waalwijkse en LanqstRaatse couRant P. Brouwer pleit voor sportcommissieinW'wijk Brabants zaterdagvoetbal A. MEIJS, VOORZITTER KATHOLIEKE UNIE Dit jaar vertreksoverschot Verkeersproblemen City-plan Haventerreinen Leefklimaat SporthaB jê Sporthal MAANDAG 11 MAART 1968 XX ..mil»! xaoo 89e JAARGANG No. 21 De rcho vah het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Hoe staat het met City-plan Het jaar 1967 heeft niet de opleving gebracht die wij allen hadden gehoopt. De economische toestand is niet verbeterd, in onze om geving aanzienlijk verslechterd, met als gevolg dat de noodzakelijk heid om attent te zijn, nog meer slagvaardigheid en direct reageren van ons verlangt". Zo sprak de heer Meijs, fractievoorzitter van de Katholieke Unie. „Reeds vorig jaar is door de K.U. gezegd, dat wij omringd zijn door gebieden die van overheidswege voordelen genieten en deze gebie den rukken steeds naderbij, gezien de toestand in Tilburg e.o. en de grote plannen die met medewerking van rijk en provincie in het westen en noordwesten van onze provincie op stapel staan. In onze eigen plaats is er in bepaalde industrieën een tekort aan krachten, terwijl hel aantal ingeschreven werklozen vrij groot is. Is het grote vertrekcijfer moge lijk te wijten aan buitenlandse ar beidskrachten, die terugkeren naar hun vaderland? Het is verre van ons te beweren, dat Waalwijk geen aantrekkelijke woongemeente is. De woningbouw in diverse delen van onze stad mag zeer zeker gezien worden: de acti viteit die de Woningbouw Vereni ging Baardwijk ontwikkelt is be wonderenswaardig, evenals wat par ticulieren bouwen. Helaas schijnt de tijd niet gunstig voor villabouw, ge zien het trage tempo waarin de ver koop van deze gronden in het plan Meerdijk plaats heeft. Het leefklimaat omvat echter meer dan wooneenheden. Leven brengt problemen mee van jeugd, levensonderhoud, verkeer enz. Over enkele van deze problemen wil ik namens de K.U. wat zeggen. Het jeugdbeleid van de gemeente is o.i. nog te passief. Is er eigenlijk wel beleid? In eerste en ook in tweede instantie is door ons bij de vorige begrotingsbehandeling aan gedrongen op terdege studie van dit probleem, is uitvoerig gesproken over een jeugdambtenaar, doch hier is niets meer van vernomen. Ook de verkeersproblemen vor men hier een moeilijk punt. We be doelen niet bij industrie-vestiging, waar ieder nieuw verschijnend rap port over industrialisatie rept van de steeds toenemende betekenis van de verkeersligging, maar van de in terne communicatie van huis tot huis en bedrijf tot bedrijf. Vele malen is gesproken over de zeer moeilijke situatie in de Grote straat. Telkens moest worden ge wacht op het verkeersrapport dat helmaal uit Zürich moet komen en nu ergens ligt of nog steeds onder weg is. Mijnheer de voorzitter, la ten we hier niet op wachten en ons buigen over deze materie die drin gend om oplossing vraagt. Maak een einde aan de inconsequente voor rangsregelingen die de gemeente kent (b.v. Kerkstraat voorrang t.o.v. Burg. Moonenlaan, maar niet t.o.v. Brederodelaan, Antoniusstraat t.o.v. Ie Zeine, maar niet t.o.v. an dere zijstraten). Waarom moet er zo lang gewacht worden met eenzijdig parkeerver bod in verschillende smalle straten, waarvan herhaaldelijk is betoond door onze fractie en collegae uit andere fracties, dat dergelijke maat regelen dringend noodzakelijk zijn? Vele wegen in onze stad verkeren in slechte toestand en vragen om verbetering. Bij de vele knelpun ten zouden wij toch uw bijzondere aandacht willen vestigen op 't kruis punt Grotestraat-Hoekeinde-Groen- steeg. Een eenzijdige oplossing aan de zuidzijde (Grotestraat-Putstraat) is slechts een gedeeltelijke oplos sing. Mijnheer de voorzitter, over de Langstraatweg willen wij geen woord zeggen. Uw aandacht daarop vestigen lijkt ons totaal overbodig, aangezien wij overtuigd zijn van uw belangstelling voor dit probleem, dat echter buiten onze gemeentelij ke competentie valt. Cityplan en het daarmee gepaard gaande winkelbestand van Waal wijk in het algemeen. Het is al een paar jaar geleden dat 't Cityplan hier ter tafel kwam en na uitvoerige bespreking in prin cipe werd aangenomen om te rea liseren Nu weten wij wel dat zo'n plan niet in een paar jaar verwe zenlijkt kan worden, dit moet in di verse etappes worden uitgevoerd en dan wel naar behoefte en groei van de stad, maar wel moeten wij onze verwondering uitspreken dat in die paar jaren niets meer over dit plan is vernomen: le. wat betreft verkoop van gron den; 2e. welk gedeelte het eerst zal wor den uitgevoerd; 3e. wat voor bedrijven daarvoor in aanmerking komen. Het is toch begrijpelijk dat er middenstanders zijn die noodzake lijk moeten en willen verbouwen of uitbreiden en dan mogelijk in dat plan kunnen medespelen. Mijnheer de voorziter, in een ver gadering onder uw leiding voor Middenstanders en andere genodig den is toen gesteld, dat er een com missie in het leven geroepen zou worden, waarin zitting zouden heb ben middenstanders, Kamer van Koophandel, de Rijks Middenstands Consulent, iemand van 't C.I.M.K. (Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf) enz., om eventueel B. en W. van advies te kunnen die nen. Waar blijft deze commissie? Ook zou ik willen vragen, mijnh. de voorzitter waarom heeft het col lege van B. en W. nooit contact op genomen met het C.I.M.K. voor het opmaken van een rapport over het winkelbestand voor het heden en de toekomst in Waalwijk? Dit zijn toch deskundigen op dit gebied en wor den toch ook door vele andere ge meenten gevraagd, zelfs met het ge volg dat er noodzakelijke wijzigin gen in de plannen gebracht moeten worden. Dit zijn toch organen die voor dit werk in het leven zijn ge roepen. Steeds meer open gaten komen er in het centrum door afbraak van panden. Wij doelen hier voorname lijk op het gedeelte tussen de Kom- bi en de Kerk St. Jan. In het ver leden zijn wij steeds van de gedach te uitgegaan dat onze stad vanuit het centrum moest worden uitge bouwd. Nu komt hier een stuk zeer duur bouwterrein voor winkelpan den braak te liggen. Het zal toch niet de bedoeling zijn dat dit terrein braak blijft liggen, ofwel gebruikt gaat worden voor parkeerruimte. Het zal u toch bekend zijn dat hier voor serieuze plannen zijn ontwor pen voor het bouwen van winkel panden met bovenwoningen. Wij vragen ons af, mijnheer de voorzitter, of het niet beter ware geweest eerst dit plan te verwezen lijken, vooraleer men was overge gaan tot het bouwen van een nieuw winkelcentrum in een buitenwijk. Wij zijn er volkomen van overtuigd dat aan de verwezenlijking van dit plan nog problemen zijn verbonden, doch die zijn er om opgelost te wor den. Waarom wordt er geen contact opgenomen met de twee eigenaren van de nog bestaande winkelpan den, waarvan er één een jaar gele den nog tot een noodzakelijke ver bouwing is moeten overgaan en de ander zit te springen om verbete ring en vergroting van zijn bedrijfs pand? Zou het niet mogelijk zijn om voor dit gedeelte van onze stad een algehele oplossing te vinden in het belang van de middenstand en het centrum in het bijzonder? Uit een rapport van het C.I.M.K., zoals eerder genoemd, zou kunnen blijken of wij niet te hard van sta pel lopen met het creëren van win kelcentra en supermarkten in de buitenwijken van onze stad, waar door ook het City plan mogelijk zou worden uitgehold en langer op ver wezenlijking zou moeten wachten. Het is ook de gedachte van Drs. Kwanters, in zijn rapport weerge geven, dat men nu eenmaal maar een bepaald aantal vierkante meter verkoopruimte kan hebben op het inwonertal van een gemeente. Dit geldt natuurlijk voor elke branche anders. Het Gemeentehuis is o.i. niet meer berekend op zijn taak. Het is te klein geworden voor onze groeien de gemeente en verschillende ka mers en zalen die dringend nood zakelijk zijn, bv. spreekkamers, wet houderskamers e.d. ontbreken en belemmeren de optimale functione ring van het bestuursapparaat. Onze Haventerreinen zijn niet weg te denken uit de gemeente, ook niet uit de gemeentebegroting, al zou het ons allen toch wel liever zijn als we in meer optimistische termen hierover konden spreken. Het nadelig saldo van onze begro ting wordt voor een aanzienlijk deel gevormd door de havencomplexen. Wij weten dat de situatie voor ver koop beslist niet goed is, maar zijn wij ook wel voldoende slagvaardig? De expansiegroei van de gemeente met groot geboorte- en vesti gingsoverschot heeft in het afgelopen jaar voor het eerst niet plaats gehad en het hoge vertrekcijfer doet ons toch wel enkele vragen stellen, o.a. is de gemeente Waalwijk dan toch niet zó aantrekke lijk als woongemeente als we ons zouden wensen en hebben velen slechts tijdelijk in Waalwijk gewoond, omdat er elders geen huizen waren, welk tekort nu langzamerhand wordt aangevuldjammer genoeg met overwegend duurdere woningen en te weinig meer be taalbare woningen. Deze verhouding gaat zeer mank. U weet overigens, mijnheer de voorzitter, dat het aantal ingeschre ven woningzoekenden in onze gemeente nog een zeer respectabel getal is. ben op grond van de nieuwe rege ling, die het departement getroffen heeft, ingaande 1 januari j.l. ten aanzien van de vergoeding voor het gebruik van de hal voor gymnas- tiek-onderwijs, stappen ondernomen om een nog grotere uitkering te krijgen en in dat geval is de hal meer dan self-supporting". Pag. 262: voor ,,de uitkeringen van het Rijk zullen hoger liggen dan aanvankelijk is geraamd". Pag. 263: Hr. Dercksen: „Ik heb graag de verzekering dat de kre dieten niet overschreden zijn of overschreden zullen worden". Hierop antwoordt de voorzitter: „We hebben door middel van de overgelegde exploitatie-opzet een duidelijk beeld gegeven van de fi nanciële mogelijkheden van de hal: de exploitatie-opzet moet geïnter preteerd worden als een proeve, die echter een grote mate van waar schijnlijkheid heeftwe verwach ten een rijks vergoeding van 24.000 gulden. Pag. 264: Hr. Dercksen: „de hal gaat veel meer kosten dan 372.000 gulden". Hij is bang dat de totaal- kosten rond de 400.000,zullen komen te liggen. De voorzitter ant woordt: „de stichtingskosten zullen niet veel zijn overschreden". En hoe is nu de werkelijkheid? Van een krediet van 1965 is nog over 56.613,- 25 sept. 1965 gevraagd ƒ315.387,- De heer A. Meijsfractievoorzit ter van de Katholieke Unie Hoe is het gesteld met pogingen om van overheidswege bijdragen te verkrijgen voor dit kapitaalverslin- dende werk? Hoe is het gelopen met de besprekingen „op hoog niveau" in Den Haag? Hierover willen wij toch graag iets horen. Er zou een bespreking plaats hebben met Rot- terdame havenautoriteiten. We heb ben in de kranten wel gelezen van steun die Rotterdam toezegde aan verschillende grote haven- en in- dustricprojecten in West-Brabant, maar niet over Waalwijk. Contact met Oss en Cuyk is prachtig, maar de havens van het Dongegebied en Zcklusa worden onze naaste buren op nog geen 20 km. afstand. Het vorig jaar is gewezen op het niet voldoen van de sluis bij hoge water standen. Er zou contact worden op genomen met de Fa. Verstoep en Rijkswaterstaat. Helaas is ook hier niets van gehoord. We vragen dit speciaal in verband met een artikel in het Brabants Dagblad, waarin de directeur van Lips, Beton, verklaar de, dat de Waalwijkse haven om deze reden niet voor vestiging in aanmerking kwam: men kon niet zeker zijn van geregelde aanvoer. Ook de mogelijkheid van vestiging van een zeilhaven is de laatste ja ren niet meer besproken. Haven, haventerrein en droog in dustrieterrein zijn voor de vestiging van industrieën onontbeerlijk. Het vorig jaar is door onze fractie ge steld, dat er voldoende contact be stond tussen gemeente en het Waal wijkse bedrijfsleven, Er is toen aan gedrongen op contact. Zijn B. en W. bereid om over dit contact iets na ders mee te delen? Een apart aspect van de niet ver kochte industrie-terreinen aan de haven is, dat het misschien moge lijk is deze terreinen van jaar op jaar te verpachten als hooi- en gras land, wat zeker een behoorlijke op brengst zal geven. Totaal anders is het volgende: het slachthuis. Onder een nieuwe leiding is er schijnbaar een en ander veranderd, de begroting is gunstiger geworden. Maar hoe is de situatie in de toe komst? Zijn er concretere dingen te vertellen dan tot nu toe; hoe de toe komst van dit slachthuis zal zijn? Blijft dit slachthuis een definitieve instelling, dan zullen toch zeker verschillende verbeteringen moeten worden aangebracht. 42.725,- op de begroting. De grond prijs was in de totaalsom van 372.000,opgenomen. Nu is deze post apart gesteld, maar de bouw som is niet veranderd. Mijnheer de voorzitter, u moet ons niet kwalijk nemen dat derge lijke dingen ons wat wrevelig stem men: wat staat ons nog te wachten voor onprettige financiële conse quenties, b.v. bij de inrichting en verbouw van het gebouw van Ge meentewerken? Kunnen wij er van overtuigd zijn dat ons geen zand in de ogen wordt gestrooid als we kre dieten voteren voor overdekt in- structiebad en cultureel centrum? Wij moeten stellen, dat dergelijke zaken niet bevorderlijk zijn voor de goede samenwerking, iets waarnaar wij zeker streven. Mijnheer de voorzitter, wij menen ons in ons geheel te moeten aanslui ten bij wat de Begrotingscommissie heeft opgemerkt: alleen door uiter ste zuinigheid en efficiënte bedrijfs voering is het mogelijk een deel van het geraamde tekort in te lopen. Dit is noodzakelijk, willen we met onze verdere plannen niet vastlo pen door de dwingende beperkin gen die ons anders van hogerhand zullen worden opgelegd. Wij doen dan ook een dringend beroep op allen en dit geldt voor de hele Waalwijkse bevolking wees zo zuinig mogelijk met eigen dommen van de gemeente. Duizen den worden jaarlijk besteed aan herstel van moedwillige vernielin gen, opdat wij op deze manier kun nen meewerken aan uitbreiding en verbetering van woon- en leefkli maat. Het punt van de kredietbewaking, mijnheer de voorzitter, is voor onze gehele fractie een teer punt. Op een zo kort mogelijke termijn zouden wij van uw college dan ook voor stellen willen verwachten of min stens mededelingen omtrent interne reorganisatie, waardoor krediet- overschrijdingen als nu geconsta teerd, niet meer kunnen voorko men. Gaarne wil onze fractie dank zeg gen aan de andere fracties voor de zeer pretige samenwerking in het afgelopen jaar en daarbij de hoop uitspreken dat ook in het komende jaar deze verhouding bestendigd zal blijven", aldus de heer Meijs. totaal 372.000,- In dit bedrag is begrepen: bouwkosten 238.000,- centrale verwarming 35.000,- parkeerterr. 15.000,- grondkosten 84.000,- ƒ372.000,- Verdere kredieten werden verleend: augustus 1966: inrichting 46.000,- februari 1967: inrichting 7.090,- juni 1967: inrichting en verbouw 29.160,- juli 1967: definitieve kosten zijn nu bekend: f 41.005,- 123.255,- Het totaal goedgekeurde krediet bedraagt dus 495.255, En als u nu kijkt op bijlage 1 van het Sportpark, dan ziet u een totaal van 663.825,dus bijna 180.000 meer dan aan kredieten is verleend, terwijl dus de definitieve kosten be kend zijn en dus een nadere kre diet-aanvrage niet meer verwacht kan worden. Onder deze materie wensen wij gaarne geïnformeerd te worden. Door de heer Van Eijl is gevraagd, waarom de extra dek- vloer wél werd aangevraagd voor de gelijksoortige hal in Sprang-Ca- pelle en niet in Waalwijk, waarop werd geantwoord, dat dit niet nodig was, en nu staat deze vloer voor „Vele punten zijn door de vorige sprekers al naar voren gebracht wat inhoudt dat ik om doublures ie voor komen deze niet in mijn beschouwing zal betrekken, wat niet weg neemt dat ik met de vorige feiten en ver langens niet mede kan gaan. Hier dan de enkele punten die ik graag aan Uw college voorleg ter beantwoording, in Uw komend antwoord op de algeme ne beschouwingZo sprak 't raads lid de heer P. Brouwer. „Reeds vele jaren is door ons gemeenteraadscol lege de vraag geuit het wegdek Put straat te vernieuwen, maar telkens ontbrak het crediet om dit werk te realiseren, hoe staat het er nu voor? Wordt ook 't onoverzichtelijke kruis punt Putstraat - Grotestraat gerecon strueerd? Wij die zeer enthousiast de verwe zenlijking van de sporthal hebben be groet, moeten nu toch ervaren dat buiten de trainingen van de diverse verenigingen en het gebruik van de diverse scholen, in mijn opzicht niet aan de verwachtingen tot op he-den heeft voldaan. Ik had liever gezien dat vooral in de tijd dat de buiten sport niet of slechts gedeeltelijk kan worden beoefend meer demonstraties of onderlinge competities van o.a. ta feltennis, badminton, zaalhandbal, volleybal, tennis enz. werden gehou den waarmede men niet alleen de Werken en vrije tijd: speelgele- genheid is noodzakelijk, reden waarom met klem wordt aangedron gen op realisering van speelterrei nen. In 1967 is de gemeente een bij zonder fraaie sporthal rijker gewor den en toch is het deze hal die ons veel zorg geeft. De begrotingen en toezeggingen die zijn gedaan met betrekking tot deze hal, blijken van geen enkele realiteitswaarde te zijn. Het tekort bedraagt f 79.706,Op pagina 261 van de notulen van de vergaderingen van '67 lees ik: „mo menteel" is de hal voor een gedeel te self-supporting en B. en W. heb- The Gunners—SSC 2, de belang rijkste wedstrijd in de eerste klas van de afdeling Brabant, bracht de SSC-ers uit Sprang-Capelle de volle winst. Ondanks het feit dat zij met verschillende invallers aan moes ten treden, klopten zij de Breda- naars met 10. Het doelpunt, ge scoord na een half uur spelen in de tweede helft, kwam op naam van H. Faro. De situatie aan de top bleef ongewijzigd, want ook Beatrix zege vierde en wel met 30 over BWR in Roosendaal. VVN had het niet ge makkelijk bij DEB in Breda, maar de roodwitten uit Klundert slaag den er toch in met een 42 over winning huiswaarts te keren. NEO 2 dat niet op volle sterkte kon aan treden, kwam tegen The Gunners 2 met de hakken over de sloot (21) en WHS klopte ONI met 31. Ko gelvangers leed op eigen veld een 40 nederlaag tegen het verrassend goed spelende Tholense Boys. JPS uit Tilburg kwam in de twee de klas B in punten gelijk met Rust Roest 2 uit Eindhoven. Rust Roest 2 had de handen vol aan het kordate Sprang 3, dat twee minuten voor het einde de stand op 11 wist te brengen en zodoende Rust Roest 'n kostbaar puntje ontnam. JPS won, zoals te voorzien was, met royale cijfers van het zwakke Good Luck 3 (61). Wit-Zwart 2 zorgde er voor achter de koplopers te blijven door een 41 zege op SVV 2 in Ooster hout. TSC kwam op veertien pun ten dankzij een 31 viktorie op PTT 2 uit Breda. UITSLAGEN le klas WHS—ONI 3—1 Sprang 2The Gunners 2 21 KogelvangersTholense Boys 04 DEB-WN 2—4 The GunnersSSC 2 01 BWRBeatrix 03 2e klas B SVV 2—Wit-Zwart 2 1—4 TSC—PTT 2 3—1 JPS—Good Luck 3 6—1 Rust Roest 2Sprang 3 11 3e klas E JPS 2—SCO 2—1 PTT T—SSc 3 2—3 Veerse BoysWit-Zwart 3 61 HNC 2Beatrix 3 g1 3e klas F Sprang 5JPS 3 33 Wit-Zwart 4Beatrix 4 01 SSC 4—SCO 2 (SCO n.o.) HN'C 4Dussense Boys 05 P. Brouwer sport meer uitdraagt, maar ook dat vele van deze evenementen desnoods een entree kunnen genieten. Het ge brek aan toeschouwersaccomodatie is volgens mijn mening, zij het voorlo- pik primitief, op te lossen door het aanbrengen van losse verplaatsbare zitplaatsen. Een Sportcommissie die door de raad zou worden gekozen zou met de bestaande Sportraad samen meer kunnen bereiken. Gezien de grote fi nanciële problemen wat niet onder kent kan worden en de zeer grote concurrentie van de naburige steden, acht ik onze plaats een Cultureel Centrum nog niet rijp om hier force majeur de aandacht van realisatie* aan te geven. Reeds jaren geleden is over het bestemmingsplan gronden tegenover winkelgalerij Past. Kuypersstraat in de vergadering gesproken dat hier op een aantal woningen zouden gebouwd worden overeenkomstig het bouwplan Winkelgalerij zijn hiervan de plannen nog niet te realiseren of is er nog geen crediet aangevraagd? Nu voor :t oude ziekenhuis een enorme ruim te is geschapen, door de afbraak van de diverse panden aldaar, zou ik het College in overweging willen geven dit te benutten voor parkeerterrein, om zodoende een makkelijkere door stroming van het verkeer in de Gro testraat te bevorderen; men zou in de Grotestraat een oprit kunnen leggen en de uitgang via de weg achter de Kombi, uitkomende in-de Wilhelmi- nastraat kunnen benutten. Ik meen dat men met geringe kosten, zij het dan een noodoplossing, het verkeer hiermede een grote dienst bewijst. Dit waren mijn punten mijnheer de voor zitter, ik dank U voor de aan mijn vraagstukken verleend gehoor en zie met belangstelling Uw antwoorden hierop tegemoet", aldus de heer Brouwer.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5