waalwijkse en UnqstRMtse couraiu Gemeentebestuur van Waalwijk gaat met minister mr L. de Block praten Oefening en Vermaak en Waalwijks Symfonie Orkest concerteren woensdag OM BIJDRAGE TE VERKRIJGEN IN HAVENWERKEN EN INDUSTRIETERREIN Prinses Beatrix wordt woensdag 30 jaar KAATSHEUVEL IN DE NED. HERVORMDE KERK WAALWIJK Het gemeentebestuur van Waalwijk en het» provinciaal bestuur gaan binnenkort aan de tafel zitten met de Minister van Economische Zaken, om de regering alsnog te bewegen een rijksbijdrage te verlenen in de kosten van aanleg van de haven en de hierbij behorende industrieterreinen in Waalwijk. Het Ministerie van Economische Zaken heeft namelijk het voornémen om in Midden-Brabant gelden beschik baar te stellen, voor het scheppen van infrastructu rele voorzieningen. Deze verheugende mededeling deed burgemeester J. Teijssen tijdens het uitspreken van zijn nieuwjaarsrede voor de aanvang van de raads vergadering, donderdagavond. Deze nieuwjaarsrede werd in onze editie van vrijdag reeds uitvoerig belicht. Waalwijk zal in de toekomst ook een kampeerbedrijf krijgen. Burgemeester Teijssen deelde de raad mee bij behandeling van het voorstel tot verkoop van grond aan het Lido dat Gedeputeerde Staten hier voor toestemming hebben verleend. In het kader van de ontwikkeling van het recreatiegebied nabij het Lido zullen b. en w. de mogelijkheden hiervoor bekijken. Het gemeentebestuur stelt zich echter duidelijk op het standpunt, dat de exploitatie van een dergelijk kam peerbedrijf door particulieren moet geschieden. Het overgrote deel van de raad juichte de uitbreidings plannen van het Lido van harte toe. Waalwijk krijgt in toekomst ook camping Harmonie St. Jan krijgt lening Carnaval Recreatie-oord Woningen De uit te voeren werken Congres over werkgelegenheid Noord-Brabant in SVIinister Bakker antwoordt senator Teijssen MAANDAG 29 JANUARI 1968 89e JAARGANG No. 9 De Tcho vad het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent lAbonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 jp mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling '(bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' (Van onze verslaggever) Na het uitspreken van de nieuw jaarsrede bracht burgemeester J. Teijssen dank aan het gemeente lijk apparaat voor de inspannende arbeid in het afgelopen jaar. Een dank die namens de raadsleden door de heer Duyvelaar de nestor van de raad naar voren werd ge bracht. De heer Duyelaar zegde ook voor het komende jaar weer alle medewerking toe. Hij hoopte dat het optimisme, bij sommige punten in de nieuwjaarsrede, ook op de raadsleden zou overslaan. Zoals wij reeds vorige week schre ven neemt het Scholenbureau De Langstraat steeds vastere vormen aan. Momenteel zijn 38 scholen uit Waalwijk, Drunen, Heusden, Was- j pik en Raamsdonksveer hierbij aangesloten. Voor de inrichting van een administratiebureau in het voormalige kantoor van het zieken huis stelde de raad f 16.306,50 beschikbaar. De burgemeester wees er op dat dit krediet jaarlijks gere- duceerd wordt naar gelang er meer scholen uit de andere gemeenten aansluiten en de gemeentelijke bij drage uit die plaatsen dus groter wordt. De Pastoor van Haaren- school krijgt een gymnastiekzaal. Naar aanleiding van vragen van de heren Van Mosselveld en De Kort deelde de burgemeester mee, dat voor de gymzaal van de Clemens- school provisorische voorzieningen worden getroffen. Ook wees hij nog op de mogelijkheid dat straks de noodkerk van de Bernadetteparochie als sporthal gebruikt gaat worden. De heren De Kort, Smits en Van Mosselveld vonden het bevreem dend dat in het gevraagde krediet van f 270.300,- voor de uitbreiding van de Ireneschool met twee les lokalen hoge kosten voor een ad viseur voor elektrische installaties en voor een adviseur voor beton en funderingsconstructie waren op genomen. Men was van mening dat voor een dergelijke eenvoudige bouw hierop aanmerkelijk bezui nigd kon worden. De heer Teijssen wees er op dat het hier geen pa- rallelbouw betrof, doch dat twee lokalen gebouwd moesten worden. Dergelijke adviseurskosten waren er ook bij de eerste bouwopdracht van de Ireneschool gegeven. Sa menwerking in de scholenbouw is, zoals hij met een voorbeeld illus treerde, niet haalbaar. Harmonie St. Jan in Baardwijk kan haar instrumentarium belang rijk uitbreiden. De raad stelde hier voor f 9600,- als lening ter beschik king. De heer De Kort oordeelde een looptijd van 20 jaar voor een dergelijke lening te lang. Hij vrees de dat dit harmonie-gezelschap, zo als zoveel amateurverenigingen, in de toekomst een kwijnend bestaan zou gaan leiden. Burgemeester J. Teijssen was echter de mening toe gedaan en met hem de meeste raadsleden dat elk muziekgezel schap steun verdiend. „Deze korp sen nemen een belangrijke plaats in de samenleving in. De lening j. moeten we dan ook niet strikt nood zakelijk zien, een risico mag er in zitten. Tenslotte bewijst St. Jan de gemeenschap een dienst", aldus de burgemeester, die opmerkte dat als de looptijd wordt verkort, St. Jan wel eens om een hogere subsidie kan vragen. De heer Van Mossel veld was het hier volkomen mee eens: „We mogen ons gelukkig prij zen dat er in Waalwijk nog mensen zijn die deel willen maken van een harmoniegezelschap". De Ds. Louwe Kooymanslaan krijgt verlichting. Hiervoor stelde de raad f 8375,- beschikbaar. Ook wordt de mogelijkheid bekeken om een re delijke bestrating te krijgen. Wet houder Van Heeswijk zei dat over dit onderwerp overleg met de be woners gaande is. De heren Brou wer en Van Mosselveld konden de begroting van het Centraal Carna valscomité niet helemaal volgen. Zij waren het dan ook volledig met het college van b. en w. eens dat niet de gevraagde subsidie van f 700,- werd verleend, doch slechts f 200,- aan prijzen voor de optocht be schikbaar werd gesteld. Het gemeentebestuur wil wel graag medewerking aan de open bare carnavalsviering verlenen. Dit bleek uit de uiteenzetting van bur gemeester Teijssen die vond dat 'n carnavalsviering in Waalwijk past en het nodige vertier brengt. „In de loop van de tijd is gebleken dat aeze carnavalsviering zich in Waal wijk nog maar moeilijk kan ont wikkelen. Nu stelt het centraal Carnavalscomité opnieuw pogingen in het werk. Als een verzoek om financiële medewerking in het ver volg eerder komt willen we dit graag bekijken. Door prijzen voor de optocht te schenken hopen we dit belangrijke onderdeel van de openbare carnaval te animeren. Het voorstel is voor dit jaar. De vol gende keer kijken we verder", al dus burgemeester Teijssen over het voor de deur staande carnavals feest. Woningen die voor de sloop be stemd zijn, zullen in de toekomst niet lang meer leeg staan, doch snel worden afgebroken. Tot deze conclusie was het college gekomen nu de leegstaande woningen in de Mr. van Coothstraat door de jeugd danig gesloopt zijn. Het hier braak- komende terrein zal geëgaliseerd worden en wellicht voorlopig als parkeerterrein worden bestemd. De raadsleden vroegen ook de verwaar loosde open plekken door afbraak ontstaan in de Grotestraat te willen verfraaien. Het was een voor de heer Lou- werse (PvdA) moeilijk te verteren zaak dat de gemeente aan de heer Van Hooff, exploitant van het Lido, grond verkoopt voor f 10,- per m2. Een bedrag, dat gezien de vraag prijzen voor andere bouwgrond vol gens hem aan de lage kant is. De heer Louwerse verloor hierbij uit het oog dat het om een belangrijke recreatieve uitbreiding gaat. Alle overige raadsleden juichten dit voorstel dan ook toe. Hierbij het particulier initiatief lof toe zwaai end.. In dit kader deelde burge meester Teijssen mee dat van GS vergunning was ontvangen voor het stichten van een kampeerbedrijf. Op welk tijdstip en op welke wijze wilde hij binnen het college nog bezien, in het kader van de ontwik keling van het recreatiègebied. Dui delijk stelde hij dat het geen ge meentelijke camping zal worden, daar hij hiervoor geen taak bij de gemeente zag weggelegd. Dit punt heeft alle aandacht van het college van b. en w De 87 premie-woningen, in de la ge prijsklasse, werd door de raad toegejuicht. De woninbouwvereni- ging Baardwijk gaat deze woning wetwoningen samen met 24 garages bouwen in het uitbreidingsplan St. Antoniusparochie. Wanneer er be gonnen wordt kon wethouder C. v. d. Hoven niet meedelen. De 87 wo ningen komen niet gelijktijdig doch geleidelijk aan in groepjes gereed. Ook voor de garages verwachtte hij in het betrokken stadsdeel grote belangstelling. Naar aanleiding van vragen van de heer Meijs deelde burgemeester Teijssen nog mee dat er binnenkort een overzicht van de huurprijzen van de nieuwbouw in Waalwijk zal verschijnen. Op woensdag 31 januari a.s. om 8 uur wordt in de Ned. Hervormde Kerk te Waalwijk een vocaal en in- stumentaal concert gegeven door de LiedertafelOefening en Vermaak" o.l.v. dirigent Louis Sars en 't Waal- wijkse Symfonie Orkest, o.l.v. Jan Plinsinga. De solisten zijn: Nel Du- pont, sopraan; Corrie Aarts, alt; Ri- nus Hesselberth, tenor en Sjef Lan- gerwerf, bas. Het programma luidt: le Concerto grosso no. 8 van A. Corelli in g. kleine terst; door het Waalwijkse Symfonie Orkest, dirigent Jan Plin singa. 2e Laudata Pueri van Giovan ni Bergolesi door: gemengd koor met orkest, sopraansolo: Nel Dupont, di rigent Louis Sars. Na de pauze: 3e Sinfonia in D grote terts van Joh. Chr. Bach, opus 18 no. 4.: a. allegro con spirito, b. andante, c. rondo - presto door het Waalwijks Symfonie Orkest, dirigent Jan Plinsinga. 4e Vesperae solemnes de confessore van W. A. Mozart, KV 339, door gemengd koor met orkest. CONCERTO GROSSO No. 8 VAN A. CORELLI Dit concerto grosso no. 8 is wel 't mooiste van de vele door Arcangelo Corelli geschreven concerti grossi. Het wordt ook genoemd „Weihnacht- konzert" en dit niet alleen door de aanduiding van de componist als „Concerto fatto per la notte di na tale" doch ook door het karakter van dit werk. Corelli heeft hierin voor 't eerst een pastorale gecomponeerd die zeer sterk aan Kerstmuziek doet den ken. Corelli was in zijn tijd, hij leefde van 1652- 1713 een zeer beroemd en gevierd componist en violist, die ook vele vioolwerken heeft gecomponeerd o.a. het bekende „La Folia". LAUTATE PUERI VAN PERGOLESI Giovanni Battista Pergolesi, die leefde van 1710 - 1736 is in zijn kor te leven een bijzonder vruchtbaar componist geweest. Hij schreef o.a. vele grote missen en oratoria, terwijl hij ook grote bekendheid verwierf door zijn opera buffa „La Serva Pa drone" uit 1733. Het 'Laudate Pueri' werd door Frans van Amelsvoort ge vonden en opnieuw in partituur ge bracht naar manuscripten uit muziek bibliotheken te Wenen en Bologna en is geschreven voor sopraansolo met gemengd koor en orkest. SINFONIA D. MAJEUR JOH. CHR. BACH Johan Christian Bach, die leefde van 1735 tot 1782 wordt ook wel ge noemd de Engelse of Londense Bach, daar hij een groot deel van zijn leven in Engeland heeft doorgebracht. Hij was de jongste zoon van de grote Johann Sebastian en was 15 jaar toen zijn vader stierf. Hij vertrok naar Italië waar hij een gedegen mu zikale ontwikkeling kreeg en daarna in Engeland terecht kwam, waar hij tot zijn dood toe bleef. Hij compo neerde veel op alle gebied, o.a. een groot aantal opera's waarvan men he den de namen nog maar nauwelijks kent. De hier uit te voeren Sinfonia is genummerd opus 18 no. 4 en gold in die tijd als een „modem werk". VESPERAE SOLEMNES DE CONFESSORE W. A. MOZART Mozart is ongetwijfeld een van de meest veelzijdige componisten ge weest. Hij leefde van 1756 - 1791. Woensdag 31 januari a.s. zal het alweer dertig jaar geleden zijn, dat onze kroonprinses op het paleis Soestdijk werd geboren en de namen Beatrix Wilhelmina Armgard ontving. Na de jaren van vlucht en oorlog, kwamen de vrede en de welvaart, verloving en huwelijk en nu ook het moederschap. Beatrix, dat is: zij die gelukkig maakt, heeft haar ouders gelukkig gemaakt en een man gevonden die zij gelukkig wil maken. Zij kan nu ook haar zoon Willem-Alexander gelukkig maken. In het piep kleine kasteeltje Groot-Drakenstein, waar sinds de komst van het kleine prinsje met de ruimte moet worden gewoekerd, leeft het kleine gezin ondanks alle verplichtingen gelukkig temidden van de bossen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben er al een geivoonte van gemaakt nu 'en dan groepen uit de bevolking van de heerlijkheid Lage Vuursche bij zich op te thee te vragen. Dat kan niet met grote aantallen, gezien de beperkte omvang van hun verstrekken, maar juist die kleine bijeenkomsten scheppen een prettige sfeer. En voor de kleine Willem-Alexander zal het prettig zijn, te kunnen opgroeien in een landelijke omgeving temidden van mensen die hem van jongsaf aan hebben meegemaakt en hem een goed hart toe dragen. B.V. POEDELVREES Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan organiseerde de biljartvereni ging Poedelvrees zondag een auto rally die ondanks de geringe deelna me vanwege het slecht weer, doch ge slaagd mag worden genoemd. De deelnemers waren zeer tevreden over de interessante route die was uitgezet door de heren J. in 't Groen en M. de Haar. Het ligt in de bedoeling van Poedelvrees om in de zomermaanden opnieuw een rally te organiseren. De le prijs werd gewonnen door de heer Wiersma uit Den Bosch, met 245 strafpunten. De 2e prijs ging naar de heer Van Tilburg uit Tilburg met 290 strafpunten. De derde prijswinnaar was de heer Vorstenbosch uit Don gen. De voorzitter van Poedelvrees, de heer A. Koenen, mocht namens hospes Snoeren de organisatoren, J. in 't Groen en M. de Haar een ge schenk overhandigen. De jubilerende biljartvereniging gaat nu alles in het werk stellen voor de organisatie van het Nationaal Kampioenschap 4e klasse libre op 16, 17 en 18 februari aanstaande. Toen hij in 1791 stierf was hij straat arm en werd ook als zodanig begra ven zodat zelfs zijn graf later niet meer te vinden was. Tot zijn vele kerkelijke werken die hij schreef be hoort de „Vesperae Solemnes" ge componeerd uit teksten uit de vespers en geschreven voor solokwartet met gemengd koor en orkest. Het meeste bekende deel uit dit werk is wel het „Laudate Dominum" geworden voor sopraansolo met koor en orkest. Het Nederlands Katholiek Vak verbond en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen houden zater dag 3 februari in Eindhoven geza menlijk een congres over de werk gelegenheid. Op dat congres zullen deskundigen uit beide verbonden j uit de doeken doen welke maatre- gelen de overheid in Brabant had moeten treffen en nog zal moeten treffen. Inleiders zijn de heren W. Spits van het NKV en F. Willems van het NVV. Onder de genodigden zijn au toriteiten op het gebied van 't werk gelegenheidsbeleid, zoals de direc teur-generaal voor de arbeidsvoor ziening. Aanzienlijk versnelde aanleg van de wegen die volgens het program ma van het rijkswegenfonds 1968 tot en met 1972 in Noord-Brabant zullen worden aangelegd, kan thans niet worden overwogen, aldus heeft de minister van Verkeer en Water staat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid J. Teijs sen. Evenals elders heeft ook de Rijks waterstaat in Noord-Brabant te kampen met personeelsmoeilijkhe- den, aan de oplossing waarvan hard wordt gewerkt. Minister Bakker acht het voorts in het algemeen niet wenselijk principiële veranderingen I aan te brengen in het vastgestelde programma. De vrees dat de in het programma opgenomen wegen niet binnen de periode 1968-1972 zullen gereedkomen is ongegrond, aldus de minister.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5