wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraiu Wegens enorm succes „Anatevka" weer in Tilburg Kaatsheuvel wordt als recreatie gemeente steeds belangrijker VOETBAL- EN HOCKEYVERENIGING MOETEN VAN EFTELING-TERREINEN VERDWIJNEN van c~yïlierlo OPEN OOG Goede PRISMA OPNIEUW 13 VOORSTELLINGEN Sport neemt in Kaatsheuvel belang rijke plaats in Noodoplossing -Qxcluóieve ï£erenkleclincf WAALWIJK Onderzoek accommodatie en PRISMA In Loon op Zand Nieuw complex VRIJDAG 10 MEI 1968 89e JAARGANG No. 38 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30-f 2 ct. inc.k.) 0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt (3,65 -f10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt p. post ƒ4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Burgemeester Lvan Erp vindt aanleg nieuw sportpark moeilijke opgave (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - „Er liggen heel wat wafels in het vuur. Maar meer dan er naar kijken en goed warm houden gaat niet. De plannen zijn er, maar het geld is de grote spelbreker", zo vertelde burgemeester L. M. J. van Erp, die in de ruim 4 jaar die hij over de gemeente Loon op Zand - Kaatsheuvel regeert, heel wat tot stand heeft gebracht. Bij zijn installatie werden hem twee levensgrote problemen in de schoot geworpen, die hij zo snel mogelijk moest zien op te lossen: de woningnood en de bouw van een nieuw gemeentehuis. Wel nu, op de bouwmarkt is gedaan wat maar mogelijk is en het nieuwe gemeentehuis hoopt men nog dit jaar informeel te betrekken. „Dit hebben we ook zelf moeten betalen. Alles kan nu een- De kwestie sportvelden is een le vensgroot probleem, waarmee het ge meentebestuur - zoals men dat on eerbiedig wel eens wil uitdrukken - in de maag zit. Het is bepaald geen prettige zaak als men te horen krijgt dat de sportvelden nog slechts 5 jaar bespeeld mogen worden. Dit werd vo rig jaar de eerste klas voetbalclub DESK en de hockeyclub DES verteld. De besturen schrokken en stapten naar het gemeentebestuur. „Daar zit je dan, zorg maar voor een goed sportcomplex in de gemeente voor deze verenigingen. Op het treffen van een dergelijke voorziening is nooit gerekend". Dit is geen kortzichtig beleid van het gemeentebestuur, integendeel. In de vooroorlogse jaren zijn deze beide sportverenigingen immers naar een nieuw sportcomplex getrokken. Mede uit het idee „iets te doen voor de jeugd en de sport" is De Efteling met deze sportvelden ontstaan. De oor spronkelijke opzet was immers recre atie voor de Kaatsheuvelse jeugd en daarbij behoort natuurlijk de sport. Wij kunnen ons dan ook voorstellen dat het gemeentebestuur er geen re kening mee heeft gehouden, dat de eigen plaatselijke sportverenigingen de Efteling zouden moeten verlaten. Het probleem ligt er en de ge meente zit er mee te kijken. „Wat moet er nu gebeuren", vraagt burge meester Van Erp zich met de wethou ders en raadsleden zich af. „Bij de opzet van bestemmingsplannen is geen rekening gehouden met een nieuw gemeentelijk sportpark. Daar bij geldt ook de terughoudendheid bij de provinciale overheid, vanwege de bestedingsbeperking. Er is dan ook gemakkelijker over dit probleem gepraat dan een oplossing gevonden. Dat wil niet zeggen dat we stil zitten. Er wordt hard gewerkt aan een ont werp voor een goed geaccommodeerd sportpark. Het zoeken naar een geschikte plaats is al een hele opgave. Het moet een ideale ligging hebben, liefst in een windvrij gebied. Daarnaast mag het weer niet te ver van de be- bouwde kom zijn. Echt, realisatie van een goed complex in de nu nog resterende 4 jaar zie ik niet. Er zal dus een noodoplossing moeten ko men, maar ook daar zijn thans nog geen concrete gegevens van", aldus burgemeester Van Erp. maal niet ineens". Burgemeester Van Erp (50) gaat trots op zijn gemeente, die in ons land steeds bekender gaat worden en als recreatie gemeente een belangrijke plaats inneemt. Niet vreemd hieraan is de grote trekpleister „De Efteling". Een sprookjespark waarop heel Nederland jaloers is. Problemen blijven er altijd bestaan. Zo ook in Kaatsheuvel, waar De Ef teling het gemeentebestuur vorig jaar onverwachts voor een levensgroot probleem heeft gesteld. Er moet in Kaatsheuvel een nieuw sportpark ko men, want de voetbalclub en de hockeyclub DES(K) hebben te horen ge kregen dat men in 1972 niet meer de beschikking over de Efteling-ter- reinen heeft. Zoek daar nu maar eens snel een oplossing voor. Die zien wij echt niet in de hier gestelde periode". Burgemeester Van Erp Kaatsheuvels eerste burger is er van overtuigd, beter dan wie ook, dat het element sport in de opkomende vrijetijdsbesteding een bijzonder grote plaats inneemt. ,,De sport heeft de zelfde rechten als welk ander doel. Om in onze gemeente en dan met na me in Kaatsheuvel tot een goede op lossing te komen is een sportonder- zoek noodzakelijk. Vandaar dat in 'n raadsvergadering van enkele maan den geleden het voorstel is aanvaard om tot een sportraad te komen. In deze raad moeten naast verte genwoordigers van de gemeentelijke overheid en adviseurs ook personen uit de sportverenigingen zitting heb ben. De verenigingen moeten er bij betrokken worden. Dan kunnen de besturen beter worden geïnformeerd en deze op hun eigen wijze de leden inlichten. Dat schept uiteraard veel betere verhoudingen. Uit het in te stellen onderzoek zal ook blijken dat het clublokaal een grote functie in de vereniging vervult. Met sportvelden alleen is men er niet. In het kader van de volksgezondheid en het op voeren van de algemene lichaamscon ditie is een goede accommodatie on ontbeerlijk. Daarbij moet ook gedacht worden aan dë grote recreatieve bete kenis die de sport heeft, niet alleen voor de aktieve maar ook voor de passieve „sportliefhebber". Om alles echter goed uit te kunnen werken is tijd nodig en dan is 5 jaar beslist tekort". Deze uitspraak van burgemeester Van Erp betekent dat er naar een noodoplossing moet wor den gezocht. Een oplossing die goede beoefening van de sport mogelijk maakt, maar van de andere kant uiteraard geen al te grote investerin gen vergt omdat het anders voor een groot gedeelte „weggegooid geld" is. Onderbrenging van de betreffende clubs op andere gemeentelijke sport complexen is moeilijk. zie onze mooie kollektie herenhorioges gouden STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK De gemeente heeft in Loon op Zand een aardig complex dat door de voetbalvereniging Uno Animo wordt bespeeld. Enige tijd geleden is dit sportpark door enkele grondaanko pen helemaal gemeentelijk eigendom geworden. Het complex wordt in de richting van de Klokkelaan uitge breid. Ook is er een ontwerp in stu die om tot een oplossing van het par keerprobleem te komen. De vele auto's langs de drukke provinciale weg Tilburg - Loon op Zand leveren op zondagmiddag wel eens grote pro blemen op. Het sportpark kan niet intensiever bespeeld worden. Dit zou roofbouw-exploitatie betekenen, daar de grasmat op deze zandgrond abso luut onberekenbaar is voor intensie vere bespeling dan thans door de elftallen van Uno Animo gebeurt. De voetbalvereniging Berndijk heeft ook een aardig complex dat niet voor verdere doeleinden benut kan wor den. Men zal de oplossing dus in een nieuw complex moeten zoeken. Dit levert natuurlijk ook bij de gemeente lijke bedrijven moeilijkheden op om dat Loon op Zand niet over 'n sport- parkbedrijf beschikt dat is uitgerust met alle hiervoor bestemde machines. Ook vergt een dergelijk gemeentelijk AUTOMATISERING Laatst las ik, dat door één computer 50 mensen overbodig worden en 100 zich moeten omscholen. Ook zouden de rassenonlusten in Amerika voor een groot gedeelte door de automatiseringswerkloos heid worden veroorzaakt. Binnen afzienbare tijd zullen de computers zichzelf met de programmering gaan belasten en in de toekomst zullen zij zichzelf ook repareren; regenereren en reproduceren. Daar de automatie niet tegen te houden is, is het van het grootste belang, dat men tijdig klaar zal zijn om de klap op te vangen. De problemen, die wij in de dertiger jaren gekend hebben, zullen zich niet herhalen, maar wel zullen de morele en psychische problemen, van hen die door de automatisering getroffen worden, groter worden. Daar de arbeidstijd in de toekomst nog aanmerkelijk zal worden ingekort, zal ook de vrijetijdsbesteding een vraagstuk kun nen worden. De werknemers zullen tijdig moeten worden voorgelicht en omge schoold. Veel oninteressant werk komt te vervallen, maar boeiender werkzaamheden kunnen er voor in de plaats komen, hetgeen toch ook weer een groot winstpunt is. De overheid, het bedrijfsleven en de vakorganisaties zullen moeten voorkomen, dat de automatisering, die een weldaad voor de mensheid kan zijn, ontaarden zal in een catastrofe. Mag bij het bestuderen van dit vraagstuk ook aan de mens zélf meer aandacht worden besteed. B. VAN HEST Van zaterdag 25 mei t.m. maan dag 3 juni komt de musical "Ana tevka" van Joseph Stein nogmaals voor 13 voorstelling naar Tilburg. De oorspronkelijke Amerikaanse ti tel van deze musical luidt: "Fiddler on the roof". Voor de Nederlandse titel is de naam van het dorpje Ana tevka in Rusland gekozen, waar het verhaal zich rond de eeuwwisseling afspeelt. De hoofdpersoon is Tevje de melk boer, een onvermoeibaar prater, die telkens wanneer er moeilijkheden bedrijf nogal wat mankracht. De ge meente Loon op Zand staat dus voor een groot probleem. Er wordt echter naarstig naar een goede oplossing ge zocht, zodat er alle reden is aan te nemen, dat de voetbalclub DESK, de hockeyclub DES en wellicht ook nog andere sportverenigingen in Kaats heuvel aan een goede accommodatie worden geholpen. dreigen, aan het redeneren slaat met zijn omgeving, zichzelf en God. In de kleine gemeenschap van Anatev ka speelt het huwelijk een belang rijke rol. Voor Tevje is dit ook van groot belang, want hij heeft vijf dochters, waarvan er drie reeds de huwbare leeftijd bereikt hebben. Volgens de traditie moet een koppe laarster voor een goede partner zor gen, maar de dochters van Tevje willen niet op die manier aan de man gebracht worden. Zij wensen zelf hun keuze te bepalen. Zo geeft de oudste dochter Treitel meer voor keur aan de arme kleermaker Mot- tel Kemzoil, in plaats van de sla ger Leiser Wolf, die men voor haar uitgekozen had. Hodel verliest haar hart aan een student, Perchik, die echter naar Siberië wordt verban nen vanwege zijn revolutionaire ideeën. Hodel zal hem daarheen vol gen De derde dochter Chava moet het huis verlaten, omdat zij tegen alle strenge wetten in Fyedka, een Russische jongen uit het dorp, kiest. KAATSHEUVEL - „Onze gemeente wordt steeds bekender", vertelde burgemeester L. van Erp van Loon op Zand. Dat bekender worden houdt in, dat met name Kaatsheuvel als recreatie gemeente een steeds grotere plaats gaat innemen. Het aantal overnachtingen stijgt ieder jaar. Ook voor dit jaar rekent Kaatsheuvel op een nieuw record. Centraal in Kaatsheuvel als recreatiegemeente staat natuurlijk het sprookjes- en natuurpark „De Efteling", dat jaarlijks zo'n anderhalf miljoen bezoekers de poorten ziet passeren. Een groot gedeelte hiervan valt onder de categorie „dagjes-mensen" die Kaatsheuvel misschien niet verder zien dan het plaatsnaambordje of in de omgeving van De Efteling moeite moeten doen hun auto geparkeerd te krijgen. Het aantal Efteling- bezoekers dat letterlijk en figuurlijk de tenten in de gemeente opslaat wordt jaarlijks groter. De campings zitten in de topmaanden vol. De derde camping, die de heer Bergmans nog dit voorjaar hoopt te openen, schept weer meer mogelijkheden. Ook de gemeente begrijpt in deze haar nieuwe taak volkomen. Zo maakt men van de „oude ijsbaan", waarnaar het publiek de laatste jaren de weg gevonden heeft, een recreatie-object. In GSW-verband wordt nu voor een aantrekkelijke accomodatie gezorgd. Voor de jeugd wil men rond de ijsbaan een beschutte gelegenheid maken. Verder zijn er goede wegen aangelegd, terwijl men druk doende is met de zorg voor parkerterreinen. Een verblijf in of aan de rand van de Loonse en Drunense Duinen tracht men dus op het gemeentelijk gebied van Kaatsheuvel steeds aan trekkelijker te maken. Daarbij probeert het gemeentebestuur ook het ver keersprobleem rond De Efteling op te lossen. Burgemeester Van Erp be treurt het dat de raad vorige maand het voorstel afwees op de route van de BBA naar De Efteling te verleggen. Een oplossing van het parkeer probleem is zowel voor de Stichting De Efteling als voor de gemeente van het grootste belang. De gemeente Loon op Zand herbergt ook enkele aantrekkelijke beziens waardigheden. Daarom vindt het gemeentebestuur het prettig dat door de Minister enkele gebouwen op de lijst van Momumentenzorg zijn geplaatst. Het is de eerste keer dat deze lijst voor Loon op Zand is opgemaakt. Door Monumentenzorg zijn uitgezocht, het kasteeltje met zaadhuisje in Loon op - -w. 1 -f - v Op de foto ziet men de werkzaamheden aan de wegverbetering in de omgeving van de Kaatsheuvelse Ijsbaan Zand; de kerk en vooral de toren van St. Jan's Onthoofding in Loon op Zand en de 19e eeuwse molen aan de Zuidhollandsedijk in Kaatsheuvel, een object dat ook landschappelijk heel interessant is. De gemeente heeft nog getracht enkele boerderijen op de lijst geplaatst te krijgen, maar dit is niet gelukt. Plaatsing op de lijst van Monumentenzorg betekent, dat wijzi gingen in het uiterlijk alleen mogen worden aangebracht na toestemming van de minister. Het aanzien is dus „bevroren". Een bezienswaardig gebouw wordt straks ongetwijfeld het nieuwe ge meentehuis op de Markt. De achterkant hiervan is vorige week uit de stijgers gekomen. De wand opgetrokken uit natuursteen is bijzonder fraai. Burgemeester van Erp verwacht dat men er einde van dit jaar informeel intrekt, waarna dan in het voorjaar 1969 de officiële- en feestelijke ope ning zal plaats hebben. Dan is de gemeente Loon op Zand een fraai en bovenal waardig monument rijker.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1