waaLwijkse en UnqstRAAtse couraïu „Er op uit, eigen land is in" i Lederwarenbranche stelde vorige jaar niet teleur OPEN OOG Mm van <:Tf[ierlo Pil p'Ol brengt mmm BRUINE TINTER BEHEERSEN MODEBEELD OP VAKBEURS BOUW VAN GALERIJ-, FLATS-, PREMIE- EN BEJAARDENWONINGEN ZIJN AANVULLING OP WONINGPATROON VAN WAALWIJK WAALWIJK De woningbouwvereniging „Baard wijk" heeft het laatste jaar een grote activiteit aan de dag gelegd. Juist in een periode dat er een verslapping op de bouwmarkt waar was te nemen, besloot het be stuur van deze woningbouwvereniging de kansen die er op de markt lagen te grijpen en éénsgezinswonin gen, flats en bejaarden woningen te bouwen. Een ini- Sezit in en jaar ver-vsjfvoudagd Eerste woningen Continue-bouw tiatief dat door iedereen en niet op de laatste plaats het gemeentebestuur, wordt toegejuicht. Als alle bouw plannen, in het stadsgedeelte Baardwijk zijn gereali seerd heeft de woningbouwvereniging zo'n 3000 woon eenheden in eigen beheer. Een respectabel woningbe- zit, bestemd voor de verhuur, waarmee men heel wat Waal wijkers kan gerieven. AKTIE ANVV: Grootse plannen Huren Aanvulling -Qxcluóieve S-lerenkleclinq WAALWIJK Verlangens aan loonfront matigen Modebeeld VRIJDAG 12 JANUARI 1968 89e JAARGANG No 4 De rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30-+- 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Woningbouwver. «Baardwijk» benut mogelijkheden op de bouwmarkt (Van onze verslaggever) De thans in uitvoer zijnde bouw- projekten brachten voor het eerst sinds 1965 weer leven in de brou werij. In ruim elf jaar was het wo- ringbezit van deze vereniging niet meer toegenomen. Dat betekent niet dat het bestuur al die jaren stil ge zeten heeft. Integendeel, er werden verschillende plannen ontwikkeld, maar de situatie liet het niet toe, dat bepaalde onderdelen werden ge realiseerd. Woningbouwvereniging „Baard wijk" dateert van 20 november 1919 toen de statuten werden goedge keurd. In die jaren werden er in tal van gemeenten dergelijke ver enigingen gesticht. De grondslag hiervoor lag in de oude woningwet. Ten behoeve van de volkshuisves ting konden verenigingen worden toegelaten, die zich op dit terrein verdienstelijk maakten. Rond de eeuwwisseling waren de woning toestanden slecht. Het was duide lijk dat hier iets aan gedaan moest worden. Een beperkte groep men sen die de mogelijkheden zag om hier iets aan te doen, besloten een stichting in het leven te roepen. Dat gebeurde in het toenmalige Baardwijk op 20 november 1919. De nieuwe stichting kreeg, zo vertelde ons de huidige secretaris, de heer Caspers, direkt alle mogelijkheden. De regering vertoonde na de eerste wereldoorlog meer soepelheid ten aanzien van het bouwbeleid. In de jaren '25-'26 verdween deze soepel heid weer snel toen de regering de kraan dichtdraaide. De woning bouwverenigingen moesten weer trachten zonder steun „vrij" te bou wen en een sluitende exploitatie te krijgen. In de beginperiode startte Wo ningbouwver. „Baardwijk" met 14 woningen aan het Vooreinde-Hoek- einde. De totale bouwsom bedroeg toen f 78.000,-, wat neer komt op 5500,- per woning, voor die tijd een aanzienlijk bedrag. Men slaag de er dan ook niet in om een slui tende exploitatie te verkrijgen. De huuropbrengsten konden de kosten niet dekken. Dit is overigens ook nu nog het geval. In de minder gunstige periode van 1925-1931 kon den aan het Vooreinde, dankzij ge meentelijke financiëring doch zon der steun nog 28 woningen worden gerealiseerd. Toen brak een lange periode van stilstand aan, want in de jaren '30 was het een hachelijke zaak huurwoningen te bouwen. Veel bewoners pasten toen nogal eens een verhuistechniek toe, door regelmatig naar nieuwbouw te ver huizen. In die jaren zijn dan ook heel wat woningbouwverenigingen opgeheven. Momenteel telt Neder land nog 1000 van deze verenigin gen. Naast de Woningbouwvereniging ..Baardwijk" kent Waalwijk ook nog een Besoyense woningbouwvereni ging. In de na-oorlogse jaren kwam er weer activiteit op de bouwmarkt en ook in Waalwijk wilde men daar het nodige van meenemen. In 1948 konden 28 woningen in de Baard- wijksestraat worden gebouwd. Acht DE MENS EEN DENKEND WEZEN Wanneer de werknemers niet voldoende plezier meer hebben in hun werk; regelmatig te laat komen; langs elkaar heen leven; het gevoel hebben als een nummer in de massa onder te gaan; het personeels verloop en het ziekteverzuim ongunstig zijn; baldadigheid zich voor doet; onbeteugelde geruchten de ronde doen dan hapert er wat aan het arbeidsklimaat. Om dit te verbeteren zal mijns inziens het per- soneelbeleid grondig herzien moeten worden, echter niet op de eerste plaats door het nemen van bepaalde strafmaatregelen, maar door betere en tijdige voorlichting (en eventuele voorbereiding); door meer delegatie van bevoegdheden; door meer vrijheid, initia tief, inspraak, verantwoordelijkheid, waardering, promotiekansen en vertrouwen aan de medewerkers te geven, alsmede door meer aan dacht aan hun (ook persoonlijke) belangen te besteden. De mens is nog steeds een denkend wezen, geef hem dan ook de gelegen heid zijn hersens te gebruiken. Ook een bedrijfs- en personeels beleid zal bij de tijd moeten blijven. B. van Hest De bouwput van de 80 galerijflats van de Woningbouwvereniging „Baardwijk" aan de Ambrosiusweg. jaar later kwamen er daar nog 18 bij. Toen zich in 1956 de continue- bouw ging aftekenen was er voor de woningbouwvereniging „Baard wijk" geen eer meer te behalen. Er werd in Waalwijk grote complex en gebouwd en daar kwamen de woningbouwverenigingen niet aan te pas. In het stadsdeel Baardwijk betekende dit de bouw van 300 wo ningen, in Besoyen verrezen 200 woningen. Vorig jaar waren plotseling alle gunstige factoren aanwezig om wo ningbouwplannen te ontwikkelen. Het rijk kende een aantrekkelijke in de gemeente voor 'n blijde kerst boodschap zorgde met' de medede ling dat er bejaardenwoningen ge bouwd gaan worden. De gemeente zag geen mogelijkheden de bouw hiervan te verwezenlijken, terwijl ook de particulieren voor derge lijke projecten in de regel geen be langstelling tonen. De woningbouwvereniging „Baard wijk" zag de mogelijkheden wel en gaat in de direkte omgeving van de 80 galerijflats aan de Ambrosiusweg 76 bejaarden woningen bouwen. 40 hiervan komen aan de Ir. Lelystraat 36 aan de Berkenlaan. Zodra de premieregeling toe, de spanning op plannen zijn goedgekeurd kan met de arbeidsmarkt was weg, er waren financieringsmogelijkheden en men had bouwrijpe grond ter beschik king. Van de gelegenheid werd dan ook gretig gebruik gemaakt. Dit betekende dat nog vóór 1 juli 1967 (na welke datum de premie regeling weer minder gunstig werd) de plannen ingediend konden wor den voor de bouw van 80 luxe ga lerijwoningen aan de Ambrosius weg en 113 een-gezinswoningen in het plan Groenewoud, nabij de Ca- millestraat. Daarbij zijn later in het jaar nog 26 woningen gekomen die „Baardwijk" over heeft genomen van de N.V. Cordam, terwijl men JUWELIER 'n precisie horloge mei internationale Omega-garantie COMPLETE COLLECTIE de bouw worden begonnen. Zowel deze bejaardenwoningen als de flats en eens-gezinswoningen zijn van groot belang voor de doorstroming vanuit de woningwetwoningen, die nog door te veel mensen worden be woond die een hogere huur kun nen betalen. Als straks de huurbelasting wordt geheven zal er voor deze fraaie hui zen naar verwacht wordt, een grote belangstelling bestaan. Reeds nu hebben zich bij het gemeentelijk woningbureau tallozen gemeld die in aanmerking willen komen voor een dergelijke moderne woning. Men verwacht de eerste woningen nog dit jaar te kunnen opleveren. De flats volgen dan begin 1968. De ze gajlerïjwoningen met o.a. drie slaapkamers en een grote woonka mer zullen in huurprijs iets bene den de f 200,- per maand komen te liggen. In dit bedrag zijn dan alle kosten, zoals huur, verwarmings installatie, stookkosten en service kosten voor onderhoud en gebruik van lift en vuilnisstortkoker begre pen. De eengezinswoningen met een Z-kamer waarin een open trap naar de andere verdieping zullen 'n huur prijs hebben van f 160,- per maand exclusief de huurkosten van de centrale verwarming. Deze wonin gen hebben een individueel regel bare verwarming. De heer Caspers verwacht dat de bewoners van deze huizen voor huur, verwarming en bijkomende kosten maandelijks zo'n f 220,- kwijt zijn. De 26 Cordam- woningen die iets kleiner zijn zul len uiteraard lager in huurprijs lig gen. Al deze als luxe woningen te be titelen eenheden betekenen een wel kome aanvulling in het woningpa troon van de gemeente Waalwijk. De inwoners krijgen hierdoor een ruime keuze uit een groot aantal typen woningen. Daarmee is ieder een blij. Niet op de laatste plaats de woningbouwvereniging „Baard wijk" die hier door haar bezit in een korte tijd zag ver-vijfvoudigen. Dat dit organisatorische problemen met zich meebrengt is begrijpelijk. Men hoopt dit op te vangen door in de naaste toekomst, als de meeste woningen zijn opgeleverd, een eigen bureau te stichten. Dan heeft Waal wijk er een goed georganiseerd wo- ning-verhuur-apparaat bij. De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) gaat een grote aktie be ginnen om het toerisme in eigen land te bevorderen. Het motto van de actie is: „Er op uit, eigen land is in". De ANVV wil vooral diege nen bereiken die, buiten het hoofd- seizoen, een tweede (of derde) kor te vakantie houden. Verder wordt beoogd de Nederlanders meer „in" te maken om er op hun vrije dagen op uit te trekken. Een van de akties om in deze la cune te voorzien is „Randstad er uit!" Voor een bedrag van f 10,- kan men bij de VVV- en ANWB-kanto- ren in de randstad een toeristische map ontvangen, waarin onder an dere te vinden zijn een reisonge- vallen verzekering, toeristenkaarten en een speciaal introductiebewijs dat recht geeft op aanzienlijke kor tingen in ongeveer honderdvijftig horecabedrijven in de provincies buiten de randstad. Deze aktie duurt tot 1 juni a.s.. Reeds worden voor bereidingen getroffen om op 1 sep tember van dit jaar dit initiatief uit te breiden tot een nationale om vang. De Nederlandse Lederwarenindus- trie heeft als gevolg van de loon- en andere kostenstijgingen van de laatste jaren geen speelruimte meer in de prijzen. Ook voor dit jaar zal deze branche haar wensen en ver jaar bleek zelfs dat de detailhandel veel artikelen te krap had inge kocht. De export naar West-Duits- land liep met ongeveer drie mil joen gulden terug. De Duitse le- derwarenindustrie kwam met ex tra voordelige aanbiedingen op zijn exportmarkten. De heer Roovers is van oordeel dat de scherpe concurrentie (ver- .in de huid gezondheid en zuiverheid mogelijke produktiviteit moeten worden gehandhaafd, wil men de export op peil kunnen houden en wil de eigen markt niet worden be dreigt door verder stijgende impor ten. Die zei de heer W. Roovers, voor zitter van de jaarbeursgroepsver- eniging van koffers en lederwaren bij de opening van de wintervak- beurs voor koffers en lederwaren en de zestiende internationale sou- venirbeurs in de Jaarbeurs in Utrecht. Op deze beide vakbeurzen exposeren in totaal 231 deelnemers, afkomstig uit vele landen. Dankzij de extra inspanningen van de mees te bedrijven in de lederwarenbran che stelde 1967 niet teleur, zo con cludeerde de heer Roovers. De on zekere stemming die bij de de tailhandel grote terughoudendheid veroorzaakte kon geleidelijk aan worden weggenomen. Eind vorig langens aan het loonfront moeten I oorzaakt door de recessie in het bui- matigen. Bovendien zal de grootst tenland en de importen uit Zuid- Oost Azië en Oost-Europa tegen la gere prijzen) de Nederlandse leder- warenindustrie het vorig jaar geen goed heeft gedaan. Volgens hem zul len dit jaar veel energie, durf, fan tasie en goede calculaties nodig zijn om tot een verantwoord resultaat te komen. De ondernemers zullen echter, aldus de heer Roovers, een marge moeten inruimen voor de vele onvoorziene kosten De wintervakbeurs voor koffers en lederwaren geeft een keur van nieuwe modellen kleuren te zien. Bij de damestassen zullen vooral de kleine en middelgrote modellen in de komende maanden de toon aan geven. Wat de kleuren betreft ver wachten de fabrikanten, dat vooral de tinten bruin, donkerbruin, licht bruin en beige het modebeeld zul len gaan beheersen. Het jeugdige publiek is de laatste tijd vooral geïteresseerd in het zo genaamde cuir-antique (gevlamd le der) en cuir-sauvage (waarin de kleurschakeringen zichtbaar zijn). Het vistram kunstleder wordt nu ook met succes toegepast op de da- meshand- en - boodschappentassen en zelfs koffers. Een Utrechtse fir ma heeft drie series koffers in de collectie van dit nieuwe kunstleder, namelijk een serie met riemen, 'n weekend-set zonder riemen en de fly-boy, die kan worden vergeleken met het diplomatenkoffertje. Het nieuwe procédé maakt deze artike len voor de helft lichter dan norma le koffers en biedt nog als voordeel dat ze kunnen „uitzetten" al naar gelang de hoeveelheid bagage. Er is op deze vakbeurs een grote verscheidenheid in prijzen. Zo kan men een damestas kopen voor 800 gulden, maar er zijn ook modellen van nog geen 30 gulden. Een tas- senfabrikant heeft nu ook iets ge maakt om dames, wanneer zij wor den lastig gevallen, wat meer ze kerheid te geven. Het is een hand tas met een de buitenkant een zij vakje waarin een kleine revolver zit. De verkoopprijs van deze veilig heidstas bedraag 260 gulden. Op de wintervakbeurs exposeren in totaal 115 deelnemers, die 168 binnen- en buitenlandse firma's (o.m. uit W. Duitsland, Engeland, Ierland, Italië, Joegoslavië, Verenigde Staten en Zweden) vertegenwoordigen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1