WAaLwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Resultaten van PTT dreigen aanmerkelijk minder gunstig te worden De presidentverkiezing in Amerika vraagt aandacht DE HEER J. SMITS VOND VOORGESTELDE AANPASSING TE VER DOORGEVOERD een fiets TOON AARTS IVBet vakantie JAARVERSLAG 1967WINST VAN 162,9 MILJOEN DUISTER PERSPECTIEF Sfeer op abattoir laatste jaar aan- mer kei ij k verbeterd Instemming t Blijf fit en jong t Koop EEG-eisen Verhoging van slachtrechten Reconstructie Somber toekomstbeeld Struikelt Nixon nu niet op de drempel van Witte Huis? Weinig verschil Politiek is bussiness Afloop onzeker actieve bezorger voor ons blad Geen verhogingen? De postdienst Boek over ,het Dorp7 van mgr. W. Bekkers verschenen MAANDAG 22 JULI 1968 89e JAARGANG No. 59 De tcho v;\n het Zuióen {Jitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 F- kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) f 3,75 1', P- P°st T 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Raad verheugd dat slachthuis voor Waalwijk behouden blijft (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het slachthuis in Waalwijk kan worden verbouwd en van een nieuwe inrichting worden voorzien. Donderdagavond ging de raad akkoord met het voorstel van B. en W. om voor deze reconstructie 533.800, - beschikbaar te stellen. De meeste raadsleden waren ver heugd dat het abattoir voor Waalwijk behouden blijft en zodanig aan gepast wordt, dat het zelfs een EEG-erkenning kan verkrijgen. Alleen de heer J. Smits (CDU) was het met de gang van zaken niet eens. In een fel debat met wethouder C. van den Hoven verweet hij het college de verbouwing te ver door te voeren. Aanpassing aan de EEG-eisen vond hij overbodig, omdat volgens hem Waalwijk als ex port-sla gerij toch niet Voordat burgemeester J. Teijssen de discussie open stelde over de re- konstruktie van het openbaar slacht huis aan de St. Antoniusstraat gaf wethouder C. van den Hoven onder wiens supervisie het slacht huis valt een duidelijke toelich ting. Van de hand van een kaart toonde hij de verbouwingen aan. In onze editie van vorige week donder dag schreven wij reeds uitvoerig over de rekonstruktie. Het was de heer J. Smits die de spits afbeet bij de besprekingen van en het college een lijst van bezwa ren voorlegde. Hij vond het rekon- struktieplan wat voorbarig. „De sa men voeging van de vleeskeurings diensten Waalwijk e.o. met het Land van Heusden en Altena moet nog worden goedgekeurd door G.S. Kan men daar niet beter op wachten", aldus de heer Smits, die aanpassing aan EEG-eisen pas zin vond hebben als er sprake zou zijn van export. Dat laatste betwijfelde hij. De woordvoerder van de CDU stond wel een aanpassing van het slacht huis voor, maar dan alleen aan de behoeften van de plaatselijke sla gers. De in het pre-advies gestelde verhoging van enkele centen vond hij vaag. De heer Smits zag liever concrete cijfers. Ook trok hij de be reidheid van de slagers in twijfel of deze werkelijk een verhoging van slachtrechten wilden betalen. „De investering van meer dan een half miljoen is niet helemaal ver antwoord. De prognoses, waarop de verbouwing en vernieuwing is afge stemd, is té optimistisch. Met een aanzienlijk minder bedrag kan het abattoir ook worden verbeterd", al dus de heer Smits die het college verweet dit alternatief in de toe lichting op het voorstel niet te heb ben gesteld. Optimistischer geluiden vielen er op te tekenen van andere raadsle den. die verheugd waren dat het slachthuis voor Waalwijk en de streek behouden blijft en verbeterd wordt. De heer Meijs roemde de prettige verhouding die er op het slachthuis tussen direkteur, wethou der en slagers heerst. „Juist hier door zijn de slagers van mening dat voor de toekomst een grotere toe loop tot het slachthuis valt te ver wachten". De heren Brouwer, Lou- werse en Van Seters waren blij dat er nu een goed voorstel over het 4 Telefoon 3613 Grotestraat 322, Waalwijk ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O»»»» Het vele doorgaande verkeer, o.m. van de BBA-bussen, maakt volgens burgemeester Teijssen een recon structie noodzakelijk. De herbestra ting komt ten laste van de onder houdsdienst. Er zal een asfaltdek worden aangebracht. Dit maakt het noodzakelijk dat de verbindingen van een aantal dienstleidingen bui- tegen andere grotere slachthuizen kan concurreren. Wethouder Van den Hoven weerlegde in een gedegen betoog al deze bezwaren, waarna zonder stemming het voorstel werd goedgekeurd. Het wachten is nu op de finan cieringsmiddelen, waarna zo snel mogelijk met de verbouwing zal worden begonnen. Men verwacht het slachthuis-nieuwe-stijl in 1970 gereed te hebben. De overige agendapunten leverden weinig stof tot discussie op. Voor de aanvang van de vergadering werd de heer A. J. Pullens als raadslid beëdigd. De heer Pullens (Katholieke Unie), die reeds gedurende verschillende perioden deel uitmaakte van de raad, volgt de heer De Kort op, die wegens vertrek naar het buitenland had bedankt. abattoir op tafel lag. De heer van Seters vond het vooral verheugend dat de dienstverlening het laatste jaar belangrijk was verbeterd. Voor dat wethouder van den Ho ven aan zijn antwoord begon wees burgemeester Teijssen de heer Smits er op dat de rekonstruktie van het slachthuis niet het gevolg is van de samenvoeging van de vleeskeuringsdiensten maar dat de krinig Waalwijk werd gewaar borgd. Dit hield ook het voortbe staan van het slachthuis in. Wethouder van den Hoven zei naar een zo spoedig mogelijke rea lisatie van de plannen te streven. Voor wat de EEG-eisen betrof, merkte de wethouder op, dat over een paar jaar in Nederland alleen nog maar slachthuizen die aan de EEG-eisen voldoen, bestaansmoge lijkheden hebben. Met de nieuwe capaciteit kan 4 miljoen kilo vlees worden verwerkt. Momenteel is dat nog geen miljoen kilo per jaar. De opmerking van de heer Smits dat een bedrijf als dit nooit zou kunnen concurreren, weerlegde de heer van den Hoven. We trachten zo efficiënt mogelijk te werken. Over enkele jaren zijn de kosten gedrukt en heeft Waal wijk door goedkoper te kunnen wer ken, wel degelijk concurrentiemo gelijkheden". De wethouder zei dat in de eerste vijf maanden van dit jaar al 20 procent meer varkens wa ren geslacht dan vorig jaar het ge val was. Voor wat de verhoging van de slachtrechten betreft merkte hij op dat een paar cent, geen 2 cent inhoudt, maar dat het beslist geen stuiver wordt. Ditzelfde had wethou der van den Hoven ook de slagers voorgehouden, die zich zoals uit een schrijven van de Slagersverenir ging oleek met deze verhoging kunnen verenigen. Zonder stemming werd het voorstel aangenomen. Bij de behandeling van het voor stel om een krediet van f 11.200.- beschikbaar te stellen voor het re- konstrueren van het gas- en water leidingnet alsmede van de openbare verlichting in de Burgemeester Ver- wielstraat sprak de heer van Mos selveld er zijn verwondering over uit dat deze straat nu reeds verbe terd wordt terwijl andere wegen veel noodzakelijker gereconstrueerd dienen te worden. De heren Brou wer en Duyvelaar stelden soortge lijke vragen. De heer van Mossel veld wilde verder nog weten waar de commissie niet was geraadpleegd. ten het wegdek komen te liggen, dus in de groenstrook of onder het trottoir. Burgemeester Teijssen zeg de bij de behandeling van de begro ting over 1969 toe met een recon structieplan te komen. Wethouder van den Hoven vroeg begrip voor het feit dat de commissie niet bijeen was geroepen. Het gebrek aan tijd had hier de hoofdrol in gespeeld. Voor het verbeteren van het gym nastieklokaal van de St. Clemens- school in de Baard wij ksestraat wer den kredieten van f 25.000.- en van f 18.000.- beschikbaar gesteld. Ver der werden nog een aantal andere onderwijsvoorzieningen getroffen. De overige agendapunten gingen zonder op of aanmerkingen onder de hamer door. Voorlopig zal de ge meenteraad wegens de vakanties niet bijeen komen. Burgemeester Teijssen wenste iedereen dan ook 'n prettige en zonrijke vakantie toe. DEN IIA AG - Het totale aantal in het PTT-bedrijf (exclusief de Rijks postspaarbank) werkzame personeelsleden was op 31 december volgens het jaarverslag PTT 1967 ruim 65.000. Het in het bedrijf werkzame ver mogen beliep bijna 3,5 miljard gulden. De totale winst bedroeg 162,9 mil joen gulden, waarvan 133 miljoen resulteert uit de eigenlijke bedrijfsvoe ring. Het restant betreft de rente over de belegde reserves. Ten opzichte van de verwachting ten tijde van de begrotingsbehandeling zijn de lasten 22,8 miljoen gulden lager uitgekomen, terwijl de baten 6,5 miljoen be neden de raming bleven. Het eindresultaat is daardoor ruim 16 miljoen gulden gunstiger geworden dan destijds was voorzien, hetgeen overigens nog niet 1% van de totale omzet ad 1744 miljoen gulden uitmaakt. Mede dank zij deze uitkomsten konden de investeringen gefinancierd worden en kon worden vermeden, dat in 1968 nieuwe tariefverhogingen ge- effectueerd moesten worden. De nettobijdrage van het Rijk op een in vesteringstotaal van 418,2 miljoen bleef beperkt tot 14 miljoen gulden. Ondanks deze, op het eerste ge zicht gunstig aandoende, ontwikke ling gewaagt het jaarverslag 1967 van een duidelijke pessimisme ten aanzien van de toekomst: de resulta ten, zowel in 1968 als de daaropvol gende jaren, dreigen door loon- en prijsstijgingen aanmerkelijk minder gunstig te worden. In de komende maanden zullen de twee grote partijen, de Democraten en de Republikeinen, hun candidaten moeten kiezen in de grote wedloop naar het Witte Huis. Terwijl de partij-conventies van Chicago en Miami bedenkelijk dichtbij komen, is er nog steeds niemand, die met enige zeker heid een voorspelling durft wagen, tussen welke twee het straks zal gaan en wie ze als hu>n maat (dat wil zeggen als toekomstige vice-president) naast zich zullen krijgen. Er zijn in deze verkiezingsrace nu al twee koplopers uitgevallen. De eerste schok kreeg men, toen Johnson vertelde niet meer te zullen meedoen. Dat noodzaakte én Republikeinen én Democraten tot een nieuwe aanpak, want de methode, die Johnson tot kop van jut maakte, had geen zin meer. En nauwelijks was men weer een beetje op gang toen een andere kop loper, Robert Kennedy, werd ver moord. Dat zijn dus allebei drama's in het Democratische kamp. En daar blijven dan drie candidaten over: H. H. Humphrey, de huidige vice-pre sident, Eugene McCarthy, de nieuwe en snel gerezen ster, en last but not least, Alabama's ex-gouverneur Wal lace, de man van uiterst rechts, van de blanke suprematie. Bij de Republikeinen heeft Richard Nixon, nauwelijks gehinderd door enige oppositie, de ene triomf na de andere behaald en men zou zo zeg gen, dat hij maar naar de candida- tuur behoeft te wandelen. Nu echter puntje bij paaltje komt, is Nelson Rockefeller, die heel lang heeft ge aarzeld, op het strijdtoneel versche nen. Nixons triomf is grotendeels te danken aan gebrek aan concurrentie, maar lang niet iedereen bij de Repu blikeinen is het met Nixon eens, en daarbij: men is er niet helemaal ze ker van, dat Nixon ook het president schap zal behalen. Hij heeft al twee keer verloren! Hij krijgt zo langza merhand het etiket „altijd bruids meisje, maar nimmer de bruid" en herinnert aan wijlen Senator Taft, die ook iedere keer struikelde op de drempel van het Witte Huis. De ge middelde Amerikaan gokt alleen op een kanshebber, en of Nixon ondanks zijn successen binnen de partij, ook in de kamp om het presidentschap de winnaar zal blijken, is onzeker. Ver liest hij, dan verliezen mét hem de Republikeinen, dan zitten ze er wéér voor vier jaren naast. Eisenhower was de laatste Republikeinse president. Om de zaak nog een beetje inge wikkelder te maken heeft Eugene McCarthy het balletje opgegooid, dat hij desnoods zou willen meewerken om Rockefeller president te maken. Gene is Democraat, Rockefeller is Republikein! Dat zou dus kunnen leiden tot een totale interne verschui ving! En dat is natuurlijk wel moge lijk, omdat het verschil tussen Repu blikein en Democraat nimmer valt te definiëren. Onder beide partijen zit van alles, van links via liberaal tot uiterst rechts, met een sterke middenmoot van conservatieven en op die manier zou inderdaad een duidelijker beeld worden verkregen, dat vooral de jon ge kiezers zou kunnen aantrekken. Dan zouden de presidentsverkiezin gen niet plaats vinden langs de oude sporen van de partijen, maar zou een bepaalde nieuwe aanpak, die McCar thy voorstaat en waarvan hij gelooft dat Rockefeller het zou kunnen, mo gelijk zijn. Ongetwijfeld zal dit bij een deel van het kiezersvolk in beide partijen wel goed worden ontvangen. Maar helaas, in Amerika gaat het in de politiek om meer dan ideeën, idealen, beginselen. Politiek is bussiness. Po litiek geeft tal van mensen een baan tje, van het hooggerechtshof af tot meteropnemer toe. Politiek betekent, dat je in Senaat en Congres de men sen hebt zitten, die je belangen waar nemen. Tot nu toe is het nimmer ge lukt, een 'derde partij' te scheppen, die inderdaad een partijtje kon mee- blazen. En als één bepaalde, scherp afgetekende groep het in de partij won (het geval Goldwater is er een sprekend voorbeeld van) dan kostte dat de partij zoveel stemmen, dat ze er -niet alleen naast zat, maar jaren werk had de brokken weer te lijmen. Men kan er zeker van zijn, dat zo'n ideetje van McCarthy, om samen met een Republikein in de running te gaan, de partij-bonzen diep heeft ge schokt. In deze kring zit men, bij de Democraten, veel meer vast aan Humphrey. Maar Humphrey, eens zo progressief, heeft dat „image" gro tendeels verloren door jarenlang als trouwe adjudant van Johnson op te treden. En juist tegen de politiek van Johnson richten zich de bezwaren van Republikeinen en Democraten bei den al zou de verkiezing van Nixon tot president, naar men ver wacht, maar weinig verandering bren gen. Juist daarom moeten velen Nixon niet. Enfin, het moet nu wel gauw gaan gebeuren. Volgende maand valt de beslissing. Dan moeten zowel Repu blikeinen als Democraten een beslis sing nemen. Het ziet er in ieder ge val naar uit, dat de beide conventies 'een bekeken zaak' zullen zijn. Wel licht nimmer in Amerika's geschie denis is het verkiezingsspel gespeeld met zóveel onbekende en onbereken bare factoren! Wij vragen in Loon op Zand. Aanmelden bij Bureau Jan Tuerlings, Dr. v. Beurden straat 8, Kaatsheuvel tel. 2002 Ten aanzien van de verwachtingen zowel voor 1968 als voor de daarop volgende jaren laat het jaarverslag 1967 zich niet gunstig uit. Terwijl de toeneming van de baten in 1968 ach ter blijft bij de ramingen, geldt dit niet voor lastenstijging. Er zijn - en zeker bij de loonintensieve bedrijfs onderdelen niet of voorshands niet voldoende mogelijkheden om de ze ontwikkeling door verbetering van de efficiency te keren. Zoals bekend heeft de regering in het kader van haar politiek van prijs- stabilisatie bepaald, dat voorbehou den - de PTT-tarieven in 1968 niet zullen worden verhoogd. De verwach ting is dan ook, dat de winst over dit jaar aanzienlijk lager zal uitvallen dan in de begroting was geraamd. Ondanks alle maatregelen tot verbe tering van de doelmatigheid acht de bedrijfsleiding ook de financiële vooruitzichten voor de jaren na 1968 vooral door de voortgaande loonstij ging niet gunstig. In het bijzonder ook voor de financiering van de in vesteringen een allerminst aanlokke lijk perspectief. Ten aanzien van de postdienst stelt het jaarverslag bijv. dat het onwaar schijnlijk lijkt, dat deze dienst met zijn 33.000 man tellende personeels bezetting bij behoud van het huidige dienstenpatroon en bij het voortduren van de huidige lastenontwikkeling ooit voor lange tijd zal toekomen aan een kostendekkende exploitatie. „Met dit ongunstige perspectief staan wij op korte termijn voor de moeilijke keuze tussen tariefverho ging of beperking van dienstbetoon, dan wel een combinatie van beide", aldus het jaarverslag. ST. OE DEN RODE - De schrij ver Wim de Rooy heeft vrijdag in het kasteel-raadhuis van Sint Oedenrode aan burgemeester Werner van Sint Oedenrode het eerste exemplaar aan geboden van zijn boek „Sint Oeden rode, het dorp van Mgr. Bekkers". Het nieuwe boek bevat 200 pagi na's, waarvan 12 met foto's. Schrijver noch mede-uitgever, boekhandel Van Lieshout, Kofferen 19, Sint Oeden rode hebben winstoogmerken. Zij hebben gestreefd naar een aantrekke lijke vormgeving, zodat het boek een sieraad voor de boekenkast is gewor den. De prijs is dan ook op f. 7,95 (per post f. 8,95) vastgesteld. Het boek behandelt o.a. de geschiedenis van Sint Oedenrode, enkele facetten uit het leven van de populaire televi sie-bisschop Mgr Bekkers en o.a. de historie van St. Oda, waarnaar het dorp genoemd is. Het graf van Mgr Bekkers ligt voor de kapel van deze heilige. Het boek kan bovendien uit stekend als toeristische gids worden gebruikt. Minister Beernink wil Velsen, Beverwijk en Heemskerk bij elkaar voegen tot één stad. Een Nederlands schip is op de Atlantische oceaan gezonken. De 7 bemanningsleden zijn door een an der schip gered.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1