wAAlwijkse en UnqstRAAtse coulant Mr F. van Thiel opende vrijdag nieuwe bejaardencentrum Antoniushof Brabants zaterdagvoetbal Samenwerking werkgevers iaat nog veel te wensen over GESLAAGDE DISCUSSIEAVOND OVER WERKGELEGENHEID IN WAALWIJK „VAN EEN BEJAARDENPROBLEEM IS GEEN SPRAKE" Vreugdevolle dag voor bestuur en bewoners Oplossing zoeken Vorstelijk huis Uitbreiding Geschenk van bewoners van dient Mentaliteit werknemer verbetering Werkloosheid Automatisering Forum Examen L.T.S. MAANDAG 8 APRIL 1968 89e JAARGANG No. 29 De tcho v<\n het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - ,,Wij moeten zorgen dat de mensen die zich jaren voor ons welzijn hebben ingespannen, als ze ouder worden hun plaats in onze maatschappij behouden. Daarom verheugt het me, dat er in Waalwijk weer een gebouw is, waar onze bejaarde medemensen nog jaren kunnen samen wonen"zo sprak mr F. JM. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer vrijdagmorgen bij de opening van het nieuwe bejaardencentrum St. An toniushof aan de Burg. Smeelelaan in Waalwijk. Voor deze plechtigheid bestond veel belangstelling. De heer A. Pelt, voorzitter van het stichtings bestuur onthulde ook nog enkele toekomstplannen. In de komende jaren zal het centrum met nog 'n vleugel worden uitgebreid, zodat 135 personen kunnen worden ondergebracht. Ook zal de mogelijkheid worden bezien om bejaardenwoningen te bouwen. Mr Fr. van Thiel vond vrijdagmorgen een aandachtig gehoor Antoniushof Het was een vreugdevolle dag voor het stichtingsbestuur en de 86 bewo ners. Voorzitter Van Pelt riep bij de aanwezigen het oude bejaardencen trum in het Theresiaklooster in ge dachten op. Toen dit klooster tot zie kenhuis werd verbouwd kwamen de bejaarden in moeilijkheden. De Stich ting St. Antoniushof, die zich tot hoofddoel had gesteld de verzorging van bejaarden die niet meer in staat zijn alleen te wonen, kocht St. Cle- menshof dat verbouwd werd en dat thans een goed geoutilleerd centrum is, waar 35 bejaarden zijn onderge bracht. De nieuwbouwplannen dateren al van 1960. Na een lange periode van voorbereiding werd in mei 1966 met de bouw begonnen. Vorig jaar no vember namen de eerste bejaarden hun intrek, waarna geleidelijk alle kamers werden bezet. De heer Pelt sprak er dan ook zijn vreugde over uit, dat vandaag het fraaie gebouw officieel kon worden geopend. Die opening geschiedde door mr F. van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer. Mr van Thiel was graag naar Waalwijk gekomen. Hij heeft een zwak voor bejaardenzorg, terwijl ook de vriendschap met pastoor Lam en burgemeester Teijssen hem hadden doen besluiten het centrum te openen. Mr van Thiel - die ook oud-minister van Maatschappelijk werk is - vond het niet juist dat er in Nederland over een bejaardenprobleem wordt gesproken. „Dat is niet waar; men spreekt van het probleem afgaande op de cijfers. Ook al telt Nederland in 1975 1,5 miljoen bejaarden en in het jaar 2000 wellicht meer dan twee miljoen, van een probleem is geen sprake. We zitten met de bejaarden bepaald niet in de knoop. We moeten zorgen dat de mensen die zich in de beste jaren van hun leven voor ons welzijn hebben inge spannen, als ze ouder worden voor onze maatschappij blijven behouden. Op welke wijze ook, moeten we hier naar oplossingen zoeken. Daarom verheugt het me, dat u hier in An toniushof kunt gaan wonen". Mr van Thiel had in de Van Daalen gelezen, dat „hof" de verblijfplaats voor een vorst betekent. „Als u daar in woont, krijgt u wat u toekomt. Hier in dit gebouw krijgt u geluk in uw leven. U weet, dat u nog steeds gewaardeerd wordt. Het is plezierig uw levens vreugde te behouden, nu u ook meer verlost bent van de dagelijkse zorgen. We leven in een wereld waarin we dagelijks moeten aanvaarden dat er veel kwaad wordt gepleegd. 84 men sen kunnen hier echter, dankzij de goede zorgen van bestuur en direktie vredig en aangenaam leven", aldus de heer Van Thiel die de hoop uit sprak dat iedereen onder de aanwe zige bejaarden er gelukkig mag zijn. Vergeet echter wat u in uw jeugd verzuimd hebt. Als u daar aan denkt dan overvalt u een soort ontevreden heid, een onbehagen en dan ook vindt u niet het geluk in dit huis wat u zoekt. We kunnen niet beter werken dan zo goed mogelijk, dat is de bases van elke plichtsvervulling. Als het succes van het werk van het bestuur groot is, kunnen de bewoners hun oude dag gelukkig in dit huis door brengen. Een vorstelijk huis voor u", aldus Mr van Thiel, die vervolgens de naam „Antoniushof", aangebracht boven de ingang, onthulde. In een gebed smeekte pastoor Lam de zegen over 't huis en de bewoners af. Na deze plechtigheid bood de heer Pelt de heer en mevr. Van Thiel, als dank voor hun komst naar Waal wijk enige produkten aan die Waal wijk en de streek zo bekend hebben gemaakt. De heer Pelt betrok ook het gemeentebestuur, dat steeds alle me dewerking had verleend, in zijn dank. Ook memoreerde hij de werkers van het eerste uur, waarvan de heer Van Heesbeen sr. en oud-gemeentesecre taris Vlaar, thans burgemeester van Didam aanwezig waren. De aanne merscombinatie Couwenbergh en Kleyngeld en de architekten Mekel, Van Huiten en Ir Schiks hebben pracht werk geleverd. De heer Pelt herinnerde er aan dat de bouw eer der opgeleverd was, dan gepland. „In onze direktrice mej. Broere hebben we de juiste vrouw op de juiste plaats gevonden". Antoniushof wordt uitgebreid met een vleugel. Het centrum gaat dan plaats bieden aan 135 personen, zo bleek uit de mede delingen van de heer Pelt. De bouw van een verpleegtehuis, zoals oor spronkelijk was opgezet, bleek niet mogelijk. In de nieuwe vleugel zul len ook een 15-tal ziekenkamers en onderzoek kamer worden opgenomen. De mogelijkheid dat alsnog enkele bejaardenwoningen bij het complex worden gebouwd is niet uitgesloten. „Het gemeentebestuur heeft graag medewerking aan de totstandkoming van dit tehuis geleverd. Wij hebben ook grote waardering voor de grote en veelvuldige aktiviteiten die door het bestuur zijn ontwikkeld om het doel te bereiken. Daarbij zijn veel moeilijkheden opgelost. Het gemeen tebestuur zegt ook graag alle mede werking toe aan de plannen voor de toekomst. Met u zijn wij er van over tuigd dat uitbreiding van de accom modatie voor bejaarden een nood zaak is. Met mr Van Thiel hoop ik dat dit centrum voor velen en voor vele jaren een huis moge zijn, dat de zekerheid biedt van een welverzorgde levensavond. Hierbij onze welge meende gelukwensen"zo sprak bur gemeester J. Teijssen. Namens de katholieke inwoners van Waalwijk feliciteerde Deken P. Maessen het stichtingsbestuur met de ingebruikneming. Hij dankte tevens de protestantse medechristenen voor de gastvrijheid die zij in het bejaar dencentrum Samarja steeds aan de katholieken hebben gegeven. Ook de toekomstige uitbreidingen juichte Deken Maessen van harte toe. „Deze dag is niet alleen voor het bestuur, voor de direktie en haar staf een vreugdevolle dag, maar ook voor alle bewoners die hier van een rustige oude dag genieten en uitstekend wor den gehuisvest en verzorgd. Een dag die tot grote dankbaarheid stemt. Unaniem waren alle bewoners dan ook van mening dat we bestuur en direktie een blijvende herinnering moesten aanbieden. We hebben be sloten dat het geschenk zou bestaan uit een klok voor de hal van dit ge bouw", zo sprak de heer Th. Bur- manje, namens alle bewoners. Waarom juist een klok. Wel, zo als de tijd verstrijkt bij het tikken van dit uurwerk hopen wij, dat ons hart nog lang rustig zal blijven kloppen. Wij menen op deze zinvolle wijze van onze dankbaarheid te getuigen jegens bestuur en direktie. Tevens spreken we de wens uit, dat de zegen van God steeds op dit fraaie gebouw 'en zijn inwoners zal blijven rusten", aldus de heer Burmanje. Nadat alle genodigden een rondgang door het gebouw hadden gemaakt volgde 's-middags een drukbezochte receptie waarop velen het bestuur met het fraaie bejaardencentrum kwamen complimenteren. 2e Paas dag, 's-middags van 3-5 uur bestaat er voor de inwoners van Waalwijk de gelegenheid Antoniushof te bezichti gen. VVN uit Klundert is in de le klas een belangrijke stap dichter bij het kampioenschap gekomen. De rood- witten versloegen in St.' Annaland het gevreesde WHS met 61. Tholense Boys had in het duel te gen SSC 2 het geluk niet aan zijn zijde. Zeven minuten voor het einde schoot Potappel de bal in eigen doel en dat betekende voor de Zeeuwen de nederlaag. 01. Beatrix won in Breda met 20 van Tht Gunners 2. Het is duidelijk dat de strijd om het kampioenschap nu alleen nog gaat tussen VVN en SSC Uitslagen: le klas WHS—VVN 1—6 Tholense Boys—SSC 2 01 The Gunners 2Beatrix 02 ONI—BWR o—O Sprang 2The Gunners 12 KogelvangersDEB 6—3 (DEB degradeert) 2e klas A PTTPost Boys 14 VrederustDVO 1 SPSSeolto 2 81 Chrislandia 2Olympia 1l Tholense B 2Kogelvangers 2 32 Dinteoord 2—Good Luck 2 15 2e klas B SVV 2JPS 0—7 TSC—Rust Roest 2 2—3 WVO—ONI 2 ll—i 3e klas E SCO—HNC 2 2—1 JPS 2Veerse Boys 11 PTT-T—Beatrix 3 5—1 Sprang 4—Wit Zwart 3 51 SSC 3Good Luck 4 10 3e klas F Beatrix 4—HNc 3 31 (Beatrix kampioen) JPS 3—HNC 4 1—1 Sprang 5Wit Zwart 4 24 WAALWIJK - De werknemer, die een werkloosheidsuitkering krijgt, heeft weinig of geen interesse om weer aan het werk te gaan. Dit is een kwestie van mentaliteit van de werknemers en ook in veel gevallen van de werkgevers in het tegenwoordige arbeidsbestel. Het werkloosheidsper centage wordt er in grote mate door beïnvloed. Ook zien de werkgevers met een goedgevulde orderportefeuille er weinig heil in samen te werken met collega s, die in dezelfde bedrijfstak werkzaam zijn. Inschakeling van die collega met werktijdverkorting is er geheel niet bij. Verbetering van de mentaliteit is dan een eerste vereiste om de werkloosheid tegen te kun nen gaan. Op de vrijdagavond in de Herman Broerenschool gehouden discussieavond, die georganiseerd was door het NVV, NKV en CNV was dit wel de algemene opinie. Na een kort inleidend woord van de heer J. Sperber, bestuurslid van het NVV, werd een inleiding gehouden dooi de heer P. Tjeerdsma, hoofdbestuurslid van het CNV. Deze stelde, dat de visie van de economen is, dat er geen inzinking meer te vrezen valt zoals in 1929. De economie is zover gevorderd, dat we dat in de hand hebben, mits we de mogelijkheid maar hebben om de in strumenten te hanteren. Internatio naal gezien vereist dat een gezagheb bend college (EEG, OESO); men moet nakomen wat men heeft afge sproken. Nationaal eist dit een rege ring, die na inschakeling van de ver schillende representanten (Parlement, SER, Werkgevers en Werknemers) 'n slagvaardig beleid kan voeren. Aan de hand van enkele voorbeelden werd dit door de heer Tjeerdsma duidelijk gemaakt. Tevens stelde hij het conjuncturele strukturele aan de orde. Ér bestaat nogal een verschil van mening over het feit of we heden ten dage te ma ken hebben met een conjuncturele of een strukturele werkloosheid. In Eco nomische Statistische berichten van januari 1968 gaan geleerden elkaar hierover te lijf. Zij komen echter wel tot één en dezelfde conclusie: de huidige werkloosheid is zowel van conjuncturele als van structurele aard. Conjunctureel wil zeggen: een golfbeweging in de economie, waar bij vraag en aanbod tijdelijk niet op elkaar past. Struktureel wil zeggen: als de economie zich zelf wijzigt, de samenstellende delen veranderen en zichzelf vernieuwt. Beide defenities werden door middel van voorbeelden duidelijk gemaakt. Over de huidige werkloosheid merkte de heer Tjeerdsma op, dat 't aantal werklozen van 113.100 in fe bruari tot 96.200 gedaald is in maart. Na uitschakeling van de seizoenin vloeden is het aantal werklozen opge lopen van 70.800 in februari tot 77.200 in maart. De werkloosheid heeft de neiging bij dit aantal te sta biliseren en dit is een zeer gevaarlijke zaak. We zullen ons gezamenlijk moeten inspannen. Bedrijven moeten vaak doorgaan om de concurrentie vol te kunnen houden. Dit noemen we dan selectie werkloosheid. Dit openbaart zich dan in de stijgende bezetting van de GSW, de vervroegde pensionering, de stijgende leeftijds grens van de werklozen en in het feit dat degenen, die op A.W. of Sociale Werkvoorzieningsobjekten zijn ge plaatst, sinds kort niet meer bij de aanwezige arbeidsreserve geteld wor den, m.a.w. ze zijn afgeschreven. Wat willen we nu eigenlijk? vroeg de heer Tjeerdsma zich af. Een sa menleving met produktiebedrijven, waarin de meest-produktieve werkers (zo in de leeftijd van 20 - 50 jaar) en de gehandicapten (met name ouderen en ongeschoolden) op Sociale Werk voorzieningsobjekten, ofwel een sa- ï- en menleving waarbij in produkten- dienstensektor plaats is ook voor ouderen en omgeschoolden tot hun pensioengerechtigde leeftijd. In zijn inleiding betrok hij ook de automatisering. Dit is voor velen een schrikbeeld. Men zegt, dat het de werkloosheid in de hand werkt. Het is een waandenkbeeld, dat de auto matisering tegen te houden is. De toepassing zonder meer heeft een ne gatieve invloed op de werkgelegen heid. De nevenverschijnselen dienen te worden opgevangen door uitbrei ding van de dienstensektoren en daarom is bijscholing van de werken den en een flexibele opleiding van de jongeren nodig. Automatisering schept op de lagere duur uitbreiding van werkgelegenheid. De heer Tjeerdsma gaf ook enkele richtlijnen aan voor het in de toe komst te voeren beleid. Van de rege ring mag worden verwacht, dat ze 'n sociaal economisch beleid zal voe ren, waarbij sprake zal zijn van een optimale economische groei en een volledige werkgelegenheid. Maatre gelen kunnen alleen genomen worden als een duidelijk inzicht en de nodige informatie aanwezig is aan de hand van meerjarige economische plan ning en slaagt pas als er 'n duide- lijkè medewerking van het bedrijfs leven is en de SER zal hierbij een wezenlijke taak moeten vervullen. Er mag niet worden berust in het grote aantal werklozen en de onregelmatige spreiding hiervan. Een zodanig kli maat zal geschapen moeten worden, dat nieuwe industrieën zich hier ten lande graag vestigen. Gestreefd moet worden naar een exploitatie van alle aanwezige arbeidscapaciteit, met an dere woorden: iedereen die werken kan, zal in staat gesteld moeten wor den nuttige arbeid te verrichten. De voortgaande technologische produk- tievoortbrenging vereist naar 4 kan ten maatregelen, te weten: het oplei dingsvraagstuk, 't omscholingsvraag- stuk, de mobiliteit en de mentaliteit. Wat het eerste betreft, is noodzake lijk: een zo nodig herhaalde school- 2. Wint VVN de laatste twee thuis wedstrijden, tegen BWR en Tholen se Boys dan is het kampioen en 4e klasser. Voor DEB uit Breda is het doek ge vallen. Het verloor van Kogelvan gers met 63 en keert terug naar de 2e klas. ONIBWR eindigde on beslist (00) en Sprang 2 moest de eer met 21 aan The Gunners laten cn beroepskeuze, gemakkelijke over gang binnen de school, een brede al gemene opleiding, bevorderen van creatief denken, inzicht en verant woordelijkheidsgevoel en voortduren de bijscholing en studeren. De jonge ren zullen zich er vertrouwd mee moeten maken, dat ze hun leven lang moeten blijven studeren op straffe van uitschakeling. Het omscholingsvraagstuk zal be ter moeten worden aangepakt; de op leiding moet aantrekkelijker gemaakt worden en ook zal in overleg met het bedrijfsleven de programma-inhoud en de duur moeten worden vastge steld. Men zal er ook rekening mee moeten gaan houden, dat men in het leven één of meer keren omgeschoold moet worden. Werken zonder te hoe ven denken is voorbij en komt nooit meer terug. Mentaal zullen we ons op deze situatie moeten voorbereiden. Het is onze generatie, die het daar 't moeilijkst mee heeft. Na de inleiding van de heer Tjeerdsma werden er vele vragen op het forum, dat bestond uit de heren J. Puister, personeelschef van de Amstel, wethouder J. van Hees wijk, de direkteur van het GAB Waalwijk, de heer A. Maas, J. de Kort, werk gever en de heer A. Geurts, districts bestuurder van het NKV, afgevuurd. Naar aanleiding van de inleiding van de heer Tjeerdsma, stelde de heer De Jong, dat er steeds gesproken wordt over 3% werklozen. Steeds wordt er gesproken over getallen, terwijl men het in feite over mensen heeft. Zo wel een minder-valide als een oudere werknemer moet aan het werk kun nen blijven. Achter die 3% gaan en kele honderden personen schuil. De heer Geurts kon het hier wel mee eens zijn, maar wees erop, dat werkloosheid van gebied tot gebied bekeken moeten worden. De moeilijk heid is echter, dat de Nederlandse arbeider moeilijk verplaatsbaar is. Wanneer er in eigen omgeving werk loosheid heerst, komt hij er niet zo gemakkelijk toe om elders in het land, v/aar een tekort is, aan de slag te gaan. Hierdoor zou een einde kunnen komen aan de werving van buiten landse arbeidskrachten. Op vragen van de heren Van Se- ters en Kooken over de bedrijfsslui tingen in het kader van de E.E.G., merkte de heer J. de Kort op, dat per 1 januari 1970 de invoerrechten tus sen de landen van de EEG geheel verdwenen zullen zijn. Het gevolg is buitenlandse aanbiedingen. We be vinden ons nu in een moeilijke posi tie, omdat we voor de partners een aantrekkelijk gebied zijn. De import is dus zeer hoog. De export vertoont ook wel een stijging, maar niet in die mate. We bevinden ons midden in 'n saneringsproces. Er wordt druk ge studeerd en binnenkort is een struk- tuurrrapport te verwachten van de commissie Veldkamp. Deze studie geldt ook de werkgevers. Sluiting is te wijten aan management. Men leef de op te grote voet en nu zit men met de financiële moeilijkheden. Wat de sluitingen voor Waalwijk betrof, merkte de heer Maas op, dat het de schoenindustrie arbeidsintensief is, hoopgevend is. Tevens wees hij er op, dat Waalwijk uit het algemene werk loosheidsbeeld zeer gunstig te voor schijn komt. Een verdere daling van het werkloosheidcijfer mag verwacht worden. De heer De Kort deed nog een dringend beroep op de ouders van de jongeren die de L.T.S. bezoeken om deze jongeren niet enkele maanden voor het examen van de school te ne men. De schuld ligt bij de kleinere werkgevers, die allerlei beloften doen. Maar de ouders zullen moeten bedenken, dat de maatschappelijke (Zie vervolg op pag. 7 kol. 6)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5