wAAlwijkse en UnqstRAatse couraïu Concordia - Loon op Zand presenteerde zich in het nieuw Studenten revoluties CAHTOBF VAN OSSUAN BOREN Gecostumeerde De Kaaischijters voetbalwedstrijd De Vriendenkring (Xa, mpe dCampe Grote Zwitserse kalenderprijsvraag OPEN OOG -Huidverzorging WIN EEN VAKANTIEREIS In de zon na 2 uur bruin De Nieuw voor Nederland Drogisterij Parfumerie Stationsstraat 63 Waalwijk zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder Vrijdag 12 juli op „Baardwijk"-terrein Burgemeestersgezin van 's-Gravenmoer begraven Tilburg De VRIJDAG 5 JULI 1968 89e JAARGANG No. 54 vAn het Zuióen Uitgever Waalwyksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. 1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Maandag heeft de Kon. Erk. Har monie Concordia zich gepresenteerd met een grootse optocht door het dorp. Haar leden met drumband wer den in een nieuw uniform gestoken en een pik-splinternieuw majoretten- korps trok Concordia. Op het Oran jeplein, in de Salm Salmstraat en bij de Winkelgalerij werden shows weg gegeven van het majorettenkorps, terwijl ook in de straten menige korte Ie belangrijkste les die men uit de internationale studentenrevolutie kan trekken is, hoe fragiel de mo derne maatschappij is geworden. Met verrassend weinig moeite wist een handvol jonge studenten geheel Frankrijk in grote beroering te brengen. Minder succesvol, maar be. langrijke pogingen in dezelfde rich ting werden in de laatste maanden ondernomen in New York, Belgrado, Berlijn, Madrid, Praag, Warschau en Cairo. Men ziet dat het optreden der studenten zich niet heeft be perkt tot de landen en steden in zo genaamde westerse regionen. Ook in cie wat men pleegt te noemen links geregeerde landen deden de studen- len van zich spreken. Politiek-filosofisch gezien hebben ae aktivistische studenten weinig idee van wat zij willen. Hun ge meenschappelijke band bij alle ide ologische verschillen is aktie, ter- wille van de aktie. Toch moeten de huidige rebellen een doel proclame ren. In sommige landen stellen ze zich rechts van de aanvaarde rech tervleugel op, in andere landen links van de geaccepteerde linkervleugel; in sommige verlangen ze een soort verwarde democratie en in andere een soort verward marxisme. De nieuwe generatie schijnt met heim wee terug te grijpen naar een ouder wets anarchisme. Zij heeft van uni versiteit tot universiteit het geloof kunen verbreiden, dat de studenten over een groot politiek potentieel beschikken als het gaat om maat schappelijk protest. Deze functie is nuttig, maar de studenten schijnen te vergeten dat zij ook verplichtin gen hebben jegens de maatschappij. Een zeer groot deel van hen stu deert, althans in Europa, op beur zen. De moderne maatschappij heeft de jeugd een passende opleiding ver zekerd, maar in alle landen is zo veel veranderd, dat ook de positie en de mogelijkheden der jonge af gestudeerden anders is dan vroeger. In het verleden waren de kinderen van rijke families in staat te gaan studeren. Deze rijke families had den veel relaties in vooraanstaande kringen en voor hun kinderen was wel een carrière mogelijk na be ëindiging van studie. Grootgrond bezitters, officierskorps en kerk trokken veel afgestudeerden aan en desnoods kon men ook nog een car rière opbouwen in de koloniën. De imperia zijn echter verdwenen, de landgoederen sterk in aantal en om vang afgenomen, de legers kleiner geworden en de kerken zien hun in vloed verminderen. Er zijn minder mogelijkheden voor jonge afgestudeerden in de hoog ontwikkelde landen, omdat er door de automatisering (die in de toe komst overigens toch tot grote werkloosheid zal leiden) minder po sities in de industrie beschdtraar beschikbaar komen. In minder ver ontwikkelde maatschappijen als de Costeuropese, waar de massa na het verdwijnen van de feodale verhou dingen aandrong op meer en beter onderwijs, kon het nieuwe econo mische systeem evenmin voldoen aan de bij de jongeren gewekte ver wachtingen Het aantal studerenden is met grote sprongen gestegen. De studenten puilen uit de universi teiten. Maar wat zijn hun mogelijk heden na beëindiging van de studie? Zij voelen het, zij begrijpen het en v. ensen een andere wereld met be tere mogelijkheden, maar de moei lijkheid is, dat zij niet zien, hoe dit op korte termijn te realiseren en daaruit vloeit een neiging tot anar chie voort, een neiging tot revolutie om de revolutie, doch zonder een duidelijke politieke lijn, omdat wat deze materie betreft er nog geen sprake is van een politieke lijn niet in het Westen en niet in het Oosten. Daarom zijn de revolutionaire stu denten in het westen links geori ënteerd en in het Oosten rchts. Met al hun aktiviteiten hebben zij niets substantieels bereikt, slechts aange toond, dat alle moderne maatschap pijen zeer kwetsbaar zijn, evenals het Franse voorbeeld. vertoning werd gegeven. Door de hele gemeenschap is Concordia bij zonder goed ontvangen. Het was dan ook een lust voor het oog dit korps nu te zien marcheren. Een kort bezoek werd nog gebracht aan de pastorie. In de zaal terugge keerd werden de leden van het korps, de drumband en nieuw majoretten korps hartelijk gefeliciteerd door de voorzitter van Concordia, de heer E. van Hoorn. Hij zei o.m. dat de plan nen van begin 1968 nu werkelijkheid zijn geworden en het korps meer aan zien hebben gegeven, vooral nu zij zich meer op het show-element gaat toeleggen. Uit heel Concordia zijn ca. 10 personen bereid geweest de ver siering van het korps op zich te ne men. De beschermvrouwe De Stich ting De Efteling met de Vrienden van Concordia, de donateurs en begunsti gers hebben het mogelijk gemaakt de ze kostbare zaak ten uitvoer te bren gen. De heer Anton Pieck, de ontwerper van de Eftelingsprookjes, heeft ook het uniform van de majoretten ge maakt. Het is geheel vervaardigd door de dames die het bestuur hebben geformeerd. Het is iets origineels ge worden. De adviezen van de heer Pieck zijn bijzonder op prijs gesteld. De voorzitter zei dat hij trots was op de medewerking van bestuur en leden bij dit plan en bracht allen hartelijk dank. Vooral aan de Efteling. Bij zonder dank werd gebracht aan de heer Jo v. d. Ven voor het vele werk voor drumband en majorettengroep. Ook zijn vrouw, mevr. C. v. d. Ven- Van Loon werd in deze hulde betrok ken. Met mevr. M. v. Loon-van Daelen, mevr. E. Toorians-van Loon, mevr. v. d. Velden-van Deurzen, mevr. War- tenberg-van Rossum en de dames van de bestuursleden zijn de kostuums der meisjes vervaardigd. Aan alle dames werd een doos bonbons voor het vele werk overhandigd. De heer Hekman, die de eerste oefeningen van de ma joretten leiden werd een aansteker overhandigd als blijk van waardering. Namens de Stichting De Efteling sprak de heer S. de Cock. Hij memo reerde dat dit karwei voor Concor dia een hele dure was, doch dat het bij een goed korps hoorde om zich waardig te presenteren. Een dorp zonder zijn harmonieën is ondenk baar geworden. Het uniform der muzikanten en drumband is een middelblauw smo kingkostuum met op het jasje een Opzienbarend snel bruin in de zon met de beroemde Chinese notenolie of vloei bare noten-crème. Vraag gratis folder. CARTOEF is een natuurprodukt. flacon 125 cc flhcon 250 cc 4.95 7.50 SPUITBUSSEN, let op de sensationele reductie royale bus grote bus van 7.50 van 9.50 voor 4.95 voor f 7.50 voordeel 2.55 voordeel 2.00 In Waalwijk uitsluitend bij grijze sjaalkraag. De naam Concordia is in zilver op de borstzak aange bracht. De baret is zwart. De drum band heeft nog een zilver uitmonste ring. De majoretten hebben een rood jasje met goudgalon strepen en af gebiesd en gouden grote knopen. Een wit rokje en witte hoge laarzen. De colbak is eveneens wit, bovenop is een rood-witte versiering. De da mes dragen de gebruikelijke baton. Vermeld zij nog dat de Fa. Noten boom, NODACON te Tilburg de le verancier is van de muzikantenuni formen. Tijdens het verloop van de avond speelde een nieuw klein orkest van Concordia, dat onder leiding staat van de 'heer Fons v. d. Nieu- wenboer. Al bij al een waardige pre sentatie, met een zeer geslaagde avond voor alle Concordianen. Er is weer meer fleur in Loon op Zand ge komen. Op vrijdag 12 juli a.s. zal traditie getrouw weer de gecostumeerde voet- bahvedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van de Carnavalsvereniging De Kaaischijters en een elftal van de Spaarvereniging De Vriendenkring, beiden gevestigd in café-rest. De Molenvliet, bij de heer A. van Crom- voirt. Met deze voetbalwedstrijd gaan beide verenigingen de Waalwijkse kermis openen. Ieder jaar is dit een groot succes gebleken, hetgeen nu dit jaar onge twijfeld ook weer het geval zal zijn. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de v.v. Baardwijk aan de Akkerlaan en begint om 19.15 uur. Als verpleegsters zijn aangewezen: mevr. Dumoulin en mevr. Klijn en als ceremoniemeesters de heer F. Dumou lin en P. Mulders. De agenten G. van Velthoven en A. de Negro zullen pro beren de orde te handhaven, of hun dat lukken zal is een andere vraag. Grensrechters zijn de heren Ad van Cromvoirt sr. en A. van Gelder. De scheidsrechter is de heer Jo van Gor- cum, die op dit gebied zijn sporen reeds heeft verdiend. Er zal ook een jury aanwezig zijn, waarin de volgende personen zitting hebben willen nemen: K. van Mekel, voorzitter Jeugddrumband „Ons Ge noegen", J. de Kort, voorzitter VVV afd. Waalwijk en wethouder J. van Heeswijk. Laatstgenoemde zal ook de aftrap verrichten. De Jeugddrumband zal te 19.00 uur een mars door een gedeelte van Waalwijk maken en tij dens de rust van de wedstrijd 'n de monstratie geven op het terrein Direct na de wedstrijd zal de wis selbeker door wethouder Van Hees- wijk aan het winnende elftal worden uitgereikt, terwijl de eerste prijs (be ker) geschonken door het Schoon maakbedrijf De Glinster te 22.00 uur door Prins Jul I in café De Molen vliet zal worden uitgereikt. Door het bestuur zijn verder drie prijzen uitge loofd en wel resp. 10, 7 en 5 con sumptiebonnen voor de drie best ge costumeerde medewerkers. Hieronder worden alle gecostumeerden verstaan. Op het terrein is iedereen welkom. De toegang is vrij, zodat beide besturen rekenen op een grote belangstelling, waarvan zij echter ongetwijfeld verze kerd kunen zijn. (Van onze verslaggever) 's-GRAVENMOER - Onder over weldigende belangstelling zijn dins dagmiddag de stoffelijke overschot ten van burgemeester Koopman, zijn echtgenote en zijn drie kinderen in 's-Gravenmoer ter aarde besteld. Dit burgemeesters gezin was vrijdagmor gen bij een ongeluk in Weert om het leven gekomen. De verslagenheid in het dorp was groot. De kleine Nederlands Hervormde Kerk was dinsdagmiddag tot de laat ste plaats bezet toen daar de rouw dienst voor de 5 verkeersslachtoffers werd gehouden. Onder de aanwezigen merkten we ondermeer op Dr. C. Kortmann, Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant, mr E. Bo- gaerts, Griffier van Provinciale Sta ten en tal van burgemeesters uit het Stadsgewest Waalwijk. De ter aarde- bestelling op de Algemene Begraaf plaats werd door honderden inwoners bijgewoond. Dinsdagavond herdacht de raad van 's-Gravenmoer tijdens een bijzondere zitting de overleden burgemeester. De bevolking had maandagmiddag reeds afscheid genomen van het zo geliefde burgemeestersgezin. De 5 kisten ston den toen opgesteld in de Ned. Herv. Kerk. HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET: plisseren, ajouren, stoppen borduren, repareren, vermaken, inkortep enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 l HOE WIJ KUNNEN HELPEN Ter afsluiting van de artikeltjes over Afrika n.a.v. mijn reis van daag iets over de hulp, die wij aan deze immense wereld kunnen bieden. Tiet lijkt me, dat die hulp iets moet hebben diezelfde secu riteit, waarmee bij een harttransplantatie een nieuw hart in een vreemd lichaam wordt geplaatst. Het gevaar is namelijk niet denk beeldig, dat wij alle goede bedoelingen ten spijt iets vreemds aan bieden, dat niet geaccepteerd wordt; en als het al geaccepteerd wordt het niet harmonisch wordt ingebouwd. Onze hulp moet een injektie zijn, dat men zélf aan de slag gaat. Alleen vanuit die achtergrond kunnen mensen van hier aan mensen van daar een helpende hand reiken. Je zou dan misschien drie vormen van hulpverlening kunnen onder scheiden. Allereerst de hulp van mensen, die met kennis van taal en kuituur het vertrouwen van de inheemse bevolking weten te win nen en als zodanig een aantal jaren eigen vaderland willen verlaten. Deze mensen zullen duidelijk in een teamverband moeten werken, zij het alleen al voor de wederzijdse steun aan elkaar. Het ter hand genomen project zal ingekaderd moeten staan in een totaal verband van hulpverlening, liefst nog wetenschappelijk gefundeerd; én als men na een aantal jaren weer huiswaarts keert, zullen anderen het werk moeten kunnen overnemen en continueren, anders blijft de goedbedoelde poging een loze slag in de lucht. Op deze wijze geeft men het volk een school-voor-het-leven, een mogelijkheid om meer zelfstandig te worden. Een tweede vorm van hulpverlening zou min der veeleisend kunnen zijn; het zou kunnen gaan om mensen, die voor kortere tijd naar de ontwikkelingslanden trekken, niet zozeer om direkt onder de bevolking te gaan werken, maar meer als dienst verleners aan de werkers in het veld. B.v. vaklui, doktoren, weten schappers; maar ook eenvoudigweg stratenmakers en uperaars. Zij zouden met veel minder introduktie kunnen volstaan, omdat hun contact met de bevolking maar miniem zou zijn. Tot deze groep zou die jongen kunnen behoren, die me laatst zei: ik zou er ook wel naar toe willen gaan, maar ik heb niet zoveel geleerd; ik heb alleen maar een paar stevige handen. - Tenslotte een derde vorm van ontwikkelingshulp via het steun front thuis in eigen vaderland, waar bij het gaat om medeleven en belangstelling, vaak geconcretiseerd in financiële steun aan degenen, die onze representanten zijn. L. VAN BERKEL WAALWIJK - In de diep uitgesneden zijdalen van het kanton, waar de Rhone ontspringt en waar de Matterhorn een van de bergen op de grens van Zwitserland is, zijn ook de klederdrachten in ere gehouden. Zo b.v. in het Lötschental. Hoe heet dit kanton Beantwoord deze vraag, die be trekking heeft op onderstaande fo to, voeg er een slagzin aan toe, waar in het woord Zwitserland voorkomt en zend de oplossing op een brief kaart vóór 15 juli 1968 aan het Na tionaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein ll in Amsterdam. U doet dan mee aan de Grote Zwit serse Kalenderprijsvraag met als hoofdprijs: vakantie in Zwitser land voor één persoon, voor een ma ximum van f 1000,-; of voor 2 per sonen voor maximum f 500,- per per soon (arrangement, alles inbegre pen uit en thuis, exclusief extra's) Verder zijn er nog 70 troostprijzen te verdienen. De prijzen zijn strikt persoonlijk en worden niet in contanten uitbe taald .De gewonnen vakantiereis dient uiterlijk 30 december 1969 te zijn begonnen. Een jury, samenge steld uit vertegenwoordigers van 't Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, de Nederlandse pers en het toeris me, beoordeelt de inzendingen en wijst de winnaars toe. Tegen deze uitspraak bestaat geen beroep. De uitslag van deze leuke toeristische prijsvraag publiceren wij tezijner- tijd in een van de edities van „De Echo van het Zuiden" SL- :J" -

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9