Hearing-experiment in Waspik is ongekend succes geworden Verkennersdelegatie uit Waalwijk bezocht afgelopen weekeinde Unna [Did] orm m meubelen UW MENING R.K. EHBO-Waal wijk heeft behoefte aan een nieuw oefengebouw W. Timmermans en Zonen autoverzekering beleid van gemeente kwam duidelijk naar voren MOGELIJKHEDEN VOOR ZOMERKAMP BESPROKEN uitsluitend verkrijgbaar bij S^uiSverkaveling Ontvangst op gemeentehuis „oofdredalcteurJAN TIELEN* A c\L Wljl^C 611 LAllQStRAAtSe COURAllt Contractadvertenties: speciaal tarief Burgemeester Göpfer Wünsfkeüceirafcrum van Complete Woning inrichting JAARVERGADERING DRUK BEZOCHT Wedstrijden Aktae Waspik MAKELAARS IN ASSURANTIËN VOOR BABY'S HUIDJE VRIJDAG 8 MMART 1968 gge JAARGAIG No. 20 rcho vAn het Zuióen Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Gironummer 1069687 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling Dit blad verschijnt 2x per week (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Losse nummers 20 cent Advertentieprijs: 14 cent per mm. Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De hearing welke door het gemeentebestuur vcm Waspik werd georganiseerd is een ongekend succes geworden. Het doel, belangstelling wekken bij een groter publiek voor gemeente-aangelegenheden, gemeentebeleid e.d. en in formaties verschaffen over de meest uiteenlopende onderwerpen en proble men waarbij de gemeente betrokken is, werd inderdaad bereikt. Ongeveer 60 belangstellenden bevolkten het gemeenschapshuis waar burgemeester Welling en de wethouders van Dongen en v. d. Broek, geassisteerd door de ambtena ren, hoofden van dienst en de maatschappelijk werkster het forum vormden. Opvallend was hoe waardevol deze bijeenkomst door de plaatselijke stands organisaties als NKV, Middenstand, NCB werd beschouwd. Het was aan alles te merken dat de gestelde vragen tevoren bijzonder goed waren doordacht en besproken in de organisaties en verenigingen. Ook „particulieren" leverden overigens een wezenlijke bijdrage. Na afloop toonde burgemeester Welling zich gaarne bereid een der gelijke bijeenkomst bv. eens per jaar te herhalen, mits er natuurlijk vol doende stof tot gesprek aanwezig is. Belangstelling is er in ieder geval wel. De discussies verliepen heel plezie rig. De gestelde vragen en problemen waren alle van algemene aard en uit de antwoorden, waarbij de ambtena ren zonodig direct het nodige cijfer materiaal aandroegen, kwam duide lijk het beleid van de gemeente naar voren. Een korte samenvatting der vragen en antwoorden van deze avond: kostencijfers van verbruik, onderhoud en uitbreiding en vernieuwing van de straatverlichting zijn dermate hoog dat niet gedacht kan worden aan uit breiding van de openbare verlichting op de Vrouwkensvoortsestraat, geïn formeerd werd naar doel en activitei ten van de woningbouwvereniging; naar het werk van de planologische dienst, naar structuurplannen, wat te verwachten van 't stadsgewest Waal wijk en hoe wordt het bestuurd. Vra gen rezen verder over de samenstel ling van de woonruimte-adviescom missie, over de mogelijkheden voor kinderen die in Waspik AMV-onder- wijs aan de muziekschool volgen. Gezien het feit dat er in Waalwijk en Capelle een sporthal staat is dit voor Waspik niet haalbaar. We zullen over de grenzen heen moeten leren zien. Het streven is om begaafde kinderen na het AMV-onderwijs naar draag kracht in hun verdere opleiding te subsidiëren, als dit financieel moge lijk is. De muziekschool Waalwijk heeft momenteel een tekort van f 104.000.-. Gevraagd werd of het mogelijk was van gemeentewege aan te dringen om te komen tot oprichting van oudercomité's van de lagere scho len. De wenselijkheid kon alleen on derstreept worden. De landbouwers toonden bezwaren tegen het feit dat in ruilverkavelings- verband straks gronden aan de akker bouwers zullen worden onttrokken voor het nieuwe tuinbouwcentrum. Men dient dit centrum, aldus het ant woord, als een streekbelang te zien. Boeren die door ruilverkaveling de dupe worden krijgen voorrang bij plaatsing in de nieuwe polders. De ruilverkaveling ZAK-Beneden Don gen komt ivaarschijnlijk nog dit jaar in stemming. Op een vraag naar de financiële gevolgen voor de gemeente bij het vertrek van Du Pont de Nemours uit Waspik kon worden gesteld dat de waarde van de gronden en opstallen de garantie van f 90.000.- overtref fen. Omdat het zwaartepunt van de industrialisatie in Waalwijk zou lig gen en de randgemeenten als woon gebied werden aangewezen infor meerde men naar de grootte, de be zetting en de verwachtingen van het Waspikse industrieterrein. Kleinere industrieën zal Waspik zeker aan kunnen trekken maar met de propa ganda zal worden gewacht tot de re- Een delegatie verkennersleiders van de Mgr. Bekkersgroep, de St. Clemensgroep en de Stichting An dreas Zijlmans Groep heeft het af gelopen weekeinde een tegenbezoek gebracht aan de verkennersstaf van Unna. Om ongeveer half vier arri veerden de YVaalwijkse verkenners staven te Unna en werden zij daar ontvangen in 'n jeugdgebouw, waar groepsleider Ceschinski een woord van welkom sprak. Na een kopje koffie werd er een tocht gemaakt naar de kampterrei nen, waar men deze zomer een ge zamenlijk zomerkamp wil houden. Deze kampterreinen zijn gelegen in de prachtige omgeving van Sauer- land. Toen men met de auto's niet rr.eer verder kon ging men te voet en werden de kampterreinen van nabij bekeken. Deze kampterreinen zijn gelegen aan een bergstroompje en omzoomd door heuvels. Later kwam men samen in een Wirtshaus, waar de technische aangelegenheden van de kampen verder werden be sproken. Een muziekkapel zorgde voor een feestelijke sfeer. Later ging men weer terug naar Unna, waar 't avondmaal in het jeugdgebouw ge bruikt werd. De avond werd in ge zelligheid doorgebracht met verto ning van dia's en wat gepraat bij een goed glas Unna-bier. De 9 Waal wij kse leiders, die de delegatie uit maakte werden voor de nacht allen bij families ondergebracht. De vol gende morgen werd na de H. Mis en het ontbijt een rondwandeling gemaakt door de stad. waarna het historisch stadsmuseum werd be zocht. Om 11 uur werden de verkenners leiders ontvangen in de Ridderzaal en heette Burgemeester E. Göpfer de gasten van harte welkom. Hij sprak zijn vreugde uit over een contact dat tussen de jeugd tot stand kwam, omdat een verbroedering van de landen belangrijk is zeker na wat er in het verleden gepasseerd is. Na mens de stad Unna overhandigde de burgemeester aan groepsleider M. Hooi.imaaijer een plakette en liet tevens zijn groeten overbrengen aan Waaiwijks burgemeester met een persoonlijk geschenk. Groepsleider M. Hooijmaaijer dank te de burgemeester hartelijk voor de goede ontvangst en vertelde hem vervolgens een en ander over de Waalwijkse verkennersgroepen. Tot slot sprak hij de hoop uit, dat een gezamenlijk zomerkamp aanstaande zomer tot stand mocht komen, doch alle technische en financiële bezwa ren zijn nog niet overwonnen. Na een bezoek aan de kerktoren werd er een diner geserveerd, wederom in het jeugdhuis, waarna nogmaals de kampkwestie aan de orde kwam. Om drie uur namiddag sprak groeps leider Hooijmaaijer een afscheids woord en dankte hij zijn Duitse collega voor zoveel gastvrijheid. Om half vier verliet de verkennersdele gatie het gastvrije Unna om weder om huiswaarts te keren. constructie van het Scharloo is ver wezenlijkt. Als er 'n goede toegangs weg naar het industrieterrein is dan zijn er prachtige verbindingen via de Langstraatweg en vaarwater. Al in 1961 werd het winkelcen trum, negen eenheden, in het bestem mingsplan opgenomen. Gronden wer den aangekocht, Kamer van Koop handel en middenstand hadden geen overwegende bezwaren. Een onlangs gehouden marktonderzoek door het grootwinkelbedrijf wees uit dat een kleine plaats als Waspik voor hun niet interessant is. Waspikse midden standers noemden de plannen voor neringdoenden financieel niet haal baar. Eerst dient het inwonertal te worden vergroot. Dan is men te laat, zo werd van de andere kant gesteld. Er blijkt voor het centrum momenteel voldoende belangstelling te bestaan maar de Waspikse middenstanders en dan in hoofdzaak de consumentenbe- drijven, in casu de kruideniers, droe gen nogal wat bezwaren aan tegen de genoemde plannnen. 'V'- TILBURG PIU8PLKIN 20-33 tel. 83080 Busdiensten Ifln 2 en 6 ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur IS DE HEER DE VOS TERECHT GESCHROKKEN In „De Echo van het Zuiden" van 16 fe bruari vraagt „Abonnee" in een ingezonden stuk, van ondcrwijszijde aan te tonen dat dc heer De Vos niet had behoeven te schrik ken. Ik wil deze gelegenheid gaarne aan grijpen, over deze zaak iets te zeggen om mogelijke onjuiste conclusies weg te nemen. Men moet beginnen in te zien, dat de heer Dc Vos, ik neem aan onbewust, een on juiste voorstelling van zaken geeft. Het Willem van Oranje College is een groeiende school, die thans 434 leerlingen telt. Bij het begin van de lopende cursus be stond de school 18 jaar. Bovendien is he: duidelijk dat men, als men met een nieuwe school begint, de eerste jaren geen eind examen afneemt. De eerste eindexamen kandidaten dit geheel aan het Willem van Oranje College werden opgeleid, werden in 1954 geëxamineerd. De termijn van 20 jaar die dc heer De Vos noemt is dus wat aan de ruime kant. Wil een leerling slagen voor het eindexa men, dan moet hij eerst vijf tot zes jaar op school doorgebracht hebben. Wil men met een totaal aantal leerlingen vergelijken, dan zou men dat van zes jaar geledon mee- ten nemen, maar ook dat geeft nog een en- juist beeld. De moeilijkheid is, dat cr voort durend mutatie plaats vindt, leerlingen ko men en gaan door tussentijdse verhuiz-ngen, gaan naar en komen van andere scholen. Daarom is het heel moeilijk, op een exacre wijze het rendement van het middelbaar onderwijs vast te stellen. Het is een zo moeilijk probleem dat het bureau voor dc statistiek zich ermee heeft bezig gehouden. Het heeft een onderzoek ingesteld naar de schoolloopbaan van de leerlingen die in '49 naar een middelbare school zijn gegaan. Men kan een oppervlakkige indruk krijgen indien men vergelijkt het aantal leerlingen dat in een jaar eindexamen doet en het aan- Afgelopen maandagavond vond in café J. Passier de jaarvergadering plaats van de afdeling Waalwijk van de R.K. EHBO. De avond werd ge opend door de voorzitter van de afde ling, de heer Nieuwenhuizen. ,,ln begin 1967", zo sprak hij in zijn openingswoord, „was er een groei van het aantal leden te bespeuren. Deze groei heeft zich in 1967 door gezet en momenteel tellen we dan ook reeds 70 leden. Voor het einde van 1968 hopen we de 100 te halen". Sprekend over het aantal verband- posten zei hij, dat dit aantal in 1967 in Waalwijk was gestegen van 8 tot 25. Dat deze uitbreiding nodig was, wordt wel bewezen door het aantal hulpverleningen; deze bedroegen in 1967 meer dan 90. Gedurende de laatste drie maan den van 1967 heeft de afd. Waalwijk nieuwe verbandtassen in gebruik ge nomen, die zo goed voldoen, dat er in den lande reeds meer dan 1500 van in omloop zijn. Een initiatief van de afdeling Waalwijk, hetgeen alleen maar stimulerend kan wer ken. Er is ook een steunkaartenactie gevoerd, die zeer geslaagd genoemd mag worden. De opbrengst ruim f 6O0,- werd besteed aan de uit breiding van de posten. Dankzij de ze actie hebben we ook verband materiaal kunnen kopen en zelfs 'n voorraad aan kunnen leggen. De heer Nieuwenhuizen dankte allen, die meegewerkt hadden om deze ac tie tot een succes te maken. In september 1967 is de nieuwe cur sus gestart met 22 deelnemers en hopelijk behalen ze allen in mei hun diploma. Ook kon hij nog mededelen, dat dankzij de Pleisteractie en de Kerk- collecte nieuw materiaal had kun nen worden aangeschaft. Hij vroeg verder de leden iets meer freauent op de oefenavonden te verschijnen, mede in verband met de geldigheid van het diploma. Ook bracht hij de onderlinge wedstrijden tussen Waal wijk, Drunen, Waspik en Raams- donksveer ter sprake. Deze waren zeer in de smaak gevallen en zul len in de toekomst zeker worden voortgezet. Tevens vertelde hij. dat er een onderzoek in groter verband plaats gaat vinden naar uitbreiding van het aantal hulpverleningen. Voorts schonk hij aandacht aan de wijziging in de Bond. Door de aan name van de nieuwe statuten is er een Bondsraad geformeerd, bestaan de uit 55 personen. Noord-Brabant h hier met 13 leden zeer goed in vertegenwoordigd. De nieuwe bonds- voorzitter is de heer Kneepkens uit Bilthoven, die zijn sporen reeds ruimschoots heeft verdiend. Tot slot vertelde hij, dat er in overleg met de verschillende instan ties, geprobeerd zal worden een nieuwe oefenruimte te realiseren. Hij wees de aanwezige leden nog op de wedstrijd op 7 maart in Waspik en op de districts wedstrijd op 10 maart in Berkel-Enschot. waar ge werkt wordt met Lotus-patiënten. Hierna was het de beurt aan de secretaris, de heer Hulsenboom voor de notulen en het jaarverslag en aan de penningmeestersse mevr. de Ronde, voor het financieel jaarover zicht, dat moest vermelden, dat het batig saldo in verband met diverse hoge kosten kleiner was geworden. Daar er zich geen nieuwe candidaten hadden gemeld, werden de zittende bestuursleden, de heren Pulles en Van Bokhoven herkozen. v Om de kas weer op peil te bren gen zal er in 1968 weer een grote actie gevoerd worden. Tevens zal er veel geld nodig zijn om de verhand- posten uit te breiden en het nieuwe oëfengebouw te realiseren. Er zul len steunkaarten a f 0,50 en f 1,- ver kocht worden onder de Waalwijkse bevolking. De heer Nieuwenhui zen hoopte dat iedereen hieraan mee zou willen werken, opdat het goede werk, dat de EHBO verricht, zo optimaal mogelijk kan worden voortgezet. Hij vroeg hierbij de steun van de gehele Waalwijkse be volking. Na de pauze werd de jaarvergade ring voortgezet met een woord van de geestelijk adviseur, rector Wei- ling van het St. Nicolaasziekenhuis. Daarna volgde een demonstratie met een opticarkast. Na de gebruikelijke rondvraag kon do voorzitter, de heer Nieuwenhuizen deze jaarvergade ring sluiten. ATAK VERLOOR De volleybalvereniging Atak leed in Til burg een onverwachte nederlaag. Op papier stond Atak hoger genoteerd dan Odulphus. In de eerste set domineerde Atak ook en met 15-10 werd het 1-0. De volgende drie sets echter gingen verloren resp. met 15-13, 15 - 8 en 15-67. Atak moest met twee invallers aantreden. RIKAVOND In café v. d. Broek in de Benedenkerk straat zal a.s. zaterdag het rikconcours wor den hervat dat de postduivenvereniging Dc Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160-4131 KONKURRERENDE PREMIE E speciaal tarief voor beperkt gebruik desgewenst premiebetaling in halfjaarlijkse termijnen AANTREKKELIJKE VOORWAARDEN no-claim: 10, 20, 30, 40 tot max. 50% na 5 jaar; overname mogelijk tot 30% E bij schade door schuld vermindering van no-claim met slechts 20% B nieuwwaarde clausule Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, tel. 3098 W. Remmers, van Lovenlaan 18, tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, tel. 3292 tal dat zes jaar geleden in de eerste klas zat. Hieruit blijkt dat landelijk gezien voor de hbs met afdeling mms ongeveer de helft slaagt voor het eindexamen. Dit is ook zo voor het Willem van Oranje College, zodat deze school in dit opzicht heel gewoon op het landelijk niveau staat. Men moet daarbij bedenken dat een groot aantal leerlingen na het behalen van een diploma 3 jaar hbs of 3 jaar mms de school verlaat om meer gerichte beroepsopleidingen te gaan volgen op kweekscholen, hogere technische scholen, zeevaartscholen, u.t. scholen, opleidings scholen voor kleuterleidsters, verpleegsters opleidingen, opleidingen in de administra tieve sector etc. Op het Willem van Oranje- College waren dat. er 261 in de loop der jaren. Deze leerlingen hebben in zeer vele gevallen profijt kunnen trekken van het ge leerde en bekleden niet zelden belangrijke posities in de maatschappij. Ook zijn er die uit dc derde klas zonder diploma vertrok ken zijn en een goede betrekking gevonden hebben. iMen kan dus zeker niet stellen dat „de rest er zonder meer is afgegaan". Wat de eindexamenresultaten betreft, in de loop van deze jaren slaagden aan het Willem van Oranje College voor dc afde ling hbs-A 91 procent der kandidaten, voor de afdeling hbs-B 85 procent en voor de afdeling mms 91 procent der kandidaten. Deze percentages liggen op of boven de landelijke cijfers. Ik wil gaarne toegeven dat hier onderwijs kundig gezien problemen liggen. Met be hulp van de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs wil men juist trachten deze tot 'n betere oplossing te brengen. Deze proble men zijn er echter voor het gehele middel baar onderwijs. Men moet niet denken dat het Willem van Oranje College hierbij on gunstig zou afsteken, want dan is men in strijd met de feiten. Dr. C. Blokland Reisduif organiseert. Er zijn mooie prijzen te verdienen. BESTUUR DAMESKOOR Het dameskoor dat begin november werd opgericht heeft nu een bestuur. Het koor treedt naast het mannenkoor van de Bar- thc'omcuskcrk als zelfstandig koor op al zal zeker de grootst mogelijke samenwerking worden betracht. Presidente van het koor is mevr. de Bont, Past. Huybersstraat 1, vicc- presidente mevr. de Bont, 't Vaartje 16, secretaresse mevr. van Dongen, dc Roon- laan 2, comm. mevr. dc Hond, Beneden- kerkstraat 4. VOETBAL Zondag 10 maart speelt het le elftal van Waspik een thuiswedstrijd, nu tegen Ons Vios uit Tilburg. White Boys staat voor de opgave om Groen Wit in een uitwedstrijd te bedwingen. KERKDIENSTEN Zondag 10 maart, Ned. Hcrv. Kerk, Waspik, 9 30 en 18.30 uur: ds. Rebel MEDISCHE DIENST A.s. weekeinde zal dokter Wijffels in Waspik de dokterspraktijk waarnemen. Tel. 250. WIJKVERPLEGING Hot a.s. weekeinde zal dc wijkverpleging in Waspik worden waargenomen door zus- te. van Elten, tel. 01622-390, Hank. EHBO WASPIK Hedenavond, donderdag worden de wed strijden van dc EHBO weer hervat. In deze ontmoetingen komen dc verenigingen van Waspik, Raamsdonksvcer, Waalwijk en Drunen tegen elkaar uit. De wedstrijd is in café C. Montens op 't Vaartje. In Tfburg nam een team van Waspik deel aan districtswedstrijden. De finales zul- op 10 maart in Veghcl plaats vinden. Bij de familie W. Kamp in de Beneden kerkstraat tegenover de Stadhoudersdijk zal een verbandpost van de EHBO worden ge plaatst. Tevens zal elke woning waar een gediplomeerde EHBO-er woonachtig is ken baar gemaakt worden door een embleem. FOK- EN CONTROLE VERENIGING De Waspikse fok- en controlevereniging zal vrijdag a.s. in de zaal van café Mon tens op 't Vaartje haar jaarvergadering houden. Tijdens deze bijeenkomst zal broe der Jacobs een lezing houden over het on derwerp Diepvriesstierenplan, een methode welke bij de veefokkers in het middelpunt van de belangstelling staat en welke ook druk in ontwikkeling is. JUNIORENSPELRËGELTEST De scheidsrechtcrsvereniging „De Lang straat" organiseert voor de junioren van de voetbalverenigingen uit de omtrek weer 'n spelregeltest. In totaal schreven 14 clubs hiervoor in die elk twee drietallen zullen afvaardigen nl. 12- en 13-jarigen en één drietal van 14-, 15- en 16-jarigen. Aan deze wedstrijden is een wisselbeker als hoofd prijs verbonden die momenteel Raamsdonk in het bezit heeft. Maandag 11 maart komen in de SSC-kantine in Sprang-Capelle de teams van SSC. HNC, Wit Zwart, Desk cn ONI tegen elkaar uit. Op maandag 18 maart treffen in de kantine van Waspik de clubs Waspik, White Boys, Good Luck. Raamsdonk en DV.VC elkaar. Maandag j.l. namen'in de kantine van Baardwijk de ju nioren van RKC, Baardwijk, WSC en RK- DVC deel. Uit de drie avonden komt uit eindelijk één winnaar te voorschijn.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5