waAlwijkse en UnqstRAAtse cow&nt Limburgs Symphonie Orkest concerteert in Tilburg De taak van het Nederlandse Roode Kruis Goed idee van bestuur van Waalwijks Symfonie Orkest INFLATIE BEDREIGT GROEI VAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF INZAMELINGSCAMPAGNE Winstmarges staan voortdurend onder druk Stuwing Record scheeps bouw in 1967 Waarschuwing Rampendepöts Hospitaalschip 8n 't vlees Voorbeeld Fa. Schuurmans j Carlo van Neste Frisdranken zijn „in"! /yw 27 MEI 1968 89e JAARGANG No. 43 j—*«"»o ö»e JAAKliANG No. 43 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement Antoon Tielen f 1 P week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 p mnd. 1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling Dit blad verschijnt 2x per week (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Losse nummers 20 cent Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Er schuilt gevaarlijke tendens in onze economische ontwikkeling (Van onze economische medewerker) Er schuilt nog steeds een gevaarlijke tendens in onze economische ont wikkeling. Niemand zal dat willen verbloemen. Zeker niet na de waar schuwingen die ons via het jaarverslag van De Nederlandsche Bank zijn toegezonden. Het zijn in de eerste plaats de te ruime loonsverhogingen die daar debet aan zijn. Het werken met de gemiddelde loonsverhoging tegenover de gemiddelde produktiviteitsstijging geeft ook geen zuiver beeld van de werkelijkheid. Er is immers een zichtbaar onderscheid in de stijging van de loonsom bij een kapitaalintensief tegenover de loonsom vermeerdering bij een arbeidsintensieve onderneming. Bij de eerste soort bedrijven kan zoveel per werkende worden aangewend, dat de loonstijging per werknemer niet van veel belang is. De produktiviteitsstijging kan toch aanzienlijk zijn omdat aanwending van zeer doelmatige machinale of automatische produktiemiddelen voldoende compensatie biedt. Bij een onmogelijkheid tot automatisering zal daarentegen een stijging van de loonsom een funeste uitwerking hebben op de jaarcijfers. Met name in het midden- en klein bedrijf waar veel arbeidskracht in dienstverlenende functies moet wor den aangewend, staan de winstmarges voortdurend onder druk. Omzetver- groting door de afzet in grotere ver koopruimten onder te brengen, bracht hier in het verleden soelaas. Ook hier groeien echter de rationalisatie-bo men niet tot in de hemel. De concur rentie in detailhandel, ambacht, ho reca 'en vervoer wordt steeds groter. De groei van de afzet vertoonde hier onder druk van de recessie vertra ging Het geld rolde in 1967 niet zo vlot als in de voorafgaande jaren. De pro centuele stijging van de geldomzetten in de meeste branches is achtergeble ven bij 1965 en 1966. Dit tast de ondernemerswinst aan. Die onderne mers zullen daar niet direct een bo terham met kaas minder om eten. Maar wel vermindert het economisch resultaat, waaruit de gelden moeten komen om vernieuwingen in de be drijven aan te brengen. Of de reser ves worden minder of het aan te trek ken bedrag van banken of andere fi nanciers wordt groter. Daarmee wordt de continuïteit, het voortbe staan, van dit soort zaken in gevaar gebracht. Het zijn echter juist de dienstver- leningsbedrijven die in de komende tijd moeten zorgen voor groei van de werkgelegenheid. Nu werkt reeds 18% van de afhankelijke beroepsbe volking in midden- en kleinbedrijf. Dat percentage zal verder omhoog gaan. De werkgelegenheid in de de tailhandel alleen steeg in het midden- en kleinbedrijf van 1950 tot 1967 van 87000 manjaren. Dat is meer dan een verdubbeling. Deze groei zal moeten aanhouden. De groei van de werkge legenheid in de industrie zal daaren tegen door automatisering relatief af nemen. Geweldige investeringen zul len de groei moeten begeleiden en daar zit nu juist het knelpunt wan neer de resultaten gaan tegenvallen. Niet echter de looninflatie bedreigt echter een deel van het zakenleven. Het jaar 1967 is een prachtig^üS voor de scheepsbouw geweest, daai zijn alle insiders het beslist over eens. Er werd in dit jaar niet min der dan netto elf miljoen bruto-re- gisterton aan de reeds bestaande toegevoegd, waardoor een totaal van 182 miljoen bruto-ton werd bereikt, terwijl er ongeveer 4 miljoen bruto- ton in 1967 werd gesloopt, trouwens ook een record. Het leeuwendeel van de produc tie kwam uit de vier bekende scheepsbouwlanden, te weten: Ja pan. Zweden, Engeland en West- Duitsland, terwijl waarschijnlijk in het komende jaar ook Frankrijk 'n belangrijke rol zal gaan meespelen. Er is echter geen enkel land dat de strijd kan opnemen tegen Japan, dat onbetwist scheepsbouwland num mer één van de wereld is met de 7% miljoen ton in 1967. Opvallend was, dat er in 1967 slechts weinig grote tankers wer den gebouwd, dus wat dat betreft is het record extra opmerkelijk. Verwacht wordt, dat 1968 weer een forse opleving in de bouw van gro te tankers zal te zien geven. Ook de monetaire inflaties, die o.m. door de overheid wordt veroorzaakt, draagt daartoe bij. In 1964 deed het rijk voor f. 50 miljoen een beroep op inflatoire financieringsmiddelen, in 1966 waagde men daar 650 mil joen in te steken. In 1967 moest dit bedrag al stijgen tot 900 miljoen. De voornaamste taak van het Ne derlandsche Roode Kruis is het ver lenen van eerste hulp aan hen die door een ramp getroffen zijn. Daarbij dienen wij zowel aan oorlogs- als aan vredesrampen te denken. Die hulp be perkt zich niet tot de gewonden en zieken onder de militairen en burgers, maar strekt zich uit tot allen die om een of andere reden hulp nodig heb ben. Zo zal het niet zelden nodig zijn de door e'en ramp van huis en haard verdreven en tijdelijk te voorzien van onderdak, ligging en voeding. Voor deze hulpverlening zijn nodig: men sen en materiaal. De mensen die de Rode Kruis hulp verlenen heeft het Nederlandsche Roode Kruis in zijn Rode Kruis Korps. Het is een korps van mannen en vrouwen die zich vrijwillig en ge heel belangeloos voor dit werk be schikbaar hebben gesteld. Het mate riaal is te onderscheiden in materiaal dat verspreid over magazijnen in de pots in Nederland ligt opgeslagen en materiaal waarover de verschillende plaatselijke eenheden van het Rode Kruis in het land beschikken. Vele plaatselijke afdelingen van 't Nederlandsche Roode Kruis hebben een eigen eenheid van helpsters en helpers, welke wij colonne Rode Kruis Korps noemen. Deze colonnes zijn landelijk georganiseerd in het Rode Kruis Korps, dat thans 11500 leden, vrijwilligers, telt. Deze helpers en helpsters hebben in het dagelijks leven hun eigen functie in de maat schappij en volgen daarom in de avonduren de verschillende opleidin gen. Alle helpers en helpsters ontvan gen een basisopleiding in E.H.B.O., terwijl eveneens tot de algemene op leiding specifieke Rode Kruis kennis en hygiëne behoren. De helper wordt verder bekwaamd om onder allerlei omstandigheden gewonden te kunnen vervoeren, eventueel met behulp van improvisaties. De helpstersopleiding is gericht op ziekenverzorging en enig inzicht in ziekten, voeding en diëet, terwijl praktische ervaring in ziekenhuizen van zeer groot belang wordt geacht. De plaatselijke eenheden van het Rode Kruis Korps staan onder lei ding van een arts (colonne comman dant), terwijl voor de opleiding van de helpsters een verpleegster aan hem is toegevoegd. Op provinciaal en lan delijk niveau vindt coördinatie en lei ding plaats door resp. het Gewestelijk Commando en het Landelijk Com mando Rode Kruis Korps. Het Nederlandsche Roode Kruis bezit voornamelijk centraal opgesla gen materiaal. In het centraal maga zijn te 's-Gravenhage bevinden zich Deze wetenschap heeft financiële deskundigen ertoe gebracht de staat aan te sporen haar uitgaven tot het uiterste te beperken. Wij zullen bij de begroting van 1968 zien hoever dit mogelijk is. Ook de staatshuishou- 2000 ledikanten met alles wat daar bij behoort en voorts een grote hoe veelheid verpleeg- en huishoudelijke artikelen, brancards, enz. In 13 ver spreide Kringmagazijnen vindt men een inventaris voldoende voor de in richting van een noodziekenhuis van als regel 100 bedden. De meer dan 90 in Nederland ge vestigde rampendepots bevatten elk 30 driedelige bedsteden, totaal dus 90 ligplaatsen, eveneens met alles \&at daarbij behoort. Deze bedden zijn over het algemeen niet bestemd voor de legering van zieken of gewonden, maar meer voor tijdelijke legering van uit rampengebied geëvacueerden. Uiteraard vindt men in deze depots ook grote hoeveelheden genees- en verbandmiddelen. Tot de materiële voorzieningen kan ook gerekend wor den de het Commando Rode Kruis Korps ter beschikking staande z.g. noodcolonne, bestaande uit ambulan ces, vrachtwagens, dokterswagen en keukenwagen, verlichtingswagen en een distributiewagen. Het spreekt vanzelf dat ook de lokale eenheden van het Rode Kruis Korps over eigen materiaal beschikken, afhankelijk van hun grootte. Dit Rode Kruis Korps is zoals blijkt het grote uitvoeringsapparaat van het Nederlandsche Roode Kruis, dat niet alleen wordt ingezet bij de bovengenoemde taken, ook op aller lei ander gebied kan er een beroep worden gedaan op dit korps, b.v. voor Rode Kruis helpsters om aanvullende hulp te verlenen in ziekenhuizen, wanneer zich daar accuut tekort on der de verplegenden voordoet. Voorts is het Rode Kruis Korps behulpzaam bij plasma-campagne avonden, plaat selijke bijeenkomsten van invaliden en bejaarden, bij grote manifestaties, op strandposten, bij sportwedstrijden e.d. Het gehele vrijwillige personeel dat assisteert op het Rode Kruis hospi taalschip „J. Henry Dunant" bestaat uit leden van het Rode Kruis Korps. Anderen staan een week van hun va kantie af om te helpen in de vakan tiehuizen van 't Nederlandsche Roo de Kruis, het Henry Dunanthuis en huize De Valkenberg. Tenslotte mag zeker niet onvermeld blijven dat ook vele honderden verpleegsters en ver plegers deel uitmaken van het Rode Kruis Korps. Met de artsen, de hel pers en de helpsters vormen zij samen dit apparaat, dat een zeer groot aan tal taken van 't Rode Kruis uitvoert. ding is echter zeer arbeidsintensief en de opwaartse druk op de lonen weegt onze minister van financiën dan ook zeer zwaar op de maag. Wij hebben gezien met hoeveel aarzeling de jongste voorschot-verhoging op de ambtenarensalarissen werd gegeven. Er is een derde front waar het in- flatiespook knaagt aan een gezonde ontplooiing van het zakenleven. De investeringen moeten niet alleen toe nemen door de groeimogelijkheden. Zij eisen ook steeds meer geldmidde len door de prijsstijging en door de versnelde toeneming van de economi sche slijtage. Met het laatste wordt bedoeld dat aangeschafte bedrijfs middelen veel sneller moeten worden vervangen dan voorheen. Het tempo van de vernieuwing is toegenomen. Wil men voorts ergens in het be drijf arbeidskracht door machine of automaat vervangen, dan worden de eigen middelen daarvoor hoe langer hoe meer ontoereikend. Moet de re gering ingevolge de betalingsbalans moeilijkheden overgaan tot een kre dietbeperking dan zal die juist bij 't midden- en kleinbedrijf diep in het vlees snijden. De kostenrekening van het bedrijfsleven wordt snel ver zwaard door hoge rentelasten en snel stijgende sociale lasten. De B.T,W. zal niet alleen straks het administra tief apparaat met economische ver oudering bedreigen, maar dit ook zwaarder belasten. Daarnaast zal het nieuwe omzetbelastingsysteem en li quiditeit van menig bedrijf gaan be dreigen. De regering dringt aan op het ver meerderen van de besparingen. Klei nere bedrijven en zakenmensen zullen door hun marktpositie deze besparin gen veelal in liquide middelen moeten aanhouden, althans voor een aanzien lijk deel. Is het een wonder dat juist in deze hoek door de inflatoire be weging zoveel schade wordt toege bracht? Ook fiscaal zit men daar uit het gezichtspunt van de inflatie in de verkeerde hoek. Een klein voorbeeld geeft daarvan een illustratie. De regering heeft een wetsontwerp klaarliggen, waarbij van af 1 juli a.s. elke man of vrouw van 25 jaar of ouder tenminste 135, - per volle werkweek van 45 uur als minimum-loon moet verdienen. Toch bedraagt de beloning voor 'n volledig meewerkend echtgenote in 't bedrijf van haar man slechts f. 2250 bij wets fictie. Zo'n vrouw verdient dus volgens de fiscus nog geen f. 50 per week en niemand spreekt daar over een 45-urige werkiveek! Als het de regering ernst is met de wens tot een gezonde ontplooiing van midden- en kleinbedrijf temidden van een we reld vol inflatie dan dienen er spoe dig ruimere fiscale concessies te ko men op het stuk van investering en aftrekmogelijkheden. Komen ze niet, dan zal de ineenschrompeling van het aantal bedrijven in nog sneller tempo voortgaan. 11 Verhuur en verkoop van TENTEN, LUCHTBEDDEN, i GASSTELLEN en alle soor- a ten KAMPEER-ARTIKELEN J Thorbeckelaan 23, Waalwijk i i tel. 04160 - 2929 i Op maandag 10 juni 1968 om 20.15 uur wordt in de Stadsschouwburg te Tilburg het eerste zomerconcert van Het Brabants Orkest in 't ka der van de uitwisseling gegeven door een gastorkest: Limburgs Sym. Symphonie Orkest o.l.v. André Rieu. Solistische medewerking wordt ver leend door de Belgische violist Car lo van Neste. Beethoven-programma 1. Ouverture Egmont 2. Vioolconcert Pauze 3. Symfonie no. 7 Geboren te Kortrijk op 1 april 1914. Reeds op jeugdige leeftijd ont popte hij zich als een wonderkind en gaf talrijke concerten in geheel Europa. Vanaf zijn 17e jaar werkte hij gedurende vijf jaar te Parijs onder leiding van Georges Enesco en voltooide hij aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel zijn stu dies in fuga- en compositieleer. Al spoedig verwierf hij een in ternationale vermaardheid en speel de hij met de beroemdste Europese orkesten zoals het orkest van de Société des Concerts du Conserva toire te Paris, het Concertgebouw orkest - Amsterdam, het Royal Philharmonic Orchestra van Lon don, het Santa Caecilia-orkest te Rome, l'Orchestre de la Suisse Ro- mande, de Praagse Philharmonie en l'Orchestre Colonne te Parijs. Hij trad op onder leiding van grote di rigenten zoals Carl Münch, Eduard van Beinum, Rafael Kubelik, Ernest Ansrmet, Igor Markevitch, Sebas tian, Ivanoff enz. Sedert 1942 is hij professor aan Reeds eerder werd in 't kort ge meld, dat het Waalwijks Symfonie Orkest een Lenteconcert in het Lido gaat geven op vrijdag 31 mei a.s., 's avonds om 8 uur. Nader willen wij echter gewag maken van deze uitvoering, omdat hieraan 'n unieke gedachte van het Waalwijkse or- kestbestuur ten grondslag ligt. Men heeft n.l. voor een drietal van de uit te voeren werken de medewer king gezocht van een aantal jeug dige muzikanten, o.a. leerlingen van de Waalwijkse en Vughtse muziek scholen. Het mes snijdt hier aan twee kanten: enerzijds kunnen deze jongelui beschouwd worden als po tentiële orkestleden, die nu al en thousiast gemaakt worden voor 'n later lidmaatschap, anderzijds zal 't jeugdige belangstellenden aanspre ken en tot een bezoek aan de uit voering stimuleren, als zij weten dat leeftijdgenoten meespelen. Overigens is dat niet het enige wat het Orkestbestuur deed om het bezoek te activeren. Nog drie ande re punten mogen genoemd worden. Ten eerste is de programmakeuze zodanig, dat van een populair pro gramma gesproken kan worden. De Londense Symfonie van Haydn, delen uit het Sylvia Ballet van De- libes en Noorse dansen van Grieg zullen o.m. worden uitgevoerd. Mu ziek dus die voor iedereen begrij pelijk is en bijzonder aangenaam om naar te luisteren 'een trek pleister voor jongeren, maar ook voor volwassenen die van melodi euze muziek houden. Ten tweede is er na afloop van de uitvoering een bal, dat tot één uur duurt en waarvan de muziek verzorgd wordt door het Bossche Ensemble „The Forest Four". Deze naam is voor ontelbaren in Waal wijk reeds een garantie voor be schaafde en prettige dansmuziek. Ten derde is de datum dusdanig gekozen, dat niemand gehinderd wordt door school of huiswerk. Een het Koninklijk Conservatorium van Brussel en maakt hij deel uit van de jury van de internationale con coursen Reine Elisabeth, te Scheve- ningen, Jacques Thibaud, te Parijs en Genève. Als solist trad hij op tijdens het Festival Respighi te Rome en Bo logna, het Festival voor Italiaanse Muziek te Palermo, het Internatio naal Festival van Venetië. Konigin Elisabeth van België or ganiseerde een nationale inzameling om de 30e verjaardag te vieren van zijn eerste recital. Bij dit jubileum kwam Hare Majesteit hem dan ook persoonlijk een prachtige Petrus Guarnerius-viool uit 1725 aanbie den. Carlo van Neste is tevens docent aan 't Conservatorium van Utrecht. De laatste tien tallen jaren is er als het ware een nieuwe mode ont staan in dat wat men pleegt te drinken. Was het vroeger een kopje thee, een kopje koffie of een glaas je van een of andere alcoholische drank, tegenwoordig zijn het de na de tweede wereldoorlog in zwang gekomen frisdranken die de toon aangeven en de nieuwe mode zijn. Er wordt bijzonder veel gedron ken tegenwoordig, want ook al is het theeverbruik, vergeleken bij voor de oorlog, ongeveer gehal veerd, het koffieverbruik is daaren tegen bijna verdubbeld. Ook de al coholische dranken staan er niet slecht voor en b.v. bier wordt ook in ons land behoorlijk gedronken. Daar komen dan nog de frisdran ken bij met een totaal in 1967 van bijna 500 miljoen liter in ons land. Dat is nog maar een klein beetje van wat er in Europa wordt ge dronken. Daar consumeerde men in dertien Europese landen in 1967 niet minder dan in totaal ruim 7000 mil joen liter. De frisdrankenproducenten zien de toekomst trouwens met groot vertrouwen tegemoet, want zij zijn er van overtuigd dat er nog steeds meer frisdranken zullen worden ge nuttigd in de komende jaren. Voor 1968 verwacht men een stijging met ongeveer 500 miljoen liter, voor '69 een stijging van ongeveer 900 mil joen liter en tenslotte verwacht men dat de fabrikanten in 1975 'n pro ductie zullen hebben van ongeveer 12.000 miljoen liter per jaar, die dan uiteraard ook geconsumeerd wordt. bezoek aan het concert lijkt juist een heerlijke ontspanning als inzet van de Pinkstervacantie. De toegangsprijzen zijn ƒ2,50 voor volwassenen en 1,voor de jeugd tot 18 jaar en studerenden. Vóórverkoop van kaarten bij Mu ziekhandel „Crescendo" in de Sta tionsstraat en vanaf 19.00 uur aan het Lido. Het Orkestbestuur verwacht dat er voor een uitverkocht huis gemu- seceerd zal worden, tot voldoening van toehoorders en orkestleden. - Aan de demonstratie der vakbon den te Utrecht in de Jaarbeurs hallen hebben 15 a 20.000 leden deelgenomen. Gesproken werd door de voorzitters der vakbonden. De motie die werd aangenomen bevatten dezelfde eisen als die reeds aan regering en Kamer zijn opgesteld, die men hieronder vindt: In een uitvoerige brief aan de Tweede Kamer doen de drie vak centrales een klemmend beroep op het parlement de door de regering voorgestelde loonpauze te verwer pen. Zij vragen de Kamer voorts te bevorderen, dat een veel hoger bedrag dan de in het uitzicht ge stelde 150 miljoen gulden ter be schikking ter bestrijding van de werkloosheid ter beschikking zal komen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1