wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu ampe ampe Zondag start in Nieuwkuyk de derde Vliedberg-rally OPEN OOG Ëm m Bloedtransfusiedienst Roode Kruis Loon np Zand-Kaatsheuvel is 363 flessen rijker buitengewoon opera concert in waalwijk Louis Sars „Elke avond een repetitie of concert" meubelen! 5 Frans Wilmont: sublieme begeleider In Tilburg: i Se koren Bekende solisten 5S programma Uitstekende ryêmte met 800 zstpgaatsen EUROVISIE OH INTERNATIONAL Oproepingsbeleid voor dienstplich tigen gewijzigd VRIJDAG 19 APRIL 1968 Aa *vliJ i»oo 89e JAARGANG No. 32 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres ..ECHO' Vier verenigingen vermen koor van 250 stemmen WAALWIJK - Op dinsdag 23 april a.s. zal door een koor van 250 zangers en zangeressen, samen met enkele van Nederlands beste solisten, een groot opera-concert worden gegeven. De aanleiding tot deze unieke gebeurtenis op vocaal gebied is de 20-jarige samenwerking tussen direk- teur Louis Sars en begeleider Frans Wilmont, die in deze periode zon 250 concerten hebben verzorgd met de op deze avond medewerkende koren. Dat zijn dan de Liedertafel.Oefening en Vermaak" uit Waalwijk, het Tilburgs Dameskoor „St. Caecilia", de Vereniging Bossche Opera en het Vlijmens Dameskoor/Vlijmens Mannenkoor. Bijna onvoorstelbaar zijn de pres taties van direkteur Louis Sars en ivai hij doet - als amateur - kan hij alleen maar, omdat hij aan de mu ziek zijn hart heeft verpand. Elke c.vond, behalve meestal de zaterdag en zondagavond is hij met „zijn" ko ren doende. Vaak wordt hij ook ge vraagd om in te vallen voor een zieke dirigent. Bovendien is hij organist in de St. Janskerk te Waalwijk. Door met zijn koren steeds afwis selende programma's te brengen, houdt hij de belangstelling bij leden cn publiek gaande. Eenzijdigheid kan hem beslist niet worden verweten: uitvoeringen van Mozarts Requiem, Kröningsmesse en ,,Vesperae Solen nes de Confessore", van Verdi's ope ra's, Nabucco en Ernani, van de opera's ,,Zar und Zimmerman" van Lortzing, „Martha" van Von Flotow, „Der Freischütz" van Von Weber, „Faust" van Gounot, van Haendels „Messias" en van „Laudate Pueri" van Pergolesi, van selecties uit vrij wel alle bekende operettes en ook uit musicals als West-Side Story" of „My Fair Lady", kortom te veel om op te sommen, tonen dat aan. Hij houdt ervan de werken op een eer lijke wijze in een zuivere opvatting, zonder overdreven sentiment, uit te voeren. Aan de pianist Frans Wilmont - die al op jeugdige leeftijd zijn vader bij concerten aan de vleugel begeleid de - hebben de koren een uitsteken de en werkelijke begeleider, die zich bij de opvattingen van de direkteur kan aansluiten, maar ook solisten met wie hij slechts een enkele keer heeft gerepeteerd, onmiddellijk aan voelt. Hij is ook direkteur van het parochiële zangkoor van Besoyen, met welk koor hij regelmatig beken de missen en andere beroemde wer ken uitvoert. Zijn vaardigheid aan de vleugel bleek enkele jaren geleden, toen tijdens een kermismatinee van „Oefening en Vermaak" de gast-so- list, een bekende Italiaanse tenor van de Nederlandse Opera bij het zingen fx mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL BURG op zoek bent naar iets ENIGS-EN APARTS VOLOP KEUS jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en exclusiviteit. I Heuvelstraat 14 4 van een overbekende opera-aria van Verdi plotseling vol vuur een hele strofe oversloeg. Frans Wilmont wist dit direkt zó op te vangen dat het vrijwel niemand was opgemerkt. De liedertafel „Oefening en Ver maak" is met 108 jaren de oudste medewerkende vereniging. In 1860 opgericht - oorspronkelijk als man nenkoor, later gemengd - is zij ook ccn van de oudste verenigingen van ons land. 'De Liedertafel' is ondanks haar eerbiedwaardige ouderdom, met haar rijkgeschakeerde historie en roemruchte verleden, en dank zij haar 100 leden een springlevende en bloeiende vereniging. Haar concer ten, meerdere per jaar, mogen hoog tepunten in het Waalwijkse culturele leven worden genoemd en trekken steeds veel belangstelling uit stad en omgeving. Met vrijwel alle bekende Nederlandse solisten heeft zij in Waalwijk geconcerteerd. Ongetwijfeld is het mede aan „Oefe ning en Vermaak" te danken dat Waalwijk erg opera-minded is. Het Tilburgs Dameskoor „St. Cae cilia" is in 1936 opgericht. Dit koor verzorgt regelmatig volksconcerten en geeft ieder jaar een kerstconcert. Het nam deel aan het Nederlands koor festival en behaalde een eerste prijs. Het Vlijmens Mannenkoor, opge richt in 1923 (het bestaat dus dit jaar 45 jaar) en het Vlijmens Dameskoor, in 1956 opgericht (dus 12 Vè jaar oud) nemen een voorname plaats in in het culturele leven van Vlijmen. Jaarlijks wordt een winterconcert ge geven. Bij het 40-jarig bestaan in '63 werd de opera 'Zar und Zimmerman' van Lortzing uitgevoerd; hieraan werkten bekende beroeps- en ama teursolisten mee, evenals aan andere concerten. Uitwisselingen met Duitse koren vormen een onderdeel van het bloeiende verenigingsleven. Het koor wordt vaak gevraagd voor opluiste ring van feestelijke gebeurtenissen in de gemeente. Ook dit koor heeft een zeer uitgebreid en gevarieerd reper toire. De Vereniging Bossche Opera, op gericht in 1963, is de jongste, maar heeft in 5 jaren van haar bestaan al een grote bekendheid gekregen. Haar naam recht doende legt deze vereni ging zich - en met succes - hoofd zakelijk toe op het uitvoeren van ope ra s en t geven van opera-concerten. De topsolisten die aan dit jubileum concert meewerken zijn in Waalwijk en omgeving geen onbekenden, omdat zij al eerder met „Oefening en Ver maak" zijn opgetreden. De sopraan Marijke van der Lugt heeft o.a. in de Opera van Verona (Italië) gezongen; een plaats waar alleen de allerbesten optreden. De tenor René Claassen is verbonden aan de Opera van Kassei (Duitsland). De bariton Laurens van der Werf is vorig jaar nog solist ge weest bij de uitvoering van 'Nabucco' door de Liedertafel, evenals bij uit voeringen in Den Bosch en Tilburg. Zeer bekend in stad en omstreken is wel Nel Dupont, 'n amateur-sopraan v met een uitzonderlijk mooie stem. Elk genre weet zij op een verant woorde wijze te brengen, of dat nu een opera- of operette-aria is, een solo uit Mozarts Requiem of een mis van Schubert, of een lied uit een mu sical. Steeds weer krijgt zij de lof te in casseren van beroepssolisten waarmee zij optreedt. Velen zullen zich nog haar prachtige vertolking herinneren van het beroemde „Laudate Domi- num" uit de Vespers van Mozart. Een enorme prestatie voor een ama teur waren haar soli in het „Laudate Pueri" van Pergolesi, een groot werk voor sopraan en gemengd koor, dat op hetzelfde concert door „Oefening en Vermaak" samen met het Waal wijkse Orkest in de Hervormde kerk te Waalwijk werd uitgevoerd. De alt Corry Aarts tenslotte heeft als ama teur eveneens een zeer goede naam in wijde omgeving. Zij is reeds bij veel concerten solistisch opgetreden. In het eerste gedeelte van het con cert zullen solisten en koor fragmen ten ten gehore brengen uit o.a. de opera's „La Traviata", „La Forza del Destino" van Verdi, „Martha" van Von Flotow enz. In het tweede ge deelte wordt uitgevoerd de Ooera „Cavaleria Rusticana". Pietro Mas- cagni (1863-1945) schreef deze ope ra op 26-jarige leeftijd, nog volledig onbekend, naar aanleiding van een prijsvraag. Hij kreeg de prijs en zijn opera werd een enorm succes. Binnen 2 jaar was het werk geweldig popu lair en werd het in alle landen opge voerd. Een merkwaardige bijzonder heid is nog, dat in 1907 in ons land JUWELIER een wedstrijd werd georganiseerd, waarbij 2 Caralleria's op één avond werden opgevoerd. Ook Monleone had hetzelfde volksdrama van Verga als libretto voor een opera gebezigd. Beide opvoeringen werden door de componist gedirigeerd. De vergelij king viel natuurlijk ten voordele van Mascagni uit. In 1938 dirigeerde Mascagni het werk nogmaals in Ne derland. Bij de uityocring van Nabucco vo rig jaar was de belangstelling zo enorm dat velen geen toegangsbewijs meer konden krijgen. Het was daar om noodzakelijk naar een grotere ruimte uit te zien, die tevens aan be paalde eisen betreffende acoustiek, toehoordersaccomcdatie en podium- ruimte voor het massale koor zou moeten voldoen. De oplossing kwam toen pastoor Ocmens zijn Bernadette- kerk beschikbaar stelde. Een modernp ruimte met 600 gemakkelijke zitten de stoelen cn bovendien vrij centraal gelegen. De Dr Schaepmanlaan is vanaf het centrum gemakkelijk te be reiken. (Vanaf het Raadhuisplein be zien de 2e straat voorbij VW-garage Van Mossel). Degenen die het concert willen bij wonen wordt geadviseerd niet te wachten tot de avond van 't concert, wanneer vanaf 7 uur de resterende plaatsbewijzen worden verkocht, maar gebruik te maken van de voorverkoop bij Muziekhandel „Crescendo", Sta tionsstraat 9, Waalwijk. Het is bekend dat allen een grote belangstelling en sympathie hebben voor het werk van het oudercomité, dat zich ten doel stelt het jeugdwerk A.O.V., verkenners, welpen, K.M.G. enz. te stimuleren en te helpen door hun, zoveel mogelijk middelen te ver schaffen, om dit werk volledig tot zijn recht te doen komen. Het bezit van een blokhut is voor dit werk on ontbeerlijk. Daarom willen zij met verschillende acties trachten de be nodigde gelden hiervoor bijeen te brengen. Een van deze acties is het houden van een grote autorally, die door zeer deskundige en bekwame mensen is uitgezet en waarvan gehoopt en ver wacht wordt dat hieraan zeer velen zullen deelnemen en een prettige, aangename en leerzame middag zul len beleven. De rally is georganiseerd door de Hunenrijders uit Drunen. Het is al enige jaren geleden dat met het organiseren van de „Vliedberg rally" op slag een reputatie bij de rally-liefhebbers werd gevestigd. Ver schillende malen werd deze rally ge organiseerd voor 't toenmalige actie comité, dat zich inzette voor het ver zamelen van gelden ten behoeve van de nieuwe parochiekerk. Om verschil lende redenen was het daama niet meer mogelijk de „Vliedberg-rally" te continueren. Via het actieve comité, dat de be langen behartigt van het georgani seerde jeugdwerk van Nieuwkuijk en Vliedberg is er opnieuw een rally ge organiseerd en kunnen liefhebbers zich weer voor 100% gaan uit leven. De namen van de uitzetters Piet de Kroon en A. van Delft staan borg voor een rit op niveau, waarme de de automobielclub „De Hunenrij ders" reeds een wijd en zijd bekend staande naam heeft verworven. We wensen het actieve oudercomité een grote deelname en de deelnemers veel succes in een sportieve strijd. De volgende prijzen zijn ter be schikking: le prijsrotan-tuinameu- blement; 2e prijs: transistor radio; 3e prijs: speciale verrekijker. Voorts nog een 30-tal zeer aantrekkelijke prijzen met daarnaast een speciale prijs voor de best geklasseerde dames équipe en een prijs voor de deelne mer met het hoogste aantal strafpun- ten. De rit heeft een lengte van 60 km en moet gereden worden met een gemiddelde snelheid van 30 km per uur. Het startbureau is gevestigd in café „Onsenoort" te Nieuwkuijk. Afhan kelijk vanuit welke richting men komt, ligt dit café voor of juist over de overweg tussen Nieuwkuijk en Vlijmen. Er zal zogenaamd „vrij ge start" worden, d.w.z. dat men zelf zijn eigen starttijd kan bepalen. Een uur na de officiële sluiting van de finish-controle zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Er zal uitsluitend ge bruik worden gemaakt van voor het openbaar rijverkeer openstaande we gen, met uitzondering van rijwielpa den. Het inschrijfgeld bedraagt 10,- per équipe en komt geheel ter be schikking van het georganiseerde jeugdwerk Nieuwkuijk en Vliedberg. Men kan zich opgeven bij Mevr. Tak ken, Past. Smoldersstraat 1, Vlied berg, bij het secretariaat van A.C. De Hunenrijders, Vlijmen, of desgewenst bij een van de Hunenrijders of Hu- nenrakkers. PASEN Stel je voor, dat dominee King uit zijn graf zou opstaan! We zou den het niet kunnen geloven. Het is maar moeizaam te accepteren, Uit zo n vrcdesheld zomaar met een kogel van de wereld wordt weg geschoten. En toch is hij dood. We hebben het raam gezien van waaruit de blanke duivel zijn schot heeft gelost. Maar het is net of hij nü zelfs nog meer leeft dan toen hij protestmarsen aanvoerde. Het lijkt er op, dat hij opnieuw is beginnen te leven. Iets dergelijks - maar nog veel schrijnender - is ook gebeurd bij die moord op Christus. Ook Hij was niet dood te krijgen, zelfs niet toen men Hem aan het kruis hing. Die hoofdman, die de executie had geleid, stond niet voor niets verbouwereerd, toen hij de zaak had afge werkt en naar huis wilde gaan: „Ja, toch, deze man was de zoon van God". Goed beschouwd was het eigenlijk ook infantiel om te denken, dat je zo'n geweldig mens zomaar kon afvoeren. Het lijkt een beetje op een kind, dat met zijn handjes voor zijn ogen denkt het felle zonlicht te kunnen verdrijven. Verstoppertje spelen, als iets je te machtig wordt; maar doen alsof je het niet in de gaten hebt. Maar dat spelletje kun je niet blijven spelen. Dat houd je nooit vol. Het lijkt me, dat hier de overrompelde kracht ligt van Christus' verrijzenis. Een gave integere mens wordt door een cor ruptie wereld de nekslag toegediend; men kan niet tegen Hem óp; en uit angst grijpt men Hem vast om Hem te vermoorden. En het schijnbare einde is het begin van een nieuw bestaan. Het kruis wordt een levensboom voor ieder ander, die een kruisweg gaat. Pasen raakt het ruggemerg van ons bestaan, de grondvesten waarop ons leven is gebouwd. We vieren, dat goedheid en waarheid sterker zijn dan boosheid en leugen. Soms lijkt het tegendeel, als we om ons heen zien. Maar we mogen geloven, dat de Heer werkelijk leeft. Zalig Paasfeest L. VAN BERKEL KSÈBV- - Kijk deze week naar onze T.V.-spots ZATERDAG 20 APRIL OM 19 56 NED. 1 MAANDAG .22 APRIL OM 18 56 NED. 1 Woninginrichting Kaatsheuvel Gasthuisstraat 174 176, Tel. 04167-2319 meubel In de grote zaal van de Gildenbond te Kaatsheuvel heeft dinsdagavond de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis, afd. Loon op Zand-Kaatsheuvel plaatsgehad. Evenals vorige jaren heeft ook de Een enige tijd geleden opgemaakte eerste prognose geeft aan dat het surplus aan dienstplichtigen van de lichting 1969 ongeveer 13.900 man zal bedragen. Dit heeft de minister van defensie, W. den Toom, meege deeld. Deze prognose is volgens de bewindsman echter nog aan verschil lende invloeden onderhevig. Niet alleen staan nog geen vol doende exacte gegevens ter beschik king omtrent de keuringsresultaten, maar tevens moeten wellicht wijzigin gen worden aangebracht in de be hoefte. Voorshands kan minister Den Toom het oproepingsbeleid voor de lichting-1969 slechts baseren op de voorstellen zoals die zijn vermeld in het in 1966 verschenen eindrapport van de vorige commissie dienstplicht voorzieningen. Dit betekent dat in be ginsel dezelfde maatregelen zullen worden toegepast als voor de lichting 1968. De minister van Defensie is bereid degenen die niet opgeroepen zullen worden zo tijdig mogelijk in te lichten. afdeling nu weer succes hiermede gehad. Al was het totaal aantal fles sen niet zo hoog als vorig jaar, toch mag gezegd worden dat de donors zich spontaan hebben aangemeld en de opkomst zeer goed is geweest. Van Loon op Zand zijn van 162 aanmeldingen 90 flessen bloed afge staan en van Kaatsheuvel van 357 aanmeldingen 273 flessen. Het resul taat van 363 flessen (vorig jaar 405, dat een topjaar was) is dan ook zeer bevredigend. Tijdens de bloedafname heeft burgemeester Van Erp een be zoek aan de zaal gebracht en heeft zich uitvoerig laten voorlichten over deze dienst van het Roode Kruis. Hieruit blijkt wel dat deze afdeling alle reden van bestaan heeft en reeds veel voor de mensheid in deze ge meente heeft betekend. In meerdere diensten doet zij haar werk o.a. in de lectuuractie, de welfare-dienst, de boottochten e.d. Nadat de bloedtrans fusie was afgelopen heeft de heer Pooters, voorzitter, de helpers, welke hier hun medewerking verleenden, toegesproken; vooral de leden van de Kaatsheuvelse EHBO en de vele vrij- willigers(sters). Allen die hun krachten bij deze actie hebben gegeven dankte hij heel hartelijk, want zij hebben gewerkt aan de actie welke voor elke mede mens zo belangrijk is, n.I. het geven van bloed voor hen die tijdens ram pen, oorlogen en ziekten het kostbare goed nodig hebben.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9