Nederland eindelijk terug naar een normaler avondleven belang in stellen Jaren '40 - '45 herleven langspeelplaten op adverteer in de goedkoopste manier cm uw reclameboodschap onder de gezinnen te brengen, die er adverteer in DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN TYPISTE truWt dagen,., Show! 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 JULI 1968 2 Aantal TV-slaven neemt af Alles went, ook televisie in huis ShJean^ GRENOBLE Sr.Ehenne SALLANCHES- 'GRENOBLE Bureau Jan Tueviings Ruime bijverdienste DE TOBO's kofienconvector bankstel Woningruil nevenfunktie die krant leest toch iedereen wandelwagen tour-caravan bungalowtent ANTONIO Hoge bijverdienste Kaas voor Picnic en Vakantie! ADVERTEERT IN DIT BLAD Gemeente Loon op Zand Reprises van Millers, Ramblers en Kilima Hawaiians Voor 't eerst op L-P- Jeugdsentiment In het begin van de twintiger jaren was het een normaal verschijnsel dat een aantal mannen bijeen waren om ten huize van een van hen via de koptelefoon om beurten te luisteren naar uitzendingen van de pas geboren radio. Dat was nog eens een belevenis! Vol ontzag sprak men over deze geweldige nieuwe uitvinding, die een geheel nieuwe wereld opende. Inderdaar werd de radio in de daarop volgende jaren een bijzonder be langrijk medium en wanneer er op de zaterdagavonden gezellige pro gramma's waren, of zoals de „Bonte Dinsdagavontrein", waarin artiesten als Walden en Muiselaar voor het eerst als Snip en Snap optraden, dan was het doodstil in de straten en luisterde iedereen naar de radio. Het zelfde was het geval, wanneer de legendarische sportverslaggever, llan Hollander, op zondagmiddag een interlandvoetbalwedstrijd versloeg. Dat was radio op zijn best en vooral in die beginjaren was het de radio die het publiek verlokte tot gezellig thuisblijven. Ook de hoorspelen hebben daar zeel veel toe bijgedragen. Maar allengs werd het publiek kritischer. Men werd meer selectief en koos slechts bepaalde programma's om naar te luisteren en verder stond de radio af. Een goede tien jaar geleden zagen we een soortgelijke ontwikkeling bij het toen zo jonge medium televisie. Het was nu niet meer alleen het reeds zo gewone geluid dat we in de huiskamer konden ontvangen, maar ook het daarbij behorende beeld en dat was toch wel iets heel bijzonders, want was hiermee eigen, lijk niet een sprookje waarheid ge worden van het zien op afstand, zo als we dat wel van heksen en to venaars lazen in oude sprookjes? Nu konden wij dat ook. Zonder dat men van huis behoefde te gaan, had men film, cabaret, gezellige avon den en wat al niet meer in huis. Niet meer door weer en wind om geamuseerd te worden, neen, lekker rustig thuis, lui in de eigen stoel met een rokertje en een kopje kof fie. Wat kon een mens nog meer wensen? Het summum van goed koop en gemakkelijk amusement was nu wel bereikt en evenals dat met de radio het geval was geweest (misschien nog wel in iets sterkere mate) kleefden hele gezinnen de gehele avond voor „het beeld". Voor velen werd het tenslotte een vorm van verslaving, want het was zo bij zonder gemakkelijk om op die ma nier de avond door te komen. De geest behoefde niet meer aktief te zijn. De televisie biedt een vorm van passief amusement. Men be hoeft zelf niet te denken, zich niets voor te stellen, zoals dat nog het geval was bij de radio en bij het boek, hier kreeg men alles tot in details voorgeschoteld en de geest kon alles lekker lui ondergaan, een vorm van passieve recreatie, die leidt tot vervlakking en afstomping. De resultaten traden na verloop van tijd dan ook aan het licht. De televisie kreeg een veel te grote in vloed op het leven. Gezinnen kwa men er door in grote (geestelijke) 18e ÉTAPPE_17JULI_235km Chamber/ lesAbrebs Portel3 Moras! vlemfi Ports .1325m '19e ETAPPÈ-18 J U LI -199km Cofombière1618m AravisU98m Flume! Fivi")" Aiberfville "Chamoux FMonhmélian 'Goncelin Parijs 1498m Al618rn nood. Wanneer 's avonds om zeven uur de televisie aan gaat en die wordt pas afgezet wanneer de le den van het gezin naar bed gaan, dan is er gedurende de gehele avond geen kontakt tussen de in deze kamer aanwezige mensen ge weest, althans geen echt kontakt. Men heeft zich beperkt tot enige opmerkingen over het geboden pro- grammaj geïnformeerd of iemand een sigaretje lustte, of waai- de kof fie bleef. Maar geen echt kontakt in de vorm van een gesprek over belevenissen van de dag, of dingen die iemand echt bezighouden. Alles even oppervlakkig en weinig diep gaand. Bijna niemand kwam meer tot het lezen van een boek, of tot studie. Dat was vooral merkbaar bij de jeugd. Als vader en moeder de te levisie aanzetten, dan kwam er niets meer van huiswerk maken of stu deren. Het tv-toestel werd op die manier in veel gezinnen een kwel geest, waaraan men door verslaving geen weerstand meer kon bieden. Kinderen die anders heus wel zou den willen leren, kwamen door pro gramma's die zij zo graag wilden zien, al heel gauw in de verleiding met de pet naar het werk te gooien. Ouders, die het heus wel goed met hun kinderen meenden, konden het dikwijls niet opbrengen om, terwil- le van de studie van die kinderen, de TV uit te laten. Och, zij hadden toch ook de hele dag hard gewerkt en verlangden wel naar wat ont spanning en de TV kon ze die ont spanning geven. De kinderen moes ten de sterken zijn en zich de TV maar ontzeggen, terwille van hun studie. In de praktijk kwam er allemaal heel weinig van terecht in veel ge zinnen en de TV was de schuldige. Het lag in de lijn der verwachtin gen dat vroeg of laat het met de televisie precies zo zou gaan als met de radio indertijd. De mense lijke geest komt op een gegeven moment in opstand tegen de slaver nij, want in wezen is de mens een zeer sterk vrijheidlievend wezen. De geest laat zich niet beknotten. De eerste verschijnselen waren waarneembaar toen de grote massa van het publiek begon te mopperen over de geboden programma's. Het waren twee tegenovergestelde krachten die aan het werk waren. Ten eerste, die ontembare kracht in de menselijke geest die zich los wil maken van de verslaving aan „het beeld". Waarbij dan nog komt dat het publiek dermate was overvoerd met goede programma's, dat 't blasé was geworden. Enerzijds wilde men zich losmaken van de TV, ander zijds wilde men steeds betere pro gramma's, want op dat wat normaal geboden werd, was men uitgekeken. Een vorm van ontevredenheid bij de kijkers dus. De tweede factor was een in de ogen van het publiek zakkend ni veau van de TV-programma's. De oorzaak daarvan is gemakkelijk aan te wijzen. De programmamakers stonden voor de onmogelijke taak het een overvoerd en blasé publiek naar de zin te maken en dat is in feite onmogelijk, temeer daar het publiek zich onbewust los wilde maken van de macht die de televi sie over hen uitoefende. Er was in wezen dus al geen succes te boe ken. De niet te stuiten losmaking van het medium begon zich te voltrek ken. In de afgelopen jaren heeft deze zich grotendeels reeds voltrok ken. De cijfers wijzen dat onomsto telijk uit. Een en ander blijkt reeds duidelijk uit het aantal mensen dat nu nog gehele avonden aan de TV gekluisterd zit. Onder de jonge mensen zijn er dat slechts weinig, tot negentien jaar slechts 4%, tus sen twintig en negenentwintig maar 7% en tussen de dertig en negen endertig, evenals tussen de veertig en negenenveertig 10%. Het aantal dat de hele avond te levisie kijkt is het grootst bij de ouderen tussen de vijftig en vieren zestig jaar. Dertien procent van hen kijkt de hele avond. In wezen is dat nog niet zoveel, 1,3 van elke 10 kij kers van die leeftijdsgroep. Het is toe te juichen dat het pu bliek zich losgemaakt heeft van de TV-versla ving. De televisie is een fantastisch mooi medium, maar daarvan moet met mate gebruik ge maakt worden en wel speciaal, wan neer de uitzendingen zo aantrekke lijk zijn, dat men ze beslist wenst te zien. Plet feit, dat de kijkers niet meer rijp en groen bekijken, doch een selectie toepassen en slechts die programma's aanzetten waarvoor zij uitgesproken belangstelling hebben, is een belangrijke stap voorwaarts. Heel veel kijkers komen nu ook tot geheel andere en toch ook zo nut tige vormen van avondbesteding, zo als een gezellig avondje uit, naar bioscoop, schouwburg of gewoon naar familie of kennissen. Lekker thuis gezellig zitten lezen, of een spelletje met de overige huisgeno ten biedt evenveel ontspanning (en betere ontspanning) dan domweg naar de beeldbuis zitten kijken ge durende een gehele avond. Hec is begrijpelijk dat juist de ouderen, die dikwijls minder kontakt hebben door verschillende oorzaken, veel televisie kijken. We zijn terugge keerd naar normale verhoudingen. Voor advertenties en abon nementen blijft ons adres te Kaatsheuvel: Dr v. Beurdenstr. 8, tel. 2002 Kaatsheuvel Dok voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opge nomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonné's aan ons bureau. DAMES, beschikt U over j enige vrije uurtjes per dag? in een typisch vrouwelijk beroep. Inlichtingen: tel. 04160 - 4503 of brieven onder nr. 6526 aan het bureau van dit blad. Wegens enorm succes morgenavond (dinsdag 16 juli weer CAFE DE LINDENBOOM J. Timmermans TE KOOP een in prima staat zijnde en Q. van Son Hoefsvenlaan 5, Waalwijk tel. 04160 - 3000 TILBURG—WAALWIJK Heb eengezinswoning met c.v. in Tilburg (Stokhasselt). Wil ruilen tegen woning in Waalwijk; geen flat. Inlichtingen: Noordstraat 108, Waalwijk BIEDT ZICH AAN. Agent-incasseerder zoekt voor hele of halve dagen. Brieven onder nr. 6525 aan het bureau van dit blad. Het streek-nieuwsblad fungeert als overkoepelend orgaan voor alle dagbladlezers, heeft aantrek kelijke tarieven voor grote en kleine zaken en kan voor de winkelier een goedkope vertegen woordiger zijn. De verspreiding is dikwijls nagenoeg huis aan huis en de uitgever kan door zijn drukmethode de krant overzich telijker opmaken. Blijft de winkelier in het nieuws met waarheidsgetrouwe aanbie dingen, dan zal hij meer klanten winnen. Stimuleer uw verkoop vooral eerst in eigen plaats en streek; laat uw klanten weten dat U vlak bij hen bent. Het streeknieuwsblad blijft nog dagen na verschijning binnen 't bereik van de lezers; het is voor hen gemakkelijk hun eigen krant bij de hand te hebben om, indien nodig, deze nog eens na te slaan en daarom werken de adver tenties ook veel langer na, en daarom is adverteren in een streekblad veel goedkoper. TE KOOP als nieuw. Adres te bevragen aan bureau van dit blad. het TE HUUR 4-persoons vrij van 27 juli 4-persoons vrij van 20 juli Caravan-, camping-artikelen, imperial-verkoop -verhuur. Loeffstraat 77, Waalwijk tel. 4582 (thuiswerk voor iedereen) aangeb. van 50,- tot 150,- per week. Centrum, postbus 263 Haarlem (2 postz. van 20 insluiten) Dan wilt U iets goeds, dan wilt U iets vers, vers gesneden, goed verpakt, eerste kwaliteit Dat vindt U elke woens dag op de markt bij Ter gemeentesecretarie van Loon op Zand (gemeentehuis te Kaatsheuvel) kan worden geplaatst: Aanstelling zal - afhankelijk van vooroplei ding en bekwaamheid - plaatsvinden in een van de navolgende rangen: typiste salarisgrenzen 331,557,per maand typiste A: salarisgrenzen 493,684,per maand Bovenstaande bedragen zijn exclusief 6% vakantietoelage. De premie A.O.W./A.W.W. komt voor rekening van de gemeente Loon op Zand. Voor minderjarigen geldt de jeugd- aftrekregeling. Voor de rang van typiste A is vereist: ten minste het diploma M.U.L.O. A en enige ja ren kantoorervaring. Studiekosten-, ziektekosten-, verplaatsings kosten- en premiespaarregeling zijn bij vaste aanstelling van toepassing. Sollicitaties binnen tien dagen na het verschijnen van dit blad, te richten aan de burgemeester van Loon op Zand te Kaatsheuvel. Drie bijzonder interessante reprises zijn in de maand maart in LP-vorm op de Nederlandse platenmarkt gebracht. Producer Skip Voogd van de NCRV-radio nam de samenstelling op zich van de Fontana-langspeelpla ten „Ramblers' Reprises 1946/1951" en „The Best of the Millers", waar van de laatste voor velen wellicht de meest interessante is. The Millers werden aan het begin van dit jaar in de herinnering teruggeroepen, toen in het tv-programma "Mies-en-scene" het zestal verscheen, dat in de jaren 40/50 werd beschouwd als Nederlands populairste "soft swing combo". Regelmatig was toen het sextet van Ab de Molenaar te horen in uitzen dingen van de V AR A-radio en sinds 1946 ook op Decca-grammofoon platen. Van de opnamen met Ab de Mole naar, Sanny Day, Pia Beck, Eddy Doorenbosch, Paul Schwippert en Paul Ruys uit de jaren 1946 tot 1950 gingen de matrijzen in de loop der jaren verloren, zodat de thans ver schenen langspeelplaat moest wor den vervaardigd met behulp van nog bestaande schellakplaten. Waarmee de sfeer van die jaren eigenlijk alleen maar beter overkomt. Met de meesten van de Millers die op de LP „The Best of the Millers" te horen zijn (en daar horen ook nog bij Coen v. Nas- sou, Herman Vis, Jan Doedel, Henk Scheffer, Henk v. d. Molen, Rudy Zünci en Harry van der Kruk) maakt -3M jji[qu92o jaq do jmjuajopq sp qy kelijks op zaterdagmiddag een come back via Hilversum III, wat zich tot tenminste oktober van dit jaar zal voortzetten. De tweede produktie van Skip Voogd „Ramblers' Reprises '46/'50" omvat twaalf oorspronkelijke opnamen van The Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman met zang van Janie Bron, Marcel Thielemans, Wim Pop- pink, Ferry Barendse, Jan de Vries en de Blauwbaardjes. Het is de eer ste LP die ooit met de Ramblers is gemaakt en het is daarom zo jammer dat Theo Uden Masman, wiens groot ste wens dat altijd is geweest, het niet meer heeft mogen beleven. Nog geen jaar nadat de Ramblers hadden opge houden te bestaan overleed hij in fe bruari 1965, een stuk muziekgeschie denis achterlatend, dat begon in sep tember 1926 toen de zeven man ster ke Ramblers debuteerden in het Am sterdamse Tuschinski Cabaret. Het uitbrengen van de Ramblers-LP haakt in op de succesvolle radioserie "Ram blers' Radio Reprises", die de NCRV sinds februari '67 wekelijks uitzendt. Voor de samenstelling van de plaat zijn de produkten uit de beste jaren van de Ramblers - de tijd van 1946 tot 1951 - tevoorschijn gehaald. Zegt Skip Voogd: „Het orkest kon zich in deze periode meten met elke big band uit het buitenland en her bergde een aantal sterren die het tot ver over onze grenzen zijn faam be zorgden. Met een repertoire waarin big band swing en shownummers, di- xielandstukken en Franse chansons, Nederlandse liedjes en Engelse hit- paraders elkaar ad rem afwisselden, stonden de Ramblers in die vlak-na- oorlogse jaren op het toppunt van hun roem. Vooral de vele repertoire- bijdragen van orkestleden als Jack Buiterman, Wim Poppink, Ferry Ba rendse, Kees Bruyn en Pierre Wijn- obel bepaalden het „eigen gezicht" van het orkest: de specifieke Ram blers' sound". „Kilima Herinneringen" is de titel van de reprise-langspeelplaat van The Kilima Hawaiians, die inmiddels ook weer uit de vergetelijkheid zijn opge doken en wekelijks een radio-uitzen ding mogen maken. Nog een brok jeugdsentiment uit de jaren '40/'50 dus, waar leider Bill Buysman nog steeds evenveel plezier aan beleeft. In alle jaren na de goede radiotijd is hij met zijn orkest regelmatig blijven optreden in binnen- en buitenland. Het officiële begin van de Kilima Hawaiians ligt in het jaar 1934, toen Bill Buysman de KRO-radio wist te interesseren. Later ontmoette hij op het veerbootje naar Katendrecht zijn vrouw Mary, die met haar mezzo sopraan de groep ging versterken.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 2