wAAlwijkse en UnqstRaatse couRAnt Wet Bijzondere Ziektekosten dient ter financiering langdurige geneeskundige risico's 2000 deelnemers voor lustrum avondvierdaagse Elk jaar in Nederland 20 doden door elektriciteit De SlO-school in Waalwijk heelt in 1e leerjaar belangrijkheid bewezen SINDS APRIL UITBREIDING VAN DE VERSTREKKINGEN WOENSDAGAVOND VAN START AARDLEKSCHAKELAAR KAN OPLOSSING ZIJN UITBREIDING MET 5 KLASGEBOUWTJES Melina Mercouri naar Nederland Nieuwe BMW-2500 komt in oktober op de markt Ziekenfondsleden zijn hun hele Beven rechthebbende Welke rechten? Zeer zware lasten T©ch discriminatie Veel leidsters en leiders T eken wedstrijd Kritiek Fa. Schuurmans School voor indivi dueel onderwijs Toelating Commissie Verdere studie De -MAANDAG 13 MEI 1968 89e JAARGANG No 39 .\n het Zuióen Jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3.75 I>. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Vele Nederlandse burgers, in het bijzonder ouders van gehandicapte kin deren en echtgenoten van chronische zieken, hebben met een zucht van verlichting de algemene wet bijzondere ziektekosten tot stand zien komen. Hiermee is een nieuwe volksverzekering gecreëerd, die beoogt verstrek king in natura ter voorziening in behandeling, verpleging en verzorging ter zake van zware risico's van geneeskundige aard. Op 1 januari 1968 is een deel van deze wet in werking getreden en per 1 april zijn de rechten, In onderscheiding van de zieken fondsverzekering is de regeling van deze nieuwe wet 'n volksverzekering. Men is verzekerd vanaf de geboorte tot het overlijden ongeacht het inko men, ongeacht de vraag of men aan het arbeidsproces deelneemt of kan deelnemen. Gedurende het gehele le ven is men rechthebbende. De enige voorwaarde is aanmelding, dat wil zeggen men moet ingeschreven zijn bij een uitvoerend orgaan. Uitvoeren de organen in de zin van deze wet zijn erkende ziekenfondsen en verze keringsmaatschappijen. Deze verzekering is als het ware een compliment van de ziekenfondsver zekering. De verzekerden kunnen aanspraak maken op verstrekkingen in natura ter voorziening in de be handeling en verpleging ter zake van zware geneeskundige risico's, voor zover die niet krachtens de zieken fondswet worden verstrekt. Met het in werking treden van de ziekenfondswet van 1964 was im mers niet de financiering van de ge hele sector der volksgezondheid ge regeld. Iemand die bij een zieken fonds is verzekerd, kan maximaal één jaar kosteloos in een ziekenhuis wor den verpleegd en behandeld. Maar wat moet er gebeuren, als de patiënt langer dan een jaar in het ziekenhuis blijft? En hoe moet men de hoge kos ten van een psychiatrische verpleging financieren? Of de verpleging en verzorging van een gehandicapt kind? Hier is er sprake van zeer zware las ten, die uit hoofde van ernstige lang durige ziekten en gebreken op ieder een komen te drukken en feitelijk door niemand zonder bijstand kunnen worden gedragen. In de financiering van deze kosten zal nu de algemene wet bijzondere ziektekosten voorzien. Op 1 januari 1968 is deze wet ten dele in werking getreden. Van die da tum af geeft de wet bijzondere ziek tekosten recht op de vergoeding van de kosten van verzorging, verpleging en behandeling in erkende inrichtin gen voor zwakzinnigen, blinde en slechtziende kinderen, doven en slechthorende kinderen, lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Op 1 april 1968 zijn de rechten uit gebreid. Vanaf deze datum worden ook vergoed de kosten van verzor ging, verpleging en behandeling in erkende verpleegtehuizen, ziekenhui zen (vanaf 366e dag), sanatoria voor t.b.c.-patiënten (vanaf 366e dag), psychiatrische inrichtingen (vanaf 366e dag) en overige inrichtingen voor geestelijk en lichamelijk gehan dicapten. Lichamelijk en geestelijk zieken kunnen dus beiden van deze wet pro fiteren. Er wordt niet gediscrimineerd tussen deze twee categorieën van zie ken. In de volksgezondheidsnota van 1966 ivas terecht tegen een dergelijke discriminatie stelling genomen. Niet voor niets iverd in de nota aandacht aan dit probleem besteed, want tot dusverre waren de voorzieningen ten behoeve van lichamelijke ziekten keel wat beter dan die ten behoeve van geesteszieken. De wet bijzondere ziektekosten ga randeert de Nederlandse burger de verzorging, die voor hem noodzake lijk is. In Nederland bestond op dit punt een grote leemte. Men kon zich natuurlijk wel verzekeren tegen zware (van onze verslaggever) WAALWIJK - De Avondvierdaag se die woensdag van start gaat, be looft een daverend succes te wor den. Maar liefst 2000 wandelliefheb, bers hebben ingeschreven. Een aan tal dat belangrijk hoger is dan de voorgaande jaren. Het eerste lus trum zal dan ook met recht 'n kroon worden op de succesvolle arbeid die door de organisatoren 5 jaar lang belangeloos is gegeven. De Waalwijkse vierdaagse is van een klein sportevenement dat het bestuur van de Stichting Jeugdbe- langen Baardwijk vijf jaar geleden op stapel zette, gegroeid tot een wandelfestijn van naam. Alleen al het aantal groepen nam deze keer met de helft toe; het steeg namelijk van 47 naar 77. In totaal hebben zo'n 2000 personen, in alle leeftijds groepen ingeschreven. Het overgro te deel bestaat wel uit jeugdigen. Ook het gebrek aan leiders en leidsters, dat vorige week dreigde, is opgelost. De oproepen in de pers hebben voor een dergelijk enthou siasme bij de ouderen gezorgd, dat 160 personen zich als leider of leid ster hebben aangemeld. Dit aantal is nodig, omdat iedere groep onder toezicht moet staan van twee perso nen. Deze leiders hebben een circu laire ontvangen, waarin de belang rijkste richtlijnen staan om de Vier daagse succesvol te doen verlopen. Een aardige bijzonderheid is wel, dat alle deelnemers verzekerd zijn. In afwijking van de andere jaren is ook 't prijzen-schema uitgebreid. Was er tot nu toe slechts één eerste prijs, dit jaar zijn er fraaie bekers voor de best geüniformeerde groep en voor de best niet-geuniformeerde groep. Voor de best „losse" inschrij vers zijn er persoonlijke prijzen die op de laatste dag, zaterdagmiddag, reeds in de Akkerlaan worden uit gereikt, zodat de bekroningen in triomf mee naar het Raadhuisplein kunnen worden gedragen. Voor alle deelnemende kinderen is er ook na afloop van de vierdaag se nog een leuke wedstrijd. Het be stuur heeft namelijk een tekenwed strijd uitgeschreven, waarin men iets over de vierdaagse moet uit beelden. Een bekwame jury beoor deelt de inzendingen. De bekroonde ontwerpen worden in het Gemeen schapshuis van Baardwijk geëxpo seerd. Wij twijfelen er niet aan of de Avondvierdaagse die woensdag van start gaat, wordt een groot suc ces. die de verzekerden aan deze wet kunnen ontlenen, weer aanzienlijk uit gebreid. De financiering geschiedt door een rijksbijdrage van 475 mil joen per kalenderjaar en door het heffen van premie. Deze premie is op het ogenblik 0,4 procent van het premieplichtig loon met een maximum grens van 15.350. De kring der verzekerden is niet door enige leef tijdsgrens beperkt, maar bejaarden behoeven geen premie te betalen. geneeskundige risico's, maar in de praktijk kwam daar vaak niet veel van terecht. De meeste mensen gaan er nu eenmaal niet van uit, dat zij wel eens in een psychiatrische inrich ting terecht kunnen komen of voor vele jaren in een gehandicaptenin richting moeten worden behandeld. Daarom heeft de overheid gekozen voor een verplichte regeling, een ver zekeringsstelsel, dat Eerust op finan ciële solidariteit. De gelden worden opgebracht door alle actieve burgers van 15 tot 65 jaar door (verplichte) betaling van de premie. Helaas.is er in de wet toch sprake van discriminatie. In de wet worden alleen intramurale verstrekkingen ge noemd, d.w.z. alleen de behandeling, verpleging en verzorging in zieken huizen of inrichtingen ivorden ver goed. Thuisverpleging valt niet onder de wet. Hierdoor zal er een sterkere drang ontstaan om in een verpleeg tehuis te ivorden opgenomen. Men sen, die eigenlijk best thuis zouden kunnen worden behandeld, voelen nu meer voor opname, omdat de kosten van thuisverpleging niet worden ver goed. Het buitenspelzetten van deze extra-murale zorg is reeds van alle kanten gekritiseerd en het is te ho pen dat in de naaste toekomst ook de kosten van deze zorg onder deze wet komen te vallen. Verhuur en verkoop van J TENTEN, LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor- ten KAMPEER-ARTIKELEN J Thorbeckelaan 23, Waalwijk J tel. 04160 - 2929 In Nederland worden elk jaar 20 mensen door elektrische stroom ge dood. Sommige ongelukken gebeuren binnenshuis, andere in de open lucht, zoals bijvoorbeeld het geval was bij een zeilliefhebber die tijdens repara tiewerkzaamheden met een onder spanning staande boor te water raak te. Hij werd geëlektrokuteerd. Vaak ook zijn kinderen het slachtoffer. Een slordig in de contactdoos gesto ken stekker kan al de oorzaak zijn van veel menselijk leed. In de Verenigde Staten, zo meldt Het Beste van mei, is men er thans in geslaagd een zogenaamde „aard- leksohakelaar" te ontwikkelen, die dit gevaar zou kunnen bezweren. Deze „aardlekschakelaar", kortweg A.L.S., „voelt", indien men een gebrekkig elektrisch apparaat aanraakt en elek triciteit door het lichaam begint te stromen, deze lekkage en schakelt on middellijk de stroom uit. Dat gebeurt in een 1000e seconde, zodat een ge zond mens geen letsel ondervindt. Men voelt op zijn hoogst een licht schokje. De A.L.S. is een belangrijke ontdekking. Om de gemiddelde zeke ring in uw huis te doen doorslaan, moet de stroom een sterkte hebben van 15 ampère, maar een sterkte van 0,03 ampère is al voldoende om bij een mens hevige spiertrekkingen te veroorzaken, zodat hij de stroombron niet meer kan loslaten. Bij langer voortduren van deze toestand kan (van onze verslaggever) WAALWIJK De SlO-school in Waalwijk, aan de Rehé de Clerqstraat, gaat uitbreiden. Op de binnenplaats worden 5 units geplaatst, die voor lopig een alleszins acceptabele oplossing bieden aan de ruimte-nood van deze school. Deze uitbreiding betekent ook dat er meer plaatsingsmoge lijkheid komt, zodat met twee nieuwe groepen kan worden gestart. Deze school voor Individueel Onderwijs vorig jaar in maart gestart richt zich op kinderen die het normale lagere onderwijs zonder zitten-blijven kunnen volgen, doch een individuele begeleiding nodig hebben. -*t' Het S.I.O.-schoolgebouw aan de René de Clerqstraat in Waalwijk Het doel van dit onderwijs is kin deren die een behoorlijke aanleg hebben qua karakter en intelligen tie en die toch om een of andere reden in de klassikale systeem ver ongelukken, door individuele beïn vloeding tot gelukkige mensen en volwaardige leden van de maat schappij te maken. De concrete doel stelling van de Sio-school is dan ook, de leerlingen aansluiting te ge ven bij het normale onderwijs. Het zij de gewone lagere school of nij verheidsonderwijs, Mavo en Havo. De oorzaken van het falen op de la gere school kunnen liggen in het kind zelf. Op de eerste plaats ko men er kinderen met lees-, reken-, schrijf- en spraakstoornissen, die zo ernstig zijn dat deze kinderen het normale onderwijs niet kunnen vol gen. Vooral op het terrein van het lezen, komen nogal moeilijkheden voor. Haast de helft van de kinderen die de Sio-school bezoeken, moeten spraakles hebben. Een bekwame logopediste is dan ook voorwaarde voor een succesvol onderwijs. De Sio-school geeft individueel onder wijs aan kleine groepen van ca. 17 kinderen, zodat vooral met de vak ken rekenen en taal ieder kind naar eigen aanleg en tempo kan werken, eventueel volgens verschillende methoden. Ook kinderen met ge dragsafwijkingen horen op de Sio- school thuis. De oorzaak hiervan kan liggen in het gezin. Een onhar monische opvoeding kan de oorzaak voor neurose zijn. Ernstige verwen ning of ernsige verwaarlozing zowel op lichamelijk of geestelijk terrein kunnen oorzaak zijn van moeilijke kinderen. In zulke gevallen zou ook het gezin beïnvloed kunnen worden. Het is moeilijk uit te maken of een kind thuishoort op de Sio-school of niet. Aan de hoofden en leer krachten van de lagere school wordt slechts gevraagd of ze bij vermoe den van enige stoornisen contact willen opnemen met de schoolart- sendienst of het hoofd van de Sio- school. Op iedere school komen wel enkele kinderen voor die, ondanks hun goede capaciteiten, toch in het klassikale systeem verongelukken. Ze doubleren in de eerste klas, nog eens in de tweede, blijken niet leer- intelligent, maar vaak levensintelli- gent. Door herhaaldelijk zitten blij ven, krijgen ze een hekel aan de school, worden lastig; vaak verslijt men ze voor dom of lui, terwijl er met deze kinderen met meer indi viduele hulp goede resultaten zijn te bereiken. Het onderwijs op de Sio-school is zoveel mogelijk ipdi- vidueel. Een kandidaatje voor de Sio- school wordt daarom eerst onder zocht door de schoolpsycholoog drs. W. Kroonen, het hoofd van de Sio- school P. J. Sluis en de schoolarts dr. P. L. M. Kramers. Deze drie functionarissen onderzoeken ieder op eigen terrein de mogelijkheden van het kind. Zij vormen gedrieën de zgn. commissie van toelating, die beslist of het kind op de Sio-school geplaatst kan worden. Men zoekt waar de tekorten, defecten, de hia ten liggen en stelt voor ieder kind een leerprogramma op. Er kan in zo'n school alleen met succes wor den gewerkt als er een sfeer heerst die voldoende warmte en bescher ming biedt om de leertegenzin te overwinnen en het kind weer tot werklust aan te zetten. Er moet voor deze veelal gevoels. gestoorde kinderen een sfeer van huiselijkheid geschapen worden, van spontaniteit, openheid, hartelijkheid en genegenheid. Ondanks de kleine klassen is er behoefte aan specialis ten. Op de Sio-school is een gods dienstleraar en logopediste. Men ziet uit naar een handwerkonderwij- zeres, een zanglerares die ook mee helpt bij ritmische oefeningen, een toneelleraar die hulp verleent bij speltherapie, een gymnastiekleraar die extra leesklinische hulp verleent aan kinderen die het nodig hebben. Leren leven is, naar de mening van het hoofd van de school, die wordt geassisteerd door de heer Van de Wiel, veel voornamer dan leren leren. Toch wordt het leren zeker niet verwaarloosd. Van een aantal scho len die reeds langer bestaan dan die in Waalwijk, weet men dat ca. 3% van de leerlingen naar de HAVO gaan, ca. 20% van de leerlingen naar het MAVO, ca. 20% teruggaat naar de lagere school, ca. 40% naar het nijverheidsonderwijs, ca. 15% naar de VGLO, LEAO of IVO. De eerste Sio-leerling gaat dit jaar naar het Nijverheidsonderwijs. Komende schooljaren zullen er meerdere vol gen. Ook naar het MAVO en HAVO. Dit zijn leerresultaten die de kin deren zonder de speciale aanpak en bemoeienissen van de Sio-school nooit bereikt hadden. men door verstikking of een hartver lamming om het leven komen. Er be staan thans verschillende soorten aardleksohakelaars. Twee ervan zijn onlangs in de V.S. door de Under writers Laboratories Inc., - een re searchcentrum van Amerikaanse as suradeuren - onderzocht en „komen in aanmerking voor 'n goedkeuring". Men verwacht niét dat de definitieve goedkeuring lang op zich zal laten wachten. Een van de onderzochte modellen is een draagbaar, 15 ampère apparaat. Het weegt 3 Vi kilo en zal in de V.S. S 174,50 gaan kosten. Men behoeft deze A.L.S. slechts op een wandcontactdoos aan te sluiten en vervolgens de stekker van de te gebruiken elektrische apparaten op hun beurt weer op de A.L.S. On danks de vrij hoge prijs is het te ho pen, dat men ook in Nederland der gelijke apparatuur op de markt zal gaan brengen. Er hangen immers mensenlevens van af. De beroemde Griekse actrice Meli na Mercouri, de laatste tijd vooral in het nieuws door haar niet aflatende protesten tegen het kolonels-regime in haan geboorteland, komt dinsdag op uitnodiging van het comité „Vrij Griekenland" naar ons land. De KRO-televisie zal een 25 mi nuten durend programma met haar opnemen, dat donderdag over Neder land I wordt uitgezonden. Melina Mercouri zal daarin drie liederen van Mikis Theodorakis zingen en wordt begeleid door een uit tien musici ge vormd orkest onder leiding van Julius Steffaro. De Griekse toneelspeelster en filmster, die alle onderdelen van het programma zelf zal inleiden en van commentaar voorzien, zal in het programma worden bijgestaan door de actrice Elisabeth Hoytink, die werk zal lezen van de Griekse dich ter Yannis Ritsos, en door de opera zangeres Christina Cünne. In oktober van dit jaar zal de BMW 2500 in de serieproduktie worden opgenomen. Het is een auto geworden die het gaat opnemen tegen de Mercedes 250. De 2500 heeft het typische BMW-front nu met dubbele koplampen. De zeer fraaie en stijl volle carrosserie is groter en het inte rieur biedt meer ruimte als de BMW 2000. Als motor gebruikt BMW een ge heel nieuw ontwikkelde zes-cylinder lijnmotor met bovenliggende nokken- as en geheel gescheiden in- en uit laatsysteem. Deze motor ontwikkelt een vermogen van 150 PK en zorgt voor een topsnelheid van ca. 195 km per uur. De BMW 2500 accelereert van 0 tot 100 km in ca. 10 seconden. De voorgeplaatste Mc. pherson veer- benen en de beroemde dwarsgestuur- de stabiliserende BMW achteras ga randeren rotsvaste wegligging en 'n grote bochtvastheid. Alle vier de wie len zijn met vacuum bekrachtigde schijfremmen uitgevoerd, terwijl ach ter een rembekrachtbegrenzer is ge monteerd. In het voorjaar van 1969 zal er nog een type bijkomen met dezelfde carrosserie als de BMW 2500 en een 2800 type motor met een vermogen van 180 PK. De afmetingen van de BMW 2500 zijn lengte 4,60 mtr., hoogte 1,41 mtr., breedte 1,82 mtr, wielbasis 2,70 m., spoorbreedte voor 1,40 mtr. en achter 1,46 mtr. De prijs zal waarschijnlijk rond de f. 18.000 komen te liggen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1