Postorderbedrijven breiden steeds verder uit, want consument stelt andere eisen Stassar Kostenspanning leidt tot politieke touwtrekking „ooraak,eUr .^n?sL£?ieD waalwijkse en UnqstRaatse couRant Raad Waalwijk vergadert donderdag LONGINES een fiets TOON AARTS DE MODERNE VORM VAN VERKOOP De aristocraat van de pols ONS NATIONAAL KOSTENPATROON TE HOOG IN VERGELIJKING MET ANDERE LANDEN? Koop-neiging neemt toe Thuisbezorgd Ontstaan actieve bezorger voor ons blad Alles te koop Onze schulden aan buitenland worden te hoog De gevolgen De Longines-collectie vindt U bij 0 uw hortoger B Wurging Alleen grote Grenzen Blijf fit en jong Opgericht 1378 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" MAANDAG 15 JULI 1968 89c JAARGANG No. 57 Abonnement p week (0.30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1.30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. <3.65+10ct. inc.k.) 3,75 P kwrt. p. post 4.25 btf girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Ook in ons land zien we duidelijk de tendens die zich trouwens in geheel West-Europa voordoet, namelijk dat de verkoop via post orderbedrijven steeds meer toeneemt. We zien dit soort bedrijven in ons land dan ook als paddestoelen uit de grond opspringen, iets dat overigens een normaal verschijnsel is wanneer er sprake is van een bepaalde economische ontwikkeling. Op de duur zal deze branche zich vanzelf saneren. Wat er in ons land op het gebied van de postorderverkoop wordt gedaan, is nog maar onbetekenend vergeleken bij de vormen die deze verkoop in bijvoorbeeld de Verenigde Staten en in West-Duits- land heeft aangenomen. Zowel in de V.S. als in West-Duitsland nemen de postorderbedrijven niet minder dan 10% van de totale omzet van de detailhandel voor hun rekening, hetgeen betekent dat het hier gaat om miljardenomzetten. Wat dat betreft, loopt Nederland sterk achter, maar daarin staan we niet alleen, want in een land als Frankrijk bijvoorbeeld, komt de omzet der postorderbedrijven niet hoger dan ongeveer 1% van de to taalomzet van de detailhandel en in Zweden is dat 2Vz%. Dat neemt echter niet weg dat we juist in deze landen zien hoe in de laatste paar jaar de postorderverkoop steeds meer toeneemt. De tendens hiertoe is in deze landen misschien wat la ter doorgebroken dan in de V.S. en West-Duitsland, maar die twee lan den tonen wel aan, tot welke vor men de postorderverkoop kan ko men. Dat de neiging tot kopen via post orderverkoop toeneemt, is verklaar baar. De consument begint andere eisen te stellen. Gebrek aan tijd en behoefte aan rust spelen hierbij een rol. Wil men op normale wijze iets kopen, dan kost dat de nodige tijd. Men moet de stad ingaan, eventueel moeizaam een parkeerplaats je zoe ken, zich tussen een dringende men senmassa begeven, lopen in de drukte, wachten totdat men in over volle warenhuizen geholpen wordt enz. Het zijn slechts enkele facet ten die wij hier aanstippen. Het winkelen op de oude manier kost tijd, moeite en dikwijls ergernis. Winkelen via de postorderverkoop kost weinig of geen tijd en beslist geen moeite. Men winkelt namelijk rustig in het eigen huis op een tijd die past en men kan nog eens rus tig met elkaar overleggen en over denken, zonder dat er door een ver koper of verkoopster pressie wordt uitgeoefend, ook al bestaat die pres sie slechts domweg uit de aanwe zigheid van die verkoper. Daar komt dan nog bij, dat men alles keurig thuisbezorgd krijgt en bovendien dikwijls nog enige tijd op proef, hetgeen betekent dat men 't aangevraagde rustig kan bekijken, gebruiken en beoordelen, zonder dat dit nog tot koop dwingt. Bevalt het niet, of voldoet het niet aan de verwachtingen, dan kan men het terugsturen en krijgt men z'n geld retour. Dat zijn allemaal voordelen van het postorderbedrijf, bovendien de conventionele wijze van verko pen. Nadelen zijn o.a. natuurlijk dat de cliër.t het artikel slechts ziet van een plaatje en een beschrijving en dat hij het niet op staande voet in zijn bezit kan hebben. Tussen 't besluit om het te kopen of aan te vragen en de ontvangst liggen al tijd nog enkele dagen. Het voordeel voor de cliënt hiervan is natuurlijk weer, dat een en ander tijd heeft om te bezinken, ja, men kan in die tussenperiode wel tot geheel ande re gedachten komen. Van groot belang voor het post orderbedrijf is wel, dat men er voor zorgt dat de catalogi die men aan geïnteresseerden verzendt, duidelijk en exact is. Men dient uiteraard ook zeer konsekwent te zijn waar het gaat om vorm, afwerking, kwaliteit en prijs van de aangeboden artike len, terwijl voorts steeds voldoende voorraad aanwezig moet zijn, zodat de cliënt niet teleurgesteld behoeft te worden. In wezen is de postorderverkoop een oude vorm van verkoop, die na een langdurige periode van inzin king, nu plotseling weer furore maakt. De postorderverkoop ontstond in ■de tijd toen de eerste treinen reden. Toen bestond er de mogelijkheid om via deze wijze van verkoop cliënten te zoeken ver van de stad op het platteland. In afgelegen boerderijen bladerden 's avonds de Wij vragen in Loon op Zand. Aanmelden bij Bureau Jan Tuerlings, Dr. v. Beurden- straat 8, Kaatsheuvel tel. 2002 boer en de boerin in de toegezon den catalogus en maakten zij een keus. Via de moderne spoorweg kregen zij 't uitgekozen artikel dan thuisgezonden. Toch werd deze verkoopvorm geen geweldig succes, want in die tijd waren de eisen van de consu ment heel anders. Men wilde het artikel graag zien en bovendien wilde men kunnen vergelijken. Voorts was het toen nog zo, dat men het een aangenaam pleziertje vond om samen te gaan winkelen; het was een vorm van recreatie en daarom bleef toen de postorderver koop beperkt tot het platteland, waar men mensen bereikte die er moeilijk toe kwamen om naar de stad te gaan. Tegenwoordig is het geheel an ders. Het zogenaamde gezellig win kelen is in heel veel grote steden beslist geen genoegen meer, maar een zwaar corvee. Dat is ook de reden dat de postorderbedrijven de laatste jaren een grotere vlucht ge nomen hebben dan de warenhuizen. Wat wij in ons land zien van postorderverkoop, is nog maar pri mitief. In een land als West-Duits land is vrijwel alles via de post orderverkoop verkrijgbaar. Een fir ma als Neckermann uit Frankfurt bijvoorbeeld, met een jaaromzet van ruim een miljard gulden, had goed kope vleesaanbiedingen. Bestellin gen van minimum 15 kilo werden dan rechtstreeks van het slachthuis geleverd. Zover is het in ons land nog niet, maar we zien toch dat het assortiment zich ook langzaam ver der begint uit te breiden en de om vang van deze bedrijven toeneemt. Waarschijnlijk is ons land te klein en te weinig interessant, maar in andere Europese landen, zoals W. Duitsland en Frankrijk bijvoorbeeld hebben de Amerikanen grote be langstelling en trachten Amerikaan se grote postorderbedrijven 'n deel van de markt via filialen of deel genootschap in bestaande firma's mee te nemen. Het is te verwachten dat ook, al zal dat wat later gebeuren, in Ne derland deze ontwikkeling zich zal voltrekken. Ons nationale kostenpatroon wordt te hoog in vergelijking met andere landen. De bestedingen worden via hoge lonen te zeer opgevoerd. D* invoer van buitenlandse goederen neemt dan een te grote omvang aan. Onze schulden aan het buitenland worden te hoog en het einde van het lied is, om kort te gaan, een situatie als in Engeland, waar een devaluatie van 1/7 deel van de munt tot op heden onvoldoende is om de concurrentiepositie van En geland weer te herstellen. Dit is een droeve zaak voor het Britse rijk bij een achterstand in 't doelmatigheidsniveau van het pro- duktie-apparaat. Dit is funest, maar niet onherstelbaar. De technische achterstand van het Verenigd Ko ninkrijk wordt door velen ontkend. Indien hun opvatting juist is, wordt de situatie nog veel benauwder, om dat dan het herstel via de weg van terugdringen der overbesteding veel moeizamer gaat. Voor de Nederlandse situatie is de dreiging van muntverval en ver zwakking van onze internationale marktpositie nog veel groter. Loonstijging heeft gevolgen voor net prijspeil. Het heeft evenzeer ge- colgen voor de inkomenseisen die andere inkomensgroepen stellen. Wij denken aan het ambtelijk appa raat en aan de uitkeringen ingevol ge de ouderdomswetten en andere sociale verzekeringen. Via een al gemene inflatiegolf worden onze produkten duurder, ook voor de af zet naar het buitenland. sinds 1867 STATIONSSTRAAT M WAALWIJK Ons exportcijfer ligt op 43% van het nationaal produkt. Voor Enge land ligt dit op 14, voor W.-Duits land op 15 en voor de Ver. Staten op 4%. Als wij ons daarnaast rea liseren dat Nederland staat voor 'n groeiende beroepsbevolking, waar voor reeds een flinke werkloosheid aanwezig is, dan is er alles te zeg gen voor het standpunt om de loon ontwikkeling in te houden. Men beroept zich wel op de stij gende winsten in vele grote con cerns. Daarnaast wordt gewezen op de gestegen arbeidsproduktiviteit. Beide cijfers, noch de over het al gemeen gestegen dividenden der grote n.v.'s zijn maatgevend. Het nationale beleid mag zeker niet worden afgestemd op dat dei uitzonderlijk geoutilleerde concerns. Evenmin mag de gemiddeld geste gen arbeidsproduktiviteit alleen maatgevend zijn. Het gedeelte van het bedrijfsleven dat arbeidsinten sief is, mag niet gewurgd worden door een eenzijdig afstemmen van het loonbeleid op de kapitaalinten sieve ondernemingen, waarbij de loonsom relatief een steeds minder belangrijke invloed heeft op de be- drij fsresultaten. Als wij weten dat in Nederland een vierde van onze beroepsbevol- king zijn brood verdient in de dienstverlenende bedrijven, dan is het duidelijk dat wij dat kwart niet mogen opofferen aan het schouder ophalen van de ondernemers met goeddeels geautomatiseerde bedrij ven. De structuurproblemen in ons land zouden er slechts door toe nemen. Een niet te verwaarlozen factor in het financieel-economisch beleid van de toekomst, is de kwaliteit van Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donderdag 18 juli a.s. om half acht ten stadhuize. Punten van behandeling: 1. Beëdiging van de heer A. J. Pullens als lid van de gemeente raad. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning Besoijense- straat 35. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van ƒ4.760, voor de aankoop van een hoogspan- nings-beproevingsapparaat ten be hoeve van de gemeentebedrijven. 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 11.200, voor het reconstrueren van het gas- en waterleidingnet, alsmede van de openbare verlichting in de Burg. Verwielstraat. 6. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van ƒ533.800,- voor de verbouwing en de verbete ring van de inrichting van het ge meentelijk slachthuis. 7. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van ƒ71.789, voor de verdere aanleg van een groenbeplanting en het plaatsen van speelwerktuigen in 't bestemmings plan „Groenewoud". 8. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 24.835, ons industrieel apparaat. Dit schiet in menig opzicht nog tekort. Talrij ke ondernemers in grote en mid denbedrijven popelen van ongeduld om nieuwe investeringen te doen, waarvoor zij middelen op de kapi taalmarkt moeten vragen. De situatie heeft zich daar zo ont wikkeld, dat slechts de grootste be drijven een emissie aandelen kun nen plegen met kans op succes. Voor vele andere bedrijven heeft de rendabiliteit zich zo ontwikkeld, dat aandeelhouders er geen belangstel ling voor hebben om nog meer ri sico te dragen. Indien men heden ten dage zijn geld op lange termijn naar de spaar bank brengt, kan men meer dan 50 procent rente maken. In risico-dra gende beleggingen kan men zes of zeven procent overhouden. Het is dus bepaald onjuist te stellen dat de kapitaalverschaffers nog 'n ver dere consumptie-verschuiving van de winstkoek m de richtmg van de lonen kunnen verdragen. Het is juist, zoals drs. De Pous onlangs op een aandeelhoudersvergadering stel de, dat in West-Europa een belang rijke verschuiving valt waar te ne men in de beloning van de produk- tiefaktor arbeid, ten nadele van de produktiefaktor kapitaal. Vanzelfsprekend zijn aan die ver schuiving economische grenzen ge steld. De vakbeweging in Nederland kan verdere eisen stellen. Zij slaagt er misschien wel in de verambtelij- ke topondernemers verder mee te slepen op het pad naar inkomens- verschuiving. Men kan tenslotte al les mogelijk achten. Maar elke stap heeft zijn eigen gevolgen, ook ten aanzien van de houding van bui tenlandse concerns, die zich graag in de poorten van Europa vestigen. Als wij ons economisch klimaat willen bederven, is dat onze zaak. Dan moeten wij aanvaarden dat er steeds meer orders naar andere lan den gaan. Dan moeten wij toestaan dat een aantal reeds door de En gelse devaluatie in het nauw ge dreven ondernemingen sluit. Dan moeten wij niet klagen over de voorkeur van grote concerns voor België boven Nederland. Dan zullen wij zien dat de werkloosheid door kostenspanningen nog veel groter wordt. Drs. A. van Mierlo voor de verdere aanleg van een groenbeplanting en het plaatsen van speelwerktuigen in het bestem mingsplan „Laageinde". 9. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 19.562, voor de vervanging van de trekker- manschappenwagen en van de jeep van de gemeentelijke vrijwillige brandweer. 10. Voorstel vaststelling van de verordening op de heffing van een straatbelasting in de gemeente Waal wijk. 11. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan de „Vereniging J. R. Slotemaker de Bruïne-Instituut" te Utrecht. 12. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van ƒ8.718, voor de aanschaffing van school- meubelen en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Past. v. Haaren- school. De Jonghestraat 3. 13. Voorstel tot beschikbaarstel ling van kredieten van 25.000,en 18.000,voor het verbeteren van het gymnastieklokaal van de St. Clemensschool, Baardwijksestr. 44. 14. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 9.651, voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen, vak handvaardigheid, St. Michaël-ulo-school, Hadewych- straat 4. 15. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor diverse aanschaf fingen en voorzieningen ten behoe ve van de St. Michaël-ulo-school, Hadewychstraat 4. 16. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van bergkasten ten behoeve van de r.k. meisjes-ulo-school „Maria Ko ningin", Taxandriaweg 7. 17. Voorstel tot verkoop van wo ningwetwoningen aan de bewoners. 18. Voorstel tot verkoop van 12 bouwterreinen, gelegen in het plan Meerdijk, aan Bouwbedrijf M. Bre- kelmans en Zn. te Kaatsheuvel. 19. Voorstel tot verkoop van 14 bouwterreinen, gelegen aan de Ka- rel Lotsyweg, aan Bouw- en Exploi tatiemij. „Hoefsven" N.V. en tot in trekking van het raadsbesluit van 2 februari 1967 tot verkoop van die terreinen aan Bouw- en Exploitatie- maatschappij' Parkzicht Waalwijk N.V. 20. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein in het plan „Groene woud" aan C. H. Noordhoom Boe len. 21. Voorstel tot verkoop van 28 bouwterreinen gelegen in het plan Meerdijk, aan Bouwbank Stok N.V. 22. Voorstel tot verkoop van 8 bouwterreinen, gelegen in het plan Meerdijk, aan C. H. van de Zande. 23. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen ten westen van het pand Prof. Nolenslaan 1, aan H. van de Wiel. 24. Voorstel tot wijziging van de erfpachtsovereenkomst met Appels Transport- en Expeditiebedrijf N.V. 25. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding met de Gebr. Van Huiten met betrekking tot het vast leggen van een pachtcontract. 26. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de gemeenterekening en bedrijfsrekeningen 1965. 27. Wijziging begroting. Vorige week donderdag zijn twee Nederlandse alpinisten om het le ven gekomen bij het beklimmen van de zuidelijke helling van de Bernina in het Zwitserse kanton Grisons. De 60-jarige W. Hickman uit Utrecht werd plotseling onwel en terwijl de gids hulp ging halen bleef de 20- jarige M. v. d. Vegte bij hem. Toen de gids terugkwam waren beiden overleden. De doodsoorzaak is nog niet vasgesteld. De Belgische recherche maakt op het ogenblik jacht op de in Hasselt wonende H. van H. Hij wordt er van verdacht de laatste twee jaar in vele tientallen plaatsen in Neder land, België en West-Duitsland be graafplaatsen en kerken te hebben geschonden. De verwachte grote drukte op de Nederlandse wegen is tijdens het weekend veel meegevallen en er was eigenlijk alleen maar in de bottleneck bij Weert filevorming, maar deze was dan ook soms van 'n 15 km. lengte. Op de oude rijksweg van Raams- donksveer is zaternacht een auto in een sloot gereden. De 18-jarige J. Hilgersom uit Geertruidenberg en zijn 23-jarige plaatsgenoot A. van der Pluim kwamen hierbij om het leven. De 18-jarige J. Hengsmengel uit Raamsdonksveer, die ook in de auo zat, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De auto met de doden en de gewonde werd pas gistermorgen door een voorbij ganger gevonden. De wagen lag op de kop achter bomen in een sloot langs de dijk. Bij verdere ongelukken dit week end in ons land zijn nog een achttal slachtoffers te betreuren. Koop bij Telefoon 3613 Grotestraat 322, Waalwijk Immer blijft de spanning tussen nationaal belang en groepsbelang. Wan neer door grote pressiegroepen wordt gesteld dat het tegemoet komen aan hun wensen het nationaal belang zal bevorderen, dan is een derge lijke redenering soms op rationele basis te bestrijden. Zodra men dat doet, trekt de pressie-groep de beschouwingen in de politieke hoek en daarmee raakt men dan op een terrein waar eindeloos touwtrekken mogelijk is. In Nederland is dit proces merkbaar door het optreden van de vakbe weging in verband met de loonbeweging en de werklooslieidspolitieh Met betrekking tot de lonen weten wij, hoe het in de bouw is gegaan. Werkgevers en -nemers waren het eens over de toe te kennen loonsver hoging, maar de regering ging zich verzetten. Aan haar is de zorg de loonpolitiek en de loonhoogte te meten naar het effect op de totale economie. De regering wordt in haar zienswijze gesteund door de president van de Nederlandsche Bank, die duidelijke taal heeft gesproken.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1