wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu De werkgelegenheid in ons land blijft voorlopig zorgenkind IBC bouwt in Waalwijk flats volgens systeem Rottinghuis Mijn man is straks bijna f 4.000,- hoger verzekerd en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN DE MENS MOET NIEUWE ARBEID ZOEKEN Veel aandacht aan woningbouw in Waalwijk De meeste economische deskundigen verwachten dat het jaar 1968 gunstiger voor ons land zal zijn dan '67. Zij baseren die voorspoed-verwachting op de goede exportpositie die ons land inneemt, op de toenemende activiteit in de ons omringende landen en op de ge weldige veranderingen die er in het patroon van overheidsvoorzieningen en bedrijfsleven nog moeten worden aangebracht, willen wij duurzaam op een ho ger levenspeil komen. Deze optimistische visie wordt niet door iedereen gedeeld. Moge zij waar zijn dan is daarmee nog niet gezegd dat ook de werkgelegenheid weer zal omslaan naar een situatie van arbeidsschaar- ste. !)e werkgelegenheid wordt aangeboden door over heidsdiensten en het particuliere bedrijfsleven. De overheid is begonnen haar staalkaart van activiteiten kritisch te bezien. Daar worden tal van bedrijven en diensten nu in snel tempo gemechaniseerd en geauto matiseerd. De mens wordt door kapitaal vervangen. BALANS SLAAT STEEDS MEER OVER TEN GUN STE VAN DE MACHINE NAAR ANDERE SECTOR Levensverzeke ringen keerden meer uit dan vorig jaar In 1967 werden ruim 127.000 huizen gebouwd RATIONALISATIE KWALITEIT TEXTIEL IN TILBURG AFWEGEN Arbeidsbesparing Basis voor persoonlijk bezit Fabricage Eén bewerking l MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 11 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Buicaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatshnuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 P mnd. 1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P, kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De uitschuivende krachten wor den wel opgevangen omdat de taak van de overheid zich nog op tal van fronten uitbreidt. Bij het particulier bedrijfsleven is deze tendenz al langer gaande. Zij wordt daar nog versterkt door de voortgaande drang naar fusies, samenwerking en con centratie. Dit leidt er uiteindelijk toe dat er mensen worden afgesto ten want het gaat er om de kos ten omlaag te kunnen brengen. Voor zover dit niet merkbaar is, openbaart zich geen nieuwe vraag, zodat de jongeren niet meer wor den opgenomen. Elke ondernemer heeft de plicht om elk jaar weer af te wegen de kosten van zijn menselijke arbeid tegen de kosten van een vervan gende machine. Die balans slaat hoe langer hoe meer door ten gun ste van de machine, want de kos ten van de menselijke arbeid wor den steeds hoger terwijl door de technische vooruitgang de machines goedkoper worden. Vanzelfsprekend dringt die me chanisatie en automatisering niet overal even snel door. In de che mische industrie, het aardgas, de openbare nutsbedrijven en de me- talurgie zal, zoals het centraal eco nomisch plan voor dit jaar aan geeft, de expansie zich wel voort zetten. De werkgelegenheid krijgt De levensverzekeringsmaatschap pijen hebben gedurende de eerste 9 maanden van 1967 in 12.000 geval len een uitkering wegens overlijden gedaan. Bij 7 pet. van dit aantal was een ongeval de doodsoorzaak. Verzekeringen, kleiner dan 1000 gulden, zijn hierbij buiten beschou wing gelaten. Het bedrag dat de maatschappijen verschuldigd wer den aan directe en toekomstige uit keringen wegens overlijden, was 98% miljoen gulden: bijna 11 ,pct. van dit bedrag had betrekking op dodelijke ongevallen. Het totaal van de uitkeringen die de levensverzekeringsmaatschap pijen in de eerste drie kwartalen van het afgelopen jaar deden, was 370 miljoen gulden. Volgens gegevens van 't Centraal Bureau voor de Statistiek, is het de finitieve aantal woningen, dat in 't afgelopen jaar is gereedgekomen 127.433. Dit is 5.734 woningen meer dan in 1966, toen 121.699 woningen gereed kwamen. In december 1967 kwamen 12.069 woningen gereed. Van de in december voltooide woningen, werden er 2.580 volgens arbeidsbesparende bouwmethoden vevraardigd. In het gehele jaar '67 kwamen 28.165 van deze woningen gereed, tegen 20.538 in het jaar '66. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.558.764 nieuwe woningen gebouwd waarvan er 193.507 werden uitge voerd in arbeidsbesparende bouw. In december 1967 werden 10.645 woningen in aanbouw genomen (december 1966: 9.217 woningen). In het gehele jaar 1967 werd met de bouw van 134.733 woningen een aanvang gemaakt, tegen 114.536 wo ningen in het jaar 1966. daar weinig steun van omdat dit bijna geheel plaats vindt door ge bruik van meer machines en auto matische apparatuur. Ons voor schot aan werknemers moet dus zijn heil zoeken bij het vervoer, levens- en genotmiddelenindustrie, bij de textiel, de kleding en schoeisel, bij de woningbouw, de landbouw of de dienstverlening. Het vervoer heeft zich in Nederland gunstig ontwik keld. Zowel per schip als per auto verplaatsen wij een goed deel van de Europese handel, daarbij gerug- gesteund door onze gunstige lig ging. Maar of wij nu naar de ha vens kijken, naar de scheepsbeman ning of de autobezetting, de bedrij ven groeien in omvang, het aantal personeelsleden daalt. Rationalisatie is het wachtwoord uit noodzaak. Want in andere lan den zit men ook niet stil en drukt men de kosten eveneens. Bovendien worden daar onze vervoerders nog allerlei belemmeringen in de weg gelegd. Daar liggen dus de beste kansen in de expansie wanneer de Europese integratie verder doorzet en de nationale protectie in Europa wordt afgezwakt. In de levens, en genotmiddelen-industrie zien wij een verschuiving optreden naar ho gere kwaliteitvoeding die indus trieel zal worden gericht op kant- en-klaar bereiding. Hier zal een vraag naar arbeidskrachten uit kun nen voortvloeien. Het textiel- en kledinggebruik zal verder toene men. De fabricage daarvan zal ech ter de hulp van de beste organisa tiemensen en bekwaamste econo men vragen om deze zo goedkoop mogelijk te doen geschieden. Wij hebben in het laatste jaar duidelijk gezien hoe daarvan het bestaan van deze bedrijfstak afhangt. Voor de werkgelegenheid liggen hier de kansen wanneer het zwaar tepunt gaat naar een assortiment van hoge kwaliteit. De vraag die hieruit voortvloeit naar mensen kan echter voorlopig worden geput uit de vrijkomende krachten als ge volg van mechanisatie. Per saldo dus weinig toenemende vraag. De woningbouw zal' haar produktie in 1968 nauwelijks kunnen vermeer deren. In de afgelopen jaren is hier trouwens nog een produktiereserve gebleken in het bestaande arbeids- bestand. Ook daar dus op korte ter mijn geen expansie. Bij de wegen bouw liggen wel mogelijkheden. De landbouw, steeds meer gemechani seerd, ziet haar oppervlakte inkrim pen door de vraag naar grond voor industrie- en woningbouw. Er lig gen kansen in de tuinbouw, maar hier zijn de exportprognoses dubi eus met name nu het pond sterling ii- gedevalueerd. Zo resteert ons de dienstverlening, inclusief het toerisme, waarbij door groot- en kleinhandel een breder assortiment aan de consument moet worden aangeboden. De verkoop technieken, de reclame en de pre sentatie zullen meer mensen vra gen, die echter een goede scholing achter de rug moeten hebben. nemers zullen een groot aanpas- I singsvermogen moeten tonen en in hun werkkring wanneer zij zich wil len handhaven. Verder zijn nog steeds de vestigingsmogelijkheden voor het bedrijfsleven in het wes ten des lands het beste. Daar moet dus uit rendements-overwegingen de ruimte aan handel en industrie worden gelaten. De overheidsdiensten kunnen ook in andere delen des lands gedijen. Op dit punt zal nog veel gevoelig heid moeten worden overwonnen. Het afwegen van kosten en op brengst zal hier leidraad moeten blijven van ons handelen. Zien wij die leidraad voldoende dan zal de toepassing daarvan, en een goede voorbereiding voor de jeugd voor het economisch patroon van mor gen, ons stap voor stap geleiden naar een land dat gezocht wordt om zijn goede artikelen en hoge pro- auktiviteit. Dat stadium zullen wij in 1968 nog niet kunnen bereiken, ook al omdat wij niet van de ene dag op de andere een situatie kun nen scheppen, waarbij er voldoen de investeringsmiddelen aanwezig zijn. De situatie in Midden-Brabant is er na de recente ontwikkelingen in Tilburg ook weer niet beter op ge worden. Vorige week besloot de di- rekUe van de N.V. Wollenstoffen- fabriek BeKa in mei de fabriek te sluiten. Dit betekent ontslag voor bijna 200 werknemers. BeKa is het 24e bedrijf dat in tien jaar de poor ten sluit. Het is duidelijk dat er maatregelen genomen moeten wor den. Donderdagmiddag stelden 23 Twcede-Kamer-leden vragen over de situatie in Midden-Brabant. Van de antwoorden die Minister Witte- vecn (bij afwezigheid van de Mi nister van Ec. Zaken, De Block) werd men niet veel wijzer. Alleen Minister Roolvink liet een positief geluid horen. Hij zegde de vestiging van Rijksdiensten in Tilburg toe. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Aan de woningbouw wordt in Waalwijk de grootst mogelijke aandacht besteed. Als alle objecten die bij gemeente, de wo ningbouwvereniging Baardwijk of bij particulieren op stapel staan, zijn uitgevoerd, dan kunnen over twee jaar 850 woningen aan het huidige arsenaal worden toegevoegd. Men kan in de schoenenstad van zeer gevarieerde bouw spreken. De fraaie laagbouwwijken worden af gewisseld met hoogbouwprojekten. Momenteel worden er nogal wat hoogbouwwerken uitgevoerd. De woningbouwvereniging Baardwijk hoopt nog dit jaar de flatwoningen aan de Ambrosiusweg klaar te heb ben. Deze flatwoningen worden nog via de traditionele methoden ge bouwd. De N.V. Internationale Bouw Compagnie v/h Fa. H. v. Heese- wijk in Best, gaat in Waalwijk 120 flatwoningen volgens het systeem Rottinghuis bouwen. De arbeidsbelans opmakend zien we een verder voortgaan van ver schuivingen optreden. Veel werk- Vandaag beslist het college van B. en W. over de plaats waar deze flatwoningen, die voor dit jaar door de regering zijn toegewezen, wor den gebouwd. Systeembouw is een geheel andere methode dan de tra ditionele bouw. Wij vonden 't daar om interessant eens nader in te I gaan op de methoden die door IMB- i Best in Waalwijk worden gevolgd voor de bouw van deze 120 flatwo ningen. Het door IBC toegepaste industrieel bouwsysteem Rotting huis werd in 1948 door het Aanne mingsbedrijf Rottinghuis in Gronin gen ontwikkeld om de enorme wo- i ningnood die was ontstaan, door overschakeling op moderne indus- j triële produktiemethoden zo doel- treffend mogelijk te helpen bestrij den. Dezelfde argumenten waren voor de N.V. Internationale Bouw Com- pagnie v/h Fa. H. van Heesewijk, j I aanleiding in 1962 licentierecht te j verwerven van een bouwsysteem, 1 waarmee men in Nederland de meeste ervaring heeft opgedaan. In I een lange reeks van jaren heeft zich hier een mechanisch arbeidsproces ontwikkeld, waarbij door het ver delen van het eindprodukt in een aantal onderdelen, die zich voor massaproduktie lenen, de onge schoolde arbeider meer en meer de vakman vervangt. Alleen op sleu telposities in de produktie zijn een aantal specialisten nodig. Door het toepassen van systeem bouw wordt een arbeidsbesparing, op het bouwwerk, bereikt van 53%, terwijl de stukadoor geheel vervan gen is door een „afwerker" voor de wanden, welke geheel vlak en dicht de fabriek (een dochteronderne ming van IBC in Best) verlaten. Op het werk is slechts een eenvoudige nabehandeling nodig, terwijl de pla fonds behandeld worden met spuit- stukadoorwerk. Het knelpunt, dat bij de traditio nele bouwmethoden ontstaat, dat de produktiviteit evenredig is met het aantal beschikbare vakkrachten, be staat bij dit systeem nauwelijks. De Alles wat hij doet is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Hij gaat het geld gebruiken om zijn levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie'Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alie mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo- the'ekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. elementen worden in groepen in de fabriek gemaakt. Wel is het duide lijk dat hier voor grote projekten ineens gewerkt moet worden. Dit wil niet zeggen dat door een serie van gelijke woningen een saai en eentonig stadsbeeld ontstaat. De woningen worden over een aantal projekten in diverse plaatsen ver deeld. Zo past men de flatbouw van Waalwijk ook in Tilburg, Eindho ven en Breda toe. Uiteraard moet bij de fabrikage van zoals de volksmond wel eens zegt: voorgebakken woningen re kening worden gehouden met het wegtransport. De wanden worden volkomen vlak aangevoerd, zodat nauwelijks nabewerking nodig is. Met de vloerplaten worden de slaapkamers en keukens ineens dichtgelegd, zodat plafonds zonder naden ontstaan. Alleen voor de woonkamer, waar het gewicht en de afmetingen van een vloerplaat te groot is, komen vloernaden in het plafond. Zowel de naden als vloeren wor den in de fabriek in één bewerking vervaardigd, waarbij binnendeur kozijnen, buizen van de elektrische installatie, tegelvloeren, uitsparin- BRABANTS ORKEST CONCER TEERT IN WAALWIJK Donderdag 22 februari concer teert Het Brabants Orkest in Üe Ned. Ilerv. Kerk aan de Haven in Waalwijk. Onder leiding van Hein Jordans zullen werken worden uitgevoerd van Handel, Mozart en Beethoven. Solist is de violist Laszlo Revesz. Het Brabants Orkest komt met veel genoegen naar Waalwijk. Na 't laatste concert in de kerk, sprak Hein Jordans van de „beste con certzaal in heel het zuiden". ringen voor centrale verwarming en alle verdere voorzieningen meteen worden ingestort. De zgn. „natte- cel" slaat wel alles. Douche-cel, w.c. en meterkast worden als één afge werkte ruimte in de bouw geplaatst. Een deel van de installaties wordt reeds in de fabriek ingebouwd. IBC heeft voor het maken van installa ties voor gas, water, elektriciteit en centrale verwarming een eigen dochteronderneming. Een noodzake lijke figuur als men bedenkt dat op de eerste plaats een deel van alle installatiewerk in de fabriek ge beurt. Verder raakt men bij een snelle montage van het bouwwerk niet achter op de werkschema's. De bouwput van de 60 galerijflats van de woningbouwvereniging „Baardwijk" aan de Ambrosiusweg

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5