SPORTPRAAT Nieuwe coach KNSB Leen Pfrommer heeft vastomlijnde plannen Derde gesprekswandeltocht Grasduiners geslaagd Commissie Kamer van Koophandel onderzocht situatie arbeidsmarkt Waalwijk KAAS Stichting Jeugdbelangen te Loon op Zand heelt financiële steun nodig Bungalowtenten 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 JUNI 1968 2 Bols mag wielrennen Verstandig besluit Bekerwedstrijden Leeftijd van deelnemers hoger dan andere jaren Commissie Schoenenverkoop Dankbetuiging J openen wij j; ons nieuwe pand Sigarenmagazijn JAC. MOONEN schoolboeken school- benodigdheden „DE BIEB" Koningspoedel Mercedes 1961 190 D Zündapp 1967 De nieuwe schaatscoach van de KNSB, Leen Pfrommer, is een 32-jarige sportofficier, die voornemens is er „alles uit te halen In de afgelopen dagen heeft de heer Pfrommer al kennis gemaakt met de leden van de kernploeg en zijn ervaringen waren gunstig. Fijne sportmensen, met wie je best kunt samenwerken". De uit Harderwijk afkomstige kapitein stelde de KNSB voorwaarden, die prompt werden aanvaard. Over twee jaren zal men de balans opmaken en dan zullen de KNSB en Leen Pfrommer verder zien te handelen. Voor de jonge coach, die bevriend is met Anton Huis- kes, is het prettig, dat hij alle medewerking krijgt van zijn superieuren. Leen Pfrommer heeft zelf ook veel aan schaatsen gedaan, maar zijn pres taties waren niet denderend. Op de 500 m. kwam hij niet verder dan 47 sec., maar in regionaal verband deed hij vroeger toch van zich spreken. Van het schaatsen heeft de energieke sportoff icier zijn hobby gemaakt. Na het behalen van zijn m.o.-akte licha melijke opvoeding begon hij met de opleiding van regionale schaatsers in Drenthe. Successen zijn niet uitgeble ven. Vooral zijn pupil Jan Bols, de ontdekkingvan het afgelopen schaatsseizoen, kwam in het volle licht der schijnwerpers te staan. Dat dit gebeurde, dankte wielrenner schaatser Bols aan de kundige trai ning van Pfrommer, die ook andere talenten naar voren haalde. We noe men o.m. Jan de Vries, Harm Kui pers en Harry Koops. Jonge knapen, die hun weg in de schaatssport wel zullen vinden en als toekomstige op volgers van Schenk en Verkerk wor den genoemd. Ervaring deed Leen op o.m. als trainer/leider van de nationale B-se lectie naar Madonna di campiglio. 'Ik moet nog veel leren', zegt Pfrom mer. Daarom vond hij het nuttig te gaan praten met de vroegere coaches van de KNSB, de heren De Graaff en Anton Huiskes. Het is niet zo, dat hij zonder meer hun richtlijnen gaat volgen. Maar wel kan hij van ge noemde heren wat op te steken. Ten slotte is een gezonde samenwerking altijd beter dan het elkaar vermijden. Leen Pfrommer heeft er geen be zwaar tegen, dat kernploeglid Jan Bols de wielersport trouw blijft. Bols mag van hem blijven rijden tot medio juli, maar dan zal de Drent toch in tensief de trainingen op het CIOS te Overeveen, o.l.v. Ben Holleboom, moeten gaan volgen. Zodra hij meer weet over de onder zijn leiding staan de topschaatsers zal hij een schema samenstellen, dat wordt aangepast aan hun capaciteiten. Wat de samen werking met de jongens betreft: mili tair Pfrommer zal geen strenge dis cipline invoeren. Wel wenst hij ge hoorzaamheid, maar zo nu en dan krijgen de jongens gelegenheid tij dens de trainingsweken een feestje te „bouwen". Een verzetje hebben de schaatsers op hun tijd nodig, is zijn mening. Voor Leen Pfrommer worden de a.s. Nederlandse schaatskampioen schappen belangrijk. Van de 8 kern ploegleden gaan er 7 rijders naar het Noorse trainingskamp en dan kan men beginnen aan de wedstrijden als verdere voorbereidingen voor de Eu ropese- en wereldkampioenschappen. Laatstgenoemde wedstrijden zullen plaatshebben in Deventer. En dan „moet" Nederland uiteraard een Ne derlander als kampioen kunnen hul digen. Uit het gesprek van deze coach kregen we wel de indruk, dat met hem niet te spotten valt. Nu maar ho pen, dat conflicten uitblijven en de samenwerking prima blijft, zodat on ze topschaatsers voor een goed sei zoen kunnen zorgen. FC Hilversum heeft dezer dagen een verstandig besluit genomen door het voorstel van de KNVB - bij te rugkeer naar de amateurs direct in de tweede klasse met beide handen aan te grijpen. Met overweldigende stemmenmeerderheid besloten de le den, dat Hilversum amateurclub wordt. SC Gooiland, thans de enige vertegenwoordiger in het betaalde voetbal in de radiostad, schenkt Hil versum f. 60.000, waarbij het dan tevens drie spelers overneemt. Nu maar hopen, dat het voetbalpeil in Hilversum zal stijgen en men volgend seizoen overgaat naar de le divisie. Het was trouwens met Hilversum wel droevig gesteld. De belangstel ling voor de thuiswedstrijden der groen-witten was zeer gering: soms 200 mensen. Bij Afdelingsclubs (amateursector) zag men meer men sen langs de lijnen. Het feit, dat Hil versum vrijwel niets presteert en zie lig onderaan staat in de tweede divi sie, werkte een geringe belangstelling in de hand. Een club zoals Zw. Boys, die met schulden zit en ook weinig mensen trekt, zou er misschien ver standig aan doen dit Hilversumse voorbeeld te volgen. Overigens streeft de sectie betaald voetbal van de KNVB naar een indeling van drie maal 16 semiprofclubs. In de loop der jaren zijn al vele clubs terugge keerd naar het amateurvoetbal en daarmee erg gelukkig. Het Leidse UVS, dat soms 8000 mensen trekt kan hierover meepraten. Een ander voetbalnieuwtje: met 't verloop van de bekerwedstrijden is 't dit seizoen niet zo prettig gegaan. Er zijn moeilijkheden ontstaan, waarover de voetballiefhebbers alles weten. Geen wonder, dat Jos Coler thans heeft meegedeeld, dat volgend sei zoen de bekerwedstrijden volgens het zgn. knock-out-systeem zullen wor den verspeeld. Dus niet meer via poule-indelingen. De verliezer valt direct af. Afgelopen zondag werd de derde gesprekswandeltocht van de Grasdui ners gehouden. In het logboek der deelnemende jongelui mag deze dag worden bijgeschreven als geweldig geslaagd en onvergetelijk. In Dukdalf verzamelden zich rond 10 uur ruim honderd jongens en meisjes, samen met 14 gespreksleiders/sters. Opmerkelijk was, dat de leeftijd aanmerkelijk hoger lag dan de voorgaande twee jaren. Aan de hand van de deelnemerskaarten bleken de meesten ouder dan 17 jaar te zijn, velen zelfs waren 20 en ouder. Een positief verschijnsel, waar uit blijkt dat Grasduinen zijn doel bereikt, om juist de wat oudere jongelui een gelegenheid tot onderling contact te bieden. Het aantal jongens en meisjes was praktisch gelijk, waardoor er een gezonde wisselwerking ontstond in de loop van de dag. Veruit de meesten wa ren werkzaam op bedrijf, kantoor, winkel of gezin. Ook een groep studenten had zich aangesloten, waardoor ook van die hoek uit het ge sprek een gunstige invloed onderging. Niet alleen was men van Waal wijk gekomen, ook Drunen, Kaats heuvel, Waspik en Sprang waren vertegenwoordigd. Ook dit jaar bleek uit de opkomst dat heel wat nieuwelingen van deze ontmoetings gelegenheid gebruik kwamen ma ken. In 13 gespreksgroepjes vertrok ken de deelnemers telkens met een kleine tussenpauze op weg naar de Biezemortel, dwars door de prach- De Kamer van Koophandel heeft zich bezig gehouden met een en quête, die zij tesamen met het Bu reau Milieuhygiëne van de Raad van Nederlandse Werkgeversbon den onder het bedrijfsleven in haar district heeft gehouden. Hoewel op het terrein van de afvoer van afval stoffen nog geen dringende knel punten zijn, is de Kamer van me ning, dat deze zaak toch nauwkeu rig in het oog zal dienen te worden gehouden. De Kamer stelt zich voor t.a.v. de mogelijke verwijdering van afvalstoffen, contact op te nemen met de bevoegde overheid. De Kamer heeft zich op verzoek van de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Neder land akkoord verklaard met de in stelling van een nationale Stichting Leerlingenstelsel Economisch en Ad ministratief onderwijs. Met betrekking tot de situatie op de arbeidsmarkt in de Langstraat werd besloten hiervoor een commis sie in te stellen, die deze zaak na der zal onderzoeken en de Kamer hierover zal rapporteren. Tot leden van deze commissie zijn benoemd: de heren C. Braspenning, F. J. G. Couwenbergh, J. A. F. de Koot, Drs. M. Lourijsen, J. J. Sauer, J. F. Schellekens en Drs. W. G. A. Smits. Deze commissie zal zich met name bezig houden met de structurele problemen van de arbeidsmarkt en zo mogelijk contact opnemen met een aantal instanties voor advies. De Kamer heeft mede gesproken over de steeds toenemende verkoop va nschoenen vanuit de fabrieken rechtstreeks aan de consumenten. De Kamer is van mening, dat het hier een zeer complex probleem betreft, dat mede samenhangt met de mogelijke veranderingen in de gehele distributiesector. Wel is zij van mening, conform de Vestigings wet Bedrijven 1954 en de Winkel sluitingswet, dat de fabrieken slechts die schoenen mogen verko pen, die zij zelf produceren en dat zij zich bij de verkoop hebben te houden aan de Winkelsluitingswet. Voor het overige besloot de Ka- met t.a.v. deze zaak een afwachten de houding aan te nemen. tige natuur der duinen. De weergo den waren de jongelui gunstig ge zind. Er werd druk gepraat over allerlei belangrijke en onbelang rijke zaken. En het thema van deze dag "jeugd en toekomst" bood heel wat stof tot de meest uiteenlopende gesprekken. Het ging over automatisering, ver houding studerende en werkende jeugd, problemen van arme en rij ke wereld, ontwikkelingshulp, per soneelsbeleid op de bedrijven, vrije tijdsbesteding, dood van Robert Kennedy en andere grote mensen uit onze tijd, en nog veel meer! In de buurt van "De Rustende Jager" werd gratis een verfrissing aangeboden en overal verspreid zag men groepjes neergestreken, gezellig keuvelend over alles en nog wat. De stemming bleek op perbest en iedereen had er zin in. Omstreeks 4 uur belandde het ge zelschap in het Gemeenschapshuis van de Biezemortel. Daar was het een drukte van jewelste; en na zich verfrist en gewassen te hebben, werd een lekker spepje aangedra gen, waarbij de laatste boterham men werden opgegeten. Het was 'n bedrijvige bedoening; want om 6 uur zou het officiële gedeelte van deze dag beginnen, waarbij elke groep met zijn bijdrage zou moe ten aantreden. Ondertussen waren enkele vertegenwoordigers van de kerkelijke en burgerlijke overheid binnengekomen, om te beluisteren, wat deze jongelui deze dag had be zig gehouden. De band van de An- toniusparochie installeerde zich om de verslaggeving en de daaropvol gende gebedsdienst klank en kleur te geven. Bij monde van vertegen woordigers uit de verschillende groepen werd verslag uitgebracht, geestig en spits en jeugdig enthou siast! Als besluit en samenvatting deelde aalmoezenier v. Berkel mee, dat ook dit jaar weer het contact blad "De Grasduiner" zou blijven verschijnen. Enkele jongeren gaven zich op voor de redactieraad en een van de gespreksleiders wilde als coördinator van deze groep funge ren. De roep om blijvend contact met elkaar werd beantwoord met de be lofte, dat t.z.t. voor belangstellen de gespreksgroepen zouden worden opgericht, o.l.v. enkele volwassenen uit de groep van gespreksleiders. En als derde aktiepunt zou in de loop van het komend jaar 'n voor lichtingsavond betreffende ontwik kelingshulp belegd worden. Verder waren er nog enkele vrome wen sen om deel te nemen aan 'n bouw- kamp, en om hulp te bieden aan invaliden cn bejaarden. Hierna volgde een korte gebedsdienst. Met treffende teksten, persoonlijke gebeden en mooie liederen. Tot slot hiervan gaven dominee Kroes en aalmoezenier v. Berkel samen de zegen. Als klap op de vuurpijl volgde toen een gezellige avond, met Nige ria Prong Prong Equipage. Ter af wisseling bracht elke groep ook hier weer een bijdrage met een schetsje of toneelstukje. En toen omstreeks 11 uur Nigeria op zijn best was en zijn laatste nummer speelde, was iedereen overtuigd dat grasduinen iets geweldigs is. Een van de jongelui sprak namens de anderen een dankwoord tot allen die zich tijd noch moeite gespaard hadden om deze dag tot de puntjes te verzorgen. En met de bus kwa men de overvoldane jongens en meisjes rond 12 uur weer in Waal wijk terug. UITSLAGEN le DIVISIE RBC—Willem II 2—0 De Vole wijekersAZ '67 12 VitesseHaarlem 21 FC VVV—Elinkwijk 3—2 EindhovenDFC 31 HeraclesBlauw Wit 02 Holland SportSVV 51 RCH—HVC 2—0 2e DIVISIE SC GooilandLimburgia 30 WageningenFortuna VI. 23 Helmond SportExcelsior 41 ZFC—SC Drente 0—0 EDODe Graafschap 01 Zwolse BoysVeendam 15 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Emm enAlmania UVS—Middelburg DCGRheden 2—0 3—0 2—0 - In een kort interview voor het we kelijks radio-overzicht heeft bur gemeester Teijssen het belang van de nieuwe havenwerken voor Waalwijk en omgeving bepleit. - De politie te Parijs heeft na het Odeon, nu de Sorbonne ontzet en ontsmet. - Oud-president Eisenhower van Amerika heeft voor de 2e maal een ernstige hartaanval gehad. - De A.R.-partij weigert alle steun aan belastingverlaging. - Een zestal dodelijke ongelukken zijn dit weekend te betreuren. De Stichting Jeugdbelangen van Loon op Zand geeft jaarlijks een overzicht van de werkzaamheden van het voorbije jaar. Het overzicht bevat een algemene opmer king. Terecht klaagt de stichting meerdere keren hierover. Het is de wel wat geringe belangstelling van de bevolking voor deze mooie cn onmisbare organisatie. De meeste kinderen van de inwoners zijn hierbij aan gesloten in de een of andere onderafdeling. Wanneer iets georganiseerd wordt dan staan velen aan de kant en dat de stichting echt niet waard. Zij doet ontzettend veel voor de jeugd en de mensen die er zich voor inzetten verzetten bergen werk voor de Loonse kinderen. Wil het werk voortgezet worden dan is financiële cn morele hulp en inzet beslist nodig. Het ballet werd vorig jaar verzorgd door de dames De Kort en Verhelst-van Eeten. Het heeft een goed jaar achter de rug. Een ledenwerving werd gehouden welke nog gaande is. Moge het een goed resultaat worden. Deze afdeling heeft een inkomen gehad van f. 814,70 tegen een uitgave van f. 2100,79, zodat dit in 1967 f. 1286,09 heeft gekost. Thans zijn er 30 leden. De gymnastiek bestaat nu uit 3 afdelin gen, t.w. gehuwde dames, jonge dames en kinderen. Voor heren is er nu geen afde ling meer, daar er te weinig belangstelling voor bestond. De heer Bruggeling verzorgd de lessen op een uitstekende wijze. Daar de accomodatie nog gering is worden oefenin gen gemaakt aan brug, springkast, hoog springen, balspelen e.d. Jaarlijks worden onderlinge wedstrijden gehouden welke zeer succesvol zijn. Het doel hierbij is de be vordering van deze sport. Als de mogelijk heid er is om nog meer instrumenttarium aan te schaffen zal deze sport nog meer mogelijkheden gaan bieden. De totale gym nastiek had een inkomen van f. 4657,40, terwijl een uitgave daar van was van f 7467,11; zodat met een verlies is gewerkt van f. 2809,71. In totaal zijn er 195 leden voor gymnastiek. Gidsen Maria Goretti bestaan uit twee afdelingen t.w. senioren- en junioren-groep. Mej. C. van Iersel staat hier aan het hoofd. De leden houden zich bezig met groeps- avonden, sportevenementen en algemene festiviteiten. Handenarbeid wordt beoefend naast sport, zang en t'.ans alsook culturele vorming. Thans zijn nieuwe leidsters in op leiding te Vught. De baten dezer groep waren 45.30 en de lasten 1695.63, zodat ook zij met verlies werken nl. met 1245,33 gulden. Hun ledental is nu 40. De Kabouters van Maria Goretti. Hier geven de leidsters op groepsavor den onder richt in dans, muziek, spelen en handenar beid. De Kabouters gingen het afgelopen jaar op kamp in Hilbarenbeek. Op een de zer middagen was de oudermiddag welke bijzonder in trek was. In het Cultureel Cen trum kwam de zolder gereed voor deze groep, waardoor zij een royale behuizing hebben gekregen. Het ledental van de Ka bouters is nu 30. Hun baten waren 710,86 en lasten f. 1633,77, waardoor zij met een verlies werken van f. 922.91. Het jongcnsgilde Jong Nederland - St. Gerlachus - is in 1967 opgericht. Twee groepen zijn geformeerd voor jongens vanaf 10 jaar. Dit staat onder leiding van Frans Biemans. Door alle leiders werd aan diver se cursussen e.d. deelgenomen. De oude toneelkelder van het Cultureel Centrum is hun tehuis geworden, sedert augustus vorig jaar. Veel buitensporten staan op het pro gram, maar als de dagen korter worden gaat men over op gezelschapsspelen, zang, dans en muziek, creatief werken en han denarbeid. Haar baten waren f. 167.20 en lasten f. 915,29, zodat een tekort is van f. 748.09. Het ledental is 40. De Rakkers van St. Gerlachus heeft ook twee groepen jongens beneden de 10 jaar. Het afgelopen jaar hebben zij de culturele wedstrijden van het district in Loon ge houden. Ook in Den Bosch en Drunen heb ben zij deelgenomen. Hun kampweek was in Baarle Hertog. Deze groep ziet met be langstelling het nieuwe jaar tegemoet, want zij heeft activiteiten genoeg. Zij hadden f. 621.30 aan baten en f. 1597,37 aan lasten zodat negatief staat f. 976,07. Het aantal leden is 30. De wandelsport laat het meest van zich horen. Loduka trekt er steeds maar zingend op uit en weet aan heel veel wandelwed strijden goed deel te nemen. Hier is de leiding in handen van de heer Verschuren en mej. Schoenmakers. Zij is aangesloten bij de W.S.V. Het resultaat van hun ge plande (1967) Efteling wandeltocht is dit jaar reeds bewaarheid geworden. Men ver wacht nog een sterkere uitbreiding van deze afdeling. Zij had 'n inkomen van f. 1725,85 met een last van f. 2838,63 zodat er met een tekort van f. 1112,78 gewerkt moest worden. Leden 50. De postzegelclub beperkte zich voorna melijk binnenshuis. De leider hier is de heer Van Loosdrecht, die lang ziek is geweest. Men is van plan een tentoonstelling dit jaar te houden, met ruilbeurs. De baten waren f. 13,50 en de lasten f. 212,44; te kort f. 198.94. Ledental 15. De Soos Belphégor, voor de grotere jeugd heeft een baten van f. 2426,45 tegen een last van f. 4.071,46; een verlies van 1645,01 gulden. Het ledental is 85. Zij beperkt zich tot het houden van dansavonden. Een beat- avond is gehouden en een modeshow voor teeners en twens. Van zaal Van Gompel is men zijn home gaan zoeken in de achter zaal van café-bar Belga. Hier begon men 21 oktober. De burgemeester verrichtte de ope ning. De Vrije Jeugdgroep organiseert elke maand een dansavond voor de hele jeugd van Loon op Zand. Het bestuur van deze groep hoopt dat de avonden nog drukker zullen worden bezocht dan voorheen. De Stichting Jeugdbelangen organiseert zelf ook diverse evenementen zoals de zgn. Verjaardagsactie; deze bracht in 1967 op f. 792,25. De carnaval welke in het Cultu- .MOEDERS VOOR MOEDERS" van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mevr. M. ten Haaff- van Helvoirt, le Zeine 22, tel. 4026 HULPDIENST WAALWIJK Voor hulp aanbieden en hulp vra gen: tel. 2778, b.g.g. 2604 of 2726. REGIONALE STICHTING KATH GEZINSZORG LANGSTRAAT e-O. Maatschappelijk werkster: R. M. Adriaansens, Hertog Janpark 9 tel. 2963. GEZINSZORG Inlichtingen te vragen bij: Mevr. G. E. van de Veen-Kroon, Westernde 5, tel. 2449, b.g.g. 2331. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Grotestraat 405, Waalwijk Dagelijks geopend: van 8 30 uur tot 12.30 uur. Uitsluitend voor werkenden boven dien: vrijdagavond van 7.00 tot 8.00 uur. reel Centrum werd gehouden bracht op f. 934,73. Hiernaast had de stichting nog verschillende revenuen waarmede de kaspo- sitie enigszins werd opgevoerd, doch dit al les is bijlangena niet toereikend een volledig evenwicht in de stichting te houden. Het exploitatietekort is f. 5.779,65. Het tekort zal moeten worden opgebracht uit diverse evenementen. Gedacht zal wor den aan een donateursactic t.b.v. Jeugdbe langen. De Verjaardagsactie behoeft niet met centen gepaard te gaan; de jaartallen van de leestenden mogen gerust met stui vers en dubbeltjes voldaan worden. Deze vrijwillige bijdrage die immers in 'n 'feest- kader' staat voor iedereen is Jeugdbelangen zeer welkom. In het jaaroverzicht brengt 't bestuur hartelijk dank aan allen die op enigerlei wijze aan dit werk medewerken. Ook de gemeente krijgt dank, want zij doet al het mogelijke om het werk te kunnen uitvoeren en te blijven voortzetten. Familie v. d. Hoven dankt dr. Langemeijer, de directrice, verpleegsters en bewoners van Antoniushof, alsmede de oude buurtbewoners voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij het overlij len van Elisabeth v. d. Hoven. A.s. donderdag 20 juni j| in de Grotestraat 310, Waalwijk. Wij hopen U op dezelfde wijze van dienst te mogen zijn. k BESTEL TIJDIG UW en bij BOEK. en KANTOOR BOEKHANDEL Markt 11 Waalwijk Tel. 2634 Vraag gratis bestellijst. TE KOOP Oud 2 jaar; zwart, (reu) zeer mooi. Te bevragen: Mariniersstraat 7, (Kruiskamp) tel. 04100 -31907 's-Bosch TE KOOP zeer goed onderhouden; kleur: zwart; zo goed als nieuwe banden. Bevragen: Giesbers le Zeine Oost 112, tel. 2313. Na 19.00 uur tel. 3937. TE KOOP: Leo XlII-straat 33, Kaatsheuvel Zuid Ned. Dekkleden- en Tentenfabriek L. HOEBEN N.V. Korte Schijf straat 10 TILBURG Tel. 04250 - 34840* Ook voor dekkleden en zonweringen Aan onze verpakking en onze service kunt U het merken: bij ons is de KLANT nog altijd KONING. Kom maar 'ns kijken (en proeven). A.s. woensdag op de Markt in Waalwijk HUURTENTEN Zuid Ned. Dekkleden- en Tentenfabrieh L. HOEBEN N.V. Korte Schijfstraat 10 TILBURG Tel. 04250 - 3884* Ook voor dekkleden en zonweringen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 2