wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Bijstand is geen gunst meerf maar soms een recht Gewest Waalwijk staat er bijzonder gunstig voor Overheid onderschrijft het voortbestaan lederindustrie Ontmoetingsdag voor jongeren op Tweede Paasdag in Sprang en Waalwijk MAG MEN ENIG VERMOGEN BEZITTEN? Appels de vriend van uw-goederen-onderweg WERKLOOSHEIDSPERCENTAGE IS LAAG VERGADERING BEDRIJFSCHAP VOOR LEDERINDUSTRIE Bestuur Op 1 januari 1965 werd in ons land de Algemene Bij standswet van kracht, die de totaal verouderde ar menwet uit 1917 heeft vervangen. Volgens art. 1 van deze wet heeft iedere Nederlander, die niet in de nood zakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien recht op bijstand van de overheid. Bijstand is dus geen gunst meer, zoals velen nog ten onrechte menen, maar on der bepaalde omstandigheden een recht. De uitvoering van de wet is opgedragen aan het colle ge van burgemeester en weihouders, c.q. de gemeente lijke dienst voor sociale zaken. Dit heeft tot gevolg dat de ene gemeente soms andere maatstaven hanteert dan de andere, er heerst nog geen uniformiteit over 't gehele, land. Ook dit werkt er aan mee, dat onder de bevolking nog vele vragen leven over de toepassing van de bijstandswet en enkele van de meest voorko mende willen we nog eens onder de loupe nemen. Uitgaven voor gezondheid zijn „noodzakelijke kosten" Aanschaffing Oude huis Huisbezit Naar de letter Na Almkerk, gun stigst rayon in Noord-Brabant Banketbakkerij J. Boogers Paaseieren Chocolade hazen - Mandjes Structuur onderzoek Bouwnijverheid Schoen en leder Toekomst -L APPELS WAALWIJK TEL. 04160-4031* Internationaal centrum voor transport, expeditie, douane en opslag Fa. Schuurmans Washington ziet er uit als een bezette stad Britse coureur Jim Clark in auto race verongelukt MAANDAG 8 APRIL 1968 89e JAARGANG No. 29 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I'- kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Wanneer iemand een verzoek tot bijstand ziet afgewezen dan heeft hij het recht om in hoger beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten. In de afgelopen jaren hebben de provin ciale overheden reeds menig „ar rest" gewezen en hierdoor is er langzamerhand een soort jurispru dentie ontstaan, waaruit veel inte ressants valt af te leiden. In het algemeen blijkt, dat uit gaven die door artsen worden aan bevolen, aangemerkt worden als uitgaven die beslist noodzakelijk zijn voor het bestaan. Verkeert iemand in zulk een benarde positie, dat hij zich deze uitgaven niet kan permitteren, dan kan hij beslist 'n roep doen op de bij stand verlenende organen. Onder deze, door artsen voorge- schreven uitgaven kunnen bijvoor beeld worden gerekend het aan schaffen van een stereo-hoorbril of van een invalidenwagen, bijdrage in de exploitatie of het aanschaf van een auto ten behoeve van een inva lide en het verblijf van een kind in een zomerkamp. Ook begrafeniskosten vallen on der de „noodzakelijke kosten" even als de kosten voor een gezinshulp. Vooral het laatste geval doet zich veelvuldig voor. Wanneer iemands inkomen zo laag is, dat hij geen ge zinshulp kan betalen, dan zal hij 'n beroep kunnen doen op de bijstand- wet, aangenomen dat de huisarts zo'n gezinshulp noodzakelijk acht. Verlaten vrouwen kunnen een be- ioep doen op de bijstanwet, wanneer hun echtgenoot zijn verplichtingen niet nakomt. Wanneer iemand een klein ver mogen heeft, behoeft dit nog geen beletsel te zijn om toch bijstand aan te vragen. Als een echtpaar niet meer dan f 6000 op de bank heeft en een alleenstaande niet meer dan i 3600, wordt dit kapitaaltje buiten beschouwing gelaten. Al het meer dere dient echter te worden aange wend ter bestrijding van de kosten. Dit brengt natuurlijk sommige men sen ertoe hun geld in een oude kous te stoppen en dus net te doen alsof zij helemaal geen vermogen hebben. Dit soort praktijken zijn natuurlijk niet te verdedigen. Zij willen op deze manier eigenlijk een beetje pa rasiteren op de gemeenschap. Bo vendien zijn deze praktijken niet zonder risico, want zoals bekend is worden vooral oudere mensen, die hun spaarcenten ergens in huis ver borgen hebben, nogal eens beroofd en dan is men vaak nog veel ver der van huis. Er zijn ook bejaarden die kort voordat zij naar een bejaardentehuis gaan, hun geld van de bank halen en aan hun kinderen schenken. Dat is natuurlijk erg aardig van die ouders, maar zjj vergeten dat in zo'n geval sociale zaken alleen bij stand kan verlenen onder de voor waarde dat de schenkingen worden herroepen. Een andere mogelijk is dat hun alleen dan bijstand wordt verleend onder voorwaarde dat er een vordering wordt ingesteld op degenen, die de schenkingen heb ben aanvaard. Er zijn ook talrijke mensen die een eigen huis hebben. Komen zij voor bijstand in aanmerking? Hier over wordt helaas nog heel ver schillend gedacht. Ons inziens zijn huisbezit en banksaldo geen ver gelijkbare grootheden. Eenvoudige mensen hebben vaak jarenlang krom moeten liggen om zich het bezit van een huis te verwerven. Daarom valt het uit sociaal oogpunt niet te verdedigen, dat deze men sen, wanneer ze in financiële moei lijkheden geraken, eerst hun huis moeten verkopen, het daarvoor ge- inde geld op moeten souperen en pas dan voor bijstand in aanmerking komen. Dit is volkomen in strijd met de geest van de Algemene bij standswet, die er immers vanuit gaat dat men de zelfstandigheid van de bij standsbehoevenden moet eer biedigen. En die zelfstandigheid wordt beslist n;et geëerbiedigd, wan neer men deze mensen dwingt om eerst hun huis „op te eten", alvo rens zij aanspraak op bijstand kun nen maken. Deze redenering gaat natuurlijk niet op voor degenen die een te groot huis bezitten dat zeer veel waard is. Maar ons inziens zouden de gemeentelijke diensten van soci ale zaken huizen die niet meer dan f 20 tot 25.000 waard zijn buiten be schouwing moeten laten. Helaas ge beurt dit nu nog niet. Algemeen heerst nog de neiging om de bij- standwet meer naar de letter dan naar de geest te interpreteren. On danks de nieuwe wet is men nog vaak niet losgekomen uit de sfeer van de armenwet. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het gewest Waalwijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau staat er voorwat de werkloosheid betreft bijzonder gunstig voor. 2,7% van de totale beroepsbevolking heeft geen werk. Dit is na gewest Almkerk het laagste percentage in de provincie Noord-Brabant. Reden tot onge rustheid is er in Waalwijk en omgeving dan ook beslist niet. Ook de slui ting van enkele kleine bedrijven in de schoen- en lederindustrie heeft geen noemenswaardige uitwerking op de arbeidsreserve gehadDe werk nemers, die zonder werk kwamen, konden in de meeste gevallen weer direkt worden geplaatst. De situatie op de arbeidsmarkt is over het geheel genomen gunstiger Vrijdag werd door het Bedrijf schap voor de Lederindustrie een vergadering gehouden te Tilburg. Als eerste werd mededeling gedaan van het feit, dat de CAO voor de Leder- en Schoenindustrie onver bindend is goedgekeurd. Hierna was de stand van zaken bij het te hou den struktuuronderzoek aan de orde. Naar aanleiding van de openbare vergadering van het Bedrijfschap op 17 mei 1967 werd een uitnodiging van het Ministerie van Economische Zaken ontvangen om de problemen nader te komen toelichten. Dit on derhoud heeft inmiddels plaatsge had. De overheid werd toen ge vraagd of het voortbestaan van de lederindustrie door de overheid on derschreven werd. Hierop kwam 'n bevestigend antwoord. Voor een juist inzicht bleek het nodig, dat 'n Loeffstraat 89, Waalwijk telef. 2985 VOOR DE PAASDAGEN Alles eigen fabrikaat. Boogers, hét speciale adres voor Limburgse vlaai. struktuurrapport zou worden ge maakt. Een studiecommissie deed voorbereidend werk en legde con tacten met het Ministerie van Eco nomische Zaken, de Contactgroep Opvoering Produktiviteit van de SER en het Bureau Berenschot. Hieruit is een nota voortgekomen van het Bureau Berenschot met de opzet van een structuuronderzoek. Intussen zijn de beleidscommissie en de werkgroepen vastgesteld. Het secretariaat is thans met de inven tarisatie van de aanwezige branche- gegevens en met de statische ana lyse van de belangrijkste export markten. Het Bureau Berenschot is gestart met het onderzoek bij de leder-, schoen,- en lederwarenindus- trie. In de vakatures ontstaan in het bestuur van het Bedrijfschap, wer den benoemd de heren H. M. Punt en S. Oosterhuis. De vakature in het dagelijks bestuur werd ingenomen door de heer S. Oosterhuis. Verder werden er leden voor de verschil lende commissies benoemd. De di verse verordeningen werden ook vastgesteld en leverden weinig moeilijkheden op, evenals de vast stelling van de begroting voor het jaar 1968. geworden. In Nederland daalde het percentage van 3,6 naar 3,1 in Noord-Brabant van 5 naar 4,3% en in het gewest Waalwijk van 2,9 naar 2,7%. De grote probleemgebieden in onze provincie, die voor het hoge per centage van 4,3 zorgen, zijn nog al tijd Etfen, Tilburg en Helmond. De heer A. I. J. Maas, direkteur van het GAB-Waalwijk dacht dat de situatie in Tilburg straks ook in het gewest Waalwijk kan meespelen. Het werk loosheidspercentage van 2,7 noemde hij echter bijzonder ideaal. Vooral in de bouwnijverheid liep de werkloosheid enorm terug. Stonden er eind februari nog 181 werkloze bouwvakkers ingeschreven, dit aantal daalde tot 123. Ook de jeugdwerk loosheid - voornamelijk in de bouw - nam een gunstige wending aan. Begin van het jaar stonden nog 70 jeugdigen geregistreerd, thans zoekt het GAB nog plaatsingsmogelijkhe den voor 29 jeugdigen. Het aanbod in de schoenen- en le dersector nam iets toe, namelijk van 48 naar 66, terwijl de vraag van 246 naar 205 terugliep. Dit laatste is be grijpelijk, want door de bedrijfsslui tingen heeft dit vrijgekomen perso neel de lege plaatsen voor een belang rijk gedeelte kunnen opvullen. De vraag naar 205 arbeidskrachten, waarvan de helft naar jeugdigen en vrouwen, noemde de heer Maas re- eel. Dit cijfer is volgens hem beslist niet opgevoerd om de situatie gun stiger te doen lijken. Wel nam het aantal werktijdsver kortingen in de schoenindustrie iets toe, van 6 naar 13. Op de 200 be drijven die de streek kent is dit aan tal vrij gering. Daarbij komt nog dat Thema: „DE LEIDSMAN LEEFT" Wat wordt er allerwege veel kritiek geuit op de ouderen, op de anderen, op politieke leidslieden, op kerkelijke leidslieden, op het hele maatschappelijke leven, op het hele kerkelijke leven. Wie kan het recht van deze kritiek ontkennen? Ook op het gemeenteleven is veel heel veel aan te merken. Het moest zo heel anders. Het moet ook anders. Toch is hiermee niet het meest wezenlijke gezegd. Het belangrijkste, het allerbelangrijkste, is dat Jesus Zijn Liefde betoont aan een gemeente vol gebreken (zie de le brief aan de Korinthiërs). Hij wil op weg met een gemeente van zondaars Hij regeert door Woord en Geest, maar Hij blijft de Leidsman. De paasboodschap is het loflied: „DE LEIDSMAN LEEFT" De komende ontmoetingsdag wil niet alleen een ontmoeting zijn tussen jongeren onderling, maar bovenal een ontmoeting met de Leidsman, die leeft. PROGRAMMA Sprang: 10.30 uur: kerkdienst, Ds K. J. Jansen. 11.45 uur: koffie. Waalwijk, Willem van Oranje College: 12.15 uur: broodmaaltijd. 13.45 uur: middagprogramma, met als thema: „De Leidsman Leeft", samenzang van oude en nieuwe liederen spel: „Het Schip" gemeente) gesprek vraag 7 16.30 uur: sluiting. het GAB niet weet of en in welke mate er van de werktijdsverkortingen gebruik wordt gemaakt. Met belang stelling ziet ook de direktie van het Arbeidsbureau 't structuuronderzoek in de schoenindustrie tegemoet. Naar verwachting, zo vertelde de heer Maas, zal door de sanering een kwart van de - voornamelijk kleine - be drijven moeten verdwijnen. Een ver slechtering van de werkloosheid wordt hierdoor echter niet verwacht. Daarvoor is de vraag nog te groot. Ook de binnenkomende Russische orders zorgen voor een vesteviging van de positie. In de schoenindustrie is gemiddeld per maand 1% werk loosheid, een wel zeer klein percen tage. De vooruitzichten noemt de heer Maas dan ook gunstig. In de metaalsector is van een zekere stabiliteit sprake. Zowel vraag als aanbod bleven de afgelopen maand gelijk. Dat is ook het geval met de groep mindergeschikten en minder- validen. Eind maart stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in totaal 637 werkzoekenden ingeschreven. Hiertegenover staat een totale vraag naar 363 arbeidskrachten. Verhuur en verkoop van TENTEN, LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor ten KAMPEER-ARTIKELEN Thorbeckelaan 23, Waalwijk tel. 04160 - 2929 In Washington, een van de zwaarst door relletjes getroffen steden, dat er op het ogenblik uitziet als een bezette stad, is de rust enigszins teruggekeerd. Uit andere steden werden nog onlusten gemeld. Het aantal doden was zondag avond de dertig gepasseerd. Hon derden personen werden gewond en het aantal arrestanten loopt in de duizenden. De federale recherche verklaarde een man op het spoor te zijn die verdacht wordt van de moord. Dominee Martin Luther King zal a.s. dinsdag worden begraven. In verband hiermee heeft president Johnson zijn rede voor de voltallige vergadering van het congres uitge steld. Johnson zou eerst maandag avond het congres toespreken en 'n reeks voorstellen doen om een snel le realisering van de burgerrechten voor de negers mogelijk te maken. Dominee Ralph David Abernathy is gekozen tot opvolger van dominee King. De Britse autocoureur Jim Clark (32) is zondagmiddag op de Duitse Ilockenheimring dodelijk veronge lukt. Op een bijna recht stuk weg begon zijn wagen door nog onopgehelderde oorzaak te slingeren, raasde met 'n snelheid van meer dan 200 kilome ter het bos in en sloeg zijdelings tegen een boom. Clark die uit de totaal versplinterde wagen werd ge slingerd, moet op slag dood geweest zijn. Deskundigen menen dat de oorzaak van het ongeluk een mate riaaldefect moet zijn.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1