waaLwijkse en UnqstRaatse couRant Volop bouwaktiviteil in de gemeente Loon op Zand Oe schoenenbeurs is voor exposanten gunstig verlopen NAAST WONINGBOUW STAAN OOK ANDERE OBJECTEN OP STAPEL van ^Tfjierlo OPEN OOG Levensschool BUITENLANDS BEZOEK STEEG STERK Complex woningen voor bejaarden of kleine gezinnen in Kaatsheuvel Nieuw type woning Kleuterschool Bejaardencentrum in Loon op Zand „Beekse Bergen" krijgt in juli leeuwenpark van 40 hectaren -Qxcluóieve fleren kleding WAALWIJK Veel belangstelling voor tweedelige schoen' Russische orders VRIJDAG 29 MAARt 1968 89e JAARGANG No. 26 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,82 p.mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 F-kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tacief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- ECHO" (Van onze veslaggever) KAATSHEUVEL - De bouwaktiviteit in de gemeente Loon op Zand is bijzonder groot. Als men door de Kaatsheuvelse of Loon op Zandse dreven rijdt, wordt men op een groot aantal plaatsen geconfronteerd met nieuwbouw objecten. Aan de woningbouw wordt de grootste aandacht besteed, maar ook aan andere objecten. Zowel in Loon op Zand als in Kaatsheuvel worden fraaie woningen van het zgn. Z-type gebouwd. In Kaatsheuvel hoopt men dit jaar nog een deel van de 46 woningen voor Over een deel van deze objecten spraken wij met de Kaatsheuvelse architect Hub. Prins, die als ontwer per hierbij nauw betrokken is. De Stichting Woningbouw Loon op Zand pakt de zaken flink aan. In het plan Pannehoef worden rijkelijk door groen omgeven 46 kleine woningen gebouwd. In de volksmond worden deze huizen nogals eens bejaardenwo ningen genoemd. Deze naam wil men er in Kaatsheuvel beslist niet aan ge ven. Dat wil niet zeggen dat er voor vitale bejaarden geen plaats is, inte gendeel; maar ook de kleine gezinnen met één kind of jonggehuwden kun nen voor een van deze woningen in aanmerking komen. Door dit object wil men ook de „doorstroming" bevorderen. De wo ningen, die bijzonder leuk komen te liggen hebben een woonkamer van 4,55 bij 3,55 m., een keuken van 2,50 bij 3,10 m., twee slaapkamers van 4,10 bij 2,70 m., een douchecel als mede ook een berging en een tuintje. Het grootste deel van deze kleine woningen is laagbouw. Negen wonin gen hebben een etage. Via een trap penhuis bereikt men dan de galerij vanwaar de bovengelegen eenheden te bereiken zijn. Alle woningen zijn voorzien van centrale verwarming. De vraag naar dit type woning is groot. De woningbouwstichting kan bij de verhuur alle richtingen uit, want naast bejaarden, kleine gezin nen zullen ook alleenstaanden deze huizen aantrekkelijk vinden. Het pro- jekt, waarvan mogelijk nog dit jaar een gedeelte wordt gerealiseerd is omsloten door de Jeroen Boschstraat, Pieter Breugelstraat, Hugo v d Goes- straat en Hilsestraat. Door de Stichting Woningbouw Loon op Zand, de Dienst Openbare Werken, het aannemingsbedrijf Pep ping en architekt Hub. Prins werd vorig jaar een speciaal type woning met de zgn. Z-kamer ontworpen. Met de bouw van deze 81 woningen, waarvan 20 in Loon op Zand en 61 in Kaatsheuvel, is vorig jaar reeds een aanvang gemaakt. In Loon op Zand zijn deze ruime woningen te vinden aan de Tuinstraat, achter de kerk. In Kaatsheuvel sluit het pro- iekt aan op de kleine woningen" in t plan Pannehoef". Dit nieuwe type woning, waarover wij reeds eerder schreven, heeft een woonkamer in Z-vorm met een open trap naar bo ven. Door van het traditionele bouw procédé van de „doorzonkamer" af te wijken is veel aan ruimte gewonnen en is ook de mogelijkheid van het dwars door een huis kijken" uitge schakeld. Nieuw is de individuele gasverwarming. Een gasunit is hier voor op de zolder geplaatst. De wo ningen hebben een woonkamer van 35 m2, een ruime keuken en vier slaapkamers. Hetzelfde type woning - met een iets grotere woonkamer - wordt in opdracht van de „Wo ningbouwvereniging Baardwijk" in 't plan Groenewoud in Waalwijk gezet. kleine gezinnen gereed te hebben, terwijl in Loon op Zand een aanvang wordt gemaakt met de bouw van het nieuwe bejaardencentrum ,,Veloene". Ook de Levensschool wacht op goedkeuring van de nieuivbouwplannen. Die goedkeuring wordt ook verwacht voor de 3-klassige kleuterschool in de wijk Berndijk. Op stapel staat verder de bouw van het gemeenschaps huis De Werf, terwijl nog dit jaar het nieuwe gemeentehuis wordt be trokken. In het kader van stadssanering zijn ook in de direkte omgeving van het nieuwe gemeentehuis bouwobjecten te verwachten. In de gemeente Loon op Zand hebben de bouwers beslist geen reden tot klagen. Het ontwerp van de nieuwe Levensschool in Kaatsheuvel De huidige behuizing van de Le vensschool in Kaatsheuvel voldoet niet helemaal aan de normen die voor goed Levensschoolwerk gesteld wor den. Het bestuur van de Levensschool Kaatsheuvel loopt dan ook reeds ge ruime tijd met de plannen in de zak om een nieuw gebouw te zetten. Het gemeentebestuur stelde hiervoor een perceel grond beschikbaar aan de ,,kop" van de Vossenbergselaan, on der de watertoren. Nieuwbouw wordt des te meer noodzakelijker als men weet dat de houten noodschoot, waar men nu gehuisvest is, in een sane ringsplan ligt en dus moet verdwij nen. Architect Hub. Prins ontwierp 'n fraai gebouw, waarvoor de Rijksge bouwendienst haar waardering over uitsprak. Ook de schoonheidscom missie is het met de plannen eens. Het wachten is nu op de goedkeuring van het Ministerie van Onderwijs en dan kan met de bouw van dit naar schatting vijf ton kostende gebouw worden begonnen. De heer Prins heeft de drie hoofdelementen van het Levensschoolwerk in het gebouw zo veel mogelijk tot uitdrukking ge bracht. Op de begane grond ontwierp hij 'n sportzaal van l2 bij 21 m2 met de hierbij behorende voorzieningen, zo dat voor het onderdeel sport over een waardige accomodatie kan worden beschikt. Het creatieve gedeelte bracht de Kaatsheuvelse architekt on der in een souterrain dat gedeeltelijk in de grond, gedeeltelijk boven de grond is te vinden. Door met glazen bouwstenen te werken wordt een donkere ruimte voorkomen. Wel be reikt men zo dat in deze „afgesloten" ruimte geconcentreerd en geïnspi reerd door de jongens kan worden gewerkt. De ruimten omsluiten een patio. De culturele „afdeling" met theorielokaal, ontspanningsruimte, overblijflokaal, leiders-, bestuursad- ministratie- en direktiekamer zijn in de etagebouw ondergebracht. Door deze ontwerpstijl wordt een modern gebouw verkregen, dat niet alleen een aanwinst voor de Stichting Levens school Kaatsheuvel, maar voor de ge meente is. Onder erbarmelijke toestanden brengen iedere dag in de oude jon gensschool in de wijk Berndijk een aantal kleuters de uren door. Aan deze situatie komt verandering, want 't schoolbestuur heeft architekt Hub. Prins opdracht gegeven het ontwerp te maken van een nieuwe kleuter school in Berndijk. De drie klassen komen los van elkaar te staan. Wan delgangen vormen de verbinding. De klassen krijgen tentdaken met een strakke leien bedekking. Ook komt er een speelweide, betegeld speelter rein en een grote zandbak bij. Exclu sief inrichting is met de bouw een kleine vier ton gemoeid. Het huidige Gerlachusgesticht in Loon op Zand gaat verdwijnen. Rond dit bejaardenhuis ligt zo'n 1,5 ha. grond, bij uitstek geschikt voor de bouw van een groot bejaardencen trum. De Stichting „Venloene", die met de uitvoering hiervan belast is, denkt aan een groot verzorgingscen trum en een aantal bejaardenwonin gen. Het hoofdgebouw moet plaats gaan bieden aan 48 alleenstaande be jaarden en 6 echtparen. Hierin komt verder een ziekenafdeling, recreatie zaal, eetzaal en de nodige ruimten voor personeel en direktie. In de naaste omgeving van het 3 bouwlagen tellende bejaardencen trum, dat waarschijnlijk de naam „Venloene" krijgt, komen 14 bejaar denwoningen, waarvan er 11 voor 2 personen en drie voor drie personen bestemd zijn. Het wordt dus mogelijk dat een echtpaar ook nog een bij zich wonende dochter of zoon meeneemt. De bouw van dit enorme projekt gaat een investering van ruim 3 miljoen gulden vergen. De Stichting hoopt nog dit jaar het centrum te kunnen aanbesteden. Uit dit alles blijkt dat men in Kaatsheuvel op het gebied van de bouw niet stil zit. Zowel door het gemeentebestuur als door particulie ren wordt er hard gewerkt om tal van projekten zo snel mogelijk te realise ren. L3? Op de uitgestrekte terreinen van het recreatieoord Beekse Bergen, tus sen Hilvarenbeek en Tilburg ter weerszijden van de provinciale weg, zal op 1 juni een leeuwenpark wor den geopend. Burgemeester Meuwe- se van Hilvarenbeek, die tevens vice- voorzitter is van het recreatieoord Beekse Bergen, deelde op een pers conferentie in Hilvarenbeek mede, dat het park een oppervlakte zal krij gen van 30 a 40 ha. Het park is door zijn geaccidenteerde ligging en door zijn begroeiing bij uitstek geschikt om ca. 40 leeuwen in een natuurlijk leef milieu te brengen. Door het park zal een geasfalteer de dubbele rijweg van 3400 meter lengte worden aangelegd, waarover bezoekers per auto een tocht door het leeuwenpark kunnen ondernemen. Men is op het idee voor een leeuwen park gekomen via de Australische ambassadeur, die tijdens een bezoek aan Tilburg sprak over het Lionspark Longgleat in Engeland. Onderhande lingen van het bestuur van het recre atieoord met een firma uit Brabant leidden niet tot het gewenste resul taat. Daarna werd contact opgenomen met de heer Chipperfield van het park „Lions of Longgleat" in Enge land die zijn medewerking gaf aan 't plan. De leeuwen, voor het park bij Tilburg, zijn eigendom van de heer Chippenfield, die zelf op de pers conferentie aanwezig was. Hij was o.a. vergezeld van zijn schoonzoon en dochter, de heer en mevr. Cawley, die een jonge leeuw hadden meege bracht. EEN STUKJE NIEUWE WERELD Het is niet zo, dat je op een reis naar Afrika op de vliegtuigtrap door leeuwen en tijgers wordt opgewacht. Onze Afrikareis is een openbaring geweest. 'I evoren dacht je al aardig wat gehoord en gelezen te hebben; maar de werkelijkheid is juist een tikkeltje an ders, waardoor heel je voorgestelde beeld net op z'n kop komt te staan. We hebben een stukje gezien van Oost-Afrika, van Uganda (7 maal zo groot als Nederland met 6 miljoen inwoners) en Tan zania (enkele keren groter dan Uganda met 12 miljoen inwoners). In Uganda troffen we nog juist de zomertijd en in Tanzania was de regentijd al enkele maanden begonnen en zou nog een paar maanden duren. In de grote steden lijkt het leven nog wat westers herkenbaarMaar als je in de brousse komt, gaat er een nieuwe wereld open. We reden met onze auto over de zandwegen, die op regendagen doorploegd waren met watergeulen, soms afgewisseld door geweldige plassen, waarvan je al pootje badend eerst de diepte moest peilen. We knorden vaak urenlang met de wagen, zonder een sterveling te zien, met aan weerskanten het lange olifantengras en het woeste kreupelhout. Bevolkte streken kondigden zich aan met bananenplantages, rijst- en maisvelden. Als ivij dan in de verte schuurtjes zagen staan, vertelde mijn broer (missionaris), dat daar de mensen woonden. En warempel, even verder stonden vrouwen met kinderen op het land te werken om met de hak de grond om te woelen. Je zag mensen op weg naar huis met van alles en nog wat op hun hoofd, de handen vrij om zich gemakkelijker te kunnen bewegen. Groepjes kinderen slenteren in hun kleurrijke uniformpjes naar school en zwaaien van jewelste als er een auto voorbij komt. Mannen zitten in de dorpjes vaak gezellig met elkaar te buurten. Plotseling wordt soms de weg versperd door kudden koeien, geiten en schapen. En als je geluk hebt, komt er wel een herder uit de struiken vandaan om de baan vrij te maken. Die koeien, geiten 'en schapen moeten de rijkdom en het aanzien van de boer vertolken. Ze worden ingezet om de bruidschat te betalen en om zich vrienden te kopen. De mensen leven in familieclans en iedereen is broer en zus van elkaar; de bezittingen horen toe aan de hele groep en zelden aan ieder privé. We zijn een keer te gast geweest bij een goede kennis van mijn broer; en al was het maal naar onze smaak dan niet zo n lekkernij, de gastvrijheid staat als een hoge deugd aangeschre ven. De mensen, die we hebben ontmoet, leven dicht bij de natuur; en ze kennen de cirkel, waarin jaarlijks regen en zon elkaar afwis selen. Ze hebben hun eigen klok, die met één uur begint, als de zon is opgekomen, en met 12 uur eindigt, als de zon ondergaat. De dagen en nachten zijn altijd even lang, van 's morgens half 7 tot 's-avonds half 7. Men maakt zich geen zorgen om de dag van morgen. Iedere dag heeft genoeg aan zichzelf. Andere mensen in een andere wereld. L. VAN BERKEL De elfde Internationale Schoenen- beurs, die van 24 tot en met 26 maart in de Irenehal in Utrecht is gehou den, is volgens de jaarbeurs persdienst voor het merendeel van de exposan ten gunstig verlopen. Bij een enquête onder de deelnemers verklaarde 35 procent betere zaken te hebben ge daan dan tijdens de I.S.N.-67, ter wijl de resultaten voor 55 procent vrijwel gelijk waren. Het beursbezoek is in vergelijking met 1967 met ca. 10 procent toegenomen. Het buiten lands bezoek steeg met ca 50 procent. Bijna de helft van de deelnemers verklaarde op de beurs nieuwe bui tenlandse relaties te hebben aange knoopt, voornamelijk met inkopers uit Duitsland, Zweden, Frankrijk, België, IJsland en Engeland. Uit de reacties van de Nederlandse detaillis ten is gebleken, dat er een groeiende interesse bestaat voor het produkt van de Nederlandse schoenindustrie. De opening op zondag van de Inter nationale Schoenenbeurs Nederland is een nog groter succes geweest dan vorig jaar, toen de I.S.N. voor het eerst op zondag begon en op die dag al 40 procent van het totale bezoek van alle vier de beursdagen trok. Een Duitse fabriek toonde op de beurs 'c nieuwtje dat grote belangstelling trok: de tweedelige schoen. Deze noviteit, die inmiddels al in 30 landen door patenten wordt beschermd, be staat uit een voor- en een achterdeel die op een simpele manier aan- en van elkaar geschoven kunnen worden. De teen- en hielstukken zijn ver krijgbaar in vele kleuren, met ver schillende decoraties, uiteenlopende hakhoogten en vormen. De delen zijn onderling verwisselbaar, zodat men bijvoorbeeld bij een bepaalde hak al naar gelang de kleur of snit van de jurk een ander, bijpassend voorstuk kan kiezen, met drie paar gecombi neerde schoenen zijn al negen varia ties mogelijk. De fabrikant is van plan, de modetendens te blijven vol gen en iedere maand een nieuw voor- en achterstuk op de markt te bren gen, zodat de variatiemogelijkheden steeds verder kunnen worden uitge breid. Het is niet nodig, dat men steeds een „hele" tweedelige schoen koopt, de hakken en voorstukken zijn afzonderlijk verkrijgbaar. De Nederlandse schoenindustrie heeft met de rond 1 miljoen paar schoenen die het in 1967 aan Rus land heeft geleverd, een goede indruk gemaakt. In de afgelopen paar maan den zijn er wederom orders uit Rus land gekomen tot een totaal van 800- duizend paar heren- en damesschoe nen. Welke fabrieken deze orders hebben gekregen en in welke mate zij aan het totaal van 800-duizend deelnemen, is niet bekend. Wel bekend is, dat de orders in concurrentie met Oostblok landen zijn verkregen. Een deel van de huidige order wordt gerealiseerd door fabrikanten die ook vorig jaar aan de Russische order hebben mee gewerkt.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1