nog meer bevoogding over ons inkomen De particulier krijgt steeds minder over zijn inkomen te zeggen Leerlingen Muziekschool en balletgroep De Terp geven woensdag uitvoering Centraal antenne-systeem wordt belangrijk verbeterd Appels de vriend van uw-goederen-onderweg IN AULA DR. MOLLERCOLLEGE RAAD VAN WAALWIJK KOMT AAN WENSEN VAN BEWONERS TEGEMOET Sparen om voorzieningen te financieren Verzwaring Dwang Papier Toon naar Canada Schade Programma Veel aanvragen Winkelsluiting Commissies Jaarverslag Jaarverslag Vergadering Bedrijfsschap voor Lederindustrie APPELS WAALWIJK TEL. 04160-4031* Internationaal centrum voor transport, expeditie, douane en opslag MAANDAG 1 APRIL 1968 89e JAARGANG No. 27 De tcho van het Zuióen iVnalwiiksche Stoomdrukkerij Abonnement Antoon Tieien 1 lt_ I - m - P week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) f 3,75 W'aalwijKscne aioomaruKKerij Hoofdredakteur JAN TIELEN waalwijkse en LanqstRaatse couRanx Gironummer 1069687 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling /U" r "v V b"" Dit blad verschijnt 2x per week "'J incasso p. postkwit. 75 ct. extra) I nscp nummers 20 cent Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002" Telegram-adres ,ECHO" (Van onze economische medewerker) De particulier in Nederland krijgt steeds minder over zijn inkomen te zeggen. De overheid gaat voortdurend meer bepalen wat men er mee mag doen. Aan de ene kant worden de burgers mondiger gemaakt en meer ontwikkeld, aan de andere kant schijnt het alsof een kleine groep wijzen in de vertegenwoordigde lichamen en adviescolleges alleen kan vaststellen hoe men met guldens moet omgaan, die steeds minder waard worden, omdat dezelfde regeerders en adviseurs geen kans zien om de nationale Wie mocht denken dat men zo lang zamerhand naar wegen zou gaan zoe ken om aan deze inkomensbevoogding een eind te maken, heeft een ver keerd toekomstbeeld voor ogen. Nie mand minder dan de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, drs. W. de Pous, heeft de gedachte opge vat om tot gedwongen besparingen te komen. De heer De Pous is van me ning dat in Nederland niet genoeg gespaard wordt om de geweldige te verwachten investeringen van het be drijfsleven te financieren. Voorts zouden er nog miljarden moeten wor den gespaard om allerlei collectieve voorzieningen te gaan financieren. Het is bekend welke collectieve voor zieningen hier bedoeld worden. De staat heeft nog veel meer geld nodig voor het onderwijs. Daarnaast zullen allerlei noodzakelijke verkeersvoor- zieningen de nodige miljarden vra gen. Dan denken wij nog aan de kos ten van de ruimtelijke ordening, aan de toenemende noodzaak van recrea tieve voorzieningen en zo staat er nog meer op het rijksprogramma. Drs de Pous en velen met hem zien het moment van de toekomst der nieuwe omzetbelasting naderen. Met de invoering daarvan zal op 1 januari 1969 worden begonnen. Dat betekent een ferme verhoging van de indirecte belastingen. Er zou dan een flinke verlichting moeten komen bij de di recte belastingen, met name bij de in komsten- en loonbelasting. Dat zou de regering dan wel anderhalf mil jard aan verlaging kunnen kosten. Intussen is die verlaging dan al weer opgevangen door de hogere omzetbe lasting, maar daar willen de rijkscon sumptie-profeten niet van horen. Men wil die anderhalf miljard in de staatskas houden en er spaarbrie- ven voor uitgeven. Er zal dan dus de zelfde belasting betaald moeten wor den naar inkomenstrekkers boven f. 15.000,- zouden voor een deel spaarbrieven terug krijgen. Daar wordt dan rente op gegeven. Na 5 of 7 jaar zouden deze brieven weer ge bruikt kunnen worden voor betaling van belasting. De rest zou kunnen worden afgelost of verhandeld kun nen worden. Door de spaarbrievensysteem be schikt de overheid dan over gedwon gen leningen waarvoor zij zelf de zou kunnen vaststellen terwijl de open kapitaalmarkt gepasseerd wordt. In het certificaten-plan worden ook de loontrekkenden niet vergeten. Die moeten ook meer sparen dan thans. Om en nabij 1 van komende loons verhogingen zou niet in contanten maar in spaarcertificaten moeten worden uitbetaald. Deze besparingen worden saamgebracht in beleggings maatschappijen, die voor het geld obligaties, aandelen en huizen zouden moeten kopen. Daarmee komt dan automatisch ook uit de lagere inko mens geld op tafel om nieuwe inves teringen te doen. Daarmee moet de groei van het economische leven dan op gang worden gehouden naast de overige te maken besparingen. Het voornaamste bezwaar tegen een ge dwongen spaarsysteem is wel dat er gewoon beslag wordt gelegd op een deel van iemands inkomen zonder dat hiervoor een goede rechtgrond aan wezig is. Het is naar onze mening niet toelaatbaar dat er op deze wijze besparingen worden afgedwongen. In de moderne rechtsopvattingen zal daarvoor wel een oplossing wor den gevonden. Minder gemakkelijk komt men uit de volgende moeilijk heden. Het spaarcertificatensysteem en de invoering van participatie-be wijzen zal ons land doen verzanden in een papierwinkel van ongekende om vang. De kosten daarvoor zijn uit 'n oogpunt van doelmatigheid onverant woord. Daarnaast zal een groot aan tal met name trekkers van lagere in komens niet begrijpen waarom het gaat. Men voelt zich met een papieren loon bij de neus genomen, zodat de sociale spanningen en de onbehaag lijkheid toenemen. Vervolgens is het de vraag of dit soort besparingen er niet toe zal lei den dat het spaarbank-sparen zal ver minderen. In 1967 zijn de spaarbank- saldi tot een recordhoogte gestegen. Laat men nu niet de indruk vestigen alsof de spaarzin van ons volk on voldoende is. De spaar-percentages in Nederland behoren tot de hoogste in de wereld. Het is alleen zo dat in ons land de ondernemingswinsten zo onder druk van allerlei toenemende lasten zijn gezet dat de interne be sparingen bij de ondernemingen on der druk worden gezet. Niettemin wordt ca. een-vijfde van het natio naal inkomen bespaard. Toon Hermans begint zijn Noord- amerikaanse tournee op 19 septem ber in Toronto (Canada) en zal daar na tot 3 oktober een aantal nog niet bekende andere engagementen in Ca nada verxmllen. Dit is door Hermans Newyorkse impresario Klaus Kolmar van het „William Morris-agency" be kendgemaakt. reken- en ruileenheid in waarde op peil te houden. Het proces van be tutteling is begonnen met de inkomstenbelasting, die stap voor stap zo hoog is opgeschroefd dat er hele groepen van de bevolking zijn die het boven een bepaald inkomstenniveau niet meer de moeite vinden om zich in te spannen. Daarna zijn de sociale lasten gekomen. Eerst voor de loon trekkenden, in een later stadium is het hele volk erin betrokken. Bij hele groepen loontrekkenden is de aftrek voor loonbelasting en sociale lasten zo hoog geworden, dat er ernstig wordt gemopperd over het resterende netto-loon. Juist in die kringen van grote spaarders en genieters van hoge in komens zal een systeem van belas- tingspaarbrieven en gedwongen spa ren het vrijwillig sparen ernstig scha den. De kapitaalvlucht naar elders zal toenemen. Nationaal-economisch gezien ten slotte zal een systeem van gedwongen sparen bepaald de verspilling van in vesteringen doen toenemen. De be sparingen kunnen nog minder dan thans hun weg vinden naar de be drijfstakken en kapitaalvragers die 't hoogste rendement kunnen garande ren. De arbeidsvreugde en het leef klimaat in Nederland worden voort durend verstikt door allerlei dwang- voorstellen die nu eens deze groep dan weer die voor onaangename toe komstbespiegelingen zet. In zo'n eco nomische atmosfeer moet het geen wonder heten dat het steeds moeilij ker wordt bekwame mensen te vinden die nog bereid zijn verantwoordelijk heid te dragen om te regeren. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Woensdag 3 april geven de leerlingen van de Waalwijkse Muziekschool en de balletgroep van het jeugdgebouw De Terp voor de eerste maal in het drie-jarig bestaan een openbare uitvoering. Het wordt een gezamenlijk optreden in de aula van het Dr Mollercollege. Aan de uitvoering werken in totaal 140 jongens en meisjes mee. Het Terp-ballet staat onder leiding van mej. Yvonne Remmen die alle leerlingen aan de balletwerken laat deelnemen. Er is geen selectie gemaakt. Vier klassen meisjes, in de leeftijd van 8 tot en met 16 jaar worden ingezet. De meisjes, die de stijl van de Royal Academie of Dancing volgen, worden aangevuld door Mej. S. van Gooi 'en de heer G. van der Horst, beiden beroepsdansers van het Brabantse Conservatorium uit Tilburg. Het idee om tot een gezamenlijke uitvoering te komen is uitgegaan van het bestuur van de jeugdstichting De Terp, die daarvoor contact zoch met de Waalwijkse Muziekschool. Direk- teur H. C. Timm was hier direkt voor te vinden. Samen met Yvonne Rem men stelde hij een 90 minuten durend programma samen, waarin ballet en muziek ieder de helft voor hun reke ning nemen. Om zoveel mogelijk leer lingen, woensdag hun „debuut" te kunnen laten maken stelde de heer (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De gemeenteraad van Waalwijk is de laatste maand nogal in touw geweest. Na de uitvoerige begrotingsvergaderingen, moest er donderdagavond een 26 punten tellende agenda worden afgewerkt. Deze op het oog lijvige agenda, waarin enkele kredieten voor belangrijke objecten werden gevraagd, leverde echter weinig problemen op. In vrij korte tijd kon de maandelijkse raadsvergadering dan ook worden afge werkt. Een uitvoerige discussie ontstond alleen over het voorstel om een krediet van 104.682, - beschikbaar te stellen voor de wijziging van de bestaande centrale TV-antenne-installaties in Waalwijk. Met name de heer Smits had nogal bezwaren tegen dit hoge krediet. Hij oordeelde het juister de gelden voor andere doeleinden te besteden. Zijn mening werd echter niet door de raad gedeeld. De heer Smits was benieuwd naar de werking van het huidige systeem, terwijl het hem ook niet duidelijk was of het antenne systeem reeds was afgeschreven, 'n Vraag die ook door de heren De Kort en Meijs werd gesteld. Over het geheel genomen voldoet het in Waalwijk ingebruik zijnde systeem «roed. Dat bleek uit hef antwoord van C. van den Hoven, die wel toe gaf dat uit enkele wijken wel eens incidentele klachten komen. Over wegend zijn de huurders echter te vreden, ..Moeten we de ontwikkeling niet blijven volgen. Er zijn bewoners van de betrokken flats en woningen die een toestel hebben dat geschikt is voor de ontvangst van kleuren televisie of voor ontvangst van het Duitse net. We moeten de bewoners toch kunnen geven wat ze wensen. Dat is nu eenmaal de consequentie van een neutraal systeem. Een deel van het huidige systeem blijft ge handhaafd. Daar zullen extra voor zieningen worden aangebracht. An dere installaties, die inderdaad nog niet helemaal zijn afgeschreven moeten worden vervangen", aldus wethouders Van den Hoven. Bij het college van b. en w. en ook bij de raadsleden, waarvan en kele bij de behandeling van de ge meentebegroting vorig jaar reeds op uitbreiding hadden aangedrongen, komen regelmatig aanvragen bin nen om de installatie uit te breiden. Met deze mededeling ontzenuwde de heer Van den Hoven de gedachte van de heer Smits dat er slechts weinig belangstelling voor uitbrei ding van het systeem zou bestaan. Hij verweet het college een kort zichtig beleid toen men vijf jaar geleden besloot het huidige systeem aan te schaffen. „Toen was reeds duidelijk dat het Duitse net binnen afzienbare tijd ook in Waalwijk zou kunnen worden ontvangen". Een investering van f 100,- per woning oordeelde de heer Smits onverant woord. Hiermee waren de meeste raads leden het beslist niet eens. De con sequenties die een dergelijk sys teem voor de gemeente meebrengt moeten ook aanvaard worden. De techniek brengt nu eenmaal verras sing en zo moet men, volgens de heer Brouwer meegaan. De kosten worden op de bewoners verhaald door middel van een bijdrage vari ërend van f 0,10 tot f 0,40 per week. Verreweg de meeste winkels zul len voortaan op maandagmorgen zijn gesloten. De gemeenteraad be sloot namelijk donderdag het voor stel te aanvaarden waarin werd be paald dat naast de warenhuizen en de kleinhandel in meubelen, muziek instrumenten, naaimachines, rijwie len, schoenen, sportartikelen, tex tiel en ijzerwaren en gereedschap pen ook de winkels waarin bloemen en planten, hoeken, kantoor- en schrijfbehoeften, elektronische arti kelen, fotografische en huishoudelij ke artikelen, uurwerken, goud- en zilverwaren, schoenfournituren en lederwaren worden verkocht voort aan op maandagmorgen moeten ge sloten zijn. Het college van b. en w. is bij dit voorstel uitgegaan van het advies van de Kamer van Koophan del die hiervoor een onderzoek heeft laten instellen. De heer Smits was van oordeel bij de bouw van scholen een betere uniformiteit bereikt kan worden, zodat niet het steeds nieuwe ont werpen die hoge kosten met zich meebrengen gemaakt hoeven te worden. Hij merkte dit op naar aan leiding van het voorstel om een kre diet van f 205,229,- beschikbaar te stellen voor de stichting van een rk kleuterschool aan de Wijnruitstraat. Wethouder v. Eijl in zijn functie van wethouder in een openbare ver gadering voor de eerste maal aan het woord was het volkomen met de heer Smits eens. „Uw opmerking snijdt hout. We houden wel degelijk rekening met andere plannen. Voor deze bouw is gebruik gemaakt van een bestaand ontwez-p van architekt Mekel, zodat inderdaad een belangrijke besparing op de ontwerpkosten is verkregen. De heer Van Eijl wees er op het ge meentebestuur zich niet in de plan nen van een schoolbestuur kan men gen. Deze besturen kunnen ontwer pen nemen zoals zij dat willen. In verband met de benoeming van de heer Van Eijl tot wethouder was in een aantal commissies een vaca ture ontstaan. Tot lid van de com missie van advies en bijstand voor de gemeentefinanciën werd benoemd de heer A. Meijs. De heer P. Lou- werse nam zitting in de commissie tot voorbereiding van de bouw van een insructiebad. In een soortgelijke commissie voor het cultureel cen trum benoemde de raad de heer A. Meijs. In de corrimissie straatnamen gaat de heer Westenburger de va cature opvullen terwijl de heer Van Laak lid werd van de commissie tot onderzoek van de gemeentebegro ting. Over de kandidaatstelling van de heer Van Laak, die in het dienstjaar 1965 wethouder was, zei burgemees ter Teijssen dit naar aanleiding van opmerkingen van de heer Smits, dat de heer Van Laak als ex-wethouder een brede kennis van zaken heeft en dus als commissielid bijzonder waardevol. „Ieder te benoemen lid woz'dt geacht alle normen van ob jectiviteit en juistheid in acht ne men. Overigens heeft de heer Van Laak slechts ten dele invloed gehad op de besteding van gelden, nadat de begroting voor 1965 was vastge steld", aldus burgemeester Teijssen. Als gemeentelijk gedelegeerde in 't bestuur van de rk Huishoud- en In dustrieschool werd in de plaats van de heer Van Laak, wethouder Van Eijl benoemd. De overige agendapunten, die wij vorige week reeds uitvoerig toelicht ten, werden zonder opmerkingen aangenomen. Hierbij behoorde ook een krediet van f 4C,8.000,- voor het bouwrnp maken van he bestem mingsplan Groenewoud en een aan tal voorstellen om over te gaan tot koop of verkoop van gronden. Voor de aanvang van de raadsver gadering werd het jaarverslag 1967 aangeboden. Dit lijvige boekwerk waarin al het cijfermateriaal over Waalwijk is te vinden is dit jaar verlucht met een aantal fraaie foto's van objecten die in het afgelopen jaar de aandacht verdienden. In de nieuwjaarsrede van burgemeester Teijssen werd aan het wel en wee van de gemeente - zoals dat ook in het jaarverslag is terug te vinden - ruimschoots aandacht besteed. Timm een programma voor ensembles op. Hierdoor kunnen 100 leerlingen van de muziekschool hun talent aan het publiek tonen. De leerlingen van de muziekschool hebben tot nu toe alleen nog maar 'voorspeelmiddagen' gehad, zodat de uitvoering van woensdag vol verwachting tegemoet wordt gezien. De balletgroep brengt verschillende werken, waaronder een kindersymfo nie, en sprookjes-symfoniëtta. Van de Muziekschool wordt gebracht AMV: zangspel en beweging, terwijl een blokfluitensemble, accordeonensem ble en 'n koorklaar optreden. De uit voering die om 19.30 uur begint is toegankelijk voor de ouders en ver dere' belangstellenden. Deze week is ook het jaarverslag van de Waalwijkse Muziekschool ver schenen. Hieruit blijkt dat per 1 sep tember van het vorig jaar 595 leer lingen aan de muziekschool volgden. Verschillende hiervan genoten meer dere opleidingen. Van dit aantal ko men 169 jongens en meisjes van bui ten Waalwijk. Een succes was de applicatie-cursus AMV onderwijs (Algemene muzikale vorming) voor het onderwijzend personeel van lagere scholen. 24 leerkrachten namen hier aan deel. De heer Timm - die per 1 september a.s. in full time dienst van de school komt en dus afscheid neemt als violist van het Brabants Orkest - is van mening, dat er een nauwe samenwerking moet komen tussen de lagere school en de mu ziekschool, wil het AMV-onderwijs behoorlijk van de grond komen. AMV-onderwijs dient volgens hem in eerste instantie op de lagere school te worden gegeven door een bekwame en enthousiaste onderwijzer(es) die in zijn (haar) taak wordt begeleid door de muziekschool via speciaal inge richte applicatie-cursussen. Op deze wijze kan er worden geselecteerd en muzikaal begaafde kinderen worden opgevangen in de AMV-klassen van de muziekschool, ter voorbereiding van instrumentaal onderwijs. De heer Timm streeft naar uitbrei ding van de strijkersles, zodat in de toekomst de school een eigen jeugd- ensemble heeft. Dan kunnen bijvoor beeld ook de balletuitvoeringen bege leid worden door dit ensemble, wat voor de leerlingen uiteraard veel ple zieriger is. Volgende week vrijdag 5 april komt het Bedrijfschap voor de Le derindustrie in Tilburg bijeen. Voor 1968 is een bedrag uitgetrokken voor subsidies van f 81.760,-. Vorig jaar werd hetzelfde bedrag beschikbaar gesteld voor de Middel bare Vakschool voor de Lederindus trie. de Researchvereniging, het TNO/Lederindusrie, de Stichting VAS en de Stichting Fonds Indus triële Bonden. De agenda voor de vergadering telt een groot aantal punten. Aan de orde komen onder andere de verordening ter uitvoe ring van de koop-, levering- en be talingsvoorwaarden. Ook moeten di verse commissies worden benoemd, n.l. voor CAO, Ondernemingsraden, Bedrijfs- en Vakopleiding en Ver betering Arbeidssfeer. In het dage lijks bestuur moet één en in het al gemeen bestuur moeten twee vaca tures gevuld worden.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1