waalwijkse en unqstRAAtse coimnx Burghouts G. DUYVELAAR: „DEZE WONINGEN RAKEN WE IN WAALWIJK NIET KWIJT" Dinsdag viert Nederland verjaardag Koningin Juliana SCHOENFABRIEK H. BRANDS N.V. LOON OP ZAND Le Chic Paris viert op 3 mei gouden bestaansfeest Bloemenhulde aan burgemeester J. Teijssen Nota over huren Cultureel centrum Uw confectiecostuum heeft een pasvorm en afwerking als een MAAT-COSTUUM als U koopt bij 7 HUIS VAN BETERE KLEDING EN BETERE MERKEN, o.a. „Stijlgroep Groningen", „Mayfair"„House of Tailors enz. enz. WOLPUT 20, VLIJMEN, TEL. 04108-2279-2161-3056 (Dinsdags n.m. gesloten) Woningnood aantonen „Altijd deze flats bouwen" Opening Haven W Winkels MAANDAG 29 APRIL 1968 —m"»»v^ «oo 89e JAARGANG No. 35 De rcho van het Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij I Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Werknemersfractie vindt huren van fiats in Bloemenoord veel te hoog (Van onze verslaggever) WAALWIJK. Het zag er donderdagavond tijdens de openbare verga dering van de Waalwijkse gemeenteraad lange tijd naar uit dat de woningbouw in de schoenenstad een halt toegeroepen zou worden. De gehele fractie van de Werknemerspartij kon zich namelijk niet ver enigen met het voorstel van het college van B. en W. om 120 etage woningen te bouwen aan het Bloemenoordplein. De reden van dit onverwachte verzet tegen deze vorm van woningbouw: men oordeelde de huren 180,per maand excl. stookkosten) te hoog. Althans te hoog voor de doorsnee werknemer die om een woning zit te springen. Dan liever niets, was het oordeel van de heer Duyvelaar, die het stand punt van zijn fraktie verdedigde. Het overgrote deel van de raad was het met wethouder C. P. van den Hoven, die in een voortreffelijk betoog het standpunt van B. en W. uiteenzette, eens dat elke vorm van wo ningbouw moet worden aangegrepen. Ook al zijn de huren hoog, er zullen echt wel gegadigden te vinden zijn. Een alternatief was er immers niet. Zou het voorstel worden afgewezen, dan betekende dat het verloren gaan van 120 wooneenheden. Bij het provinciaal bestuur hoef Waalwijk dan ook niet meer aan te komen om extra contingenten om de woningnood op te lossen. Unaniem was men van mening dat er gestreefd moet worden naar goedkope woningwetwoningen. Maar als de regering deze niet aan Waalwijk toewijst, komt er ook niets. Deze 120 woningen betekenen in ieder geval een verruiming van de woningmarkt in de middenklasse en sluiten zeker niet de mogelijk heden tot doorstroming uit. In de meer dan 3Yi uur durende vergade ring werd ook uitvoerig van gedachten gewisseld over het te bouwen gemeenschapshuis. Een nieuw te vormen stichting zal de plannen hier voor uitwerken en de raad over enige tijd definitieve voorstellen doen. Voor aanvang van de raadsverga dering feliciteerde de nestor van de raad, de heer G. Duyvelaar, burge meester Teijssen met zijn hoge ker kelijke onderscheiding Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Gro te, die hij maandag mocht ontvan gen. Hij roemde de grote verdien sten van de heer Teijssen voor het onderwijs en het ziekenhuis. De raad verraste de burgervader op 'n bloemstuk. Burgemeester Teijssen wees in zijn dankwoord nog eens op de medewerking die de bevolking bij de totstandkoming van zovele zaken heeft gegeven. Burgemeester Teijssen bood ook de heer Van Se- ters zijn gelukwensen aan, die on derscheiden was met de ere-medail- le in goud. Een onderscheiding die hij had verdiend vanwege zijn gro te verdiensten op maatschappelijk terrein als raadslid. Na tijdens de algemene beschou wingen de „kwestie Holland" uit voerig te hebben besproken, kon de heer De Kort het ook donderdag avond niet laten hier nog eens op terug te komen. Hij oordeelde het weinig democratisch van het col lege, door de raad voor een voldon gen feit te plaatsen en een aanvul lend krediet te vragen ad 60.726,89 voor de verbouwing van het voor malige fabriekscomplex „Holland" aan de Zomerdijkweg ten behoeve van de dienst gemeentewerken. De heer De Kort wilde ook weten of het college corrigerend was opge treden. Hij noemde het gevraagde krediet een teken aan de wand voor de nieuwe wethouder van gemeen tewerken, de heer Van Eijl. De heer Van Seters verzekerde 't college dat zijn fraktie achter het voorstel stond. Hij vond het wel juist dat de raad op tijd wordt in gelicht. „Nu staan we voor de fei ten". De heer Van Seters had res pect voor wethouder Van Heeswijk, die tijdens de algemene beschouwin gen openheid van zaken had gege ven. „We moeten nu geen storm in een glas water maken. Dat is niet nodig, laat het een huis van vrede zijn". De heer De Brouwer pleitte voor een grotere voorzichtigheid bij de aankoop van panden in de toekomst. Een te optimistische raming van kosten mag, volgens hem, niet meer voorkomen. In zijn antwoord zei wethouder Van Heeswijk dankbaar te zijn voor het begrip en vertrouwen dat de raad uitsprak. Hij wees er nog op dat in het gevraagde krediet een grote post was opgenomen, die oor spronkelijk niet was beraamd. Van een totale overschrijding van 100% was dan ook geen sprake. Wethouder M. van Eijl stelde de raad in mei een excursie naar het nieuwe complex in het vooruitzicht. De nota betreffende de huurwo ningen van de gemeente en de plaat selijke woningbouwverenigingen werd door de raad met instemming begroet. Een nuttige wegwijzer was de algemene indruk. Naar aanleiding van een opmerking van de heer De Kort, deelde wethouder Van den Hoven mee, dat girale incasso van de weekhuren momenteel nog niet mogelijk is. Deze zaak is wel in studie. De heer Dercksen vond dat Waal wijk er met de huren beslist gun stig afkwam. Hij zou een overzicht van de huren in de gemeenten van het stadsgewest een interessante vergelijking vinden. Met betrekking tot de bouw van 87 premiewoningen in de St. Anto- niusparochie, zei de heer Van den Hoven dat het college al had ge hoopt de definitieve goedkeuring van de minister binnen te hebben. Er zijn echter zoveel aanvragen in Nederland, zodat een selectie wordt toegepast. Men moet aantonen dat stijging is hier de oorzaak van. „Al hoewel het college van B. en W. van mening is dat we er nog niet zijn, heerst er geenszins een pessi mistische stemming. Er zijn altijd mensen die dit wooncomfort wil len". Wethouder Van den Hoven toonde met enkele voorbeelden aan, dat de huren voor dezelfde flats in Amsterdam belangrijk hoger liggen. „Dikwijls is er gesproken over 't gebrek aan voldoende keuze-wonin gen. Juist door dit contingent wordt in de middenklasse een belangrijk gat opgevuld. Waalwijk heeft altijd extra contingenten gehad, maar als we dit afwijzen, wie toont hier dan in het vervolg de noodzaak van aan? Een afwijzend advies durf ik dan ook niet te geven", zo besloot wethouder Van den Hoven zijn be toog. verband scheppen kan hieruit een beeldschone intergemeentelijke ste- denmaagd voortkomen", zo lichtte burgemeester Teijssen dit voorstel toe. Er is alle aanleiding om steun van de provincie-overheid te ver wachten als de stichting is opge richt. x De raad stelde f 10.000,- beschik baar voor de op te richten stichting Cultureel Centrum in Waalwijk, tot dekking van de eerste kosten die voor de verdere voorbereiding van de plannen zullen moeten worden gemaakt. „Is het niet beter voor al- 'eer we hier toe overgaan dat er een enquette onder de plaatselijke ver- enigihgen wordt gehouden, waaruit de noodzaak van dit gebouw moet Inverband met Koninginnedag zijn de administratie- en de re- daktiekantoren van „De Echo van het Zuiden" en de techni sche afdelingen van de Waal- wijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen dinsdag 30 april de gehele dag gesloten. er in een gemeente behoefte aan dit soort woning bestaat. Voor wat de bejaarden woningen betreft, zal, in dien daar behoefte aan bestaat, naar uitbreiding worden gestreefd. „De huren van de 20 te bouwen laagwoningen in het plan Bloemen oord gaan 27,per week bedra gen. De huren van de 120 flats in Bloemenoord bedraagt 41,50. Dat is ongeveer 50% hoger dan de hu ren van de laagbouwwoningen, die veel attractiever zijn. Ik geloof niet in een nijpend tekort aan woningen in de middenklasse. Daarvoor zijn weinig gegadigden. Een huurprijs van 180,per maand, exclusief de stookkosten, is beslist geen aan vaardbare huur voor het overgrote deel van de woningzoekenden in onze gemeente. Ik ben dan ook be vreesd dat de woningbouwvereni ging Baardwijk haar 87 flats niet kwijtraakt. Door de bouw van deze 120 etagewoningen lossen we wel 't woningtekort op, maar beslist niet de woningnood. De huur is absoluut te hoog voor de doorsnee werkne mer. Door de verbintenissen die het rijk met een aantal „woningfabrie ken" heeft aangegaan, is de arbei der de dupe. Ik stel dan ook voor, van de bouw van deze 120 flats af te zien", aldus de heer Duyvelaar. Als u deze 120 etagewoningen af wijst die volgens de minister een aanvaardbare huur hebben, hoe toont u dan aan dat de woningnood in Waalwijk groot is", zo vroeg wet houder Van den Hoven. Hij gaf toe dat het rijk contracten heeft geslo ten met bepaalde bouwondernemin gen en dat deze woningen nu duur der blijken te zijn dan de traditio nele bouw. Overigens wijken de flats die aan het Bloemenoordplein staan, belangrijk af van die door de betrokken onderneming IBC-Best elders zijn gebouwd. Het wisselkamer-systeem biedt grote voordelen. Als tot de bouw van deze flats in 1966 was besloten, dan zouden de huren zeker 40, goedkoper zijn geweest. De rente- Ook de heer Van Mosselveld bleef er bij dat de woningen niet te be talen zijn. Volgens hem staan er in Waalwijk veel woningen in deze prijsklasse leeg. Daarbij komt nog dat Waalwijk niet flat-minded is. De heer Van Mosselveld verzette zich dan ook tegen hoogbouwplan- nen. „We hebben nu eindelijk een mid denklasse. Laat ons deze woningen toch nemen. Voor dit geld wordt nergens zoveel comfort geboden", pleitte de heer Brouwer. Dat er te weinig goedkope wo ningen waren, was ook de mening van de heer Meys. „Maar als we de goedkope niet kunnen krijgen, mo gen we toch zeker ook deze' niet laten schieten. De woningen raken we wel kwijt. Laten we nemen wat we kunnen". Zo dacht ook de heer Smits er over. De heer Dercksen vond de huren niets abnormaals. „We staan voor de deur van een nieuw huur-tijd- perk". De heer De Kort deelde de me ning van de heer Duyvelaar. Burgemeester Teijssen benadruk te nadat verschillende voor- en tegenstanders hun meningen nog eens hadden weergegeven dat het college geen risico in de bouw van flats zag. Hij stelde dan ook voor het voorstel te aanvaarden, temeer daar door dit projekt variatie in het woningpatroon komt. Het voorstel werd bij stemming (12 voor, 6 te gen) aangenomen. Tegen stemden de gehele werknemersfractie en de heer De Kort van de Katoolieke Unie. De haven van Waalwijk wordt op 14 juni officieel geopend. Op die dag gaan ook de maashavens van Cuyk en Oss open. De burgemees ter deelde dit mee naar aanleiding van het voorstel tot oprichting van een „Stichting Brabantse Maasha vens. „Als we dit samenwerkings- blijken. De verenigingen blijven vaak liever buiten Waalwijk. We moeten er voor passen dat het te stichten Gemeenschapshuis geen blok aan ons been wordt", aldus de heer Brouwer. De heer Smits wees er op dat de belangstelling in Waalwijk voor cul turele manifestaties steeds bedroe vend is. Er moeten in Brabant en kele grote centra zijn die door alle gemeenten gesubsidieerd worden, zo was de mening van de heer Smits Hij wilde geen medewerking verle nen omdat hij van mening was, dat er in Waalwijk nog zoveel moet ge beuren, waar het geld dringender voor nodig is. De heer Dercksen was verrast met dit derde accep tabele plan. De burgemeester maakte de raad duidelijk dat het om een beginsel voorstel ging en dat straks defini tieve voorstellen op tafel komen. „Wat in andere gemeenten altijd goed >s gelukt, moet in Waalwijk toch ook gaan". Met uitzondering van de heer Smits gingen alle raads leden met het voorstel akkoord. De overige agendapunten werden vlot afgewerkt. Alleen stond men nog even stil bij de huurverhoging voor geisers. Wethouder Van den Hoven weerlegde de bezwaren. Een groot aantal grond aan- en verkopen gin gen vlot onder de hamer door. Ook stelde men een krediet beschikbaar voor uitwisselingen in het kader van internationale contacten. Tot slot werd aan de Stichtng Avond vierdaagse, die dit jaar het eerste lustrum viert, een subsidie van f 500,- verleend. - De president van de Ned. Bank, prof. Zijlstra heeft in z'n jaarver slag medegedeeld dat de inflatie voortduurt. Hij zei dat het niet de overdreven zorg is voor de beta lingsbalans die de werkgelegen heid bedreigt, maar met de beste- dings- en looninflatie, die beiden moeten worden geremd. Dinsdag 30 april is het koninginnedag. In vele gemeenten wordt de ver jaardag van H.M. Koningin Juliana waardig gevierd. Niet overal even uitgebreid, maar dat is ook niet nodig. Het gaat niet om het uiterlijk vertoon, maar om onze gevoelens. Er zullen maar weinig Nederlanders zijn, die onze vorstin geen goed hart toedragen. Men kan dan wel van mening verschillen over de meest gewenste staatsvorm 'en de ideale re geerders, maar zelfs een verstokte communist heeft al gezegd, dat Neder land Juliana als presidente zou kiezen als het een republiek werd Wie zou er anders aan het hoofd kunnen staan? Wij kunnen ons het land niet indenken zonder onze koningin. Wij hopen en bidden, dat zij nog vele jaren voor haar volk gespaard moge blijven Schoenfabriek H. Brands N.V. te Loon op Zand, bekend als „Le Chic Paris" viert haar 50-jarig bestaans feest. De bekende luxe damesschoen fabriek H. Brands N.V. te Loon op Zand, gedenkt per 3 mei a.s. het feit, dat ze 50 jaar geleden werd opgericht door de Gebr. M. M. en J. B. Brands. Een der oprichters de heer J. B. Brands is niet meer in leven: hij stierf in augustus 1959, op 63-jarige leeftijd. De andere firmant de heer M. M. Brands is 82 jaar oud en tot op zijn 80e jaar zag men hem nog vaak in de fabriek. Sinds 2 jaar heeft hij zich geheel uit de zaak terugge trokken. Zijn drie zoons nl. Harry, Kees en Marius, alsmede Leo de zoon van wijlen de heer J. B. Brands hebben de zaak van de oprichters overgeno men. De zaak werd zeer bescheiden begonnen en de eerste nieuwbouw was een pandje van 6 bij 6 meter. Enkele machines werden aangekocht en de zaak breidde zich langzaam uit. In totaal werd de fabriek door aan bouw 5 maal vergroot. In de oorlogs jaren werd de fabriek door de bezet ter gesloten. Vanaf eind 1941 tot maart 1945 lag de fabriek stil en werden diverse machines, alsmede de gehele voorraad leer, door de Duit sers gevorderd. Met de bevrijding van Loon op Zand, werd de fabriek zwaar bescha digd. In maart 1945 begon men weer op bescheiden schaal te fabriceren in een verkleinde, opgelapte fabriek. De gedeeltelijke verwoeste fabriek werd weer opgebouwd en in april 1948 werden de fabriek en de nieuwe ge bouwde kantoren feestelijk heropend en werd tevens het 30-jarig bestaan gevierd. In 1955 werd een pand in Venlo aangekocht, waarin een schoenwinkel werd geëxploiteerd. In 1958 kocht men een pand in Maastricht en in '67 één in Utrecht en één in Soestdijk, allen schoenwinkels, waarin naast de bekende „Le Chic Paris" schoenen, ook diverse andere binnen- en bui tenlandse merken werden verkocht. De laatste jaren had men veel last van concurrentie uit Italië, maar men heeft zich er met veel inspanning bovenuit gewerkt. Ze maken nu een mooi, gaaf, modisch produkt, dat met buitenlandse merken kan wed ijveren en de „leren zolen" zijn nog steeds favoriet bij de firma Brands in Loon op Zand. Voor het gehele per soneel met hun dames, resp. heren, zal op 3 mei het feest in een intieme sfeer gevierd worden.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1