wAAlwijkse en UnqstRaatse coimrrt Recreatiecentrum Het Lido wordt ingrijpend verbouwd Du Pont de Nemours sluit in Waspik constructiebedrijf Ziekte kosten verzekering W. TIMMERMANS EN ZONEN OPEN OOG NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER J. TEIJSSEN ZAALRUIMTE WORDT EENS ZO GROOT Met stadsgewest Tot besluit VI ij men Vervolg van voorpagina WisseBencfle inhoud heleidsprogram VRIJDAG 26 JANUARI 1968 -v—-89e JAARGANG No. 8 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post ƒ4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160--621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In september zal het Lido tot een van de gróótste ontspan ningscentra van ons land behoren. Dan hoopt de heer J. van Hooff, eigenaar van het Lido, zijn verbouwde en belangrijke uitgebreide zaak te kunnen openen. Aan de bestaande bouw van 771 vierkante meter komt 886 vierkante meter bij. Dit betekent dat 1200 personen kunnen dineren en zo'n 2000 dansenthousiasten in het Lido ontspanning kunnen zoeken. Met dit bouwplan, dat een investering van ruim 300.000, - vergt, wordt direkt na de carnaval begonnen. De heer Van Hooff hoopt op 5 september het eerste lustrum in zijn nieuwe zaak op grootse wijze te vieren. De plannen om het Lido belangrijk uit te breiden dateren reeds van lange tijd. Na grondige voorbereidingen en besprekingen is met de gemeente overeen gekomen, dat een stuk grond van 1000 m2 wordt gekocht. Het nieuwe gedeelte wordt aan het be staande pand gebouwd. Het huidige terras aan de zijde van de vijver wordt volgebouwd en getrokken bij de hui dige zalen. Dit gedeelte vormt dan drie door een wand af scheidbare za len. De ingang voor dit gedeelte blijft op dezelfde plaats als thans. Alleen komt er een grote hal bij ter wijl bij de entree ook een vergader zaal en ruime gaderobe komen. Het terras wordt naar het westen verlegd en zal ook langs de voorge vel, bij de entree lopen. Aan de noordzijde, langs de vijverweg, waar het nieuwe recreatieplan in aanleg is, komt een exclusief restaurant en bil jartzaal. De heer Van Hooff wil van dit restaurant iets aparts maken met een warme aankleding. De biljartzaal betekent een grote verbetering, daar de biljarters nu ongestoord in eigen omgeving hun sport kunnen beoefe nen en geen last van de bar-bezoekers hebben. De huidige bar blijft gehandhaafd. Op de plaats waar thans het biljart staat komt een dansvloertje. Ook aan de keuken wordt een gedeelte bijge bouwd. Een grote nieuwe zaal komt aan de oostkant van de huidige hoofdzaal. Dit betekent dat straks aan zaalruimte bijna 650 m2 beschik baar is! Aan de nieuwe zaal komt een royaal toneel van ongeveer 50 m3, waaronder een aantal kleedkamers. In deze zaal wordt ook een balcon aangelegd, met daaronder een bar. De huidige entree aan de Vijver laan wordt verbreed. Er komt een nieuwe garderobe, terwijl men ook 'n oplopende verhoging maakt, zodat 't zalencomplex voor invalidenwagen tjes en bij show's voor auto's gemak kelijk bereikbaar is. Om een vlotte bediening te waarborgen worden drie dienkeukens en twee buffetten aange legd. De bovenbouw gaat bestaan uit twee woonhuizen en een groot maga zijn. Aan de achterzijde komen dan nog vier garages, die ook als opslag ruimten kunnen worden gebruikt. Het parkeren levert momenteel op de drukke dansavonden nogal eens pro blemen op. Die zijn straks als de nieuwbouw gereed is, ook de wereld uit. Er komen vier verharde parkeer terreinen, waarvan twee in de week einden bewaakt zullen worden door een parkeerwachter. Deze terreinen komen aan de overzijde van het Lido aan de Vijverlaan te liggen. Als de gehele uitbreiding gereed is hoopt de heer Van Hooff zijn bouw activiteit verder te kunnen zetten. Hij loopt namelijk al geruime tijd met het plan rond een expositiehal te bouwen. Dit moet dan een bouwwerk worden van 3000 m2. Aan een der gelijke hal bestaat, volgens de heer Van Hooff, een grote behoefte, daar Waalwijk, buiten de Taxandria-hal, geen enkel geschikt permanent ten toonstellingsgebouw heeft. Bij zijn beslissing om het Lido in grijpend te verbouwen en uit le brei den is de heer Van Hooff niet over één nacht ijs gegaan. Het is een vast staand feit, dat tijdens de weekends de huidige zalen te klein zijn. De heer Van Hooff verwacht in de toekomst ook fusies van personeelsverenigin gen.. Dit zal dan tot gevolg hebben dat een steeds grotere zaalruimte be schikbaar moet zijn. Een ander niet onbelangrijk punt is de verzorging van diners. De heer Van Hooff vindt het bezwaarlijk dat zijn gasten aan de dinertafel een aperatief moeten ge bruiken. In zijn nieuwbouw kan hij 600 personen in van de diner-ruimte gescheiden vertrekken een 'borreltje' laten drinken. Het Lido wordt hypermodern inge richt. Voor meubilering etc. wordt 'n ton uitgetrokken. Zo komt er een bandsysteem van de centrale keuken naar de serveerkeukens, terwijl het gehele gebouw verder van een op roepsysteem wordt voorzien. Ook zal een nood-verlichting worden aange legd. Een voor Waalwijk en de streek uitermate belangrijke uitbreiding, waarmee de zalen-nood voor een be langrijk gedeelte zal zijn opgeheven. 's Werelds grootste concern, de Amerikaanse onderneming Du Pont de Nemours gaat Waspik verlaten. De directie van Du Pont Nederland N.V. heeft nl. besloten de constructiewerk plaats in Waspik op te heffen. Al enige tijd geleden maakte de directie een aanvang met het afvloeien van personeelsleden. Nu hebben ook de werkers van het laatste uur ontslag gekregen zodat op het einde van de maand januari in Waspik 'n 60-tal arbeidsplaatsen verloren gaan. Mo menteel werken er in de constructie werkplaats nog 'n 30-tal arbeids krachten. Er zijn niet voldoende opdrachten voorhanden om 't bedrijf aan de gang te houden. De Waspikse vestiging was een toeleveringsbedrijf van pijp leidingen en plaatwerk voor de nylon- produktie bedrijven van het concern in Dordrecht, Duitsland en Luxem burg. Het hield zich ook bezig met de constructie van de metalen onder delen voor de in aanbouw zijnde fa briekshallen van Du Pont in Dor drecht. Voor derden werden dus nim mer opdrachten uitgevoerd. Nu de fabriekshallen in Dordrecht hun vol tooiing naderen blijkt het Waspikse bedrijf overbodig. Du Pont de Ne mours vestigde zich ruim 5 jaar ge leden in Waspik in een gehuurde fa briekshal op het industrieterrein in de hoek van de haven en 't Oude Maas je. Het is voor Waspik te hopen dat er spoedig een gegadigde voor deze fabriekshal komt opdagen. De plaats van de fabriek vlak bij een loswal en verbonden met de nieuwe Langstraat- weg is in elk geval bijzonder gunstig. Ook de kansen voor de werkne mers om in de nabijheid werk te vin den zijn volgens de direkteur van het gewestelijk arbeidsbureau niet on gunstig. Volgens de heer G. Maas b.v. metaalbedrijven in Drunen en Gorinchem bereid cm technisch per soneel over te nemen. Voor de ge meente Waspik waar de arbeidsplaat sen toch al niet zo groot zijn blijft het sluiten van een dergelijk arbeids intensief bedrijf een kwalijke zaak. UITVOERING De toneelvereniging van de Katholieke Plattelands Jongeren uit Vlijmen zal op Boerengezinsdag, 1 februari a.s., het blij spel „Zwarte Schaap en witte Lammetjes" opvoeren. De uitvoering is speciaal voor de KPJ. Op 5 februari wordt eveneens deze uitvoe ring gegeven in café 't Centrum. De regie van het spel is in handen van de heer M. Nicols uit Vlijmen. PROGRAMMA VOLLEYBALCLUB EVER READY Zaterdag 27 januari speelt Ever Ready een thuiswedstrijd tegen VNA. Aanvang 5 uur. Ever Ready 2 speelt eveneens thuis tegen Odulphus 2. Aanvang 6.15 uur. n.m. DOS - EVER READY 3 -1 De wedstrijd DOS - Ever Ready was zeer spannend. De eerste set werd door DOS gewonnen met 17-15. De tweede set was eveneens voor DOS met 15-12. Ever Rea dy won de derde set met 10-15. Maar de vierde set was weer voor DOS met 15-12. Uitslag dus 3-1. Ever Ready 2 speelde in Tilburg tegen Sarto 2 met setstanden: 15-7, 15-4 en 15-11. Stand dus 3-0. BILJARTEN DISTRICT DEN BOSCH van de Vlijmense biljartverenigingen Het biljartprogramma voor de volgende week van de Vlijmense biljartverenigingen in district Den Bosch is als volgt: Klasse C 1, poule A: NAO-De Unie; Poedelvrees - ONA. Klasge C 1, poule B: St. Joris-OBK. Klasse C 2, poule A: NAO 2Wapen van Vught. Klasse C 2, poule B: OBK 2 - Altijd Cadre. Klasse C 3, poule A: Schotse Roos - NAO 3; OBK 3 - Paternoster. Klasse C 3, poule B: Schuttershof - Poedel vrees. BILJARTKAMPIOEN GR. VLIJMEN In café De Gouw werden biljartwedstrij den gespeeld om het persoonlijk kampioen schap Klasse A. De spelers waren goed in vorm. De kampioen, J. de Gouw sr, G. Broeren en J. v. Vugt promoveerden naar de ere-klasse. De einduitslag werd als volgt: 1. J. de Gouw sr, 11 pnt.; 2. G. Broeren, 10 pnt.; 3. J. v. Vugt, 10 pnt.; 4. J. de Gouw jr, 8 pnt.; 5. J. Beekmans, 7 pnt.; 6. J. Beekmans, 5 pnt.; 7. H. v. d. Brandt, 3 pnt.; 8. J. v. d. Wens, 2 punten. Hoogste serie: J. Beekmans met 32 car. Hoogster partijgemiddelde: G. Broeren met C0NSERPR0GRESS1VIRAD1KA(A)L1TE1T Het schijnt voor heel wat mensen een genoegen te zijn te pas en vooral te onpas de woorden progressief en conservatief in de mond te nemen. Progressief proeven ze op de tong, om deze eigenschap vervolgens voor zichzelf opzij te leggen; conservatief spuwen ze de ander toe, de ander die er geen bal van weet, de ander die er niet van begrijpt en niet bij de tijd is. Vooruitstrevendheid en be houdensgezindheid, in feite twee positieve begrippen, worden ge bruikt om zichzelf als gezaghebbend aan te prijzen en de mede mens om de oren te slaan. Het is hip om radicaal, progressief of up to date te zijn. Niettemin dekt de vlag de lading niet. Wij Nederlanders overschreeuwen elkaar graag. Wij kunnen zo moeilijk naar de ander luisteren, wél naar onszelf. Dat de wereld om ons heen in beweging is, dat we vooruitdenken, de jeugd pro beren te begrijpen, politiek en kerk pogen te doordesemen van onze geestesgesteldheid, is een gezonde ontwikkling. Als w daarmee bezig zijn is het m.i. onnodig de ander te overschreeuwen, met kreten als: jij bent rechts, links, conservatief, progressief en radi- kaal. Wanneer menselijke contacten hierdoor besmet worden, loop je het gevaar door de bomen het niet meer te zien. Het is een geluk dat ons steeds een WIJZE MAN terzijde staat, die meermalen zal glimlachen om ónze kleinburgerlijkheid. ALBERT MEGENS 5. Hoogste algemeen gemiddelde: G. Broe ren met 3,38. FEEST IN BEJAARDENTEHUIS „ST. JANSHOF" Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet werd een feestavond ge organiseerd in het St. Janshof. Zuster Be nedictine had het initiatief hiertoe genomen en er werd door een dertigtal meisjes der lagere scholen in Vlijmen een uitvoering verzorgd, waarvan een gedeelte reeds gege ven was tijdens het afscheid van Mej. van Buul als onderwijzeres aan de Mariaschool. Met enige liederen werd de avond geopend, waarna de blokfluitgroep een demonstratie van haar kunnen gaf. Hierna volgde decla matie en vervolgens werden enige balletten opgevoerd door de balletgroep van de Ver eniging voor Kulturele Vorming onder lei ding van mevr. J. de Graaf-Boguais. In de pauze werden oud en jong getracteerd, waarna de diverse groepen nogmaals voor het voetlicht traden. Het slotstuk van de avond vormde een Afrikaans ballet op do muziek van de Messa Luba. Alle aanwezi gen waren opgetogen over de prestaties der kinderen en beloonden hen met een lang durig applaus. Zuster Benedictine dankte aan het eind van de avond alle medewer kenden en toen zij mededeelde dat de bal letgroep binnenkort weer een uitvoering gaat geven in Vlijmen, hoopten de bejaar den, dat deze uitvoering ook eens in het St. Janshof gegeven zal worden. De organi satoren kunnen terugzien op een geslaagde avond en de verwachtingen zijn weer hoog gespannen voor de komende uitvoering. o.a. Onbeperkte verpleging en behande ling in ziekenhuis en sanatorium k Hulp door specialist zonder zieken huisopname voor operatieve behande ling zonder eigen risico Ziekenvervoer Jaarpremie per persoon Klasse 16 jaar en ouder tot 16 jaar 2B 1232.- 1116,- 3 1174.- 187.- Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341 Waalwijk Tel 04160-4131 Inlichtingen: J. GROOTHUIS Prof. Nolenslaan 9 Tel. 3098 W. REMMERS van Lovenlaan 18 Tel. 5626 G. DINGEMANS Victoriestraat 21 Tel. 3292 tü gewaardeerd worden als een tref zekere interventie met een sterke naklank ten aanzien van een nood zakelijk overheidsbeleid, dat door i aanwending van vele middelen ge- i richt moet zijn op de primaire zorg voor verwerving van arbeid voor de gehele beroepsbevolking. In de tra ditionele bedrijven van Waalwijk openbaart zich. gelukkig, geen op vallende teruggang in de werkge legenheid. Toch is het als graad meter bijzonder nuttig, dat de bedrijfschappen voor de schoen- en lederindustrie met behulp van een belangrijk rijkssubsidie een des kundig vooronderzoek in elk van de bedrijfstakken gaan instellen op de wijze en met het oogmerk als in de textielindustrie en de scheeps bouw. Ik plaatste enkele beleidspunten, die een tophoogte hebben, in het middelpunt. Naast deze kernpunten omvat het beleidsprogram nog een brede zoom van punten, die voort komen uit gefundeerde inzichten omtrent het stramien van gemeen telijke bemoeiingen, dat al naar gelang de toereikendheid van de geldmiddelen steeds zal verdich ten. De veranderende maatschappij plaatst de gemeentelijke overheid telkens voor nieuwe opgaven. Daar door heeft het beleidsprogram een wisselende inhoud. Een fasering in de verwezenlijking is alleen al door de verschraling van de financiën geboden Van jaar tot jaar worden echter plannen gerealiseerd, die ge tuigen van een effectief bestuur. Ik roep als voorbeeld in uw herin nering de totstandkoming van de openbare leeszaal en bibliotheek met een groot aantal uitleningen, waarvan de maatschappelijke bete kenis hoog moet worden aangesla gen Voorts wijs ik op de nog jonge muziekschool, die met haar méér dan 600 leerlingen, een hoge vlucht heeft genomen, een der grootste muziekscholen van Noord-Brabant is en door het algemeen vormend muzikaal onderwiis zowel als het vokaal en instrumentaal onderwijs de jeugd in de muziekcultuur in leidt en een waardevol bezit voor het leven meegeeft. Door een gemeentelijk subsidie systeem, dat jaarlijks het budget met bedragen tot een totaal van rond 130 duizend gulden belast, kon den deze beide volksinstitutcn ont luiken en tot volle wasdom komen. De inrichting van speelplaatsen en speelgelegenheden voor de kleuters en de jeugd in verschillende delen van de gemeente, waarvoor door U onlangs plannen werden aanvaard en kredieten beschikbaar gesteld, vormt nu weer een voorziening, die hopelijk binnenkort haalbaar zal z\jn en dan is daarmede andermaal een beleidspunt van niet geringe erde van wens tot werkelijkheid geworden. Be voorraad aan plannen vermin dert hierdoor, maar nieuwe plannen Üggen al weer op de tekentafels. Be bestuursarbeid is nooit voltoiod. In de komende tijd zullen o.a. plan nen voor de bouw van een instruc- tiebad en van een cultureel cen trum vastere vorm krijgen. En dan wordt nog gedacht en gesproken over betere en ruimere huisvesting van de centrale administratie der gemeentebedrijven en van de tech nische en administratieve diensten van de licht- en waterbedrijven en het aanleggen van een centrale be graafplaats met aula. drie objecten, die met de bouw van een instruc- tiebad en van een cultureel cen trum belangrijke investeringen zul len vergen, die thans nog niet zijn te kwantificeren, doch waarvan met stelligheid eezegd kan worden, dat bij het huidige investeringsvolume als gevolg van de ingevoerde cen traio financiëring. die het effect van kapitaal-distributie heeft, nog geen brede baan aan mogelijkheden open ligt. Dan zullen ook nog adequate mo gelijkheden aanwezig moeten zijn voor de budgettaire dekking van de lasten. En doorlopend blijft de behoefte aanwezig van grote inves teringen voor het bouwrijp maken van ruwe terreinen in nieuwe be stemmingsplannen. uitbreiding van de energievoorziening, scholenbouw, verkeersreconstructies. enz. De pun ten van een beleidsprogram zijn buiten de kernpunten dan ook nooit zorgvuldig op elkaar af ie stemmen en nog véél minder zijn binnen het beleidspatroon met exactheid prioriteiten vast te stel len. Het program blijft door het tweerichtingsverkeer maatschappij gemeente wisselend van inhoud en is in zijn uitvoering afhankelijk van' wat ik al heb genoemd t- de wisselvalligheid en de toevalligheid. Daarbij komen geen universele be- leidsmethoden of bestuurstechnie- ken te pas met uitzondering dan van de methode van het overleg en de techniek van het contact met an dere overheden, die in het huidige bestel de financiële ontsluiting in handen hebben. Het gevormde stadsgewest, dat tot eerste en voornaamste taak heeft de voorbereiding en vaststelling van een intergemeentelijk structuurplan ontwikkelt zich gestadig tot een be stuurslaag tussen gemeente en pro vincie. Daarin krijgt de schaalver groting ook uitdrukking. De afde ling ..Sociaal-geografisch onderzoek en advies" van de vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft van het stadsgewest de opdracht ont vangen om de basis-studie te le veren voor de opstelling van het intergemeentelijke structuurplan. Daartoe zal kort gezegd een onderzoek worden ingesteld naar de omvang en de structuur van het stadsgewest. Gesprekken zullen ge voerd worden met alle colleges van burgemeester en wethouders, in el ke gemeente word een discussie bijeenkomst georganiseerd met de 1'den van de gemeenteraad en in elke gemeente zal dit ook geschie den met vertegenwoordigers van 't particuliere initiatief en van de kerkelijke en maatschappelijke be volkingsgeledingen. Niet alleen het onderzoek maar ook de democratisering van 't plan ningsproces worden op deze wijze gediend. Verkenning van terrein zal het stadsgewest als autonoom li chaam tot 't inzicht moeten bren gen welke verdere taken op stads gewestelijk niveau vervuld moeten worden. De bestuursorganen van 't stadsgewest, n.l. het dagelijks be stuur en de gewestelijke raad, zijn geroepen om daarover in die be- stunrsverbanden te spreken en te beslissen. Ongetwijfeld ligt territo riaal en functioneel een wijd ter rein open. To* b"sli!»f wil ik U gaarne dan ken voor uw bestuurlijke bedrijvig heid in 1967. die een afspiegeling vindt in vele bereikte resultaten. Als wij in het nieuwe jaar gezamen lijk met dezelfde gezindheid de ar beid voortzetten, dan zal dit leiden tof een optimale taakvervulling en daarmede tot maximale prestatie om de bestuurden een verrijkt wel- ziin te bieden de dagelijkse inspi rerende opdracht van elke bestuur der aldus burgemeester J. Teijs- sen in zijn nieuwjaarsrede.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5