WAalwijkse en UnqstBAAtse coimnt IBC bouwt flats in Waalwijk volgens systeem Rottinghuis MUSKENS Raad Waalwijk vergadert donderdag 25 april GROTE BOUWAKTIVITEIT IN WAALWIJK ELEMENTEN WORDEN IN FJL&RIEK GEMANKT meubelen! Woningen volgen industriële bouw methode Riant uitzicht Huurprijs Arbeidsbesparing Fabricage EUROVISIE OP INTERNATIONAAL KOPEN I Eén bewerking Fa. Schuurmans 89e JAARGANG No. 33 D' MAANDAG 22 APRIL 1968 89e JAARGANG No. 33 e tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2ÖÖT Abonnement p week (0.30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 P mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1.40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3.75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Aan het Bloemenoordplein komen 120 luxe 5-kamer galerijflats (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Er komen aan het Bloemenoordplein 120 bijzonder fraaie en grote etagewoningen voor een aanvaardbare huurprijs. Dit blijkt uit het voorstel dat B. en W. de gemeenteraad doen om in de vergadering van komende donderdag een krediet van de bouw van deze etagewoningen beschikbaar te stellen. Wethouder C. P. van den Hoven, die wij naar aanleiding van dit raadsvoorstel om informatie vroegen, is bijzonder en thousiast over dit type woning. „Hoewel het systeembouw is, zoals bij- Met betrekking tot de bouw van deze 120 etage-woningen wordt de gemeente in haar keuze van woning type in hoge mate beperkt, aangezien deze woningen tot stand gebracht dienen te worden volgens een door het Rijk goedgekeurde industriële bouwmethode, waarbij de meeste bouwelementen worden geprefabri ceerd. Het Rijk sluit met enkele uit voerende bouwbedrijven in den lande contracten af voor de bouw van der gelijke etage-woningen, welke wonin gen dan over de provincies worden verdeeld. Zo zijn er voor de provin cie Noord-Brabant voor 't jaar 1968 1.761 contingenteenheden bestemd voor de zgn. grote-elementenbouw. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant zijn van oordeel, dat met dit aantal het mogelijk zal zijn de aan gegane verplichtingen van het Rijk op het gebied van de industriële bouw van woningen na te komen. De toe wijzing hebben gedeputeerde staten gebaseerd op becijferingen ten aan zien van woningtekorten en bevol kingsgroei, terwijl voorts met de so ciaal-economische positie van de ge meente Waalwijk en de noodzakelijk heid van continuïteit in het bouwen rekening is gehouden. De centrale overheid gaat uit van de gedachte, dat woningwetwoningen voornamelijk in de grote en grotere gemeenten moe ten worden gebouwd, omdat daar de behoefte aan deze woningcategorie 't grootst is. Qua bouwtype van de 120 etage woningen, uit te voeren in galerij- bouw, dient genomen te worden het bouwmontage-systeem 'Rottinghuis', waarvan de 2 uitvoerende bouwbe drijven zijn gevestigd in Groningen en te Best. Uiteraard worden alle be treffende woningen in deze provincie gebouwd door het bouwbedrijf in Best, geheten „N.V. Internationale Bouw Compagnie", zodat ook Waal wijk zich tot de N.V. I.B.C. te Best heeft gewend. In o.a. de gemeenten Eindhoven en Tilburg zijn en worden deze etage-woningen gebouwd. B. en W. stellen zich voor om de bouw van de onderhavige hoogbouw- woningwetwoningen te doen plaats vinden in 't bestemmingsplan „Bloe- menoord" en wel op een bouwterrein, begrensd door de Klaproosstraat, de Valeriaanstraat, de Herikstraat en de Wederikstraat. Op dat terrein zullen worden opgericht 2 blokken van 36 woningen met in totaal 18 garages in de onderbouw en 1 blok van 48 wo ningen met 12 garages in de onder- voorbeeld ook in Tilburg-Noord wordt toegepast, is het bouwplan in Waalwijk veel luxer. Het wissclkamer-systeem wordt toegepast, wat be tekent dat we hier flats met 4 slaapkamers, een gróte woonkamer en keuken krijgen. Ook komen aan de galerijzijde grote ramen", aldus de heer Van den Hoven. De eerste flats van deze serie hoopt men nog dit jaar te kunnen verhuren. De bouwaktiviteit in Waalwijk is momenteel bijzonder groot. Een kleine 500 woningen, zowel flats als eengezinswo ningen, zullen binnen een jaar kunnen worden betrokken. Daarmee is de woningnood voor een groot gedeelte opgelost. De bouwput van de 80 galerijflats van de woningbouwvereniging „Baardwijk" aan de Ambrosiusweg, waar van het eerste gedeelde nog dit jaar gereed komt. bouw, in totaal derhalve 120 woon eenheden en 30 garages. Elk woon blok bestaat uit 6 bouwlagen met ga lerijen aan de voorzijde van de wo ningen en een balkon aan de achter zijde. Elk blok wordt zodanig gesitu eerd, dat voor elke woning een riant uitzicht aanwezig is op 'n terrein dat gevormd wordt door een grote groene ruimte met waterpartijen. Voorts is elke woonblok van een trap voor zien en van één lift. De woningen zijn zeer comfortabel en bevatten o.a. 4 slaapkamers, een woonkamer en ruime keuken, een hal alsmede een wasruimte. Zij zullen worden voor zien van centrale verwarming volgens het wijkverwarmingssysteem (aard gas), waarvan het ketelhuis (bestemd voor de 3 blokken) zal worden op gericht in de zuid-westhoek van het bouwterrein. De bergingen "bevinden zich in de onderbouw van de flat. Voorts zullen de woningen worden aangesloten op het centrale antenne systeem en worden voorzien van een vuilnisstortapparatuur. Volgens een rente-opzet zal de huur van een woning ca. f. 180,- per maand bedragen (inclusief alle vaste kosten van genoemde voorzie ningen). De definitieve huur van de ze woningen zal eerst door de Minis ter worden vastgesteld, wanneer de werkelijke stichtingskosten dezer wo ningen bekend zijn. De flats op het Bloemenoordplein worden de grootste flats die Waal wijk kent De bewoners hebben naast de woonkamer nog vier andere ka mers ter beschikking. Behalve als slaapruimte zijn deze vertrekken ook als hobbykamer, werkruimte, studeer- of speelkamer geschikt. Ook is in de woningen een grote hal gesitueerd. De royale keuken kan als eetvertrek benut worden. Door deze nieuwe op zet, die niet in Tilburg of Eindhoven te vinden is, wordt een riante woning verkregen waarmee het gemeentebe stuur blij is. Naast het eerste deel van deze 120 flatwoningen komen dit jaar nog woningen gereed van het projekt 80 hoogbouwwoningen in Baardwijk, 113 eensgezinswoningen in plan Groenewoud, 76 bejaardenwoningen en ruim 150 woningen die de firma Kramer van de Merwe bouwt. Volop bouwaktiviteiten in Waalwijk dus. (Van onze verslaggever) WAALWIJK De flats die IBC aan het Bloemenoordplein bouwt worden opgezet volgens 't systeem Rottinghuis. Wij vonden 't daarom interessant 'ns nader in te gaan op deze methode die door IBC-Best in Waalwijk worden gevolgd. Het door IBC toegepaste industrieel bouwsys teem Rottinghuis werd in 1948 door het Aannemingsbedrijf Rottinghuis in Groningen ontwikkeld om de enorme woningnood die was ont staan, door overschakeling op mo- oerne industrële produktiemethoden zo doeltreffend mogelijk te helpen bestrijden. Dezelfde argumenten waren voor de N.V. Internationale Bouw Com pagnie v/h Fa. H. van Heesewijk, aanleiding in 1962 licentierecht te verwerven van een bouwsysteem, waarmee men in Nederland de meeste ervaring heeft opgedaan. In een lange reeks van jaren heeft zich hier een mechanisch arbeidsproces ontwikkeld, waarbij door het ver delen van het eindprodukt in een aantal onderdelen, die zich voor massaproduktie, lenen, de onge schoolde arbeider meer en meer de vakman vervangt. Alleen op sleu telposities in de produktie zijn een aantal specialisten nodig. Door het toepassen van systeem bouw wordt een arbeidsbesparing, op het bouwwerk, bereikt van 53%, terwijl de stukadoor geheel vervan gen is door een „afwerker" voor de wanden, welke geheel vlak en dicht de fabriek (een dochteronderne ming van IBC te Best) verlaten. Op het werk is slechts een eenvoudige nabehandeling nodig, terwijl de pla fonds behandeld worden met spuit- stukadoorwerk. Het knelpunt, dat bij de traditio nele bouwmethoden ontstaat, dat de produktiviteit evenredig is met het aantal beschikbare vakkrachten, be staat bij dit systeem nauwelijks. De elementen worden in groepen in de fabriek gemaakt. Wel is het duide lijk dat hier voor grote projekten ineens gewerkt moet worden. Uiteraard moet bij de fabrikage van zoals de volksmond wel eens zegt: voorgebakken woningen re kening worden gehouden met het wegtransport. De wanden worden WOENSDAG 24 APRIL OM 19.56 NED. Woninginrichting Kaatsheuvel Gasthuisstraat 174-176, Tel. 04167-2319 meubel Overzicht Bloemenoordplein WAALWIJK De raad van de ge meente Waalwijk komt donderdag а.s. in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 7.500,- voor uitwisseling in het kader van inter nationale contacten. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 14.800,. voor de aanleg van speelterreintjes in 't bestemmingsplan „Laageinde". 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 917.100,- voor het verdere bouwrijpmaken van 't bestemmingsplan „Bungalow- en Villapark Meerdijk". Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet van 263.000,- voor de omschakeling van cokesoven op aardgas en comp tabele verwerking van de bijdrage a fonds perdu ad 280.000,. van de N.V. Nederlandse Gasunie. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet van 60.726,89 voor de verbouwing van het v.m. fabriekscomplex „Holland N.V." Zomerdijk weg nr. 2, ten be hoeve van de dienst gemeentewer ken. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 102.445,- voor de verbreding en de verzwa ring van ruilverkavelingswegen in de buitenpolders van Waalwijk en Baardwijk. 9. Voorstel tot wijziging bestem ming kredieten voor de aanschaf fing van machines e.d. ten behoeve van de gemeentelijke sociale werk plaats. 10. Nota betreffende huurwonin gen van de gemeente en de plaatse, lijke woningbouwverenigingen. 11. Voorstel tot bouw van 20 laag- bouwwoningen in het plan „Bloe- menoord". 12. Voorstel tot bouw van 120 eta gewoningen in het plan „Bloemen- oord". volkomen vlak aangevoerd, zodat nauwelijks nabewerking nodig is. Met de vloerplaten worden de slaapkamers en keukens ineens dichtgelegd, zodat Diafonds zonder naden ontstaan. Alleen voor de woonkamer, waar het gewicht en de afmetingen van een vloerplaat te groot is, komen vloernaden in het plafond. Zowel de naden als vloeren wor den in de fabriek in één bewerking vervaardigd, waarbij binnendeur kozijnen. buizen van de elektrische installatie, tegelvloeren, uitsparin gen voor centrale verwarming en alle verdere voorzieningen meteen worden ingestort. De zgn „natte- cel" slaat wel alles. Douche-cel, w.c. en meterkast worden als één afge werkte ruimte in de bouw geplaatst. Een deel van de installatie wordt reeds in de fabriek gebouwd. IBC heeft voor het maken van installa ties voor gas, water, elektriciteit en centrale verwarming een eigen dochteronderneming. Een noodzake lijke figuur als men bedenkt dat op de eerste plaats een deel van alle installatiewerk in de fabriek ge beurt. Verder raakt men bij een snelle montage van het bouwwerk niet achter op de werkschema's. 13. Voorstel tot de oprichting van 'n „Stichting Brabantse Maashaven". 14. Voorstel inzake de bouw van 'n Cultureel Centrum Gemeenschaps huis. 15. Voorstel tot verlening van mede werking en beschikbaarstelling van 'n krediet van f. 1.201,45 voor de aan vullende inrichting van de Hervorm de Kleuterschool aan de Prof. No- lenslaan nr. 2. 16. Voorstel tot vaststelling van de exploitatievergoedingen voor het bij zonder kleuteronderwijs over het jaar 1967. 17. Voorstel tot verlening van mede werking en beschikbaarstelling van 'n krediet voor de stichting van een 7- klassige school voor g.l.o. op een aan de Eikenlaan in het bestemmingsplan „Groenewoud" geleden terrein. 18. Voorstel tot het verlenen van 'n aanvullend krediet van f. 3.400, - voor het treffen van voorzieningen aan de Nassauschool, Grotestraat 45. 19. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding ex artikel 189 van het „Besluit Buitengewoon Onderwijs 1967" over het jaar 1966. 20. Voorstel tot verlening van mede werking en beschikbaarstelling van 'n krediet van f. 4.098, - voor het aan schaffen van leermiddelen voor het aan de leerlingen van de R.K. meis- jes-ulo-school „Maria Koningin", Taxandriaweg nr. 7, te geven onder wijs in het vak muzikale vorming. 21. Voorstel tot verlening van mede werking voor diverse aanschaffingen ten behoeve van de St. Michacl-ulo- school, Hadewychstraat nr. 4. 22. Voorstel tot verkoop van grond gelegen in het plan Laageinde, aan A. M. van Bokhoven. 23. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen in het bestemmingsplan villa- en bungalowpark „Meerdijk", aan de firma G. van Heesch en Zonen. 24. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de westzijde van de Burg. van Grotenhuisstraat, aan C. J. van Huiten. 25. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen achter de woning Thorbeckc- laan 57, aan H. W. J. den Dekker. 26. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen in het bestemmingDlan villa- en bungalowpark 'Meerdijk', aan me vrouw P. L. de Kort-Steenbergen. 27. Voorstel tot ruil van gemeente grond, gelegen ten zuiden van de panden Grotestraat nrs. 44 en 46, tegen grond, gelegen ten zuiden van het pand Grotestraat nr. 48, eigen dom van P. M. Klerkx. 28. Voorstel tot wijziging van de „Tarievenverordening" in verband met blok- en wijkverwarming en de invoering van tarieven voor middel grote- en grootverbruikers. 29. Voorstel tot wijziging van de 'Tarievenverordening' in verband met verhoging van de huurprijs voor keu ken geysers. 30. Wijziging begroting. Verhuur en verkoop van TENTEN. LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor ten KAMPEER-ARTIKELEN i Thorbeckelaan 23, Waalwijk f tel. 04160 - 2929

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1