waalwijkse én LAngstRAAtse couRAnt Brabants Orkest concerteert 25april in Schouwburg Tilburg Krediet-aanvraag voor bouwrijpmaken bestemmingsplan Modeurop stelde kleuren lente-zomer 1968 vast WAT GEBEURT ER NU IN AMERIKA? RIJKE COLLECTIE HERENCOSTUUMS 'STIJLGROEP GRONINGEN', .MAYFAIR', ETC. IN RAADSVERGADERING WASPIK VOOR SCHOENEN EN LEDEREN ACCESSOIRES EN KLEDING Enkele dagen na Johnson's erkenning dat een militaire overwinning in Vietnam een fata morgana is, werd de negerleider Martin Luther King door een sluipschutter vermoord. Deze sensationele gebeurtenissen hebben de grondslagen van de Amerikaanse samenleving doen wan kelen. De moord op King verbrijzelde de illusie, dat de verworvenheden van de moderne democratie alle duistere machten hebben uitgeroeid. Toen in 1957 in Little Rock woelingen uitbraken, nadat enkele negerkinderen waren toegelaten tot de Central High School in de hoofdstad van Arkansas, beklom gouverneur Faubus het spreekgestoel te om te betogen dat de president van de Verenigde Sta ten niet het recht had 0111 militair in te grijpen tegen anti- negerdemonstraties van de blanke bevolking. „In naam van God, die wij allen vereren, wat gebeurt er in Ameri ka?" riep de boze gouverneur uit. Wat gebeurt er in Amerika? Deze vraag heeft door de schokkende gebeurtenissen van de laatste jaren, begin nende bij de moord op John Kennedy, niets aan actuali teit ingeboet. „Negers niet naar de hemel Te laat Slechte smaak Twee maten Kleine burgers Repertoire Theo Bruins solist Wolput 20, Vlijmen, Telefoon 04108-2279-2161-3056 Fa. Schuurmans 17e EVIodeurop- kongres m Parijs v - Kleding DINSDAG 16 APRIL 1968 89e JAARGANG No. 31 het Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Rassenprobleem door wettelijke maatregelen niet opgelost De analyse van een menselijk vraagstuk als het rassenprobleem, zoals zich dat in de Ver. Staten voor doet, roept de vraag op, welke psy chologische factoren als werkende krachten in het maatschappelijke proces spelen. Elke poging om de aantrekkingskracht van het rassen vooroordeel te begrijpen, dwingt ons ons de rol van deze psychologische fatcoren te erkennen. Hoe is het mogelijk dat in een land, waar het politieke systeem appelleert aan de gezonde, redelijke krachten in de mens, de mens zulke neigingen tot het kwade kan verto nen, zulk een minachting voor de rechten van de zwakke en vooral voor degenen, die een andere huids kleur hebben dan hijzelf aan de dag legt? Vele Amerikanen troosten zich met de gedachte, dat de sluipmoord op Luther King en het agressieve op treden tegen andere negers de da den van enkele boosaardige, mis schien wel krankzinninge individu en zijn. Zij distanciëren zich met verontwaardiging van extremische groeperingen als de beruchte Ku Klux Klan. Maar door de extremis ten de schuld te geven, verdringt men zijn eigen vooroordelen en hartstochten. Extremistische uitin gen zijn altijd het resultaat van een maatschappelijk gebeuren, dat door alle mensen wordt gevormd. De tragische werkelijkheid is, dat Amerika niet voldoende heeft ge daan om het negerprobleem op te lossen. Pas de laatste jaren worden er pogingen ondernomen om de so ciale volwaardigheid van de neger bevolking te bevorderen. Formeel- juridisch is er zelfs reeds veel be reikt, met name door het aannemen van de Civil Rights Bill, die offici eel de gelijkheid van blank en zwart bekrachtigde. Maar de staatsrech terlijke ontwikkeling liep ver voor uit op de verandering van de volks geest. De vooroordelen, de remmin gen zijn gebleven. Hierdoor wordt een klimaat in stand gehouden, waarin extremische groeperingen kunnen gedijen, dankzij de zwijgen de medeplichtigheid van velen. In Washington kunnen nog zo veel wetten worden gecreëerd die de gelijkstelling van blank en zwart bevestigen, dit alles heeft weinig zin wanneer de blanke bevolking zijn raciale vooroordeel blijft koes teren. Wanneer blanke kinderen met een negerkind spelen, roept de moeder hem binnen en verbiedt hen om te gaan met gekleurde kinderen. Deze moeders hebben meer invloed dan alle wetgevende lichamen. Kinderen zijn zich niet bewust van raciale verschillen. Maar vele blan ke Amerikaanse kinderen wordt al vroeg in geprent dat negers vies en gemeen zijn, dat je ze niet kunt ver trouwen enz. In de Ver. Staten zijn meer dan honderd lijvige studiën verschenen alleen al over de wijze waarop de rassendiscriminatie bij kinderen wordt aangekweekt. Nu deze discriminatie officieel zo scherp wordt veroordeeld, durven vele blanken er niet openlijk meer voor uit te komen dat zij op iemand van een ander ras neerzien. Wie 'n bezoek brengt aan de zuidelijke sta ten, zal het opvallen dat de meeste blanken het negerprobleem liever doodzwijgen. Als men iemand uit het zuiden naar het negerprobleem vraagt, dan antwoordt hij er niet op of maakt zich er van af. 'Het getuigt van slechte smaak om hiernaar te informeren. Vele zuiderlingen vertelden ons dat er helemaal geen negerprobleem bestond. Dat de buitenwereld dit al leen maar suggereert. Deze ontken ning van zijn vooroordelen toont overigens wel aan, dat bij de blanke bevolking rassenvooroordeel met schuld- en schaamtegevoelens ge paard gaat. Enkele decennia geleden kwam iedereen er nog voor uit, dat men een neger dom, vies en gemeen vond. Tegenwoordig zeg men dat niet zo licht meer, men geneert zich ervoor. In zekere zin is dat een voor uitgang. Het rassenvraagstuk is in de prak tijk van 't Amerikaanse leven voor al ook een sociaal vraagstuk. Toch is het niet zo dat alle negers arm zijn en op de onderste trap van de maatschappelijke ladder staan. Er zijn ook negers die het tot advocaat of arts hebben gebracht. Maar als een neger dokter is dan heeft hij geen blanke patiënten. Komt er eens een blanke op zijn spreekuur, dan is het een vrouw, die haar zwan gerschap of geslachtsziekte geheim wil houden voor haar eigen dokter, die natuurlijk een blanke huidskleur heeft. De discriminatie is dus overal. Dezelfde rechters, die de moord op Luther King ongetwijfeld zullen veroordelen, straffen zwarte misda digers vaak strenger dan blanke de linquenten en houden daarmee een klimaat in stand, waar de rassen vooroordelen, blijven gedijen. Deze rechters, die de moord op Luther King veroordelen, zijn op die ma nier mede-verantwoordelijk voor deze moord. In Florida kwamen drie blanke jongelui, die een meisje hadden ver kracht, er met een lichte straf af. Eén neger, die een verkrachting pleegde, kreeg vijftien jaar en dat vond men -voor hem nog een lichte straf. Ook de pers discrimineert, vaak onbewust. Toen in de Metropolitan Mozart's Zauberflöte werd opge voerd, vermeldden de kranten dat de rol van de koningin van de nacht door een neger zangeres zou worden gezongen. Een overbodige toevoe ging, want Mozart heeft nooit ge zegd dat zijn opera's alleen door blanken kunnen worden gezongen. Maar een toevoeging die wel van rnvloed is op het schouwburgbezoek. Toch is het niet zo dat de toon van alle blanken jegens de negers onaangenaam is. De blanke van enig sociaal aanzien, die uit 'n beschaaf de familie stamt gedraagt zich door gaans correct tegenover hen. In het zuiden moet men de felle negerhaat vooral zoeken bij de lagere milieus, bij de kleine burgers. Zij hebben meer behoefte aan het superiori teitsbesef dat de blanke huidskleur verleent. Deze lieden hebben de ne ger nodig om zelfs iets te zijn of lie ver: te schijnen. Zij zijn gebonden aan degene die zij haten, zij kun nen de neger niet missen. Toch is het opmerkelijk dat de meeste negers uit het zuiden niet graag naar het noorden willen emi greren. In velerlei opzicht is het le ven van de negers in het zuiden ge lukkiger dan in de ghetto's van New York en Chicago. De neger gedraagt zich in de „koloniale" sfeer vaak ongedwongener en spontaner dan in de geëmancipeerde samenleving in het noorden. Veel steun vinden zij in het geloof. Het evangelie is voor hen het brood des levens. Hun fantasieën over de hemel doen wellicht komisch aan, maar er spreekt een kinderlijk gods vertrouwen uit, dat scherp contras teert met de nihilistische levenshou ding der noorderlingen. Overigens concludeerden enkele sociologen, die blanke kinderen over negers ondervraagden dat blanke kinderen meenden dat negers niet in de hemel zouden komen Op donderdag 25 april om 20.15 uur geeft Het Brabants Orkest on der leiding van Hein Jordans het 5e abonnementsconcert in de B-serie in de Stadsschouwburg te Tilburg. Solistische medewerking wordt ver leend door de Nederlandse pianist Theo Bruins. Het programma is als volgt sa mengesteld: 1. Blacher - Paganini-variaties. 2. Strawinsky - Concert voor piano, blazers en orkest. Pauze. 3. Mendelssohn - Italiaanse symfo nie. 4. Strawinsky L'oiseau de feu. Theo Bruins, geboren te Arnhem in 1929, studeerde aan het Muziek- lyceum te Amsterdam onder leiding van Jaap Spaanderman en Kees v. Baaren. Hij voltooide zijn studie te Parijs bij Yves Nat en Charles Koechlin. In 1948 debuteerde hij met het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum. Daarna maak te hij in een zeer snel tempo car rière in binnen- en buitenland. Hij speelde o.l.v. Eduard Flipse, Otto Klemperer, Rafael Kubelik, Paul v. Kempen e.a. Hij maakte een tour nee van 2 maanden door Indonesië en gaf in november 1957 20 concer ten in Canada. In 1959 volgde een tournee door Mexico met aanslui tend concerten in Suriname en op Aruba. In maart 1960 werd hem de „Harriet Cohen Beethoven Medal for piano" toegekend. Behalve in Nederland treedt Theo Bruins re gelmatig op in Engeland, Duitsland, Frankrijk. Oostenrijk, Italië, Bel gië, Tsjechoslowakije, Polen en in Noorwegen. Theo Bruins trad reeds verscheidene malen op met Het Brabants Orkest. BURGHOUTS Theo Bruins De raad van Waspik, die vanavond in openbare vergadering bijeenkomt, zal om een krediet van 400.000, - ivorden gevraagd voor het bouwrijp maken van gronden in bestemmings plan Noord. In '66 stelde de raad al een bedrag van 572.000 beschikbaar voor de kosten van de nog uit te voe ren werken tot bouwrijpmaken van de gronden in 't bestemmingsplan Was- pik-Beneden Noordelijk gedeelte'. G.S. verleende toen slechts tot een bedrag vcm 190.000, - goedkeu ring aan deze kapitaalsuitgave. De met deze gelden te realiseren werken zijn inmiddels voltooid, terwijl de daardoor bouwrijp geworden gronden volledig zijn uitgegeven. ------ - - uil Ifcui 1 De toenemende bouwactiviteit, door de gunstige subsidieregeling sinds 1 januari 1.1., is de behoefte aan bouwgrond nijpend geworden. De resterende werkzaamheden tot bouw rijpmaken van „plan noord" de zgn. 3e fase, vergen een bedrag van 400- duizend gulden. De verkoopprijzen van de hier gelegen bouwterreinen zullen met ongeveer 10% moeten worden verhoogd. DURE SPEELWEIDE Als het gemeentebestuur de be schikking krijgt over het gevraagde crediet zal daarmee tevens een speel weide van 8500 m2 kunnen worden gerealiseerd. Voor de aanleg hiervan is een plan opgesteld door de N.V. Grondmij, teneinde dit in handkracht uit te voeren met subsidie van de Rijksdienst voor de aanvullende werkgelegenheid. De kosten van deze speelweide zijn begroot op f. 91.442. Hierop zal een subsidie worden ver leend van f. 63.492, - Het bedrag dat ten laste van de gemeente komt, f. 27.950, - zal uit de opbrengst van de verkoop van bouwgronden in dit gebied worden terug ontvangen. Vervolgens zal de raad worden voorgesteld een besluit te nemen dat voor Waspik-Boven 'n bestemmings plan in voorbereiding is. Het be staande bestemmingsplan behoeft om meerdere redenen wijziging: le het dient aangepast te worden aan het vastgestelde saneringsplan van 't ge bied tussen Schotse Hooglandersstr.- Carraelietenstraat-Arnoldus Verschu- renstraat en Thomas Zijlmansstraat. Ten 2e werden er bouwvergunningen afgegeven waarbij het bestemmings plan dient te worden aangepast. Een derde rede ligt op economisch vlak. Er kunnen n.l. nog diverse woningen worden gebouwd op gronden welke nu nog als ingesloten gebied onren dabel blijven liggen. Door een nieuw bestemmingsplan zou de woningbouw in Waspik-Boven voor de eerste ja ren gewaarborgd zijn. Een vierde mo tief tot wijziging vormt de bouw van de nieuwe school en de aan te bren gen beplanting aan de Carmelieten- straat. Tenslotte dient de Schotse Hooglandersstraat te worden verlegd en verbreed om een goede uitgangs- weg te krijgen van de Elzendreef, dit in het kader ook van het sanerings plan. AAN- EN VERKOOP GROND Een perceel grond, deeluitmakend van het sportterrein Elzenhage en in eigendom van de heer P. J. Schoen makers kan de gemeente nu na een periode van onderhandelen gaan aan kopen. Op 1 september sloot het ge meentebestuur met de eigenaar een huurovereenkomst van 10 jaar. Het betreft hier 2.17.60 ha. van het sportterrein dat in totaal 2.95.50 ha. groot is. In zijn huidige bestemming als niet-agrarische grond kan dit stuk door de gemeente worden aangekocht voor f. 2,50 per centiare, een naar het oordeel van B. en W. een accep tabele prijs. Een perceel grond, voorheen in pacht bij de heer A. S. A. Smits, aan wie elders een bedrijf is toegewezen, is thans pachtvrij ter beschikking ge komen. B. en W. stellen voor om deze grond, groot 2.24.40 ha., op basis van f. 15.000, - per hectare te ver kopen aan de heer A. L. Zijlmans. De uitgave voor het sporttterrein kan hierdoor voor een belangrijk deel worden gefinancierd. Verhuur en verkoop van TENTEN, LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor ten KAMPEER-ARTIKELEN Thorbeckelaan 23, Waalwijk tel. 04160 - 2929 In Parijs vond het 17e MODEUROP Kongres plaats. De volgende bij Modeurop aangesloten nationale or ganisaties voor de coördinatie van de mode in leer waren hierbij ver tegenwoordigd: België (Comité Beige de Modeurop), Denemarken .Dansk Skomoderad), Duitsland (Modeausscliuss Schuhe), Engeland (British Leather Fashion Council), Finland (Kenka-jaNahka Alan Muotineuvosto), Frankrijk (Conseil National du Cuir), Neder land (Modecentrum voor de Schoen en Lederbranche), Ierland (Irish Footwear Fashion Council), Italië (Unione Nazionale Industria Concia- ria), Noorwegen (Skoradet), Oos tenrijk (Modereferat der österr. Schuhindustrie), Portugal (Grémio Nacional dos Industrials de Calgado) Snanje (Sindicato Nacional de la Piel), Zweden (Skobranschradet), Zwitserland (Schweiz. Leder-Mode rat) en Intershoe (Internationale or ganisatie voor de onafhankelijke schoendetailhandel) Experts van de organisaties die zich bezighouden met de coördina tie van de modekleuren voor textiel en kleding gaven een toelichting op het kleurenprogramma voor het sei- zoen lente - zomer 1969. In afzonderlijke beraadslagingen hebben daarna de studiecommissie voor de lederen kleding en het co mité van deskundigen voor de le dermode hun adviezen samenge steld. Deze adviezen werden door 't congres als volgt aangenomen: 1. KLEUREN VOOR SCHOENEN EN LEDEREN ACCESSOIRES SEIZOEN LENTE - ZOMR 1969. Voor dames: a. Natuurtinten: Djerba, heel licht beige met lichte grijze strepen. Beach, neutraal, vol middenbeige. Noga,licht, bruinbeige, dat aan ge brande noga doet denken. b. Pasteltinten: Transparante pas teltinten worden als modieus ver antwoord aanbevolen. Het Modeu- rop-congres koos in deze groep de nuances: Abrikoos, komt overeen met de lichte tint van nog niet ge heel rijpe abrikozen. Elba, groenblauwe watertint. c. Modieus blauw: Oceaan, inten sief blauw van zeediepten. 2. Voor heren: Brandy, tint van de gelijknamige drank. 3. Zij hij-look: Tinten, die geschikt zijn voor op el kaar afgestemde jeugdige dames- en herenschoenmodellen, beantwoor dend aan de actuele richting van de internationale mode. Scotch, tint van de gelijknamige drank. Texas, (opk wildleder), bronskleu rig middenbruin. Safari (wildleder), grijsbeige met kaki ondergrond. 2. KLEUREN VOOR DE LEDEREN KLEDING LENTE-ZOMER 1969 1. Voor dames: Vanille (nappa), de op vanille-ijs gelijkende tint. Make-up (nappa), schminkkleurige tint met lichte abrikooskleurige in slag. Aqua (suède), pastelblauw, met lichte turkoizen inslag. Celadon (suède), pastelgroen in de tint van de gelijknamige keramiek. 2. Voor heren: Palmito (nappa), op de vrucht „coeur de palmier" gelijkend. Lapislazuli (suède), donkerblauw, in de tint van de gelijknamige steen 3. Zij hij-look: Classic-tan, warm midden tabaks bruin. Geschikt voor dames- en he renkleding zowel als voor op elkaar afgestemde modellen. De kleurwaaier, waarin alle Modeu. ropkleuren voor schoenen, tassen en handschoenen zijn opgenomen, is verkrijgbaar bij 't Modecentrum, Schermlaan 50 te Rotterdam. De waaiers kosten f 15.- per stuk. Toe zending geschiedt direct nadat het bedrag op girorekening 558517 is overgemaakt. Overeenkomstig de statuten treedt de president van het franse organi satiecomité, de heer J. Constant, als bestuurslid af; in zijn plaats komt de heer Dr. A. Ballini uit Milaan, die het organisatiecomité van het volgende congres zal voorzitten. Het 18e Modeurop congres vindt van 2-4 oktober '68 in Rome plaats.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1