Eerste Efteling sprookjes wandeltocht was succes Steeds meer wonen met mensen willen „echt leder" Cultureel Centrum donderdag aan de orde Transistorradio's openen oren van de wereld „Totale" uitwisseling tussen Oosterhout en Gorinchem ZOON VAN MARGRIET EN PIETER EEN STATUSSYMBOOL ir ROND 60 JARIG BESTAAN T.S.C. Sn de cel OORSPRONKELIJK PLAN GEWIJZIGD 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 APRIL 1968 6 7 Hoogenbosch verkocht 12 pet. meer schoenen Adviezen 800.000,- Meufoelleder in twee soorten Talentenjacht WAALWIJK Romantiek USeurvraag Mode Materiaal Prins Maurits, Willem, Pleter, Hendrik UTRECHT - Maurits, Willem, Pieter, Hendrik zijn de namen voor de jongste Oranje-telg. Mr Pieter van Vollenhoven deed vanmorgen om 10 uur op het gemeentehuis van Utrecht aangifte van de geboorte van zijn zoon. Burgemeester De Ranitz, die als ambtenaar van de burgelijke stand fungeerde, sprak een kort woord van felicitatie. Namens het gemeente bestuur bood hij een antieke zilveren rammelaar, met belletjes en fluitje, aan. Deze uit 1850 stammende rammelaar werd vervaardigd door een Schoonhovense zilversmid. Als getuigen bij de geboorte-aangifte traden op dr L. Beel, vice-president van de Raad van State en luitenant-generaal A. Wolff, bevelhebber der luchtstrijdkrachten. Prinses Margriet had te voren in het Academisch ziekenhuis in Utrecht haar zoon aan burgemees ter De Ranitz getoond. Hierbij was ook prof. J. Plate en zijn staf aan wezig. Moeder en kind maken het uitstekend. Er was eens een wandeltocht in het dorp Loon op Zand welke door het sprookjespark de Efteling trok. Het was de eerste grote wandel tocht die de nog zo jonge afdeling van de stichting Jeugdbelangen „De Loonse Duinkanters" zondag hebben gehouden. Begunstigd door stra lend zomerweer zijn meer dan 3500 wandelaars en wandelaarsters van groot tot klein de jongste was pas twee jaar door de mooie natuur getrokken. Niet alleen van de Noordbrabantse wandelbond heb ben er tippelaars deelgenomen, maar er waren ook heel veel Loonse ingezetenen en dat is een verheugend verschijnsel: zij begrijpen de belangen van deze stichting en wat zij voor de jeugd doet. Vrolijke Rakkers uit Oostelbeers; 3. Timo uit Vught; 4. W.S.V. VIOS uit Ammerzode; 5. Globetrotters, Box tel; 6. De Roofvogels, Oss; 7. Bra bants Glorie II, Tilburg; 8. De Ka naries, Volkel; 9. Haveland uit St. Oedenrode en 10. Hoef straat Paraat, Tilburg. In de 20 km waren 10 groepen die hebben deelgenomen. De stand hier In het voorwoord van de burge meester van Loon op Zand in de gids van deze tocht stond de hoop dat velen met een tevreden ge dachte naar huis zouden gaan. Het is waarheid geworden. Er was eens een tocht in de Loonse omgeving en zij was goed. Een volgend jaar zal de deelname nog groter zijn, want allen waren heel tevreden. Om half een startte de tocht met een défilé langs de kiosk, waar wet houders Smulders de gemeente ver tegenwoordigde. Hier stond Harmo nie Concordia en langs de weg har monie Sophia die de vele gasten de Loonse muzikale klanken toezwaai den.: De grootste deelname was Brabants Glorie uit Tilburg met meer dan 300 leden, groot en klein. Voor de 5 km hebben 682 deelnemers zich aange meld; voor de 10 km 620; voor de 15 km 1001 en voor de 20 km 206 wan delaars. Een kleine 1000 wandelaars schreven in voor de afdeling indivi dueel. Een geweldig resultaat! Deelname was er vanuit Aalsmeer, Zutphen, Tegelen, Arnhem, Bergen op Zoom, kortom een uitgebreide se lectie. De 5 en 10 km voor de klei nen had zijn eindpunt in het sprook jespark „De Efteling'' en werden per bus naar Loon op Zand teruggebracht de overige liepen door het natuur schoon en de Efteling terug naar Loon op Zand; naar het Cultureel Centrum, waar de prijzen werden be kend gemaakt. In deze grote zaal was het een gezellige drukte, waaruit de tevredenheid van de deelnemers en organisatie sprak. De prijzen werden door de heer Remmers bekend ge maakt en door de heer Huibrechts uitgereikt. De laatste gaf in zijn korte toespraak - als voorzitter van de Stichting Jeugdbelangen - het ont staan van deze wandeltocht. Hij prees de leiding van de wandelclub die de grootste stoot voor de tocht had gegeven. De uitslagen waren: In de 5 km liepen 33 groepen mee. Elke groep heeft hier een croupon le der (verklein model van echt leder) ontvangen als aandenken aan deze tocht. Hierop stond de Eftelingka- bouter. Het was een origineel ge schenkje van de Loon op Zandse in dustrie. Ook kregen alle deelneem sters en deelnemers de draaginsigne, met kabouter. Het ligt in de bedoe ling dat elk jaar een ander sprookje hierop wordt geslagen, als aandenken aan de sprookjestocht, want dit kan op den duur een vast wandeltocht evenement worden. In de 10 km liepen 45 groepen. De prijswinnaars ontvingen 'n beker. De eerste 10 prijzen waren: 1. Alico, Schijndel; 2. De Woudlo pers uit Hintham; 3. Vrij en Blij uit Nistelrode; 4. De Voetzoekertjes uit Berlicum; 5. Vrij en Blij II uit Nis telrode; 6. Prezikhaaf uit Arnhem; 7. De Musketiers uit Dinther; 8. De Gemzen uit Vught; 9. D.V.S. uit Veghel en 10. Hertog Jan uit Waal wijk. In de 15 km waren 41 deelnemen de groepen: 1. Brabants Glorie, Tilburg; 2. De is: 1. Alico, Schijndel; 2. W.S.V.Oos telbeers, Oostelbeers; 3. W.S.V. Liempde uit Liempde; 4. Brabants Glorie uit Tilburg; 5. De Windlopers uit Moergestel; 6. MEMA uit Den Bosch; 7. Haveland uit St. Oeden rode; 8. Sarto-Ariëns uit Tilburg; 9. College Mill-Hill uit Tilburg en 10. Z.W.Z. uit Zegge. De heer Remmers, ere-bestuurslid van de Noord-Brabantse Wandel- bond, kon mededelen dat deze tocht bijzonder is geslaagd. Hij bracht nog dank aan de Loonse organisatoren en hoopte dat in de toekomst de Efteling Sprookjestocht iets vroeger zou wor den gehouden. Dan kan met de lei ding van de Efteling deze nog groot ser worden opgezet. Gedacht wordt nu reeds aan het plan om de Efteling met deze wandeltocht te openen. De deelname kan dan nog groter zijn en de uitvoering worden vergemakke lijkt. Hij sprak ook van de telkenjare terugkerende sprookjestocht. AI bij al een geslaagde wandeltocht waarop velen met genoegen zullen terugzien. De geldomzet van Hoogenbosch'- Huf Schoenen is in 1967 met 12,3 percent gestegen, terwijl het aantal verkochte schoenen opliep met 12 percent. De gemiddelde prijs is on danks de verhoogde omzetbelasting stabiel gebleven, aldus de directie van Hoogenbosch in het jaarverslag 1967. Het gunstige resultaat is o.m. be reikt door een nauwe samenwerking met enkele Nederlandse en buiten landse schoenfabrieken, vooral op 't gebied van modellen, levertijden en prijsniveau. Het bedrijf blijft zoeken naar nieuwe vestigingsmogelijkhe den, Bovendien staan meer vernieu wingen en verbouwingen op het program. Het zestigjarig bestaan van de Tavenu-Sparta Combinatie (beter bekend als I .S.C., spelend in de le klasse van de KNVB-amateur-competitie) zal op zeer bijzondere wijze gevierd worden. De in alle opzichten kerngezonde Oosterhoutse voetbalclub stelt zich niet tevreden met een simpele jubileum wedstrijd met-feestje-na voor leden en supporters, maar mobiliseert in het laatste weekeinde van april twee hele steden: Gorinchem en Ooster hout. Beide steden zullen elkaar op alle mogelijke - en beslist niet al leen puur sportieve - vlakken ontmoeten in wat gemakshalve een „totale" uitwisseling genoemd zou kunnen worden. Waarom juist Gorinchem? Dat is een lang verhaal, dat we U in kor te trekken even willen schetsen. Zeven jaar geleden begon 't met vijftig losse centen. In het begin 1961 namelijk wilde Oosterhouter Leo Wellens telefonisch enkele in lichtingen omtrent advies e.d. van een Gorcummer. „Dat kost U vijf tig cent", was het lakonieke ant woord van de charmante ambtena res aan de Gorcumse kant van de lijn Een dergelijk staaltje van Hol lands formalisme viel niet zo best in de smeuïge bodem van Brabant se gemoedlijkheid. En de Ooster houtse reactie kwam dan ook di rect: Gorcums roemruchte burger vader Mr. L. R. J. ridder van Rap- pard, kreeg een grote oorkonde thuisgestuurd „Wegens Schots en Scheef beleid", plus een plastic zak je met vijftig losse centen. Beide attributen werden ingevolge het Oosterhoutse verlangen overhan digd aan de betrokken ambtenares. Gorinchem begreep de hint. Kor te tijd later werd een strafexpeditie op touw gezet met als resultaat de roof van twee carnavalsschilderijen uit de Residentie van Prins Mienus den Eerste, de Oosterhoutse carna- valsvorst. De „dieven", die hun wandaad pleegden in nauw over leg met stuntman Leo Wellens, wer den officieel door de niets vermoe dende politie ingerekend. Pas laat op de avond van dezelfde dag kwam Leo Wellpns de politie uit de droom en zijn Gorcumse vrienden uit de cel verlossen. In de donderdagavond te houden raadsvergadering van de gemeente U aalwijk komt ook een voorstel aan de orde over de bouw van een cul tureel centrum^gemeenschapshuis. Eind 1966 is een commissie ingesteld om deze materie te onderzoeken. Er is nu van deze commissie een rapport verschenen. Uit het rapport blijkt, dat het cultureel centrurrt tot stand zal dienen te komen binnen het kader van de voor de gemeenschapshuizen geldende rijkssubsidieregelingen. In november 1958 werd door de raad een krediet beschikbaar gesteld van f 13,320 voor de kosten van de voorbereiding van plannen. Door architekt Strik te Boxtel werden 'n drietal schetsplannen met globale kostenraming voor he gebouw ge reed gemaakt. De totale kosten voor plan A (390 personen) bedragen 2,2 miljoen gulden en voor plan C (500 personen) 2,3 miljoen gulden. Deze plannen voor een cultureel centrum zijn qua opzet van een dusdanige orde. zowel wat betreft de omvang als in financieel opzicht, dat geen er van als uitvoerbaar moet wor den beschouwd gezien de financiële positie van de gemeente en het feit, dat op geen enkele wijze subsidie genoten zal kunnen worden. Om nu een verder inzicht te krijgen wer den adviezen ingewonnen bij het Provinciaal Opbouworgaan te Til burg en bij een aantal te vergelij ken gemeenten. De belangstelling voor echt leder in het interieur is de laatste jaren belangrijk gestegen. De Nederlandse fabrikanten bijvoorbeeld, die meu belleder looien, al dan niet als hoofdprodukt, hebben hun produktie de laatste jaren zelfs zien stijgen met niet minder dan in totaal dertig pro cent. Leer in het interieur is weer belangrijker aan het worden. Werd dit produkt vroeger al gebruikt om interieurs een voornaam aanzien te geven, men zou kunnen zeggen dat de geschiedenis zich herhaalt. Leder is na melijk opnieuw geworden tot een statussymbool. De mens van nu heeft dan echter op die van vroeger het voordeel dat het leder veel beter is geworden. Vroeger immers, kende men nog geen chroomlooiing, die het leder zijn soepelheid geeft. De chroomlooiing opende dan ook vele nieu we perspectieven en het meubelbekledingsleder is daar een heel duidelijk voorbeeld van. Het meubelbekledingsleder is overi gens nog maar een deel van het meu belleder, want alle variaties in het ieder zelf nog buiten beschouwing gelaten, is meubelleder in twee be langrijke soorten te verdelen. Er is naast het meubelbekledingsleder na melijk ook het zogenaamde „zelfdra gende" leder. Het zelfdragendele der is - de naam zegt het eigenlijk al - bedoeld voor zittingen, kuipen en leuningen die „zelf dragenen dus geen bekleding betreffen, maar de gehele zitting of leuning. Tegen woordig worden van dit materiaal ook veel kuipjes vervaardigd voor op een stalen frame. Exclusieve stoeltjes dikwijls en dan ook niet bepaald goedkoop. Prins Rainier van Monaco heeft bijvoorbeeld 21 van zulke kuipstoel tjes op zijn luxe jacht, waarvoor het leder werd vervaardigd in Rijen, bij de N.V. Lederfabriek Gebr. Theeu- wes. Het is logisch dat voor dit zelf dragende leder een stevig leder nodig' is dat bovendien wel wat body moet hebben. De vakterm ervoor is stand' en die stand' wordt verkregen door het leder plantaardig te looien. Wel krijgt al dit zelfdragende leder een lichte chroomvoorlooiing, zodat het toch een zekere soepelheid in zich heeft. De schilderijen werden enkele weken later door een Oosterhoutse tegen-expeditie met veel lawaai en plezier heroverd, hetgeen gevolgd word door een kolossaal verbroede ringsfeest in nachtelijk Gorinchem. De toen gelegde band zal zaterdag 27 en zondag 28 april a.s. nog eens stevig worden aangehaald tijdens 't groots opgezette TSC-feest. Niet minder dan 80 verenigingen zullen elkaar tijdens dit weekeinde ont moeten in één of meer van de ruim honderd evenementen. Een kleine greep uit de gebeurtenissen: er zijn voetbalwedstrijden (in totaal zo'n vijftig), handbalontmoetingen, brid- ge-wedstrijden, de bejaarden bin den onderling de kaart- en biljart- sport aan, zeven muziekkorpsen zorgen voor een feestelijke muzika le omlijsting, er wordt gerolschaatst getennist, gekegeld, gezongen En nóg een punt, dat wij U be slist niet willen onthouden: de Oos terhoutse talentenjacht, georgani seerd door platenmaatschappij Bo- vema, beleeft haar finale tijdens de TSC-feesten. Een officieel tintje krijgen de festiviteiten dank zij een feestelijke samenkomst van de ge meenteraden van Oosterhout en Go rinchem in het Oosterhoutse stad huis. Dus: kom zaterdag 27 en zon dag 28 april naar Oosterhout. Het belooft een weergaloos festijn te worden OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Grotestraat 196a - tel. 3787 Jeugdbibliotheek: Maandag Dinsdag Woensdag Vrijdag Iedere woensdag 16.00-17.30 uur 16.00-17.30 uur 15.00-17.30 uur 14.00-17.30 uur wordt er voorge- 'ezen van 14.30 tot 15.00 uur. Volwassenen: Maandag 14.00-16.00 19.00-20.30 u. Dinsdag 14.00-16.00 Woensdag 19.00-20.30 u. Vrijdag 14.00-17.30 19.00-20.30 u. Zaterdag 10.00-12.30 13.00-15.00 u. Tijdens de openingsuren is de lees zaal vrij toegankelijk. Geen mens twijfelt meer aan de op mars van de transistor, die al jaren aan de gang is, en zonder twijfel nog grotere mogelijkheden zal gaan bie den dan nu reeds het geval is. De transistorradio - in ons land vaak een plaag, wanneer zij op stranden e.d. ivorden gesignaleerd - is een wonderlijk medium voor grote bevol kingsgroepen, die nog steeds ge ïsoleerd leven. Het april-nummer van Het Beste geeft een overzicht van de mogelijk heden die de kleine apparaatjes bie den. Een statige Masai-herder, die Men zal nu een voorstel doen om een stichting in het leven te roe pen bestaande uit 9 personen: 2 le den vanwege het gemeentebestuur van Waalwijk en 1 lid uit elk van de sektoren jeugd, sport, industrie, middenstand, onderwijs etc. Over eenkomstig de richtlijnen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal een raad van aangeslotenen in het le ven geroepen kunnen worden, waar in zitting hebben afgevaardigden van alle gebruikers van het cen trum. De stichtingskosten zullen maximaal f 800.000 bedragen. 10% hiervan zal door de bevolking moe ten worden opgebracht. Om voor subsidie in aanmerking te komen wat het laatste betreft dienen dan nog de volgende gege vens verstrekt te worden: Exploita tie-opzet. Zoveel mogelijk zal ge werkt moeten worden met partime krachten. De tarieven zullen zoda nig zijn, dat een redelijke opbrengst verwacht mag worden. Tevens zal er in het centrum ook een bioscoop gevestigd worden, niet zozeer om financieel voordeél te behalen, maar een middel om de bevolking over een mogelijke drempelvrees te hel pen. B. en w. adviseren de raad om de realisering, van een culture?! cen trum/gemeenschapshuis in de geest zoals in het preadvies aangegeven. met een speer in de ene hand en een transistorradio in de andere achter zijn vee aanloopt, is iets, dat op de eenzame vlakten van Tanzania heel goed mogelijk is. Transistorradio's bungelen aan halzen van kamelen in Saoedi-Arabië en aan de horens van ploegende ossen in Costa Rica. Enkele cijfers. Voor de twaalf mil joen inwoners van Peru zijn er meer dan zeshonderd radiostations. In Gu atemala zijn er reeds zes maal zo veel radio-luisteraars als krantelezers. Vaak wordt iri bepaalde landen de boerebevolking voorgelicht over bete re landbouw- of veeteeltmethoden. Dit gebeurt bijvoorbeeld door de ER- PA, de Escuelas Radiofonicas Popu- lares Americanas, die door enkele za kenlieden, politici en onderwijsdes kundigen in Peru is opgericht. Door deze instelling, die op niet-winst-basis opereert, worden zelfs de boeren die op 4500 meter hoogte in het Andes- gebergte werken, bereikt en voorge licht. Op welke wijze men de nog in een zaamheid levende volkeren zal voor lichten, en hoe deze kennis d(ie door hen uit het luidsprekertje \yqrdt op gevangen, zal worden vastgehouden, is voor de toekomst van beslissende betekenis. De behandeling en de wijze van looi en voor meubelbekledingsleder, dat uitetrmate soepel moet zijn, is totaal anders. Men ziet hierbij weer iets van de vele mogelijkheden die dit natuurprodukt geeft, want de resul taten zijn totaal verschillende Ieders. Met leer kan men dus alle kanten op en de verschreidenheid in de meu belen kan zeer groot zijn. Meubelen met zelfdragend leer zijn wellicht iets voor romantische mensen. Klassieke meubelen met dit zelfdragende leder roepen wel herinneringen op aan de voornaamheid van de met leder stijl vol ingerichte vertrekken. Daarente gen is het ook geschikt voor zeer mo derne meubelen, zoals de moderne kuipstoelen met chroomstalen frame. En totaal andere resultaten kunnen voorts bereikt worden met meubel bekledingsleder. Het is daarbij logisch dat de vraag naar kleur totaal verschillend is voor de verscheidene soorten. Bij de klas sieke stijlmeubelen met zelfdragend leder is de vraag bijvoorbeeld voor het allergrootste deel naar naturel. Kleuren spelen hierbij 'n minder gro te rol. De belangrijkste plaats wordt door de kleuren dan echter ingeno men door bordeauxrood, voorts zwart en nog wat groen. Bij het moderne meubel met dit type (zelfdragende) leder, zoals de kuipjes met chroom- stalen frame, is zwart met 60 pro cent het meest belangrijk en dan volgt met 40 procent naturel. Merkwaar dig genoeg doen de kleuren hierbij nauwelijks mee. Met het meubelbekledingsleder is het weer helemaal anders. Bij wit laqué- meubelen bijvoorbeeld is de volgorde rood, dan cognac en tenslotte naturel. Bij het chroomstalen meubel met be kledingsleder is olijfgroen de top- kleur en volgt zwart op de tweede plaats. Tenslotte is hier nog wat vraag naar rood, cognac en naturel, maar in veel mindere mate. De mode gaat aan dit alles uiteraard niet voorbij en vandaar dat sinds een half jaar ongeveer ook meubelbekle dingsleder met de antieklook is op gedoken. Zo'n wolkeffect is bijvoor beeld leuk bij wit laqué-meubelen. Een ander nieuwtje is het houten stijlmeubel bekleed met de prachtige kastanjebruine huidjes van Javagei- ten. Heel wat mogelijkheden dus en leer is dan ook een zeer persoonlijk mate riaal. Wellicht is daarom de belang stelling voor echt leer toegenomen in deze tijd, waarin de kunstmaterialen zich hoger en hoger om ons heensta- pelen. Een tweede aanwijzing is - we zeiden het reeds - leer als status symbool. Goed leer moet nu eenmaal betaald worden. De derde reden voor de vergrote belangstelling is echter nog de meest plezierige. Leer is puur natuur en heeft voortreffelijke eigen schappen. Een van die eigenschappen is dat leder vocht absorbeert zonder dat dit (bij normale hoeveelheid al thans) aan leder is te voelen. Hoe warm of hoe koud het ook is: Leer zit altijd „lekker". Het voelt nooit te koud, nooit te warm aan en is zeker nooit plakkerig. Dit laatste is een opmerkelijk voor deel van het echt leer boven hiervoor bedoelde vervangingsmaterialen. Daarbij is leer buitengewoon sterk. Zelfs „ongelukjes" met spijkers in schoenen, die meubels „beklimmen" (en waar gebeurt dit niet?), doen het leer geen werkelijke schade. Er mag hooguit een krasje van komen, het leder blijft echter heel als het ver vangingsmateriaal het allang begeven heeft. Hetzelfde gaat op voor onge lukjes met vuur. Op echt leder kan men gerust een brandende sigaret la ten vallen. Als men de sigaret uiter aard geen uren laat liggen, kan het leer er wel tegen. Het kunstmateriaal echter heeft dan al gauw een gat, dat niet zo makkelijk te „dichten" .is Leer zal dus niet gauw teleurstellen. We kunnen wel zeggen: Nooit. Als men er tenminste rekening mee houdt dat het niet goedkoop is en dus van goede kwaliteit moet zijn. Voor meu belleder moet men dan denken om drie dingen. Goed meubelleder is kleurecht, krasvast en watervast.,

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 6