w/AALwrjkse en lAnqstRAAtse couraiu Periodieke uitkeringen spelen in het fiscale vlak een grote rol Ziekte kosten verzekering W. TIMMERMANS ZONEN Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN „Fellenoord" in Drunen wordt studiecentrum BELASTINGAFTREK EN BELASTBAARHEID Periodieke uitkeringen kunnen zich in het maatschap pelijk leven in de meest uiteenlopende vormen voor doen en ook in het fiscale vlak spelen zij 'n grote rol. Meestal, doch niet altijd, zijn zij voor de ontvangende partij belastbaar inkomen; in vele gevallen, doch lang niet altijd, zijn ze voor de betalende partij aftrekbaar. Tot de periodieke uitkeringen behoren: lijfrente, echt scheidingsuitkeringen, studiebeurzen, alimentatieuit- kingen (in natura) op grond van kostcontracten of potovereenkomsten. Gezien de vragen op fiscaal ter overeenkomsten, enz. Gezien de vragen op fiscaal ter rein, die onze redactie zo nu en dan bereiken, willen wij hieraan voorbeeldsgewijze enkele beschouwingen wijden, hoewel een uitputtende behandeling binnen het bestek van dit artikel niet mogelijk is. Wanneer bijv. A het tot zijn privé-vermogen (is: niet-bedrijfs- vermogen) behorend huis tegen een periodieke uit kering aan B verkoopt, die dat huis ook in privé (bui ten bedrijf en beroep) houdt, dan zullen de uitkerin gen voor A tot zijn belastbaar inkomen behoren en voor B aftrekbaar zijn. Hetzelfde geldt, wanneer A op gelijke wijze zijn fiets of zijn kat aan B zou verkopen. Verkoopt A huis of fiets echter tegen één enkel be drag, dan is dit voor hem niet belastbaar en voor B niet aftrekbaar, ook al zou de kostprijs in termijnen worden betaald. Fiscus is vaak lachende derde Voorwaarde Wanneer aftrekbaar Voorbeelden Uitzondering Bedrijfsoverdracht Vrijstelling Vrouw per ongeluk door man doodgeschoten Rik van Looy bedreigd met afpersing Basis voor persoonlijk bezit Goedkeuring Geen verharde weg Restauratie Heintje Davids wordt tachtig jaar Gastdirigenten bij Brabants Orkest MAANDAG 22 JANUARI 1968 89e JAARGANG No. 7 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO* Concreter: verkoopt A zijn privé- huis tegen f. 50.000, - aan B, dan gebeurt er niets in het fiscale vlak. Verkoopt hij het echter tegen een lijfrente ter waarde van f. 50.000, - aan B, dan moet A de lijfrente-uitke ringen aangeven en wanneer hij ge middeld aan de top van zijn inkomen 15% belasting betaalt, dan komt het er op neer dat hij voor zijn huis slechts 'n tegenwaarde van f. 50.000 minus 15%, ofwel slechts f. 42.000 heeft ontvangen. Betaalt B 30% be lasting aan de top van zijn inkomen, dan heeft het huis hem, doordat hij de betaalde lijfrentetermijnen kan af trekken, in feite slechts f. 35.000, - gekost. Subsidie van de fiscus aan A en B tezamen per saldo f. 7500, - Ligt A's toppercentage hoger dan dat van B, dan ligt het omgekeerd en be taalt A meer belasting bij, dan B zich bespaart, zodat de fiscus de lachende derde wordt. Wij zagen reeds, dat bij een aflos sing in termijnen van een bepaalde koopprijs niet van een periodieke uit kering kan worden gesproken. Voor een p.u. is nl. kenmerkend, dat op het moment van het begin van de reeks uitkeringen het totaalbedrag van de uitkeringen tezamen onzeker is. Ver der worden niet tot de p.u's gerekend die uitkeringen, die wél periodiek ge daan doch die deel uitmaken van een geheel van rechten en verplichtingen, die bij voortduring tegenover elkaar staan. Wanneer bijv. de heer P. tegen de kostende prijs bij zijn tante in pen sion gaat, ligt deze hele zaak buiten inkomstensfeer. De tante behoeft de ontvangsten niet aan te geven en P. kan het kostgeld niet aftrekken. Om gekeerd behoeft P. niet aan te geven wat de waarde is van de verstrekkin gen in natura die hij periodiek geniet en mag de tante die ook niet aftrek ken. Voor de betalende partij, die niet handelt in de sfeer van winst uit on derneming, of voor wie met de con- j tante waarde van de uitkeringsver- plichting niet reeds vroeger bij het berekenen van winst is rekening ge houden, zijn de gedane uitkeringen alleen aftrekbaar, indien deze voor de ontvangende partij ook geen winst of opbrengst van arbeid vormen. Met andere woorden voor aftrek is ver eist, dat de uitkeringen voor de ont vanger, zowel voor de betaler, een zuivere vermogens- of een familie kwestie is. Voorts is voor belastbaar heid enerzijds en aftrekbaarheid an derzijds vereist, dat de uitkeringen door de rechthebbende niet zonodig voor de rechter gevorderd kunnen worden. Zijn zij niet in rechte vorder baar dan vormen de onverplicht ge dane uitkeringen in wezen niets dan een serie losse giften, die nóch ener zijds aftrekbaar nóch anderzijds be lastbaar zijn. Alleen onverplicht ge dane p.u.'s door een rechtspersoon (b.v. een stichting) zijn wél belast. Wanneer A zich geroepen voelt uit vrijgevigheid regelmatig giften aan B te doen, dan staan deze voor beiden geheel buiten de inkomsten sfeer. Zou A echter aan B een stam- recht schenken (een formele schen king bij notariële akte) dan zou B daarna in rechte vorderen kunnen wat A volgens dat geschonken recht schuldig is, b.v. f. 100, - per maand tot één van hen beiden overlijdt. B. geniet dan een p.u. die hij aan moet geven en A mag de uitkeringen ten laste van zijn belastbaar inkomen af trekken. Wanneer A een hoog per centage belasting betaalt en B een laag, draagt de fiscus ook nog bij aan het genoegen van beiden. Zonder meer doet zich zulk een vrijgevigheid echter zo vaak niet voor. Alleen voor naaste familieleden zou het een vorm van onderstening van behoeftigen of van onderhoud van studerende kinde ren e.d. kunnen betekenen, waarvoor de belastingwetgever in de buitenge wone lasten en kinderaftrek, andere meer beperkte voorzieningen heeft getroffen. Om te voorkomen dat hier met schenking van rechten op p.u's een grotere, nietgewilde, aftrek wordt verkregen is een uitzonderingsbepa ling opgenomen. Deze houdt in, dat uitkeringen tussen bloed- en aanver wanten in de rechte lijn, of in de tweede graad van de zijlijn (broers, zusters) nóch belastbaar zijn als op brengst van vermogen, nóch daarte genover aftrekbaar. Wanneer zij ech ter de tegenwaarde voor een prestatie vormen, geldt de normale regel. Dus wanneer 'n vader zijn zoon een recht op p.u.'s schenkt, dan is bij hem niets aftrekbaar en bij de zoon niets belastbaar. Koopt hij echter van de zoon een huis tegen een stamrecht (tegen een reëele waarde!) dan zijn de uitkeringen bij hem wel aftrekbaar en bij de zoon belast. Een van de manieren om een zaak over te dragen aan een opvolger is verkoop van inventaris, voorraad en goodwill plus verhuur van het on roerend goed. Dit laatste brengt de oude ondernemer dan uit zijn be drijfsvermogen over naar zijn privé- vermogen en de huur dient mede voor zijn oudedags-voorziening. Niet zel den gebeurt het dat de nieuwe onder nemer na enige tijd moderniseringen nodig vindt, waar de oude niet voor voelt. Dan ziet men dat in een aantal gevallen dan ook het pand aan de nieuwe ondernemer, die intussen wat kapitaalkrachtiger is geworden, wordt overgedaan. De verkoper heeft meer belang bij lijfrente, dan bij een som ineens en bedingt zich zulk een p.u. Het gevolg is dan dat hij over de uit keringen, en in feite dus over de waarde van zijn pand (waarover hij o.a. Onbeperkte verpleging en behande ling in ziekenhuis en sanatorium Hulp door specialist zonder zieken huisopname voor operatieve behande ling zonder eigen risico Ziekenvervoer Jaarpremie per persoon: Klasse 16 jaar en ouder tot 16 jaar 2B f232.- f116,- 3 f174.- f87.- Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341 Waalwijk Tel 04160-3098 Inlichtingen: J. GROOTHUIS Prof. Nolenslaan 9 Tel. 3098 W. REMMERS van Lovenlaan 18 Tel. 3626 G. DINGEMANS Victoriestraat 21 Tel. 3292 tü met de fiscus reeds had afgerekend toen hij het naar zijn privé-vermogen overbracht, bij het einde van zijn be drijfsvoering) nóg eens belasting gaat betalen. Wet wakend oog ener belastingad viseur ontbreekt daarbij ook vaak, daar deze bij het eind van de bedrijfs uitoefening is opgezegd. Aftrekbaar heid van de uitkeringen aan de zijde van de nieuwe ondernemer, die koopt, speelt geen rol, daar die handelt in de winstsfeer. De moraal is: bezint eer gij begint. Bij het einde van de onderneming door overdracht van het bedrijf had deze dubbele belasting vermeden kun nen worden door gebruikmaking van de z.g. stamrechtvrijstelling. Deze biedt de mogelijkheid tegenover de aankoop van een recht op p.u.'s, b.v. van een lijfrente, de overdrachtwinst geheel of gedeeltelijk vrij te stellen, wanneer aan bepaalde voorwaarden is voldaan, die het treffen van oude dagsvoorzieningen beogen te bevor deren. De conclusie moet zijn: weest voor zichtig met periodieke uitkeringen. In het fiscale vlak kunt u eraan win nen, maar ook verliezen! Vergeet de fiscale gevolgen niet wanneer zij ter sprake komen. Vraag inlichtingen bij adviseurs of bij de fiscus zelf. ,,Zal ik jou eens doodschieten" zei maandagavond stukadoor N. S. E. (30) uit Groesbeek gekscherend tegen zijn vrouw, die met de rug naar hem toestond. Hij schoot. Een uur later was zijn vrouw overleden. Het ongeluk gebeurde maandag avond laat. De man stond met het Flobert-geweer, waarvoor hij geen vergunning had, te spelen. In die stemming maakte hij ook de opmer king tegen zijn vrouw en haalde hij de trekker over. Zijn vrouw (30) werd ernstig in de rug gewond. Zij werd overgebracht naar het St. Cani- siusziekenhuis in Nijmegen, waar zij een uur later overleed. De Belgische recherche heeft een 29-jarige man gearresteerd, die ver dacht wordt van een poging de wielrenner Rik van Lóoy geld af te persen. Verscheidene Belgische kranten melden, dat Van Looy op 7 januari een brief ontving, waarin 200.000 frank (15.000 gulden) werd geëist, als hij wilde voorkomen dat zijn 11-jarig zoontje iets overkwam. In overleg met de recherche ging Van Looy een pakje deponeren op de in de brief aangegeven plaats een eenzame weg nabij de autoweg te Herentals doch de briefschrij ver kwam niet opdagen. Vermoede lijk was hij afgeschrikt door grote drukte in de omgeving, waar juist op dat ogenblik de rijkswacht aan het dreggen was naar het lijk van een vermiste vrouw. De recherche herinnerde zich ech ter een soortgelijk afpersingsgeval van enige jaren geleden in dezelfde omgeving en heeft de man, die toen een gevangenisstraf van een half jaar opliep, gearresteerd. De ver dachte ontkent echter schuldig te zijn. We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat w<? met Hnt aeld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. De plannen van de heemkunde kring „Onsenoort" om de histori sche boerderij „Fellenoord" te ver bouwen, zijn door het gemeentebe stuur van Drunen gunstig ontvan gen. Het doel van de verbouwing is om de boerderij in te richten als studiecentrum. De heemkundekring heeft vorig jaar de boederij gekocht om afbraak van dit historische pand te voorkomen. De familie Van Wezel heeft ja renlang in dit pand gewoond en daar onlangs een nieuwe woning gereed kwam vlak bij de oude, werd afgesproken dat de oude wo ning zou worden afgebroken. Ent housiasme echter van de leden van een recent gehouden werkkamp, maakte dat het pand behouden kan blijven. De plannen, zoals die nu ter tafel liggen, zijn. door het ge meentebestuur van Drunen goedge keurd. Aan deze plannen is boven dien de voorwaarde verbonden dat de boerderij of een gedeelte ervan niet meer in gebruik zal mogen worden genomen als woning. De bedoeling van de heemkunde kring „Onsenoort" was, dat de boerderij zou worden ingericht als museum. Hiervan is men echter af gestapt door van de boerderij een studiecentrum ten aanzien van het natuurgebied te maken. Andere plannen met betrekking tot de res tauratie bleven ongewijzigd. Met de uitwerking van de plannen is men reeds doende. De aanleg van een verharde weg gaat niet door, om dat het bestuur van de heemkunde kring meent, dat hierdoor het lan delijk karakter van de omgeving verloren zal gaan. Er is ook een stichting in het leven geroepen „Vrienden van Fel lenoord, een stichting, die doormid del van acties er naar streeft om jaarlijks een bedrag van ƒ5000, bijeen te brengen voor rente en af lossing van de lening. Tevens zal J een gedeelte van het bedrag be steed worden aan restauratie, een restauratie, die allereerst voorziet in het waterdicht maken van het dak. „Heintje Tachtig" is de naam van het werkcomité dat is gevormd ter gelegenheid van de tachtigste ver jaardag van Mevrouw Henriëtte Da vids op dinsdag 13 februari. De burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, is voorzitter van het ter gelegenheid van deze fees telijke gebeurtenis samengestelde ere-comité. Het ligt in de bedoeling de verjaardag van Mevrouw Davids te vieren met een receptie op 13 fe bruari van 5 tot 7 uur in 't I.C.C.- paviljoen Vondelpark, waar haar tevens een verjaarscadeau zal wor den aangeboden en waarvoor het werkcomité thans bijdragen inza melt. In het seizoen 1968-1969 komen bij de abonnementsconcerten van Het Brabantse Orkest twee gastdiri genten. Zoals bekend zal Het Bra bants Orkest onder leiding van An- dré Vandernoot opnieuw verschil lende uitvoeringen van de opera „Wozzeck" van Alban Berg begelei den. Aansluitend hierop zal André Vandernoot Het Brabants Orkest dirigeren in november 1968 in vier abonnementsconcerten, onder meer in uitvoeringen van Le Sacre du Printemps van Igor Strawinsky. In december 1968 zal Zustav König 4 abonnementsconcerten dirigeren, alsmede een concert, dat in het ka der van de uitwisseling met het Overijssels Philharmonisch Orkest, in Enschede zal worden gegeven.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1