een fiets Smidje Verholen en de veedieven van Texas De Vijfde Colonne Burgemeester Göppner van Unna was gastheer voor Tachos TOON AARTS de kuit:.,. ttóUhgTifcekeeëfi, ZONNEBRILLEN REEDS f 14.75. WAALWIJKSE HANDBALLERS IN DUITSLAND 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 JULI 1968 3 Goed spel op toernooi Contakten belang rijk -*> NANTES ROYAN ROYAN BORDEAUX BORDEAUX BAYONNE Sprang-Capelle ■HÈT PROFIELVAN DETOUR Maak bij ons keus uit de grote collectie. B. Bouwman 2*1 -14e etappe 9- J. VISSERS CLUBKAMPIOEN VAN ,,'t ZWAANTJE" Blijf fit en jong Het afgelopen weekend is het bestuur van Tachos met een heren junio renteam naar Unna geweest op uitnodiging van de sportver. Schwarz- Gelb 07 uit Unna. Het bestuur van Tachos bestaande uit voorzitter A. Bergmans, vice-voorzitter H. van Mierlo met de leden mej. M. Schil ders mej. L. Brok en de heer R. Franken ging naar Unna om kennis te maken met de stad Unna en met de sportverenigingen aldaar. De heren-junioren van Tachos waren uitgenodigd voor een 7-handbaltour- nooi op het veld van Schwarz-Gelb 07. Zaterdagmorgen 22 juni j.l. om half zeven vertrok de Musa-bus en om 11 uur was Tachos in Unna. Onderweg in een raststatte Koffie gedronken en ontbeten. Om 12 uur werden ze door de voorzitter van de uitnodigende vereniging, de heer Schlenkhoff en de secretaris de heer H. Bremmer met de leden van de vereniging welkom geheten en kregen de jongens de adressen van de gastheren, waarna iedereen naar de desbetreffende adressen gebracht werd voor het middageten. De opening van het tournooi was om 14.00 uur en de eerste wedstrij den begonnen om half drie. Tachos speelde direct al tegen het sterkste team (wat later bleek) n.l. Unna 07. Direct was het verschil van spel te z!en. Het Nederlandse handbal is veel minder hard en elk contact met de tegenspeler wordt afgefloten. Het Duitse spel daarentegen is keihard, cok bij de jeugd en kost wat het kost wordt de bal bij de tegenstan der afgenomen of wordt belemmerd om te spelen. De scheidsrechter staat, in vergelijking met Nederland, onlzagelijk veel toe en voor Tachos werd dit een moeilijke wedstrijd. Het wennen aan dit spel, de lange reis, het middageten en de volu men andere omgeving waren fakto- ren die het spel beïnvloedden. In de tweede wedstrijd kwam al verbetering en een beter aanpassen aan het spel, de verdediging werd constanter en zeker ook directer op de man en met felle en snelle aan vallen werd getracht de tegenstan der, Tura Witten-Rüdinghausen, te verrassen. Nu verloren ze nog met 42, maar in de derde wedstrijd werd TV Arnsberg door Tachos overspeeld. Een overrompelend Ta chos bracht de stand op 50. Dat TV Arnsberg met enkele passen te veel nog mocht tegenscoren was on belangrijk. In de laatste wedstrijd tegen TS '98 Dortmund liet Tachos zien wat in een middag aan aanpas sen te leren valt en in een werke lijk snelle en (voor Nederlandse be grippen) zeer harde wedstrijd was de spanning merkbaar over het hele terrein. De overwinning was te wei nig voor een finaleplaats, maar de laatste wedstrijd was zo'n plaats ze. ker waard geweest. Na de prijsuitreiking door de bur gemeester, waarbij de gehele Tachos afvaardiging acte de présence gaf, gmg iedereen naar zijn pension om zich te verfrissen en te eten. Om kwart voor acht 's avonds was er een gezellig samenzijn in het ver- enigings "Lokal" van Schwarz-Gelb 07 aan de Hertinger Strasze en de spelers met de ouders die de Tachos- leden onderdak verleende waren uitgenodigd. De avond werd officieel geopend door de heer Müller. De coördine- iende persoon van alle sportvereni gingen in geheel Unna. De heer Mül. Ier stelde het zeer op prijs dat het de handbalsport en met name de vereniging Tachos was die de eer ste contacten met sportgebeurtenis sen had gelegd. Hij hoopte op een intensieve voortzetting hiervan en hij vertrouwde dat de bespreking, die diezelfde avond met de verte genwoordigers van de 4 handbalver enigingen van Unna met Tachos vruchtbaar mocht zijn. Als herinne ring aan deze avond speldde hij het bestuur van Tachos en de aanvoer der van het juniorenteam, Martien Hamers, een speldje op van de ver eniging Unna 07. De heer A. Berg mans, voorzitter van Tachos, be dankte de heer Müller. de vereni ging Schwarz-Gelb 07 en iedereen ven Unna die meegewerkt had aan do zeer prettige ontvangst van Ta chos in de stad Unna en hij stelde dat Tachos blij was dat de eerdere contacten met de Sportver. Schwarz- Gelb geleid hadden tot dit resul taat. Tachos stelt voorop het con- takt met de spelers onderling en daarom was Tachos zo blij dat de heren junioren bij het eerste con tact van de beide besturen in Duits land ook deel konden nemen aan 'n tournooi. De heer Bergmans hoopte dat de ze eerste ontmoeting op sportgebied tussen de beide steden een begin mocht zijn van vele sportieve ont moetingen op alle gebied en als her innering bood hij, namens Tachos, de heer Schlenkhoff, voorzitter van de afdeling handbal van de Sport vereniging Schwarz-Gelb 07, een verzilverd wandbord aan met als af beelding twee handballende figuren met de naam Tachos en de datum van het eerste bezoeK, tevens werd er een persoonlijke attentie aange boden. De heer Bergmans bracht nog de speciale groeten over van de heer J. van Heeswijk, die door fa milie-omstandigheden geen gehoor had kunnen geven aan de uitnodi ging van Schwarz-Gelb 07. Na de kennismaking van de per sonen en de mogelijkheden van de verenigingen werd een voorlopig programma opgesteld met als eerste programmapunt een bezoek van Schwarz-Gelb 07 met een heren- seniorenteam aan Waalwijk en wel het weekend van 24 en 25 augustus. Op 5 oktober is Tachos uitgenodigd om daar met een dames- en een herenteam deel te nemen aan een groot zaalhandbaltournooi en dan in maart 1969 een afvaardiging van on. geveer 30 personen uit Unna naar Waalwijk, waarbij dan nog bekeken wordt hoe de groep samengesteld gaat worden en van welke vereni gingen. Tussendoor kunnen dan nog eendags reizen gemaakt worden door b.v. junioren. De zondagmorgen begon met deel name aan de H. Mis om 9 uur, waar na een rondrit door de stad op het programma .stond. Het diner werd aangeboden door de gemeente Unna en hierbij was de burgemeester van Unna, de heer Göppner persoonlijk gastheer. De heer Göppner wachtte Tachos op bij het restaurant en in zijn welkomswoord aan tafel zei de burgemeester dat hij verheugd was dat het de jeugd was die naar Unna kwam en zodoende nieuwe indruk ken kreeg van Duitsland. Wij, oude ren,zo zei de burgemeester, hebben andere herinneringen en wij zijn verplicht dat wij in vriendschappe lijk contakt komen met de buurlan den. Hiervoor is sport zeer geschikt en wij zijn daarom blij dat dit eer ste kontakt tot stand is gekomen en hopelijk zal de jeugd een goede in druk krijgen van het huidige Duits land. Als herinnering aan deze dag bood de burgemeester Tachos een wandbord aan van de stad Unna. De heer Bergmans dankte de bur gemeester namens Tachos voor de prettige ontvangst, hij vertelde iets over de toekomstige plannen van de gemeenschappelijke contacten op handbalgebied en hij sprak daarbij de wens uit van verdere sportver- broedering tussen de beide steden, waarna hij de heer Göppner namens Tachos een persoonlijke attentie aanbood. 8eETAPPE_5 JULI-227 km JaRoche 65 km Marars AHanHsche Roche,fe Rochefort Cadeuil 6ju li- rustdag 9eETAPPE_7JULI_137km izes17km Lorignac StCiers42km Ie Poritet Blaye V>St Andre f 106 km Carbon IQeEfAPPE- 8JULI_2Ó1km Labouheyre 71 km aharie M E CashehS UI Dax135km Pèyrehorade Bidache160m Briscous SPANJE P.V. „NOOIT GEDACHT" De postduivenvereniging „Nooit gedacht" hield zaterdag een wedvlucht vanuit St. De- nis. De prijzen werden als volgt behaald: J. de Meter 1, tevens de hoofdprijs; J. van Zeist 2 4 6 7 8 18; G. Rozcnbrand 3 21 27 32; M. Netten 5; A. Heiblom 9; C. Verhagen 10 29; N. Treffers 11 15; P. Blom 12; D. v. Os 13 16; Joh. Sterrenburg 14; W. Nieuwenhuizcn 17 19 24; A. Nieu- wenhuizen 20; D. v. d. Schans 22 23; A. Spierings 25; J. ljpelaar 26 33; A. Spui- broek 28 30; J. Kramer 31; C. Broeks 24. Eerste duif 11-11-20 uur; laatste prijsduif 11-36 uur. Dinsdag inmanden voor Augouleme tussen 7.30 en 8.30 uur. Vrijdag inmanden jonge duiven voor Duffel tussen 7 uur en half 9. ROODE KRUIS-AKTIE 1968 De huis-aan-huis collecte voor het Neder landse Roode Kruis bracht in de gemeente Sprang-Capelle het respectabe bedrag op van f. 2822,18. -PYRENEEEN- E CEVTR.MASSIEF-pALPEN—-JURA-., Y y Y BRILLENSPECIAALZAAK v/h Tausch Grotestraat 231, Waalwijk Telefoon 3866 .Polaroid'' is het handelsmerk van Polaroid Corp..Cambridge.Mass. U.S.A. r-AUANT. KUST-^ Sfarl rBElult-, le I7ml0efappe.27juni-8juli (Van onze verslaggever WAALWIJK - Tijdens een feeste lijke bijeenkomst in café-restaurant Het Galgenwiel heeft de biljartver eniging 't Zwaantje maandagavond de clubkampioenen gehuldigd. Voor zitter P. Gons zei verheugd te zijn, dat 't Zwaantje op een goed seizoen kan terug zien. Het eerste team werd namelijk districtskampioen. Een woord van lof had hij voor de deelnemers aan de clubcompetitie die na de maandenlange strijd in het dis trict toch nog bereid waren opnieuw de strijd op het groene laken aan te binden. De onderlinge competitie was ver zorgd door wedstrijdleider André Hamers, die voor iedere deelnemer een verrassing had. De clubbeker, de Marinus van Bracht-trofee, ging naar de heer Vissers, die het kleinood uit handen van mevrouw Van Bracht ont ving. De heer J. Klerks, die zich de meest constante speler had getoond, zag zich beloond met de Tom Bur- manje-trofee, die door de schenker werd uitgereikt. De Poedelprijs was voor de heer Wittens. Mocht 't Zwaantje I dan district kampioen zijn, het tweede viertal heeft in een uitdagingswedstrijd het eerste team tweemaal weten te klop pen. Voor deze overwinning werden de overwinnaars door het eerste team beloond met een vaatje bier. Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 CQKtBiQHT STUOO »VA* 126. In de opwinding van de afgelopen gebeurtenissen hebben we helemaal vergeten, dat er in de keuken nog zo'n trouwe makker rondliep, die naar de naam Sambo luisterde. Daar ging de smid nu heen en Sambo riep verbaasd: „Ah, dag goeie smid- baassie! Ik hebben jou veel lang niet gezien! Was jij mij hebben vergeet?" „Niks hoor," lachte de smid. „Ik kom juist hier omdat ik mij herinnerde, dat jij zo goed huishoudelijk werk kon doen. Zou jij mij dat lelijke gat in mijn broek kunnen naaien?" „Ach, wat jammer van die mooie zondagse broekkie," klaagde Sambo. „Lig jij maar op die kleine krukkie met buik, dan zal Sambo met schaar en naald en draad en vingertjeshoed wel even repareer dat goeie broek kie De smid ging voorover lig gen en brave Sambo begon met gro te steken de broek van de smid te herstellen „Ik kannen héél goed herstel veel boel kleertjies," schepte Sambo op, maar de smid luisterde niet Hij lag met grote ogen te kij ken naar de koeienhuid die voor hem op de grond lag. „Mooi hè," zei Sambo. die dat wel merkte. „Dat is ouwe kleertjies van koeitje. Koeitje is opgegeet en nou heeft hij die kieertjies niks niet meer nodig. En nou heeft Sambo die gelooid en mooi leertje van gemaak. „Juist" riep de smid uit. „En dat is nou pre cies wat ik nodig heb". „Stilzitten" riep Sambo nog, maar het was al te laat. Smidje Verholen sprong als n kogel omhoog, helemaal vergetend, dat hij precies in de vuurlijn van een scherpgepunte naald lag. Het gevolg laat zich dan ook gemakkelijk ra den. De naald trof doel en de smid slaakte een pijnlijke kreet FEUILLETON door Evan John 10. „Maar...", wilde zij tegenwerpen. „Kom liefste, ga nu maar gauw", drong hij aan. „Ik weet zeker dat de dokter en mejuffrouw Grew je dit niet kwalijk zullen nemen". Zij wist dat verder protest nutte loos was en nogal timide wenste ze 't meisjes en de knappe gast goede dag. Veel liever was ze knus bij de haard blijven luisteren naar het gesprek van die geleerde mensen, al begreep ze dan ook niet waar het over ging. Het werd later en later; af en toe hoorde ze gelach van beneden komen, maar dat werd zeldzamer, naarmate het uur vorderde en het gesprek ernstiger werd. En inderdaad, ze zou niet veel be grepen hebben van hetgeen er gezegd werd. Mara ze was een vrouw en zou misschien bij intuitie aangevoeld heb ben, wat Bobbie Grew hoopte dat uit dit gesprek zou voortvloeien, in het bijzonder uit bepaalde dingen, waarop dokter Lamier zonder omwegen ant- woorddde. Neen, misschien had haar man toch wel gelijk gehad, en kon ze hier beter niet bij zijn. HOOFDSTUK 6 „Papieren, papieren en nog eens papieren!" zei de dokter. „Er komt tegenwoordig geen eind aan al die dingen die een mens ondertekenen moet!" Ditmaal was het een dokter in de medicijnen die sprak, een „dokter" zoals hij betiteld werd op het formu lier, dat door hem zo wrevelig beje gend werd. Hij keek zijn patiënt aan, een grijsharige man, met een scherpe blik, een gegroefd gelaat en een op vallend rechte gestalte. „Eerlijk, commandant", zei dokter Malets, „het is me een raadsel hoe we in deze tijd nog kunnen dokteren. Als ik al die uren eens ga optellen die ik verknoeid heb aan het invullen van formulieren...! Maar gaat u zit ten". De commandant nam plaats. „Op de vloot is het nog erger", zei hij. „Mijn enige troost voor het feit dat ik halverwege de oorlog mijn uniform heb moeten uittrekken, is dat ik mis schien straks in het burgerleven min der paperassen in te vullen heb". „Zeg dat maar niet te hard". Dok ter Malets grinnikte terug. „U ver geet de indentiteitskaarten en bon boekjes... Neem dit ding nou! Igna tius Grula - wie is dat voor de dui vel eerlijk en betrouwbaar persoon - naar mijn beste weten beantwoord, en al die nonsens meer... Advocaat, Notaris, Arts, Chirurg... allemaal mensen die hun hand in het vuur moe ten steken voor kerels die ze in de verste verte niet kennen. En doen ze het niet, dan komt er een dominee op de proppen en die legt prompt een eed af, wat misschien nog veel erger is!... O, wat kan het mij schelen!" De hand met de pen zweefde in de lucht, terwijl de dokter de stippellijn zocht waarop hij moest tekenen. „Neemt u mij niet kwalijk", zei de commandant, „maar als ik u was, zou ik dat papier niet ondertekenen". „Wat? Waarom niet?" De dokter keek hem scherp aan. „Omdat ik zoiets uit ervaring zou nalaten". De mond van de comman dant was nu vastberaden. „Wat ik daarnet zei van de vloot, dat is waar - stapels en nog eens stapels papier - negentig procent onzin. Maar de resterende tien procent is geen onzin. Neem me niet kwalijk, maar het lijkt me dat dit voor een dokter ook van toepassing is, zeker als het om een paspoortaanvrage gaat van een kerel die je niet kent. U zei toch dat u die man met die rare naam nog nooit ge zien had?" „Nog nooit van mijp leven!" De dokter was een tikje gepikeerd door de ernst waarmede zijn patiënt de kwestie opnam. „En mag ik u ook vragen wie u verzocht heeft dit ding te onderteke nen?" „Een van ynijn patiënten. Hij is na u aan de beurt". „Nu het gaat mij niet aan, maar als ik u was, scheurde ik dat ding in snippers, en ik zei tegen die patiënt dat ik het kwijt was geraakt". De besliste toon waarop de com mandant sprak, ergerde dokter Malets bepaald. Hij stopte het formulier, on getekend, maar ook niet verscheurd in de prullenmand. Daar moest die oude bemoeial maar genoegen mee nemen. Per slot van rekening deed hij het alleen maar voor de vorm. De dokter keek zijn patiënt aan. „Dus de diagnose van de marine dokter bevredigt u niet?" „Om u de waarheid te zeggen: nee. Ik mag dan een oude bok zijn, die misschien invalide is voor hij de Pa cific gezien heeft, maar zó versleten ben ik toch ook niet. Kijk eens, de symptonen. „Laat me u maar, eens onderzoe ken. Wilt u even uw bovenlichaam ontbloten?" Het onderzoek was kort en zakelijk en het daarnet gegeven advies klonk verantwoord. De dokter liet hem uit. Hij lette ternauwernood op de man die hem in de gang passeerde en de spreekkamer binnentrad voor het vol gende consult - een buitenlands ty pe met een hoornen bril op. De tweede patiënt legde nog min der beslag op de dokter zijn tijd. Wat hij vertelde klonk heel aannemelijk, al was het beknopt. Maar hij hield niet op, voordat de dokter het formu lier uit de prullemand had opgevist en er zijn naam had ondergezet, deels om de man de deur uit te krijgen. Was de commandant een minuut of twintig langer in de buurt gebleven en had hij zich onzichtbaar kunnen maken om zo de man met de hoornen bril te volgen, dan had hij getuige kunnen zijn van de gevolgen van het feit, dat zijn raad in de wind gesla gen was. Mijnheer David Wheeler kuierde op zijn gemak naar de eerstvolgende straathoek, sloeg die om, en zette er dan flink de pas in. Zijn weg voerde naar Soho. Zonder incidenten bereik te hij het kantoor van de Strijdkreet, opende de deur met zijn eigen huis sleutel en vondde kamers verlaten en leeg. Hij begon dadelijk met papier hout en kolen in de haard te gooien en er vervolgens de vlam in te jagen. Hij vond een pot koude thee, stoffe lijk overschot van een avond laat wer ken, goot het onsmakelijk-uitziende bruine vocht op een tinnen blad, en legde het aanvraagformulier er in, alsof hij een foto ging ontwikkelen. Terwijl het nog nat^was, veranderde hij de datum met 8 jaar. Door de te weeggebrachte lichte verkleuring - koffie gaf een veel zwaarder kleur - zou het formulier er niet al te nieuw uitzien. Nadat de dubbele operatie verricht was, legde hij het papier bovenop een paar mappen met Strijdkreet-exem plaren, die op een der stoffige plan ken schuin tegen elkaar leunden. Ver volgens opende hij het tweedehandse brandkastje, waarin de nodige kas middelen voor het blad opgeborgen waren. Na even tussen een stapel vreemdsoortige documenten gesnuf feld te hebben, haalde hij een oud, verfomfaaid paspoort te voorschijn. Die pas had heel wat reizen mee gemaakt en niet in de zak van de rechtmatige eigenaar. Nadat men hem de niets vermoedende Ignatius Grula afhandig had gemaakt, was de pas van Albacete naar Barcelona gegaan, zonder ook maar één bomsplintertje op te lopen. Van Barcelona was het document eerst noordwaarts en toen oostwaarts gereisd en later uit de sta len kast in een groot kantoor terug naar het gematigder Londense kli maat. Wheeler bekeek het bereisde boek je met een deskundig oog. Aan de binnenzijde van de omslag las hij dat een sinds lang afgetreden Secretaris generaal van het Departement van Buitenlandse Zaken „in naam des Konings worden alle betrokkenen verzocht, den houder dezes vrije toe gang te verlenen, en hem daarnevens alle bijstand en bescherming te ver lenen, die hij mocht behoeven". (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 3