waalwijkse en UnqstRAAtse couRant Burgemeester H. Welling van Waspik somber in zijn nieuwjaarsrede Waspik draagt gronden over aan tuinbouwstichting R.K. Boerinnenbond afdeling Waalwijk hield jaarvergadering Opgaande verwachtingen voor 1968 BEGROTINGSTEKORT VAN f46.612,40 Begroting Amerika moet er In slagen devaluatie dollar te voorkomen Sparen Daling Rente Export Gemeente telt 3852 inwoners Omzetbelasting op schoeisel Gewestelïjker denken Recreatie-plan afvoeren Rijkspostspaarbank in 1967 MAANDAG 15 JANUARI 1968 8Qa TAAD„. <~W— 89e JAARGANG No. 5 De tcho vad het Zuióen Uitgever Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen KoofdredakteurJAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement P week (0,30+ 2ct.inc.k.) ƒ0.32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) l+n p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. ontractadvertenties: speciaal tarief Welke kansen hebben wij economisch in dit nieuwe jaar? Telegram-adres „ECHO' (Van onze economische medewerker Welke kansen hebben wij economisch in dit nieuwe jaar? Bij de intrede van 1967 waren de verwachtingen bepaald niet hooggespannen. Dat is ook uit gekomen. Velen, die bij het begin van 1967 zich nog aan hun werk konden geven, lopen nu doelloos rond. Dat is een ernstig kwaad en wij moeten ons afvragen in hoeverre wij dat in 1968 bestrijden kunnen. De gestelde ver wachtingen zijn altijd subjectief. Uiteraard is niet anders mogelijk dan de politieke en monetaire situatie accn het begin van het jaar als uitgangspunt te nemen. Breekt er een nieuwe oorlog uit dan verandert de economische prognose op slag. Zodra in Vietnam de krijgshandelingen ophouden, zal dat ook invloed hebben op de wereldeconomie, omdat de Ver. Staten dan weer voor geheel andere vragen staan. Zo moeten die Verenigde Staten in de huidige situatie rekening houden met een voortdurende inflatie. Men zal die te vuur en te zwaard bestrijden met zo mogelijk belastingverhoging. Een ander middel is kredietbeperking, waarvoor al nieuwe stappen zijn genomen. Er is sprake van het opgeven van de gouddekking voor de binnenlandse geldcirculatie in de V.S. om de prijs van het goud internationaal te kun nen handhaven. Amerika moet er in slagen devaluatie van de dollar te voorkomen. Om daarin te slagen mag er niet veel kapitaal naar het buiten land afvloeien. Het gevolg is dat de dollar-investeringen in Europa be perkt moeten blijven. Dat is niet gun stig voor de werkgelegenheid in Ne derland en de rest van de E.E.G. Zien wij naar Engeland dan weten wij dat de Britten alles op alles moe ten zetten om verder afglijden van hun economische positie in de we reld te voorkomen. Ook daar dus een maximale exportinspanning met zo veel mogelijk beperking van het bin nenlands verbruik en druk op de lo nen om de prijsstijging in de hand te houden. Ook daar gaat het econo misch klimaat met een hoge rente stand. In Nederland kan alleen een brug worden geslagen tussen arbeids aanbod en vraag via een vergroting van de export. Om daartoe te gera ken moeten wij aan de volgende voor waarden voldoen. Onze lonen zullen niet meer mo gen stijgen dan de arbeidsprodukti- viteit toelaat. Onze gemiddelde ar beidsprestatie moet toenemen aange zien deze te laag is in vergelijking met de andere EEG-partners. Wij zullen meer moeten sparen. Niet zo zeer in de particuliere sector want daar wordt het een en ander aan ge daan. Het tegoed bij spaarbanken en boerenleenbanken is in 1967 met en kele miljarden gestegen. Toch zet dit niet genoeg zoden aan de dijk om de t industrie de geweldige investeringen te laten doen om tot lagere kostprij zen te geraken. Juist daarlangs loopt de weg naar snelle verhoging van in dustriële en commerciële capaciteit. De bedrijven zullen meer aan winst inhouding moeten doen en daarom grotere winsten moeten maken. Als de vakbeweging in Nederland mee werkt aan het scheppen van goede kansen voor ondernemers door winst mogelijkheden en kansen op vrucht bare investeringen dan zullen wij reeds in 1968 de werkloosheid zien dalen. Het werkgelegenheidsprobleem is niet eenvoudig. Vanzelfsprekend is de arbeidsruimte vergroot omdat de ondernemers in 1967 geen zin en weinig kans hadden op de kapitaal markt. Geen zin omdat geen winst kansen zagen, geen kans omdat de rente hoog was en het kapitaalaanbod gering. In 1967 is er 35% minder aan aandelen-emissies geweest dan in 1966 en toen was er ook reeds sprake van een ferme daling. Gebrek aan emissies wijst op vertraging in ver nieuwing en uitbreiding van industri ële outillage. Dat betekent achter stand in een Europa dat zijn onder nemers steeds meer op de concur- rentie-tocht zet en nog meer deuren zal openen in 1968 om de vrije wind der internationale concurrentie te la ten spelen. Denken wij maar eens aan de gevolgen van de Kennedy-ronde, die in 1968 een aantal brieven zal laten duikelen. Dat kan ons schaden. De angst daarvoor behoeft niet groot te zijn, want wij kennen geen hoge rechten. Verlaging van invoerrechten schept ons ook kansen en die moeten "wij grijpen. Veel investeren leidt naar veel ver mogensverbrui k en derhalve tot hoge rente, die ook in 1968 wel geen da ling zal vertonen. Veel modernisering leidt ook naar mechanisatie, reorga nisatie en automatisatie. Hierdoor komen weer arbeidsplaatsen vrij 'en het tempo van de expansie zal dus moeten oproeien tegen dat van de efficiency-contractie. Door deze strijd wordt het werkloosheidscijfer in '68 bepaald. Naar onze mening zal de werkloosheid na de winter wel wat verminderen maar niet verdwijnen. De meeste kwalen komen te paard en zij gaan te voet De overheid zal haar gedragslijn gericht op verbetering van de beta lingsbalans moeten voortzetten. Zij is naar onze mening bezig goede resul taten te boeken. Alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om de over heidsuitgaven te beperken. Wie mocht concluderen dat in deze ontwikkeling een belastingverlaging mocht schui len zal zich, althans voor 1968, ver gissen. Voorlopig zullen de fiscale lasten ten hoogste verschuiven, want de staat zit ook nog met een omvang rijk investeringsprogramma, dat uit de zakken der burgers betaald moet worden. Van veel betekenis zal zijn de ont wikkeling van de conjunctuur met name in West-Duitsland, waar onge veer een kwart van onze export naar toe gaat. De vooruitzichten lijken daar gunstiger en dat zal ons econo misch geen windeieren leggen, vooral de werkgelegenheid in de grenspro vincies kan daar vruchten van pluk ken als men tenminste bereid is over de grens te gaan werken. Er is reden om zelfbewust het jaar 1968 te gaan overwinnen. Onze lig ging in de wereld is gunstig, onze ar beidskrachten zijn van behoorlijk ni veau, onze intelligentie behoeft zich niet te schamen. Als wij er goed op toezien dat wij elke te besteden gul den in allerlei kringen en op allerlei niveau eerst moeten verdienen dan zullen wij als volk in 1968 onze wel vaart kunnen vergroten. Onze erf vijanden, de inflatie, de huizennood en de werkgelegenheid zullen ook in dit jaar het hoofd nog niet in de schoot leggen. Onze persoonlijke bij drage om hen te bestrijden kan echter groter zijn dan menigeen wel denkt. Drs A. van Mierlo Het begin van 1968, aldus burge meester H. C. Welling in zijn nieuw jaarsrede, is voor onze gemeente niet erg vreugdevol. Nog steeds kampen we met een financieel tekort, on danks verhoogde belastingen en een aanvullende uitkering; en niettegen staande een beperking van de uitga ven. Het zal moeilijk zijn onze plan nen als saneringsplan, bouwrijpma- ken van gronden, rioolwater- en zui veringsinstallatie, instructiebad, over dekte sportaccomodatie enz. ook maar (en dele te verwezenlijken. De industrievestiging verloopt niet zoals we dat graag zouden zien. Weer gingen enkele tientallen ar beidsplaatsen verloren en weer gaan evenzovele werknemers de pendel naar buiten vergroten met als gevolg het wegtrekken uit Waspik naar de werkgemeente. Waspik vergrijst daar door. 354 personen beven de 65 jaar zijn hier gehuisvest, dit is 10% van TILBURG - De Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten heeft de Tweede Kamer verzocht het voorstel van de regering, bij invoering van een belasting op de toegevoegde waarde schoeisel niet onder het verlaagde ta rief voor vrijwel alle levensmiddelen, maar onder het algemene tarief van 12 procent te laten vallen, te wijzi gen. Indien het voorstel ongewijzigd wordt aanvaard zullen de schoenen- prijzen met ruim 5 procent stijgen, aldus de Federatie in een brief aan leden van de Tweede Kamercommis sie voor financiën. Vooral kinder rijke gezinnen en gezinnen die tot de lagere inkomstenklassen behoren - waar een groter deel van het inkomen aan schoeisel wordt besteed dan in kleinere gezinnen en gezinnen die tot de hogere inkomensgroepen behoren - zullen de dupe van deze maatregel worden, aldus de Federatie. Daar de ze gezinnen weinig of geen directe belasting betalen zal een voor de toe komst overwogen verlaging van de directe belastingen nauwelijks 'n op lossing zijn. Een prijsverhoging met 5 procent zal een zeer ongunstig ef fect hebben op de binnenlandse afzet van de Nederlandse schoenindustrie, „die toch al in een uiterst moeilijke positie verkeert", aldus de Federatie. „De toch al reeds zo bedreigde werk gelegenheid in Midden-Brabant, waar de schoenindustrie en de haar toele verende industrieën in hoofdzaak zijn geconcentreerd, zou daardoor onge twijfeld verder worden aangetast". In haar vergadering van donderdagavond heeft de raad van de Waspik de tuinbouwstichting Waspik - Sprang-Capelle - 's Gravenmoer een duidelijke stap vooruit gebracht door 21.73.80 ha grond in eigendom aan deze stich ting over te dragen. De totaalprijs bedraagt f. 187.216,21. 'Tegelijk ver strekte de raad een geldlening van 200.000, - aan genoemde stichting om de financiering van de investering mogelijk te maken. In het kader van de ruilverkaveling Het Zuiderafwateringskanaal - De Beneden Don ge zal de stichting trachten de gronden bijeen gelegen te krijgen in voor tuinbouw- complexen geschikte gebieden. Naast de ruim 21 ha, welke de ge meente Waspik heeft ingebracht, be schikt de stichting thans ook over ruim 39 ha grond van de gemeente Sprang-Capelle. De gemeente 's Gra venmoer heeft momenteel nog geen pachtvrije gronden beschikbaar. Uit vragen van de heren H. de Bont, J. van Hooren, A. Kamp, A. v. d. Wassenberg en A. Kools aangaande dit agendapunt bleek ondermeer, le dat in het te stichten tuinbouwcen trum straks ook plaats zal zijn voor sierteelt; 2e dat de gemeente het recht behoudt de gronden terug te kopen als deze niet voor het bestem de doel worden aangewend; 3e dat tot aan de realisering der plannen de huidige pachters van jaar tot jaar de beschikking over de gronden hebben; 4e dat straks ook tuinders buiten de aangesloten gemeenten welkom zijn; 5e dat het voor de stichting zelf niet mogelijk is momenteel zelf een geld lening te sluiten; 6e dat de cultuur technische dienst in ruilverkavelings- verband zal bepalen waar precies het tuinbouwcentrum zal komen te lig gen. In dit verband zei burgemeester H. C. Welling nog: „We zullen iets meer gewestelijker moeten gaan den ken. Het is een intergemeentelijke samenwerking voor een algemeen doel. Onder welke gemeente straks de meeste ha. komen te liggen is niet het belangrijkste. De heer J. van Hooren zei nog dat de tuinbouw be slist een injectie nodig heeft en noemde als gunstig voorbeeld de tuinbouwstichting Drunen. De begroting voor het dienstjaar 1968 werd ter nader onderzoek in handen gegeven van de heren P. Kanters, A. v. d. Wassenberg en J. v. Hooren. Het tekort op de gewone dienst bedraagt f. 46.612,40. Dank zij een aanvullende uitkering van f. 72.000, - uit het gemeentefonds J kon het tekort enigszins worden be perkt. Vorig jaar was het tekort bijna f. 140.000, - De dienst sociale za ken ligt de gemeente zwaar op de maag. De totale kosten van maat schappelijke zorg en sociale voorzie ningen inclusief volksgezondheid vragen in Waspik rond f. 90, - per inwoner per jaar. Waspik, als woon- gemeente aangewezen, zal toch een bepaald leefklimaat moeten handha ven. Als we niet stevig onder de arm worden genomen zal die niet kunnen, aldus de voorzitter. We zitten er be slist zwaar voor. Voor f. 10.483, - verkocht de raad nog een woning in de Arnoldus Ver- schurenstraat, nr. 42, aan de huur der-bewoner, de heer C. A. Verwij- meren. Het pand Scharlo 6, niet meer bewoond, werd onbewoonbaar ver klaard. in café Van Heesbeen, hield de afdeling Waalwijk van de R.K. Boerinnen- bond, donderdagavond een goed bezochte jaarvergadering. Nadat de voor zitster mevrouw Van Loon-Pullens de leden een zalig en gelukkig 1968 had toegewenst en welkom had geheten, richtte zij een speciaal woord van wel kom tot Pater Keulers, montfortaan uit Berg en Dal, leider van de jaarlijkse Montfortaanbedevaarten en de technische adviseuse van de afdeling Mevr. de Broek-Gosliga, die beiden bereid waren gevonden deze vergadering bij te wonen. de bevolking. 22 personen vertrok ken er méér dan er zich vestigden. Ojidanks een geboorte-overschot van 65 dus slechts een toename van 43 personen. I hans telt de gemeente 3852 inwoners. De groei blijft er on der het landelijk gemiddelde. Het aantrekken van industrie in groter verband moet worden aangepakt. Een industrieschap zou hiertoe een moge lijkheid zijn. Onze haven is een zor genkind. 1 januari is hiervoor f. 143.273,08 geïnvesteerd, jaarlijks af te lossen met f. 14.000, De gewone dienst terzake levért een tekort van f. 350,- op. De verbonden kosten aan het re creatieplan zijn onverantwoordelijk hoog, terwijl we niet op Incoret sub sidie mogen rekenen. Dit plan moe ten we dus afvoeren. Een concept structuurplan is in voorbereiding; het saneringsplan Waspik-Boven wordt aangepast; het ontwerpplan tot wijzi ging van het bestemmingsplan Was pik-Boven nadert zijn voltooiing. Er kwamen 58 woningen gereed waar door het totaal 899 panden beloopt. Van de nieuwe bijdrage-regeling wo ningbouw en van de bouwactiviteit van Volksbelang hebben we goede verwachtingen. Dit jaar zal Waspik- Boven een nieuwe school krijgen en zal de lacinthaschool worden uitge breid. De opvang van na-schoolse jeugd vormt nog een probleem. Het aantal misdrijven nam toe. In 25 ge vallen werd proces-verbaal opge maakt. In 16 gevallen werd de da der achterhaald. In 1967 werd bij de Rijkspost spaarbank 1501 min gulden ingelegd (1966: 1411 min gld) en 1330 min gld opgenomen ('66: 1275 min gld). Het spaarverschil bedroeg derhalve 171 min gld ('66: 136 min gld). Te zamen met de bijgeschreven rente ad 174 min gld steeg hierdoor het inleg gerstegoed van 4491 min gld ultimo 1966 tot 4836 min gld. Hierna gaf de voorzitster het woord aan de secretaresse, mevr. Pullens- Damen, die een uitgebreid en goed gedocumenteerd overzicht gaf van de activiteiten van de afdeling in 't afgelopen jaar. Uit dit overzicht bleek dat 1967 voor de afdeling een zeldzaam goed jaar is geweest, in alle opzichten. Met dank aan' de geestelijk- en technisch adviseur, besloot de secretaresse haar jaar verslag. Ook het jaarverslag van de pen ningmeester, mevr. v. Bladel-Klijn, gaf alle reden tot tevredenheid Het verenigingsjaar kon worden afge sloten met een batig saldo van f 199,47. De voorzitster bracht bei de functionarissen dank voor hun keurig verzorgde jaarverslagen en de penningmeesteresse voor haar uitstekend financieel beheer. De le den onderstreepten deze dankwoor den met een hartelijk applaus. Hierna volgde de bestuursverkie zing. De periodiek aftredende da mes mevr. Klerkx-Hamers en mevr. Van Woensel-Van der Velden, wer den met grote meerderheid als be stuurslid herkozen. Er werden twee stemmen uitgebrachtop mevrouw Bayens-Verschuren eri er waren 2 blanco stemmen. De voorzitster wenste beide bestuursleden geluk met hun herbenoeming, die het be wijs was van het vertrouwen dat de leden in beide dames stelt. Door de technisch adviseur werd er vervolgens bij de leden op aan gedrongen een kleine boekhouding van hun huishouden aan te leggen, waarvan zij veel plezier zullen kun nen beleven. Mevrouw De Broek maart a.s. in „Huize Bergen" te Vught verdiepingsdagen- en ont- spanningsdagen worden gehouden, die zij eveneens warm voor deel name aanbeval en waarvan de on kosten f 30,- p.p. zullen bedragen. Hierna was het woord aan Pater Keulers. die een duidelijke omschrij ving gaf van de Internationale H. Land bedevaarten 1968, die o.l.v. Paters Montfortanen. uit Berg en Dal, Nijmegen en Salzburg zullen worden gehouden. Aan de hand van fraaie dia's waren de leden getuige van een bedevaart naar Lourdes, met een bezoek aan Lisieux en Pa rijs. On de heenreis caat het door de heerlijke streek van Normandië naar Lisieux. waar wordt overnacht. In deze stad van de kleine Theresia brengt het gezelschap een dag door in de sfeer van de Heilige van Lisi eux. Er worden godsdienstoefeningen gehouden in de Crypte of boven kerk van de grote basiliek. Er wor den verder bezoeken gebracht aan het ouderlijk huis van Theresia Martin aan de Karmelkapel. aan de zaal der relieken en aan de beziens waardigheden van de stad. Vanuit Lisieux vertrekt men naar Lourdes. Naar gelang de bedevaart 10 of 9 dagen duurt liggen in Lourdes zes Gosliga wil de leden hierbij gaarne „?gG? duurt in Lourdes zes van advies dienen ?f zeven volIe da*en tussen aan- j 1 i komst en vertrek. Lourdes is voor Hierna werden door de voorzit- velen reeds voldoende bekend en l heeft zijn eigen geestelijk klimaat. "*J, Een gezegende plaats waar men aT- gelhk deel nft °m Z°V^el m°" I fi'd paarne terugkeert Ook in Lour- g jk deel te nemen aan de a.s. des worden alle heilige plaatsen be ster enkele mededelingen gedaan Op de eerste plaats deed zij het reel v»_ uuii de a.». dinsdag te houden Boerengezinsdag en speciaal om de op die dag gehou den H. Mis in de St. Clemenskerk te Baardwijk bij te wonen. Verder deelde zij mede dat op donderdag 1 en donderdag 2 februari a.s. op de Guldenberg te Helvoirt verdiepings dagen voor echtparen zullen wor den gehouden en op 8 februari te Tilburg, waarvan de kosten f 10,- p.p. zullen bedragen. De voorzitster adviseerde de leden zoveel mogelijk aan deze verdiepingsdagen deel te nemen. Tevens zullen van 19 t.m 21 zocht, zoals df fraaie dia's duideliik aantoonden. Evenals in Lisieux is ook in alle hotels van Lourdes een pater aanwezig, ten dienste van de groep. Door de duidelijke explicatie van Pater Keulers. kenner van deze bedevaart bij uitstek, werd de avond voor de boerinnen van Waalwijk 'n belevenis van de eerste orde. De voorzitster bracht de Pater dan ook hiervoor hartelijk dank en was hier bij de tolk van alle leden, die deze jaarvergadering niet licht zullen vergeten.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1