waalwijkse en lanqstRaatse coucant Ui ampe „De jeugd is kritischer ingesteld, denkt niet meer collectief" INSPECTEUR L. VAN HOOFF, WAALWIJKS NIEUWE KORPSCHEF: OPEN OOG van lïherlo r^Campe Donderdagmiddag in raadszaal geïnstalleerd Goed korps Oorlogsjaren Progressief Beduchte zaak -Qxcluóieve 3lerenkleclina WAALWIJK Verdiensten In Tilburg: Dcrus-programma naar Wereüd-TV- festival in Hollywood Spaaroverschot op RPS in februari FiimroBSeijes van journalist afgenomen Internationale Schoenenbeurs van 24-26 maart tin Jaarbeurs - Utrecht VRIJDAG 8 MMART 1968 89e jAARgaig No Ue tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Gro^Uaat 205. Waalwijk Tel. 04160--ti21-274(i - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8 Contractadvertenties: speciaal tarief Abonnement P week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 P mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P. P- P°st J 4,25 bij girobetaling 'bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Telegram-adres „ECHO* De politie doet nog veel te weinig aan haar image» (Van onze Verslaggever) WAALWIJK - De machtsoverdracht van het gemeentelijk politickorps van Waalwijk heeft enkele weken geleden plaats gehad. Als nieuwe bewindvoer der deed toen Inspecteur L. A. van Hooff (50) zijn intrede. Een progressieve politiefunctionaris met een bijna 30-jarige ervaring in het „grote werk". In de voorwat criminaliteit betreft bijzonder slecht aangeschreven stad Venlo loste inspecteur Van Hooff tal van misdrijven op. ,,Ik kan me niet voorstellen, dat ik in Waalwijk met een zaak geconfronteerd wordt, die ik mijn politie loopbaan nog niet heb meegemaakt. De praktische ervaring die je in Venlo De heer Van Hooff is een man met gezag, een politie-officier die weet wat hij wil. Een man die geen en- doordachte stappen onderneemt en die altijd zal trachten de gulden mid denweg te bewandelen. De 20 .jaren die hij bij de Venlose politie door bracht, hebben hem geleerd hoe de vele taken, die de politie heeft moe ten worden aangepakt. Hierbij kan hij bogen op 'n geweldige praktische ervaring. Inspecteur Van Hooff is geen man van het achter het bureau. Het is een politieman die onderzoe ken zelf leidt en zijn manschappen ook bij het straatwerkbijstaat en leiding geeft. Waalwijk mag blij zijn een dergelijk leider als korpschef te hebben. Dat men bijzonder gelukkig is met de komst van Inspecteur Van Hooff naar Waalwijk, bleek vanmiddag (donderdag) wel, toen de heer Van Hooff als korpschef werd geïnstal leerd. Dat gebeurde tijdens een plech tigheid in de raadszaal van het ge meentehuis. De bijeenkomst werd bij gewoond door een groot aantal auto riteiten van justitie en politie. Ook de Commissaris van de Venlose ge meentepolitie woonde de installatie plechtigheid bij. Inspecteur v. Hooff volgde als korpschef de heer Hoog Antink op, aan wie functioneel leef tijdsontslag werd verleend. - wat het INSPECTEUR L. VAN HOOFF Waalwijk is voor inspecteur Van Hooff een geheel nieuwe omgeving. Hij kent plaats noch inwoners. Ook de leden van het politiekorps waren voor hem onbekenden. In de maand dat hij „schaduw" liep heeft hij de zaken al wel bekeken. „Het lijkt me een rustige gemeente met een bevol king die weinig moeilijkheden zal veroorzaken. We beschikken over een goed korps met, in verhouding tot andere gemeenten veel gediplomeer den. De belangstelling voor studeren is groot. Het politiebureau is, ook al is het aan de kleine kant, gezellig. Het rollend materieel is uitstekend, terwijl ook de fotografische dienst keurig is verzorgd. Wat dat betreft kunnen we dus vooruit". Waalwijk is naar alle waarschijn lijkheid de laatste standplaats voor inspecteur Van Hooff, de laatste van een groot aantal. De heer Van Hooff heeft namelijk in heel wat gemeenten dienst gedaan. In het politievak is hij bij toeval verzeild geraakt. De heer Van Hooff was namelijk voorbestemd voor d^oandel. In die richting duidt ook zijn schoolopleiding: Middelbare Handelsschool. Na afgestudeerd te zijn kwam de jeugdige Van Hooff bij een internationaal expeditiebedrijf te recht, waarbij hij later werd overge plaatst naar een vestiging in Duits land. De oorlogsjaren bracht de heer Van Hooff gedeeltelijk in krijgsge vangenschap door. In die donkere jaren was hij een van de steunpilaren voor het verzet in Limburg. Hij verzorgde hei trans port van gevluchte krijgsgevangenen van Duitsland via België naar Frank rijk. Na de bevrijding stond alles op stelten, ook het economische leven. De heer Van Hooff voelde er dan ook weinig voor terug te keren bij 't opdoet is bijzonder groot". In Waalwijk zal de heer Van Hooff oplossen van misdrijven betreft - het wel gemakkelijker krijgen. De schoe- nenstad staat als een bijzonder rustige gemeente te boek. Ook de verhouding pohtie-burgerij is uitstekend. Inspecteur Van Hooff wil dit klimaat behou den en waar mogelijk verbeteren. Hij is een voorstander van openheid en wil bij de burgerij begrip kweken voor de politie en haar opvattingen. „De politie doet nog veel te weinig aan haar eigen image: Op dit gebied moet er in Nederland nog veel veranderen". deel uit van het hoofdbestuur van de ze bond. Voor zijn werk ten dienste van de gemeenschap ontving hij de Pauselijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifice. Ook is Inspecteur van Hooff examinator bij de politie B diploma's en rijksgecommitecrde bij de Kweekschcolexamens voor het vak verkeersonderricht. Ook maakt hij deel uit van tal van landelijke com missies. „Ik ben blij dat er in Waalwijk 'n goede verhouding is tussen burgerij en politie. Men moet ook de weg naar het bureau weten te vinden. Het is geen burcht, het moet een vriendelijk gebouw zijn waar de mensen prettig worden ontvangen en geholpen. Een politiebureau moet niet afschrikken. Een leuk ingerichte wachtgelegen- heid is belangrijk. Ik ben ervan over tuigd dat de politie te weinig aan haar eigen image doet. Dat hebben me de vele gesprekken geleerd die ik met jeugdige werknemers had." Inspecteur Van Hooff doelt hier op de inleidingen die hij in zogenaamde Arbeiderskampen hield. Deze jeugd had veelal een sterke negatieve instel ling ten opzichte van de politie. Mede door de inleidingen wist inspecteur Van Hooff hier steeds begrip te kwe ken. „Het klimaat moet veranderen. Als het publiek het gedrag van de politie niet begrijpt moet men dat ook zeg gen. Er k(.':i dan begrip gevraagd worden. Met uitleg wordt vaak veel bereikt. Het politieapparaat moet op Van Hooff chef van de algemene dienst en de afdeling bijzondere wet ten. Het recherchewerk heeft inspecteur v. Hooff altijd wel getrokken. „Het mag dan wat anders gaan dan Jan Teulings als Maigret op de beeldbuis brengt, het werk als rechercheur is bijzonder boeiend". De nieuwe Waal- wijkse korpschef heeft internationale bekendheid gekregen met zijn speur- derswerk. Hij was de man die de be faamde „Odetta-affaire", een inter nationale vals-muntersbende tot een goed einde bracht en het spoor tot in Parijs volgde. Ook heel wat andere misdrijven werden onder zijn leiding opgehelderd. De heer Van Hooff her- „EEN BRIEF UIT AFRIKA" Uit Uganda (Afrika) ontving ik van aalmoezenier Van Berkel de volgende brief: Nyakibale, 23-2-1968 Mijn vader, mijn broer en ik zitten op het het ogenblik in een dorpje in Zuid-West Uganda, waar 15 jaar geleden de mensen nog in gate vellen rondliepen. We hebben vannacht geslapen in een ziekenhuis post van de Zusters Franciscanessen van Breda. Er is hier plaats voor 80 mensen; alles is overbezet. Er liggen zelfs nog enkele zieken in het hostel, waar families verblijven die voor hun zieke familie eten komen koken. Er is een armzalige verzorging. Een moedertje, dat gisteren van een tweeling is bevallen, wilde vandaag alweer naar huis gaan om voor de andere kinderen te zorgen. In een ander ziekenhuis hebben we een paar dagen geleden een man naar 'n dokter gebracht voor een dringende operatie, want de daar 6 jaar werkende Duitse arts ivas vertrokken terwille van zijn opgroeiend gezin. 's-Avonds om 9 uur gaat het licht uit, want de stroom van een eigen generator kost te veel. Eergisteren hadden we op een andere plaats 's-morgens geen water. Longs de hobbelige zandwegen zie je vrouwen en meisjes op het and ploeteren en massa's kinderen verkopen ananas om een centje te verdienen. Mannen trekken met bananentrosscn op hun hoofd naar de markt en verdrinken 's-avonds het geld. Het is hier een vruchtbare streek. Niemand hoeft van honger om te komen, en toch sterft 40 van de kinderen tussen 2 en 3 jaar, omdat de overgang van de moedermelk naar de maïskolf te groot is. De men sen verkijken zich op alles wat Europees lijkt en hebben een minder waardigheidsgevoel voor wat van henzelf is. De mensen zijn arm in ontivikkeling en ondernemingslust. Ze wachten en kijken Petje af voor dat leger van mannen en vrouwen, jongens en meisjes, dat iedere morgen weer met toewijding zich geeft aan dit volk. „Als je in Nederland komt, zeg dan tegen de jonge mensen, dat we er nog veel meer nodig hebben'. L. VAN BERKEL, Nyakibale (U.) Tijdelijk adres „Open Oog": Albert Megens, Marktstraat 8, Kaatsheuvel. expeditiebedrijf. Hij kwam bij het korps marechaussee, waar hij zijn op leiding genoot. Ingedeeld bij de poli tieke recherche werd hij - en daar aan was zijn opleiding niet vreemd - belast met zaken van economische collaboratie. In deze periode studeer de de heer Van Hooff voor de politie officiersopleiding. Commissaris Eissens (de latere hoofdcommissaris van Tilburg) trok de heer Van Hooff fn 1948 aan bij de Venlose gemeentepolitie. Ruim 12 jaar-is de heer Van Hooff, in diverse rangen, belast geweest met het re cherchewerk. Na in 1959 tot adju dant benoemd te zijn werd hij plaats vervangend hoofd van de afdeling verkeer. Als inspecteur, waartoe hij in 1964 werd benoemd, was de heer innerd zich slechts één zaak, moord op een smokkelaar, die niet is opge helderd. „Venlo is een stad, die, voor wat de criminaliteit betreft, bijzonder slecht staat aangeschreven. Er gebeu ren in Venlo meer misdrijven dan in het hele arrondissement bij elkaar. Ook worden er meer dronken auto mobilisten aangehouden dan in heel Noord-Limburg. Venlo is een metro pool in het klein. Het vele buiten landse bezoek is daar niet vreemd aan. Ook de talloze buitenlandse gastarbeiders, die vaak in Venlo wor den binnengesmokkeld zonder papie ren, veroorzaken veel moeilijkheden. In de afgelopen 20 jaar ben ik ook met heel wat moordzaken geconfron teerd geweest. Ik zal in Waalwijk niet gemakkelijk een zaak tegenko men die ik in Venlo ook niet onder handen heb gehad. Ik ben hier als het ware door de praktijk geschoold". In het maatschappelijk leven heeft de heer Van Hooff niet stil gezeten. Vanaf de oprichting was hij voorzit ter van de Parochiële Jeugdraad. Hij maakte deel uit van 't Centraal Over leg Orgaan van de gemeente Venlo, was voorzitter van de R.K. Politie bond St. Michaël en maakte zes jaar moderne leest geschoeid zijn. Ik ben een progressief man; ja, zet dat maar gerust in de krantzo vertelde ons de heer Van Hooff. „Bij mij moet men niet aankomen met het gezegde dat de jeugd slecht is. Neen, de jeugd is anders, kritischer ingesteld. Is dat geen winstpunt? De jeugd denkt niet meer collectief; men laat niet meer voor zich denken. De jonge man en vrouw van tegenwoordig denkt indi vidueel, houdt er een eigen mening op na. Dat is gezond. Men moet niet te dramatisch doen over excessen, die zijn er altijd geweest en zullen er wel altijd blijven." mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL BURG op zoek bent naar iets ENIGS-EN APARTS VOLOP KEUS: jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en exclusiviteit. Heuvelstraat 14 JUWELIER Het TV-programma „Dorus" van Tom Manders, dat als inzending van de NTS op het internationaal tele visiefestival in Montreux de zilveren roos verwierf, zal worden vertoond op het. 5e Hollywood Festival van wereldtelevisie, dat van 21 tot en met 24 maart aan de universiteit van Calif'urnië in Los Angeles zal wor den gehouden. Op dit festival wordt een o/rzicht gegeven van de beste inzendingen op andere televisie-fes tivals. De organisatoren van het fes tival hadden gevraagd het program ma van Tom Manders ins Hollywood te mogen vertonen. Het spaarverschil bij de Rijks postspaarbank bedroeg in februari jl. 37,1 miljoen gulden tegen 22' mil joen gulden in februari 1967. De vorige maand werd bij RPS 151.5 miljoen ingelegd (febr. 1967: 120,5 miljoen gulden) en 114,4 miljoen opengenomen (febr. 1967: 98,5 mil joen gulden). Het inleggerstegoed bedroeg ultimo februari 4948,2 mil joen tegen 4529,1 miljoen op 28 fe bruari 1967. De Nederlandse journalist Piet Kort uit Nieuw-Loosdrecht is zaterdag in ens land teruggekeerd van een ver blijf van vier maanden in Zuid- Afrika. De veiligheidspolitie heeft hem zijn materiaal waaronder 'n rolletje met foto-opnamen en kri tische aantekeningen, ook van in terviews afgenomen. Dit gebeur de toen hij de douane op het Jan Smuts-vliegveld bij Johannesburg reeds was gepasseerd, aldus de heer Kort. die stappen overweegt om zijn materiaal terug te krijgen. Van 24 t.m. 26 maart a.s. zal in de Irenehal van de Kon. Ned. Jaar beurs op het Croeselaanterrein le Utrecht de He Internationale Schoe- nenbeurs worden gehouden. Op een netto expositie-oppervlakte van ruim 5000 m2 zullen 124 deelnemers de najaars- en wintercollectie voor het komende seizoen tonen. Hiermede is deze beurs in vergelijking tot vo rig jaar in omvang en betekenis toe genomen. Aan deze beurs nemen o.a. fabri kanten uit België, Duitsland, Italië en Zwitserland deel, in totaal 26 buitenlandse fabrikanten. Daarnaast is het Nederlandse aanbod, dankzij deelneming van de grote schoen fabrikanten, in belangrijke mate kwalitatief en kwantitatief toegeno men. Op deze beurs zal evenals in 1967 een speciale expositie worden ingericht van de bekroonde inzen dingen van de door de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten uitgeschreven Internationale ont werpwedstrijd. De openingstijden van deze beurs zijn: zondag 24 maart van 10-17 uur; I maandag 25 maart van 9-17 uur en van 18.30-21.30 uur: j cinsdag 26 maart van 9-17 uur. j De Internationale Schoenenbeurs is uitsluitend toegankelij-k voor bran che-genoten.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1