waalwijkse en Unqstmatse couRAnt Hoe zien buitenlanders de Nederlandse toerist? M Overgangsexamen Chr. ULO- school Sprang-Capelle Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Circus Toni Boltini vrijdag in Drunen top förm meubelen 04 ft M©©iste wÊÈÊËf*'- 3 GEEN ROYALE GASTEN VANNACHT WONDERLIJKE OPTOCHT uitsluitend verkrijgbaar bij De meesten van ons hebben wel een mening over de verschillende buiten landse toeristen die ons land bezoeken, een mening die we mogen be schouwen als de gemiddelde indruk die toeristen uit een bepaald land op ons Nederlanders maken. We weten daarbij, dat niet ai die toeristen aan deze bepaalde kenschets voldoen, maar veel van hen wel en zo geldt dat omgekeerd natuurlijk ook voor de mening die buitenlanders hebben over de Nederlandse toerist in zijn land. Overigens blijken die meningen in de diverse landen, waarheen de Nederlander in zijn vakantie graag trekt, niet sterk uiteen te lopen en we mogen daaruit dus concluderen, dat we al die buitenlanders, zoals Duitsers, Belgen, Fransen, Italianen en Span jaarden ongeveer dezelfde indruk maken als gast van hun land. We hebben een aan- tai zeer onaan gename trekjes Natuurlijk is het voor onze zelf kennis zeer belangrijk om te weten hoe deze buitenlanders ons zien en wanneer we hun mening horen, dan zullen we constateren, dat deze niet onverdeeld gunstig is. Nu behoeft dat natuurlijk ook niet, want wij Neder landers hebben op onze beurt ook wel wat aanmerkingen op diverse buiten landse toeristen in ons land, maar wat zo bijzonder interessant en misschien wel schokkend voor veel Nederlan ders zal zijn, is wel dat de mening van de buitenlanders over ons als toeristen in hun land in veel opzich ten zeer sterk afwijkt van de mening die we over onzelf hebben en dat is toch wel even een minder prettige ge waarwording. Over het algemeen zijn wij Neder landers een volk dat van zichzelf de indruk heeft dat we rustige, een beet je conservatieve en doodfatsoenlijke mensen zijn. Volgens de overlevering zijn we uiterst correct, een beetje in onszelf gekeerd en zeer zindelijk en ingetogen. Dubbele mentaliteit De buitenlander die ons heel goed kent, doordat hij in ons land heeft vertoefd, maar ook Nederlanders in zijn eigen land heeft meegemaakt en dat zijn tegenwoordig veel buitenlan ders, kan ons het best kenschetsen. Het blijkt dan, dat wij er een dubbele mentaliteit, een soort Jekkel en Hyde instelling op na houden. Inderdaad krijgt de buitenlander wanneer hij wat langer in ons land is de indruk dat het grootste deel van ons volk correct, rustig, ingetogen en zindelijk is, want zo doen we ons voor in ons eigen kringetje, maar wanneer de Nederlander eenmaal buiten zijn ei gen grenzen is, dan komt volgens de buitenlanders zijn ware aard boven. De meeste Nederlanders denken dan dat ze niet langer hypocriet behoeven te zijn, want wie kent hen in het bui tenland? De Nederlanders die ze daar ontmoeten doen precies zo, want ze zijn toch uit! Natuurlijk zijn er ook Nederlanders die zich anders gedra gen, maar de algemene indruk van onze buitenlandse gastheren is, dat de meeste Nederlanders eenmaal over de grens goed loskomen. Loskomen Van ingetogenheid valt dan niet veel meer te bespeuren. Ze houden van bossen, joelen, zingen en laten op alle mogelijk manieren duidelijk blij- Bevorderd van klas 1 naar 2: Marja de Bie, Gerda Buizer, Willy van Dalen, Johan van Delft, Jan van Dommelen, Johan Haitsma, Anja Haitsma, Ad Honcoop, Ad Huysman, Machiel Koenen, Arja van de Linde, Corrie van der Made, Annelies Mole- graaf, Tonny van Oversteeg, Paulie Rijken, Tineke Tabbers, Annalies Treffers, Annelize Verhoofstad, Sie- be Waarts, Mieke van Zeist, Sprang- Capelle; Ria Both, Jos van Driel, Kees Riedijk, Henny van der Sijde, Jan Verduyn, Waalwijk; Ab Dekkers, Jos Dekkers, Johan Timmermans en Johan Verhoeven, Kaatsheuvel. Niet bevorderd: 9. Bevorderd van klas 2 naar 3: Tiny Been, Martin de Bie, Ina Bo- gers, Nelly Bouman, Anton van der Galiën, Gea Haverhals, Dick Hoef nagel, Marja van der Hoven, Willy Klop, Elly Konings, Jan Konings, Wim Konings, Ad Mandemakers, El ly Meyer, Lia Roosenbrand, Adri de Rooy, Willy Rozenbrand, Hans Stein, Addy Timmermans, Marja Veldsink, Ans Vermeulen, Benny Verschuren, Teuni Vos, Anneke Wolff en Jaap Zonneveld, allen te Sprang-Capelle; Gerard Kerstens, Fokko Kooy, Ad Ophorst, Arjan Spuybroek, Wil Sijens, te Waalwijk; Kees Voermans te Kaatsheuvel. Niet bevorderd: 6. Bevorderd van klas 3 naar 4: Ellen Barendregt, Machiel van Beek, Lia de Bie, Hans de Bie, Joke Buizer, Corry van Campen, Lianne Gouda, Willeke Heynneman, Piet Hoefnagel, Ina Hommel, Hans Koenen, Ina van de Laar, Tonny Metzke, Henny Mole- graaf, Tonny Ophorst, Arie v. Over steeg, Thea Rozenbrand, Joop Rijken, Ina Snijders, Ad Spierings en Piet Wagemakers te Sprang-Capelle, Ger- rit Haverhals, Willy Haverhals, Fred dy Kampshorst, Cor Mes, te Kaats heuvel; Amy van der Hoeven te Waalwijk. Niet bevorderd: 1. Geslaagd voor het A-diploma met Wiskunde: Hans de Rooy te Sprang-Capelle. A-diploma met middenstandsliplo- ma: Piet Pruyssers, Corry Raamstijn, Ja cob v. d. Werken te Sprang-Capelle; Bert Kamphorst te Kaatsheuvel en Edwin Brust te Waalwijk. Voor het B-diploma: Jan Bogers te Kaatsheuvel. Afgewezen: geen. ken dat ze er zijn. Daarbij houden zij dikwijls in het geheel geen rekening met de wensen en opvattingen van anderen. De buitenlanders zien de meeste Nederlanders niet als royale gasten. De Nederlander kijkt dikwijls als hij uit is ook op de dubbeltjes. Hij geeft vast niet meer uit dan nodig is. De Nederlandse vrouwen vinden de buitenlanders niet zo degelijk als wordt verteld. Aanvankelijk doen veel Nederlandse vrouwen nog wel wat terughoudend, maar in het bui tenland zijn er veel die snel aanmer kelijk vlotter worden en dat geldt speciaal voor jonge Nederlandse meisjes volgens de Italianen. Resumerend komt het hier op neer, dat veel buitenlandse gastheren de Nederlandse gasten met gemengde gevoelens bekijken. Velen hebben en kele onprettige trekjes voor de bui tenlander, die hoofdzakelijk liggen in het vlak van de rumoerige, ongege neerdheid en krenterigheid. Sprang-Capelle Kü Basis voor persoonlijk bezit Late thuiskomers of vroege opstaanders zullen de komende nacht een wonderlijke optocht onze plaats zien binnentrekken. Circus Toni Boltini is met een karavaan van ruim tweehonderd felgeel ge schilderde voertuigen op weg naar Drunen. Vanavond wordt elders nog een voorstelling gege ven, maar direkt na afloop begint de afbraak van de grote groen-witte tent, die plaats biedt aan zevenduizend toeschouwers. Een legertje tent knechten, meest Marokkanen, komt dan in actie om de grote zitinrichting vakkundig te demonteren en op de gereedstaande vrachtwagens te laden. Buiten zijn dan andere lieden bezig de ruim twee kilometer lange oranje omheining volgens een vaststaand systeem op de lange hekkenwagens te stouwen. Musici sjouwen met hun instrumenten, artiesten verzorgen hun apparaten, kortom het is dan één wriemelende mierenhoop op het circus terrein. men geleidelijk ook de caravans van de artiesten: De Tsjechische fiets acrobaten, het zoontje van Pipo de clown, de Italiaanse trapeze-artiesten enz. Gehinnik, gesnuif, gebrul en ge trompetter begeleiden de stoet, want ook de kamelen, de olifanten, de paarden, leeuwen en andere dieren maken de verhuizing mee. Bij het bin nenkomen van een stad is het soms even zoeken naar de plaats, waar het circus komt te staan. Meestal de in woners wel zo bereidwillig om de cir cusmensen de juiste weg te wijzen en ook u zult dat ongetwijfeld doen als u vannacht nog op straat bent. Is de grote tent eenmaal leeg, dan zakt het zware tentzeil met de masten door het overhalen van één handle van het hydraulisch systeem. Het duurt dan niet lang meer of iedereen is gereed voor de zoveelste verhuizing van dit jaar. Twee uur nadat het cir cusorkest de slotmars heeft geblazen is het gehele terrein leeg, is de hele karavaan onderweg. Richtingwijzer- systeem Meestal stuift directeur Toni Bol tini vooraan in de stoet. Hier en daar stopt hij om de aanwijzing te geven, dat borden moeten worden uitgezet. Met het oog op de vele buitenlanders in de karavaan rijdt het circus vol gens een eigen richtingwijzersysteem, opdat nakomers de volgende speel plaats weten te vinden. De laatste wagen, de rijdende werkplaats van de monteurs, de bezemwagen, die hulp moet bieden aan eventueel onderweg gestrande medewerkers van het cir cus, neemt later deze borden weer mee. Na de riante directiewagen, een lange trailer vol wooncomfort, ko- Aktiviteit Alleen al op de opbouw van dit circusdorp is een schouwspel op zich. Overal is nu activiteit. De hekken worden gezet, de kassa's gaan open, in de uitschuifbare directiewagen worden de eerste gasten ontvangen, het rijdende kantoor vangt de post op, de plaatsmeester wijst iedereen 'n plaats aan voor zijn caravan, de roof dieren worden gevoederd, de paarden krijgen water, de olifanten maken hun morgenwandeling en de kamelen wor den gelucht. Na enkele uren is alles gereed, maar tijd om te rusten is er niet veel. Nu knappen de 200 circus mensen zichzelf op, om gewassen en geschoren het hooggeëerde publiek te ontvangen. Daar klinkt reeds schel 't fluitje van de regisseur, ten teken, dat over een half uur ieder zijn plaats moet hebben ingenomen voor de 'Ein- lasz'. De circusmensen mogen dan ver moeid zijn, ze laten het niet merken. Als de schijnwerpers in de grote tent aanflitsen en de circuskapel de ope ningsmars inzet vergeet ieder zijn vermoeidheid om zich voor de volle honderd procent te geven voor het toegestroomde publiek. Zo zal het ook morgenmiddag hier zijn als Cir cus Toni Boltini de openingsvoorstel- Mijnheer de Redakteur, Naar aanleiding van het verslag in Uw blad van 28 juni der ledenver gadering van de Prinses Wilhelmina- school aan de Zuidhollandse Dijk, verzoeken wij u beleefd ons enige plaatsruimte af te staan in uw blad. Wij moeten helaas constateren dat dit verslag een onjuiste indruk wekt. Bij contact van onze zijde met het bestuur vóór de vergadering werd ons mede gedeeld, dat in het belang van het ordelijk verloop dezer vergadering, waar men n.l. tengevolge van allerlei verspreidde onjuiste geruchten, een gespannen sfeer verwachtte, men ook ons niet het woord kon verlenen om ons standpunt uiteen te zetten en de leden eerlijk voor te lichten. Het bestuur zou dus alleen de be stuursverkiezing aan de orde stellen en kon dus eerlijkheidshalve niemand van de leden het woord geven. Na de opening vroeg de heer Zonneveld het woord, waarop de voorzitter hem ant woordde dit niet te kunnen verlenen, wel kon hij na de bestuursverkiezing het bestuur spreken. Wij menen dat het de heer Zonneveld als gemeente secretaris bekend kan zijn, dat de voorzitter de leiding van een verga dering heeft en ook de heer Zonne veld zich aan de orde heeft te hou den. Hij bleef echter aandringen en zei ,,Als u mij het woord niet geeft, dan zal ik het nemen en u zult zo de vergadering niet in de hand houden". Daarna keerde hij zich om en riohtte zich tot zijn aanhangers, welke, het leek wel afgesproken, voor een groot gedeelte begon te applaudiseren, het geen tengevolge had, dat de orde der mate werd verstoord, dat de voorzit ter onmogelijk de vergadering kon voortzetten, en wel gedwongen was deze te schorsen. O.i. had boven het verslag behoren te staan: „Wegens wanorde vergadering geschorst". Op waardige wijze ver liet het bestuur de vergadering, in scherp contrast met het optreden van de heer Zonneveld, die o.i. de ver antwoording draagt voor deze gang van zaken. Voorts moeten wij stellen, dat niet een overgrote meerderheid, maar een minderheid applaudiseerde, hetgeen mede aan de hand van de presentielijst aangetoond kan worden. Twee leden. van Complete Woning- Inrichting ling geeft en u hooggeëerd publiek zult zijn. Een hard leven, ja dat wel, maar ook een mooi leven in dat won derlijke wereldje van mens en dier, in het circusdorp van Toni Boltini VRIJDAG 5 JULI 1968 89e JAARGANG No. 54 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent uióen Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 F- kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I>. kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Al/e benodigdheden van STATIONSTRAAT 51* WAALWVK """«SB beschermt tegen zonnebrand BURGERLIJKE STAND Geboorten: Reinier z.v. C. N. Kleinloog en G. Neder- veen; Roelof Johan z.v. A. Timmermans en A. J. Kuijsten; Elizabeth Steina d.v. P. Fa ro en M. T. Rijken; Adrianus Jacobus z.v. M. L. M. Verduijn en J. C. Rozenbrand; Jenneke d.v. G. P. van der Schans en J. van Peer. Huwelijken: H. Paans en J. A. A. de Visser. Overlijden: B. Ophorst, 93 jaar; J. van Dee w.v. Van Ierse], 87 jaar; A. Paans, 81 jaar. Ingekomen: W. C. Geenen van Loon op Zand; L. Da- men e.v. Geenen van Loon op Zand; J. G. de Peuter van Eethen. Vertrokken: G. R. Veldkamp en echtg. naar Tilburg; H. Paans en echtg. naar Zwijndrecht. We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mét de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar-en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. JUWELIER uw mm TILBURG FIUSPUEIN *6 88 tel. 88080 BuadienaUn ljjn 2 en ■toppan voor de deur. Volop parkeergelegenheid ofltetool TOP-FORM adviseur

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5