waal wij kse en LanqstRaatse couRarrt Nederlands episcopaat laat onderzoek instellen onder priesters De beste rijders van de zondag 17 maart naar St. wereld Anthonis Ook dit jaar weer Intern. Schoen Ontwerp wedstrijd Raad Waalwijk krijgt donderdag korte agenda af te werken Het Brabants Orkest zorgde voor een muzikaal evenement Haarmode uit Parijs g NED. HERVORMDE KERK IN WAALWIJK EUQUETE OVER HET PRIESTERAMBT INTERNATIONALE MOTORCROSS OF INITIATIEF VAN SCHOENENMUSEUM IN WAALWIJN Succes voor orkest- Beden O.I.V. Hein Jordans m Solist laszlo Revesz „Romantische" Beethoven Pröjzen Deelnemers Expositie Ex-wereld kampioenen Zeven landen Resultaten Commissie Begrotings vergaderingen Ligne „Divine 68" Commissie VOETBALSPORT MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 17 De tcho van het Zuióen 89e JAARGANG No. 17 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Contractadvertenties: speciaal tarief Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. ^uicaus^Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' WAALWIJK - Donderdagavond concerteerde het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans in de Ned. Hervormde Kerk in Waalwijk. Dit con cert werd gegeven onder auspiciën van de Waalwijkse Kring. Van de vele concerten die ons provinciaal ensemble ook in de kleinere steden geeft, neemt het concert in de prachtige kerk van Waalwijk, met zijn prachtige akoestiek, een bijzondere plaats in. Architectonische schoonheid, de intieme sfeer van de ronde ruimte, de volle warme orkestklank werkten hier samen tot een muzikaal evenement, dat donderdag jammergenoeg slechts weinig fijnproevers naar de kerk trok. Het programma dat geboden werd was zeer gelukkig gekozen. Begon nen werd met het Concerto Grosso opus 3 no. 4 van Handel, één der 6 zgn. hobo-concerten van de Noord- Duitse meester der Barok, die in 1711 naar Londen ging in verband met de kroning van zijn heer, de keurvorst van Hannover, als Ko ning Georg 1 van Engeland. De con- certi grossi zijn weliswaar eerst la ter uitgegeven, maar ontstonden waarschijnlijk reeds te Hannover, waar Handel in zijn orkest voortref felijke violisten tot zijn beschikking had. De karakteristieke pompeuze inleiding wordt gevolgd door een levenslustige en briljant Allegro waarin ook de solo-viool van het Concertino zich virtuoos doet horen. Het volgende langzame deel wordt geheel door de solo-viool in samen spraak met de beide hoboïsten ge speeld en is zeer intiem van sfeer. De begeleiding van continuo en or kest is hier zeer bescheiden. Een levendige dans besluit het prachti ge stuk, Italiaans van vorm, maar geïnspireerd door de Duitse con structieve en ernstige geest die Bach's en Handel's behandeling van deze vormen uit het zuiden tot de hoekstenen maakten van de klas sieke orkestliteratuur. Mozart's Vioolconcert in A, KV 219 is het laatste van een reeks van 5 concerten die Mozart in 1775 ach tereen heeft gecomponeerd en waar schijnlijk zelf ten gehore bracht met het orkest van de Aartsbisschop van Salzburg. Mozart had in Parijs ken nis gemaakt met de Italiaans-Franse concertvorm van Viotti. Het is nog echte rococo-muziek, vol elegance en melodieuze beminnelijkheid. Vir tuositeit was echter niet Mozart's grote ideaal voor de viool. In een karakteristieke brief beschrijft hij zijn voorkeur voor een degelijke mu zikale voordracht met een fraaie toon maar zonder effectbejag, waar aan de Franse violisten zich te bui ten gingen, zeer nauwkeurig. Het A-dur concert is een subliem voor beeld van Mozart's ideale violisti- sche voordracht in symfonisch ver band met hét orkest. In het slot- rondo paste hij als verrassende tus senspelen allerlei danswijzen toe die van kroatische herkomst zijn. Het is een verrukkelijk concert van de langzame tere inleiding af tot de vrolijke afsluiting toe, een violis- tisch gezang vol spirituele invallen en surprises. Solistische medewerking in dit Vi oolconcert werd verleend door de tweede concertmeester van Het Bra bants Orkest Laszlo Revesz. Na de pauze klonk Beethoven's Tweede Symfonie in D gr. t. opus 36. Ten onrechte betitelt men de eer- sie beide symfonieën nog al eens als „lichte" symfonieën in Haydnse stijl. De échte, romantische Beetho ven zou dan pas naar voren treden met zijn derde, de „Eroïca". De nieuwere appreciatie van Haydn zowel als van Beethoven opent onze eren voor de individualistische hef tigheid van Beethoven ook in de tweede, met daartegenover zijn dra matische lyriek, die zijn langzame delen vervult van tere gevoelens, ook van smart, en vooral de grote spanning tussen gedwongen berus ting en vrije aanvaarding van zijn tragische bestaan, geestelijk en li chamelijk. Deze overgave, van een diep-religieuze oorsprong, bevochten pp pijn, onwil en opstandigheid is in de Tweede reeds volledig aanwe zig. Het lang-uitgewerkte langzame deel, het Larghetto, zou men een „romantisch koraal" kunnen noe men, zoals Beethoven er nog tallo ze zou componeren. Het enthousias te publiek beloonde het orkest en dirigent Hein Jordans met een warm applaus. Aan alle Nederlandse priesters, diakens en sub-diakens zal een vragenlijst ivorden toegezonden om informatie te verkrijgen over hun houdingen en opvattingen met betrekking tot een aantal aspecten van de ambtsvervulling tn met name de levensstaat van de priester. Het onderzoek geschiedt in opdracht van het Nederlandse Episcopaat, dat hiertoe het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie te Rotterdam heeft gedelegeerd. De uit voering van het onderzoek is opgedragen aan het Instituut voor Toer ge paste Sociologie in Nijmegen. De resultaten van het onderzoek, dat reeds werd aangekondigd na de bisschoppenvergadering van 20 januari j.l. en waarover ook gesproken werd in de „Pastorale beleidslijnen voor de ambtsvervulling van de priester in Nederland zullen te zijner tijd openbaar worden gemaakt. Na de uitvoerige voorbereiding en gesprekken met verschillende pries ters in Nederland is een vragenlijst opgesteld die betrekking heeft op de houdingen en opvattingen ten aan zien van een aantal aspecten van de werksituatie, de woonsituatie, de ambtsvervulling, de levensstaat en de geloofsleer. In het onderzoek wordt veel aandacht geschonken aan de houdingen en opvattingen met betrekking tot de ongehuwde levens staat van de priesters, maar deze wordt niet geïsoleerd, doch in sa menhang met andere aspecten bena derd. Nog nooit in de na-oorlogse jaren werd een motorsportevenement met zoveel belangstelling en met zo hoog gespannen verwachtingen tegemoet gezien, als de klassieke motorcross van St. Anthonis op 17 maart a.s. De reden hiervan is duidelijk het fantastische rijden van het Nederlandse driemanschap Kars- makers, Sigman en hammers, die zich in 1967 hebben opgewerkt tot de elite van de internationale motorcross. Reeds in Gemert hebben zij be- w ezen, evenals onze zijspanrijders ook dit seizoen hun woordje mee te spreken. Op 19 maart van vorig jaar begon voor onze rijders de victorie in St. Anthonis. Sigmans, Lammers en Karsmakers eindigden toen in een zwaar bezette intemationele WAALWIJK Het Schoenenmuseum te Waalwijk, or ganiseert in samenwerking met de Internationale Schoenenbeurs te Utrecht, ter stimulering van Schoe nen Mode en Schoenen Vakkunde ook dit jaar weer een Internationale Schoen-ontwerp wedstrijd. Als prij zen worden hiervoor uitgeloofd: Hoofdprijs ISN Trofee, plus f 500,- diploma; le prijs: Schoenmuseum Trofee, plus f 250,- diploma; 2e prijs: De Gouden Schoenmuseum Medaille, plus f 150,- diploma; 3e nrijs De Zilveren Schoenmuseum medaille, plus f 100,- diploma.; 4e t.m. 10 e prijs: Eervolle vermeldin gen. Gevraagd wordt: Een schoen of laars voor dames, teenagers, heren of kinderen. Het model moet oor spronkelijk zijn en gericht op de Schoenenmode voor de jaren 1968- 1970. Daar het doel der Prijsvraag is de Schoenenmode en Vakkunde te stimuleren wordt verlangd dat de dames-, teenager-, heren- of kinder schoenen die worden "ingezonden volledig zijn afgewerkt. In keuze van schoenentype, leestvorm, bak vorm, hakhoogte, materialen, kleu ren, maakwijze etc zijn de deelne mers geheel vrij. Iedere deelnemer mag 1, 2 of maximaal 3 modellen inzenden. Nederlandse a ook worden opgegeven wie bij be kroning van de inzending voor de ISN-Trofee, Schoenmuseum Trofee, of -Medaille en wie voor de geld prijs in aanmerking komt. Beide ontvangen bij bekroning een diplo ma. De Internationale Jury zal be staan uit minstens 3 Schoenen Mode Experts uit verschillende landen. Befaamde Schoenen Mode Experts uit Duitsland, Engeland, Italië en Nederland zijn aangezocht om in de jury zitting te nemen. De Jury zal tussen 11 en 15 maart 1968 bijeen komen en de inzendingen beoorde len op de volgende punten: 1. Oor spronkelijkheid en idee; 2. Mode en karakter; 3. Uitvoering. De jurering za] geschieden volgens bijgaand re glement en haar beslissingen zijn onherroepelijk. De prijsuitreiking zal op 21 maart 1968 door een officiële persoonlijk heid plaatsvinden in het nieuwe ge bouw der Schoenenfederatie, Reitse- plein 1. Tilburg. De winnaars van de hoofdprijs en le, 2e en 3e prijs zullen evenals de pers en internatio nale Vakpers worden uitgenodigd om de prijsuitreiking bij te wonen. Deelnemen kunnen ontwerpers en Schoenenfabrikanten uit heel Euro- Pa. Ook kunnen Ontwerpers en Schoenen-fabrikanten gezamenlijk meedoen met inzending van een of meer gezamenlijk ontworpen en ge fabriceerde schoenen. Bij deze ge zamenlijke inzendingen moet in de brief, die onder pseudoniem is bijge voegd en die de namen van ontwer per en schoenfabrikant vermeldt. De bekroonde schoenen en een selectie uit de overige inzendingen zullen op de Internationale Schoe nenbeurs ISN 1968, die oP 24, 25 en 26 maart te Utrecht wordt gehouden v/orden geëxposeerd. Daarna zullen zii van l april tot 15 september '68 in het Schoenenmuseum, Grotestraat 148 te Waalwijk worden tentoonge steld. De ingezonden schoenen blij ven eigendom van het Schoenenmu seum te Waalwijk. cross op de drie eerste plaatsen en vanaf die tijd is het met onze na tionale motorcross steeds crescendo gegaan. Begrijpelijk, dat dit mede oorzaak is van de enorme belangstelling, die momenteel voor de motorcross be staat. In Gemert waren op 11 febru ari j.l. reeds 15.000 bezoekers aan wezig op de interland Nederland- België. Dat is zeker 5000 meer als er ooit in Gemert zijn geweest. Wat zal dat worden in St. Anthonis dat sinds jaren wordt beschouwd als de grootste internationale en drukst be zochte cross van ons land. Bij goed weer mag men daar rekenen op rond 40.000 bezoekers. Onze nationale rijders zullen het nu moeilijker krijgen als vorig jaar. Toen ontbraken de Engelsen, die steeds bij de eerste eindigden in St. Anthonis. Op 17 maart zullen ze er weer bij zijn en wel met 6 man sterk. De oudwereldkampioen Smith oud-wereldkampioen Bickers, Vic Eastwood, winnaar van de motor cross des Nations in Markelo, Chris Korsfield en de Greeves-fabrieksrij- óers Wade en Browning. De Zweed se vertegenwoordiging bestaat uit Jan Johansson, kampioen van zijn land in 1966, Hammergren en Aberg twee jonge rijders, die vorig jaar bij de eerste drie eindigden voor het Zweedse kampioenschap en in 1968 alle Grand Prix zullen rijden. Ver der zal Paul Friedrichs met zijn ad judant Hoppe voor de eerste keer in St. Anthonis aan de start komen. De huidige wereldkampioen heeft de contracten getekend, maar men weet met rijders van achter het ijze ren gordijn nooit zeker of ze komen., voor ze er zijn. De zaken liggen daar wat moeilijker als bij ons. Roger Decoster zal de Belgische ploeg aanvoeren, die verder bestaat uit Vermeeren, Slechten, Martens en Vromans. Decoster is fabrieks- rijder voor C.Z. en kan op een lijn gesteld wrden met Joeël Robert. Verder zullen rijders uit Dene marken, Duitsland, en Zwitserland aan de start komen met natuurlijk al onze beste landgenoten met aan het hoofd het genoemde drieman schap. Zij zullen al het mogelijke doen, om het prachtige resultaat van vorig jaar te herhalen. In tegenstelling met vorig jaar wordt de zijspanklasse nu ook inter nationaal. Niet minder dan 7 landen zullen proberen in deze eerste gro te internationale ontmoeting voor zijspannen van het nieuwe seizoen de overwinning te behalen. Hierbij zijn 5 landskampioenen n.l. van Bel gië, Frankrijk, Zwitserland, Duits land en Nederland. Verder de En gelsen Turner en stuntman Trelae- ven en de Zweed Roskvist. 7 Neder landse combinaties zullen het gezel schap compleet maken met o.a. Cor- van Heugten, Broer Dirkx, ten Thije en Snijder. St. Anthonis wordt op 17 maart dus volledig internationaal. In to taal worden 5 manches verreden n.l. drie voor de 360 cc en hoger en twee voor de zijspannen. Op zondag 17 maart zal St. Anthonis opnieuw het middelpunt zijn van de Internatio nale Motorcross-wereld. De bisschoppen verwachten, dat de resultaten van dit onderzoek in slaat zullen stellen om, mede op ba sis van het hierdoor verkregen in zicht in de feitelijke situatie: gunstige condities te scheppen voor een goede en volwaardige beleving van het ongehuwd zijn omwille van het rijk gods. een zo adequaat mogelijk ant woord te vinden op de inzake 't celibaat bestaande nood. de behoefte aan en de mogelijk heid tot een grotere differentia tie binnen het ene ambt meer nauwkeurig te kunnen bepalen. Het ligt in de bedoeling om de re sultaten van dit onderzoek mede te belichten vanuit pastoraal en theo logisch perspectief en voor een na dere interpretatie van bepaalde as pecten verdergaand onderzoek vast te stellen. prof. dr. O. Schreurder OFM, hoog leraar in de godsdienstsociologie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen en dr. J. Weima, docent in de godsdienstpsychologie aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen. Als secretaris is aan deze com missie toegevoegd Drs. J. A. van Kemenade, directeur van het Insti tuut voor toegepaste Sociologie. Bij de opzet en de uitvoering van de enquete worden de onderzoekers begeleid door een, vanwege het epis copaat ingestelde commissie, be staande uit: Mgr. Drs. J. A. A. van Laarhoven, Vicaris-Generaal van 't bisdom Den Bosch (voorzitter), prof dr. F. Haarsma, hoogleraar in de pastoraal theologie aan de Katholie ke Universiteit te Nijmegen, prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar in de empirische sociologie aan de Katho lieke Hogeschool te Tilburg, Drs. W. Kuster, directeur van het Katho lieke Sociaal-Kerkelijk Instituut, Drs. A. van Rijen MSC. lector in de moraaltheologie aan de Stichting Theologische Faculteit te Tilburg, De leden van de raad der gemeen te Waalwijk komen donderdag a.s. om 19.30 uur voor een openbare vergadering ten gemeentehuize bij een. De agenda luidt: 1. Vaststellen van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f 3.686,- voor de aankoop van een volkswagen ten behoeve van de gemeentepo litie. 4. Voorstel tot goedkeuring van de rekeningen van de „Stichting 't Oude Mannenhuis" te Baardwijk over de jaren 1965, 1966 en 1967. 5 Voorstel tot herbenoeming van de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. 6. Voorstel tot vaststelling van een insructie voor ambtenaren van het Bouw- en Woningtoezicht. 7 Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten oosten van de Gan- soyenseweg, van P. E. v. Laar hoven te Kaatsheuvel. 8. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein, gelegen in het plan Zanddonk, aan G. van Loon's Import Mij N.V. te Waalwijk. 9. Wijziging begroting. Dat de maandelijkse raadsverga dering dit keer weinig punten om vat vindt zijn reden waarschijnlijk in het feit dat op 11 en 14 maart de begroting wordt behandeld. Maandag li maart worden de alge mene beschouwingen gehouden waarna b. en w. donderdag 14 maart antwoorden. voorjaar-zomer 1968 Het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Création heeft op 19 februari j.l. in Parijs de nieu we haarmodelijn gelanceerd. Deze is zowel geïnspireerd op de mode van 1930, dus weer terug naar de watergolftechniek, die het gezicht een zachte omlijsting geeft, die doet denken aan de grote la Divine Gar- bo, als aan de Divine Grècque, ter gelegenheid van de Olympische Spelen. Divine 68: jeugdig, soepel en dyna misch. Het coiffure is in een juiste coupe en ondersteund door een Per manent Wave, geschikt voor sport, spel en uitgaan. Voor avondcoiffures kan men met postiches het Griekse effect accen tueren. De nieuwe kleuren zijn warm en doorschijnend en ook de coup de soleil is en vogue. De leden van het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffu re Création zijn herkenbaar aan onderstaand embleem. SYNDICAT DE LA HAUTB COIFFURE FRANgAISE BT COIFFURE CRÉATION Zij zijn het eerst bekend met de nieuwe Franse haarmode. Ten ge rieve van de lezeressen doen wij u hieronder het adres toekomen van het lid van het Syndicat de la Hau te Coiffure Frangaise et Coiffure Création in uw woonplaats. COR VAN DE WIEL Grotestraat 174, Waalwijk tel. 2623 De vrij korte agenda die de ge meenteraad komende donderdag krijgt af te werken zal naar alle waarschijnlijkheid weinig tijd ver gen. De voorstellen geven daar geen aanleiding toe. Wel zal er een com missie tot wering van schoolverzuim moeten worden benoemd. De zitten de leden, de heren C. II. Didden. L. r. R. van Gils. M C M van der Heij den J. Schuwer. G. A. M. Smits en W. Wachtels van den Berg, zijn bereid een eventuele herbenoeming te aanvaarden. B. en w. stellen de raad dan ook voor tot herbenoeming over te gaan. BRABANTS ZATERDAGVOETBAL In de eerste klas van de afdeling Brabant is zaterdag niet gevoetbald. De ontmoeting VVN-Tholense Boys moest naar een latere datum wor den verschoven. De redén hiervan v/as dat in Sprang-Capelle op het terrein van SSC een selectiewed strijd werd gespeeld tussen een A- en een B-elftal van de afdeling Bra bant. Het was een aardig duel, voor al na de rust. Beide ploegen bleken aan elkaar gewaagd. De wedstrijd eindigde in een 3—3 gel-kspel (rust stand 11). Uitblinkers karen: P. de Rijke (SPS), C. Geuze (DEB), A. Tempels (Beatrix) Kleijs (The Gun ners), F. Selbach (Post Boys) en W. Maton (SSC). Kogelvangers 2 slaagde er in de tweede klas A niet in Good. Luck 2 een puntje te ontnemen. In de tweede klas B klopte Bea trix 2 Good Luck 3 met 110, na met de rust al met 40 te hebben voorgestaan. Ook Sprang 3 won roy aal en wel met 63 van TSC UITSLAGEN 2e klas B Beatrix 2Good Luck 3 11—0 Sprang 3—TSC 6—3 3e klas E Beatrix 3PTT T 0—2 3e klas F Wit-Zwart 4SSC 4 2—3 SCO 2JPS 3 0—4 KONINGIN FABIOLA GEOPEREERD Koningin Fabiola van België heeft een operatie ondergaan om de ge volgen van een eerdere operatieve ingreep ongedaan te maken. De hui dige ingreep had tot doel belemme ringen voor een eventuele nieuwe zwangerschap weg te nemen. De ko ningin had op medisch advies al eer der besloten zich te laten opereren. In een medisch communiqué werd gezegd dat de toestand van de ko ningin bevredigend is. Zij zal onge veer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5