waaLwijkse en UnqstRaatse coimant Jacques Beerens terug uit Australië als deelnemer Jongerenprogramma top orm meubelen 04 Ioncïïh, Voor 1968 een verminderde omzet verwacht WAALWIJKER LEERDE IN TWEE JAAR DIT WONDERLIJKE LAND KENNEN uitsluitend verkrijgbaar bij n MIDDENSTAND, LET OP UW SAECK! Bedrijfsbeëindiging WAALWIJK „Voor mensen die willen werken en ook in een andere omgeving moeilijkheden kunnen verzetten liggen er in Australië goede kansen. Men moet echter niet denken dat er een goudmijntje te vinden is, waar iedereen het geld en het succes in de schoot geworpen krijgt. In de eerste moeilijke jaren levert ook de taal voor degenen die helemaal geen ba sis hebben problemen op. Over het algemeen lukt het de Nederlanders wel. Zij staan in Australië bekend als harde werkers en zijn zo ook populair". Dit vertel- Voor Nederlanders liggen er m Australië kansen ■fm van Complete Woning inrichting Hoog salaris de ons Jacques Beerens (26) uit Waalwijk, die twee jaar in Australië heeft rondgezworven om op deze wijze kennis te nemen van de mogelijkheden die er hier voor Nederlanders liggen. In het kader van het „jongerenprogramma" dat door <de Nederlandse en Australische regering gefinancieerd wordt, maakte Jacques Beerens zijn 2-jarige reis. Terug in zijn ge- boortestad Waalwijk werkt hij aan een rapport dat hij en de 47 andere jongens en meisjes van het „jongeren programma" aan de Nederlandse regering moeten le veren. Daarmee is dan een eind gekomen aan het twee jaar avonturen voor deze jeugdige Waalwijker. Boeiende reis Jongeren programma Gastvrij S^eren kleding WAALWIJK Sinds IS&e bleef toename onder verwachtingen Toekomst OVERHEMDEN- MODE HOENDERVANGERS HERENMOPE Nieuw feuilleton De Vijfde Colonne VRIJDAG 19 APRIL 1968 89e JAARGANG No. 32 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieleri Hoofdredakteur JAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3.75 p. post 4,25 bü girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) „lïet was boeiend om met dit land kennis te kunnen maken. In heel wat ambachten heb ik de arbeids mogelijkheden kunnen bestuderen. Daarnaast heb ik veel gezien. Niet alleen in Australië maar ook in veel andere landen, want op de heen- en terugreis heb ik zowat een „trip ronde de wereld" gemaakt. Wat voor mij zo belangrijk is, ik ben 'n grote levenservaring rijker, heb heel wat mensen Ieren kennen en spreek nu goed Engels". Factoren die voor Jacques Beerens in zijn verdere loopbaan belangrijk zijn. In Nederland wil hij weer aan de slag. Het liefst in de verkoop van technische apparaten, waarin hij rich ook voor zijn uitzending be ijverde. De kansen liggen voor hem gunstig. Dat blijkt wel uit de aan biedingen van Engelse en Ameri kaanse firma's, die belangstelling voor de Waalwijker tonen. Vooraleer hij aan de slag gaat wil hij een uit voerig rapport maken, wat hij ook volgens het met de Nederlandse re gering gesloten contrakt, verplicht is. De mogelijkheden voor mijnwerkers in de Australische koper-, lood- en zinkmijnen zijn groot. Jacques Bee rens heeft het zelf ervaren. Een half jaar werkte hij in de mijnen van Mount Isa in midden-Australië. Een •- asw Jacques Beerens met een kangeroe in zijn shirt, in 't Australische land TILBURG PIUSPLEIN 26-33 tel. 33080 Busdiensten ljjn 2 en 6 stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur bevriende ingenieur had het hem aangeraden, voor hem zou het werk in een mijn boeiend zijn, de moge lijkheden openen voor de studie van zijn rapport en bovendien het no dige geld in het laatje brengen. Wer ken in een Australische mijn, zeker in die van Mount Isa, is lucratief. Als volledig ongeschoolde kracht toucheerde Jacques Beerens na 14 dagen arbeid 125 dollar netto, wat neerkomt op f 500,-. Een bedrag dat hij direkt op de bank kon zetten, want de verblijfkosten waren hier af. De mijnen zorgen dat de onge huwde werknemers een plaats krij gen in een van de eigen pensions, waar men een kamer krijgt. Voor gehuwden zijn er huizen beschik baar. Dit voor Nederlandse bedra gen heel aardige netto-bedrag kan door een gediplomeerde vakman verdubbeld worden. Jacques volgde de 4 weken durende cursus op de mijnschool. Na ingewerkt te zijn liep zijn salaris op tot 250 dollar netto f 1000,-) per 14 dagen. De 4500 arbeiders van 40 nationaliteiten werken in een drie-ploegen dienst, ieder 8 uur, wat neerkomt op een 40-urige werkweek. Voor de Nederlandse mijnwerker die het Limburgse land wil ver laten, liggen er dus volop mogelijk heden. Ook voor iedereen die van aanpakken houdt en problemen weet te overwinnen. En problemen kunnen er zich voordoen want op het gebied van de arbeidswetgeving is men in Ausralië nog niet zo ver. tralië voor werk en onderdak werd gezorgd. In het levensonderhoud moest men verder zelf voorzien, ter wijl ook de terugreis voor eigen re kening was. Ook werden er ziekte en ongevallenverzekeringen afge sloten Samen met 47 jongens en meisjes vertrok Jacques Beerens op 12 maart 1966 met het Italiaanse passagiersschip „Amelia" naar Aus tralië. Een boeiende reis, waaraan o.m. nog een trip naar Caïro aan vast zat. Na een bootreis van 5 weken arriveerde de groep, die vergezeld werd door een attaché van de Aus tralische ambassade in het voor hun vreemde land. Zowel in Perth, Ade laide, Melbourne en Sydney wer den de jongens en meisjes afgezet. De bestemming van Jacques Bee rens was Sydney, waar hij als ver koper op de afdeling keukenartike len in een groot warenhuis werd geplaatst. Het toeval wilde dat de chef-inkoper, tevens afdelings-mana- ger, een oud-Waalwijker, Berry Koenraads, was. Deze was negen jaar geleden als ziekenverpleger naar Australië vertrokken en is van het ziekenhuis in het warenhuis be land, waar hij zich een top-functie wist te verwerven. Met een vriend huurde Jacques Beerens een gemeubileerde flat. Woningnood kent Australië niet. In Sydney zijn volop flats en woningen e huur. De prijzen zijn hoog. Voor een flat in het centrum betaalt men een-derde deel van het loon. Voor woonruimte in de buitenwijken va rieert de huur van een-vierde tot een-vijfde van het bruto salaris. In verhouding tot Nederland zijn de lo nen echter hoger. In de twee Australische jaren heeft de jeugdige Waalwijker heel wat baantjes gehad. Hij werkte o.m. als loodgieter (f 250,- per week netto), als keuken-hulpje, kok en als mijn werker. Daa'rnaast heeft hij ook r,og jobs van enkele dagen gehad. Het werk in het vakantie ski-oord Swiggin Holes in de Ausralische Alpen beviel hem uitstekend. Tot aan het einde van het seizoen, be gin oktober, heeft Jacques Beerens hier veel plezier beleefd. Dat werd Jacques Beerens ook ge waar toen hij als loodgieter was aangenomen. Vertrouwende met de ze baan te kunnen beginnen hoorde hij van de voorman, toen hij zich kwam melden, dat men hem niet kon gebruiken. Een opzegtermijn kent men in de regel niet. Zowel werkgever als werknemer kunnen over het alge meen aan 't einde van iedere werk dag van verdere samenwerking af zien. Dat kan onprettige gevolgen hebben. Jacques Beerens is ze ech ter goed te boven gekomen en dat zal ongetwijfeld meer Nederlanders lukken. Wat lokte de Waalwijker tot het jongerenprogramma" „Ik was wel geïnteresseerd in Australië. Via een vriend hoorde ik van de mogelijk heden die de Nederlandse- en de Australische regering boden. Men wilde jonge Nederlanders in de ge legenheid stellen kennis te maken met dit land en zo ook een levens ervaring in het buitenland mee te geven. Beide regeringen hebben er belang bij dat de mogelijkheden die Australië biedt, in ons land vol doende bekendheid krijgen. In de drie achter ons liggende jaren zijn per jaar drie groepen van zo'n 50 jongelui naar Australië gegaan. Deze jongens en meisjes moesten hier minstens een jaar en maximaal twee jaar blijven wer ken. De overtocht werd door beide regeringen betaald, terwijl in Aus- Na dit eerste werk-half-jaar is hij aan het reizen gegaan. Liftend trok hij van Sydney naar het noor den, waar hij bij Port Douglas ken nis maakte met de onderwatersport. Op een avontuurlijke manier leerde hij hier de gevaren van de zee ken nen. „Liften is in Australië "in". Ze ker als de automobilisten zien dat je een buitenlander bent, word je snel meegenomen. De bevolking is enorm gastvrij en behulpzaam. Na deze vakantieperiode ging Jacques Beerens aan de slag in de mijnen van Mount Isa. Hier ver diende hij het geld voor de terug reis en verkreeg hij een goede re serve om de r.og resterende zes maanden in Australië met reizen te kunnen doorbrengen. Liftend be- Het Economische Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft een beschouwing opgemaakt voor 1968, waarin aan de hand van diverse, ter beschikking staande, gegevens een prognose wordt gegeven van de ont wikkeling in het nu lopende jaar voor deze sector van het bedrijfsleven. Ook al ziet men nog geen inktzwarte wolken aan de horizon, toch ver wacht men, dat dit jaar weer geen succesjaar zal zijn en dat de omzetten van de middenstand in het algemeen weer minder zullen toenemen. De oorzaak hiervan zal voor een groot deel moeten worden gezocht in de verwachting, dat de gezinsuitgaven in 1968 met een iets geringer percen tage zullen toenemen dan dat in 1967 het geval was, met als gevolg, dat er wel sprake zal zijn van een toeneming, maar niet in die mate, zoals men dat normaal zou mogen verwachten. Men was in de jaren van hoogcon junctuur gewend, dat er elk jaar weer sprake ivas van een forse toename van de omzet, doch sinds 1966 is de ze toename reeds beneden de ver wachtingen gebleven en het ziet er naar uit, dat 1968 een voortgang van deze tendens te zien zal geven. Aan gezien men een geringere stijging verwacht, dan in de twee voorafgaan de jaren, betekent dit een verdere landde hij in Darwin, de noordelijk ste stad van het land. Van hieruit vloog Jacques naar Perth. De bin nenlandse luchtvaarttarieven zijn bijzonder laag. Vanuit Perth maakte hij per auto de 3000 km verre tocht naar Adelaide, door o.m. het bijna onbegaanbare Nullarbor Plain. Via Melbourne was het einddoel van zijn verkenningsreis: Sydney. Na precies 21 maanden in Australië te hebben doorgebracht, bracht 'n KLM-vliegtuig Jacques Beerens op 25 maart weer in Amsterdam. Dit betekende het einde van een twee maanden durende terugreis. Via Singapore, Hong-Kong, Tokio, Hono lulu maakte de Waalwijker een cruise naar Vancouver in Canada. Na een treinreis door Canada vloog hij vanuit Montreal naar zijn va derland, waar hij nu boordevol idee- en zit en waar hij zijn toekomst wil opbouwen. Met een, we mogen wel zeggen haast wereld-ervaring, zal het best lukken. Stralend wit, of de nieuwe voorjaarskleuren bleu, beige, lindegroen enz. Voor de sportieve man strepen met button down boord of coll. Sportshirts en blousons voor vrije tijd. Door onze specialisatie in herenmode, meer keus in overhemden. Grotestraat 155 Waalwijk Fil.: M. v. d. Brand-Hens achteruitgang. In 1966 zette een ge ringe achteruitgang in, in 1967 was de achteruitgang weer groter en kwam men op ongeveer de helft van de stijging van de jaren 1964 'en '65 en nu voor 1968 verwacht men weer een kleinere vooruitgang, dan verle den jaar. Uit dit alles spreekt dus 'n duidelijke dalende tendens, die tot bezorgdheid leidt. Een bescheiden troost is echter, dat het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf verwacht, dat de netto winst voor 1968 onge veer gelijk zal blijven aan die van 1967, dus wat dat betreft hoopt m?n op geen achteruitgang. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat men ver wacht, dat er slechts sprake zal zijn van een geringe kostenstijging in '68, een kostenstijging die zal achterblij ven bij de omzetstijging. Dit betekent, dat de moeilijkheden om de noodzakelijke opbrengstver meerdering te bereiken voor vele be drijven als het ware een cumulatief effect hebben gekregen. Daardoor is er de laatste jaren een scherp onder scheid gekomen tussen bedrijven die het nog redelijk goed gaan en andere bedrijven die het uitgesproken slecht maken. Uiteraard zijn hiervoor diver se factoren aan te wijzen, maar dui delijk is wel dat wie eenmaal sterk achteruitgaat, bijna geen gelegenheid meer krijgt om tot herstel te komen. Wie het goed gaat, moet alle krach ten inspannen om dit te continueren, waarbij, vooral een voldoende, of on voldoende groei een belangrijke rol speelt. Het grote aantal aanvragen voor de nieuwe financiële regeling voor bedrijfsbeëindiging is daarvan een duidelijke weerspiegeling. De koopkracht van het publiek zal ook dit jaar weer toenemen en mogelijk heden bieden voor gezonde bedrijven, maar de toename van koopkracht is slechts bescheiden en dat zal voor vele anderen het probleem met zich brengen om er ook een graantje van mee te pikken. Het parool voor dit jaar luidt: Middenstander, let op uw saeck! Deze week leest u het eerste deel van het nieuwe feuilleton Een r0man van Evan John, vertaald door H. de Graaff

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1