waalwijkse en UngstRaatse coupant Drs. D. Schouten nam afscheid ais direkteur Willem van Oranje College B. en W. van Loon op Zand willen sportraad als adviesorgaan GROTE WAARDERING VOOR HET VELE WERK VAN DEZE ONDERWIJS-PIONIER STORMACHTIGE ONTWIKKELING VAN DE SPORTBEWEGING IN DE GEMEENTE Voorzitter v. Dijk: wsisen u niet graag msssen Geschiedenis Man van daadkracht 365 dipBoma's Afscheidswoord JubiSeum-boekje Overheid mede verantwoordelijk voor optimale sportbeoefening Taak De MAANDAG 15 JANUARI 1968 89e JAARGANG No. 5 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent an het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 2002 Telegram-adres „ECHO' (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Op waarlijk grootse wijze heeft het Willem van Oranje College in Waalwijk vrijdag en zaterdag afscheid genomen van haar direk teur, drs D. Schouten, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie moest neerleggen. Vanaf de oprichting van de school in 1949 is de heer Schouten direkteur van deze protestantse onderwijsinstel ling geweest. In deze schoolgemeenschap en ook in de gemeente Waalwijk is hij een haast niet meer weg te denken figuur. Dat bleek overduidelijk tijdens de vele huldigingen die hem werden bereid. „U bent een voornaam burger in Waalwijk.-Iemand die zijn capaciteiten en zijn tijd ten dienste van de medemens stelde. Een bron van energie", zo sprak vrijdagmiddag, tijdens de officiële bijeenkomst, burgemeester J. Teijssen van Waalwijk. Ook de 5'9 De officiële afscheidsbijeenkomst, vrijdagmiddag in de aula van de school, werd door een groot aantal genodigden bijgewoond, waaronder verschillende burgemeesters uit de streek. Het was de heer W. v. Dijk, die als voorzitter van het schoolbe stuur drs. Schouten bedankte voor zijn inspannende arbeid. „Het is geen gemakkelijke taak u hulde te brengen, want u bent niet gesteld op lofuitingen. Bescheidenheid siert u, daarom op de eerste plaats onze dank dat u dit afscheidsfeest op prijs stelde. Dank ook aan allen die hebben meegewerkt aan deze da gen. Wij willen u niet graag mis sen. De harde feiten gebieden ons echter u te laten gaan. Hoe node wij dit ook doen", aldus de heer Van Dijk. De voorzitter greep even terug 7 op de geschiedenis van het Willem van Oranje College. „In de begin jaren was het een moeilijke zaak. Wij moesten ons bestaansrecht be wijzen. Er was dan ook moed voor nodig om als eerste direkteur te willen fungeren. De leiding was bij u echter in vertrouwde handen. On ze school is klein begonnen. In de afgelopen* 18 jaar is het bestaans recht bewezen. Dat is uw verdien ste. Er zijn door u onvoorstelbare moeilijkheden uit de weg geruimd. Uw deskundigheid speelde daarbij een grote rol. U bent verbonden aan de geschiedenis van deze school. Het Willem van Oranje College hebt u inhoud gegeven. Met recht zijn wij trots op u. Wij weten ook dat u al dit werk met veel vreugde hebt gedaan. U bent een bevoor recht man. Dat men u waardeert is herhaalde malen gebleken. Wij mogen hierbij niet uit het oog ver liezen. dat zonder Gods zegen dit niet alles gelukt was". De heer v. Dijk schetste drs. Schouten ook als pedagoog, de man die jonge men sen die zo hard leiding nodig hebben wist te leiden. Het school bestuur was de scheidende direk teur daarvoor bijzonder dankbaar. De heer Van Dijk liet het dan ook niet bij woorden en bood de heer Schouten een kleurentelevisietoes tel aan. Mevrouw Schouten bracht hij een bloemenhulde. Drs. Groen, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, noemde drs. Schouten een werker van het eer ste uur. „Begonnen met een HBS-B hebt u geijverd voor een A-afdeling waarbij later is Middelbare Meis jesschool is gekomen. Gemakkelijk heeft u het niet gehad. Denk maar eens aan het verkrijgen van een goed lerarenkorps. Dat is nu nog een grote opgave, maar in de begin jaren helemaal een levensgroot pro bleem. Dat u daarnaast nog tijd vrij wist te maken voor andere func ties, zoals lid van Provinciale Sta ten en secretaris-penningmeester van het Gezelschap Direkteuren In spectie. siert u", aldus drs. Groen die de heer Schouten een onderwijs man in hart en nieren noemde. Ook het gemeentebestuur van Waalwijk wilde uiting geven van de grote dankbaarheid voor alles wat de heer Schouten sinds 1949 in de gemeente tot stand heeft ge bracht. „De start was moeilijk. U bleef niet bij de pakken neerzitten. Steeds stond u klaar om uw bestuur te adviseren. Daarbij ontpopte u zich niet alleen als onderwijsman". Burgemeester J. Teijssen noemde drs. Schouten een man van daad kracht. Na in 1949 in noodlokalen fo.m. een café-zaal) begonnen te zijn. kon in 1955 het nieuwe, huidi ge schoolcomplex aan de Floris V- laan in gebruik worden genomen. „D't gebouw mag dan ook gezien worden als een monument. U waard een bron van energie, die uw tijd ten volle benutte. Jam mer kon uw harte-wens die ook de onze is de omzetting tot vol ledig gymnasium, niet worden ver vuld", aldus de heer Teijssen, die ook nog even de capaciteiten van de heer Schouten buiten het school leven aanhaalde. Met name zijn werkzaamheden als fractieleider van de Christelijke Groepering in de Provinciale Staten. Burgemeester J. Teijssen noemde hem een groot burger van Waalwijk, die door het gemeentebestuur in elk opzicht ge waardeerd wordt. „U was de school. Steeds opnieuw zette u zich volledig in voor het Willem van Oranje College. De meeste leerlingen kende u persoon lijk. U zag in de jongens en meisjes steeds de mens, die u de praktische lessen meegaf. Dat bemoediging be ter is dan ontmoediging hield u het lerarenkorps steeds voor", zo sprak dr. C. Blokland, opvolger en meer dan 15 jaar naaste medewerker van drs. Schouten. De heer Blokland vertelde dat in de „periode Schou ten'' 365 leerlingen het einddiploma behaalden en dat de heer Schouten 76 maal de lerarenvergadering pre sideerde. „Uw haast vaderlijke zorg voor de docenten manifesteerde zich in de vaststelling van de roosters, waarin u telkens opnieuw met ieder een rekening hield. Steeds opnieuw leefde u en uw echtgenote mee met het wel en wee van de lerarenge- zinnen. Waaiwijk werd zo leefbaar voor ons. Een man van veel woorden was u nooit. Vriendschap bleek ech ter uit alles. De nu afgelopen perio de zullen we dan ook met dank baarheid bewaren", aldus dr. Blok land, die ook het bestuur dankte voor het vertrouwen in hem ge schonken door zijn benoeming tot direkteur Sprekend tot leraren hoopte hij op eenzelfde medewer king en steun als in de voorbije pe riode aan de direktie was gegeven. Waardering en respect voor drs. Schouten bleek uit de woorden van de heer Knoop die als oudste oud leerling namens alle afgestudeerden een salontafel en een fraaie antieke klok aanbood. Mr. M. Scholten van Andel zei onder de indruk te zijn van alles wat de heer Schouten had gepresteerd. Hij sprak woorden van erkentelijkheid namens de burge meesters van het Land van Heusden en Altena, een gebied waaruit veel leerlingen van de school komen. Dat de heer Schouten altijd met veel genoegen in Waalwijk heeft gewerkt bleek uit zijn afscheids woord. „Waalwijk lokte mij wel aan. Het organiseren lag me". Spre kend tot het schoolbestuur zei de scheidende direkteur. ..We mogen elkaar gelukwensen dat we het er zo goed afgebracht hebben". Dank bracht hij ook aan het gemeentebe stuur waar hij steeds een open oog vond voor de problemen. Ook al zijn medewerkers betrok de heer Schouten in zijn dankwoord. „Wat zou je als direkteur zijn zonder goe de medewerkers". Tot slot wenste hij dr. Blokland alle succes voor de toekomst. Na afloon van dit offi ciële gedeelte maakte alle aanwezi gen van de gelegenheid gebruik om persoonlijk afscheid te nemen van de heer en mevrouw Schouten. Za terdagmiddag deden dat honderden oud-leerlingen, ouders van leerlin gen en verdere belangstellenden. Ook tijdens deze receptie kreeg de heer Schouten veel lof toegezwaaid en mocht hij vele geschenken in ont vangst nemen. De leerlingen en docenten en an dere personeelsleden hadden vrij dagmorgen reeds afscheid genomen van hun scheidende direkteur. On der leiding van de heer Smit voer den de leerlingen een cabaretpro gramma op. dat werd afgewisseld met toespraken van de heer Klein voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. F. van Dijk, burgemeester van Wijk en Aalburg, roemde de capaciteiten van Drs Schouten, die hij een lichtend voorbeeld voor anderen noemde en wiens naam hij verbond aan het Willem van Oranje College. Ook het personeel van de school zal direkteur Schouten niet snel vergeten. Dat bleek uit de huldiging vrijdagmorgen, toen de schoolgemeenschap voor de laatste keer met de heer Schouten als direk teur te maken had. Vele oud-leerlingen, ouders van leerlingen en verdere belangstellenden namen zaterdagmiddag tijdens de receptie in de aula van de school afscheid van de heer en mevrouw Schouten. Drs Schouten wordt opgevolgd door dr C. Blokland (44), die reeds 15 jaar aan het Willem van Oranje College is verbonden, waarvan vele jaren als onder-direkteur. (namens leraren), de heer Pruys- ters (namens personeel) en Jan van Mil (namens de leerlingen). Na mens de gehele schoolgemeenschap werd het echtpaar Schouten een bankstel en schemerlamp aangebo den. De afscheidsbijeenkomst werd opgeluisterd door een schoolkoor, onder leiding van de heer Bertens. Bij gelegenheid van dit afscheid van drs. Schouten werd ook een ju bileumboekje uitgegeven onder re- dak: ie van A. van Luyk en G. van der Linde, met medewerking van de redakteuren van het schoolblad ,,'t Vonkje": Jeannet Hofland. Ad Stolk en Loek Frankenhuis. De lay-out was van André Rotte, terwijl J. Poort voor de foto's zorgde. In dit uitstekend verzorgd boekje werd de loopbaan en het leven van drs. Schouten uitvoerig belicht. Foto boven: Burgemeester Van Dijk van Wijk en Aalburg neemt afscheid van drs. Schouten. Op de achtergrond het geschenk van het schoolbestuur, een kleurentelevisie. De nieuwe direkteur dr. C. Blokland bedankt de heer en mevrouw Schouten voor de samenwerking. Foto onder Burgemeester en wethouders van Loon op Zand gaan de gemeenteraad een voorstel doen een sportraad in te stellen voor de gemeente als vaste com missie van advies en bijstand van B. en W., alsmede een verordening vast te stellen, welke de taak, samenstelling en werkwijze van deze raad regelt. In een uitvoerige nota wijzen B. en W. op de stormachtige ontwikkeling van de sportbeweging ook in deze gemeente. Momenteel worden de navol gende takken van sport door de daarbij vermelde aantallen personen in ge organiseerd verband in de gemeente Loon op Zand beoefend judo 25, handbal 148, hockey 170, voetbal 533, gymnastiek 867, tennis 90, volleybal 38 en wandelsport 28. Daarnaast is er nog de sport en lichamelijke opvoe ding op de binnen de gemeente gevestigde openbare en bijzondere scholen. De hiervoor geschetste ontwikkeling heeft de behoefte aan sportaccomodatie sterk doen toenemen. Hoewel het particulier initiatief op dit gebied zeer goed werk heeft verricht, is het toch niet langer mogelijk om zonder uitge breide medewerking van de overheid daarmede door te gaan. Deze mede werking bestaat niet alleen uit het scheppen van de nodige ruimte in nieuwe bestemmingsplannen, maar ook uit finantiële steun aan de verenigingen om deze sportaccomodaties te kunnen bouwen c.q. te kunnen aanleggen. De ontwikkeling op dit gebied is inmiddels overigens reeds zover ge vorderd, dat men het niet alleen als een taak van de overheid is gaan be schouwen, dat gezorgd wordt voor voldoende en doelmatige sportacco modaties, maar tevens dat de overheid mede-verantwoordelijkheid neemt voor een optimale sportbeoe fening voor de gehele burgerij. Reeds nu worden ook in deze gemeente be duidende bedragen aan de plaatselij ke sportverenigingen ter beschikking gesteld. In bepaalde gevallen is geld nodig voor het huren van sportacco modaties, welke door derden tot stand zijn gebracht. Met name is dit het geval ten aanzien van de voetbalver eniging ,,Desk", de hockeyclub 'Des' en de handbalvereniging 'Desk', wel ke gebruik maken van de tot het na tuurpark „De Efteling" behorende sportcomplex. De voetbalvereniging „Uno Animo" heeft zelf een accomodatie tot stand gebracht op grond, welke ten dele van derden is gehuurd. De gemeente draagt hier het nadelig saldo, dat de exploitatierekening van de vereniging over enig jaar oplevert. De vereni ging „Berndijk" maakt gebruik van een door de gemeente aangelegd sportterrein, waarbij de huur middels subsidie wordt verrekend. Door de groep verenigingen, welke gebruik maakt van ..De Efteling" moeten an dere voorzieningen worden getroffen, omdat de bij hen in gebruik zijnde terreinen uiterlijk 1 januari 1972 moeten zijn ontruimd. Het is duide lijk, dat deze verenigingen niet i n staat zijn de gevolgen van deze huur- opzeggingen zelf te dragen, zodat het de taak van de gemeente is in de be hoefte, welke gaat ontstaan, te voor zien. Ook bij de beoefening van bin nensporten is de gemeentelijke over heid rechtstreeks en indirect betrok ken. Deze wijze van sportbeoefening speelt zich momenteel nog af in een 2-tal gymnastieklokalen, behorende bij bijzondere scholen, die langs de weg van de Lager-Onderwijswet tot stand zijn gekomen en derhalve door de gemeente bekostigd. Voorts is er een gymlokaal tot stand gebracht krachtens de Nijverheidsonderwijs wet. Overziet men de in de gemeente aanwezige sportaccomodaties, dan moet van een grote achterstand wor den gesproken. In het dorp Lcon op Zand is de outillage voor buiten sporten minimaal te noemen. De be hoefte aan een goede voorziening voor het beoefenen van binnensporten zou kunnen worden gecombineerd met die voor de gymnastiek zowel in schooltijd als in de vrije tijd. Hiertoe staat thans een spéelzaal op stapel, waarvoor een aanzet in 't budget '68 is opgenomen. Voor Kaatsheuvel zal een goed ge outilleerd gemeentelijk sportpark moeten worden aangelegd, terwijl in principe voor de gehele gemeente een sporthal tot de onmisbare voorzienin gen moet worden gerekend. De aan zet hiervoor is in het budget 1968 opgenomen. Burgemeester en wet houders wijzen er op, dat zij bij ver schillende gelegenheden reeds hebben gesteld, dat het niet aangaat dat de gemeentelijke overheid haar taak op dit gebied geheel eenzijdig uitoefent. Aan de toekomstige gebruikers van nieuw aan te leggen c.q. te bouwen sportaccomodaties moet ruime in spraak worden gegeven omtrent deze voorzieningen om tot een zo goed mogelijk geheel te kunnen komen. Is dit overleg mogelijk en ook reeds op gang door contacten te onderhou den met de besturen van de onder scheidene sportverenigingen, juister lijkt het ons, aldus B. en W., een orgaan in het leven te roepen, dat het gemeentebestuur kan adviseren om trent alle zaken, welke betrekking hebben op de sport en de lichame lijke opvoeding. Voor het gehele sportleven geldt overigens, dat 'n ge richt subsidiebeleid de ontplooiing van de sport zal moeten dienen. Zon der aandacht voor training, jeugdbe- geleiding, bevordering clubgeest, ook door middel van feesten, zal de beste accomodatie tekort schieten voor de optimale persoonlijkheidsvorming, welke door de sportbeoefening plaatsvindt. Hiervoor tezamen ver antwoordelijkheid dragen is de kern van de samenwerking tussen overheid en particulier initiatief. In vorenbe doeld orgaan, waaraan B. en W. de naam „sportraad Loon op Zand" wil len geven, zouden vertegenwoordigers van gemeentebestuur, plaatselijke sportbeweging en deskundigen teza men zitting moeten hebben, zodat van werkelijk overleg sprake kan zijn. De taak van deze sportraad wordt volgens de ontwerp-v er ordening: a. het bevorderen van de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening en van de samenwerking tussen organisaties en personen op dit gebied; b. het bevorderen van de voorlich ting en de instructie op het ge bied van de lichamelijke opvoe ding 'en de sport; c. het adviseren van burgemeester en wethouders, hetzij eigener be weging, hetzij op verzoek, om trent: 1. het tot stand brengen, beheren en onderhouden van gemeentelijke sportaccomodaties; 2. het vaststellen van algemene re gels met betrekking tot het ge bruik van die accomodaties; 3. het subsidiëren van sportvereni gingen en evenementen; 4. alle andere zaken betreffende de lichamelijke opvoeding en de sport in de gemeente. Bedoelde verordening voorziet als volgt in de samenstelling van de sportraad a. één lid, dcor B. en W. uit hun midden aan te wijzen; c. één lid, aan te wijzen door B. en W. uit een bin dende voordracht van twee personen, op te maken door het bestuur van de stichting „De Efteling" uit zijn mid den, zolang tenminste binnen het park sportbeoefening plaatsvindt; d. ten hoogste vier leden, door B. en W. aan te wijzen uit de plaatselijke be volking van wie een bijdrage mag worden verwacht tot de werkzaamhe den van de sportraad vanuit hun ken nis van of ervaring met de sport en de lichamelijke opvoeding; e. één lid voor elke in de gemeente Loon op Zand gevestigde sportvereniging, aan te wijzen door B. en W. uit een door het bestuur van die vereniging opge maakte bindende voordracht van 2 personen uit zijn midden, waarbij de voorkeur zal uitgaan naar de voorzit ter van die vereniging. Daarnaast zouden B. en W. de bevoegdheid moeten krijgen om de sportraad uit te breiden met één lid voor elke tak van sport, welke bij toepassing van het vorenstaande niet in de sport raad is vertegenwoordigd. Daarvoor geldt echter als voorwaarde, dat dit stimulering van die sport in de ge^ meente nodig wordt geoordeeld. Om te voorkomen, dat ook vereni gingen, welke zich met de zgn. denk sporten, zoals dammen, schaken, kaarten e.d. een zetel in de sportraad zouden verlangen, is in de verorde ning een begripsbepaling voor sport verenigingen opgenomen. Hieronder worden voor de toepassing van de verordening verstaan; verenigingen, welke zijn aangesloten bij de Nederlandse Sportfederatie en verenigingen, welke volgens plaatse lijke verhoudingen daarmede kunnen worden gelijkgesteld. B. en W. zouden zich voorts de be voegdheid willen voorbehouden om te zijner tijd in overleg met de SDOrt- raad gespecialiseerde deskundigen aan te trekken als adviseurs. Zij rea liseren zich, dat hierdoor toch nog 'n vrij groot college ontstaat en daarom voorziet de verordening in het instel len van een dagelijks bestuur van de sportraad met een voorbereidende en uitvoerende taak. T.z.t. willen B. en W. aanu de geformeerde sportraad de vraag voorleggen, gezien haar doelstelling, dat in 't openbaar wordt vergaderd.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5