waal wij kse en UnqstRAAtse couRArrt Bestuur van „Kunst en Kracht" - Waalwijk was te gast in Unna (Duitsland] Bij een grote, vertrouwde bank Algemene Bank Mederland Nederlands Hervormd Kerkkoor in Waalwijk viert zilveren jubileum Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS ZDoaaertó Algemene Bank Nederland JUBILEUM-VIERING MET ZANGAVOND WAARAAN 8 KOREN MEEWERKEN £erste contacten Ernst en luim Rondritten Waar is uw spaargeld veilig? 4% - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 4%% - Spaardeposito 41/2% - Spaardeposito 5% - Spaardeposito 5!/2°/o - Spaardeposito 6% - Spaardeposito U bent welkom bij de Afscheidsdiner Gemeentebestuur van Tilburg sprak met ministers over werkloosheid Houdt Bogaerts voor ogen Enquête wijst uit: Nederland in Nato blijven. Drie Beden worden gehuldigd Kabinet bezorgd over verslechtering economische situatie Opluistering evenementen Concoursen Feestviering Stapel zakken stort in: 2 doden P. van Assen RIJDAG 16 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 14 De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Uit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" In bet kader van de jumelage tussen Waalwijk en de Duitse stad Unna hebben bestuur, leiders en leidsters van Kunst en Kracht j.l. zaterdag en zondag een bezoek aan Unna gebracht om aldaar kon takten te leggen voor wederzijdse ontmoetingen op het gebied van de turnsport. Ook wethouder Van Heeswijktot wiens bestuurstaak o.a. ook de Waalwijkse sportaangelegenheden behoren, maakte de ze reis mee om Kunst en Kracht bij de gemeentelijke- en sportin- stanties aldaar te introduceren en zich tevens te oriënteren om trent kontakten tussen beide steden in diverse andere takken van sport. De ontvangst die het Waalwijkse gezelschap ten deel viel, ivas buitengewoon hartelijk en gastvrij. De eerste kennismaking met ver tegenwoordigers van de stad Unna en van de plaatselijke turnvereni ging vond plaats in Rasthaus Unna- Königstorn, waar een welvoorziene koffietafel, aangeboden door TV Un na 1861, er voor zorgde dat de rei zigers op hun verhaal konden ko men. Tijdens en na de koffiemaal tijd vonden de eerste kontakten en inleidende besprekingen plaats tus sen de bestuurders van Kunst en Kracht en die van de plaatselijke turnverenigingen. Daarbij bleek o.a. dat bij de clubs in Unna het toestel- turnen niet zulk een voorname plaats innam als bijv. lichte atletiek en handbal. Ook was men in Unna van me ning dat bij eventuele ontmoetin gen tussen sportclubs uit Waalwijk en Unna niet zozeer de nadruk moet worden gelegd op het wedstrijd element en het winnen van prijzen, maar dat deze ontmoetingen meer het karakter van demonstraties moeten dragen en dat het hoofd doel moet zijn de vriendschap tus sen de jeugd van beide steden te bevorderen. In beginsel werd over eengekomen dat eind augustus of begin september van dit jaar de vereniging Kunst en Kracht een be zoek aan Unna zal brengen voor diverse gymnastiek- en andere wed strijden en -demonstraties aldaar er dat in 1969 in het kader van het gouden jubileum van Kunst en Kracht een grote groep uit de clubs van Unna naar Waalwijk komt. De regeling van een en ander zal nog nader worden uitgewerkt. Als bewijs dat men in Unna het nuttige met het aangename weet te verenigen mocht het Waalwijkse gezelschap een invitatie ontvangen cm die avond als gasten aanwezig te zijn op het karnavalsfestijn van de Turnver. Unna 1861. Die lui in Unna bleken er slag van te hebben een gezellige karnavalsavond te or ganiseren. De talrijke bezoekers wa ren fantastisch verkleed, er was 'n prima dansorkest, vele attracties, met tussendoor de nodige „witzen" en andere kolder van de „büten- redner". De Waalwijkse gasten, wier komst blijkbaar ook reeds in de dagbladpers aldaar was aangekon digd, moesten zich op het toneel vertonen en werden met een dave rend applaus begroet. Dat zij zich in dit vrolijke millieu reusachtig animeerden en dét het erg laat werd eer de Waalwij kers hun ka mers in het Kurhaushotel gingen opzoeken, valt licht te begrijpen. Zondagmiddag werd een bezoek gebracht aan de Jugendburg Ober- werries. Dit bleek een voormalig kasteel te zijn, omringd door grach ten, met een ruime binnenplaats, voor sportbeoefening in de open lucht, terwijl in de omringende ge bouwen prachtige turnhallen en ve le les-, woon- en slaapkamers voor personeel en studenten waren in gericht Hier bleek n.l. ook een school voor opleiding van sportleraren te zijn gevestigd, terwijl het een ideaal oord was voor het aankweken van topturners en het organiseren van belangrijke sportevenementen. Na bezichtiging volgde in een der sta tige. antieke zalen een gezellig sa menzijn van gasten en gastheren, aangeboden door Turnver. Colonie 1880. De sprankelende „sekt" werd er overvloedig geschonken en ook voor versterking van de inwendige mens was gezorgd. Na de middag volgde een rondrit door Unna, een stad die onlangs nog 33.000 inwoners had, doch thans nadat enkele omliggende gemeen ten bij deze stad zijn gevoegd, ruim 50.000 inwoners telt. Hoewel de stad tal van fraaie en vaak antieke ge bouwen bezit en er ook moderne nieuwe woonwijken zijn gecreëerd, zou men haar toch geen toeristische bezienswaardigheid kunnen noemen en zal men als Waalwijker z'n eigen stad, met zijn fraaie nieuwe wijken, zijn mooie water- en groenpartijen en zijn recreatiegebieden als woon plaats niet voor Unna willen ruilen. Waarmee we echter geen enkele af- -V S :''V Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar ƒ2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast Twee jaren vast breuk willen doen aan het gezelli ge, hartelijke en gastvrije karakter van de Unna-ers zelf. Tot slot van dit 2-daagse kontakt werd het Waalwijks gezelschap in het fraaie, niuwe restaurant Süd- stadt vanwege de gemeente Unna een afscheidsdiner aangeboden. Naast burgemeester Göpfert en Stadtdirektor Prescher zaten hier mede aan tafel de gevolmachtigde voor jeugd- en sportzaken, de heer Müller en de heren Buschmeier en Raschke, bestuurderen van resp. TV Colonie 1880 en TV Unna 1861. Verder waren ook journalisten en persfotografen aanwezig om dit samenzijn in hun dagbladen te pu bliceren. De burgemeester die, naar hij ver telde, juist thuis kwam van een lange reis naar Palaiseau nabij Pa rijs (met welke plaats Unna even eens een jumelage was aangegaan) sprak een hartelijk welkomswoord tot de gasten uit Waalwijk. Het ver heugde hem dat de door de gemeen telijke bestuurscolleges van Waal wijk en Unna gelegde kontakten 'n steeds ruimere vorm gingen aan nemen, doordat nu ook de sport evenementen van beide steden el kaar gingen ontmoeten. Het ge meentebestuur van Unna wil deze ontwikkeling zoveel als in haar ver mogen ligt bevorderen en zal ook bij het bezoek van sportlui uit Un na aan Waalwijk een flink deel der i kosten voor haar rekening nemen. I Want het doel: meer begrip, waar- dering en vriendschap te kweken tussen de jeugd van beide landen en daarmee het verleden uit te wis sen, is aller inspanning waard. Als blijk van waardering voor dit bezoek en als aandenken hieraan bood de burgemeester aan de voor zitter van Kust en Kracht, de heer J. van Mierlo, een groot zilveren schild met het wapen van de stad Unna aan. De heer v. Mierlo dank te nemens zijn medebestuurders voor de gastvrije ontvangst en de vriendschap die hen in Unna was ten deel gevallen. Ook Kunst en Kracht wilde graag met een stoffe lijk blijk, al was het dan maar kiein. haar grote dankbaarheid to nen. De heer v. Mierlo overhandig de vervolgens aan een 10-tal mede- aanzittenden een wandbord met de afbeelding van het raadhuis van Waalwijk. Op deze borden was bo vendien met rode linten een kleine, ronde Hollandse kaas „gemonteerd". Deze bescheiden veste van Kunst en Kracht werd door het gezel schap zeer gewaardeerd. Wethouder v. Heeswijk, die bij verschillende ontvangsten namens het Waalwijkse gezelschap reeds het woord had ge voerd, sprak tijdens de maaltijd eveneens nog een hartelijk dank- I woord voor de onvoorstelbare har- i telijkheid en gulle ontvangst, die 't gemeentebestuur en de sportclubs i hun gasten hadden bereid. Hij zeg de ook alle medewerking toe om 1 de kontakten tussen beide steden te i stimuleren en de vriendschapsban- j den nog nauwer aan te halen. Na een hartelijk afscheid van de trastheren werd de terugtocht naar Waalwijk aanvaard. Het bestuur van Kunst en Kracht zal aan dit eerste 2-daagse kontakt met hun sportvrienden in Unna zeker nog lang een prettige herinnering bewa ren en zich beijveren om dit kon takt tot wederzijdse ontmoetingen van de clubs te laten uitgroeien. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft maandag besprekingen ge voerd met de regering over de werkgelegenheidsproblemen in en rond de stad. Het gemeentebestuur sprak in Den Haag met de minis ters van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, alsmede de staatssecreta ris van Economische Zaken. Het gesprek was tot stand geko men op uitnodiging van de rege ring. Waarschijnlijk heeft het ka binet vorige week vrijdag in zijn vergadering tot deze uitnodiging besloten. Het gesprek tussen de regering en het Tilburgse gemeentebestuur volgt op de sluiting van enkele tex tielbedrijven die in Tilburg de werkloosheid sterk hebben doen stijgen. De resultaten zijn niet be kendgemaakt. Of de regering maat regelen zal nemen is ook niet mee gedeeld. Ingewijden verwachten dat wel, gezien het begrip dat de ministers in het gesprek hebben ge toond voor de Tilburgse problemen. Brilienspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele djg geopend, dinsdag de gehele dag gesloten 85 procent van de Nederlanders vindt dat wij lid van de NATO moeten blijven. 7 procent meent dat Nederland uit het atlatisch bondgenootschap moet stappen en 8 procent heeft hier geen mening over. Dit is de belangrijkste uitslag van een enquête die door Intomart in opdracht van de VARA onder 1000 Nederlanders gehouden werd over hun houding tegenover de Na to. De resultaten van deze enquête werden maandagavond laat bekend gemaakt tijdens een twee uur du rende T—uitzending van „Achter het Nieuws". Minister-president de Jong zei tijdens de uitzending dat hij zich niet zou kunnen voorstellen dat Amerika atoomwapens in Vietnam gaat gebruiken. „Ik zou daar onge twijfeld tegen protoesteren", aldus de premier die antwoord gaf op vragen van kijkers. W AALWIJK - Op 2 maart a.s. hoop het Ned. Herv. Kerkkoor-W aalwijk C. de dag te gedenken dat het vóór 25 jaar werd opgericht. De redenen waarom een vereniging haar eerste levenlicht ziet, zijn steeds geheel verschillend. Bij de oprichting van het Herv. Kerkkoor ivas de initiatiefnemer n.l. de kerkeraad, die hiermee beoogde de jeugd een zekere binding te geven met de kerk. Zij stelde dan ook, dat de leden niet ouder mochten zijn dan 30 jaar. Alleen de heer Scholt maakte hierop een uitzondering. In de eerste plaats als stuwer van het eerste uur door zijn functie in de kerkeraad en ten tweede was hij een geweldig zangliefhebber. Door de jongeren werd hij dan ook zonder meer geaccepteerd. Al heel gauw bleek echter, dat een behoorlijke bezetting van het koor niet mogelijk was met het stellen van deze leeftijds grens en de eerste dirigente, mevr. Verhoeven-Van Gent vond tevens, dat juist ouderen over een vastere stem beschikken. Met zeer veel toewijding heeft zij toen de basis gelegd voor het koor, dat nu na 25 jaar terug mag zien op een welbestede periode, waarin diverse hoogtepunten werden bereikt. Jaren heeft zij dit werk belange loos gedaan en het eerste echte op treden van dit nog jonge koor kwam bij de heringebruikname van de ge restaureerde Herv. Kerk aan de ha ven. Ook voor haar zal het thans een voldoening zijn dat dit koor, dat zij ten doop hield, thans de leeftijd van 25 jaar heeft bereikt. Na haar heeft Antoinette Blom nog even de leiding gehad en ook zij bezat reeds de gave het koor meer perfectie bij te brengen, wat een eerste vereiste is daar koorzang „teamwork" is. En nu mag het zich nog steeds gelukkig prijzen met de heer Henk Nieuwkoop, die als dirigent reeds meer dan 17 jaar de teugels in han- JUWELLER Het kabinet maakt zich ernstige zorgen over een verslechtering van de economische situatie. De beta lingsbalans vertoonde eind vorig jaar geen overschot van 200 mil joen gulden, maar een tekort van 200 miljoen, zo is vorige week ge bleken. De verslechtering van 400 miljoen alleen kan reeds betekenen dat er in 1968 nauwelijks 'n over schot op de betalingsbalans zal zijn. Deze ontwikkeling plus een te gro te werkloosheid en 'n loonstijging van meer dan 6 procent in de eer ste CAO's, waren voor het kabinet de reden voor een spoedberaad met de Stichting van de Arbeid, het lan delijk overlegorgaan van het be drijfsleven. den houdt. Door zijn rustige maar zeer tactvolle optreden heeft hij 't koor steeds tot grotere prestaties weten te brengen. Zijn deskundig heid op gebied van muziek en zang zijn uitermate groot, de bewijzen kwamen, als hij met zijn koor een enkele keer „voor de verandering" naar een concours ging. Bij de in schrijving kwam dan dikwijls de opmerking uit de vereniging „grij pen we niet te hoog" door zonder meer te mikken op Ere- en Superi eure afd. maar steeds bleek na af loop dat hij toch goed had gezien en wat hij van zijn koor kon vergen. Als kerkkoor waren daar natuur lijk in de eerste plaats de steeds weer terugkerende evenementen in de kerk zelf, zingen met Pasen, Pinksteren bij de jeugddiensten, in de Kerstnacht en ochtenddiensten. Dan de Kerstuitvoeringen zelf, de Oratoriums „Christus Geboorte" met eigen sopraan soliste Nel van der Hammen, de gasttenor de heer Schimmel met orgel en pianobege leiding. Een kerstoratorium met als past David Hollestelle en december '67 nog het oratorium van ,,'s-Hei- lands Geboorte" met tenor onze oud stadgenoot Govert Janson en onze eigen nog jonge sopraansoliste Elle de Windt. Daarnaast de vele verzoeken van buiten. Prot. Ziekenhuis, in Den Bosch. Jeugdgevangenis in Vught, tehuizen van Ouden van Dagen te Sprang en Besoyen en de laatste jaren is daar het RK Ziekenhuis van Waalwijk nog bijgekomen. Vlak vóór de laatste Kerst werd het nog even gevraagd in het pas nieuwe RK Ziekenhuis van Waalwijk waar aan graag werd voldaan. Het werk te nog mee bij de ingebruikneming van de nieuwe Ger. Kerk van Waalwijk, werd gevraagd 'n zang avond te verzorgen in Dussen en Babiloniënbroek. De dodenherden king op 4 mei 1965 werd met een dienst herdacht in de Herv. Kerk aan de haven en werd mede ver zorgd door het RK Kerkkoor van Besoyen in samenwerking met het nu jubilerende koor. waarbij geza meld k de werken „Cantate Domi- num" van Heinrich Schütz en het ..Requiem" van Gabrièl Fauré wer den uitgevoerd. Tenslotte nog even de concour sen: Concours te Sprang: le prijs in de Ere-afdeling. Concours te Nun- speet in 1961; samen met haar zus tervereniging uit de Hank: le prijs in de Superieure afdeling. Concours te Oisterwijk op 25-6-'66. Wat ons steeds in gedachten zal blijven. 14 dagen vóór deze datum werd haar dirigent, de heer Nieuwkoop door ziekte uitgeschakeld. Gelukkig vond het bestuur al spoedig de heer L. Sars, dir. van „Liederentafel" te Waalwijk bereid deze zware taak over te nemen. Met nog slechts 2 repetities onder zijn leiding werd de reis naar Oisterwijk aanvaard. Resultaat: le prijs in de Superieure afdeling, de directeursprijs en de wisselbeker voor het hoogst aantal behaalde punten. Een ontzaglijke opluchting voor de heer Sars en het koor en een overgelukkige zieke dirigent. Al met al maff het Herv. Kerk koor terugzien op een soms veel bewogen maar interessante periode in de voorbije 25 jaar en durft dan cok, dank zij een stevige kerngroep die van 10 tot 20 jaar reeds lid zijn met vertrouwen aan de tweede 25 jaar te beginnen. Drie jubilarissen treden er bij dit festijn naar voren. Mevr. Hoogendoorn en de heren Jan Scholt en L. van Campen die de volle 25 jaar hun krachten aan de vereniging hebben gegeven en dit nog vele jaren hopen te doen. Voor hen wordt 2 maart een bijzondere feestdag. Het bestuur heeft dan ook gemeend deze viering niet onge merkt voorbij te moeten laten gaan en op 2 maart a.s. wordt dan ook een receptie gehouden van 4-5 uur in het Herv. Jeugdgebouw .Dukdalf' aan de Blijde Incomstelaan te Waal wijk. 's Avonds om half acht is er voor eenieder die hier belang in stelt een zangersavond, waaraan 8 koren hun medewerking zullen ver lenen. De toegang is gratis. Doordat een 7 meter hoge stapel zakken met elk 50 kilo kalisalpeter instortte, zijn maandagmorgen 2 mannen omgekomen en 2 gewond. De vier arbeiders waren in een loods van de Aankoopcentrale aan dé Friesestraatweg in Groningen 'n wagon aan het laden met zakken kalisalpeter. Vermoedelijk doordat een zak onderuit was weggetrokken kwam plotseling een stapel naar beneden en bedolf de vier. Voor al Uw BINNENSCHILDERWERK EN BEHANGWERK Boekelaerstr. 60, Waalwijk Tel. 04160 - 3945 Bedrijfsleider Verweij Schildersbedrijf Leerdam, Gorinchem, Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5