: beige, oranje en rode stre pen. En vanonder een rode band, die over de boezem loopt, springt een plooi tevoorschijn. AMERIKA Ook in Amerika is het alles stre pen wat de klok slaat. De korte rokjes zijn fleurig gestreept. In de winkels wordt druk Treclame ge maakt voor gebreide kleding. Deze kleding omvat onder meer mini- shifts in rood, wit, blauwe strepen en gestreepte blazers met dezelfde vaderlandse driekleur. Er zijn voorts gestreepte broeken met een rits sluiting van voren om gezellig in te gaan winkelen en er is gestreept nachtgoed. Macy, in New York, het grootste warenhuis ter wereld, heeft een afdeling met alleen maar kledingstukken van gebreide ka toen en ook daar zie je, waar je kijkt, strepen en nóg een strepen. Ze bedenken er de gekste namen voor. Zo wordt er gesproken over slimme strepen', wispelturige stre pen', .schuchtere strepen' en .nuf fige strepen'. Alles bij elkaar lui den zij een eizoen in waar door heen menig treepje loopt. 't Amerikaanse schoolmeisje wordt lekker gemaakt met slagzinnen als: ,,Er is me zó iets geks overkomen op de weg naar de slaapzaalik zag geeuwende strepen"! De alge mene mode-gedachte is: Blijf opval len in strepen waarbij anderen ver bleken' of: ,De tintelende kleuren rood zijn gewoon té wakker om er mee in bed te gaan liggen". De typisch Amerikaanse pyama- parties van de meisjes worden uiter aard steevast besloten met het tan den poetsen met de rood-gestreepte tandpasta die voor het eerst in Ame rika werd vervaardigd en daar een best-seller werd. Ook in ons land is behoorde ook een overall met op vallende blauwe, rode en gouden strepen. Er vallen ook geel-katoe- nen mini-pakjes onder, die met veel metalen glinsterdingen zijn behan gen en een geel-purper-zwart-wit gestreept bovensuk hebben. Een, speciaal in Frankrijk ontworpen, liets-short blijkt een succes, boor devol rode strepen. Terr(bad)-stof komt er steeds meer in en overal waar mensen zon zoe ken, zul je deze stof tegenkomen, beweren New Yorkse mode-deskun digen. Uit Frankrijk komt de ge streepte maillot-bikini in Rivièra- kleuren, die deze winter dé blik- vanger op tropische stranden zal zijn. Uit Israël komt het zogenaam de „strandschatje", een soort har- iekijnspakje, van opzij geheel open en bijeen gehouden door grote kno pen. De voorkant is effen, de ach- erkant gestreept. Heerlijk en gemakkelijk voor in huis is het gewaad met een ritsslui ting van voren en kimono-mouwen, MARATHON SCHOENFABRIEK N.V. WAALWIJK vraagt voor onderwerkafdeling en magazijn Aanmelden aan de fabriek Burg. v. d. Klokkenlaan 67b tel. 04160-3051 die tandpasta nu overal verkrijg- in de kleuren blauw, groen en rood. baar onder de naam „Signal" a ■m' Strepen, félle strepen, dat is het De Amerikanen ontdekten, even- dus nu. Ze zijn er voor iedereen die van een beetje avontuur houdt en je kunt ze overal dragen: thuis, in de stad of op reis. Met die strepen als de Fransen, onlangs hoe heerlijk fietsen eigenlijk is en hebben er nu een chique sport van gemaakt. Met gevolg, dat er in allerlei gestreepte 1 wordt een geheel nieuw mode-tij d- fietspakjes uit alle delen 'van Euro- perk ingeluid, pa worden geïmporteerd. Daarbij Ook in ons land komen alle cou turiers en vooraanstaande mode zaken met hun versie van de stre pen. Dick Holthaus gebruikt in het oog lopende strepen, zowel voor zijn dames- als herenmode. In de Society Shop kom je strepen tegen op pyama's, sokken, overhemden, pullovers, dassen, petten en aller hande accessoires. Op de mode-af delingen van Gerzon, de Bijenkorf en Metz flitst het van de sportieve strepen, waarbij het rood vaak over heerst. Ronduit beeldig zijn jasjes van terry-stof voor jongens en meis jes met rode, witte en blauwe stre pen. Het streep-effec werd verkre gen door pailletjes in rijen op de stof te zetten. Strepen zijn in. Hoe je alles ook bekijkt: er komen steeds weer stre pen uit de bus. Of hij het nou doet uit een zeker mode-bewustzijn dan- wel uit pure speelsigheid, weten we niet, maar vast staat, dat de Neder lander heeft gekozen voor de rood gestreepte tandpasta die „Signal" heet en in eigen land wordt ver vaardigd. «L. Johnson (presidenl VerSh 200 milj inw) Hij wil uiKbreiding van de kommun. macht in de wereld voor komen. (Am minister van builenl. zaken) Wil lokalisering van het konf likt in Vietnam. R. McNamara (Am minister van defensie) Wil versterking van de luchtver- deding. »ds M. Luther King (leider van het geweldloze ver zet van de Am. negers). H. Wilson (in!967 premier van Engeland- 55 milj. inw.) Hij wenst aan sluiting bijdeEEG. Gaulle Ch president v.Frank- rijk.50milj.inw.) Wenst minder Amec invloed en toena dering tot Rusland. L. Brezjnef (lesecr Russ,. kommun. partij) «A. Kosygin (premier van de Sovjet-Un ie i Hij bepaalt mede 235milj. inw.) de houding t.o.v. Wenst vcorzich- rhinn fl9 overleg met C-hlna' hit Westen. N. Podgorny (president van de Sovjet-Unie) Een nuchter en zakelijk mens, wenst geen Duit se hereniging. W. Brandt K. Kiesinger (min.van buiten- (Bondskanselier landse zaken v. W-Duitsland W-Duitsland) 60 milj. inw). Streeft naar Europese eenheid. E Castro (premier van - 9 milj. inw.) Hij streeft naar uit breiding van het kommunisme in Lahjns-Amerika o J. Smith (min-president van Rhodesia 4.5 milj. inw) Hij riep eenzijdig de zelfstandigheid" van Rhodesia uit in 1965. Smith is voorstander,van een politiek overwicht der blanken in Rhodesia. U. Moboetoe (president van Kongo _16milj.inw.) "Diktator"van Konc Hij poogt deeenheii Van het land te be houden. H. Bourahiba (president vanTune- sié.5milj. inw.) Hij wenst geen lei ding van Egypte in Arabische wereld. DE SITUATIE IN 1967 O Zeer ernstige konflikten E Staatsgrepen A Nation, linkse of kommunistische A opstandige groepen in aktie Landen van de NAVO en landen '■w-ri meteen defensieverdrag met het Westen Kommunistische landen Y. Gowon (staatshoofd, v. Ni geria .60 milj inw) eenheid— koning Hoessein van Jordanië,2rn. irw( Zoekt steun... Mosje Dajan (min. van defensie van Israël). Zij wensen het voortbestaan van Israël in het Midden-Oosten te ver zekeren. AyoebKhan president van Pa- kistan_105 milj. inw) Voorstander van ver bondenheid met het Westen. I. Ghandi (min.-pre§idente van India -500 milj. inw.) Zij wenst een blokvnje politiek te voeren maar wil steun tegen China. gen.Soeharto (voorzitter kabinets presidium Indonesië -105 mi Ij. mensen). Hij wil het kommu nisme in Indonesië bestrijden. OeThant (Birma) (secr-generaal van de Ver. Naties). Mao FseToeng (voorzitter centrale comité van China- 750 milj. inw.)- Hij gelooft in een toe komstig konflikt met het Westen. LinPiao (Chinees minister van defensie en "kroon prins" van China.) Hij is o.a.uitvoerder van de kulturele re volutie tegen Mao's vijanden. Tsjoe En-La i (premier en 3e man in de Chinese hiërarch^ Hij wil de kulturele re volutie maar wenst matiging. generaaiWestmoreland (Am. opperbevelhebber in Zuid-vietnam). Volgt taktiek van het bezet houden van ver sterkte punten. In1968 omvat zijn leger 525.000 man generaal N.C. Ky (premier van Zuid- Vietnam_18 miljoen inwoners) Wenst geen kommun. regering in Vietnam HoTsji-Minh (president van Noord- Vietnam.20milj. inw.) Wil uit Vietnam, Laos en Cambodja éën staat scheppen onder kommunistisch be- stuur. Maar hij wil ook tos van China en Rus land blijven. FEUILLETON door Eleanor Elliot Canoll 23. Haar roepen weergalmde over 't strand en deed de vogels in de strui ken opschrikken en in zwermen over haar hoofd vliegen. Het wa ren grote zwarte vogels, groter dan ze ooit gezien had. Een enkele rode vloog ertussen in. Ergens onder de struiken kwam een klein, harig diertje vandaan, staarde met kraal oogjes naar 't meisje en verdween. Maar zij zag niets anders dan dat bleke, o zo bleke gelaat, waarop ze haar angstige ogen strak gevestigd hield. Ze bleef haar best doen, de bewusteloze weer tot bezinning te rug te brengen. „Je moet wakker worden, Robin!" riep ze heftig, zich over hem heen buigend. En plotseling drukte ze haar lippen op de zijne, niet teder en voorzichtig, maar met een wan hopige heftigheid, die de lijder ein delijk deed herleven. Hij sloeg de ogen wijd open. Hij staarde naar het angstige gelaat dat over hem heengebogen was, zonder het te herkennen en zou zijn ogen weer gesloten hebben, als zij dat door haar liefkozingen niet had belet. „Toe, probeer np toch naar me te luisteren!" riep ze smekend. „Toon me, dat je verstaat, wat ik zeg. Gwynne heeft je zo nodig, Robin! Toe worlt wakker". Even bewogen zijn lippen zich. Gwynne" fluisterde hij dromerig. „Ja ik ken haar wel dat is het meisje dat haar kussen aan „Aan jou alleen geef, lieveling. Alleen aan jou!" En weer drukte ze haar trillende lippen op de zijne. Robin tastte in 't rond en vond haar hand. Met kracht greep hij die beet en bracht haar naar zijn hoofd. „Pijn!" kreunde hij. „Verschrik kelijk veel pijn!" Het klonk zo jongensachtig, dat ze door haar tranen heen glimlach te. En de spanning, die ze in de hartstreek voelde, verminderde op eens wonderbaarlijk, toen ze hem weer hoorde spreken. Ze keek om zich heen. Ze moest die lelijke won de in zijn hoofd verbinden. Maar boe, en waarmee? Een zilverhelder beekje, dat langs een rotshelling omlaag klaterde trok haar aandacht. Ze kwam wankelend overeind en strompelde er heen. Haar krachten vermeerderden met elke stap. Onder het lopen scheurde ze een strook van haar linnen rok af. Ze doopte het in het heldere wa ter en keerde zo vlug mogelijk met ae natte doek naar Robin terug. Ze reinigde de wond zo goed moge lijk en verbond die met de linnen strook. Lusteloos en onverschillig liet hij haar begaan. En daarna bleef hij geruime tijd roerloos naar de lucht liggen kijken. Maar opeens, als iemand, die plotseling uit zijn droom ontwaakt, wendde hij zijn blikken op het meisje. Er kwam 'n uitdrukking van vragende verba zing op zijn gelaat. Hij richtte zich een weinig op zijn elleboog om hoog. „Gwynne, ik heb aldoor gedacht dat het een droom was. Waar zijn we ergens? Hoe zijn we hiergeko- men?" vroeg hij zijn omgeving ver bluft opnemend. „Ik veronderstel, dat we eenvoudigweg naar dit eiland afgedreven zijn", antwoord de Gwynne bedaard. „Ik herinner me nog flauwtjes, dat het vlot over het zand schuurde. Dat was van morgen vroeg nog voor zonsopgang. Er moest iets gedaan worden en toen heb ik je aan land gesleept. Daarna ben ik vermoedelijk flauw gevallen". „Heb je mij hierheen gesjouwd? Ja, nu begin ik het me te herinne ren O, mijn hoofd Hij bevoelde het voorzichtig. „O, heb je 't verbonden?" Ik ben zeker ergens tegen aan gevallen het voelt toch zo raar aan". Als hij zich maar niet herinnerde, dat ze hem tijdens zijn bewusteloos heid gekust had. „Het is een vrij diepe snee", zei ze met trillende stem. „Ik kon er niet veel aan doen. Niet meer dan uitwassen en ver binden". Robin keek naar de woelige zee, het smalle zandige strand, de dichte daarachter gelegen bossen en toen hij haar weer aanzag, sprak er ver bazing uit zijn ogen. „Het is niets meer of minder dan een wonder", verklaarde hij. „Dat we hier aan land zijn gespoeld en dat jij mij op het droge hebt ge trokken. En dat zo'n tenger ding, als jij bent.- Hoe is je dat gelukt?" „Ik weet het zelf niet. Ik denk dat je in zulke omstandigheden al les kunt doen. Ik wist zelf niet, wat ik deed. Zodra we aan land waren ben ik weg geraakt en pas heel kort geleden wat bijgekomen. En toen zag ik jou liggen en.Ze beet zich op de lippen en zweeg. „Ik zou wel eens willen weten, wat er van de anderen geworden is", zei Robin. Het meisje stiet een gesmoorde gil uit. „Toe! Laten we daar niet over praten. Het is toch al zo verschrik kelijk. Ik kan het niet dragen!" Met beide handen bedekte ze haar gelaat. Robin zag hoe haar schou ders schokten en haar verdriet haar ie machtig werd. Hij meende dat ze aan Julian Faust dacht, omdat hem het toneel binnenschoot, waarvan hij vlak voor de schipbreuk getui ge was geweest. Hij dacht ook aan Inez. Die stumper van 'n Inez, die hem in en positie gebracht had, die voor een man van eer zo onmoge lijk was. Maar hij koesterde geen haat tegen haar. Voor doden voelt hij geen afkeer meer. Hij wankelde even, maar stak daarop zijn hand uit om haar over eind te helpen. Ze vermeed zijn hulp en stond vlug en schijnbaar zonder inspanning op. Ook vermeed ze zijn strakke blik en keek naar de warrige struiken langs het strand. „Ik geloof dat hier geen levend wezen te vinden is", mompelde ze. „Het komt me zo onbewoond voor. En zover we kunnen zien is nergens anders land te ontdekken". „Kom kom. we kunnen toch zo maar niet buiten bereik van ieder menselijk wegen weggedreven zijn", zei hij bemoedigend". Ik hoop al leen maar, dat de rest van ons ge zelschap even fortuinlijk als wij „Toe!" smeekte ze weer. „Laten we helemaal niet over wat er ge beurd is praten. Ik zou helemaal van streek raken, als je dat deed en ik wil zo graag de moed erin houden". Het was of hij een klap in zijn gezicht kreeg. Ze hield op slot van zaken wel van Julian Faust. Als dat niet het geval was, kon ze niet zo spreken en voelen, meende Robin. „Nu goed dan", zei hij met vol komen voorgewende luchthartig heid. „We zullen ons dan maar ver beelden dat we Robinson Crusoë en Vrijdag zijn. Ik weet nu tenminste, hoe die oude heer zich gevoeld moet hebben, toen hij op zijn onbewoond eiland aanspoelde. Als we nu eens rond gingen kijken?" Zij aan zij liepen ze zwijgend naar het bos van hoge bomen, dat met Spaans mos was overwoekerd. Hier en daar stond een groepje dwergdennen of een een kleine palm. Onder hun voeten strekte zich een fluweelach tig groen tapijt uit en de lucht was verrukkelijk koel op de plekken waar de hitte der zon niet door drong. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 6