Trainende sportlieden kunnen keer weinig, dan weinig keer beter veel veel eten Smidje Verholen en de veedieven van Texas Alain Thierry is op weg naar eerste plaats op Belgische hitparade Waalwijk J. F. DE WIJN VAN T.N.O. VOEDINGSONDERZOEK Show! MMMW/W?'. 6 6 Is suiker wel zo goed Studenten Adviezen Het regiem Teveel zitten Eigen keuken Weinig vet De Hommels op het pad der smartlappen Loon op Zand Uitslag loterij „Vogellust" kinderwagen „MOEDERS VOOR MOEDERS" „Als we spreken over de serieuze amateur-sportbeoefenaar dcm houdt die in de regel met allerlei leefregels rekening om een zo goed mogelijke conditie te behouden, maar te weinig met de voeding"aldus dr F. de Wijn van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek te Zeist. „Pas bij de olympische spelen van Tokio is ons om de adviezen gevraagd door het Ne derlands Olympisch Comité en de sportbonden voor voedingsschema's van de atleten gedurende de training. We zijn nu wel wat verder, maar dekennis omtrent de voeding van sportlieden is nog teveel het bezit van de onder zoekers in het kader van de sportbonden 'en niet van de sportbeoefenaren zelf. Vele topsporters hebben weliswaar een goed voedingsregiem, dat is aangepast aan de persoonlijke behoefte, maar nog veel meer sportlieden menen dat zij een speciaal dieet nodig hebben om goede prestaties te leveren. Dat is echter onjuist'. Het onderzoek naar de voeding van sportlieden verricht het CIVO in samenwerking met de Nederland se Sport Federatie. In de laatste tien jaar is veel gepubliceerd over de voeding van sportlieden, veelal uit Russische, Duitse en Scandina vische bronnen. In die landen is op dit gebied veel wetenschappelijk onderzoek verricht. Toch was het voor de Nederlandse onderzoekers geen nieuws, maar de sportlieden zijn er in liet algemeen niet van op de hoogte. ,,Er is veel wat ik noem magie rondom de voeding van sport lieden". aldus dr. De Wijn. „Suiker, dat immers zo goed is voor de spie ren. behoort tot die magie. Niemand heeft echter ooit kunnen aantonen, dat een suikerklontje, genomen vóór de sprint tot betere prestaties leidde. Zo is het ook met de bief stuk. die beter zou zijn dan een runderlap en vooral paardebiefstuk, die nog meer energie zou geven dan runderbiefstuk. Ook honing en vi taminepreparaten behoren daartoe. Door dit soort dingen als zaligma kend te beschouwen overdrijf je en bovendien wordt regelmatig gebruik van deze en andere „specialité's" 'n dure zaak voor vaak eenvoudige mensen". Zelfs strikt vegetarische voeding kan een uitstekende basis zijn voor enorme prestaties. Daar voor zijn dierlijke eiwitten niet per sé nodig, zoals de Finse atleet Nur- mi en het Tndiase hockeyteam over duidelijk hebben aangetoond. De begeleiding van de sportlieden op voedingsgebied is net als de me dische begeleiding pas de laatste tien jaar op gang gekomen. Het gaat hierbij om algemene zaken met slechts lichte variaties tussen de verschillende takken van sport. In de studentensport (vooral roeien) kwam de behoefte aan voedingsin structie het eerst naar voren. Geen alcohol gebruiken, een regelmatig leven en vroeg gaan slapen waren wel bekend. Maar studenten eten vaak onregelmatig en nadat op ba sis van de adviezen op de ene uni versiteit succes niet uitbleef, volg den de andere snel. Tegenwoordig krijgen de meeste studenten bij de aanvang van de training in novem ber ook duidelijke instructies over voeding gedurende de training. Het „succes" van deze instructie is voor al geweest, dat het duidelijk werd, dat een verantwoord voedingsre giem bij sportbeoefening in feite 'n eenvoudige zaak is en dat vele hei lige huisjes werden gesloopt. Dit bleef niet onopgemerkt door de na tionale sportorganisaties. ..Men heeft het idee", zegt dr. De Wijn, „dat voor grote prestaties veel moet worden gegeten en men wijst dan naar Antoon Geesink. Maar ver geet niet, dat zo'n grote man, ook als hij niet actief sport beoefent, heel wat nodig heeft". Het alge mene advies van dr. De Wijn luidt: eet tenminste drie keer per dag, maar liever vijf of zes keer en ge bruik dan niet meer voedsel dan men in die drie maaltijden zou ver orberen, want dan wordt je alleen maar zwaarder. De traditionele maaltijden acht hij voor de meest aktieve sportbeoefenaren onge schikt, vooral omdat voor de ama teur-sportbeoefenaar, die zijn nor male werktijden heeft in school of beroep, de trainingstijden dikwijls met de eettijden samenvallen, tus sen 12 en 2 uur 's middags of 5 en 7 uur 's avonds of anders direct in aansluiting op het avondeten van 7 tot 9 uur. Allereerst is een goed verzorgd ontbijt nodig om ongeveer acht uur. Vooral iemand die lichamelijk be zig is heeft in de loop van de ochtend omstreeks tien uur weer behoefte aan voeding. „Kijk maar naar de arbeidsproductiviteit in 'n fabriek, die loopt tot tien uur en daalt dan dikwijls als er geen on derbreking is met lichte voeding en rust. Daarna is ook de atleet in een prima conditie. Zeker 1% en liever 2 uur vóór de training moet geen echte maaltijd worden ge bruikt. Na de training aan het eind van de ochtend kan een lichte lunch worden gebruikt. Na een rust van 1% uur 's middags kan er weer worden getraind, gevolgd door een vroege warme maaltijd (tussen 5 en 6 uur) als om bijvoorbeeld 7 uur weer wordt getraind. Na de avondtraining is het goed om nog wat te gebruiken. Het gaat meer om een voedingsregiem, niet om 'n dieet. De eetlust geeft bij gezonde mensen meestal de maat aan van de hoeveelheid voedsel. Dr. De Wijn is van mening, dat men tegenwoordig teveel zit en te weinig inspannende lichamelijke arbeid verricht. Daarbij bestaat meestal de neiging toch (teveel) te eten zonder eetlust maar wel snoep lust. Het tekort aan beweging wordt onvoldoende gecompenseerd door snortbeoefing, die een gezonde eet lust stimuleert. „Kenmerkend voor deze tijd is het geringe uithoudings vermogen. Sport moet worden ge stimuleerd, want het maakt de men sen meer waard in hun werk". De sportman in training moet niet alleen rekening houden met een standvastig voedingsregiem, ook met de kwaliteit en samenstelling van het voedsel. Absolute voor schriften zijn niet te geven. Er zijn vele verschillende wijzen van goe de voeding. De sportlieden die top prestaties moeten leveren, zijn zeer gevoelig voor invloeden van buiten. In een andere omgeving kan hij gauw uit conditie zijn als hij af wijkt van de voor hem gewone voe ding. Daarom is liet van belang, dat de Nederlandse ploegen in het bui tenland een eigen kok meenemen, die voor goede Hollandse maaltij den zorgt, of maatregelen nemen in de hotels waar zij verblijven. De noodzaak van een Nederland se keuken voor de sportlieden van de Olympische ploeg kwam in Rome in I960 duidelijk tot uiting. De pres taties van Nederlandse sportlieden bij buitenlandse wedstrijden vallen nogal eens tegen, mede omdat ve len aan een darmcatharr lijden, om dat zij als gevolg van „vreemde" voeding of onbetrouwbaar water of nu eens uit de ene, dan weer uit de andere keuken hun eten krijgen. In grote lijnen kan men in Europa drie voedingssystemen onderschei den, één voor zuid-, één voor mid den- en één voor noord- en west- Europa. Hët levert organisatorisch bij de Olympische Spelen te grote moei lijkheden op om elk land een keu ken ter beschikking te stellen. Daarom zullen in Grenoble, gelijk bij de Europese zwemkampioen- schappen in 1966 in Utrecht met veel succes is beproefd, keukens ko men naar de voedingssystemen in verschillende gebieden. De sport lieden kunnen dan hun maal be trekken uit de keuken waar de ge rechten die voor onder meer hun land niet vreemd zijn. worden be reid. „Je kunt het beste trainen met een niet gevulde maag", aldus dr. De Wijn. „De verwerking van het voedsel door de maag trekt veel bloed naar het maagdarmkanaal, dat dan niet beschikbaar is voor de aanvoer van zuurstof naar de spie ren". Een sport waar veel uithou dingsvermogen voor nodig is, vergt een andere voeding dan een sprint. Sprinten kan men op de in het li chaam beschikbare reserves, maar bij de lange-duursport is een aan vullen nodig en een zeer efficiënte bewegingstechniek om het tijdstip van de aanvulling zo lang mogelijk uit te stellen. Goed getrainde sportlieden sprin gen zuinig om met de zuurstof in hun lichaam. Zij hebben een uitste kende samenstelling van hun bloed, vooral een gezond hemoglobinege- halte. Het is soms nodig dit te be-p invloeden door ijzertabletten. De hemoglobine is van belang voor dé rode bloedlichaampjes, waaraan de zuurstof is gebonden, die naar de spieren wordt getransporteerd. De samenstelling van de voeding is van belang voor de prestaties, die een atleet kan leveren. Koolhydra ten verteren snel, vet duurt lang. Koolhydraatrijk voedsel wordt ge makkelijk opgeslagen als energie reserve in he't lichaam, die makke lijk kan vrijkomen ter aanvulling bij grote inspanning. Voordat een vetreserve als energiebron vrij komt lang afgelopen. Suiker kan een goe de aanvulling van terstond beschik bare energie zijn bij langer durende sport als de reserves uitgeput raken. Dr. De Wijn raadt in training zijnde sportlieden een brede voe dingsbasis aan met weinig vet. Bij voorkeur bruinbrood, volkoren- of roggebrood of grove graanproduk- ten, per dag niet veel meer dan 100 gram vlees of tweemaal zoveel vis en 2 a 3 eieren per week (peul vruchten met melk of brood kun nen vlees vervangen), vooral ruim groente en fruit en een liter melk in een of andere vorm. Dat geeft een goede kans op een evenwichtig samengestelde voeding gedurende de training. Veel sportlieden hebben in de on derbreking tussen twee grote trai ningsperioden last van dikker wor den. Het overtollige vet moet dan Deze in Frankrijk geboren zanger heeft de laatste tivee jaar aldaar ont zettend veel sukses. Daarvoor reeds maakte hij drie singles voor Fonior Brussel, welke echter niet de ge wenste verkoopresultaten hadden. 1967 wordt echter gegarandeerd een mijlpaal in zijn karrière, gezien de enorme verkoopsuksessen die hij op het ogenblik in België heeft met niet minder dan 600 exemplaren per dag, schijnt hij op weg te zijn naar een eerste plaats op de Belgische hitpa rade. ,,Oue Revienne" werd te Parijs opgenomen in juli j.l. door de ver maarde Jacques Dengeau. Uit zijn onuitputbare bron met ideeën borrelde deze kompositie naar boven, en hij zette hem op papier. Dat het niet zo maar een liedje is, bewijst wel het feit dat Wayne Fon- tana dit nummer op zou gaan nemen voor de Engelse markt. Ook Decca London bracht deze in het frans ge zongen versie uit, en is wat dit genre betreft de enige firma die een goed lopende plaat op de markt heeft. Alain Thierry maakte zijn T.V.-de- buut op de B.R.T. in het nieuwe Zondagmiddagprogramma Binnen en Buiten, en was ook te zien in het programma „Tienerklanken". Deze week is Alain naar Engeland vertrok ken samen met zijn manager Jacques Verdonck om een T.V.-optreden voor de T.T.V. te krijgen. Ook in Neder land zijn besprekingen gaande om hem op de „buis" te krijgen. Namen van insecten schijnen op dit ogen blik 'in' te zijn, waren het niet de Beatles" die als eersten van deze mogelijkheid gebruik maakten? En één van Nederlands bekendste groepen van de laatste tijd zijn ook naar insecten genoemd, n.l. De Hei krekels. En nu dan dus De Hommels. Een duo ivaarvan de vrouwelijke helft te beginnen. Zij is geboren in Rheden in het jaar 1948, haar schoolopleiding is geëindigd met 4 jaar MULO en haar hobby's bestaan uit het zelf maken bij de aanvang van de nieuwe trai ningsperiode eerst worden wegge werkt voordat aan de opbouw van de conditie wordt begonnen. Het CIVO stelt nu een onderzoek in hoe dit bezwaar door een ander voedingsregiem kan worden onder vangen. Aanbevelingswaardig is 'n brochure over regels en wenken voor voeding gedurende de sportbe oefening. uitgegeven door de Ne derlandse Sport Federatie en ge schreven door dr. De Wijn in sa menwerking met een aantal sport artsen en trainers. OP'ioGh! STUÖO AVA „Help! Oorlog! De Russe!" brulde Jantje, toen de knallende kogels hem om de oren vlogen. Hij liet zich op de grond vallen en begon nerveus rond te trappelen. Sjarl struikelde natuurlijk over dat dik ke lichaam en stortte half over zijn makker heen. De rondvliegende ko gels hadden echter nog meer op hun geweten, want ze hadden een aan tal losse stukken steen uit de rots wand losgeslagen. Die kwamen nu ook naar beneden zetten om pre cies op de kwalijke koppen van Jantje en Sjarl terecht te komen. Daar zongen ze een slaapliedje, 'n melodietje van bong bong bong en zo kwam het dat de twee schur ken in een voorlopige toestand van bewusteloosheid geraakten, 'n Schil derachtig tafereeltje dus, die twee daar in het ruwe bergland van Texas. Smidje Verholen wist echter van niets, want het ronkende ge raas van zijn motor had het lawaai van de knallende kogels totaal overstemd. En nu stond hij te pra ten met Stinky Andy voor een van de lege stallen. „Ik ben met een vliegtuig van de V.R.P. heel de prairie afgeweest, Andy", zei hij zorgelijk. „Maar nergens is ook maar het geringste spoortje van 'n koe te bekennen. Nou wil ik je toch eens wat vragen, Andy. Geloof jij aan tovenarij?" „Natuurlijk niet", gromde Andy. „Hoezo?" „Ik geloof er ook niet in', vervolgde de smid. „De koeien kunnen dus onmogelijk weggetoverd zijn. Uit de buurt weg gevoerd zijn ze ook niet-, want an ders hadden we er sporen van moe ten ontdekken. Dat kan dus maar één ding betekenen. De koeien zijn nog in de buurt!" Andy keek de smid aan met een gezicht alsof hij het in Keulen hoorde donderen en spuwde toen minachtend op de grond. „Je hebt gelijk, hoor!" zei hij smalend. „Je hebt groot gelijk! De koeien zijn hier nog in de buurt! Ze zijn zelfs dichter in de buurt dan jij denk! En wil je weten waar? Ik heb ze onder mijn cowboyhoed verstopt! Is het nou goed!" Veront waardigd draaide Andy zich om en met grote stappen wandelde hij driftig weg. „Je bent knettergek!" mompelde hij nors. „Hou een ander voor de gek, maar mij niet!" van kleren en het rijden in een Alfa Romeo. Ze zit nu IV2 jaar in het 'vak' en speelt nu reeds gitaar en slagwerk. Haar leermeester Felix Kwast, die zeer muzikale voorvade ren had, heeft een indrukwekkende staat van dienst achter de rug. De in 1918 in Amsterdam-Zuid geboren musicus, begon, na de HBS, zijn muzikale opleiding aan het Haagse Conservatorium bij Joh. Wagenaar. Zijn overgrootvader was dirigent van de Wognummer boerinnen, die beroemd waren door hun a capella- zang. Zijn grootvader Jan Kwast was de oprichter en dirigent van 't Gel derse (thans Arnhems) orkest. Zijn vader Felix Kwast, solo-cellist Ber liner Philharmoniker, dirigeerde in 1938 de Jeugd-aubade voor Koningin Wilhelmina op 't Loo. Felix Kwast, van bovengenoemd duo, speelde in de oorlog pianoconcerten bij 't Gelders orkest o.l.v. Jaap Spaanderman. Na de oorlog heeft Felix Kwast, naast de vele te geven concerten, ook ge speeld als entertainer. Tevens gaf hij piano-, gitaar- en accordeonles. Nu is hij nog steeds werkzaam als mu ziekleraar. Een van zijn leerlingen is Willy Velders. Willy en Felix treden nu al vele jaren samen op; vooral in Duitsland en dan met eigen compo sities. Omdat er zoveel leuke reak- ties kwamen op twee liedjes van hun repertoire, zijn deze op de plaat ge zet. JAARVERGADERING VETERANEN VAN UNO ANIMO Ondanks het bar-slechte weer waren de meeste leden met hunne dames zaterdag avond aanwezig op de jaarvergadering van de Uno Animo-veteranen. De voorzitter, de heer J. van Onzenoord, kon dan ook allen hartelijk danken voor hun opkomst en hun een terugblik geven over het afgelopen jaar, dat bijzonder succesvol is geweest. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd en in dank aanvaard. Daar er geen nieuwe candidaten voor de bestuursverkiezing waren voorge dragen werden de aftredenden weer herko zen. De voorzitter heeft de plannen voor het komende jaar bekend gemaakt, waarna de rondvraag volgde. De gestelde vragen werden naar wens beantwoord. Na dit of ficiële deel volgde de koffietafel, welke na tuurlijk alle eer werd aangedaan. In echte gezelligheid werd de verdere avond door gebracht, waardoor deze jaarvergadering weer zeer geslaagd is. PROPAGANDA VOOR DE KANKERBESTRIJDING Do plaatselijke afdeling van de kanker bestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds wil een en ander onder de aandacht van de Loonse mensen gaan brengen, daar deze ziekte nog een der meest gevreesde is. In ons land worden er ruim elk jaar 30- duizend meer geregistreerd. Om iedereen hierover iets meer te laten vernemen heeft de plaatslijke afdeling gemeend een avond te organiseren in het Cultureel Centrum op donderdag 25 januari a.s. om 8 uur. Deze is kosteloos toegankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. Hier zal een medische causerie gehouden worden door dr A. de Vries, over deze gevreesde ziekte. Tegelijk zal er een film over de kankerbestrijding vertoond worden en namens het hoofdbe stuur spreekt de heer Van Wijck, hoofd promotor. Vervolgens zal er gelegenheid zijn om vragen te stellen. In het belang van de volksgezondheid in Nederland is het zeer noodzakelijk, dat men iets meer over de kankerbestrijding te weten moet komen, vandaar deze propaganda-bijeenkomst. le prijs 2e prijs 3e prijs 4e prijs nr. 964 rose nr. 808 geel nr. 725 rose nr. 377 geel Prijzen afhalen bij: A. van Nunen Noorder Parallelweg 31 Waalwijk TE KOOP: goed onderhouden. Te bevragen: van Berckenrodelaan 84 Waalwijk tr-zTl HULPDIENST WAALWIJK Voor hulp aanbieden en hulp vra gen: tel. 2778, b.g.g. 2604 of 2126. van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mej. J. M. Wilmont, Stationsstraat 112. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Grotestraat 405, Waalwijk Dagelijks geopend: van 8.30 uur tot 12.30 uur. Uitsluitend voor werkenden boven dien: vrijdagavond van 7.00 tot 8.00 uur. STICHTING WELZIJN GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERHOUT, WAALWIJK Sociaal Pedagogische dienst. Rayon: Drunen Heusden, Kaatsheu vel, Loon op Zand. Sprang-Capelle, V/aalwijk, Waspik, Soc. Pedagoog J Leeuwenberg, Grotestraat 238, Waalwijk, tel. 04160-2283. Spreek uren: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. STICHTING WAALWIJKSE MUZIEKSCHOOL Spreekuur directeur: 's woensdags van 2-3 en van 7-8 uur. Wilhelminastraat 4, tel. 3890. REGIONALE STICHTING KATH. GEZINSZORG LANGSTRAAT e-o. Maatschappelijk werkster: R. M. Adriaansens, Hertog Janpark 9 tel. 2963. STICHTING PROTESTANTSE GEZINSZORG Inlichtingen te vragen bij: Mevr. G. E. van de Veen-Kroon, Westeinde 5, tel. 2449, b.g.g. 2331. SINt CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Geopend: vrijdagavond van 7-8 uur. Zondagmorgen -van 12-1 uur BIBLIOTHEEK GEREF. KERK Ambrosiusw., hoek Mgr. Prinsenstr. Uitleningen: vrijdagavond 8-9 uur ingang: Mgr. Prinsenstraat OPENBARE* LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Grotestraat 196a - tel. 3787 Jeugdbibliotheek: Maandag 16.00-17.30 uur Dinsdag 16.00-17.30 uur Woensdag 15.00-17.30 uur Vrijdag 14.00-17.30 uur Iedere woensdag wordt er voorge lezen van 14.30 tot 15.00 uur. Volwassenen: Maandag 14.00-16.00 Dinsdag 14.00-16.00 Woensdag Vrijdag 14.00-17.30 Zaterdag 10.00-12.30 Tijdens de openingsuren is de lees zaal vrij toegankelijk. CHR. LEESBIBLIOTHEEK Gevestigd in gebouw Chr. Belan den. Besoyensestraat 3. geopend or donderdag van 7.15 - 8 uur. STICHTING PROT. CHR. SOCIAAL PEDAGOGISCHE ZORG IN N.B. Soc. Pedagoge: Mej. T. M. Volkers, Odysseuslaan 27, Eindhoven, tel. 040-35275. Spreekuur: le donderdag van de maand in de Ireneschool, Molen straat, Waalwijk n.m. van 19.00 tot 20.00 uur. Eoodschappen voor mej. Volkers worden in de Ireneschool aange nomen. STICHTING „ST. ANTONIUSHOF" Bejaardencentrum St. Clemenshof Loeffstraat 72. tel. 3445. Bejaardencentrum St. Antoniushof Burg. Smeelelaan 116. tel. 3400. Secretariaat: W. Cox, Weth. Smol- dersstraat 22, tel. 4238, Waalwijk. STEDELIJK SOCIAAL CARITATIEF CENTRUM Par. St. Clemens en H. Bernadette: Maatsch. werkster A. C. M. Hoff- rnans. Bureau Loeffstraat 54, tel. 3410. Spreekuur Bernadette in de kleu terschool Hummeloord: maandag 6.30 - 7.30 uur, tel. 4588. Far, St. Jan en O. L. Vrouw-* Maatsch. werkster M. A. M. Hoff- mans. Bureau Grotestraat 23». tel. 2882. Spreekuur in Besoyen in de Ber- nadetteschool: maandag van 4-5 uur Burg. Verwielstraat 2a. Par. St. Antonius: Maatsch. werker E. J. v. d. Stoop. Bureau Grotestraat 238, tel. 2882. Dinsdag 2-3 uur Muloschool, Hade- wychstraat, tel. 3412. 19.00-20.30 u. 19.00-20.30 u. 19.00-20.30 u. 13.00-15.00 u.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 6