waalwrjkse en lanqstRAAtse couRant 125 jaar levensverzekeringsmaatschappij Noord Braband« in Waalwijk Boerenleenbank in Loon op Zand werd feestelijk geopend Geen pessimisme over toekomst middelgrote en kleine industrie VERZEKERD KAPITAAL TOT 712 MILJOEN GULDEN GESTEGEN Restaurant „De Gouden Leeuw" (^ommunie}eeót MINISTER MR L. DE BLOCK IN TILBURG: jud. Timmermans neemt afscheid als direkteur In 1868 al 1 miljoen Verkoop-organisatie Sociale wetgeving 500 personeels leden Burgemeester Van Erp wees op betekenis van een bank Ontstaan Opening met een DINER bij of van Regering staat ook voor kleine bedrijven op de bres Positief Fa. Schuurmans Financiering MAANDAG 20 MEI 1968 89e JAARGANG No. 41 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30-}- 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (van onze verslaggever) WAALWIJK Een 125-jarig bedrijfsjubileum is beslist geen alledaagse gebeurtenis. Een onderneming die de stormen in een dergelijke periode heeft overleefd, getuigt van kracht. De N.V. Noord Braband, Maatschap pij van Verzekering op het Leven in Waalwijk, is een dergelijk bedrijf. In de 125 jaar van haar bestaan is dit bedrijf tot een van de middelgrote levensverzekeringsmaatschappijen in ons land gegroeid. In de laatste 25 jaar is het verzekerd kapitaal van 100 miljoen gulden tot 712 miljoen gul- Het 125-jarig bestaansfeest is door direktie en personeel reeds intern gevierd. Vrijdagmiddag 24 mei word in het Restaurant van De Ef- teling een receptie gehouden voor de relaties uit het bedrijfsleven. Op die dag kan men ook afscheid ne men van de heer Jud. Timmermans, de oudste direkteur, die met ingang van 1 juli a.s. zijn iunktie zal neer leggen. De heer J. Timmermans ge niet een grote bekendheid door de vele funkties die hij in het maat schappelijk leven vervult. Zo is hij o.m. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord Brabant in Waal wijk. De leiding van deze verzekerings maatschappij is steeds in handen geweest van afstammelingen van de oprichter, de heer Willem Timmer mans. Deze Waalwijker richtte op 8 maart 1843 in 's-Hertogenbosch 't „Noord Brabandsch Begrafenis fonds" op, onder de zinspreuk „Tot Algemeen Welzijn". Wellicht omdat de afstand tussen Waalwijk en de Brabantse hoofdstad in die dagen nog al problemen opleverde, plaat ste de heer Timmermans in 1855 't bedrijf over naar Waalwijk, waar het altijd aan de Grotestraat geves tigd is geweest. Ook de naam werd toen veranderd: „Noord Braband", Maatschappij van Verzekering op het Leven". In die jaren had de verzekerings maatschappij al een behoorlijke om vang. In 1868 bereikte de omvang van het verzekerd kapitaal een voor die dagen magisch bedrag van 1 miljoen gulden. Een som, die meer aanspreekt als men weet dat er in die dagen veel verzekeringen van 50,en 100,werden af gesloten. Een week-premie van zo'n 2 tot 3 cent per polis, was in die tijd niet ongewoon. „Noord Braband" beperkte zich in die dagen alleen tot het zuiden van ons land. Men trok medewerkers aan in alle delen van Nederland, terwijl de direktie zich tevens op België ging oriënteren. Dit resul teerde in 1885 in de vestiging van bijkantoren in de vier grootste Bel gische steden. Tien jaar later werd de rechtsvorm een naamloze ven nootschap. De omvang van het ver zekerd kapitaal groeide van 1 mil joen gulden in 1868, naar 9 miljoen in 1900, terwijl bij het eeuwfeest in 1943 de 100 miljoen werd bereikt. Dit honderdjarig bestaan werd door de oorlogsjaren op een bescheiden wijze gevierd. De groei van deze Waalwijkse verzekeringsmaatschappij kwam na de bevrijding pas goed op gang. De verkooporganisatie werd belangrijk uitgebreid en van goede vervoer middelen voorzien, zodat men zich sneller kon verplaatsen. Als een van de weinige Nederlandse maatschap pijen heeft „Noord Braband" de den gestegen. Deze enorme groei is volgens mr. Ph. Timmermans te dan ken aan een betere verkooporganisatie, die juist in deze periode stevig op de been kwam. In de na-oorlogsc jaren is de figuur van de bode-incas seerder meer en meer omgevormd tot de assurantie-bemiddelaar, die als voornaamste taak heeft het adviseren van de verzekerde. Tot het concern van „Noord Braband" behoort ook het assurantiebedrijf W. Timmermans en Zonen. Naast levensverzekeringen kan het concern dus alle mogelijke schadeverzekeringen afsluiten. vertegenwoordigers in vaste dienst. Een speciale landelijke instructeur zorgt er voor dat de vertegenwoor digers door middel van cursussen en groepsbijeenkomsten "bij" blij ven. Dit jaar start men met een bedrijfsexamen, dat op het hoofd kantoor in Waalwijk wordt afge nomen. „Het Nederlandse volk is de laat ste tien jaar meer verzekeringsmin- ded geworden. Daar is bijvoorbeeld de invoering van A.O.W. en de an dere sociale voorzieningen niet vreemd aan geweest. De gedeelte lijke geborgenheid die de overheid biedt, wilde men door het afsluiten van een verzekering uitgebreid zien. Overigens houden de verstrek kende sociale voorzieningen ook ge varen voor de particuliere verzeker aars in, namelijk als door deze wet ten en voorzieningen de taak van de particuliere verzekeraar wordt overgenomen. Momenteel vergt de sociale wet geving 34% van de nationale loon som. Het gevaar dat hieruit dreigt, heeft het verzekeringsbedrijf gesti muleerd tot het zoeken naar nieu we vormen, die we bij de levens verzekeringen o.a. vinden in winst deling en premie-vrij stelling bij blijvende invaliditeit. Het levenbe- drijf staat niet stil. We zoeken al door naar nieuwe wegen. In onze concurrentiestrijd staat de service aan de cliënt voorop. Onze agenten moeten de juiste waar verkopen. Daarin ligt onze kracht", zo vertel de ons mr. Ph. Timmermans. Belangrijk voor de klantenbinding was ongetwijfeld de stap in 1948, toen het Assurantiebedrijf W. Tim mermans en Zonen belangrijk werd uitgebreid en landelijk ging wer ken. W. Timmermans en Zonen is ge volmachtigde voor een groot aantal binnen- en buitenlandse verzeker aars en zo in staat een groot en concurrerend verzekeringspakket aan te bieden. In Brussel heeft men dan nog de Belgische schade-verze keringsmaatschappij „Noord Bra band". Het concern Noord Braband waartoe behalve de levensverze keringsmaatschappij ook de twee bovengenoemde onderdelen beho ren i zal dit jaar 'n totale premie ontvangst benaderen van 25 mil joen gulden. Als een van de middelgrote Ne derlandse levensverzekeringsmaat schappijen, beschikt „Noord Bra band" al sinds 1948 over een me chanische administratie. Vorig jaar werd de allernieuwste computer ge plaatst, die naar alle waarschijnlijk heid in de toekomst ook voor der den gaat werken. De gehele admini stratie van het concern is geconcen treerd in het hoofdkantoor in Waal wijk. Na de oorlog werden de bij kantoren afgestoten. Het bedrijf biedt voldoende ruimte om alle diensten te huisvesten. Bij de N.V. Noord Braband die onder lei ding staat van de heren Jud. Tim mermans, mr. Fl. Timmermans en mr. Ph. Timmermans zijn in bin nen- en buitendienst 500 personeels leden werkzaam. Hiermee behoort het bedrijf tot een van de grote on dernemingen in Waalwijk. In verband met Hemelvaartsdag zal de volgende editie van De Echo van het Zuiden niet op donderdag 23 mei verschijnen, maar op vrijdag 24 mei. Op Hemelvaartsdag zijn de ad ministratie- en redaktiekantoren van De Echo en de technische afdelingen van de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen de gehele dag gesloten. Advertenties moeten uiterlijk DINSDAGAVOND om 18.00 uur in ons bezit zijn In de maand maart van het vorig jaar is de spade in de grond gegaan voor de nieuwbouw van de Boerenleenbank in Loon op Zand. De Kerk straat is nu een waardig pand rijker geworden, dat zich bijzonder goed aanpast in het dorpselement. Eerder was de Boerenleenbank gevestigd in het pand van Mevr. Broeders aan de Hogesteenweg, doch het bestuur en de raad van toezicht hebben gemeend een grote bank te moeten laten projecteren door de architect de heer Baaijens uit Heusden. Het gebouw is uitgevoerd door de firma J. de Bont-van Huiten uit Nieuwkuijk. Dit bedrijf heeft er een bijzonder fraai pand van gemaakt, dat een trots voor Loon op Zand zal zijn. Het gebouw heeft een breedte aan de straat-zijde van 14,60 meter. De hal, waar zich 8 loketten bevinden, heeft een opper vlakte van 6,50 x 4,50 meter. De kantoorruimte is ca. 11x11 meter. Rechts in het gebouw is de bestuurszaal, welke toegang heeft vanuit de cliëntenhall naar de kantoorruimte. De gevel is uitgevoerd in sierbeton met natuursteen en de verlichting op het gebouw en boven de ingangs partij geeft een bijzonder cachet aan de bank. Om 2 uur kon de voorzitter van de Boerenleenbank, afdeling Loon op Zand en De Moer, de heer A. v. d. Loo, de aanwezigen hartelijk welkom heten. Hier zagen we bur gemeester v. Erp, het gemeentebe stuur en zijn secretaris, de heer v. Nieuwstadt. Pastoor Simons van Loon op Zand en pastoor Lunter van De Moer, de directie van de C.C.B. uit Eindhoven, welke dhr. Oosterwaal had afgevaardigd, het hele Bestuur en Raad van Toezicht van de afdeling en zeer veel geno digden. Vooral werd hartelijk be groet Mevr. Broeders-Maas, echtge note van de helaas te vroeg over leden kassier Paulus Broeders. Vele woorden werden aan hem gewijd, omdat hij de grote stuwer was voor de nieuwbouw en de man die de Boerenleenbank in het dorp heeft weten uit te breiden op een zeer persoonlijke manier. Burgemeester v. Erp zei, dat de bank nu een goede plaats in de pla nologische structuur van het dorp heeft gekregen en dat de gemeente al het mogelijke heeft gedaan de aanpassing te bevorderen. Hij trok ook een historische lijn door de ge schiedenis van het dorp en de agra rische stand. De bank zal ongetwij feld bijdragen tot de bloei van Loon op Zand, als straks de nieuwe wijk in Molenwijk zal zijn gerealiseerd. De heer Oosterwaal duidde op de samenwerking van de afdeling met het hoofdbestuur, i.z. de bouw en de uitvoering er van. Pastoor Simons sprak over de sociale aspecten van de boeren en de Boerenleenbank. Uit armoede is de Boerenleenbank geboren, om de agrarische bevolking in den lande te helpen en zij is uitgegroeid tot een onmisbaar geheel, dat de Coöp. Centrale Boerenleenbank is gewor den. Notaris Van Ham, die zeer veel met de landbouwende bevolking te maken heeft, wees op het nut van een dergelijke bank, die niet alleen voor haar mensen was, maar voor iedereen, want zij kan meetellen met de grootste banken van ons land. Hij beschreef de verhouding van het notariaat tot de landbou wer. De heer Wouters, landb.consulent, prees de vruchtbare samenwerking van de bank met de thans plaats hebbende ruilverkaveling, die zo speciaal op agrarisch terrein plaats vindt. Namens de Boerirmenbond was 't Mevr. Vermeulen die sprak over de jaarlijks terugkerende winstuitke ring en de verdeling, waarvan deze bond de vruchten mocht plukken. De voorzitter van de kassiersclub, afdeling Tilburg, de heer Schelle- kens, herdacht nog de heer Broe ders en hoopte dat zijn oud-volon tair de huidige kassier van Loon op Zand, de heer Segers hier 'n vruchtbare periode zal ingaan. Om 4 uur werd de bank officieel geopend en voor bezichtiging open gesteld. Dit werd gevierd met een soupé in zaal Vermeulen, dat door Bestuur en Raad van Toezicht werd aangeboden. Alle genodigden zaten hier aan. Woorden werden gewis seld door de heer Biering, tafelvoor zitter, burgemeester v. Erp, de heer v. d. Loo en vele anderen. Een muzikale opening om 8 uur werd verzorgd door de harmonie Sophia met drumband en majoret- ten, gevolgd door de harmonie Con cordia met drumband. Door de he ren v. Esch en v. Lier werden be stuur en kassier met gevolg gefeli citeerd. Hierna werd door velen uit Loon op Zand en De Moer, alsook door collega's, vrienden en relaties van de Boerenleenbank een grootse receptie gehouden. Tijdens de re ceptie hield de heer v. Poppel met de heer Bruning een explicatie van de verzameling oude munten. De bank telt momenteel 4 perso neelsleden. Zondag van 3 tot 5 uur is de bank nog geopend ter bezich tiging. slaagt altijd en bespaart U handen vol werk Bestelt U tijdig? tel. 2330 Grotestraat 208, Waalwijk (van onze verslaggever) TILBURG „Wij behoeven over de toekomst der middelgrote en kleine industrie als geheel niet pessimistisch te zijn, mits die industrie zelf zich inspant er van te maken wat er van te maken is", zo heeft de minister van Economische Zaken, Mr. L. de Block, zijn rede samengevat die hij donderdag in de Stadsschouwburg in Tilburg heeft gehouden voor leden van de Brabantse Katholieke Werkgevers Vereniging. De minister vermeldde in zijn rede enkele door anderen gedane voor spellingen over de automatisering der produktie in industrie en land bouw. Er is voorspeld dat van de totale beroepsbevolking te eniger tijd niet meer dan zo'n vijf procent in de landbouw en tien procent in de industrie werk zullen kunnen vinden. Sommigen zeggen dat de resterende 85 procenten een sterk uitgebreide dienstensector zullen kunnen werken. Anderen voorzien ook daar vergaande automatisering. De minister zei de indruk te heb ben dat velen een wat onbehaaglijk gevoel bekruipt als ze over zulke voorspellingen horen. De werkelij ke ontwikkeling zal toch anders zijn dan we ons thans kunnen voorstel len. De minister herinnerde er aan dat 32 jaar terug in het verleden, in 1936, toen er acht miljoen Neder landers waren waarvan enkele hon derdduizenden werkloos, niemand zou hebben vermoed dat er in 1968 12 miljoen inwoners zouden zijn en dat er ook anderhalf maal meer werkzoekenden werkgelegenheid hadden. De werkgelegenheid in 2000, 32 jaar verder, zal lang niet zo vreemd zijn als we nu wel eens geneigd zijn te denken. Het beperkte inzicht in de ont wikkeling op zo'n lange termijn, be staat ook bij de verwachtingen voor de toekomst der middelgrote en kleine industrie. Over de betrekke lijk nabije toekomst gaat het nu. De minister waarschuwde zijn gehoor uitdrukkelijk tegen een mo gelijk misverstand, n.l. dat de over heid eigenlijk alleen belangstelling zou hebben voor schaalvergroting en voor grote industrieën en dat zij daarentegen minder betekenis zou toekennen aan middelgrote en klei ne bedrijven. Zij doet integendeel direct en indirect veel om de posi tie van deze laatste categorie te ver sterken en haar in staat te stellen zich te handhaven. De kleine en middelgrote bedrij ven zullen stukken terrein verliezen want er zijn nu eenmaal produkties waar de voordelen van het grote bedrijf zo uitgesproken zijn, dat, als daar nog relatief kleine een heden bestaan, ze onvermijdelijk, hetzij door samensmelting of hoe dan ook tot een minimaal voldoen de grootte moeten komen, hetzij 't veld moeten ruimen. De Nederland se industriepolitiek staat positief tegenover zulk een ontwikkeling, als het duidelijk is dat het niet an ders kan. De minister is er echter zeker niet van overtuigd dat dit ver schijnsel in zo grote mate optreedt dat er van het klein- en middenbe drijf niets overblijft. Van bijzondere betekenis voor 't voortbestaan van vele kleinere be drijven is de mogelijkheid van toe levering aan andere, meest grote, industrieën. Er liggen hier veel mo gelijkheden. Deze sector moet dan meer aandacht besteden aan b.v. de bedrijfsvoering, aan efficiënte produktiemethoden, aan verkoop beleid en speurwerk. Verhuur en verkoop van TENTEN, LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor ten KAMPEER-ARTIKELEN Thorbeckelaan 23, Waalwijk tel. 04160 - 2929 Er zijn financieringsproblemen in middelgrote en kleine industrieën, maar de mogelijkheden voor een oplossing daarvan worden te wei nig gebruikt. Er moet meer gebruik worden gemaakt van de informa tiebronnen op technologisch gebied en op andere terreinen van de be drijfsvoering. Minister De Block bracht met klem naar voren alle mogelijkhe den ten volle te gebruiken. Tal van goede mogelijkheden om profijt te trekken van de arbeid van de voor lichtingsapparaten b.v. worden ten onrechte verzuimd, ook al door on bekendheid met het bestaan. Na de studentenrellen in Parijs is nu een stakingsgolf over Frankrijk losgebroken. De Renault-fabrie- ken (66.000 man) zijn het eerst begonnen, daarna volgden fabrie ken in alle districten. Zaterdag werd 't aantal in Parijs op 125- duizend geschat. Ook openbare diensten functioneren niet meer. Vliegvelden zijn gesloten en ook de treinenloop ligt vrijwel stil. De studenten zitten overal achter, maar de arbeiders willen nu voor zichzelf eisen gaan stellen. Het zijn alle wilde stakingen, buiten de vakbonden om. De studenten hebben verschillende hogescholen en theaters bezet. De arbeiders steunen nog wel de stu denten, maar stellen zelf eisen als hogere lonen, kortere werkdag, pensioen op 60 jaar, enz., enz. De regering is op alles voorbereid en president De Gaulle is vroeger uit Boekarest teruggekeerd. Het vorig jaar zijn 35 personen met een bezit van meer dan een Vl miljoen, totaal 53 miljoen, naar 't buitenland vertrokken, waar zij 'n gunstiger fiscaal klimaat vonden. In Amsterdam is vrijdagnacht een auto in de Vijzelgracht gereden, omdat de bestuurder een bocht te snel nam. Een passerende chauf feur en een agent sprongen direct te water, maar ze konden het por tier en de ramen niet open krijgen en alle inzittenden 3 heren en 1 dame zijn verdronken.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1