waalwijkse en LanqstRaatse couRant Elders in de wereld sterven duizenden mensen van honger Studenten- politiek i ^Bogaertó Midget-gollbaan in Drunen opent met Pinksteren van YYllerlo MASSALE VOEDSELOVERSCHOTTEN WORDEN IN NEDERLAND VERNIETIGD Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS! autoverzekering wordt W. Timmermans en Zonen „DE HOGE SCHIJF" BIJ NIEUWE ROEIVIJER Voedsel voor veevoer of vernietiging Men wil leven Corruptie Verzending Wereldprobleem Loonbeleid voortgezet Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaert Telefoon 3560 gen Particulier initiatief -Qxcluóieue cllerenkleclinc) WAALWIJK VRIJDAG 24 MEI 1968 89e JAARGANG No. 42 - one J/A/AIXVj/AlMj IN O. 4_ De rcho vAn het Zuióen Jitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 2002 Telegram-adres „ECHO' In verschillende landen van West- Europa gedragen groepen studenten zich als buiten-parlementaire opposi tie en grijpen naar het wapen van de staking en de straatrel. We zien dit uiteraard het duidelijkst momenteel in Parijs, waar men inmiddels de fase van de normale straatrel al ontgroeid is en inmiddels in de fase van de echte revolutie is aangeland. In an dere landen zoals West-Duitsland, Italië, Engeland en Spanje, beperkt de toekomstige bovenlaag van de wordende maatschappij zich nog tot demonstreren en zo nodig tot straat gevechten met de politie. Waar het echter op zal uitdraaien, wanneer een en ander de overheid uit de hand loopt zien we momenteel duidelijk in Frankrijk, op chaos, anarchie en de prachtige mogelijkheid voor een ex treem linkse minderheid om op onde mocratische wijze via de politiek van de straat naar de macht te grijpen. We zien op het ogenblik duidelijk, dat het internationaal communisme, dat nog altijd zonder er al te luid over te roepen, streeft naar de we reldrevolutie, het deze keer gezocht heeft onder de studenten, in plaats van onder de arbeiders. De socialis tisch georiënteerde arbeider loopt als het eenmaal zover is, wel achter de student-aktivist aan meent men. In Frankrijk zien we dat ook gebeuren. Moskou heeft ingezien, dat er onder de studenten meer en betere 'koppen' gevonden worden dan onder de ar beiders. Nu de kaders" en knokploegen over al zijn gevormd is het tijd voor aktie geworden. Motieven voor aktie zijn er zonder enige moeite te vinden. In Parijs waren het de veroudeide vor men en normen aan de universiteiten. In West-Duitsland was de aanslag op Rudy Dutschke aanleiding en de be sprekingen rond de wet op de nood toestand. In Engeland zijn het sociale wensen in een periode van economi sche moeilijkheden die studenten de gelegenheid geven hun ongenoegen kenbaar te maken en in Spanje heb ben zij een bijzonder vruchtbaar ter rein als linkse aktivisten tegen het rechtse regiem van Franco. In landen als Spanje en Frankrijk, waar in het geheel niet of slechts weinig sprake is van democratie kan men 'n dergelijke aktiviteit verwach ten en zelfs begrijpen. In Spanje is het heel duidelijk, in Frankrijk zien we dat zeer velen die beslist niet uiterst links georiënteerd zijn, zich achter de aktivisten scharen, omdat zij reeds tien jaar het „vaderlijk re giem"' van president De Gaulle on dergaan, waarbij slechts een schijn- democratie in stand wordt gehouden, iets dat veel Fransen een doorn in 't oog is. De hervormingen en vernieuwin gen die soms door aktivisten worden voorgestaan zijn dikwijls niet onsym pathiek en dat leidt er toe; dat groe pen socialistisch georiënteerden zich achter deze aktivisten scharen, zoals dat nu in Frankrijk is gebeurd. In hun argeloosheid begrijpen zij niet, dat zij Moskou in de kaart spelen, geen bijdrage leveren aan een ver nieuwing van de democratie, maar meehelpen een chaos te scheppen, op welke chaos een communistische min derheid in staat is een dictatuur te bouwen naar Oost-Europese of Azia tisch model. Dan is het te laat om te treuren. Wanneer we vernemen, dat men in ons eigen Nederland niet weet waar men met de aardappels en appels moet blijven, dat grote hoeveelheden van dit kostelijke voed sel bestemd zal worden voor veevoeder, terwijl andere hoeveelheden zullen worden vernietigd, wanneer we horen, dat er een teveel aan melk is, dat men binnen de EEG niet weet wat men met de ontzagwekkende hoeveelheden boter moet beginnen, ivaarvoor men mo menteel geen afzetgebied heeft, terwijl elders in de wereld dagelijks duizenden mensen sterven van honger, dan is men geneigd om verwonderd, maar tevens wat geërgerd het voorhoofd te fronsen, want hier klopt iets nietTwee-derde van de wereldbevolking leidt in meer of mindere mate overvloed. Het is een troosteloos ver haal, dat al zoveel malen werd gepubliceerd en dat iedereen nu wel kan dromen. Men accepteert het zoals men een natuurramp accepteert, zo in de stijl van: het is nu eenmaal zo en wat kan ik er aan doen? Als er weer eens een aktie wordt gehouden, dan zijn we de beroerdste niet, dan geven we wat voor die arme stak kers en dan hebben we onze plicht weer gedaan, dan hebben we weer slechts aandacht voor onze eigen zaak jes, want tenslotte is het hemd altijd nog nader dan de rok. We zijn dadelijk bereid om in het geweer te komen, wanneer men ons een dubbeltje te kort doet, desnoods gaan we er voor staken, of als het al te bar wordt, dan gaan we de straat op en binden de strijd aan met de die naren der overheid, want men moet 't niet wagen aan onze portemonnee te komen, onze welvaart is ons alles 1 Maar we vergeten één ding, één heel belangrijk ding. Die honger in die verre delen van de wereld gaat ons stuk voor stuk wel degelijk recht streeks aan en heus niet alleen uit naastenliefde of omdat we sociaal voelend moeten zijn. Neen, het gaat domweg om ons eigenbelang, 't gaat om precies hetzelfde als dat waarvoor we ons wel druk maken, onze loons verhoging, onze welvaart die ive niet willen missen. Die welvaart en dat goede leven gaan we namelijk in de toekomst wel missen, als we niets doen voor de hongerende miljarden in de wereld, want het is slechts een kwestie van tijd of die hongerende miljarden ko men het voedsel dan wel halen waar het te krijgen is en dat is bij ons, bij u en mij. Dan staan ze met hun ma gere gezichten en knokige handen heus niet om een aalmoes te vragen, neen dan vragen ze niets, dan nemen ze, of wij dat goed vinden of niet en wie van ons wil opkomen voor zijn bezit en wat hij zijn rechtmatig deel denkt te kunnen noemen, leeft niet lang meer. Het is voor het eenderde deel van de wereldbevolking dat geen honger behoeft te lijden niets anders dan een levensnoodzaak voor de toekomst om er voor te zorgen, dat de honger on der het resterende twee-derde deel wordt bestreden en wel met middelen die ons ten dienste staan. Daar heb ben we natuurlijk ten eerste de ont wikkelingshulp. Het deel dat wij als offer brengen is te gering. Er moet meer worden gedaan Natuurlijk weten we, dat een be langrijk deel van deze gelden niet op de plaatsen komen waar ze zouden moeten belanden, doordat diverse corrupte elementen in die ontwikke lingslanden de mogelijkheid hebben zich te verrijken ten koste van ons en hun honger lijdende landgenoten. Dat is een feit, maar daar zou dan ook op de een of andere wijze iets aan moeten worden gedaan en wanneer dat niet mogelijk is, dan zullen we dat helaas moeten accepteren en blij moeten zijn met elk bedrag dat wel ter plaatse komt. Het is slechts een kwestie van tijd, dan wordt in die landen de corruptie ook uitgebannen. De vraag blijft bijvoorbeeld wat we zouden kunnen doen met de enorme overschotten die we hebben. Nu zijn er niet altijd van die grote overschot ten, want een en ander hangt uiter aard af van de oogst, die per jaar fors kan verschillen, maar wanneer er zoals dit jaar veel overschot is, dan moet het op de een of andere manier mogelijk zijn, dat we daar bijvoor beeld de hongerlijdende in eerste in stantie van kunnen laten profiteren. Goed, we weten wel, dat appelen en aardappelen produkten zijn die maar niet zo zonder meer naar an dere, veelal in warmer streken gele gen landen kunnen worden vervoerd en overgebracht. Ten eerste moet een en ander worden georganiseerd, het vervoer moet worden betaald, dat geldt uiteraard voor elke zending, maar dan bestaat de mogelijkheid dat produkten die aan bederf onderhevig zijn niet zonder een speciale bewer king kunnen worden overgebracht. Het is zelfs mogelijk, dat men er eerst een totaal ander produkt van zou moeten maken, alvorens het voor verzending naar de hongerlijdende gebieden in de wereld geschikt is. Maar dat behoeft toch geen probleem te zijn. Van het allergrootste belang is, dat er voedsel is en dat dit voedsel door ons niet kan worden gebruikt. Dat 't niet mag worden vernietigd, maar dat het ten goede moet komen aan de hongerlijdenden in de wereld. In dat geval dient dit voedsel ter beschik king te komen van dit doel en moe ten eventuele kosten die voortkomen uit verdere bewerking, vervoer e.d. ten laste komen van een speciaal fonds, dat gevormd zou kunnen wor den uit een deel van de gelden die beschikbaar zijn voor ontwikkelings hulp. Wij stellen een en ander maar heel dom en simpel voor, maar het moet toch mogelijk zijn, dat er voor een dergelijke wantoestand een rede lijke en aanvaardbare oplossing wordt gevonden. Wanneer zoiets in alle bevoorrech te landen van de wereld die nu en dan grote overschotten aan voedings middelen hebben, zou worden georga niseerd dan zou dan een deel van de honger kunnen opheffen. En in dit geval helpen alle kleine beetjes ook! De hele bestrijding van de honger in de wereld is een van de grootste we reldproblemen die er zijn en dus een probleem dat ons allemaal raakt en waar we allemaal de nodige aandacht voor dienen te hebben. Uiteraard is het ook een probleem waar met alle macht aan moet worden gewerkt, ja reeds nu, want het is beslissend voor de toekomst van de wereldbevolking! Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten De regering wil in 1969 de loop tijd van alle CAO's met een half jaar verlengen. Voor de bestrijding van de werkloosheid trekt het kabinet het volgend jaar 150 miljoen gulden uit. Alle arbeidscontracten die dit jaar nog moeten worden afgesloten, zullen gemiddeld ten hoogste 7 procent loonkostenstijging mogen bevatten. Deze arbeidscontracten worden alleen dan afgekeurd, indien ze op zich een gevaar voor de nationale economie betekenen. Door de verkorting van de werk tijd van 'n kwartier, komt de verho ging al op 7%, terwijl dit maar 3,5 procent mocht zijn, dus er moet een rem komen. Ook het sparen wordt desondanks minder. Niettemin zal de loonbelasting worden verlaagd. De vakbonden hebben zich reeds tegen deze voorstellen verklaard. In de nota zeggen de ministers Witteveen (Financiën), Roolvink (Lonen) en De Block (Economie), dat afremming van de lonen noodzakelijk is om een halt toe te roepen aan de voortgaande overbesteding en struc turele werkloosheid. Voorts worden aangekondigd: - een verscherpt toezicht op de prijsontwikkeling in 1969; - een nieuw beleid voor de regionale industrialisatie; - versterking van de gemeentefinan- ciën in probleemgebieden voor de uitvoering van werken in de bouw en de wegenaanleg; - een extra program van aanvullen de werken - overheidssubsidie voor pendel, scholing en herscholing. MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 KONKURRERENDE PREMIE speciaal tarief voor beperkt gebruik desgewenst premiebetaling in halfjaarlijkse termijnen AANTREKKELIJKE VOORWAARDEN no-claim: 10, 20, 30, 40 tot max. 50% na 5 jaar; overname mogelijk tot 30% bij schade door schuld vermindering van no-claim met slechts 20% nieuwwaarde clausule Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, tel. 3098 W. Remmers, van Lovenlaan 18, tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, tel. 3292 (Van onze verslaggever) DRUNEN - Het recreatiegebied in Drunen wordt weer uitgebreid. Met Pinksteren opent de midget-golfbaan De Hoge Schijf, die bij de nieuwe roeivijver, langs de weg naar camping De Klinkaert is gelegen, de poorten. Hiermee is dan ook in de direkte omgeving van de Loonse- en Drunense Duinen een officiële golfbaan, die geschikt is voor inter nationale wedstrijden. Voor de toerist betekent de baan een welkome aan vulling van het aantal ontspanningsmogelijkheden in dit gebied. Het mid get-golf spel wordt in Ne derland steeds populairder. In de meeste vakantiecentra treft men ba nen aan. In Midden-Brabant vindt men er o.a. in Oisterwijk en Helvoirt. In 't drukbezochte duinengebied aan grens van Drunen ontbrak een derge lijk spelgelegenheid en in hel kader van de uitbreiding van de creatieve voorzieningen past een dergelijke baan dan ook uitstekend. Het gemeentebestuur van Drunen - dat alles in het werk stelt de ge meente voor de vakantiegangers aan trekkelijk te maken - zag wel wat in de plannen die de heer R. J. Duppen uit Drunen enkele maanden geleden op tafel legde. De heer Duppen, die als bestuurslid van de plaatselijke VVV nauw betrokken is bij de ont wikkeling van Drunen als recreatie gemeente, wilde in het duinengebied in de omgeving van De Klinkaert met een objekt starten. Zijn gedachten gingen hierbij uit naar een midget-golfbaan die in de Langstraat nog niet te vinden is, en die in de omgeving van Camping De Klinkaert zeker op zijn plaats zou zijn. Er was in de direkte omgeving van de nieuwe roeivijver ruimte be schikbaar zodat een geschikte ligging snel gevonden was. Van het door het gemeentebestuur als recreatieruimte bestemde objekt pacht de heer Dup pen 2000 m2. Een perceel dat aan sluit op de vijver. Volgend jaar hoopt men ook deze vijver open te kunnen stellen. Het grote knelpunt is mo menteel de hoge waterstand, die bij na twee meter bedraagt, terwijl Rijks waterstaat een maximale hoogte van 90 cm voorschrijft. „De Hoge Schijf" - de naam is ontleend aan de aangrenzende weg wordt een door de Nederlandse Mid get Golf Unie erkende en goedge keurde baan. Dat houdt in dat er wedstrijden gespeeld mogen worden. Verreweg de meeste golfbanen zijn niet erkend. Om deze erkenning te verkrijgen moeten de 18 banen water pas gelijk zijn. Dat kan alleen met betonbanen en niet met de zgn. gra- vel-banen bereikt worden. De beton banen en de holes zijn van Duitse makelij. De gehele inrichting met groen voorzieningen hoopt men de komen de week gereed te hebben. Er komt bij elke hole verlichting, zodat ook 's-avonds kan worden gespeeld. De heer Duppen - die tot voor kort 'n cafetaria in Drunen exploiteerde - bouwt op de golfbaan ook een terras met klein restaurant waar men tijdens het spelen van een frisdrank kan ge nieten. Als het publiek de weg naar „De Hoge Schijf" eenmaal heeft iveten te vinden, wil de heer Duppen een golf club oprichten, zodat het dan moge lijk wordt in wedstrijd-verband te gaan spelen. Overigens blijft de baan steeds voor iedereen die wil spelen toegankelijk. Het midget-golf is een sport voor jong en oud, eenvoudig te leren en een rustige manier van ont spanning. Slaat deze nieuwe recrea tie-voorziening aan, dan wil de heer Duppen volgend jaar met nieuwe at tracties komen; hiermee Drunen als recreatiegemeente 'n goede steun ge vend.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1